IS OUDSTEen GROOTSTE DAGBLAD voor Sehietlam en Omstreken „DE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT' a MAANDAG 6 FEBRUAR11928 EERSTE BLAD AFSCHEID DOKTER SPA APEN meest gelezen Anno 1878 Koemarkt 4 ADVERTEER ER JNGIJ HEBT SUCCES I PAGINA 2 ffipjODL-MET" BROEDERHUI/ ÜWWX'EimV! .-V^< DE R. K. SCHOOL MET BROEDERKUIS AAN DE PUTSCHELAAN ITALIAANSCHE OPERA. „BENEDÏCTUS XV" Ö»ei»wes»kt© Zenuwen 33ijnhard«'s Zenuwtakletten JUBILê ROTTER DAMSCHE ELECTRISCHE TRAM R. K. WIJKVERPLEGING R K. SPORT VEREENIGING A. L. 0 DE SCHEEPVAARTBEWEGING IN Dl AFGELOOPEN WEEK DE AMBACHTSSCHOOL AAN DEN LINKER-MAASOEYER. Twee of drie jarige cursus gewenscht?. ONTWIKKELING VAN DEN WERK MANSSTAND. Zaterdagmiddag hield de afdeeling Rotter dam van dan NedenLandscben Bond van leeraren en leeor&nessen hij 't Nijverheiictsondei-- wijs in de ScUo u w burg zaal van O de on een ver gadering, waarin de kwestie behandeld werd: Is aan don Linker-Maas-oever een twee- of drie jarige Ambachtsschool gewenscht? De belangstelling voor deze vergadering ibleek o.a. uit de aanwezigheid van den wêthou- der voor onderwijs L. de Groot, eenige raads lieden en den inspecteur va-n het M. O. den heer Bitter. Na een openingswoord doen' den voorzatter, den heer A. Edelenbosc-h, kwam het woord aan den "bondsvoorzitter, den heer C. Mentze, dien Üi-t onderwerp uitvoerig besprak. Na het bestuur geluk gewenscht te hebben met het 60-Jarig bestaan vam de veraeniiging ,,do Ambachtsschool" betoogde spreker, dat er ithans vele jongelui zijn, die met waar-doering denken aan hetgeen ze op de vakscholen geleerd hebben. Spreker hoopt dat het bestuur ook ver der die dankbaarheid en waardeering m-o-ge on dervinden als gevolg van een goede opleiding. Spreker vond het jammer, het onderwijs, (twee- of drie-jarigen cursus te moeten bespre ken, nu de reg-eeriag na klaarblijkelijk slechts weinig te hebben nagedacht een twee-jarigen Cursus voorstelt. Beperking van het stichten van ambachts scholen is nooit geschied omdat men er het nut niet van in zag, doch slechts uit geldgebrek. De belangstelling voor het vakschool-onder wijs is .in den laats ten tijd aanmerkelijk toege nomen, zoowel in patroons- als in werknemers- kringen. Do Indiening van het voorstel van een twee jarigen cursus is voor enkele gemeentebestu ren te vroeg gekomen. Tegen dit voorstel, dat een verslechtering van hot Nijverheidsonder wijs wordt geacht, wordt stelling genomen, daar dit onderwijs vrijwel het eenige is dat men in arbe-i(lerskMngen aan de kinderen lean mee geven. Krachtens hun werk en hun ijver heb ben die kinderen recht op dit onderwijs, oo-k als in hun woonplaats geen fabrieken of an dere werkgelegenheid bestaat. De afdeelï-ng Rotterdam van den Bond van Leeraren en Leoraressen in 't Nijverheidsonder wijs heeft zich dan cok tot den gemeenteraad gewend om uitstelling te vrageu van de behan deling van het voorstel, de school op den Liu- ikod-Maasoever te stichten met een twee-jarigen Cursus. Dat een Ambachtsschool aan den Linker- Maasoever gewenscht is, behoef ik hier niet meer te bepleiten. Oolc het gemeentebestuur is Ihiervau. overtuigd, maar men vergete niet, dat goed vakonderwijs is bedoeld, bij het aandrin gen op het abiohten van een vakschool. Spreker ging hierop uitvoerig na, hetgeen de minister heeft gezegd bij het instellen van de wet op het Nijverheidsonderwijs, hetgeen een bescherming inhield van de vakscholen in gemeenten, waarvoor men voor dit ondeiHvijs, wellicht weinig zou voelen en concludeerde dat het standpunt, dat hiertegenover eentge jaren later werd ingenomen, een schr.il contrast vormde met de vroegere beweringen. De ge- mee rite-besturen hebben het teen buiten rijks subsidie