Zaterdag 4 Februari 1928 Derde Blad Pagina 1 ALGEMEEN OVERZICHT de Strijd om den acht-urendag BRIAND ANTWOORDT STRESEMANN DE TROEBELEN IN MEXICO Weer een „slag" PR O TBS T A N T S CI IE VERDRAAGZAAMHEID F Een beroemd Katholiek schrijfster het slachtoffer DE GODSDIENST DER ZWEDEN KERKBESTRIJDERS GESTRAFT Een spotschrift in beslag genomen HET GRIEKSCHE KABINET AFGETREDEN HEVIGE STORM IN HET KANAAL VOOR IIET ROODE LEGER Om een gcscliil over de aanbesteding van een nieuw wegenplan DE OPPOSITIE IN RUSLAND De arbeiders tegen Andere afgevaardigden willen afwachten De agenda voor 1929 Overeenstemming onmogelijk DE BEGRAFENIS VAN MAARSCHALK HAIG EEN NATIONALE HULDE. De begrafenis LAFHARTIGE OVERVAL OP EEN PRIESTER, DE ENARME BRAND TE FALLRIVER Een enorme verwoesting Twintig burgers en vijf brandweerlieden omgekomen ONRUST IN ENGELSCH-INDIË DE GRONDWETCOMMISSIE TÉ BOMBAY AANGEKOMEN Protestbetoogingen in de stad Onlusten te Madras en elders Stresemann, de Duitsche minister van bui- tenlandsche zalcon beeft, zooals wij gemeld heb ben, In het begin dezer week, onder groote toe juichingen van den Duitschen Rijksdag de ont ruiming van Rijnland geëischt. Hij heeft de Fransche vraag naar meer waarborgen ala hub chelavij gekenschetst. Donderdagavond heeft de Fransche minister ÏSriand zijn Duitschen collega van antwoord gediend. Briand heeft er op gewezen, dat de zaak niet zoo eenvoudig was als de Duitschers haar voorstelden. Er zijn in Rijnland niet alleen Fransehen maar oolc Engelschen en Belgen. Frankrijk kan dus niet alleen over de ont ruiming heslissen. De Rijnbezetting, aldus Briand, beeft plaats gehad om drie redenen: Ten eerste om de oor- logsschuldigen te straffen; ten tweede om te komen tot ontwapening: ten derde om de Duitschers tot herstel te dwingen. Daarom heeft Briand vroeger tol Strese- mann gezegd; Gij verlangt ontruiming? Best; voert de ontwapening uit en betaal ons vlug ger! Stresemann beloofde dit laatste te pro- becren, doch Briand heeft nooit voorstellen ont vangen. De heer Stresemann heeft gezegd: „wij geven niets buiten het vredestractaat". Briand vraagt niet anders, Wat) de veiligheidskwestie betreft, is het zeker, dat het tractaat aan Frankrijk waar borgen geeft, maar do bezetting zooais ze is, is in het tractaat begrepen. Stresemann had gezegd, dat de geest van Co- carno een ontruiming van Rijnland eisehte. Daarop heeft Briand geantwoord: geest en wezen van Locarno moeten gescheiden worden. Stresemann houdt zich vooral bezig met den geest en.... met het belang van Duitschland. De heer Stresemann is een positieve geest. Hij heeft een zekere neiging, om, als hij in den olijfhof van Locarno wandelt, de hand meer uit te steken, om meer te ontvangen dan om te geven. Hij houdt de Duitsche belangen in bet oog. Maar de Fransehen denken aan hun belang en weten, dat zij wel eens het gelag kunnen betalen. Briand herinnerde dan aan bet woord van een Duitsch-nationaal die duide lijk heeft aangetoond, dat Frankrijk nog voor zijn veiligheid beducht moet zijn. Die man beeft een strijdprogram ontwikkeld, dat een schrikkelijk acjtwoord aan Stresemann was. De oude oorlogszuchtige geest is nog niet dood en het heeft dus niets vernederends voor Duitschland, als Frankrijk zich afvraagt: Wat zal er gebeuren, als morgen den dag de kame raden van de nationale» in Duitschland aan het- bewind komen? - Men wil, aldus Briand, alles uit Locarno heb ben, maar dat gaat niet. Eris .wat bereikt: het. Dawesplan