ZATERDAG 4 FEBRUAR11928 EERSTE BLAD PAGINA 2 KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM HET VERLANGEN DER ZIEL NAAR GOD JONGENSRUZIE UIT ROTTERDAMj R OTTER DAMS QUE BILJARTBOND M. Theeboom kampioen. i ZANGSPEL „MALLE GEERT" i N.V. ITALIAANSCHE OPERA GEMEENTERAAD DE WINKELSLUITING AMENDEMENTEN-DUTILH MET 24 TEIGEN 17 STEMMEN AANGENOMEN EEN ALGEHEELE ZONDAGSSLU1TING MET VEEL UITZONDERINGEN MIDDAGVERGADERING VAN VRIJDAG. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 6001 Laxeer-Tabletten. 60* Zenuw-Tabletten. ,75ct Staal-Tabletten 9001 Maag-Tabletten 7501 Bij Apoth, en Drogisten NA HET DERDE EEUWFEEST VAN HET STEIGER Het monument der dankbaarheid STICHTING VAN BEN STUDIEBEURS s DE INBRAAK BIJ SIEBEL Hoe de bakkersknecht iii deu val liep HET SCHEEPVAARTKUNDIG 1 INSTITUUT EN MUSEUM. WATERSTAND 4 Febr. Groote Schouwburg, Da Hugeno. ten (Ital. Opera) S uur (voor volwassenen). Nutszaal, Chopin-avond. Dirk Schater, 8 uur. 5 Febr. Groote Schouwburg, de Spooktrein (Rott. Hofst.tooneel) 2 uur; de Koninklijke Weg (Rott. Hofst.tooneel) 8.15 uur (voor volwasse. nen). 6'Febr. Groote Schhouwburg, Op Zicht (Rott. Hofst.tooneel) S.15 uur (voor volwasse. nen.) 7 Febr. Groote Schouwburg, Manon (Ital. Opera) S uur ivoor volwassenen.) S Febr. Groote Schouwburg, Siegfried, (Co- Opera-tie) half S uur. D a g e 1 ij k s: Circus-Schouwburg, Jubileum revue 1?2S (Ter Hali-gezelsohap) S uur. Ti- voli-Schouwburg, Ich liab' rnein Herz ie. Hei. delberg verloren (Hirsch-operette) 8 uur Casino. Potasch en Perlemoer (Centraal Too- neel) S uur. Bioscopen; Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 9 dezer in: Royal (vöor vol wassenen); Thalia (voor volwassenen)TV.-B.- theater (voor volwassenen)Ooster-theater (voor volwassenen.) In de groote zaai van het Parochiehuis dei' Gorz er.parochie zal op Dinsdag 14 Febr. door de Zusters Meertens en Veldhuis van het Gezelschap van de Vrouwen van Nazareth worden gesproken over het verlangen van de menschelijke ziel naar God. De bijeenkomst is voor iedereen boven d8 18 jaar toegankelijk. Gistermiddag te ongeveer 4 uur, bij het uitgaan van een school aan de Warande, kre gen eeuige scholieren onderling ruzie. De 12- jarige P. de C. wonende kleine Baan, maakte zich, toen eeuige andere jongens hem te lijf wikleu gaan. zoo driftig, dat hij een knipmes trok en daarmee in het wilde om zich heen sloeg. Ongelukkigerwijze raakte hij daarbij den 13- jaricen H. K. wonende West-Frankelandsche. straat in den rug, en den 12-jarigen A. H., wonende Wattstraat in de rechterzijde. Een onderwijzer bracht de jongens ter behandeling over naar dr. Koene, die do overigens niet ernstige wonden met een paar krammen moest hechten. Daarna konden zij huiswaarts keeren. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt waarna hij aan zijn ouders werd teruggegeven. Gisteravond had onder zeer groote belang stelling de ontmoeting plaats tusschen de hee- reu M. Theeboom en T. H. yerkoeven. De re- galing van dezen wedstrijd was in de goede handen van den heer W. Schwedler. Het begin was zenuwachtig, de heer Ver hoeven noteerde in 3 beurten, 2e poedels en 15, de heer Theeboom 7, een poedel en 2. Gaande weg kwam de heer Theeboom er beter in en liep 100 punten op z'n tegenstander uit, door 2 series van 65 en 72, waarvan de eerste on derbroken werd door touché. Toen de stand was 41172 in het voordeel van den heer Theeboom kwam Verhoeven er beter in en liep hij met series van 30,19,64 en 29 zeventig punten in, waarvan de laatste serie van 64 on derbroken werd door de sportiviteit van den beer Verhoeven, die vrijwillig een touché meld de. De heer Theeboom maakte toen do partij met een schitterend gespeelde serie van 47 uit. Het moyenne was voor den heer Theeboom 17.85, voor den heer Verhoeven 13,14. De eindstand in de libre klasse is aldus:. 