h.jversteeg Pagina 1 Donderdag 2 Februari 1928 Tweede Blad A.J.GUSÊN DÏM.A.BRANTS MX.HONNERIAGE GRETE HH - IO DEC. 1394 1N0V.1905 EEN HALVE EEUW. EEN BROKJE GESCHIEDENIS VAN ONZE COURANT. DE BETEEKENIS DER PLAATSELIJKE PERS DOOR BURGEMEESTER A. J. G1JSEN DE TAAK DER katholieke pers door den hoogeerw. heer DEKEN A. J. C. SCHRAAG VERLEDEN, HEDEN, TOEKOMST DOOR WETHOUDER MR. M. M. VAN VELZEN I AUG. IOI9-HEOEN I FEB I906--3OSEPT.I9IO 1 0CT.1910—30 JUNI 1919 1 Gaarne voldoe ik aan het verzoek om een woord te schrijven 'ter gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan van Uw geacht Wad de „Nieuwe Schiedamsche Courant". Ik doc- dit daarom gaarne, omdat ik over tuigd hen van de groote en gewichtige plaats, die de pers van het algemeen, en cle plaat selijke pers in het bijzonder, in de Maat schappij-en in het openbaar leven te vervul len beeft. De dagelijks verschijnende courant is ccn brenger van.liet nieuws, doch tevens een goed© vriend, een raadgever, van vvien men verwacht, dat hij zijn meening eerlijk, klaar üu duid olijk zegt. Dit brengt een groote verantwoordelijk heid mede, welke stijgt naarmate het ja rental clat, liet blad bestaat aangroeit en dit tevens in uitgebreidheid is toegenomen, en daardoor te meer een gevestigde reputa tie heeft op te houden Wij allen zijn zoo gewend, verwend zou men ook kunnen zeggen, om onze dagelijk- strho couranten op tijd gereed en in ons be zit ie krijgen, dat wij ons niet indenken ai het alles wat daaraan voorafgegaan is, en in de telkens nieuwe eisclien, die aan eén 'dagblad gesteld worden, wil dit. de betrouw bare gids voor zijn lezers zijn en blijven. Die taak heeft uw blad thans 50 jaren -Yïlét 'eere vervuld. Het is waar, de plaatselijke courant treedt op in een meer begrensden kring; de band met. de lezers wordt daardoor echter 'nauwer toegelmooph wordt, meer intiemer. Zoo verstaan, vormt zij de echo van het .plaatselijk cultureel, sociaal, politiek en veelal ook Godsdienstig leven. Zij geeft een weerspiegeling van dat leven, en tracht waar het pas geeft, dit naar beste weten te beïnvloeden. Voorwaar een schoone taak. Ken gevoel van dankbaarheid moet ons v»rvuU«a, wanneer wij den vijftigsten ver jaardag van hot bestaan der „Nieuwe Schie damsche Courant" herdenken. Vijftig jaren, het is een geheele tijd en al dien tijd heeft dit bind dagelijks nieuw geestelijk voedsel gebracht voor zijne lezers, ai tien tijd heeft het. de katholieke beginselen van ons .baaksleven openlijk verdedigd; al dien tijd heeft het, in zooverre dit mogelijk was, de nieuwsgierigheid van het lezend publiek bevredigd; vijftig jaren lang heeft dit blad ook de locale, belangen van onze stad Schiedam met alle zorg behartigd en hare lezers daarin doen nieelexen. Wat moet het hoofddoel zijn van de cou rant en zooals van zelf spreekt bedoel ik hier de Katlï. courant. Het hoofddoel is en blijft altijd het verdedigen der waarheid. Die waar heid kan maar één zijn en die Waarheid kennen wij met. volle zekerheid door Open baring, ons verklaard en geleerd door het onfeilbare leergezag. Zoovelen echter zijn van die Waarheid, die eeuwige onverander lijke Waarheid verstoken en komen tengevol ge daarvan tot. allerlei afdwalingen. Zij be- oordeelen alles naar hunne inzichten en ideeën en komen er toe als bestrijders op te treden van die Waarheid, welke wij be lijden. Zij mogen dit doen met inachtneming van de vormen van fatsoen, terwijl