werd uitgevoerd, de ontwape ning is door Duitschland doorgezet, een han delsverdrag mot Frankrijk is gesloten. Er heersclit tussehen beide J|»iden een betere geest. Ook de bezetting is minder pijnlijk en min der streng geworden. Maar denkt men soms, aldus Briand, dat wij er voor ons pleizier zijn? Het is begrijpelijk, dat de Duitschers het eind van de bezetting wenschen en zeggen: „Rukt in en alles komt in orde!" Zij kunnen wel zeggen, dat Frankrijk alles wat het kali wen schen voor zijn veiligheid heeft verkregen. Maar zij moeten zelf bekennen, dat het niet genoeg is een zaak te begeeren om haar ook te bezitten. Als Duitschland niet dadelijk zijn zin krijgt, moet het daarom nog niet ongedul dig worden. De slot-conclusie van Briand's rede is dus: dat Briand de zaak wil onderzoeken als Duitschland aan de Fransche eischen heeft voldaan. De minister vertolkte den wil van het Fransche volk. Van Duitsche zijde meent men, dat Frankrijk na de verkiezingen bereid zal zijn, over het vraagstuk der ontruiming van het Rijnland en de nog onopgeloste vraagstukken betref fende de schadevergoeding te onderhandelen. Vandaar dat een der voornaamste linksche bladen schrijft: „In Frankrijk en Duitschland moeten de verkiezingen uitgevochten worden onder het wachtwoord, dat voor heel Europa de DuitschFransche vredes- en arbeids-ge- meenscliap een levensnoodzakelijkheid is". Zouden de mcnschen werkelijk denken dat zij die kwesties kunnen oplossen door zuive ren menschcnwil alleen? Dan was men allang ldaar geweest, want het heeft aan vrede-ma- lcerB niet ontbroken. Het is de geest der oude erfvijanden waaraan jets ontbreekt: zoolang Frankrijk en Duitschland bang zijn voor elkaar en elkander wantrouwen, is er van biijvenden vrede geen sprake! DE KERK EN DE KUNST Eon nieuw schilderijen-museum op het Vaticann Z. H. de Paus heeft Zijn goedkeuring gehecht aan een plan om in den tuin van het Vaticaan een nieuwe pinakotheek te bouwen; do kosten hiervan worden geraamd op 15 millioen lire. MEXICO STAD, 3 Januari. (R.O.) Berichten lilt Guadalajara maken melding van een slag tussehen federale* troepen en „opstandelingen" welke laat sten 45 doodem, onder wie een Katho liek priester zou zijn, verloren. De bekende Noorsche romanschrijfster Sigrid Unsdet, die eenigen tijd geleden tot het katho licisme overging had tot de overheid een ver zoekschrift gericht om op het eiland Selje oen stuk grond te mogen koopen, dat dicht bij de ruïne van een oud klooster gelegen was. De gemeenteraad en de pastoor der Lutersche Volkskerk wezen dit verzoek af, met het motief, dat de schrijfster katholiek was geworden. In heel Scandinavië wordt dit geval van pro- te3tansehe onverdraagzaamheid besproken. Er heerseht een groote ontstemming onder de protestanten over dit voorval en terecht wordt het onverklaarbaar geacht, dat de koop van een stuk grond afhankelijk gemaakt wórdt van iemands godsdienstige overtuiging. Dit feit herinnert ons aan een soortgelijk geval n.l. dat den Jesuieten de toegang tot Hoorwegen volgens wettelijk decreet nog steeds verboden is. Het schijnt, of de Noorsche regecring nog meer angst heeft voor de 2800 katholieken, dau Voor de bolsjewistische organisaties, die onge stoord haar propaganda-actie in het fjorden- land ontplooien kunnen. De meerderheid behoort jot de Staatskerk „i E1Hk"us eeu paf} gepubliceerd statistisch ver slag belmoren bijna 97 pet. der Zweedsche be volking of 6.074.000 inwoners tot de Luther- sche