DONDERDAG 2 FEBRUARI 1928 VIERDE BLAD DE SAMENVOEGING VAN „OORLOG" EN „MARINE" DE VACCINATIE BRAND IN DE KONINGSSTRAAT TE AMSTERDAM EEN GRAP DIE NIET MEEVIEL Ecu pseudo-veldwachter...., daarna opgebracht PAGINA 2 SPORT EN SPEL. SPORT IN ENGELAND MEMORIE VAX ANTWOORD OP HET VOORLOOPT O TWEEDE KAMER VERSLAG PER De voordeelen aan v ei'eenigiiig verbonden Zooals gemeld is gisteren verschenen do Memorie van Antwoord van den Minister van Oorlog en van Marina ad interim aan de Eer ste Kamer op list afdeelingsverslag dier Kamer MIN. LAMBOOY. nopens het wetsontwerp betreffende de samen voeging der Departementen van Oorlog en Marine. Het volgende is er aan ontleend: Motiveering van het wetsontwerp. Zooals reeds bij verscheidene gelegenheden werd medegedeeld, stelt de regeering zich op het standpunt, dat wij moeten bezitten een weermacht, die voldoet aan de eischen, door 's Lands veiligheid gesteld en eventueel ook den tweeden plicht op zich kan nemen, dien wij als lid van den volkenbond hebben te ver vullen, terwijl zij tevens beperkt moet blijven tot het strikt noodzakelijke met ais dringen- den eisch, dat de organisatie een zoo groot mogelijk rendement verzekert van de voor dit •doel gevoteerdo gelden. Uitsluitend het streven, een en ander te bevorderen, is de aanleiding geweest tot het indienen ook van het onderwerpelijke wets ontwerp. Het persnneeivraagsfuk. Bn de bestudeeving van het onderwerp bleek, dat in 1925 in Indië slechts 1500 man Europeesche heroepspersoneel aan wezig was, terwijl men in Nederland niet minder dan 4000 man in dienst had. Dit was ontoelaatbaar. Toen echter kwam vast te staan, dat in Indië met een sterkte van rond 2000 man Europeesch heroepspersoneel zou kunnen word-on volstaan, terwijl de sterkte In Nederland tot ongeveer 2800 man beroeps- personeel met uitzondering van dat in op leiding kon worden teruggebracht zonder dat de aflossing van in Indië dienend perso- neel gevaar liep, kwam het peraoneelvraagstuk in een geheel ander licht te staan. Splitsing van personeel was niet meer noodig. De samenvoeging der beide militaire Depar tementen is door hem aan de orde gesteld i n de overtuiging, dat splitsing der marine niet zou geschieden; elk verband hiermede moet ten sterkste wor- den ontkend. De defensie van Nederland. Geheel anders staat het voor wat betreft het Kijk in Europa, welks verdediging bij tenuit voerlegging van het onderwerpelijk voorstel ten zeerste zal zijn gebaat, zooals blijkt uit de navolgende overwegingen: a. Onze landsverdediging is het best ge- diend door éénhoofdige leiding, die zoowel - in zaken van voorbereiding als van uitvoering het grootste rendement waarborgt. b. Het is noodzakelijk, dat alle voor do defensie beschikbare gelden door één hand worden beheerd, teneinde waarborg te verkrij- gen voor een rationeele verdeeling daarvan ten behoeve van leger en vloot. e. Aangezien de moderne oorlog ten bate van beide deelon der weermacht militaire, economische en industrieele voorbereiding vor dert, is eenheid van opvatting en uitwerking vereischt, d. Samenvoeging van de beide militaire de partementen geeft vereenvoudiging in het be heer, niet alleen omdat er meer eenvormigheid zal komen in methoden en voorschriften, maar ook omdat feitelijk eerst door de fusie samen- Toeging van overeenkomstige diensten mogelijk wordt. e. Hoewel do voornaamste drijfveer voor "O ontworpen samenvoeging is het streven naar liet bezit van een deugdelijke weermacht, be heerd cp doeltreffende en economische wijze, uient ook de