DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN, lii m OUDSTE en GROOTSTE DAGBLAD voor Schiedam en Omstreken 51ste Jaargang Zaterdag 4 Februari 1928 No 15084 Bit nummer bestaai uit flris bladen STADSNIEUWS „DE NIEUWE SGHIEDAMSGHE COURANT" m - - 1 GEMEENTERAAD Agenda BURGERLIJKE STAND ZONDAGSDIENST GENEESKUNDIGEN EN APOTHEKEN VOETBAL-OVERZICHT VEREENIGING VOOR SCHOOL- EN WER KTUINEN rrnd UIT SCHIEDAMS VERLEDEN GEVONDEN VOORWERPEN OPRICHTING VAN EEN OPENBAAR SLACHTHUIS Rapport van de slachthuiscommissie meest gelezen Anno 1878 - Koemarkt 4 ADVERTEER ER INGIJ HEBT SUCCES i AGENDA. SCHEEPVAART tWf Bureau KOEMARKT 4. SCHIEDAM. Teieioon Intercommunaal no. 680S5 ABONNEMENTEN: per 3 maanden ƒ3.25, per maand 1.1*0. per week 25- cent. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en Girodienst 81410. t ADVERTENTIëN 1—5 regels ƒ1.55. Elke regel meer 30 ,ct. Reclames tusschen den tekst 60 cL per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50. woorden. ICabouteradvert. 5 reg. 0.50. 10 reg. 0.75, 15 reg. 1. Incassokost worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 Lij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten ol' oogen; 250 bij verlies van één band, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies Van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle.vingers van een band; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maainl in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBnnk, Lange Haven 103, Schiedam Voqï de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 10 Februari 192S, des namiddags ten 2 ure, luidt na de mede- deelingen en ingekomen stukken de agenda als volgt: la. Benoeming van een ambtenaai van den Burgerlijken Stand in verband met de ontslagname als zoodanig van den héei D. Backleüs. 1b. Benoeming van een gedelegeerd lid btj de vereeniging' „Schiedamseh Volksbadhuis in verband met de ontslagname van den beer D. Boddeüs als raadslid en wethouder. 1c. Benoeming van een lid van de na te noemen connnissiën in verband niet de be noeming tot wethouder van den beer T. Slavenburg, die in deze commissiën was gekozen als lid uit den gemeenteraad buiten <le leden van liet dagelijkscb bestuur: de Commissie voor Onderwijszaken,- de Finan- cieele Commisse, en de Commissie voor het Gemeente-Ziekenhuis. 1D. Aanbeveling van bet college van re- geuten van liet St. Jacobs-Gasthuis ter oe- noeming' van een regent en een regentes ■Van genoemde instelling, ter vervulling Vacatures, ontstaan door de periodieke af treding als zoodanig van den lieer A Gijsen en mej. A. C. E. Dijkmans. Aanbevolen worden: (vacature A. Gijsen): 1. de beer A. J. Gijsen, 2. de heer W. A. Beukers AJzu; (vacature mej. A. C. E. Dijkmans): 1. mej. A. E. C. Dijkmans, - mevr A. P. Ris—Rijnbende. 2. Voorstel van B. en W. tot onderliand- eclie verhuring aan: I. S. Bruggeling of anderen van een per ceel tuingrond, ter grootte van plm. 3200 M2., gelegen aan de Stadliouderslaan, tegen een huurprijs van 64 per jaar; lï. mevr. E. M. den BoerBijl of anderen Van een perceel tuingrond, ter grootte van plm. 400 M2„ gelegen aan de Stadliouders- laah, tegeen een huurprijs van 12 per jaaren III. M. van Schie of anderen van een Perceel tuingrond, ter grootte van plm. 300 hl2., gelegen tusschen de bebouwing langs de Nassaulaan, de Willem de Zwijgerlaan, de Anna van Burenstraat en de Charlotte de Bourbonstraat, tegen een huurprijs van 35 Per jaar. 3. Voorstel van B. en W. tot verkoop van diverse perceelen bouwgrond. 