gesteld. Nagaande hoe de minister er thans toe ge komen is aan te dringen op een school met twee-jarigen cursus, vroeg spreker: Is dit voorstel ontstaan uit een behoefte? Uit het verloop dor besprekingen is geble ken dat bij de behandeling van het teekeoon- derwijs de leeraren zelf niet om toelichting zijn gevraagd, hetgeen z.i. wol had moeten gebeu ren om juiste conclusies te kunnen vormen. Spreker betoogde, dat de belangstelling voor het Nijverheidsonderwijs speciaal hij die ocuders van leerlingen die ambachtslieden zijn, zeer groot is, zij wenschen een goede opvoeding voor hun kinderen. Een en ander toonde spreker aan de hand van statistieken over de ambachts school in Utrecht aan. Do motlvearing alsof er veel zouden zijn die fliun kinderen niet gedurende drie jaar het onderwijs willen en kunnen laten volgen, acht te spreker niet van veel belang. Het motief dot in de metaalindustrie te Rot terdam geen gediplomeerde leerlingen van ambachtsscholen werkzaam zijn, achtte spreker niet steekhoudend, daar de gediplomeerde leer lingen elders hun brood moeten Boekon, gezien de ar ïxdcis voor waarden in Rotterdam. Uit de aangifte blijkt niet, dat de schelen minder bezocht worden; integendeel uien meet nog steads leerlingen afwijzen. Ook al is er in Rotterdam gebrek aan ge schoolde werkkrachten, zoo wordt dit gehrolc toch niet opgeheven deer den cursus met een jaar te verumwleron vroeg spreker. Do school ep den Linker-Maasoever te ba» ginnen met een twee-jarigen cursus, zooals in ihet voorstel staat, achtte spreker verkeerd. Men onnet zich dan met minder tevreden etefiten. Het gaat er niet om, dat we ons verzetten tegen nieuwigheden in het ouderwijs, doch we verzetten ons omdat we meenen, dat hot on derwijs naaa- den kelder wordt gebracht. Spr. achtte bet niet onmogelijk dat voor enkele vakken een twee-jarige cursus voldoends ia, doch men boude dan geen Tekening met locale eischen, daar men de arbeiders daardoor bindt aan een bepaalde plaats. Wanneer wij de zaak zoo bezien, kan het met uitblijven dat het voorstel van B en W nog oenigermate gewijzigd zal worden want zooals het nu is, ten goede aan den werkman komt het niet. Spreker eindigde met een woord van Kuyper te citeeran: „Alleen een goed ontwikkelde werkmansstand kan aan ons volk ten goede komen". ft Hierna werd gelegenheid gegeven tot vragen «tellen en opmerkingen maken. Een vijftal per sonen maakte hiervan gebruik. O.a. werd be toogd dat het aantal ongeschoolde werkkrach ten in Rotterdam zeo klein is, door de slechte arbeidsvoorwaarden en doordat de meeste werkgevers geen leerlingen die van de Am- bachtsscbool komen, aannemen, zoodat het schoolbestuur dat voor een groot dsel uit direc teuren van bedrijven bestaat, zelf de schuld ie dat er hier zoo weinig geschoolde krachten zijn! Voorts werd opgemerkt dat het eind-diploma °P lMt ™l£;en van de Middelbaar Technische school hetgeen met een twee-jari gen cursus niet het geval zou kunnen zijn. Een andere spreker wensch-te desnoods wel een Ambachtsschool, welke ten deele voor een twee-jarigen cursus zou ingericht zijn, doch dan »n de stad en juist niet op Feyenoord. L Opgemerkt werd nog dat op fabrieken gemid deld een leertijd van vier jaar of langer bestaat, zoodat 3 jaar voor een vakschool zeker «iet te lang is. Tenslotte werd geklaagd over de verwaar- looziag van de leerlingen in fabrieken en be toogd, dat het Nijrerheiidsonderwijs van groot gewicht is en stelde een spreker de vraag of het derde cursus jaar niet facultatief zou kun nen worden gesteld. De bondsvoorzitter antwoordde op deze laat ste vraag, dat de vakschool juist daarom zoo mooi is, omdat zij voor allen gelijke omtwik- kelingsmogeilijkbed.en biedt