Woensdag 1 Februari 1928 Tweede Blad Pagina 1 VP*** fPASTOOR HAD GELIJK HET JUBILEUM DER RIJKSVERZEKERINGSBANK PR1ESTERJUBILEAJN 1928 MGR. JOS. HOOGERS braat MOORDAANSLAG IN EEN GEVANGENIS IN INDIË de krakatau. Onder den invloed van drank 1 EEN WOONWAGENBEWONER-ARTIST Dreigt oen juffrouw met een mes 1 x WERK TAN EEN KWART-EEUW Wij dem. vooral Wij waren dezer «.lagen in gewikkeld met een pastoor, die uiteraard met veel menschen in aanraking komt en die stout beweerde: bet socialisme zooals wij dat uit de boeken kennen, is dood. Er bestaan .geen socialisten in den echten zin: de menschen zijn geen socialist omdat ze het. stelsel juist achten, maar omdat ze socialist-zijn gemakkelijk en voordeel b? vinden. Het hangt samen met hun levens opvatting, die losgeraakt is van het boven natuurlijke. Daar zit ongetwijfeld veel waars in hebben misschien wel eens te veel tijd verloren met te vechten tegen het socia lisme en te weinig acht te slaan op lauwe Katholieken. De laatsten raken spoediger van ons los; op echt-geloovige arbeiders heeft liet socialisme geen vat. Verstandige arbeiders, aldus de pastoor, hebben den buik vol van slof en nog eens slof. Zij hunkeren weer naar geestelijke idealen. Ook dat is Ongetwijfeld waar en Wordt ook door meerdere socialisten toegegeven. Na Hendrik de Man komt nu de bekende Duitsche socialist Meerfeld in een pas uit gegeven boek betoogen, dat liet soc, program veranderd moet worden, met betrekking tot punt. G van het. Erfurter Program, waarin de godsdienst tot privaat zaak werd verklaard. Daarover schrijft Meerfeld: De belangrijke periode van 1891 tot nu toe heeft ons denken verhelderd, in het bijzonder heeft de daarmee nauw verbonden nieuwe oriënteering op politiek en maatschappelijk gebied ons op nieuwe wegen geleid, maar ook hebben de kerken daarvan de inwerking ondervonden en een innerlijke verandering ondergaan. Dat is nu reeds heel duidelijk te zien hij de Protestantsche kerk. Hel aantal partijgenooten, dat met een minachtend lachje spreekt over godsdienst en ge- loovige Christenen, hen zien als vóór historische figuren, is sterk geslonken. We. hebben met Büchners „Kraftstoffelei gebroken, ten minste we houden het niet meer voor het laatste woord der wijsheid. Wij hebben tegenwoordig meer waar deering voor de bovennatuurlijke behoeften van zeer velen en moeten erkennen, dat de wortels en de bronnen, waaruit c a godsdienst zijn levenskracht trekt, nog buitengewoon krachtig' en frisch zon, niettegenstaande alle natuurwetenschappe lijke kennis. Wij weten, dat het hier gaat om ondefinieerbare dingen en om vragen, die men langs den weg van het, verstand alleen nimmer ltau benaderen. Het protestantisme is veranderd: indcr- daad. maar clie verandering dateert ©Ht van vandaag of gisteren. Twee honderd jaar ge leden kon een der grootste Fransche god geleerden al een beroemd-gebleven boek schrijven over „de gutehiedenis der verande ringen in het Protestantisme Maar de katholieke Kerk is niet veranderd; zij heeft geen enkele waarheid prijs gegeven; zij blijft zooals God aar heeft gesteld en meer en meer keert de denkendemenscli zich tot dingen, die de Kerk altijd als waarheid heeft, bewaard. Het kan goed zijn geen oogenblik de zie len te vergeten, die nog ademen in de soci alistische sfeer, maar wij mogen toch ook hoopvol de toekomst tegemoet zien waar het heden ons op zulke diepgaande verande ring in de geestesgesteltenis van leiders en denkenden brengt. De Waarheid blijft cn vernietigd worden kan zij niet. Vroeg of laat keeren de men schen ook weer tot haar terug. Dat vooraan staande socialisten rondweg afrekenen roet het oude