4. Voorstel van B. en W. om aan de vereeniging voor gereformeerd schoolonder wijs voor de inrichting van lokalen der lagere school aan de Tuinlaan tot bewaar school een voorschot te verleenen van 1773 dl wel op den voet van de bepalingen der regelen voor het verleenen van gegldelijken Steun ter bevordering van den bouw en ver bouw van bewaarscholen (Gemeenteblad no. 9 van 1918), voorzoover deze van toepas sing kunnen zijn. Aangifte van 13 Februari GEBOREN: Ary C., z. van C. Borstlap en 2. E. P. de Waard, Dirk v. Wassenaarstraat Anna M., d. van G. H. Putter en A. M W. S. de Kok, Kleine Baan Hermanus H. A, z v H. H. A Buurman en J G. Graauw- ,nans, Lange Nieuwstraat Karei, z. van A Hoogstad en J K. von Beers, Broersveld. OVERLEDEN: J. P. C. van Brugge, 76 j, chtgenoote van A. A. van der Heiden, Burgemeester Knappertlaan A van Os, m„ Fraafklinstraat De Zondagsdienst zal morgen worden waar genomen door de geneeskundigen Groeuewe- gen, Lange Haven 102, Hoogendijk Tuinlaan 74; de. Leeuw, Westyest 12. Geopend zal zijn de apotheek van F. H. - Backer, Liduinastraat 58. Morgen 'speelt Hermes-D. V. S. haar laatsten thuiswedstrijd tegen 't Utrechtsche Hercules. Beirle clubs speelden van dit seizoen nog niet togen elkaar. De Utrechtenaren hebhen een zeer goed elftal ryaarin. o.a. de oud-internatio naals W. Buitenweg en Gielens mede spelen. De concurrent der blauw-witten D. H. O., won zoowel uit als thuis met de sprekende cijfers 74'. We kunnen en mogen ook wél een over winning van de Damlaan-bewoners voorspellen, wat zou beteekeuen dat alle thuis-wedstrijden zouden zijn gewonnen. Dezen keer zal Goumare weer van de partij zijn, zoodat de blauw-wit ten weer volledig in 't veld zullen komen. J. Boon krijgt de benijdenswaardige taak voor een voetballer om de gevaarlijke Utrcclit.-iché recliterwing v. Dillen—Gielens in bedwang te houden. Na dezen wedstrijd resten den Schie dammers nog vier uit-wedstrijden, dis, willen ze kampioen worden alle moeten worden ge worden gewonnen. Een kampioens-elttal moet dat zeker kunnen leveren. S. V. V. gaat naar Leerdam, de hekkenslui ters van haar afdeeling. Na den futloozen wed strijd van Zondag j.l. is 't gewensclu dat S. V. V- nu eens goed uit den hoek komt en be wijst met behoorlijke cijfers van nummer laatst te kunnen winnen. Tegen Unitas werd zoo voortreffelijk voetbal gespeeld! De Schiedam mers hebben toch in ieder geval een elftal dat in de bovenste helft behoort te eindigen. We verwachten dus een overwinning' van S. V. V. hoewel ze het niet cadeau zullen krijgen. Den 17en Februari van het vorig jaar. is in Schiedam opgericht de Vereeniging voor School- en Werktuiiien. De gemeenteraad verleende in de vergadering van 19 januari j.l. steun aan deze vereeniging door baai- in bruikleen af te staan een H.A. grónd, die teeltklaar afgeleverd zal worden. We willen er de lezers aan herinneren dat deze vereeniging zich o.m. ten doel stelt: een werktuiu, die in ruim 300 tuintjes elk van pl.ni. 20 5121, wordt verdeeld, in te richten en te beheeren. Deze tuintjes zullen naar evenredigheid over de leerlingen meisjes zoowel als jongens - uit hot 5e en 6eleerjaar van alle lagere scholen open bare en bijzondere verdeeld worden. De kinderen, die elk 10 cent per week contributie betalen, zullen onder betaalde leiding gedurende eenige uren in de week hun tuintje bewerken. In deze tuintjes wor den groenten en bloemen gekweekt, welke producten het eigendom der kinderen worden. Het instituut werktuin heeft ongetwijfeld een groote sociale en paedagogische en hy giënische waarde. Het kweekt liefde tot de natuur en beteugelt vernielzucht en baldadig heid. Reeds in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Haarlem, kliddelburg, Zutfen, Venlo, Roer mond en verdere gemeenten bestaan bloeiende school- en werktuinen. De vereeniging wendt zich echter tot de Schiedammers om financieelen steun, ten einde de kosten te bestrijden, die plm. 2000 bedragen en die o.a. noodig zijn voor het verder in orde brengen van den werktuin, het aanschaffen van materiaal enz. Het bestuur is als volgt samengesteld: 51. Germeraad, voorzitter; B. van Bochove; A. Geui'tsen; 14. J. Heijboer; L. Heukels; mevr. HingmanDobb; K. Lub; J. Nieswaag, pen- ningm., Veenlantstraat 23a, L. Torreman, secretaris, Fabristraat 2S. --O*.