3289 3261 3156 3039 2941 2637 2443 2118 Het vorige jaar was de heer Boekhout kam pioen. De overige uitslagen waren als voïgt: 3e Klasse A: CentrumOosten 360262. 4e Klasse A: Patingsvr. c—de Rots 23S—300. 4e Klasse B: Feijenoord a—Pommerans 210 —282. 4e Klasse c: O.V.U.Concordia a 270242. gesp. gew. verl, M. Theeboom 14 12 2 Boekhorst 14 10 4 Posthoorn 14 10 4 Verhoeven 14 7 7 Lieshout 14 8 6' De Haas 14 5 9 V. Gendt 14 3 11 Moret 14 2 12 Zondag 10 Februari a.s, gaat de eerste op voering alhier van de operette Malle Geert" door het R. K. Gem. Koor „St. Hildegardis". Kaarten zijn verkrijgbaar bij H.H. Muziekhan- delarer Dinsdag 7 Februari a.s. des avonds 8 uur ff®" N"V' ItaUaansche Opera in den Groo- ^-houwburg eene populaire voorstelling, waai bij zal worden opgevoerd Manon Lescaut, opera van G. Puecinl. De solisten, die in deze opera optreden; zijn: Stga. Scuderi, L. Squarzlna en Signori O Bellussi, L. Piccioli, V. Baldo, L. Parodi L Dirigent; Maestro Cav. Angel Ferrari. -Mj-trtf; -iéj (Vervolg). Voorzitter: de Burgemeester, Aan de orde 1-3 het voorstel van de com missie voor de strafverordeningen inzake de winkelsluiting in de week en des Zondags, met de daarop ingediende amendementen. Ingediend zijn drie amendementen van de heeren Heykoop, Dutilh en van den Brule. Het woord werd gegeven aan den heer H. E. VAN DEN BRULE (R.K.). Spreker deelt mede, dat hij zijn sub-amende ment, om de sigarenwinkels van vier tot elf uur op Zondag open te houden, intrekt, nu het amendement-de Visser c.s. is ingediend, tot ver bod van sigarenverkoop in café's. Mr. J. A. DE VISSER licht hierna zijn amen dement toe. Wat de zaak zelf betreft meen ik de woorden van 1 Juli 1927 van den heer Heykoop te moe ten onderschrijven, dat de winkelsluiting-kwes tie genoegzaam bekend is. Een principiëele uiteenzetting kan op ,dit oogenblik dus gedeeltelijk achterwege blijven. Een beperking van de vrijheid van den win kelier kan volgens den Vrijheidsbond niet wor den aanvaard. Maar ook de Rechtsche raads fractie kan haar principe om op Zondag te sluiten, niet loochenen. Verschillende richtlijnen werden destijds be treffende het sluiten van de winkels naaT voren gebracht. Spr. wijst op het standpunt van den Vrijheidsbond, dat lijnrecht in strijd is met het standpunt van de S.D.A.P. Echter de amendementen van den heer Heykoop duiden op geen enkel spoor van reageeren op de beslissing van den gemeenteraad, die ten deele toch tegen zijn zin waren. Wat beoogen nu de amendementen van de heeren Bos, v. d. Brule en De Visser? Twecsrlei, aldus spr. zooveel mogelijk de Zon dagsrust te bevorderen met zoo weinig moge lijk uitzonderingen, 2o. zooveel mogelijk voor alle winkels het sluitingsuur te bepalen op S uur. Is het niet inconsequent van den heer Hey koop, aldus spr., om het venten met sigaren en bloemen wel toe te laten, terwijl hij de winkels voor dezelfde artikelen zou willen sluiten. Met betrekking tot "de amendementen van den heer Dutilh zeide spr. dat de heer Dutilh met zijn amendementen twee bedoelingen moet hebben geliad. Vooreerst dat wanneer zijn amendement wordt aangenomen, hij zal stem men