i! ROTTERDAMSCHE COMMISSIEBANK OPA NIEUWE Ill Pi! SCHIEDAM GEDURENDE EEN HALVE EEUW STADSNIEUWS ADVERTEERDE 50 JAAR m 4 DONDERDAG 2 FEBRUARI 1928 EERSTE BLAD PAGINA 2 *t,hi VAN OLDENBARNEVELTSTRAAT 21 - TELEFOON 10835 - ROTTERDAM 7V2 en 8% Kerk®9B|ke leeningen SCHIEDAMSCHE COURANT EN VOER ER WEL BIJ! WAT DOET GIJ NU SCHEEPVAART UIT ROTTER DAA/L kamermuziekverbeniging. AGEMDA. Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Hl ft Wasffieer wij in enkele lijnen de ontwik keling gaan schetsen van het economische leven in onze stad gedurende de laatste vijftig jaren, dan valt al dadelijk in het oog, hoe geleidelijk de karakteristieke Scliiedam- sche industrie, het brandersbedrijf, haar domineerende positie moest prijsgeven. Al spoedig na den oorlog van 1870 trad een tijdperk in eerst van stilstand, spoedig ge volgd door achteruitgang. In 1882 bereikte het aantal branderijen in de hoop wel licht op nieuwe opleving werden nog al door nieuwe fabrieken gevestigd met 369 installaties en 3 stoombranderijen het hoog ste cijfer. In 1886 telde men er nog 339. Toen begon de daling met reuzensprongen. In tien jaren tijds was het aantal brandei ijen tot 132 gehalveerd; in 1906 waren er nog 124, in 1916, 't was een debacle, nog slechts 26; thans tellen we er, volgens de* officieele opgave van de Kamer van Koophandel ze ven in de eerste, drie in de vijfde klasse. bi iet vergeten mag intusschen worden, dat aan deze branderijen we citeeren hier het „Weekblad voor den Handel in Gedistilleerd" de vooruitschrijdende tech niek in belangrijke mate is ten goede ge komen. Hoewel gering in aantal, is de industrie geconcentreerd tot belangrijke giootbedi ij- ven en middenbedrijven. Het aanschaffen en te werkstellen van enorme installaties, en het nauwgezet volgen van de eisehen van den modernen tijd hebben het mogelijk gemaakt, dat, niettegenstaande de groote vermindering in aantal de bestaande bedrijven in ruime mate in staat zijn het productievermogen der vroegere fabrieken te vervangen, ja te overschrijden. Dat scheepvaart en handel den weer slag van de malaise in het branders- bedrijf ondervonden, hoeft niet nader be toogd. Wanneer wij intusschen lezen, hoe in het jaarverslag over 1876 van de Kamer van Koophandel geklaagd wordt over de laksheid van het gemeentebestuur ten aanzien vaü de noodzakelijke uitbreiding der havens, zoodat „reeds vele schepen wegens de belemmeringen, welke de ont vangers hier ondervinden, naar elders ter ontlossing werden gedesigneerd en tal van schepen genoodzaakt waren op stroom te lossen"; wanneer wij verder zien dat in 1879 in den gemeenteraad een motie werd aangenomen, waarin werd uitgesproken, dat „bij den ongunstigen toestand waarin de handel verkeert, zoowel in het alge meen als in het bijzonder binnen deze gemeente, voor den aanleg van nieuwe wer ken ten behoeve van den handel geen buitengewone uitgaven behoeven te wor den gedaan", dan komt men onder den indruk, dat er een tijd is geweest, waarin het onzen vroeden vaderen aan den noodi- gen breedon cn vooruitzienden blik heeft outbroken. Intusschen is er ten aanzien van de mogelijkheden voor de scheepvaart veel ten goede gekeerd. En dat onze havens thans aan redelijke eisehen beantwoorden vindt wel zijn beste bewijs in het record jaar 1926, toen ze door 2516 zeeschepen werden aangedaan. Er hebben zich trou wens in de latere jaren in onze stad wereld maatschappijen gevestigd, die den naam Schiedam ook op