staatskerk, terwijl slechts Iets meer dan 3 pet. niet tot de Staatskerk of tot andere ge zindten behooren. Zoo zijn er 68.414 Baptisten, 21.452 Methodisten, 6.470 Joden, 3.432 Katho' Jielten terwijl ongeveer 20.000 personen tot an dere niet-Luthersclie gezindten behooren. Wat het geloof der groote meerderheid is, kan blijken uit het feit, dat de leider der Zweedsche staatskerk een zeer vrijzinnig man is en verreweg do meeste Zweedsche arbeiders socialist zijn. INTERNATIONALE ARBEI DERS BEWEGING Het a.s. congres van het I- C. V. Het dagelijksch bestuur van het Internatio naal Christelijk Vakverbond heeft op 1 Febr. te Straatsburg vergaderd en daar besloten, het vierde Internationaal Congres te houden te München op 26, 27 en 2S September 1928. De hoofdonderwerpen van het congres zul len zijn samensmelting en verbetering der in dustrie. Twee inleidingen zullen zich bezig houden met de concentratie in liet> bedrijfs leven en wel de eerste met de internationale consentratie en de tweede met nationale con centratie en wetgeving. De eerste inieidiug over rationaliseering zal zich bezig houden met de rationaliseering in het algemeen en haar economische voordeelen, terwijl de tweede inleiding de gevolgen van de rationaliseering zal hespreken en de taak van vakbeweging en staat. Verder zal een inleiding gehouden worden over den stand en de ontwikkeling van de internationale sociale wetgeving. Een conferentie van de jeugdleiders der Christelijke vakbeweging zal aan het congres verbonden worden. Bij gerechtelijk besluit van 11 December 1927 was het hoek van Friedrich Wendol „Die Kirche in der Karikatur" in beslag genomen, v/ijl het een openlijke beschimping inhield, tegen de christelijke kerken en haar organisa tie en gebruiken. Matrijzen en vormen van 14 afbeeldingen en 4 tekstdeel en van het boek werden door de in beslagneming getroffen. Toen de betrokken uitgeversfirma bezwaar tegen den maatregel indiende, werd de in be slagneming der matrijzen en vormen van 9 afbeeldingen opgeheven, voor het overige echter bleef het besluit van de rechtbank ge handhaafd en wel op de volgende gronden: De afbeeldingen en tckstdeelen, wier ia be slagneming gehandhaafd is, betreffen welis waar critiekon en caricatures, die ten deele reeds lang geleden verschenen zijn, doch de schrijver van het hoek maakt er gebruik van voor een aanval tegen de kerk in haar tegen woordige gestalte en wil hij de lezers de mee ning wekken, dat de misbruiken, waartegen de critieken gericht zijn, nog in de tegenwoor dige kerk bestaan. Door het samenrapen van oude tegen de kerk gerichte beschimpingen laat de schrijver deze nog in den tegenwoordi- gen tijd doorwerken om met behulp ervan een afkeer vaa de kerk voor te bereiden. To Calais zijn tientalion Belgische visschers- schepen binnengeloopen. wegens den hevigen storm in het Kanaal. In Rusland zijn acht miljoen roebels bijeen gebracht voor den bouw van gevechtsvliegtui gen en tanks. Thans wordt een sovjet-militaire loterij op touw gezet van goedkoope loten opdat alle Bussen die zullen koopen en zoo mee helpen wat men noemt, „sovjet-vechtmachine" fe ïersterken. y DE REGEERING IS AFGETREDEN. ATHENE, 3 Februari, (B. T. A.). De minis terraad heeft het contract behandeld, dat met een Amerikaansche firma gesloten is inzake den aanleg van wegen in geheel Griekenland en waarvan de kosten op meer dan twee mil jard drachmen zijn geraamd Daar men niet tot overeenstemming' kon komen is de regee