voor de verordening. Tweedens, dat hij als goed parlementariër zooveel mogelijk althans de volledige vrijheid zal handhaven, wanneer zijn amendement niet zal worden aangenomen. De heer Dutilh moet hebben gedacht, dat de verordening op de winkelsluiting zal worden aanvaard door de stemmen van de SS'. D. A. P. en cle rechtsche groepen. Zijn beginsel van vrij heid zou. derhalve niet tot zijn recht komen. Volgens spr. echter lijkt het voor de S. D. A. P. onmogelijk om voor de amendementen van don heer Dutilh te stemmen. Mijn amendement aldus spr. is ook speciaal gericht op de sigarenwinkeliers. Deze winkeliers moeten immers veel schade ondervinden in hun bedrijf, wanneer in de uren, dat zij hun winkels moeten sluiten, wel sigaren etc. mogen worden verkocht in andere inrichtingen als café's enz. Als slot-conclusie gaf spr. aan, dat hij gaarne wiide meewerken aan het succes vau deu heer Heykoop. Spr. gelooft, dat hij en de heer Heykoop zich best zullen vinden. Want de heer Heykoop wil immers eveneens beperking. Wor den onze amendementen verworpen, dan zien wij daarin aantasting van ons beginsel en zijn wij dus verplicht tegen te stemmen. Hierna komt aan het woord de heer DU TILH (V.D.). Niemand zal 0113 verdenken van sympathie voor de materie van vandaag, aldu3 spreker. Principieel staan wij op het zelfde standpunt, dat door don heer de Groot in Juli van het vorig jaar is nitgedrukt. Tegen onzen wil is in Juli vastgesteid, vervroegde winkel sluiting in de week. Spreker zeide dat hij heeft gezocht, naar een spijker, om de geheele veror dening op te hangen. Nu wil het feit, dat ik op mijn vragen van voorheen nog geen antwoord heb mogen ont vangen. Het uitblijven van antwoord ontnam mil de gelegenheid den spijker te slaan. In het geval waarin wij nu gekomen zijn, staan twee wegen open. Wij konden blijven passief of actief. Er zijn lijnen getrokken tegn onzen wil, dus laten wij de uitwerking over aan anderen. Maar '11 tweede weg is, om te blijven gebruik maken van de plaats die onze fractie inneemt in dezen raad. De- eerste weg is de gemakkelijkste en daarvan houden mijn poli- tieke vrienden in het geheel niet. Hoe ligt nu de practijk teu opzichte van deze winkelsluiting. Ik heb gelezen, dat de heer Heykoop in Juli zijn principe van Zondag epen te ziju heeft prijs gegeven. aarom, om de rechterzijde mee te krijgen voor de 8 urige winkelsluiting in de week. Met het amendement de Visser kan de heer Heykoop het onmogelijk eens zijn. Zijn stand punt van Zondagsrust is immers geheel anders. Maar om zijn troetelkindje, de acht uren-sluiting te redden, zal de heer Heykoop wel meegaan. Spr. vraagt het standpunt van den heer Hey koop. De Vrijheidsbond aldus spr., heeft met het indienen der amendementen dit bereikt, dat er minder ontevredenheid bestaat bij de meeste menschen. h'eer KERSTEN vraagt zich af welk mo tief er toch toe heeft geleid om de winkelslui ting vaal 9 uur op 8 uur te bepalen. Deze maat regel grijpt diep in het bedrijfsleven. Waar blijft de grens? Mettertijd komt men met een sluiting om 6 uur. Een dergelijk beskuit komt het kleinbedrijf lang niet ten goede. Er schiet van de vrijheid der menschen hoe langer hoe minder over. Mijnheer De Visser staat op het standpunt van Zondagsheiliging, maar hoe komt hij dan aan de amendementen, zooals door hem zijn ingediend. Laten wij hier niet praten van beginsel. Do beer De Visser wil sluiting op Zondag doorvoeren maar met een heele partij uitzonderingen. Spr. zegt