andere wijze dan om zijn gerenommeerd product tot in de meest verwijderde landen der aarde dra gen. Moer cn meer heeft Schiedam zioh in het laatste kwartaal der vorige eeuw reeds een proces dat zich in het eerste kwartaal der twintigste eeuw heeft voort gezet tot een industriestad in algemee- nen zin ontwikkeld. Zijn buitengewoon rustige ligging aan rivier en binnenwater heeft het als het ware daartoe voor beschikt. >Ve zouden het kunnen vergelijken met de in industrieel opzicht zoo bloeiende Zaanstreek, en we twijfelen er niet aan, of met een gepaste reclame jammer dat ontijdig in 1910 „Schiedam Vooruit" ter ziele ging; maar ook het gemeentebestuur heeft niet met de uitgave van een enkele boekslif te volstaan zullen gemakkelijk steeds meer industrieën naar onze stad zijn te trekken. In scheepvaart en industrie ligt de toekomst van onze stad besloten. Over beider gunstige ontwikkeling hoeven we ons, waar het stadsbestuur zijn taak •begrijpt, niet bezorgd te maken. En als we nog eens den heuglijken dag" mogen be leven dat een havenspoor onze havens met het spoorwegnet verbindt, staat niets meer een al hooger vlucht van onze scheepvaart in den weg. Het verkeer te land zag in de afgeloopen halve eeuw wel heel opmerkelijke ver anderingen. liet was in 1881 dat de dili gence, welke do verbinding Rotterdam SchiedamYlaardingen onderhield ver dween, om voor de stoomtram Rotterdam DclfsliavenSchiedam plaats te maken. Juist vijf en twintig jaar later, op 17 December 1906 werd lijn 8 van de electrische tram in dienst genomen. Een twaalftal jaren zou zij bet monopolie van het ver keer als we de voor de verbinding RotterdamSchiedam liet rekkelijk weinig beteekenende spoorlijn uitschakelen tus- 'schen de beide plaatsen weten te hand haven, tot zij nu enkele jaren geleden de •concurrentie van het moderne vervoer middel, de autobus, zou gaan ondervinden. Te memoreeren valt hier nog, dat in 1891 de spoorwegverbinding Schiedam^-: Iloek vau Holland tot stand kwam. Onze waterleiding dateert van 1 October 1886; men weet, dat we onze gemeentelijke waterleiding bij den gebiedsafstand in den Nieuw-Matenessepolder aan Rotterdam voor haar Driehavenplan zijn kwijtgeraakt, en dat we thans het water van Rotterdam betrekken. Hetzelfde is het geval met clen electrischen stroom, waarvoor in 1913 na 'n desbetreffende overeenkomst met Rotter dam, het gemeentelijk electricifeitsbedrijf werd opgericht. Kan men zich op het oogenblik voor stellen, hoe het mogelijk was, dat we het ooit hebben moeten doen zonder telefoon? Toch kreeg eerst in 1890 onze stad haar telefoonnet. Bij de opening op 1 Juli van dat jaar waren 51 perceelen aan het locale net aangesloten. Op 1 Januari ging het telefoonnet aan het Rijk over. Werden er in 1891 in totaal 820 intercommunale gesprekken gevoerd, in 1917 beliep dat aantal 166.860, terwijl het thans, waartoe de instelling van het streeknet bijzonder veel heeft bijgedragen, maandelijks bijna 200.000 gesprekken, uitgaand en binnen komend tezamen geteld, bedraagt. Het aantal inwoners onzer stad steeg in de laatste vijftig jaar van 23500 tot 43281. Nieuwe wijken kwamen in Zuid en West on Zuid-West en in bet Singelkwartier tot stand. Vooral liet afgeloopen jaar ken merkte zich door groote activiteit in den woningbouw, wat aan ons grondbedrijf, in 1908 opgericht en wel eens de kurk genoemd waarop in de moeilijke naoorlogs jaren de gemeentelijke financiën dreven, bijzonder ten goede