DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. I. 51ste Jaargang Maandag 8 Februari 1928 Mo 15085 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS pk Bureau KOEMARKT 4. SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTENper 3 maanden ƒ3.25, per maand ƒ1.10, per weck 25 cent Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchéque en Girodienst 81440. ADVERTENTlëN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tussclien den tekst 60 cf, per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouteradvert. 5 reg. 0.50. 10 reg. 0.75, 15 reg. 1. Incassokost, worden berekend 1 Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinder; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25 bij verlies yan eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uilkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam oprichting van een openbaar SLACHTHUIS SC HIE DAM'S LIED ERT AFEL AANRIJDING ONTVREEMD ITALIAANSCHE opera MISHANDELING AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN SCHEEPVAART '••is 3 BURGER LI JKE STAN D EVENTUEELE KLACHTEN RECHTSTREEKS KOEMARKT 4 KANTONGERECHT De „olievycrpei' veroordeeld R. K S. V. EXCELSIOR UIT ROTTERDAM HULDIGING ARTS. P. SPAAPEN R K. BOND VAN SPOORWEG PERSONEEL „ST. RAFAëL" T Het Mgr. Mntsaérsfonds R K. MI D D ENSTAN DSVER EENIG ING Het bestuur in zijn geheel afgetreden INVAL IN EEN CHINEEZENHOL Groote pariij opium in beslag genomen AGENDA. Heden Zaterdag 11 Februari KUNST-AGENDA. TEROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn 3 INBRAAK. *3 Üt Aan de toelichting bij het voorloopig' ont werp voor een abattoir met koelhuis voor de gemeente Schiedam,,' ontleenen wij nog het volgende: Bij het ontwerp vormen de hoofdgebouwen een aaneengesloten geheel en is getracht om de nadoelen van deze bouwwijze, als moeilijke S'iolec-ringj, vaak jmpeiliike uit'*eiding, hieör en daar slechts toetreding van licht, zooveel mogelijk to vermijden. Naast de terreiningang is het administratie gebouw gedacht, waarin behalve de admini stratie ook do commiezen en de directie met onderzoekingsruimten zijn ondergebracht, ter wijl cr hoven voor woningen van een keur meester gezorgd is. Links van den terreiningang bevindt zich, van de straat gemaskeerd door groen, de hoofdingang van het slaekthuiscomplex. Deze hoofdingang geeft toegang tot de verbindings- Sang of liangruimte, die 111 dit ontwerp iets breeder is opgezet dan in de voor-ontwerpen. Linies van deze vetrbindingsgang van den ingang komende, zijn gegroepeerd de slaclft- ï'uihitejj gp rechts de koel- en machineruimten. De slachtruimten zijn in dit ontwerp ook iets grooter gemaakt dan in het voor-bnèwerp waar de grooto vooral van de gvootvee-hal zoo klein was gemeten, dat slechts met de groot ste samenwerking der slagers het maximum aantal slachtingen van 30 stuks grootvee pei dag er in zou kunnen plaats hebben. Inplaats van 6 zijn nu 8 stuks optrek-lieren geprojec teerd. De varkenè slachthui, die zicli aan het andere uiteinde der véfbindingsgang bevindt, heeft één broc-ikuip. De steekruimte is verhoogd.gebouwd gedacht. Gelegenheid, is gemaakt voor het ge makkelijk per vrachtauto aanvoeren der var kens. Bij den ingang der stallen is een weeg brug gedacht. De darmwasseherij tussclien de twee slacht- nallen aangebracht, is door overdekte gangen van deze uit te bereiken. Van de verdere ruimte tussclien de slacht- hallen is gebruik gemaakt om daar de noo- digo kleed- en privaatruimten voor het sla gerspersoneel te verkrijgen. Naast de slachthallen, doch hiervan geschei den door een straat staan de stallen voor Eroot- en klein vee, alsmede de huidenzouterij e» de ruimten, noodig voor noodslachlingen, terwijl enkele open', doch overdekte staan plaatsen voor de goede bezichtiging door de hommiezen in de nabijheid der stallen zijn gedacht. In het koelhuis zijn 