aandacht te worden gevestigd op not feit, dat samenvoeging uiteraard bezui niging zal geven. Alleen die afdeelingen of bureaus, die zonder bezwaar, doch wèl met voordeel kunnen samen- vloeien, worden samengevoegd. Deze ver- eeniging zal veelal eerst geleidelijk kunnen veerden doorgevoerd. ter heeft in antwoord op een vraag in het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer een bedrag van ly3 millioen genoemd, dat de com missie inzake de reorganisatie der militaire vliegdiensten als bezuiniging verwachtte, in dien de Marine-luchtvaartdienst hier te lande geheel werd opgeheven en de Luehtvaartafdee- ling dienovereenkomstig werd gereorganiseerd. Met 'deze plannen heeft de minister zich niet geheel ei cenigd. Hij handhaaft ten volle zijn inzicht, dat watervliegtuigen uit de oorlogs- foi malie hier te lande behooreu te vervallen, maai naar aanleiding van het advies van den toenmaligen commandant der Zeemacht en van diens aangewezen "opvolger, die kort te voren de functie had bekleed van chef van den Staf der Zeemacht in Nederlandseh-Indië, heeft de minister besloten in vredestijd eenige water vliegtuigen hier te lande aan te houden met het oog op opleiding van personeel voor den vliegdienst in NederlandscU-Indië, voor oefe ningen, en tot het volgen van de technische ontwikkeling der watervliegtuigen, een en an der uitsluitend ia verband met de behoefte der Indische defensie. Aan het pvincipieele standpunt, dat watervliegtuigen voor de de fensie van het moederland onnoodig en dus ongewenscht zijn, is niets veranderd. Samenwerking tusschen leger en vloot. Door eenige leden werd opgemerkt, dat de gewezen Opperbevelhebber' nimmer last heeft gehad van een minder goede samenwerking', doch dit tast geenszins de stelling van den Minister aan, dat samenvoeging der militaire Departementen een nog betere samenwerking zul geven. Gevolg van een minder juist georga niseerd beheer is niet in de eerste plaats, dat verkeerde maatregelen worden genomen, daar tegen is veelal controle genoeg; maar het be zwaar schuilt daarin, dat maatregelen, die voor het geheel als groot belang worden erkend, dik wijls niet worden genomen als een der onder- deelen een offer zou moeten brengen ten be hoeve van dat geheel. Het achterwege blijven van zulke maatregelen blijkt niet naar buiten en toch schuilt veeal daarin een groote verspil ling van energie en kapitaal. Juist in hetgeen achterwege ij f t ligt de zwakke stee van een meer hoofdige leiding. De taak van den Minister van Marine in Indië. Het wil den Minister voorkomen, dat de le den, die meernen, dat hij geen juist beeld gaf van zijn bemoeienissen met de vloot in Indië, niet voldoende in bet oog houden, dat het dage- hjksch beheer over de vloot in Indië niet wordt gevoerd door hem, doch door het Departement der Marine to Batavia, waarvan hoofd is de Comihandant der Zeemacht in Nederlandsch- Indië onder de bevelen van den Gouverneur- C-eneraal. Datum van ingang 1 September a.s. Uit het voorafgaande blijkt, aldus de minister, dat hier een duurzame toestand wordt beoogd en juist daarom zal met beleid en omzichtigheid de ineenvlechting werden gei-egeid in verband met de practisclre ervaring'. De definitieve rege ling zal eerst geleidelijk tot stand komen. Bij aanvaarding van bet wetsontwerp zal er naar worden gestreefd, de instelling van het Departement van Defensie te doen ingaan op 1 September a.s. De minister van Defensie officier of burger? Naar aanleiding van de vraag of een officier of bui gei aan het boord