materialisme en geen bevrediging meer vinden in oude er-is-alleen-maar-stof'- dogma's kan ons in elk geval hoopvol stem men. De pastoor die een optimist was, heeft ge lijk: wie de Kerkgeschiedenis kent en de fei ten van den dag waarneemt, wanhoopt niet, maar gaat aan den slag met de juichende zekerheid, dat de velden wit staan van den oogst en slechts wachten op wakkere en toegewijde werkers! Op 1 Februari 1903 keerde de Rijksverzeke ringsbank de eerste uitlceering ingevolge de ongevallenwet uit en liet is dus heden juist 25 jaar geleden, (lat de R. V. B. practised haar werkzaamheden aanving. De oprichting der bank dateert van 1 Juni 1901, maar de tijd verstreken tusschen dien datum en den eersten Februari 1903 was ge bruikt om de uitvoering' der ongevallenwet voor te bereiden. Het eerste ongeval werd eerst twee jaar later schadeloos gesteld, nadat het registreeren der industrieën en het verzamelen en ordenen van de door de werkgevers verstrekte gege vens hun beslag hadden gekregen. In 1913 ondergingen de werkzaamheden van de Bank een aanzienlijke uitbreiding toen op 3 December van dat jaar dr. Talma's wetten in werking traden en de toelffenning Cn ultkee- ring van kostelooze ouderdomsrente aan hen, die te oud waren om daarvoor nog premie te betalen, haar werden opgedragen. Behalve de zooeven genoemde categorie, van welker uitkeeringen de Staat als overgangs maatregel alle kosten op zich nam, werd na aanneming van de wet op de Raden van Ar beid ook ouderdomsrente uitgekeerd aan men schen, die slechts een, gedeelte van de premie kondeu betalen, aan hen die wel de zuivere kos- konden betalen. Om hiervan een beeld te geven drukken wij hieronder een staatje af vermeldend het aan tal loopende renten op 31 December 1927 krach tens de Invallditeits- en Ouderdomswet-1919: Invaliditeitsrenten 19.500 Weduwen routen 9.400 Weezenrenten 9.700 Kostelooze ouderdomsrenten 160.000 Gesubsidieerde ouderdomsrenten ISO.000 Ouderdomsrenten als vrucht eener verzekering tegen netto-premiën Ouderdomsrenten als vrucht eener verzekering tegen bruto-premiën (self-supporting) 129 689 Daarna kreeg de Bank tot taak het recht op uitkeering ingevolge de landbouw-ongevallen- verzekerlng vast te stellen. Het nantal op' 31 December 1927 loopende geldelijke schadeloosstellingen, door de Rijks verzekeringsbank toegekend krachtens de On gevallenwet en de Land- en Tuinbouwongeval- lenwet bedroeg: Definitieve renten aan getroffenen 15.700 Renten aan nagelaten betrekkingen 3.850*) Voorloopigo renten 4.000 Tijdelijke uitkeeringen 5.000 Van de Orde der Norbertijnen (abdij van Berne te Heeswijk) ontvingen wij nog de vol gende aanvulling van de lijst der priesterjubi lea in 1928: 17 December 12% jaar priester; de Weleerw. heeren Nico Gregorius van Rooyen, geb. te Utrecht, professor aan het St. Paul's Seminarie te Phirangipuram Guntur. Dt., Madras. Pres., Britsch-Indië en Jules Joannes Bapt. Lemmens, geb. te Roosendaal, professor aan het Gymna sium der Abdij van Berne te Heeswijk. Tijdelijk in het vaderland terug Dezer dagen werd het Missiehuis „Bisschop Hamer" te Nijmegen (van de Congregatie van Scheut) bezocht door monseigneur Jos. Hoo- gers, Apostolisch Prefect van Tatungfu, ia Noord-Shansi, China. Monseigneur Hoogers bleef onafgebroken 32 jaren in China werkzaam. Eerst als missiona ris in Oost-Mongolië, waar hij den Bokserop. stand medemaakte, daarna als Algemeen Pro curator te Shanghai, vervolgens als missie overste in Chineesch Turkestan. Zijn geschokte gezondheid noopte mgr. naar het vaderland tij delijk terug te keeren. Monseigneur is ge boortig uit Horst (Limb.), DR. P. J. RAAYMAKERS, die