ring afgetreden. IvOWNO, 3 Februari. (B. T. A.) Uit Moskou wordt gemeld, dat tot dusverre 14,000 leden der oppositie uit de communistische partij gezet zijn, terwijl nog 21.000 ingeschrevenen onder de verdachteu staan. - - - Een rumoerige zitting van het Internationaal Arb'eidsburea u GENèVE, 3 Februari. (VAN ONZEN COR RESPONDENT). De vergadering van den be heersraad van het internationaal arbeidsbureau was ook vandaag weder even belangwekkend als gisteren, doch ditmaal ontbrak ook de ko mische noot,- om het zacht uit te drukken, niet geheel en al. Herziening van de Wasïöngtunsclie overeenkomst? In de ochtenduren waren alien geheel en al ernst, De beheersraad béslóot ondanks den tegenstand van de geheelc- arbeidersgroep in de voorjaarszitting in April te trachten algemeene regelen te ontwerpen voor de herziening van de internationale arbeidsconventie in het al gemeen en daarna dan in overweging te nemen de wemschelijkheid om de herziening der Was- hingtonscüe ac-ht-urenconventie op de agenda der internationale arbeidscónferentie van 1929 te plaatsen. De eensgezinde tegenstand der arbeidersgedele geerden ook tegen, het eerste gedeelte van het Fransche voorstel was nogal opvallend, omdat gisteren Poulton en Muller niet absoluut af- kcerig waren geweest van het inslaan een herziening der Washlngtonsche overeenkomst, mits bij het vaststellen van algemeene rege len omtrent herziening van conventies in het algemeen waarborgen konden verkregen worden, dat bij de herziening het beginsel der overeenkomst niet worden aangetast.- Gisterenavond hield de arbeidersgroep echter een vergadering, waarin het standpunt van Jouhaux en Oudegeest om zonder eenig voorbe houd zich tegen iedere wijziging der Washing- tonsclie conventie voor den 8 urendag te ver zetten, de overwinding behaalde. Versohiiillenide irc^.erlDg-sgedel-eg-eer-.d'ea die hun stem aan het Fransche voorstel gaven lis ten echter geen twijfel erover bestaan, dat dit .allerminst reecis zeggen wil, dat zij in April voor het Br.itsöhe voorstel'stemmen zullen om meeds in 1929 tot een herziening der S ureneon- ventie over te gaan. Er zullen er zeker wel eenigen zijn, die liever eerst even den uitslag der Engelsclie verkiezingen afwachten, waardoor wellicht de herziening Wiet meer noodig zal •worden! Na aldus de kwestie van den acht-urendag voorloopig weer te hebben afgedaan waarbij voorzitter Fontaine den leden, die hierover nog spreken wilden tot stilzwijgen trachtte te brengen met de lachend aangehoord.® opmer king, dat ,er hensoh nog wel eens -een gelegen heid za.l komen om over den acht-urendageon- venfcie te spreken, besloot do beheersraad, dat evenals in 1926 ook in '1929 de gewone interna tionale arhsidseonferentie en' <Je buitengewone maritieme conferentie onmiddellijk op elkander zullen volgen. Thomas en de werkgeverssroap hadden ge hoor willen geven aan den wenscli deT reeclems om de zeeliedemoohferenti'e 'eerst in October te houden, opdat daar minder gevaar zou bestaan dat .tal van gedelegeerden der eerste conferen tie die van ma/ritieme kwesties niets afweten, ook op de zeelieden conferentie wiedes preken Met 14 togen S stommen werd het voorstel- Thomas echter verworpen. Een uiterst verwarde discussie volgde van middag over de vaststelling Van de agenda der gewone conferentie van 1929. Zooals bekend bevat de agenda reeds de tweede lezing van hét onderwerp „vermijding van bedrijfsonge vallen" en de eerste lezing- van bet onderwerp „gedwongen arbeid der inboorlingen". Bovendien zal dan misschien nog de herzie ning der IVashingtonsclie achturen-conventie aan de orde komen. Op grond van deze mogelijkheden wilden de werlcgeversgroep en eenige regeeringsgede- legeerden, onder wie ook de Engelschen, geen enkel ander onderwerp op de agenda plaatsen doch de arbeidersgroep, die principieel toch reeds tegen herziening der Washingtonsche achtureneonventie is, wilde natuurlijk, dat de mogelijkheid van de behandeling dier her ziening ook nog tengevolge hebben, dat door hen voor behandeling jn 1931) rjjp geachte kwesties niet op de aSenda -zouden geplaatst worden. Met 13 tegen 11 stemmen, besloot de beheers- raad, dat één onderwerp nog aan de agenda zou wonden itoegevcesd. Uren lang volgden hier op stemmingen on redevoeringen hoe uit te ma ken welk onderwerp daartoe zou worden uit-' ■verkoren. Soms lachten allen om de verwarring, dan we der werd .iemand boos en ontstond eon ge prikkelde stemming. De vergadering moest zelfs ©en kwartier geschorst worfen zonder dat ook die schorsing de gewenschf^j^,^-^.^ pracht. Onder protest van Forbes Watson, den En gelschen werkgeversgedelegeeixle, die hot vraag stuk der w.erklOosholdvvea'zek'erinig op de agen da van 1929 wilde bobben, verklaarde voorzit ter Fontaine ten slotte- dat men d© kwestie van den arbeidstijd voor kantoor- en winkelperso neel had uitverkoren. Doch de uitspraak van den voorzitter, warm ondersteund dom' den ©en, heftig bestrede® door den ander, werd nog niet algemeen aanvaard en de vergadering werd verdaagd tot morgen jn <je p0op dat buiten de vergaderzaal ©en overeenstemming zal verkregen worden, die heden li® de verga dering niet mogelijk bleek, EEN VROUW VAN DE WERELD Groote oplichterij te Munchen MUENCHEN, 3 Februari, (w. B.) Een groote oplichtingszaak, waarover de autoriteiten nog het strengste stilzwijgen bewaren, houdt, naai de „Mfinch. Ztg." mededeelt, op hot oogenbllk het openbaar ministerie bezig. Het gaat om bedrieglijke transacties van de vrouw van een ambtenaar te Miinchen, die per sonen voor een totaalbedrag van meer dan 110.000 mark opgelicht heeft. De vrouw wist zich door een zeer gemakkelijk optreden vertrouwen 1® verwerven, liield een eigen auto en bezat ook een renpaard. Zij bevindt zich in voorloopige hechtenis. Haar man, die naar men zegt van de bedrieg lijke handelingen niets wist, werd voorloopig in zijn ambt geschorst, tot er licht in deze zaak is gebracht. De instructie tegen de vrouw is nog niet gesloten, - - DOOR DEN BELGISCHEN KROONPRINS LEOPOLD EN PRINSES ASTRID, werd de nieuwe vliegmachine, genaamd: „Princesse Astrid", die bestemd is om naar de Belgische Congo te vliegen, gedoopt. Hierboven een foto van bedoelde plechtigheid. Zooals men weet is de eerste vliegtocht naar cle Congo mislukt Een stoet van meer dan een mijl lang LONDEN, 3 Februari. (V.D.) Langs den weg, welken het stoffelijk overschot van lord Haig van de St. Columhus-kerk naar de West minster-Abbey volgde, stonden manschappen van het Brltsclie legioen vau oud-strijders op gesteld en reeds vroeg in den morgen slon- den zwijgende scharen meuschen te wachten, de meesten Vlaanderen's Poppy-embleem dra gende. Na een dienst voor de bloedverwanten in eerstgenoemde kerk, schreed de stoet lang zaam voort naar de Westmius ter-Abbey. Het was een indrukwekkend schouwspel. Eerst kwam het oude regiment van lord Halg, de lanciera en huzaren van zijn lijfwacht, ge volgd door een Schotsch