van het departement van Defensie behoort te staan, geeft de minister als volgt zijn meening weer. De eerste zorg zal moeten zijn iémand te kie zen, die door zijn antecedenten den meesten waarborg biedt voor een goede ambtsvervulling, onverschillig of het een militair der zee- of landmacht, dan wel een burger is. Naar 's mi nisters meening is het onjuist, het zuiver tech nische al te veel op den voorgrond te stellen; via niet dagelijks in do techniek werkt, is er snel uit en hot zou verkeerd zijn in hoofdzaak te vertrouwen op eigen vermeende, doch wel licht verouderde kennis, als medewerkers ter beschikking zijn, die van de materie een bij zondere studie hebben gemaakt, voortdurend daarin werken en dus ten slotte de stof beter belieerschen. 4 Hiermede heeft de Commissie van rappor teurs tevens haar eindverslag uitgebracht. Geen twee directeuren-generaal. De bezwaren, die naar de meening van den minister aan de aanstelling van twee directeu ren-generaal, als bedoeld in het voorstei-Coiijn kleven, zijn de navolgende: a. De directeuren-generaal zouden als het ware permanente onder-ministers worden, doch gourter verantwoordelijkheid tegenover de A oiksvertegenvocrdiging. b De directeuren-generaal zouden, doordat zij langen tijd betzelfde ambt bekleeden, een invloed kunnen krijgen, grooter dan wensche- hjk is met het oog op de vrijheid van inzicht, die de minister behoeft. c. ^De inwerking van den minister op het Departement, die slechts door tussebenkomst van den directeur-generaal zou plaats hebben, wordt vanzelf minder intensief. d. De rechtstrecksche gedachtenwisselïng mot de betrokken afdoelings-chefs wordt be moeilijkt cu daardoor het contact tusschen oen minister en de centra van behandeling der vraagstukken minder innig dan ge- wensebt is. e. Er is niet voldoende vrijheid om als di recteur-generaal steeds den voor deze functie meest gesc-bikten officier aan te "wijzen, cm- oat men praetiseh in de keua beperkt iB tdt engelen der hoogsten in rang. De bezuiniging op de luchtmacht. In de Memorie van Toelichtfng hij het on- i¥.erpehjKe wetsoutwern is geen enkel cijfer omtrent bezuiniging genoemd; doch de ftiinis- Het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wettelijke bepalingen. MEMORIE VAN ANTWOORD OP HET V. V. DER EERSTE KAMER. Verschenen ia de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer in zake het ontwerp tot wijziging' en aanvulling van do wettelijke bepalingen betreffende de vaccinatie. De meaning, dat de minister door.de indie ning en verdediging' van dit wetsontwerp wel degelijk in strijd zou komen met de Regeerings- verklaring van 11 Maart 1926 en zijn latere daarop gebaseerde houding, kan in het licht der feiten moeilijk gehandhaafd worden. De ernstige begeerte toch om bepaalde vraagstuk ken in status quo to laten verliest haar basis als een zoodanig vraagstuk buiten iemands toe doen om oen nieuwe gestalte aanneemt zóó, dat 'bet vraagstuk in zijn tegenwoordige gestalte nimmer een element geweest is in den strijd tusschen politieke partijen of groepen. Dit nu is hier ongetwijfeld bet geval sinds omstreeks half Juni 1927, toen den minister werd gerap porteerd, dat alle pogingen om toet encephalltis- gevaar te verklaren en te bezweren vruchteloos waren geblevende medische adviseurs van den minister- bleken op grond daarvan van oor- dsel, dat onveranderde handhaving der be staande bepalingen niet te verdedigen zou zijn. Voorts deelt de minister mede, dat er bij voortduring ruim voidosnde entstof aanwezig :s om aan