dat er eens meer rekening moet worden gehouden met de scbóppiugaordiounautte. DE VOORZITTER merkt op, dat hij dom heer Kersten niet in de rede is gevallen, ofschoon hij dat toch had verdiend. De heer Kersten ging te veel den kant uit van de principieel» beschouwing gehouden op 1 Juli van het vorig jaar. De heer REESER (V.D.) maakt een korte opmerking betreffend» de sigaaieawiiinik'eMers, in ■verhand met het sluiten op Zondag. Ik zie daarin, aldus spr., een groot onrecht en een groot financieel nadeel. Jeugdige personen, die tenslotte toch rookgerei willen hebben, zullen nn nog meer de cafe's gaan bezoeken. Ook is volgens spr. een nadeel, dat het venten wel is toegestaan. De heer BOS zegt dat het hem niets verwon dert, dat de Vrijheidsbond zich blijft verzetten tegen den middenstand. Spr. legt er den nadruk op, dat sluiting voor iedere kleinere onderne ming een ondergang beteekent. Spr. kan zldh in meerdere opzichten geheel niet veTeeuïgem met enkele uitlatingen van de zijde van den heer Kersten. Het standpunt van den heer Keisten is hem zelfs tegengevallen. De heer HEYKOOP (S.D.) begint roet een antwoord te geven op de vraag van den heer Dutilh, waarom hdj destijds niet had geant woord op de door hem gestelde vragen. Spr. zegt dat hij dit niet kon doen, omdat de regee- rirng heeft geweigerd het college op de hoogte te stellen van voor-ontwerpen en besluiten be treffende de winkelsluiting. Die materie was zeker te vertrouwelijk om er kennis van te nemen, Er zijn dezen middag heel wat vriendelijke verzoeken tot mij gericliit, benevens heel wat politieke beloften. Ik heb er, aldus spr., nog noodt zoo goed voorgestaan. In het rapport van 3 Februari gaf ik destijds mijn meening be treffende de winkelsluiting reeds te kennen. Ik heb gepoogd, aldus s,pr., concessies te doen, teneinde een verordening op te 'stellen, en te komen tot een compromis miet de rechterzijde. Dat deugdelijke compromis is toen echter ge weigerd. Ik ben onder dat juk doorgegaan. Waarom? Om de avondstuiting te redden. Het recht heb ik mij echter voorbehouden, om amen dementen in te dienen, zooveel als ilc maar goed wacht. Wanneer ik nu de amendementen van de heeren De Visser en Dutilh nader beschouw, dan kom ik tot de slotsom, dat bij /den heer Dutilh bijna olies wordt gerealiseerd, zooal3 ik dat op 3 Februari heb voorgesteld. Den prijs van den heer Dutilh, ik beken het openhartig, geef ik liever don dien van den heer De Visser, ofschoon ik de sigarenwinkeliers gaarne had geholpen. De amendementen van den heer Duitilh kan ik aanvaarden, ofschoon ik begrijp, dat ik als consequentie mijn eigen amendemen ten moet laten varen. Wat de sigarenwinkeliers betreft, zegt spr., dat het hem spijt, hij niet alles heeft kunnen realieeeren. De sigarenwinkeliers kunnen er uit leeren, dat zij beter georganiseerd moeten zijn en elkaar niet in de wielen moeten rijden, wiant zelfs de raadsleden zijn bijna het slacht offer geworden van hun ontactisch optreden. Naar aanleiding van het amendement De Visser, om in cafe's geen sigaren etc. te ver knopen, op die uren, waarop sigarenwinkels gesloten zijn, zegt spr., dat een café tabaks ver gunning krijgt van den minister en dus heeft het coMege daar niets aan te veranderen. Spr. meent dat liet beter is, deze zaak, die toeh aller belangstelling beeft, uit bet debat te verwij deren, en om te zetten in een motie om nader praeadvie® in te winnen van B. en W. Wat betreft liet standpunt van „venten" op Zondag, daar