het eerst als secretaris-generaal der R. V. B. optrad tot 1 October 1914. Het aantal ondernemingen, dat zijn werklie den bij de Rijksverzekeringsbank tegen onge vallen heeft verzekerd, bedroeg in' 1925 131.412 zijnde 77.65 pet. van het totaal aantal onder nemingen, waarvan er 37.359 het risico heb ben overgedragen en 395 zelf het risico dragen. Van de 91.000 bij de Rijksverzekeringsbank bekende land- en tuinbouw-ondernemingen zijn er 9478 bij haar aangesloten met een ge> zamenlijk bedrag van 10.407.598. Op 31 December 1926 bedroeg het aantal ver zekerden volgens de invaliditeitswet 1.350.000 mannen en 848.000 vrouwen, tezamen 2.198.000 De verzekerden volgens de ouderdomswet- 1919 vormden eind 1924 voor de vier hiervoren genoemde categorieën tezamen 447.000. Uit de onderverdeeling der cijfers blijkt, dat van het totaal kostelooze rentetrekkers ad 215.000 niet minder dan 118.000 vrouwen zijn; van de tegen netto-premie verzekerden is de verhouding 30.000 mannen en 40.000 vrouwen, voor de gesubsidieerde verzekeringen 40.000 tegen 112.000 en, voor de tegen bruto premie verze kerden 4000 tegen 6000. HET AANTAL ONGEVALLEN. 't Leek onfe wel dienstig eens na te gaan hoe het verloop van het aautal ongevallen in de afgeloopen 25 jaar is geweest. Uit de cijfers, die wij daarover op de bank konden raadple gen, lichten wij de volgende: In 't beginjaar, 1903, bedroeg het in totaal 38.194 of gemiddeld per werkdag' 135; in 1914 was het totaalcijfer tot 78.886 en het gemiddeld- de tot 257 gestegen; in 1922 waren de getallen resp. 94.834 en 309, in 1924 onderscheidenlijk 107.572 en 349 en in het vorige jaar 142.353 en 462. De invloed van den oorlog op het bedrijfsle ven komt in de cijfers over 1914 niet voldoende tot zijn recht. Daarom wordt opgemerkt, dat, waar het gemiddeld aantal ongevallen per dag in Juli 1914 was geklommen tot 300, dit over de 5 volgende maanden van het jaar bedroeg resp. 186, 189, 201, 230, en 227. De Invloed van de uitbreiding van den verze- keringsplicht tot alle bedrijven bij de wetswij ziging van. 1921, volledig te wérking getre den óp 1 April 1922, is op het aantal ongeval len niet groot geweest. Het aantal ongevallen ging in 1922 zelfs dalen. Dit meet evenwel wor den toegeschreven aan een vrij algemeene ge druktheid in het bedrijfsleven van dien tijd. De ongevallen ingevolge de Land- en Tuin- bouwongevalienwet-1922, welke wet op 1 Mei 1923 in werking trad, zijn niet in de aantallen- per jaar en per werkdag opgenomen, omdat de uitvoering van deze wet in hoofdzaak is teil deel gevallen aan Bedrijfsvereenigingen. Bij de Rijksverzekeringsbank werd in de jaren 1924 tot en met 1927 aangifte gedaan resp. van 459, 719, 894, 924 en 1073 ongevallen in het land- en tuinbouwbedrijf. Het aantal ongevallen, dut nog steeds 'n hoo- ger cijfer toont, steeg in de maanden November en December 1927 tct resp. 501 en 509 per werk dag. Eenige bedragen. Plet ohgeyallenfonds had volgens wiskundige balans per ultimo December 1925 een kapitaal- reserve van f 41.717.000. Over dè jaren 1903— 1925 bedroeg het overschot uit dit fonds f 10.750,000. hetwelk ten goede komt aan de betrokken bij de Bankaangesloten werkge vers, aan wie daaruit, zboals dit' reeds sedert 1923 is geschied, 25 pet. reductie bp de te be talen premie wordt Verleend. Op 31 December 1926 was door de gezamen lijke particuliere risico-dragers bij de Rijks- verzekeringsbank zekerheid gesteld: ingevolge de Ongevallenwbt-1921 voor een waarde van f 52.200.000, ingevolge de Land- en Tuinbouw- ongevallanwet-1922 voor een waarde van f 1.500.000, tezamen voor f 53.700.000. De administratiekosten der Bank