zij zelfs de hun voorgestane meeningen een weten schappelijk cachet trachten te geven; zij mogen die Waarheid bestrijden op een niets ontziende, grove wijze door als wilde bar baren op een ander los to stormen, mis schien zelfs door anderen te minachten, te bcleedigen, dat doet aan de zaak niets af dat zij bestrijders zijn van de Waarheid, die wij moeten geloovcn en belijden. Die Waarheid te verdedigen, is op de al lereerste plaats de taak van een Katholie ke courant. Helder en klaar, eenvoudig en voor iedereen verstaanbaar moet zij da waarheid uitéénzetten. Zonder anderen te minachten of te kwetsen moeten cle ware beginselen van ons Katholiek Geloof tegen de aanvallen der tegenstanders \erdedigd worden. Waar anderen onder misleidende voorwendsels of schijnschoon? beweringen de menscben op het verkeerde pad trachten te lokkon en vaische beginselen ingang te doen vinden, «laar moet de courant haar waarschuwende stem doen hooren en door haar uiteenzettingen het verkeerde doen inzien. Het kan zelfs gebeuren dat, anderen door gewilde of niet gewilde verkeerde voorstellingen van beginselen, feiten en daden anderen in dwaling en tot verkeerd inzicht willen brengen, het Katholieke blad mag niet zwijgen, neen, als de waakzame schildwacht, moet het steeds de waarheid blijven bewaken. Dit is noodig op liet gebied van onze Ka tholieke geloofsleer en van het Katholiek „waakt". „Waakt" voor uw beginselen om deze uit te dragen wijl gij gelooft, dat zi] de bindweefselen zijn van Kerk en Maat schappij en gij kunt deze beginselen alleen in eere houden, bewaren, tot volkomenheid trachten te brengen voor God en cle rnen- schcn indien gij u laat voorlichten en leiden door de eerstgeroepenen op dit terrein, dat. is de It. K. plaatselijke pers, die niet zal versagen na üö-jarige arbeidsprestatie, doch' met kracht en beleid, haar voorgeschreven taak gedurende een nieuwe periode van andermaal vijftig jaren zal blijven vervuilen. Als wij ons herinneren, dat bij het ver-, schijnen van cle „Nieuwe Schiedamscha Courant" als dagblad, nu vijftig jaar ge leden ons land slechts twee Katholiek* dagbladen telde, „De Tijd" en „De Gelden lander", clan zal men beseffen, dat er naast durf en moed ook een diepgewortelde over- tuiging omtrent de beteekenis van de ka< tliolieke krant bij de oprichters moet ziju aanwezig geweest. Het was de drukkersfirma Van Steen-, bergen en Co. (firmanten J. C. Meelberg en J. F. van Steenbergen) welke aan alle aar zelingen een einde maakte, door met een uitgewerkt plan voor den dag te komen. De lieeren Willem van Gent nog in leven en thans te 's-Hertogcnbosch woonachtig T. A. J. Siemers, J. Bornans en ande ren stelden de noodige gelden beschikbaar; daags voor Driekoningen van 1878 verscheen een proefnummer en op Zaterdag 2 Fe-i bruari daaraanvolgend begon do geregelde uitgifte'van lederen dag. Op 1 Mei 1879 kwam cle firma Van Steen bergen en Co. te liquideeren. De lieer J. G* Meelberg exploiteerde cle zaak verder. Heeds voordat de firma Steenbergen en Co. de exploitatie van het katholieke dag blad ter hand nam, hadden de heeren mr. W. H. Jansen, Louis Jansen en C. J. Wou- terlood plannen beraamd om tot de stich ting van zulk een dagblad te komen. Op 1 Juli 1S79 namen zij de exploitatie van cle „Nieuwe Sehiedarnsehc Courant" uit do handen van den heer Meelberg over en hielpen haar met raad en daad de eerst® moeilijke jaren doorworstelen. Bij