plotseling opkomende, groote behoef te te kunnen voldoen. Een zuigeling* nit het raam geworpen. DAARNA SPRINGT DE MOEDER NAAR BENEDEN. Bij zessen gisterenavond brak in bet perceel Koningsstraat 7 te Amsterdam brand uit op de eerste verdieping, in de woning" van A. van Amerongen, waar, toen de brandweer arriveerde, de kacjiel rdod gloeiend stond. De bewoner, die op de Nieuwmarkt een stand plaats inneemt, was evep te voren nog thuis geweest en had, zoo men later vertelde bij zijn heengaan de deur tamelijk bard dicht gegooid. Misschien dat door de trilling daar van een of ander voorwerp met de gloeiende kachel in aanraking is gekomen. De brandweer, die snel ter plaatse was, ver nam al aanstonds, dat er op de bovengelegen verdieping nog mensehen waren en juist toen bet Musschingswerk een aanvang zou nemen, vertoonde ziob voor een der ramen van de tweede verdieping een vrouw, die een zuige ling van drie weken in de armen liad. Buren hadden inmiddels een deken te voorschijn ge haald en daarin werd bet wicht opgevangen. Op den motorwagen, dien men van de brand wacht van de Do Rüytêrkade had laten uit rukken was een reddingszeil voorhanden. Het werd fluks tevoorschijn gehaald en uitgespreid én met behulp van omstanders, het aantal man schappen was mede omdat een deel zich aanstonds met de bestrijding van bet vuur moest inlaten niet toereikend, werd het zeil ge spannen en kon de vrouw daarop neerspringen. Zoowel de vrouw mej. Barend geb. Brasem, als bet drie weken oude dochtertje Rika wer den bij buren onder dak gebracht. Een dokter van den Geneeskundigen Dienst kwam kort daarna per auto aan om den toestand van vrouw en kind op te nemen. Hij constateerde, dat beiden geen letsel hadden opgeloopen. De brand veroorzaakte een groote coHster- natie in deze dichtbevolkte "buurt, waarvan do bewoners voor het meerendeel tot de Joodselie bevolking bebooren. 't Publiek drong tot vlak bij den motorwagen op. Er werd geroepen, dat er zich nog meer personen in het huis zouden bevinden, maar een onderzoek, terstond dooi de brandweerlieden ingesteld wees uit, dat dit niet bet geval was. Door ferm optreden van de politie was jn korten tijd de straat en bet daarvoor gelegen deel van de Nieuwmarkt ontruimd en kon de brandweer onbelemmerd haar taak volbrengen. Van de hoofdkazerne aan de Nieuwe Achter gracht kwam nog assistentie, maar er behoefde verder geen hulp te worden verleend. Met één straal was men den brand zeer spoedig meester geworden. De kamer, waarin de brand was ont staan, brandde geheel uit; het daaraan gren'- zendo trapportaal kreegeenige schade. Dank zij het snelle en krachtige optreden van de brandweer ken liét overige gedeelte van het buis behouden worden. Twee boerenknechts, sedert korten tijd in de gemeente Eibergen woonachtig, zagen er vol strekt geen kwaad in, oin dezer dagen op een avond, gekleed met uniformpet, surveillance dienst te doen als veldwachters, o.in, werd een fietser, wiens rijwiel wel voorzien was van licht en die zich dus niets kwaads bewust was, aangeroepen met een „halt, politie!". Aan bet bevel tot afstappen werd voldaan, waarna inspectie van het rijwièlplaatje volgde, dat ook in orde bleek, zoodat de aangehoudene ver der kon gaan. Deze voldeed daaraan echter niet, omdat hij in de „ambtenaren" een paar pseu-do-veldwaehters meende te herkennen. Aangenaam of niet aangenaam, nu werd het blaadje omgekeerd en do landbouwer, dien men er eens tusschen wilde nemen, comman deerde „rechtsomkeert", thans naar de wer kelijke politie. Dat ging eerst schoorvoetend, doch toen de boer de beide „veldwachters" eens geducht bij de kraag pakte, hielp er niets meer aan en werd het tweetal naar den rijks veldwachter geleid, die van bet gebeurde pro ces-verbaal opmaakte. 