infanterle-bataljon en detachementen van de Belgische en Fran sche legers. De kist met het stoffelijk overschot was geplaatst op een affuit en was gedekt door een vlag. Daarop volgden de dragers van zijn eereteekenen, gevolgd door de koninklijke ver tegenwoordigers, o.w. de drie zppns van den koning en prins Arthur van Connaught als vertegenwoordiger van den hertog van Con naught. Vervolgens de. familieleden eu verte genwoordigers van Alle diensten en vereenl- gingen. De ambassadeurs van Frankrijk, Bel gië, Amerika, Brazilië, Portugal en Japan vertegenwoordigden hun statc-n. De koning van Italië werd vertegenwoordigd door den Italiaanschen zaakgelastigde. De stoet was meev dan een mijl lang. Van het Duitselie gezantschap vsoei de vlag halfstok LONDEN, 3 Februari. (R.O.) Natie en rijk hebben de laatste eer aan Haig bewezen. In de Westminster-AIbbey ls een indrukwekkende plechtigheid gehouden, voorafgegaan aan de overbrenging van het stoffelijk overschot naai het station Waterloo, vanwaar liet naar Be- mersyde wordt vervoerd, waar Donderdag de begrafenis plaats heeft. De eerbiedige menigte was voor de meer derheid getooid met poppies als blijk van sym pathie voor de oud-gedienden, voor wie de op brengst van den verkoop bestemd is. De stra ten stonden vol menschen. Het paard van den oud-bevelhebber, dat met het ledige zadel ach ter de kist aanstapte, bood een tragisch beeld. Het; was esn schitterend schouwspel, al die militairen, met Foch en Pétain aan 't hoofd, de diplomaten en de troepen. Van het Duitsche gezantschapsgebouw, dat op het plein uitzag, woei de vlag halfstok: een hulde aan den dapperen vijand, welke dooi de menigte ten zeerste werd gewaardeerd. I11 de tallooze kransen, o.a. van den koning, waren de klaprozen de overheerschende bloe men. De lijkkist werd door manschappen van de koninklijke garde te paard in de kerk gedra gen. 14 slfppendragers onder wie maarschalk Foch on maarschalk Petain, generaal baron da Ceuninck, burggraaf Jellicoe, burggraat Beatty, lord Metheun, generaal sir Hamilton, lucht- maarschalk sir Hugh Trenchard werden ge volgd door den prins van Wales, den hertog van York, prins Henry en prins ATtliur van Connaught. Het slot van de plechtigheid was zeer indruk wekkend. Achter het altaar speelden de pijpers van de London Scottish, de wijs van het aloude lied, dat de Schotten hij begrafenissen steeds laten hooren: Flowers of Forest. Hoorn blazers bliezen daarop „De laatste post" en daarna zongen alle aanwezigen het lied „Chris telijke soldaten" dat door lady Haig gekozen was. De dader was gemaskerd Toen Dinsdagavond de Eevw. heer Schuma cher zich in zijn kapelanie te Rheijdt bevond, wachtende op leerlingen, wien hij gratis spraak- onderricht zou geven, werd, naar het „Limb. Dagbl," meldt, op cle deur van zijn kamer ge klopt. Toen op zijn geroep „binnen" niemand binnentrad, maakte de kapelaan cle deur open. Plotseling stond hij voor een man, die zijn ge laat grootendeeis bedekt had, den kapelaan, vastgreep en hem trachtte de keel dicht te knijpen. Gelukkig had een der leerlingen, die reeds in een andere kamer wachtte, het lawaai ge hoord. Lulde riep hij om hulp. De schurk liet toen zijn slachtoffer los en wist In dé duister nis te ontkomen, zonder herkend te wordt*. Gelijk reeds gemeld, heeft in cle zakenwijk van de stad Fallriver een enorme brand ge woed, waaraan verscheidene groolo gebouwen ten offer zijn gevallen. De brand brak uit in een fabriek en breidde zich