Koninklijk Besluit van 22 September, 1879 werd de „Nieuwe Schiedamsche Cou rant" ingebracht in de N.V. „Schiedamsche Boek- en Courantdrukkerij". Op 1 October, 1904 ging zij over aan de N.V. „Nieuwe Schiedamsche Courant", terwijl sinds 1 Juli van het vorig jaar do exploitatie be rust bij cle N.V. „De Courant de Maasbode". Waren aanvankelijk de bureau's aan de Oude Sluis F 51 gevestigd, op 26 Juli 1879 werden kantoor en drukkerij naar Boter- straat E 46 (later 50) overgeplaatst. In 18S3 werd besloten het drukken der courant niet in eigen beheer te houden, doch aan een bestaande firma uit te besteden. Be houdens een enkel jaar, toen ze bij den heer Chr. Bebers werd gedrukt, werd cle ..Nieu we Schiedamsche Courant" sedert 18S3 tot Juli van het vorig jaar toe bij de firrna Gebr. van Noortwijk ter perse gelegd. Thans zijn het de rotatiepersen van do N.V. „De Courant, de Maasbode", die den druk vee zorgen. Van Augustus 1917 af zijn de bureau's van redactie en administratie van onze courant in het pand Koemarkt no. 4 ge vestigd. Driemaal is de „Nieuwe Schiedamsche Courant" van formaat veranderd; telken male be toekende zulks een vergrooüng. De eerste gedaantewisseling onderging zij op 2 Augustus 1892. In 1904 voelde de directie zich andermaal door de omstandigheden, welke aan do bladen steeds hooger eischen gingen stellen, genoopt, tot vergrooting over te gaan; deze kreeg op 23 October van genoemd jaar haar beslag. Op 1 Juli tenslotte van het vorige jaar, kreeg cle „Nieuwe Schiedamsche Courant." haar huidigen vorm en werd haar tegelijk' een uitbreiding gegeven, welke haar een plaats doet. innemen in de eerste rij der na tionale plaatselijke dagbladen. STATION. Zeker de locale jiers heeft altijd hare moeilijkheden, welke haar het bestaan dik werf moeilijk maakt. Er zijn altijd men- schen; die zulk een courant afbreken, ja tegenwerken alléén omdat. zij meenen, het zelf beter te wetch. Ondanks alle moeilijkheden heeft de „Nieuwe Schiedamsche Courant." haar taak volbracht en met eere. Zij heeft gestreden voor dc waarheid en de Katholieke begin selen steeds hoog gehouden. Zij hééft hare lezers opgevoed en de beginselen van ons Katholiek geloof in 'Tiet openbaar doen door werken. Zij mag niet ia alle opzichten op de eerste plaats een nieuwsblad geweest zijn, voor de Katholieke Schiedammers is zij geweest dc verdedigster van 't vaderlijk erfdeel cn zij heeft hen dikwerf tot de over winning geleid. Het laatste half jaar is zij gedeeltelijk met een ander blad vcreenigd om haren lezers meer- te kunnen bieden, maar heeft toch ook in een gedeelte haar cachet als „Nieuwe Schiedamselie Courant" behouden. Zeker, er zullen altijd nog wel wonschen overblijven, maar dit toch mogen wij ho pen, dat de „Nieuwe Schiedamsche Cou rant" nog jaren haar verheven taak blijve vervullen als verdedigster der waarheid van het Katholiek geloof, van de Katholieke beginselen op maatschappelijk en staatkun dig terrein. Moge het daarbij ook steeds haar ideaal blijven de éénheid en liefde on der ons te bevorderen, dan zal door hare voorlichting en medewerking nog menige overwinning geboekt kunnen worden. onderschatte dezen ontwikkelingsgang niet. Evenmin wat het beteekencl heeft de zooge naamde neutrale pers op haar neutraal ter rein terug 1e dringen. Al is er kentering, het is toch nog altijd zoo, dat de It. IC pers en dus. ook dc „Nieuwe Schiedamsche Courant" behoudens uitzonde ringen