6e LUSTRUM SANCTUS VIRGILIUS I'rograisinia-viijv.igingcn Daar Z.Exc. Mgr. L. Schioppa door familie omstandigheden verhinderd is de Pontificale Heilige Mis te celebreenen, zal Zijne Hoog waardigheid mgr. du Buisson abt van de Trap pisten-abdij te Tilburg, aan Sanctus VigiUus de groote eer bewijzen om Zondag, deze H. Mis op te dragen. De vereeniging stelt dat ten zeerste op prijs, temeer waar dit de eerste maal is dat Zijne Hoogwaardigheid zich be reid beeft verklaard buiten de abdij te pon- tifieeeren. RIJDEN MET MISTLAMPEN Geen helder wit licht? De kantonrechter te Middelburg" beeft AA'oeus. dag een chauffeur aldaar, die reed met. de z,g. mistlampen van Philips, veroordeeld tot 1 boete omdat bij geen helder wit licht uitstra lende lantaarns op zijn auto had. Do edsch was ontslag van rechtsvervolging. De verdachte heeft onmiddellijk appèl aangeteekond. DE CUP. Wie er sneuvelden. EN HOE, WAAR EN WAAROM. (Van onzen bijzonderen correspondent.)] L o n d e n, 30 Januari 1928. Ja. wij naderen. Wij naderen AVembleyIn groote scharen is men opgerukt ter bereiking van dat êéne ideaal; dien beker uit de handen van den Koning. In groote scharen liggen ech ter reeds de vele slachtoffers langs den langen moeilijken weg die leidt naar den Grooten' Schotel, daar gebouwd op de hooge heuvelen temidden der bouwvallige restanten van de eens beroemde British Empire Exhibition. AA ie er bij dezen laatsten dag sneuvelden? Zeer velen. Eu zeer velen die men sterker waan de. Daar gmg roemloos ten onder een Sunder land daar stierf een vroegen hekerdood geen minder Cup-fighter dan Bolton Wanderers En ook de leiders van de League, van wie men zu ke formidabele dingen verwachten mocht, zullen dit jaar hun naam niet gegraveerd zien onder de lijst van Wembley-winners maar moesten veeleer een grafsteen doen plaatsen op Highbury en er op laten beitelen deze woorden- „Hier sneuvelde Everton in den slag tegen Ar- senal". Maar de glorie van baar ondergang zal in eeuwigdurende herinnering blijven. Die match! Everton geslagen in een glorieus gevecht met 4 tegen 3. Van de eerste tot en met de laatste minuut een geladen lucht, gela den in de dubbele beteekenis van het woord En een ontlading tevens; Het heeft gedurende tweemaal driekwartier gegoten en ge-stort- regend en het veld, waarop menschelijkerwijze gespioken geen goed voetbal mogelijk was, stond teg'en het einde zoowat onder water. Ja, Arsenal bereikte zwemmend de volgende ron de.... Geladen was ook die atmosfeer vanwege de spanning. Stel u voor een bepakt huis onder een stortvloed. En een match als deze: Cup-Fi nalisten van 't vorig jaar tegen de leiders van de League. Dan die aftrap, Dat lawaai van bel len en ratels en toeters en uit zoovele duizen den kelen: 40.000. En opeens, amper begonnen een ren van don Everton-vleugel-voorwaarts Troup, die van de lijn naar binnen zwenkt naai de goal, een schot inzendt, dat Lewis laat glip pen. Diezelfde Lewis die het vorig jaar in de final zoo'n onvergeeflijk doelpunt'cadeau deed aan Cardiff (en daarmede den Cup), toen hij een tam schot over zijn eigen doellijn wierp. Ook dit was weer een kardinale fout, een niet te vergeven blunder, die in zoo'n match als deze in negen van de tien gevallen beslissend is. INBRAAK Alleen om geld doen? Dinsdagavond is te