bedroegen in 1926 f 3.630:000, de gezamenlijke admi nistratiekosten (van Bank, Verzekeringsraad en Raden van Arbeid) f 8.970.000, waaronder f 3.700.000 voor de uitvoering der. Ongevallen- wet-1921. Van laatstgenoemde kosten kwam een bedrag van f 2.670.000 ten laste van de par ticuliere risicodragers. Op 31 December- 1927 waren in dienst der Bank 907 personen, waarvan.er 195 werkzaam wareif voor de' behandeling der Ongevalszaken (vaststelling, toekenning en betaalbaarstelling der schadeloosstellingen ingevolge de Ongeval lenwet en de Land- en Tuinbouwcmgevallen- wet). Op 1 Februari 1903 begon de afdeeling „Ongevallen'.'met een personeel van 32 amb tenaren! Op 1 Januari 1904 bedroeg liet getal ambtenaren 255, De Bank werkt samen met de Raden van Arbeid, die naast,-en,•niet onder haar staan; voorts met de Arbeidsinspecties in den lande, terwijl voorts een aantal contrpleerende ge-, neesktujdigeu de Bank bij haai; Ijeslissingen in zake het doen rvau .uitk'eeriiïj^n. van voorlich ting dienen. Wérkt zij ook prëvenuev? Doet zij ook iets om het gevaar .voof ongevallen te verminde, reu? Deze vragen hébben wij ops hij deze ge legenheid gesteld 'en er kan o'p geantwoord worden, dat de Bank zicu daarmee, en dan og hoofdzakelijk ^nuirect, inlaat. Waar Veiligheidsmuséum en andere instel lingen op dit terrein zeer actief optreden, aclit de R. V. B. het min of meer buiten haar taak liggen, de ve.Uighei.dgkwestie direct ter hand te nemen. Op dit terrein is- ZÜ .overigens niet werkloos gebleven; immers tusschen 1905 en 1906 deed zij een werkje het licht zien, waarin met flui* delijk-sprekende cijfers werd aangegeven hoe veel ongevallen kosten. Tenslotte nog een woord over hen, die la de afgeloopen kwarteeuw een 'leidende positie bij de Bank hebben vervuld. We dienen dan te beginnen met de vermelding van den naam van den beer Macalesten Loup, die de eerste voorzitter was en die iii het bestuur der Bank werd bijgestaan door de heeren Struve, oud- inspecteur van de Arbeidsinspectie en Berde nis van Berlekom. De lieer Struve werd op gevolgd door den heer Koning en thans be staat het bestuur der Bank uit de heeren V. Noest en H. L. van Duyl, resp. als voor zitter en plaatsvervangend-voorzitter. Als eerste secretaris-generaal trad op de ook in onze kringen welbekende heer Raaymakers, die na zijn aftreden ais z-oodanig nog eenigen tijd fungeerde als voorzitter van den Raad van Toezicht, welke functie thans door het R. K. Tweede Kamerlid voor Amsterdam, den heer J. B. van Dijk, wordt vervuld. Na den heer Raaymakers heeft de heer Del- baere den post van secretaris-generaal, die op het oogenblik door hen heer Heyning wordt bezet, waargenomen. DE JAARLIJKSC&È RACE VAN CÖTJRAKTEK BEZORGERS in Parijs, waarbij men met 50 K.G. couranten een speciaal traject moet afleggen, heeft weder plaats gehad. De win nares Mme Conrad wordt aan de eindstreep enthousiast door baar vader ontvangen. JHR. XvlR. DE GEER Dit getal geeft aan de ongevallen met doodelijken afloop ter zake waarvan rente werd toegekend. OF, DIRECTEUR LEVENSGEVAARLIJK GEWOND. De dader doodgeschoten- CHER1BON 31 Januari. (ANETA.) Een Chl- neesche gevangene wist zich meester te maken van den klewang van een opzichter en viel daarmee den directeur van de gevangeis, dein heer A. B. Pietersen, aan. Hij verwondde hem ernstig aan heit achterhoofd. De toestand van den heer Piêterseai is hopeloos. De opzichter Aronds, die vijf steekwonden kreeg, schoot den Chinees dood. Zwakke erupties BATAVIA, 31 Januari. (ANETA.) De Kra kataü geeft zwakke erupties te zien, die ge paard gaan met onderzeesch gerommel. DE RU1TENKRASSERS. Het werk gaat steeds door Thans is ook te Vlissingen bij de politie aangifte gedaan dat in den nacht van Maandag op Dinsdag een tiental ruiten ia bekrast door ombekende daders, - c ;_j. - -A .j*.