en geen Verschil maakt tusscben arm en rijk. Spr. eindigde mat het uitspreken van de hoop, dat de raad pas na ampele overweging een besluit zal nemen, in het belang' van de kinderen die een goede vakopleiding zoo drin gend behoeven. DE GROOTE DOORBRAAK. Miserere in de Raamstraat t De opruiming in de oude stad achter stad huis en Postkantoor geschiedt thans snel en meedoogenloos. Stuk voor stuk worden de oude huisjes van „donker Rotterdam" onder de sloophamers tot puin geslagen en de menschen uit hun krotwoningen gezet. Ook in de oude Raamstraat, achter het stad huis, storten de gevelt-tjes omlaag tot groot ver. driet van de bewoners, die het stadhuis en het postkantoor haten, omdat hun beurt er mee ten ondergang is gedoemd. Doch de gemeente kan zich hier niet aan sto ren, reeds jaren geleden werd de onteigening goedgekeurd, tenslotte moeten de menschen eruit, goedschiks of kwaadschiks. J. v. d. S. in de Raamstraat 9 wist al sinds hij het huisje betrok, dat hij er vroeger of later uit zou moeten, omdat over de onteigening toen al was beslist. Geruimen tijd geleden was hem door de ge meente de huur definitief opgezegd doch de man had gedacht, dat het wel niet zoo'n vaart zou loopen en was blijven wonen zonder ern stig naar een andere behuizing te zoeken. Zaterdag kwam de groote slag.. Een deur waarder en eenige gemeenteworklui die onver stoorbaar aankondigden dat de boel op straat zou worden gezet. Verontwaardiging bij het gezinshoofd. We hebbe geen woning, we kenne toch niet op straat slape. Maar er hielp geen lieve moederen aan, de mannen met het groen witte lintje om hun pet klommen de trap op, pakten de wankele tafel en een paar stoelen en zetten ze op de straat keien. De heer des huizes bood tegenstand, doch zonder succes, er kwam een diender, die hem bij z'n jasje pakte en oolc op straat zette. De buurt was in rep en roer. Buurvrouwen hingen uit hun raam en keken met buitengewo ne belangstelling naar het boeltje van nom- mer negen, clat langzamerhand aangroeide en spoedig in volle glorie geduldig' stond te wachten op de „kinderhooffies". Met een takel werden de groote voorwerpen naar beneden gelaten. Een zak-achtig pak daalde neer. ,,'t Sijne aarepelle", meende buurvrouw van den overkant. „Bê je mins, 't zijne eierlcole", lichtte dB juffrouw van nommer 14 toe. „Je ben toch maar geen haas in je eige huis". „Net wat je segt' we benne slafen van de meeste". De halstarrige bewoner ging tenslotte jnaar een handwagen halen om z'n rommeltje weg te rijden. Hij trekt bij z'n getrouwde dochter ia met vrouw en kinderen; de boel die niet geborgen kan worden wordt door de gemeente voorloopig opgeborgen. Die is wel baas in eigen huis! Het R. IC. Parochiaal Armbestuur van ouzb stad, heeft gistermorgen op meer officieel© wijze van dokter Spaapen, die gedurende 31 jaar als geneesheer en chirurg aan de R. K. Wees- en Armhuizen verbonden is geweest, afscheid genomen. Om half negen werd in de kapel der Wees- en Armhuizen aan de West-Kruiskade een II. Mis opge dragen voor de zielerust van wijlen mevrouw SpaapenKok, waarbij behalve de naaste familieleden van dokter Spnapen ook de meeste bestuursleden aanwezig waren. Na afloop» vereenigden zich allen in de bestuurskamer aan een gemeenschappelijk ontbijt, waaronder de voorzitter de heer W. C. A. van Eijck, gelegenheid vond, dokter Spaapen den dank over te brengen van be stuur, eerwaarde zusters, armen en weezen voor al hetgeen hij vanaf zijn benoeming heeft gedaan ter verlichting van de pijnen en nooden van zoovele inwoners der Wees- en Armhuizen, hem de verzekering gevende, dat zijn naam in dankbare herinnering hij het bestuur zal blijven voortleven. Een fraaie zilveren inktkoker