is gekomen. De stadsuitbreiding maakte ook don bouw van een tweetal nieuwe kerken, de Singel kerk, in 1881 in gebruik genomen en de Gorzenkerk waarvoor juist 10 jaar ge leden een noodgebouwtje werd betrokken dat vorig jaar voor een modern bouw werk werd verlaten, noodzakelijk. Vermelden we ten slotte, hoe door de opspuiting van grienden en weilanden, aan de Maas, waartoe door den raad in 1906 werd besloten, onze stad in het Sterreboseh en het Volkspark met een ontspannings oord werd verrijkt dat ons door menige plaats van meer beteekenis wordt benijd, en we gelooven in enkele groote lijnen het wel cn wee van onze stad- in de laatste halve eeuw te hebben geschetst. Moge in de komende jaren het wee ons bewaard blijven, Schiedam zioh in aldoor, toe nemende welvaart verheugen. m Keck 1296S 20 Bjj of krachtens wetten of vorordeningen voorgeschreven en andere officie el e af- cn aankondigingen van het Gemeentebestuur DRANKWET B. en W. van Schiedam brengen ter open bare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van P. H. Schater, alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop in de voor- localiteit op de le verdieping van het per ceel Kethelstraat 27; en herinneren er aan, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun college schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. SCHIEDAM, 2 Februari 192S. DISTRICTS- ARBEIDSBEURS Op 31 December 192T stonden ingeschreven 1172 werkzoekenden. Het aantal ingeschrevenen in den loop der maand Januari 1928 bedroeg 611; afge voerd werden in dezelfde maand 565 in schrijvingen. Het aantal plaatsingen bedroeg 106; zoodat o.p 31 Januari 192S nog inge schreven stonden 1112 werkzoekenden. SCHIEDAM'S MANNENKOOR „ORPHEUS" Het optreden van l'aul Schramm Orpheus", Paul van der Putten en Paul Schramm, drie namen, wier klank gister avond een fascineerendeu invloed op liet publiek scheen te hebben. Stampvol was de gehoorzaal van den R. K. Volksbond bezet, en in de gang moest men zelfs queue maken, teneinde de vesti aires te bereiken. De meeste toonaangevende personen in het Schiedamsche muziekleven, waren in de zaal aanwezig, terwijl jhr. mr. dr. E. van Bedesteijn, voorzitter van het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, die zooals aanvankelijk het plan was, tegenwoordig zou zijn, bericht ran .ver hindering had gezonden. „Orpheus" zong dan, onder „leiding van Paul van der Putten en bet ongeveer 120 personen sterke mannenkoor, heeft een goe den indruk achtergelaten. Het belieerschte zingen bewewes niet alleen, dat tijdens de repetities goed geoefend wordt, maar ook, dat het den leden van „Orpheus" niet aan kunstzin ontbreekt. Van zaugnumniers met den meest uiteenloopenden aard, weten zij blijkbaar het karakter goed te beoordeelen en zoodoende een uitstekend samenwerken met den dirigent, mogelijk te maken. Het programma vermeldde voor de pauze een viertal zangnummers, waarvan de uit voering van J. C. Anderson's: De Zee, het meest te waardeeren viel. Dit lied wist reeds vanaf den eersten inzet te boelen. De andere nummers waren: In Epiphania Domini (M. Neumann)Einsam treibt in morscher Ein- baurn en Holland's wijde wat'ren (beide van E. Wettig-Weissenborn). Na de pauze volgden: yom Rhein, door Max Bruch en twee minneliedjes, een Enr gelsch en een Hollandsch, waarin de „note gaie" natuurlijk niet ontbrak, en die er bij het publiek grif in gingen. Paul Schramm, de beroemde Berlijnsche pianist, wiens