kan spr. niet tegen zijn. Da meeste menschen die op Zondag venten, kun nen dien dag niet missen. Ook het. open zijn van enkele bepaalde winkels des avonds (spr. illustreert deze) is gerechtvaardigd, waait der gelijke winkels hebben 's avonds bet meest af trek. Na nog een paar volzinnen te hebben ge wijd aan het adres van den heer Kersten, zegt spr. te zullen stemmen tegen de amendemen ten van den hoer De Visser en vóór de amen dementen van den heer Dutilh. De heer DE VISSER neet dat hij wel i,s af gewezen maar dat de heer Heykoop toch met hom maar niiet kan doen wat hij wil. in juu is wel degelijk een compromis gesloten. Maar nu wijst de heer Heykoop de rechterzijde af. Spr. komt tot het besluit, dat >er nu een nieuwe situatie is geschapen, ei dat de zaak dus na der ouder de bogen dient te woTden gezien. In deze geheele houding z'e' s,Pr- «en aanleiding om alsnog de zaak aan te houden, wegens de nieuwe positie die geschapen ls tusschen de hoeren Dutdlh en Heykbop. De lieer Dutilh kan hiertegen geen bezwaar hebben. Destijds hoeft hij zelf om uitstel gevraagd. Spr. is dus voor aanhouding. Wat betreft het voorstel van den heer Hey koop, om liet amendement van den heer De Visser, betreffende verkoop vau sigaren etc. in café's, om te zétten ia o®n motie, daarmede kan spr. zich vereenigen. Z.h.s. wordt aldus aangenomen. De VOORZITTER vraagt of de kwestie win kelsluiting kan worden uitgesteld tot een vol gende vergadering. De heer HEYKOOP dat gaat niet. Volgens spr. kan een zaak alleen w-orden aangehouden voor de bespreking. De Raad komt bijeen ter behandeling van amendementen. De beer De Visser heeft bet volgens spr. verkeerd voorge steld. Wij hebben geen compromis met do rech terzijde gesloten. De rechterzijde heeft het na drukkelijk verworpen. Als het voorstel van den heer De Visser wordt aangenomen, dan stem ik, aldus spr. op een volgende vergadering voor volledige Zo>ndagssluiting en avondslui- rtlng. W-ij willen avondsluiting en kunnen wij dat niet gedaan krijgen, dan nemen wii er Zondagaeliuiting bij. De heer DUTILH zegt niet mee te kuanen gaan met den heer Do Visser. Het uitstel van heden is een geheel ander uitstel als dat van 14 dagen terug. De beer DE VISSER wijst erop, dat gezien de houding van den hoer Dutilh, zijn voorstel toch geen kans va.n Slagen heeft. Spr. had niet verwacht, dat de heer Dutilh bang zou gewor den zijn, voor de dreigementen van den beer Heykoop. Spr. trekt zijn verdere amendemen ten in. De beer DUTILH wil den heer Heykoop er nog even op wijzen, dat deze derhalve de rich ting is ingeslagen, zooals door spr. en zijn partij is aangegeven. De heer REESER kan zijn stem aan het voorstel geven, omdat de Zoudagasluiting tot een nihil is teruggebracht, De ibeer VAN BURINK will zijn stem ook Reel. 1310S 12 niet meer onthouden aan de winiketeluiting, omdat er nu eindelijk geen sprake meer is van izgn. Zond agshedll ging. Er wordt tot stemming van de amendemen ten Do Visser en Dutilh als geheel be schouwd overgegaan. Do heer HEYKOOP dringt echter aan op éën nalezing van dat amendement, dat zal worden aangenomen. Do vergadering kan zich hiermede vereeni gen en gaat tot stemming over. De amendementen VISSER worden met 25 tegen 16 stemmen verworpen. Voor stemden R. K., A, R„ C. H. De amendement-Dutilh worden met 24 tegen 17 stemmen aangenomen. Tegen R. K.j A, R., C. H, en de lieer Kersten De vergadering wordt hierna te half zes uur gesloten. In het Sint' Vincentius-Gebouw aan de