met inscriptie werd aan dokter Spaapen aangeboden. Rotterdam-Zuid heeft zich wel ëens beklaagd, stiefmoederlijk te worden bedeeld, maar als er ooit van achterstand sprake is geweest, wordt die nu toch wel met groote stappen ingehaald. Kerken, scholen, ambachtsscholen, ziekenhuis, begraafplaats, betere verbinding met de oude .stad, alles komt als het ware tegelijk, met als achtergrond het schitterend plan van de geheele stadsontwikkeling op den Linker Maasoever. Aan één der hoofdverkeerswegen in Zuid, de Putschelaan, wordt op den hoek van de Boude- wijnstraat een complex gehouwen gesticht, waarvan bovenstaande afbeelding het uiterlijk weergeeft. Op den hoek de school voor jongens van de Rotterdamsche Vereeniging voor Katho liek Onderwijs, daarnaast het Broederhuis voor de bekende congregatie der Broeders van St. Louis te Oudenbosch, die het onderwijs aan eenige scholen in Zuid ter hand zullen nemen. Het Broederhuis biedt ruimte voor 28 be woners, en omvat vorder de noodige studie kamers, ontvangkamers enz. Aan de achter zijde zijn in den tuin geprojecteerd de kapel en refter. Aan den tuin van het Broederhuis sluit de speelplaats van de school aan, terwijl het geheele complex aan de zijde der Boudewijn- straat wordt afgesloten dooi' een open ijzeren hek. I Da school is een G. L. O. school met 7 klas sen. Het Putscheplein en naaste omgeving kan men gerust omrloopen in „schoien-plein". Naast de houten nood-H.B.S. wordt door de gemeente een belangrijk scholen-complex gesticht, terwijl naast het Broederhuis nog een dubbele chris telijke school zal worden gebouwd. Door de gemeente wordt groote waarde ge hecht aan een a-esthetische bebouwing van het Putscheplein en omgeving, waarom bij de uit gifte van den grond bijzondere voorwaarden werden gesteld. In overleg met de gemeente en met de archi tecten der Christelijke scholen is de dakvorm van alle scholen en het Broederhuis dezelfde. De gevels zullen worden opgetrokken van geel grijze genuanceerde klinkers op een plint van paars-rootle en blauw-verglaasde steen; de daken zullen worden gedekt met oranje-roode pannen. "VS at het uiterlijk betreft kunnen wij ver wijzen naar bovenstaande afbeelding, die naar wij hopen over een jaar tot werkelijkheid zal zijn geworden. Het ontwerp van de nieuwe school en het Broederhuis is van het architectenbureau B. Th. ir. E. H. H. M. Kraayvanger, De Hugenoten. Vooral wegens 't abominabele libretto staan wij al3 regel afwijzend tegenover dit werk van Meyerbeer met zijn uiterst precair gegeven. De ïtaliaa-nsche tekst helpt nu over veel be zwaren heen. Bovendien brengt dit gezelschap gelijk verwacht mocht worden de han deling met de noodige reserve ten tooneele; en al verliest zij daardoor geenszins geheel haar onsympathiek karakter,, men Is gemak kelijker geneigd een en ander door de vingers te zien. Aldus Immers kan de aandacht In hoofdzaak blijven bij de partituur en baar verklanking door orkest," Ttodr dtf softSïbn. Welke bedoeling kennelijk ook bij de direc tie voorzat, die voor de Raoul-partij 'n extra kracht In het vuur bracht in den persoon van Giuseppe Palet, een heldentenor, wiens orgaan vooral in de hoogere en hoogste regionen een ongemeenen glans bezit. Meyerbeer pleegt zijn solisten niet te ver wennen; doch deze tenor schijnt zich juist in de liachelijkste oogenhllkken het meest op zijn gemak te voelen. In postuur en actie deed hfj ons herhaaldelijk aan Frits Tartaud denken. Naast hem gaf ïssetzky aan de Marcel-figuur een imponeerende gestalte ln beiderlei op zicht. Zijn pif-paf-aria weegt tegen de fameuse laster-dito uit de „Barbier" vrijwel op. Van de mannen-stemmen vermelden we nog de heide forsche creaties: Parigï als graaf de Nevers en Balzan als de St. Bris. Laura Lauri gaf zich geheel ia de partij van Margaretha de Valois; ondanks veel goeds dat ze deed hooren, bleef ze toch een enkele maal als coloratnurzangere3 ia sebreke. Meer te ap- precieeren leek ons de Valentine van signorina Conti, wier massaal gelui*1 steeds tegen de zwa re taak scheen opgewassen.