AVageningen, terwijl de bewoonsters afwezig waren, ingebroken in het buis bewoond door de dames Gez. Surink aan den verlengden AVilhelminaweg. De dief (of dieven) is aan de achterzijde over een schuur tje door het indrukken van een ruit binnen gekomen en heeft alle vertrekken doorzocht. Blijkbaar was bet uitsluitend om geJd te doen, daar het tafelzilver enz. onaangeroerd is gelaten. Vermist wordt een bankbiljet van 60 benevens een gouden heerenkorloge. En zeker scheen het pleit beslecht toen geen halve minuut later Deau, Engeland's beste voorwaarts, door alles wat Londen heette, heenstormde weer naar dien rampzaligen wach ter, die daar hulpeloos te wachten stond op een kanjer. Ilt verzeker u: die volgde! Maar met den moed der wanhoop slingerde Lewis zijn lichaam naar den hoek, tipté met zijn vinger toppen naar den bal, die tegen het houtwerk aan vloog oil het veld weer in. Ea Arsenal ademde even. Toen klemden elf Londenareii de kaken op el kaar. Men kon het aanzien dat Everton geen gewennen spel speelde. Ik weet het wel: Ever- ton speelde man voor man beter voetbal, maar is er nog zooiets als team-work. Geen oogen- blik verviel Arsenal, na het heftig offensief van de eerste minuten, in het dan zoo gebruike lijke excitatie-stadium. Men hield de koppen koel en vocht een „back-to-the-wall game". En Hnlme, d e Londensche buiten-rechts, deed meer dan dat: hij liet herhaaldelijk aan Cress- well en O Donnell zijn hielen zien. En terwijl de massa vergat dat het goot, dreef Ilulme na acht minuten spelen tot voor de goal van Ever ton, gaf den bal een zacht tikje naar Brain, die deze gouden ltaus dankbaar accepteerde. De partijen waren gelijk! De daverende toe juichingen onderstreepten dat nader. Sterker werd toen de aandrang van Londen. AVeer was bet Huïme, die met Flying Scotch- man-snelheid langs de lijn glibberde, vandaar een schot inzond dat via den binnenkant van den uitersten, hoogsten doelhoek een tweedo doelpunt beteekende. Arsenal leidde. Maar toch scheen haar succes nog verre van verzekerd, want vanwege de bewaking' van den Everton- centervoor Dean was do rechte weg naar de goal afgesloten, maai* waren de buitenwegen des te meer open en vooral Troup had veel vrij spel. En dan stond daar Lewis nogal raar tc schutteren De rust ging in met 21. Twintig minuten daarna scoorde de artist Charlie Buchan een derde goal, en de zaak scheen bekeken. In de zee van modder was toen een verslapping geen verrassing- meer. Maar op 'n onbewaakt oogen- blik ging Dean er weer van door en zijn schot faalde niet. Dat was het moment waarop Arse nal dreigde ten onder te gaan; de tegenstand werd sterker. Toen vloog voor de zooveelste maal Hulme, die niet voor niets internationaal rechtsbuiten is, langs de krijtstreep of wat daar dan van zichtbaar was hij liep een paar cirkeltjes om Cresswell en stond alleen voor Taylor, tikte toen behendig den bal in het hoek je: 42. De tijd verstreek. Vlak voor het eind-signaal glipte Dean er nog' eens tusschen uit en hij verkleinde den achterstand. Daarbij bleef het. Arsenal was weer verder op weg naar een vol gende visite aan AVembley Stadion. Daar Tottenham Hotspur niet al 'te veel be zwaren ondervond van Oldham, is Londen alvast vertegenwoordigd door twee clubs. Helaas: AVest Ham delfde verdiend en verwacht het onderspit te Huddersfield tegen Hudders- field Town, en is dus uitgeschakeld. Men lette op dat Huddersfield! Daar kun nen we groote dingen van verwachten en altijd kan hun aspiratie van de laatste jaren: League winners en Cup-winners