aangewezen is op haar R. IC lezers en dat de breedheid om van een veelzijdige pers uit eigen aanschouwing kennis te nemen bij andersdenkenden of in het geheel niet. of bij uitstek spaarzaam te vinden is. Merkwaardige tegenstelling wanneer men hierbij bedenkt, dat op ons cn onze pers vaak het stempel van scherpe eenzijdigheid wordt gedrukt door hen, die van onze beginselen en ons streven slechts tweedehandse!), d.w.z. niet door lezing van onze pers O och door „overgenomen" R. IC literatuur, zich op de hoogte plegen fe stéllen. Aangewezen cn dit had ook Weer een zeer goede zijde op onszelf, financieel zwak gesitueerd, was het derhalve het beginsel dat leven, kracht en bloei moest brengen zooals,tenslotte een beginsel dit alleen kan bewerken- Bovendien was de kleine pers de voortrek- ster der geconcentreerde R. IC groot-pers, die geen stadsgrenzen, ja zelfs geen landsgren zen meer kent en wier beteekenis te om schrijven verre ligt buiion de belijning deAr vluchtige denkbeelden. In haar 50-jarig bestaan heeft de „Nieuwe Schiedamsche Courant" meer dan haar be staansrecht bewezen. Voegen wij hier spe ciaal nog aan toe de voorlichting, steun, en derhalve invloed op gemeentelijk politiek terrein van haar ondervonden in het. bij zonder. Wij zijn geneigd, snel als wij leven, de omstandigheden van het verleden te onder schatten in vergelijking met het op heden bereikte. Het klinkt bijna ongelooflijk, maar is niettemin waar, dat er tijdvakken ge weest zijn dat de „Nieuwe Schiedamsche Courant" voorlichting gaf aan de R. IC po litieke taak en plicht, zonder dat één ver tegenwoordiger der R. IC partij zitting in de vroedschap had. Zoo is het geweest en door haar werken veranderd. Thans gestoken in beier ldeedij, ja blad der groote pers, wordt zooals bij eiken voorspoedigen vooruitgang wel eens de gedachte gewekt, dat de tijd van strijd voorbij is en gerust kan worden'op de lauweren van hen, die eens de pionniers der plaatse lijke pers waren en thans naar wij hopen voor dien bolangloozen arbeid de heerlijkste vergelding van den Almachtige ontvangen- Deze gedachte dient gewraakt. Dankbaar voor de zegeningen van God ook op dit gebied in zoo ruime mate ondervonden, gelde oolc thans het wachtwoord „Vigilate" geloofsleven. Zoo dikwerf wordt daarom trent gedwaald door onze andersdenkende medeburgers. Zij kennen die waarheden niet en trachten bij het schrijven daarover niet eens de beteekenis daarvan te achterha len. Zij begrijpen van het. geloofsleven niets omdat zij hun oordeel vormen naar uiter lijke gegevens en dan nog dikwerf van menschep, die van .eenige overdrijving of onwetendheid niet vrij te pleiten zijn. Wel nu! Welk heerlijk gebied is hier niet voor de katholieke pers om op te bouwen en te verdedigen, om steeds met alle kracht en in nieuwe vormen te strijden voor datgene wat ons boven alles dierbaar is. Telkens opnieuw zullen dezelfde waarheden nu in dcce.a dan' in genen vorm, worden bestreden, telkens opnieuw zal voor dc waarheid wor den .opgekomen,. Nopit mag de strijdbijl wor den opgeborgen, want ons geloof, de Kërlc moeten wij blijven verdedigen. De waarheid moet ook worden verdedigd op sociaal terrein. Veel is to doen tot ver betering der maatschappelijke toestanden, daarover behoef ik thans niet uit te wei den. Toch. dc Kath. courant moot ook hier in voorlichting geven en tegen de meenin gen onzer tegenstanders den strijd aanbin den volgens de