Schiekade beeft gisterenavond de bijeenkomst plaats gehad om te bespreken, op welke wijze een blijvend aandenken van de glorieuse viering van het Derde Eeuwfeest der Steiger, scha Statie bij het. nageslacht zou levendig houden. Na een openingswoord van den oudsten kerkmeester, den heer Jos. Strïjbosch, werd door deu heer Jan Vierhout een korte inleiding gehouden. Hij wees er op, dat toen de heer Van der Vijver Zondagmiddag bij de huldi. ging op de pastorie zich eenigszin3 onbevre digd verklaarde, omdat men daar stond met een hart vol dankbaarheid maar met ledige handen, hij daarmede de gevoelens vertolkte van alle aanwezigen. Men voelde, dat ondanks den uitdrukkelijken wensch van Pastoor Schaab, dat de hulde uitsluitend zou uitgaan naar de mannen, die in moeilijker omstandig heden ht werk hebben gedaan, er toch iets moest gedaan en dat zoo zonder meer deze viering niet mocht voorbijgaan. Wat de Stel- gersche Statie voor het katholieke Rotterdam heeft beteekend, het mag nu wel als algemeen bekend verondersteld worden na het boekje van Pater Lambermond, de prachtige feest rede van Pater Molkenboer en na hetgeen onze R.K. bladen, niet met kolommen, maar met heele bladen, daarover heeft wereldkundig gemaakt, zoodat onze feestviering door heel Nederland is gegaan. Wanneer wij in het Zuiden komen, vinden wij daar van die oude kerken, waarin men zoo treffend voelt de eerbiedwaardige traditie van het verleden. Wanneer wij langs onze oude St. Laurens gaan, dan voelen wij ons zoo arm. Doch hoe arm moeten onze voorouders zieh gevoeld hebben, zij, die het zien van die kerk, waarin zij troost en opbeuring hadden gevon. den, steeds herinnerd werden aan den glorie tijd van het katholicisme. Was het wonder, dat toen de groote slag was gevallen, er nog meer afvielen, nu zij van deu troost van den godsdienst verstoken waren? Was het wonder dat het troepje getrouwen steeds kleiner werd. En toch er zijln er een paar gebleven. Er was moed en kracht voor noodig. God alleen weet, hoeveel. Wat moeten we Hem dankbaar zijn, dat in die dagen bet katholieke zaadje niet geheel is verstikt. Waarlijk, het beeld van liet mosterdzaadje uit het Evangelie, was volkomen op zijn plaats. Want wat is de toe stand sindsdien volkomen veranderd. Toen was het een schande om Roomsch te zijn, nu een eer, zooals dezer dagen terecht de heer Kuypers opmerkte. Waarlijk, de Heer heeft groote dingen aan ons gedaan. Maai', wanneer wij zien het lot der katho lieken in sommige landen, dan is de vraag gerechtigd, wat zal het lot wezen van onze kinderen en kleinkinderen. Wat ons nageslacht boven het hoofd hangt, wij weten hef niet. In het verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal. Zooals onze voorvaderen het ge loof hebben bewaard voor ons, zoo moeten wij zorgen voor het behoud des geloofs voor het nageslacht. In die moeilijkste jaren heeft God ons eenige priesters gegeven. Wij moeten God een pand geven. Hij heeft ons toen een priester gegeven, nu moeten wij God er eeu geven. En daafor- zoo is ons plan, zullen wij trachten een fonds te vormen, wc ..ruit ten eeuwigen dage een Dominicaan zal kunnen studeeren. Dat moet ons werk zijn. Geen schoo ner pand kunnen wij ons nageslacht overlaten. Nadat vanuit de vergadering levendige instemming met dit plan was betuigd, werd besproken de wijze, waarop in korten tijd dit denkbeeld gerealiseerd kan worden. Besloten werd in de komende veertien dagen voor dit doel te gaan werken eu dan wederom bijeen