gelijktijdig', nog ver wezenlijkt worden. Hun constante spel der laatste weken rechtvaardigt dat. AVat moet ik n verder van deze ronde zeg- zen? Sheffield United toonde dat er nog ver schil is tusschen eerste en tweede klas en sloeg "Wolverhampton met 3—1. Haar buurlui Shef field Wednesday deed hetzelfde tegenover Swindon. En Bury en Manchester United deel den de eer in een wedstrijd, waarbij de modder het verre, verre won. Wijders wipte Port Vale do overwinnaars van de Corinthians, New Brighton in een ping-pong-partijtje. Oil, Sunderland! Zij werd op eigen veld ver slagen door -een tweede klaseer en zij was de eenige die tot op heden voor eigen toescbou wers het hoofd boog voor minderen. En toch Sunderland was bet elftal dat gedurig in he bezit was van den bal. Maar voetbal is goals maken en goal, voorkomen. Goals maken kon Sunderland nie en de City daarentegen profiteerde van ee, paar kansen. Goals voorkomen was een werk i voor Manchester! Als ooit een defensie ee match won, dan was het de verdediging vai Manchester City. Dan was het vooral dit lof, waardig trio: Barber, doel; Ridley, rechtsback Mc Cloy, links back. Aan hen de eere' Middlesbrough had niet al te groote moeit, inet Southport en won met 3—0. Camsell maak te de drie doelpunten, een merkwaardige ge, beurtenis in een Cup-match. Blackburn Rover trof t met, want tegen Exeter City verloor z reeds spoedig een van liaar mannen en ze dee het verder met zijn tienen. Ze hielden kranii vol en stonden bij het einde twee-twee zijn ooi praetiseh genomen zeker van de zege in de her haling. Erger verging het het beroemde Bolton AVan derers. Deze hadden te kampen tegen de por celein- en aardewerk-ploeg' uit Stoke en tegei het veld. De toestand van den grond was zo erg, dat de scheidsrechter er bij den aanvanê hard over dacht om de zaak maar uit te stel len, en dat zegt wat voor een Cup-match. Né eeaiig overleg werd er toen besloten tocli maai te spelen en nadat er eerst een half uur zoel was gebracht door mannetjes met bezems er emmers, die de waterplassen zooveel mogelijk opdweilden, wat niet veel gaf, begon liet ballet btoke bleek betere polo-kwaliteiten te hebben dan Bolton en scoorde met den Spaanschen slag al spoedig twee dankbare doelpunten Daarna werd het spel een beetje ruwer en be strafte de arbiter een paar maal voor onder, water-vasthouden. Nadien kwam Bolton er een beetje beter in en met 33 slagen per minuut bedreigden ze herhaaldelijk het porcelein-doei. Het eind van het lied was niettemin dat de Avanderers figuurlijk en werkelijk ten onder' gingen met 42. Het was anders een veldje geweest voor de Boat-Race Rest nog te berichten dat Aston Villa zich in de volgende ronde plaatste door een volko men verwachte zege op Crewe Alexandra, dat Nottingham Forest en Derby County liet nog eens over moeten doen, omdat ze na lang zoe ken het net niet konden vinden, en dat Leices- ter City een zeer magere 1—0 boekte over Rea ding. En dat ons aller Chelsea Vrijdagavond drin gend-telegrafisch een nieuwen centervoor kocht Biswell van Charlton Athletic die dus tot groote verwondering van de 20.000 Rijkers, de 11 tegenstanders en de 10 clubgenooten Za terdag zijn joyeuse entree deed op Stamford Biidge iu een blauw hemdje en een wit broekje en speelde als hij zijn leven nog niet gespeeld had. AA aardoor Chelsea won, aldus profiteerend van de Cup-aspiraties van Manchester om stie- kum de eerste plaats te hernemen op de rang lijst, dank zij een overwintaing op Clapton. Orient. En nu tot slot een