optreden juist zulk een bij zonder aspect aan dezen avond verleende, had de vertolking van Beethoven's Sonate Appassionata op zich genomen. Het is een bijzonder, hoewel zeer Inspan nend genot; het fijn genuanceerde spel van den Duitschen meester met zijn 'geraffineerde techniek, te volgen. Het was een en al klan kenrijkdom en toch, hoe gevoelvol klonk daarbij vooral het Andante con moto. Wan neer velen na dit concert hun liefde voor het werk van den grooten Ludwig vermeer derd voelden, was dit voor een aanzienlijk deel te denken aan den krankzinnigen vertolker van zijn werk. Chopin viel hierna in den beginne wel wat vreemd met een muziek, waaruit de groote emoties, zooals wij ze bij Beethoven kennen, geheel verdwenen zijn. Desniettegenstaande wist Schramm èn door fijnzinnigheid van spel, èn door opvatting, de aanwezigen ge heel met Chopin's geest mede te laten leven. Door zijn executie van de „Nocturne" in cis moll en de „Ballade" in as dur, toonde de speler alle kleuren op ziju muzikale palet te hebben. Sohulze Elfer's bewerking van den Strauss wolsAn der schonen Manen Donau, werd ofschoon de inhoud artistiek op een lager plan stond, dan de vorige gespeelde num mers, een groot succes. Het opgetogen publiek gaf na elk num mer een hartelijk applaus, dat tenslotte in een stormachtige ovatie overging. Als toegift speelde Schramm een Marche van Prokovieff, waarin hij toonde met tie moderne composities al even goed om te kunnen gaan, als met de klassieke. Het was een nummer van handige techniek. ONVOORZICHTIG Hedenmorgen te omstreeks kwart over 8, is de 11-jarige scholier J. V., wonende in de van Smaieveltstraat, op de Nieuwe Haven aangereden door een met twee paarden be spannen, vierwieligen spoelingwagen, toebe- hoorende aan den veehouder C. H., wonende aan de Velleyest. De jongen stak plotseling de straat over en liep tegen den disselboom aan, waardoor hij kwam te vallen. De koetsier, die zijn paarden krachtig inhield, kon niet voorkomen, dat deze over den jongen heenstapten. en de ataI» nog even door het Ifhkeriviel werd aange reden. De jongen, die een scheurwond bekwam aan het linkerbeen, is door dr. de Leeuw ver bonden, waarna UU per polltiebrancard naar zijn woning is gebracht. EEN ONVERBETERLIJKE Gisteren is door fle marechaussee te Moer dijk alhier aangebracht de 15-jaxlge A, B., die den laatsten tijd herhaaldelijk de ouder lijke woning ontloopt. NIEUWE UITGAVEN Bij G. B. v. Goor Zonen te Gouda, ver scheen de derde druk van het negende deel tje uit de serie „Oogst", bloemlezing voor liet lager onderwijs, door F. H. N. Bloeminlc. Bij dezelfde uitgeefster zag de zesde druk het licht van het zesde stukje van liet be kende taalboek ten dienste van scholen die voorbereiden voor het uitgebreid lager, het middelbaar en het gymnasiaal onderwijs, door E. Vrieze en W. H. V» aanders. Beide onderwijsuitgaven genieten een uit stekende reputatie, wat trouwens uit deu herhaalden herdruk wel blijkt- VAN EEN STELLING GEVALLEN Vanmorgen te omstreeks 10 uur, kwam de 44-jarige etiucadoor C. Hol. wonende V ester- beekstraat 43, Rotterdam, bezig niet het. stuca- dooren van een plafond van een nieuwe woning in de Poortugaalstr. Daartoe bevond hij zich op een zelf gebonden stelling. 1 enmoedelijk door het voortdurend heen en neer loopeu van den man is de schraag waarop deze rustte, uit gegleden, soodat de man vau een boogie van pl.ui. Z% meter kwam te vallen. Hij klaagde ov£r pijn in den linkerarm eu den rug, ter wijl de irechteronderarm ontveld was. Nadat dr. Geerdes geconstateerd had dat niets gebroken we.