- AELF8 IN JAPAN is de ski.sport doorgedrongen. Onze foto toont den broeder van °n Japanschen Mikado, den toekomstigen troonopvolger, prins Chichibu in gezelschap - van den prins Takamatsu en den markies Hosokawn, de ski-sport beoefenen. -j"4-A vips* Vtiuil VIJt'riG JAAlt Uit de „Nieuwe Sehiedamsche Courant" van 3 Februari 1S7S. Schiedam's mannenkoor Orpheus", be schermheer de edelachtbare lieer P. J. van Dijk van Sla-teiiesse; directeur de heer C. C. A. de Vliegh. Tweede winterconcort met welwillende me dewerking van deheeren Keuzenkamp (cla rinet) en Textor (piaU0) op Donderdag 14 Februari. Zij die nog buitengewoon lid der Vereeniging wenschen te worden moeten zicll daartoe vóór Zondag, 5 Februari, aanmelden bij het bestuur. M. L. Honuerlage Grete, president. A. Verboon, ie secretaris. VOOR VIJF EN TWINTKi JAAR Uit de „Nieuwe Sehiedamsche Courant" van 1 Februari 1903. Aau het station alhier worden in verband met de transports ta king geen goederen ter verzending voor Amsterdam aangenomen; de personentreinen rijden tot Haarlem. Naar wij vernemen wórdt de gist te water (per nachtdienst) Amsterdam vervoerd. Ook hier ter stede, bij den heer Lamb. Mel- ckèrs, is door den minister van Waterstaat enz. een automobiel aangevraagd. Uit hetzelfde nuumier in het eerste verslag over de Arbeidsbeurs: Een gebrek, dat de werking der arbeidsbeurs nog zeer bemoeilijkt', is, dat te veel personen die met vraag ol' aanbod zich tot de beurs gewend hebben, verzuimen kennis te geven, als in de behoefte door of buiten de beurs is voorzien. Uit de „Nieuwe Sehiedamsche Courant" van 3 Februari 1903: In allerijl zijn gisteren de ïniliciens-verlof- gaugers van de lichting 1902 onder de wapenen geroepen. Zij moeten zich onverwijld aan melden bij hun garnizoen. Uit hetzelfde nummer: 1 r*~ Beurs van Schiedam: Moutwijn 7y, per ILL. contant, zonder fust en zonder belasting. Uit de „Nieuwe Sehiedamsche Courant" van 4 Februari 19031 He eerw. zuster Claudia in de worel(ï mej. Oosterlok lioofd der meisjesschool aan de korte Haven, viert heden onder veelzijdige deelneming het gouden feest harer religieuze professie. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags: handschoen, heerenhandschoen, ring met 2 sleutels, ledige portemonnaie, rozenkrans, haarkam, halsdoek, koperen ge wicht, wit doekje, zeemlederen handschoen, hond, sleutel, kinderhandschoen, fabriekspen- ning, handbeschermer. Bij vinders: zilveren halskettinkje met collier, T. Ta-s, Fabristraat 11boodschappen boekje, A. Verkoeijen, Mariastra'at 55A; étui met potlood, T. Spoor, St. Liduinastraat 92; damesarmbandhorloge, A. Zwemborn, Singel 48-3; damesportemonnaie niet inh., wed. C. v. d. Ende, Goereeschesiraat 4B; kinderporte- monnaie met inh., J. Alberts, Brugmanstraat 48; papieren geld, J. v. d. Water, Beijerland- schestraat; portemonnaie met inhoud, Auto busdienst van A. Munnik; schaartje, J. Schulze, Hofje van Belois 33; gekl in siga rettendoos, J. v. d. Schalk, Oostsingel 81; melkbus, H. de Wilt, Singel 47A; kinder pantoffel, T. Kruiningen, Nieuwe Haven 163-10; portemonnaie met inh., de Ronde, Hoogstraat 45; bovengebit, jy. cle Kaper, St.. Liduinastraat 14A; handscnoen, D. v. d. Net, Gordonstraat 36C; K. kerkboekje, L. de Regt, Wattstraat 19A; schakelarmband, C. Kolf, Broersveld 27B; ceintuur,' M. cle Winter, Westvest 78; doos instrumenten, J. van Beers, Hagastraat 48; eind touw, A. gensboek, P. v. d. Meulen, Oude Kerkhof, van Deventer, Lange Nieuwstraat 73; jon- Ï0-12; kinderportemonnaie, B. Loren de Jong, Hofje van Belois 31; kloksleutel en schroef jes, j. van Rijswijk, Proveniershuis 