^ Een mooie slot scène maakte ze met Palet in jy. Zeer muntte nit do Urbain van signorina Bertola; haar entrée in I was mede het beste van dezen langgerekten avond. Want ofschoon, als gebruikelijk, de vijfde acte achterwege bleef en na al den onstichte- lijken rimram althans de eigenlijke bloedbrui loft ons gelukkig onthouden werci, kwam eerst tegen middernacht het einde van de ook muzikaal soms weinig boeiende vertoo- ning, in het zicht. Op de enkele coupures, welke gemaakt werden, hadden we er gaarne nog ettelijke ter bekorting toegenomen. Ferrari's orkest toonde zich met zijn be scheiden middelen wederom vol toewijding, al bleek nu en dan wel, dat het hier een oer- première gold. Ook de koren, die in deze opera niet mis deeld zijn, voldeden veelszins; alleen de sol daten in III waren wat al te martiaal. Het ensemble aan het elot der zelfde acte viel min der te loven. Er was veel publiek opgekomen, dat het gebodene zeer waardeerde. Voor ons part mag het intusscben hij dezen éénen „Bartholomeus- nacht" blijven. LIEFDADIGHEIDSVERLOTING. Voor uitzending van zwakke kinderen. Door het Hoofdbestuur van het Nederland- sche R. IC. Huisvestings-Comitè zijn vcor ffit jaar 300 plaatsen in gezinsverpleging gereser veerd voor Rotterdamsche R. k. kindéren, d.w.z. „St. Jozef" mag dit jaar 300 zwakke kinderen voor 6 weken uitzenden. Doch gezien de toestand van de kas kan nog geen tiende gedeelte van deze plaatsen bezet worden. Mo menteel zijn in verpleging 61 sanatoriumpatien- ten waarvoor maandelijks betaald moet worden circa 3500. Wel wordt door het Rijk, de Pro vincie en do Gemeente in deze kosten bijge dragen. doch er blijft niettemin een aanzien lijk bedrag voor rekening der vereeniging. Om de uitzending van patiënten naar de sanatoria te kunnen blijven volhouden en de uitzending van zwakke kinderen mogëiijk te maken, is thans een loterij georganiseerd. Loten zijn verkrijgbaar voor een kwartje per stuk bij het bestuur, correspondenten en zela- tricen der vereeniging en voorts bij alle kiosken De trekking is bepaald op Donderdag 29 Maart ■- - GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Gevraagde werkkrachten Af dealing voor mannen: Tel. 10403 en 10404 2e k.l trappersdrukker, paardenslager bek. met rokerij; oillustratiedrukker bek. met 2 toerenpers; drogistbediende; babiersbediende; kleermakersjongen;halfwas schoenmaker; 'n volwas schoenmaker; heddenmakersleerling; chauffeur-huisknecht; aank. peirserjzettersl.; halfwas slager; kleermaker of confectiewer- ker; aank: drukker; landarbeider; 2 zakken- Stoppeirs; jongen voor deklcleedenreparatie; 3d loopjongens; 4 fabrieks jongens; meubel- makelrslew'liüngmeubelstoffeerdersleelrling; steenhouwersleerlinghelfwas meubelmaker v. massawerk; schildersleerling; terazzo-vloerleg Éfer; colporteurs voor het aanvragen van abon- nés voor dagblad;; 50 jongste bedienden voor bedrijfsverzekering; 3 piccolo's voor bankin stelling; reiziger voor de nverkoop van lam-» pen; leerl winkelbediende voor schoenen; win kelbediende bek. met porcelein en aardewerk; vetegrenwoordiger voor den verkoop van gas- apperaten; reiziger voor den verkoop van isteenletterswinkelbediende colporteur voor den verkoop van boter; leerl. reizigers voor eierenebandelchausseur. Te Zeeland: zaal- Reiner vor hotel restaurant. Te Rijsen: ai de-kok patiseur; eenige banketbakkersleerlingen me taaldraaier; elect, lasscher; vuur bankplaat- werker; vuurwerker; rijwielhersteller; metaal slijper; smidsjongen, leer. koperslager; aank schrljmfachine-monteur; metaaldraaier. Te He! kelingen: halfwa sschoenmaker; Te Hilleger3. berg: 2 halfwas kleermakers voor confectie werkers, Afdeeling voor vrouwen: tel. 9389 en 8800. 