katholieke beginselen, neer gelegd in de Encyclieken van de Pausen Leo XIII en Pins X. Voorlichting en strijd wordt van do ka tholieke pers gevraagd voor politieke "Vraag stukken. Ook daarbij moet zij zich door lioogere belangen en beginselen laten lelden naar hol woord van. Christus: „Geeft aan God wat Codes is en aan den keizer wat des keizers is". Zoovelen staan tegenover ons, gaan uit, van andere beginselen, willen andere toepassingen maken. Zij willen doorgaans den Staat begunstigen en rech ten schenken ten koste van do Kerk en het huisgezin. Daartegen te waken, te waar schuwen, den strijd aan te binden cn de waarheid te verdedigen, ziet daar wat door de Katholieke courant nooit Uit het oog mag verlopen worden. Wanneer dan mis schien in sommige toepassingen van de actueele politiek onder eigen broeders eenig verschil van gevoelen mocht wezen, dan moet de Katholieke courant, vóór alles be dacht wezen dat de liefde niet gekwetst, de éénheid niet verbroken worde. In één heid toch alleen ligt onze kracht. Dat is ook de uitgesproken wensch van dc Gees telijke Overheid, die over ons te gebieden heeft. In het Dagblad „de Tijd" las ik niet lang geleden dat een hoofdredacteur van het eenige groote Katholieke dagblad in Boeda pest, die om wille van zijn ambt verplicht was dagelijks de groote neutrale en anti katholieke bladen te lezen, welke in de hoofdstad verschenen, hot volgende meerma len heeft verhaald; „Als ik naar mijn bureau ga en achter op het trambalcon de gesprekken van dc medepassagiers volg, dan kan ik altijd uit hun gesprek opmaken van welke courant, zij abonné zijn. En als ik een proef nam en het ronduit vroeg, is het altijd uitgekomen'Zoo is het nu één maal. Maar dan kunnen wij ook begrijpen welk een verheven taak ccn katholiek blad heeft te vervullen. Wat hierboven in hef. algemeen van de Pers g»?zegjf is, geldt natuurlijk ook voor de locale pers. Zij is beter op de hoogte van plaatselijke toestanden, kent ook de ver schillende verhoudingen en de mentaliteit van het lezend publiek. Daarmede kan en moet zij rekening houden, maar nooit mag zij aan de waarheid slechts ecnigszins te kort doen. Heden is het dc herdenkingsdag dat vijftig jaren achtereen de „Nieuwe Schiedamsche Courant" haar regelmatige en ononderbroken intrede doet voornamelijk in het R.K- huis gezin. Een lange reeks van jaren, die een terugblik wettigt en tot dankbaarheid stemt. Bescheiden en klein als wij waren voordat onze voormannen als een Le Sage ten Broek en later een dr. Schaepman, en zoovele an deren, de massale emancipatie der Katholie ken tot blijde vervulling hadden gebracht, was onze kleine en zelfs onze destijds zooge naamde groote pers oorspronkelijk nietig, zonder een belangrijke toekomst te profet.ee- rcn. Het gold echter niet liet kleed hetgeen als alle omhulsel stoffelijk en dus vergan kelijk is; de beteekenis lag in propaganda der denkbeelden, die eeuwig en onvergankc- I lijk zijn wanneer zij het Katholiek beginsel be treffen. Het is de groote beteekenis der plaat selijke zoogenaamde kleine pers geweest cn de „Nieuwe Schiedamsche Courant" was een der velen, dat zij dag in dag uit, week na week, maand na maand en jaar na jaar ge steund door tal van medewerkers deze heilige beginselen brachten over den drempel van talrijke huigezinnen, onder bereik van rijk en arm, meer of minder ontwikkeld. Men OUDE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5