snel uit. Aangewakkerd door den feiten wind werden spoedig de aangrenzende 'gebou wen aangetast. Hoewel de verbindingen met Fallriver ernstig gestoord zijn, zijn langs een omweg eenige bijzonderheden ontvangen. Volgens deze be richten is het grootste theater van de stad, het Rialto theater, verwoest. Ook eenige hotels en dagbladbureaux zijn geheel of gedeeltelijk een prooi der vlammen geworden. Het stadt huis, dat midden tussehen de brandende ge bouwen staat, is gespaard gebleven, daar het geheel uit graniet is opgetrokken. De schade bedraagt vele millioenen dollars, Twintig groote gebouwen verbrand Nader wordt nog gemeld: Volgens cle tot nu toe ontvangen berichten zijn bij den braad te Fallriver twintig gebou wen bijna volkomen verwoest, w.o. drie dag bladbureaux, het Woolworth-gebouw, twee thea ters en twee hotels. Bij het blusschingswerk kwamen vijf brandweerlieden om het leven. De brand beslaat eeu oppervlakte van twee vierkante mijlen en woedt nog steeds voort. Uit alle plaatsen uit de omgeving is de brandweer gereguireerd om behulpzaam te zijn" bij het blusschingswerk. Een scliade van rnim 60 millioen gulden NEW-YORK, -3 Februari. (V. D.). De schade van don brand te Fallriver wordt volgens de laatste berichten geraamd op minstens 25 mil lioen dollar. LONDEN, 3 Februari. (V. D.) Naar verluidt, zouden bij den grooten brand te Fall River (V. S.) behalve vijf brandweerlieden, nog twin tig burgers zijn omgekomen. BOMBAY, 3 Februari. (V. D.) Sir John Simon en de leden der grondwetscommissie zijn heden morgen te Bombay aangekomen. Een optocht van „ongeveer 400 personen trok door de straten met zwarte banieren en onder protest-uitroepen. Eenige winkels waren ge sloten. Dank zij den voorzorgsmaatregelen der re geering hebben tot nu toe geen ernstige demon, straties plaats gehad. BOMBAY, 3 Februari. (R, O.) Behalve plaat selijke betoogingen door een deel der bevolking, dat de commissie-Simon wil boycotten, werd ook te Madras een betooging gehouden, waar tussehen de opstandige partijen twist ontstond, welke uitliep in een wederzijdsch werpen met verschillende projectielen. De gewapende politie welke tusschenbeiele kwam, werd aangevallen en zag zich genoodzaakt te vuren, waardoor een betooger gedood en vijf ernstig gewond werden. Eenige politiemannen werden gewond. Ter plaatse zijn practisch alle inlandsche win kels gesloten. Uit Lahore in cle provincie Pendsjab zond cle Mohanimedaansche liga een draadloos tele gram ter verwelkoming van de leden der com missie. Te Calcutta is een proteststaking uitgebro ken. Straatschenders uit de achterbuurten be gonnen steeuen naar bussen en trams te gooien. De politie greep in en herstelde de orde. Thans patrouilleeren gepantserde auto's iu de omge ving. Trams en bussen rijden onder politiebe scherming. Overigens biedt cle stad het aanzien van een vacantiedag. De militairen opgeroepen MADRAS, 3 Februari. (R. O.). Tengevolgö van de schoten, welke de politie op de betoo- gers loste zijn in totaal twee personen gedood en zeventien gewond, acht politiemannen wer den gewond. Men is den toestand nog niet meester en heeft een beroep op de troepen gedaan. Het gepeupel verzamelde zich voor het hoog gerechtshof en wierp met steenen naar de politie. Het viel de Europeanen aan, die in auto's naar hun buizen terugkeerden. Twee auto's werden vernield. Tot dusverre hebben zich geen andere troe belen voorgedaan. -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 9