%, heeft de mau zirii naar huis fcsnwen. BURGERLIJKE stand Aangifte van 30 -T Januari GEBOREN: Jacob, z- van A- Zeeuw en A. Rodenburg, 's Graveulandschepolder Maria A., d. van H. J- Veijens en A. J. Weber, Parallelweg Maria J., cl. van J. F Vijgeboom en P. W. Arbouw, Lekstraat, OVERLEDEN: E. Triel, 1 jaar, Nieuw- sticht midden. GELEDEN REEDS IN DE STREEKNET ïh dé afgeloopen maand werden In de rich ting SchiedamRotterdam 101907 telefoon gesprekken gevoerd en in de richting Rotter damSchiedam 96369; in totaal dus 198276 gesprekken, Van Schiedam, 1 Februari, vertrokkenü Letlisch s.s. Katie, naar Hamburg. Te Schiedam, 1 Februari aangekomen)] s.s. Harpon, van Vlaardingen om hier te dokken in de Wiltonhaven. Te Schiedam, 2 Februari aangekomen: Eng. s.s. Baron Haig, met stukgoederen van Rotterdam in de Wilhelminahaven; s.s. Parut, nieuw, van Rotterdam om hier te dokken in Wilhelminahaven. :VT>' V: Het Capet-K,waitet. De Parijsche Capets zijn weer in het land en zij zullen, gelijk in het vorig seizoen, twee malen concerteeren voor de Kamermuziekver- eeaiging, Thans niet uitsluitend Beethoven. Misschien over veertien dagen; misschien dan ook een specifiek Fransch programma. Dat van den eersten avond „vertoonde" het triumviraat BaydnMozartBeethoven. Dus toch Beet hoven als bekroning. Doch eigenlijk niet als een geleidelijk verkregen bekroning. Ja, ge woonlijk denken we ons bij het uitspreken dier drie illusitre namen den climax geleidelijk. Hier echter was de afstand daartoe, van Mozart tot Beethoven, te aanzienlijk. Bij Mozart in zijn Es-dur-Strijkkwartet is het onafgebroken een dartelheid, een muzikaal spelemeien. Tot zelfs in het Andante con moto, dat de gebruikelijke compositorische bezonkenheid nog niet eens tot kenmerk draagt. Bij Beethoven staan we in zijn opus 132 plotseling voor de diepste zieiegehei- menissen, luisteren we naar de bijna laatste stamelingen uit zijn intiemste levensbiecht. Zelfs de weg van Haydn naar Mozart was dezen keer ongemeen lang. En eigenlijk ook ongewoon. Veeleer was het een terugweg. Want Mozart staat met zijn Es-dur-Kwartet dichter bij de aarde dan Haydn. „Lercheurquartett", zoo werd opus 64, no. 6 gedoopt en de meester voert er ons mede naar hooge, blauwe luch ten, waarheen de leeuwerik opstijgt en daar heerlijk jubelt en kwinkeleert. Zóó hebben Lucien Capet, Maurice Hewitt, Heuri Beuoit en Camille Delobelle ons dat blauwe luchteu- feest ook voorgetooverd. De gang naar Mozart viel eenigermate af, mede door een wat te zware accentuatie in liet Menuet. Maar in Beethoven bleken de Pai'ijsche kwartetspelers in huü vol ste element en op hun maximum van toewij ding. En hoe meer de executie voortschreed, hoe meer verinnerlijkt zich ook de voordracht open baarde. Dat was een volmaakt spel in dit opus 132. Na Beethoven, doch ook reeds na Haydn en Mozart, lieeft de volle Groote Nntszaal den Franschen luiden en langdurige» bijval ge bracht. GEMENGD KOOR „ONS HUIS". Rotterdam, 1 Februari 1928. Wij kunnen nu toch bezwaarlijk meer spre ken van een meesterlijken vorm, van heerlijke motieven, van een melodieën-rijkdom in het Robert Schumann-oratorium „Das Paradies und die Peri", Die tijd is voorbij. Immers: de groei en de ontwikkeling van den koorzang stellen heden ten dage andere eisehen. Enkel en al leen reeds, doordat het dramatische