2e steno-typisten voor moderne talen; jongste bedienden; 100 ateliermeisjes voor sorteenverk bekw. aank. en leerl. naaisters voor kinder- confectie; copeuse, bekw. aank. een leerl Ja ponnaaisters; behangersnaaisters; pettenmaak. sters; meisjes wasehinrichting; tambourreer- s ers; Irieotnaaisters bekend met overlokma- clii-nes; machineborduursters; appreteuses; liugerienaaisters; machinestiksters en leerl,; afwerksters en leerlingen; voor kleermakers vak hand werksters;machinestiksters en leerl, lamepkapnaalstei's en leerlingen; bekw., aank. en leerling mantelnaaisters; strijksters en ooa! i'ectiostrijksierskapsters; winkeljuffrouwen v. banketbakkerij; tapijten en gordijnen; stof. fenvak; kruidenierswaren, manufacturen, huis houdelijke artikelen, staalwaren, voor verschil lende vakken bekw. en leerl. winkeljuffrou wen; magazijn juffrouwen voor speelgoederen; huishoudsters en hulpen in de huishouding; Kinderjuffrouwen; dagmeisjes, dienstmeisjes; -'e meisj eswerkmeisjes fabrieksmeisjeszak ken stops te rs; lompensorteersters; loopmeisjes. Voor hotel en restaurant werkmeisjes buffet, juffrouwen kookster en casslère. Te Leeuwar den: Kookster. Te Breda: Kookster. Te Schie dam: kinderjuffrou .w Voor een overvolle zaal heeft gisteravond de vereeniging van R. K. Jongelieden „Bene- dic-tus XV" het gewaagd voor het eerst sedert haar bijna 14-jarig bestaan, een tooneelstuk van ernstiger genre op te voeren, dan zij tot nu toe gewend waB. Inderdaad is deze avond een succes geworden. „De Hellas" is met applaus .ontvangen. Na het slotbedrijf dankte de voorzitter, de heer Ed. Mientjes de spelers voor de keurige wiize, waarop zij dit moeilijke spel onder de leiding van den heer Leon van der Hulst hadden ten tooneele gebracht. Namens alle aanwezigen bood spr. aan de dames Heymans en Mustert een ruiker bloemen aan. Hierna bleef men nog eenigen tijd ge zellig bijeen, terwijl de heer J. van Doorn zijn muzikale medewerking verleende. I kalmeeren en worden gesterkt door fle Zenawstilïende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Progislcf' Reel. 22212 VM 4 Zaterdag herdacht de heer J. K. Etenbaaf zijn 25-jarig jubilé aia bestuurslid waai van den langsten tijd als voorzitter va( de Rotterdamsche Onderlinge Maatschap?» van Levensverzekering. Ter gelegenheid val dit jubile werd ln een der zalen van cafi Ur?,iaUrQt t"Tiyoli" aan den Coolsingel eet druk bezochte receptie gehouden, Allereerst werd daar net woord geroer» door den 2en voorzitter, den heer M C van Seventer, die den jubilaris hulde bracb voor zijn goede leiding en vele werkzaW h. den. Spr. bood hem namens de maal S- appij een geschenk ouder couvert et namens bestuursleden en commissarissen eet gouden horlogeketting met monogram R.OJ1 fltlü, ^ertl nos gesproken door de lieerel 1 H' Heykoop, die namens administratie- ei mspectiepersoneel den jubilaris een inktstd overhandigde, II. J. v. d. IVteyden, nis vooi zitter van de Personeelsvereeniging, die oude! toepasselijke woorden den heer van Seventh een schemerlamp aanbood. Vele bloemstukken van instellingen ef zakenvrienden waren binnen gekomen. Met ingang van morgen 7 Februari zal oi lijn 4 van de R. E. T. tus-schen 7 en S uuf s moigens, inplaats van een tien minuten dienst, een vijf minutendienst worden iu geste.d. Vertrek van remise Oostzeedijk naa' Wil emsplein van C.30 tot 