kort maar krachtig woord tot Pluvius: Laat het nu uit wezen! DIEFSTAL VAN EEN DAMESTASCHJE. Na bedreiging met een kinderpistool. -j Men meldt ons uit Amsterdam: In den middag van 15 November 1.1. heeft zich ep het eerste perron van het Centraal Station een ietwat zonderling voorval afgespeeld. Een 37-jarige marktkoopman uit Rotterdam, A. S. gebeeten, die reeds eenigen tijd op dat perron bad rondgeslenterd, trad plotseling op een geopenden spoorwegcoupé toe, waarin een vrouwelijke student, die baar ouders in Bussum wilde bezoeken, een hoekplaats bezet had. De man haalde een imitatie-revolver of, om nog juister te zijn, een kinderpistooltje uit zijn zak en hield dit dreigend onder den neus van do hevig' schrikkende jongedame. Alsof dit nog niet genoeg was, haalde de vreemde aan valler vervolgens de haan van het onnoozel schietwerktuig over, hetgeen alleen het gevolg bad dat het meisje de controle over baar han delingen geheel verloor, waardoor de man ge legenheid kreeg, haar een bruin leder taschje te ontrukken, dat een zilverbon van f 2.50 én een abonnement bevatte. Hoewel hij er met bekwamen spoed van doorging, bleef hij maar heel kort in het bezit van zijn scliamelen buit, want de beroofde jongedame, die haar bezin ning spoedig had teruggekregen, sprong kor daat uit den coupé en liep haar aanvaller luid schreeuwend na. AVel slaagde deze er nog in, buiten bet stationsgebouw te komen, maar op straat werd hij ingerekend door een agent van de rijwielbrigade, die op bet geroep van „houdt den dief!" was komen toeschieten. Heden liad S. zich te verantwoorden voor do A ierde Kamer der Rechtbank. Hem was ten laste gelegd diefstal, voorafgegaan door bedrei ging met geweld. Verd., die aanvankelijk alle schuld bad ont kend, legde thans een volledige bekentenis af. Do heele week, aldus vertelde liij, was ik van streek, m'n wilskracht was opeens weg; ik ver kocht m n handeltje in klinknagels en ging een paar keer naar het Centraal Station. Ook op den bewusten dag, toen ik het pistooltje bij me liad, dat ik op de markt gekocht bad. Ik zocht iets op dat perron, ik wist niet wat. Die vrouw trok me aan. De psychiater, dr. H. J. Overbeek, vulde deze veiklaiing aan met de mededeeling dat verd. hem had gezegd, van plan te zijn geweest om bet toscbje te rooven. De deskundige, die naar verd.'s geestvermogens een onderzoek beeft in gesteld, verklaarde, dat verd. wel iemand is die aan plotseling bij hem opkomende impul- sies toegeeft, maar dat bij niettemin toereken baar moet worden geacht. Het O. M., mr. Van Arkel, noemde bet ge pleegde feit buitengewoon ernstig. Al gebruikte verd. een imitatie-revolver, dit doet toch niets af aan het feit dat zijn slachtoffer dat op liet eerste moment niet wist! Zij had van den schrik blijvende gevolgen kunnen ondervinden. Daar verd. bet feit kan worden toegerekend, is een ernstige straf op baar plaats. Eisch: twee jaar ea zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Th. Muller Massis wees erop, dat verd. reeds dertien vonnissen achter den rug beeft. Dat beteekent dat hij in de ge vangenis niet tot andere gedachten zal komen. Volgens pl. kan verd's daad hem niet worden toegerekend en zou plaatsing in een krankzin nigengesticht wenschelijk zijn. Overigens bracht pl. naar voren dat er geen samenhang bestaat tusschen den diefstal en de bedreiging met geweld. Volgens pl. heeft do revolver in deze zaak slechts een kinderachtige rol gespeeld. Uitspraak over 14 dagen. te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 14