accent in dien zang veel sterker is geworden. Tachtig jarem terug was men nog in vervoering over dat origineele, dat romantische en lyrische ka rakter in Schumann's opus. Maar heit gunstige oordeel van toen heeft zich langzamerhand wel moeten wijzigen. En wie voelt er dan nog iets voor die onafzienbare rij van matte solo's, voor die onbeteekenendé koordeelen, al zijn de laatste in de minderheid. Zeker, eT zijn enkele vernuf tige en stemmingrijke vondsten in beide eerste parten aan te wijzen en deel drie was voor Schumann's tijd zelfs een meestervondst. Doch als geheel moet „Das Paradies und die Peri" toch uit de mode worden beschouwd. Des te verdienstelijker werk presteert een koorvereeaiging, wanneer zij deze gelieele ver bleekte muziek nog eenig fleurig aanzien weet te verschaffen. Daarin is het Gemengd Koor „Ons Huis" onder de aanwekkerende directie van Bernard Diamant Dinsdagavond voortref felijk geslaagd. De aanvang klonk wat tam, het tweede deel slaagde reeds beter en in het slot deel waren de zangeressen en zangers van ,,Ons Huis" al zeer bijzonder op dreef. Een uitvoe ring alzoo, welke Diamant's ensemble wederom een naam van goeden klank heeft bezorgd. Dat liet welluidend en gevoelvol begeleidend Utreclitscli Stedelijk Orcliest die successen krachtig mede heeft weten bevechten, is licht te vermoeden. Ook de solisten hebben vooral de vrouwelijke fraaie muzikale deugden ge- exposeerd. Als nummer één mag zeker genoemd worden de sonore en warm-voordragende so praanzangeres Jo van IJzer-Vincent. Onmiddel lijk daarnaast de uit- eu inwendig mooi-musi- ceerende alt Lien Korter. Jos. Holthaus als tenor eu Anton de Leeuw als bas-bariton gaven bij de mannelijke solisten veel goeds. Inzonder heid de laatste toonde andermaal zijn voortref- felijkén vooruitgang. Dan moet er voorts nog met veel lof gewaagd worden van de medewer king der dames Anna Vroklage (sopraan) Ca nes de Graaft, Nel van Gils (alten) en van den bariton Boerendonk. Een volle, enthousiaste Groote Doelezaal en een krans voor Diamant, Maandags repetitie Muziekgezelschap gt, Ambroedus, 8 uur, R. IC Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K, Damclub I. D. O., Patonaatsgobouw Lange Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. K. Gemengde Zaogvereemdging Lorenso Perosi. Gebouw R. K, Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags repetitie R. K. Mannenzangvereeni- ging St. Caecilia, half 9, R. K. Volksbond;] bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkers- bond "St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen "Woensdagavond van 7 uur tot half D zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excel, ei or; Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdagavond kwart over acht^ precies, cursus over Leekenap ostolaat. Boven zaal R. IC Volksbond. Eliken Woensdagavond R. IC Burgerjonge, lingemvereeaiging „Kath. Streven". Gebouw Kath. Kring. Aanvang half zeven- Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand ver* gadering Katholiek Leven, Gebouw Katholie ke Kring Syz uur precies. j Heden R. IC Openbare Leeszaal en Bibliotheek^ jaarvergadering, te houden In de R. K. Leen! zaal. Aanvang half 9. Vrijdag 3 Februari j Vergadering Algem. R. K. Ambtenaarsver. eeniging afdeeling Rotterdam. Voordracht met lichtbeelden over „de verhooging en opvijze. ling der Willemsbrug, door L. J. van DunnS. Gebouw ,,'t Verguld Spinnewiel", Beursplein Rotterdam. Aanvang 8 