6,45 v.m.; naa' Oosterkade van 6.30 tot 7 uur v.m. elke vij' ksdeVertreL eerste tram van Oosts* kale 6.53, van Willemsplein 7 uur v.m. Verder blijft de dienst, evenals de Zondagd dienst ongewijzigd. a/o hr) J'aar van de Vereeiügini .5; '^bkverplegmg werd door de dok oi en 401 maal verpleging aangevraagd, waaf aan steeds voldaan kon worden. Totaal Iefl de eerwaarde zusters van 1 Februai< 1927 tot 1 Februari 1928 34.241 bezoeken at. Gisteravond vierde de R. K. Sportvereeni grng A. L. O. uit de parochie van cl H. Hildegardis haar 8ste jaarfeest door ee» uitvoering in den schouwburg der St. Joseph's! GezeUenvereeniging. Na een opmarsch van de adspirantleden c< leden, sprak de heer F. P. Lampe, voo* zitter, een openingswoord waarin hij de hoof uitsprak dat deze uitvoering een propaga-nd» zou zijn voor de beoefening van gymnastiek en het toenemen van het ledental en boven, dien voor ouderen, en eventueele vooroor deelen tegen fle sport zou wegnemen. Hierna werd een uitgebreid en variabe programma netjes en vlug afgewerkt. Blij kens de prestaties hebben de beide leidert de heeren A. C. G. Kraan en Lampe d jeugdige zoowel als de oudere sportiiefheb bers goede leiding gegeven. Over het ai gemeen werd accuraat en rythinisch g werkt. Het programma bestond uit vrije oefeningcA en oefeningen aan brug en rek. Veel succai hadden do oefeningen in het vormen va» figuren op de maat van muziek; de vrij/ oefeningen werden trouwens ook met bi geleiding uitgevoerd. Voorts tremplin-hoogspringen en een reek van Tableaux vlvants welke eveneens groo succes oogstten. Mr. Barthey als komisch' en mr. Corelli als ernstig acrobaat vu ld et de nummers voer en na de pauze. Het publiej amuseerde zich den heelen avond goed, gv tuige het hartelijk applaudisseren. r DE WONINGTOESTAND. Volgens het overzicht van de Bouwpolitie den Woningdienst, over den woningtoestan alhier, zonder Hoek van Holland, waren er oj 1 December 1927 in totaal 135464 gezinnen, a 1 Januari 1928 in totaal 135587. Het aantal woningen op 1 December 1927 b droeg 138537, op 1 Januari 1928, 138538. H<j geheel aantal leegstaande woningen, dat plaa; selijk bekend is, was op 1 Januari 1928 in total 4060. GEMEENTELIJKE WONING BEURS? Op 31 Januari was de stand van de aan- e» afmeldingen van te huur gekomen woninge» 1607. Te huur stonden 3093 woningen teger 3056 op het einde van December. Het aantal aan de loketten verstrekte lnliey tingen aan woningzoekenden, zoowel als aa- woniugverhuurders bedroeg sedert 1 Jan nat 1928 in totaal 1079. Gedurende du afgeioopen week zijn volgen on :e statistiek den Nieuwen Waterweg binnen gekomen 272 schepen, waarvan 0 zeilsclien o 2 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Ro> terdam, met inbegrip van Hoek van Holland, 241 schepen, m. 412.191 n. reg. tons, voor Vlaardinge| 17, Schiedam 2, Pernis 1. andere Nedcrl. plaatse, 4 ca Duitschland 7. Voor Pooi'tersliaven waren bestemde 3 stoom schepen, terwijll 15 schepen den Waterweg zijl binnengekomen om te bunkeren. Gedurende hetzelfde tijdvak van 3927 kwainel den Nieuwen Waterweg binnen 308 schepel' waarvan 0 zeilschepen en 2 zeelichters. Hier va. waren bestemd voor Rotterdam, met inbegrip vn," Hoek van Holland 274 schepen, voor Vluardiuget 18, Schiedam 6, Pernis 5, andere Neder!, plaatse' 0, en Duitschland 5. Sedert 1 Jannari zijn aangekomen: Schepen Netto Reg, to N, Waterweg 1928 1292 2.195.901 1927 1461 2,300.984 Tegen vorige week Rotterdam 1928 1927 1C9 305.020 131 81.511 1155 2.022.595 1328 2.104.245 Nu —173 Tegen vorige week 142 81.G50 75.219 Bunkorbootea zijn ln deze statistiek lil, nbegrepen. Opgestoomi 4-fcchepen 9.915 netto tons

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2