33. EEN VOORSTEL AAN DEN RAAD De commissie van Advies inzake de slacht- huisplannen schrijft aan den Raad; Reeds aanstonds willen wij als onze mee- ning uitspreken, dat het o.i. niet alleen aan beveling verdient, den zittingstijd van de com missie, die voorloopig voor een jaar werd be noemd, te verlengen, om verifier den bouw van het slachthuis tot een goed einde te bren gen, doch dat het ook geweuscht is, dat een d j gelijke commissie 11a de oprichting' met het beheer daarvan wordt belast, hetgeen trou wens ook de uitgesproken bedoeling van uw Raad was. Te zijner tijd kan dit dan nader worden geregeld, nadat eerst de benoeming van cle commissie voor een jaar is gecontinueerd. Na eenige voorbesprekingen is het nieuwe voorloopige plan, dat intusscheu door gemeen- tewerken was opgemaakt, uitvoerig in onze commissie met den directeur van gemeente werken en den heer Ir. Aikeina besproken. De beer Aikeina, de ontwerper van dit plan, die van deze aangelegenheid bijzondere studie ge maakt beeft zou alsnu verder hiermede kun nen worden belast. Dit plan, dat de basis heeft gevormd van onze besprekingen, kon de algeheele goedkeu ring van onze commissie ook van de slagers uit ons midden wegdragen terwijl dit ont werp ook door den "inspecteur van de volks gezondheid voor de vleeschkeuiring als een hij uitstek practiseh plan werd geroemd. Een ruime opzet Voormeld plan nu was oorspronkelijk ter wille vau de kosten, zoo beknopt mogelijk opgezet, gebaseerd op het aantal slachtingen in 1926. Sindsdien is echter de situatie, wat be treft het te verwachten aantal slachtingen, gewijzigd in dien zin, dat de invoer van vleesch vermindering heeft ondergaan en dat daartegenover het aantal slachtingen is toe genomen. Ook is nog een andere factor in over weging genomen, doordat de vraag is ge rezen, of thans niet reeds rekening gehouden moest worden met een eventtieelen grooten aanwas der bevolking'. Eveneens was niet gerekend op localiteit, die noodig zou zijn voor eventueele grossierden] bij den vleeschverkoop en bij mogelijke export- slachterij. Om deze redenen is daarna het plan gewij zigd. Het werd eeuigszins ruimer opgezet, opdat niet reeds binnen korten tijd uitbreiding zou behoeven plaato te hebben. Ook bij de keuze van den grond werd met deze gelegenheid tot uitbreiding sterk reke ning gehouden en werd daarom tenslotte de grond in de nabijheid van de Wilhelminahaven gekozen, die in dit opzicht de gewenschte mo gelijkheden biedt. Verschillende leden hadden liever goedkoo- per grond voor dit doel bestemd gezien, waar bij inzonderheid gedacht wercl aan dien be noorden de spoorbaan. Hier was echter het be zwaar van den zeer slappen grond, waardoor de huizen en cle riolen telkens zouden ver zakken, zoodat deze grond door den technischen dienst beslist werd afgeraden. Sinds is nog gebleken, dat Rotterdam den polder Spangen voor baggerberging wil gebruiken. Tenslotte had ook de grond in het Sterren- bosch vóór: de nabijheid van de haven en de mogelijkheid van spoorwegaansluiting', wat wel niet van dadelijk belang is, maar, bijv. bij eventueele export van belang' kan worden. Geen samenwerking met Vlaai-dingen Wij hebben verder de mogelijkheid van samenwerking' met Vlaardingen onder het oog gezien, hetgeen in het belang van beide gemeenten zou zijn. Na een vergeefsche poging, toen in Vlaar dingen nog geen plannen tot oprichting van een abattoir bestonden, hebben wij opnieuw contact gezocht, toen door het gemeente bestuur aldaar den raad machtiging tot het opmaken van plannen werd gevraagd. Dit 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R. K. Volksbond. lederen .Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patonaatsgebouw Lange Haven; aanvang S uur. lederen Maandag repetitie R. IC. Gemengde Zapgvereeniging Lorenso Perosi. Gebouw R. K. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags repetitie R. K. Mannenzangvereeni- ging St. Caecilia, half 9, R. IC, Volksbond:) bestuursvergadering R. IC. Metaalbewerkers- bond "St. Eloy", Gebouw R. IC. Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excel, sior; Gebouw R. IC, ICring. lederen Woensdagavond kwart over acht, precies, cursus over Leekenapostolaat. Boven, zaal R. K. Volksbond. Eiken Woensdagavond R. IC. Burgerjonge- lingenvereeniging „ICatli. Streven", Gebouw ICatU. ICring. Aanvang half zeven. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand ver gadering Katholiek Leven, Gebouw Katholie ke Kring &y2 uur precies. jg Maandag G Februari v Uitvoering Maatschappij tot bevordering da-, toonkunst. Gebouw „Musis Sacrum", Lange Haven. Aanvang half acht Woensdag 8 Februari Ledenvergadering „St. Barbara", afd. van den R. IC. Volksbond. Gebouw R. IC. Volksbond. Aan-- vang S uur. Donderdag 9 Februari Popaganda-concert mandolineclub „O.N.I." Gebouw „Eendracht". Aanvang 8 uur. Vrijdag 10 Februari Vergadering Ondersteuningsfonds „St. Ll- duina". Aanvang 8 uur. Zaterdag 11 Februari Concert, te geven door „O. B. IC.", Gebouw R. K. Volksbond, Aanvang 8 uur Dinsdag 14 Februari Voordracht over het verlangen der men- schelijke ziel naar God, door de Zusters .Meer lens en Veldhuis van het Gezelschap van de Vrouwen van Nazareth. Parochiehuis Gorzen. Aanvang S uui. leidde tot een bespreking, waarop een correspondentie volgde. Ontegenzeggelijk bleek daarbij van verschil van opvatting, doch naar onze meening zou dit wel te over bruggen zijn geweest. Ten slotte echter bleek men in Vlaardingen de voorkeur te geven aan het bouwen van een eigen abattoir; zoo dat verder overleg nutteloos was. Wat verder den grond betreft kunnen wij mededeelen dat met B. en W., gehoord de com missie voor het grondbedrijf, overeenstemming werd verkregen over den prijs van 12 per vierk. M. Het oppervlak wordt 0.02.40 H.A. Reeds aanstonds zou derhalve 0.92.40 H.A. voor het slachthuis moeten worden aangewezen tegen den prijs van 110.880, hij welken prijs een sluitende exploitatierekening zou worden verkregen. De slacktrechten Nog kunnen wij mededeelen, dat de slacht- rechteu voor grootvee en varkens, die oor spronkelijk waren gedacht resp. 8 en 5 zijn teruggebracht op ƒ7.50 en ƒ4.50, hetgeen de voorloopige exploitatierekening toeliet. De exploitatie-rekening wordt tevens over gelegd. üp grond van het, bovenstaande «teRen wij "u voor: le. definitief te besluiten tot de oprichting van een abattoir; 2e. daarvoor den aangegeven grond in de omgeving der Wilhelminahaven aan te wijzen en dezen beschikbaar te stellen voor den prijs van ƒ12 per vierk. M.; 3e. onze Commissie, wier mandaat daartoe mat een jaar wordt verlengd, te machtigen de plannen verder te doen uitwerken met op- dracht de definitieve plannen te zijner tijd aan Uwen Raad voor te leggen en daarbij een definitief crediet te vragen (in de toelich ting van het plan en de exploitatierekening zijn reeds de globale cijfers te zien). Tegen den tijd dat de bouw gereed komt, kunnen dan de noodige administratieve rege lingen worden tot stand gebracht; 4e. in verband met het feit, dat het lid onzer Commissie, de heer T. Slavenburg, lid van het Dagelijksch Bestuur is geworden, in diens plaats een ander raadslid te benoemen. De begrooting, gebaseerd op de totale slach tingen en invoeren in 1927 vermeldt aan in komsten 62.479 en aan uitgaven 01.840. Op de memorie van toelichting komen wij Maandag terug. Te Schiedam aangekomen 3e Februari:', Grieksch s.s. Pocone .ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wilhelminahaven. Van Schiedam vertrokken 3Feln-uari:] Fransch s.s. Dalila, ledig naar Rotterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1