uur. Vergadering R. K. Metaalbewexkersbond „SC Eloy" Gebouw R. K, Volksbond. Aanvang 8 uur. Maandag 6 Februari Uitvoering Maatschappij tot bevordering der toonkunst. Gebouw „Musis Sacrum", Lange Haven. Aanvang half acht. Woensdag 8 Februari Ledenvergadering „St. Barbara", afd. van des R. IC Volksbond. Gebouw R. IC Volksbond. Aan vang 8 uur. Donderdag 9 Februari Popaganda-coneert mandolineclub „O.N.I/i Gebouw „Eendracht". Aanvang 8 uur. Vrijdag 10 Februari Vergadering Ondersteuningsfonds >,St. Ll- duina". Aanvang 8 uur. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 2 Februari. Officieele note©,, ring van de Commissie uit de Kamer yan Koophandel. Moutwijn 46 pCt. 17.per HL'. Spiritus SCHIEDAM, 2 Februari. Men noteert vooj; melasse spiritus 100 pOt. 3Lper H. L. Ruwe graanspiritua 60 pet. 17.— per hl, Spoeling Noteering ƒ2,20. DE NOODWONINGEN AAN DE BRIELSCHELAAN De 145' houten noodwoningen aan de Briel. schelaan, gebouwd onder het wethouderlljk bewind van den heer de Meester in een tijd perk van nijpend woningtekort, zullen nu gaan verdwijnen. De gemeente heeft de woningen onderhands verkocht aan de firma van den Berg uit Gouda. Deze heeft op liaar beurt in publieke veiling verschillende blokken aau diverse koopers overgedaan. Met het sloopen is reeds een aanvang gemaakt. DE WATERSTOKER UIT POOTSTRAAT DE Op last der justitie gearresteerd Xvlen zal zich de berichten herinneren over den grooten voorraad kleediljs; stoffen en] andere goederen, die onlangs bij den 36-jarigen waterstoker J. Z. in beslag zijn genomen, naar aanleiding van het zoeken naar een verduis terde stofzuiger, die destijds in huurkoop was gegeven. De goederen werden successievelijk door ver schillende grossiers en winkeliers herkend en bleken alle van inbraken of diefstallen af komstig. In den' loop van andeiriialf jaar moest hij ze in zijn bezit hebben gekregen. De waterstoker beweerde steeds, de goede ren te hebben gekocht van den koopman L. F. uit de Eleonorastiraat, doch deze ontkent dit ten stelligste. Terwijl men hem tot nog toe gedurend op vrije voeten liet, is hij gisteren, verdacht van heling aangehouden en op last der justitie in verzekerde bewaring gesteld, hetgeen geschied de, nadat hij verzocht was op het politiebu reau te willen verschijnen. DE R. K. 1'AD VINDERS Kapelaan F- J. Maas benoemd tot geestelijk adviseur Sinds de overplaatsing van KaöMaan Schip horst naar Amsterdam, bezaten de R. K. Padvinders geen geestelijk-adviseur. Bij Bis schoppelijk besluit is thans de weleer iv. heer P. J. Maas, kapelaan in de parochie van St. Hildegardis, tot hun adviseur beuoemd. DIEFSTALLEN Ten liadeele van den koopman W. H. L. uit Schevenïngen is in een café aan het Beurs plein een jas gestolen. In een café op den Coolsingel werd aan L. C. uit Amsterdam zijn overjas ontvreemd. Aau T. W. v. d. H. wonende in de Bent- itemstraat werd uit de gang van een kantoor pand aan de "Wijnstraat een fiets gestolen. I Aan den 18-jarigen zeeman J. M. v. O. wonende in de Bloemslraat, die op liet opge spoten terrein aan den Scliieweg aan 't voet ballen was, werd een overjas ontstolen, wellte hij in zijn buurt had neergelegd. ONGEVAL De 17-jarige J. G. uit de vau Gosterzee- straat is gisteravond op de hulpbrug over dè Koningshaven aangereden door een tram. Zij verwondde zich aan liaar rcOftsrlcnie en moest door den Geneeskundigen f>ienst ver bonden worden. i.,t. -yi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2