30 cellen gepro jecteerd; enkele cellen zijn grooter dan de anderen. Het voorkoelhuis is in dit plan eveneens vergroot. De verdere vertrekken rechts van de gang zijn noodig voor de luchtkoelevs; de machinekamer, waarin de koelhuiscompresso- J'en moeten worden ondergebracht; de sterili sator en het ketelhuis, waarin de stoomketel voor de warmwatervoorziening der broeikuipen enz. geplaatst moet worden. Wanneer op het slachthuisterrein voldoende en goed water verkrijgbaar zou zijn, zou zulks In do exploitatie een bezuiniging kunnen ge ven. Wanneer het welwater voldoende ijzer- Vïij is, is dit te gebruiken, niet alleen voor het scboonapoelen van het vleesch en voor Voedingswater der ketels. In verhand hiermee is een„ waterreservoir Scdacht in den toren, die in de gevelteeekenin- Sen boven het gebouwencomplex 'uitsteekt. De noodzakelijke vtrijbank is met een evenzeer noodzakelijk kcurlokaal voor het ingevoerde geslachte vleescli en een kleine cantiue in één kpbonw vereenigd gedacht, boven welk ge bouw teil woning voor den machinist is ge projecteerd. Het afvalwater kan naar de Maas gepompt .worden door een aansluiting te maken op de persbuis van het rioolgemaal in West Fran. keland naar de rivier. Met het oog' op mogelijke groote uitbreiding Jn de toekomst is veel ruimte opengelaten tus sclien den ingang en het slachthuiscomplex. t In de j.l. Vrijdagavond gehouden bijeenkomst nvn bovengenoemd mannenkoor werd beslo ten de repeties te houden op Dinsdagavond om 8 uur! Deze wekelijksche repetities staan onder leiding van den heer A. Cloosterman uit 's Gravenliage. De heer Cloosterman is hier ter stede geen onbekende, want reeds eenige malen heeft hij bij Cecilia en Inter-Nos gedirigeerd en steeds met succes. Op de bijeenkomist werd liet bestuur verblijd met do schenking van eenige koorwerken, o.a. de „Bede" van Fred Roeske, „Deus in nomine tuo" van W. F, Kools, en „de Gravers" van Is. Olman. Het (repetitielokaal ik gelegen achtei" liet café van den lieer Morelis café Centraal aan da Broersvest, 1 - i j. a i f': EEK FOTO VAN HET 3UAH10KETTEK-THEATER, dat dezer dagen ju ]>:u Haag eenige uitvoeringen gaf. Gisterenmiddag te omstreeks half drie, is de 53-jarige havenarbeider J. v. D. wonende in de Ketenstnaat t© Rotterdam, op den Rot- terdamschendijk, nabij „Het Roode Hek", aan gereden door een tramwagen van lijn 8, ko mende uit de richting Rotterdam, en bestuurd door H. B. Van D. die op zijn rijwiel in de richting Rotterdam reed, stak nabij „Het Roode Hek" de tramrails over, teneinde op bet rijwielpad, benedendijlis zijn weg te vervolgen. Toen hij zich tussclien de rails bevond, werd hij plot seling door een rukwind met zijn rijwiel om ver geworpen. De bestuurder van de trant retnde krachtig, 'oen hij het ongeval zag gebeuren, doch kon niet meer voorkomen, dat de man werd aan gereden. Het slachtoffer bekwam een hoofdwonde en klaagde tevens over pijn aan den linkerschou der. Vermoedelijk is deze arm gebroken. Nadat. dr. van Leeuwen .geneeskundige hulp had verleend, is de mau per rijtuig naar zijn wo-ning overgebracht, Ten nadeele van mej. P. wonende in de Nieuwe Maasstraat, is Zaterdagmorgen een paar kinderschoenen uit de gang van haar woning ontvreemd. J. C. K. wonenede Verbrande Erven, deed bij de politie aangifte, dat hij door den bak ker K. uit de Noordmolenstraat, is mishandeld. De politie stelt een onderzoek in. Vorige week Dinsdag werd de 33-jarige A.L. Ruiterman, wonende Fabristraat 46 alhier, in den timmermanswinkel van den beer Vink tc Rotterdam door een valland afdak getroffen. Met zware inwèndige kneuzingen, werd de man naar het algemeen ziekenhuis te. Rotter dam vervoerd en vandaar overgebracht naar liet ziekenhuis alhier. Gistermorgen is hij aan de gevolgen overleden. Schiedam, 4 Februari. Vertrokken s.s. Oued Bethex; s.s. Zwarte Zee, ledig naar Rotter