te komen. Voor het voeren van deze actie, die zieh over geheel katholiek Rotterdam zal uitstrek ken, werd een propaganda-comité benoemd uit de aanwezigen. Ongetwijfeld zullen velen reeds aanstonds bij liet vernemen van dit schitterende plan, willen' medewerken aan de verwezenlijking ervan. Daarom volgen hieronder de namen der kerkmeesters en van de leden van het propaganda-comité, die gaarne giften voor dit doel in ontvangst zullen nemen. Jos. Strijbos, Schiekade 97, penningmeester van het Kerkbestuur (giro 89053); Jan. J. Vierhout, Wijnhaven 133; mr. P, Kooien, Weste Wagenstraat 7 en W, Sanders, Wijn haven 117. Het Propaganda-Comité bestaat uit de vol gende heeren: C. A. van Eijck, West Zeedijk 102, eere-lid; H. G. M. van de Vijver, Wester singel 35H. Kuypers, Koningin Emmaplein 9 P. L. W. M, Verlinden, Westersingel 14; E. Dessïng, Noord Biaak 17; E, M. Ooms, Wolfshoek 13; F. de Charro. Mauritsweg 2. Omtrent de aanhouding van den 35-javigen bakkereknecht H. L, van de broodfabriek van Versiuys, verdacht van medeplichtigheid of zelfs mededaderschap aan de inbraak bij Siebel, valt nog het volgende te melden, De knecht is Dinsdagavond j,l. met eenigd vrienden dapper „aan de rol" geweest, maakte op den Schiedamsche Dijk groote verteringen, werd dronken en reed op den laten avond in al te opgewekte stemming in een auto rond. In zijn dronkenschap sloeg hij een ruit van den auto kapot, hetgeen twist met den chauffeur tengevolge had. Een agent kwam erbij en daar niet op be hoorlijke wijze kon worden uitgemaakt, of de kapotte ruit door L. vergoed zou worden, nam liij hem mee naar het politiebureau. Daar werd de man, zooals met iederen arrestant ge beurt gefouilleerd. Bebalve eenig klein geld vond men op hem een bankbiljet van 1000 genummerd A. T.—04858 en een biljet vaa ƒ200, genummerd A. B. 052796. Dit was een reden om den knecht in bewa ring te houden. Hij beweerde, dat liet geld zijn eigendom was en dat hij het biljet tan ƒ200 gulden al 2)4 jaar in zijn bezit bad. Deze bewering was valsch, aangezien dit bil jet pas 1% jaar geleden door de Nederlandsche Bank is uitgegeven, L. wordt daarom zoo sterk verdacht, de hand te hebben gehad in deze inbraak, omdat hij vlak bij de bakkerij woonde en zich boven dien na het gebeuren en bij zijn verhoor, zeer zenuwachtig had gedragen. Het in bezit hebben van een bedrag van 1200 gulden zou er op lcuunen wijzen, dat hij zelf schuldig is geweest aan de inbraak en niet slechts als handlanger heeft gefungeerd. Im mers het is moeilijk aan te nemen, dat een handlanger zoo kort na de inbraak als beloo ning een bedrag van 1200 gulden zou ontvan gen. Uit het onderzoek is voorts nog gebleken, dat het gat in den zolder van de bakkerij ver moedelijk gemaakt is om de politie op een dwaalspoor te brengen. De hakkersknecht stond reeds ongunstig be kend, zijn „vrienden", die zoo plotseling royaal getracteerd werden, zijn evenmin onbekend bij de Politie. Het bericht over de sluiting van het Scheep vaartkundig Instituut is gelukkig niet juist gebleken. Deze instelling ia voor on.3 allen vau zeer groot belang, al vindt dit feit buiten vak- Kringen nog weinig erkenning. Nergens heeft de scheepvaart zich sterker ontwikkeld dan in on3 gewest; het zwaartepunt onzer welvaart ligt sedert eeuwen in dit be drijf. Zonder scheepvaart zou de economische ontwikkeling van onze streek niet mogelijk zijn. geweest; zou ons nationale inkomen niet vol doende zijn ter betaling van de levensbehoef ten en