-,-t-- ■- - HÉT OPTREDEN VAN BELASTING AMBTENAREN Ministerieel antwoord op «Ie vragen van het Kamerlid Braat Op de vragen van den lieer Braat, in ver band met de weigering door den inspecteur der directe belastingen te Dordrecht om den heer J. van Hoven te Papen- drecht, te hooren als vertegenwoordiger van reclameereude belas tingambtenaren en dc wijze van belastinghef fing, heeft de heer de Geer, Minister van Fi nanciën o.m. het vol gende geantwoord: Het is don onderge- iteekende bekend, dat de inspecteur der directe belastingen te Dor drecht weigert om den heer J. v. Hoven, te Pa- pendreebt, te hooren als vertegenwoordiger van reclameerende belas- tingsclmldigen en zich V niet verplicht heeft ge- acht, de reden van die weigering nau genoem. den heer mede te dee- len. Naar den onderge teekende in tusschen ls gebleken is des inspec teurs houding een ge volg van het feit, dat hij den heer v. Hoven niet voldoende des kundig acht om te voorkomen, dat eventueel zijn cliënten hem mis. bruiken tot het bepleiten van oneerlijke zaken. Voor zoover do klachten, door den geachten afgevaardigde genoemd bij de algemeen® be schouwingen over hoofdstuk VII B der Staats- begrooting voor 1928, aan het slot van diens rede zijn gepreciseerd in den vorm van een viertal vragen, kan de ondergeteekende daarop als volgt antwoorden: Op de vraag: „Is het Zijn Excellentie hekend dat inspecteurs van de belastingen, zonder dat daarvoor aanleiding bestaat eigen opvattin gen huldigen over wetstoepassing inkom stenbelasting en vermogensbelasting zeer ten nadeele van den belangrijksten tak, n.l. landbouw, veeteelt en tuinderij", luidt het aiitwoord: Daar de inspecteurs zelfstandig belast zyn met de uitvoer van de wet, zal de wetstoepassing steeds den invloed hunner opvattingen ondervinden. Dat dientenge volge, in het bijzonder aan landbouw, vee houderij en tuinderij, op onrechtmatige wijze nadeel wordt berokkend, is niet aan. nemeiijk, daar immers van de beslissin gen van de inspecteurs beroep openstaat op hoogere organen. Op de vraag: „Is het U ook békend, dat door tal van landbouwers, bij kleine verschillen in inkomen, kapitalen zijn bijbetaald alleen op een simpele mededeeling van belastingin spectie, in den vorm van een strookje papier in potlood", luidt het antwoord: De verschuldigde bedragen houden ver band met de grootte van het inkomen; indien dus inderdaad slechts kleine be dragen zijn verzwegen, is het niet moge. lijk dat „kapitalen" zouden zijn bijbetaald. Dikwijls echter kan de ontdekking van op zichzelf kleine verschillen de inspecteurs op het spoor brengen van meer belang rijke ontduikingen. Indien in zoodanig gé val de belanghebbende zich bereid ver klaart, vrijwillig de ontdoken belasting aan te zuiveren, is een zeer eenvoudige afdoe ning van zaken mogelijk, en kan inder daad soms worden volstaan met afgifte aan den belanghebbende van de tijdens het onderhoud door den inspecteur in potlood gemaakte berekeningen. Op de vraag: „Is het U ook bekend, dat die bedragen vaak werden betaald omdat met ge vangenisstraf is bedreigd", luidt hei» antwoord: Indien de inspecteujr op een bepaald, punt valscliheid van de aangifte of van de boeken kan bewijzen, wordt soma den belastingplichtige de gelegenheid gegeven om een strafvervolging te voorkomen door vrijwillig de ontdoken belasting bij te be. talen, ook die, welke niet meer op grond van de wet zou kunnen worden nagevor derd. Het ls den oifdergeteekende