dam; s.s. Harpen, naar Cardiff. Schiedam, 6 Februari aangekomen: s.s. Ke- doe Rotit. Lloyd, van Hamburg 0111 hier te dokken in de Wiltonhaven. GEBOREN: 3 Februari. Frank, zoonn van C. de Graaf en E. van den Bosch, Nassaulaan 2 Febr. Helene, Catherine, dochter van A. J. Kreuger en H, L. M. Breve, Broersvest. OVERLEDEN: 3 Febr. E. Kostense S4 jaar echtgenoote van J. de Jonge, Westvest; H. J. Helleman 67 j. echtgenoot van A. Vroomans, Parallelweg; C, Blom 9 mnd. Bakkerstraat; 11. J. Kreemer 72 jaar. wedn. van G. de Bruin, Havendijk. over Bezorging of over incas- seering van abonnements- geldèn gelieve U te richten aan de ADMINI STRATIE van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT llülllllililllillülllllillüB.'llllllilülllliilllllililltjllliliiltillllÜlÜClllillblilli De Hugenoten Zaterdagavond vond In den Ro-tterdamschen Schouwburg de eerste voorstelling plaats van de reeds enkele weken geleden aangekondigde opera „De Hugenoten" van den Duitschen ita- liaan. Meyerbeer. Blijkbaar had men eenige moeite gehad met de bezetting van de vele rollen, die dit muziek-drania telt en zich voor deze voorstelling de medewerking verzekerd van den tenor Giacombo Palet voor de zware rol van Raoul de Nangis. De „Hugenoten" is een der echte „oudenvet- seke" opera's waarbij aan 'bet eintl van elk tooueel de solisten op v-u r«j voor het voetlicht komen'om in een sextet of septet mét het koor voor het noodige knaleffect te zorgen. De muziek is er dan op berekend 0111 „open doek jes" mogelijk te maken, waarvan door het tal rijk opgekomen publiek dankbaar gebruik werd gemaakt. Van de solisten beviel ons het best de Mar cel van Issitzky, die deze partij in schitterende kwaliteit zong en dan ook volop gelegenheid kreeg- zijn prachtig basgeluid te ontplooien. De „gast" Palet heeft een krachtig tenorge luid, dat vooral in de lmoge tonen het best te waardeeren is en dat den samenzang met sig norina Conti, als Valentine, het meest bekoor de. Balzau en Parigi ai® 4® graven de St. Bris en do Nevus kwamen ook nog eens terdege los. De koningin, Margaretha van Valois, gezongen door signorina Lauri was mede te roemen, doch hijzonder viel ons de zang- van den page van signorina Bertola op. Van dwe bijrollen v illen wij nog noemen Pa.vodi en Santolini, waarvan de laatste zich door de andere rollen welke hij had te vervullen, als gewoonlijk met gemak heensloeg. Bij het orkest >vas merkbaar, dat er alles nog- niet muurvast in zat en Ook de solisten biel dien geen oog van den dirigent af. Ondanks de -bekoring' door het wegvallen van het laatste bedrijf, was het toch bijna twaalf uur voordat de voorstelling- eindigde. Den regiseur zij nog in overweging gege ven, geen volkomen blaak vel als brief te doen brengen, dan wordt wellicht voorkomen, dat de een den brief aiet het zegel onderaan leest en de ander dit toeken bovenaan houdt. De melkslijter R. L. die terecht stond ter zake van het werpen ran een olieachtige vloeistof tegen de woning van clen hoofdagent va,n politie de G. is hedenmiddag- door den kantonrechter veroordeeld tot een boete van 2.subs. 2 dagen hechtenis. V ÏJÖT»-* yjti.JCAi:. ,NN>' •VL//ï?r Vrijdag 10, Dinsdag' U en, Woensdag 14 Februari a.s. vinden de onderlinge turnwed- strijden plaats wellce elk jaar gehouden wor den cn waarvoor diverse prijzen beschikbaar zijn gesteld. Degene die het hoogst aantal punten be haalt komt tevens voor een jaar in het bezit van den fraaie» -Paadorawisselbeker, waarin in den voet de namen der winners gegraveerd worden. Do prijsuitreiking vindt plaats op den in- tiemeii feestavond op, 16 februari a.s. in „Mu sis Sacrum". i ,-t Naar wij vernemen, zal de huldiging van arts P. Spaapen bij zijn vertrek uit Rotterdam plaats hebben op Zaterdagmiddag IS Februari a.s. in de KoninginnezaaJ van de Doelen. gister.cn hebben de afdeelingen Rotterdam, Den Haag, Leidschendam, Voorburg en Schiedam van den R. K. Bond van Spoorweg personeel „St. Raphael" in een der-zalen van liet, gebouw der St. Josephsgezellenvercenigin'g aan den Stationsweg een bespreking gehouden 1 oVer' het te stichten R. K. Herstellingsoord. De goéd geslaagde vergadering werd ge presideerd door den' waarnemend voorzitter van den Bond, den heer Eru's, die allereerst het woord gaf aan den heer Weterings tot het houden' van" een inleiding'op het te be spreken onderwerp. 