andere goederen, welke wii uit het- bui tenland moeten aanvoeren; zou elk verkeer met overzeesche gewesten ondenkbaar zijn; zouden voor onzen land- en tuinbouw en voor onze exportbedrijven belangrijke afzetgebieden geslo ten zijn gebleven. De technische ontwikkeling van het bedrijf heeft in de laatste jaren in steeds sneller tempo plaats; om in de toekomst onze vooraanstaan de positie te kunnen behouden, ia het niet vol doende gelijken tred te houden met de ontwik keling in andere landen, doch moeten wij trach ten die landen in vreedzamen kamp voorbij te streven. Een waardevol middel in dien strijd, welke niet gemakkelijk is, bezitten wij in het Scheep vaartkundig Instituut. In geen eerkei ander land, ook niet in Engeland, bestaat een der gelijke organisatie, waarvan de vreemde des kundige bezoekers zonder uitzondering volmon dig verklaren, dat deze hunne stoutste verwach tingen verre overtreft, ai is de huisvesting wat bekrompen. Het Instituut heeft zich in enkele jaren een wereidreputatie verworven, waarop wU trotsch kunnen zijn. De bijdragen uit scheepvaart- en iiaudel3kTin. gen zullen, met den te verwachten steun der. Gemeente Rotterdam, het voortbestaan der in richting mogelijk maken in dien zin, dat bij de exploitatie niet slechts de uiterste zuinigheid zal moeten worden betracht, doch dat alleen het allerbelangrijkste werk ter hand genomen zal kunnen worden; vele dringende zaken zullen moeten blijven rusten wegens gebrek aan mid delen. Het is noodzakelijk de inkomsten der inrteih- ting te versterken om de leiders in staat Te stellen de ontwikkeling van onze scheepvaart met meer kracht te bevorderen. Daarbij hebben alle inwoners der streek, voor welke Rotterdam de schakel is tusschen land- en zeeverkeer, doch in het bijzonder de burgers van Rotterdam, een persoonlijk belang. Niemand van hen kan in vollen ernst verkla ren, dat de ontwikkeling der scheepvaart heft* of haar onverschillig kan zijn. Het publiek tast ten de vakkringen steunt echter de inrichting niet in verhouding tot het belang dat het heeft bij het werk hetwelk wordt verricht. Misschien hebben velen, die wel bereid ziju te helpen om de ontwikkeling van onze scheep vaart te bevorderen, bezwaar hunne bijdragen rechtstreeks aan het Scheepvaartkundig Insti tuut af te dragen. Laten zij niet langer onver schillig ter zijde blijven staan, doch wanneer zij niet over hunne bezwaren kunnen heenstap pen, een steunvereeniging oprichten zoodat een uit hun midden gekozen bestuur toezicht kan oefenen over de wijze, waarop de door hen bijeengebrachte gelden worden aangewend. Het Scheepvaartkundig Instituut zal ongetwijfeld, ook steun in dezen vorm dankbaar aanvaarden. Allen, die overtuigd zijn dat de ontwikkeling van onze scheepvaart ook hun belang is, wor den uitgenoodigd naam en adres op te geven nan ondergeteekende, die zich, indien voldoende belangstelling blijkt te bestaan, gaarne zal belas ten met het organiseeren van eene bijeenkomst, waar de belangstellenden zelve tot daden zullen kunnen komen. J. DEN BRABER. Zwaanshalskade 1#. Van het hoogwater wordt morgen verwaaid! het le getij om 3.52 v.m., het 2e getij enü 4.30 n.m. Te Hoek v. Holland wordt verwacht het la getij om 2.01 v.m., he.t 2e getij om 2.15 n.m. Van het hoogwater wordt Maandag ver wacht het le getij om 4.38 v.m., het 2e getij om 5.16 n.m. Te Hoek v. Holland wordt verwacht liet 1# getij om 2.49 v.m., het 2e getij om 2,01

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2