niet ge. bleken dat bij dergelijke gelegenheden door de inspecteurs onredelijke eischen worden gesteld. Op de laatste vraag:' „Is het U ook bekend, dat zij. die zich tegen dergelijke wetstoepas sing verzetten, in hun belangen worden be. nadeeld", luidt het antwoord ontkennend, ten zij bedoeld wordt, dat bij weigering om do voorgestelde schikking te aanvaarden, het uit lokken van een strafvervolging in overweging wordt genomen. Ten aanzien van den door den geachten af gevaardigde in zijn voormelde rede voorgele zen brief, dien de inspecteur der registratie te Delft zou hebben gericht tot den secretaris eener boerenleenbank, is den ondergeteekende gebleken, dat die inspecteur zoodanige brie ven nimmer aan bankbesturen, maar alleen aan belastingplichtigen zelf heeft toegezonden. DE MOORD TE SCHRIEVERSHEIDE. 1 1 De dader tot 10 jaren gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank te Maastricht veroordeelda gisteren den 2S-jarigen mijnwerker IC de V.? geb. te Sneek, die op 28 Aug., j.l. den mijnwer ker R. te Schrieversheide (Heerlen), met wiens dochter hij wilde trouwen, wat R. niet weuschte, met èen browning neerschoot, we gens opzetlelijken doodslag tot 10 jaar gevan genisstraf. Het O.M. dat levenslang had geëis'cht, we gens moord, teekev.de direct appél aan. DE BROEDERMOORD TE DOÜVERGENTIOUT. Zeven jaren gevangenisstraf. De landbouwer L. M., die op 2,9 Juli j.l. zijn broer A. na een hevige woordenwisseling met 'n jachtgeweer doodschoot, werd gisteren door de Maastrichtsche rechtbank, wegens opzette- 1 ijken doodslag veroordeeld, tot 7 jaren gevan genisstraf. De eisch luidde S jaren. POGING TOT DOODSLAG. In liooger beroep stond voor het Bossche Gerechtshof terecht M. IC, landbouwer te Heerlen, die in den nacht van 23 op 24 Juli 1927 met een revolver op F. II. Gerards had geschoten. Deze werd wel getroffen doch niet ernstig. Verdachte was onder den invloed van. drank en wist later niets meer van het ge beurde. De Adv. Gen. eischte 6 maanden gevangenis straf onvoorwaardelijk, terwijl de Rechtbank te Maastricht hem veroordeeld had tot 6 maan den voorwaardelijk. DOOR KOELIES GEDOOD. Verwoed om een standje MEDAN, 31 Januari. (ANETA). Een dertig tal verwoede koelies van de onderneming Parna Bolon van de Handelsvereeniging Amsterdam wierp zich op den 23-jarigen assistent W. P. J. van Vessem, en sloeg hem dood. De oorzaak ligt zeer vermoedelijk in een standje, dat door den heer v. V. aan de koelies werd gegeven. Op den weg van Zutphen naar Voorst wevd Maandagavond mej. W. R. onder bedreiging met een mes aangerand door een haar onbe kend persoon. Door zich te verzetten, gelukte het haar, zich los te rukken en bij de familie W. binnen te vluchten. De vermoedelijke dader, de woonwagenbewoner A. N., artist uit Duiitseh- laud, wierd door den gemeenteveldwachter "Wychers met behulp der politie te Zutphen, in de Hoven aldaar aangehouden en in bewaring gesteld. Mej. R. heeft den man als den dader herkend. HET AUTO ONGELUK ONDER j OEGSTGEEST. ...4: 1 De Belgische chauffeur vrijgesproken. V De Haagsche Rechtbank heeft gisteren vrij gesproken den chauffeur O. P. A., wonende te Iseghem (België), beschuldigd van het veroor zaken van dood door schuld, nl. het aan zijn, schuld te wijten hebben, dat op 2 Augustus j-L de door hem bestuurde automobiel bij de Haagsche Schouw, onder de gemeente Oegst- geest in aanrijding is gekomen met een Hol- landschen Ford-wagen, bij welke aanrijding een meisje werd gedood en twee dames en een heer vrij ernstig werden gewond. Het O. M.had tegen verdachte 4 .maande© gevangenisstraf)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5