'Der hoer Weterings beantwoordde vooreerst de vraag-' waaroni liet bezit van een eigen hei-etéliingsoord van zooveel belang- is: Spr, wees er op dat de zorg voor het lichaam steeds ondergeschikt blijft aan de zorg voor de ziel, In een zgn. neutraal herstellingsoord loopt do patiënt échter het gevaar dat aan de zorg- voor zijn geestelijk welzijn niet vol doende, of zelfs absoluut geen aandacht wordt testeert. Dat dit gevaar niet denkbeeldig is, blijkt wei uit hetgeen zich enkele jaren geleden bij het neutrale herstellingsoord te Nijmegen heeft afgespeeld. Om een futuliteit werd den patiënten het kerkbezoek onmogelijk gemaakt. Juist dit feit heeft de actie voor een eigen herstellingsoord in het leven geroepen. Spr. zette in den breede uiteen de voordee- len van een Katholiek Herstellingsoord. Een 'patiënt, komende uit een katholiek milieu zal zich daar alleen op zijn gemak voelen, hetgeen ook al weer zal medewerken tot bespoediging van zijn genezing. Het lang durig, vrijiwel werkloos verblijf in een neutraal herstellingsoord, waar men dagelijks met men- schen van allerlei richting en overtuiging in aanraking komt, brengt ook vele gevaren mede. Allemaal redenen, die het spoedig tot stand komen van het herstellingsoord noodzakelijk maken. Spr. sprak de hoop uit dat bij het 25-jarig bestaan van den Bond de plannen verwezen lijkt zullen zijn. De bond is reeds in het be zit van ongeveer 21 hectaren schitterend ge legen boschgrond te Venlo. Voor de rest hangt het van de offervaar digheid en de medewerking der leden af, o£ zij binnen afzienharen tijd zich in het bezit van een eigen Katholiek herstellingsoord zullen verheugen. Spr. twijfelde er niet aan of de leden zouden, gezien de groote belan gen die oi) het spel staan, allen hun mede werking verleenen. Daarna bestond de gelegenheid tot het doen van vragen, waarvan door de leden druk ge bruik werd gemaakt- Sluiting volgde op de gebruikelijke wijze. Naar wij vernemen, is in de dezer dagen ge houden vergadering van het bestuur der R. K. Middenstandsvereeniging te Rotterdam beslo ten, dat het tegenwoordige bestuur in zijn ge heel zal aftreden en zijn mandaat ter beschik king van de vergadering van het hoofdbe stuur zal stellen. De loopende zaken zullen nog' door het ge wezen bestuur worden waargenomen. Over het geen verder zal geschieden, zullen binnenkort mededeelingen worden gepubliceerd. Zaterdag heeft de Centrale Recherche een inval gedaan in een huis in de Dehlistraat en aldaar een hoeveelheid ruwe opium, een pakje bereide opium en twee emmers met opiuni- houdend water in beslag genomen. De opium in het water moest nog verder worden toe bereid. Een Chinees, die in het pand aanwezig was, werd gearresteerd, doch zag, verwijl men be zig was het huis na te zoeken kans, eenige Chineesche letters op een vodje papier te tee kenen. Dit werd echter door een politieman opgemerkt die het papiertje in handen wist te krijgen. Met behulp van een Chineeschen tolk kon het schrift worden ontcijferd. Het bleek toen dat de beteekenis was: „breng nog 75 kg. opium". Helaas stond op het papiertje niet vermeld wie deze verboden waar moest bren gen, docli wel bleek hieruit, dat de opium- handel door anderen zou moeten worden voortgezet. De hoeveelheid, die Zaterdag in beslag werd genomen, moet ongeveer 400 gulden ge kost hebben. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. Ambtenaren der Accijnzen en de Rotterdam- sche recherche hebben Vrijdagmiddag een inval gedaan ia een woning in de Prinsenstraat, waar verschillende onderdeelen van een distil- leevtoestel en een hoeveelheid gedistilleerd wer den aangetroffen. Een logementhouder té Delft is gebleken de afnemer te zijn geweest van de producten uit deze clandestiene stokerij. Ook bij hem is drank in beslag genomen, Tegen beiden is proces-vei baal opgemaakt. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. IC. Damclub I. D. O., Patonaatsgebouw Lange Haven; aanvang S uur. lederen Maandag repetitie R. K. Gemengde' Zapgvereeniging Loreiiso Porosi. Gebouw R. K. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags repetitie R. IC. Mannenzangvereenl- ging St. Caecilia, half 9, R. K. Volksbond:] bestuursvergadering R. IC. Metaalbewerkers- bond "St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur tot halt 9 zitting bestuur Spaarfonds It. K. S. V. Excel sior; Gebouw R. IC. Kring. lederen Woensdagavond kwart over acht, precies, cursus over Leekenapostolaat. Boven zaal R. K. Volksbond. Eiken Woensdagavond R. IC. Burgerjonge, lingenvereeniging „ICath. Streven", Gebouw ICath. Kring. Aanvang half zeven. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand ver gadering Katholiek Leven. Gebouw Katholie- ko Kring 8y2 uur precies. «- t -J is. I l i! «jvU.l'kS Uitvoering Maatschappij tot bevordering der toonkunst. Gebouw „Musis Sacrum", Lange Haven. Aanvang half acht. Woensdag 8 Februari Ledenvergadering „St. Barbara", afd. van den R. K. Volksbond. Gebouw R. IC, Volksbond. Aan vang 8 uur. Donderdag 9 Februari T: Popaganda-concert mandolineclub „O.N.I." Gebouw „Eendracht". Aanvang 8 uur. j Vrijdag 10 Februari Vergadering Ondersteuningsfonds „St. Li- duina". Aanvang 8 uur. Concert, te géven door „O. B. IC.", Gebouw R, IC. Volksbond, Aanvang 8 uur Dinsdag 14 Februari Voordracht over het verlangen der men- schel ijke ziel naar God, door de Zusters Meertens en Veldhuis van het Gezelschap van de Vrouwen van Nazareth, Parochiehuis Gorzen. Aanvang 8 uur, i i 6 F e h r. Groote Sohouwburg, Op Zicht' (Rott. Hofst.tooneel) S.15 uur (voor volwasse nen.) 7 Febr. Groote Schouwburg, Manon (Ital. Opera) S uur (voor volwassenen.) 8 Febr. Groote Schouwburg-, Siegfried, (Co- Opera-tie) half S uur. 10 Febr. Groote Schouwburg, de Vrek (Schouwtooneel) 8 uur. Dagelijks: Circus-Schouwburg. Jubileum revue 192S (Tor Hall-gezelschap) S uur. Casino, Potaseh en Perlemoer (Centraal Too ueel) 8 uur, Bioscopen. Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 9 dezer in: Royal (voor vol wassenen); Thalia (voor volwassenen); Wi-B.- theater (voor volwassenen); Ooster-theater (voor volwassenen.) SCHIEDAM, 6 Februari. Officieele notee ring van do Commissie alt de Kamer ran Koophandel. Moutwijn 46 pCt. 17.per H.L'. -q Namens do commissie voor de noteerfng H. J.JANSEN, j Spiritus SCHIEDAM, 6 Februari. Men noteert voor melasse spiritus 100 pCt. 29.per ILL. Ruwe graansplritua 60 pet. f 17.— per H.Ii Spoeling -.L-éiH Noteering ƒ2,20. ;fj AANVARING. Zaterdagavond is 't sleepschip Rijnvaart 21 gesleept door de sleepboot Anna op de rivier bij de machinefabriek van Burgerhout in aan varing gekomen met het door de sleepboot „Groa" gesleepte Rijnschip „Antonia". Van de „Antonia" werd de achtersteven stukgevaren, de stuurkast en de stuurbeweging werden be schadigd, terwijl van de Rijnvaart 21 de voor steven werd ontzet en aan bakboordzijde averij ontstond. Geen persoonlijke ongelukken. Met behulp van valsche sleutels heeft men zich in den nacht van Donderdag op Vrijdag toegang verschaft tot den glasliaudel van C. M. in de Jonker Fransstraat. Het kasregister weril opengebroken, op uitbetaald" aangeslagen; de inhoud, een bedrag van 277.97, werd meegeno men. - i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1