ZAL HET VLIEGVELD WAALHAVEN VERDWIJNEN DINSDAG 7 FEBRUARI 1928 EERSTE BLAD DEN HAAG WEN5CHT EEN GEMEEN SCHAPPELIJK TERREIN ALLEEN, ALS ALLE ONKOSTEN ZULLEN WOUDEN VERGOED. WILLEN B. EN W. EENS PRATEN ibeVoudér n T,f,'T«11 "KI" PAGINA 2 Het auteursrecht van „Ca c'est Paris" geschonden IJfcwet MUZIEK-PAEDAGOGISCH VERBOND. OVERLEDEN EEN TOCH LEVEND WEERBERICHT RADIONIEUWS- PROGRAMMA'S VOOR WOENSDAG ADVIESBUREAU R.. K VOLKSBOND ROTTERDAMSCHE ZWEMCLTTB P.ij vertrouwelijk schrijven van G November 1925 wijt tl den Raad reeds mededeeling gedaan van de door de gemeente 's-Gravenhage in het werk gestelde pogingen om te komen tot een gemeenschappelijk vliegveld in de plaats van het vliegterrein „Waalhaven" en van de naar aanleiding daarvan gehouden conferenties. B. en W. hebben toen in overweging gegeven goed te keuren, dat bij do verder te houden bespre kingen van hunnentwege het standpunt zou worden ingenomen, dat Rotterdam van zijn eigen vliegveld geen afstand wenschte te doen en derhalve met 's-Gravenhage in geenerlei i'inaneieele regeling zou kunnen treden, waar bij opheffing van dit vliegveld het uitgangs punt zou wezen. Deze conclusie is in de geheime zitting van 12 November 1925 met algemeene stemmen aanvaard, al vonden enkele leden haar met het oog op de onzekerheid tan aanzien van de ont wikkeling van het vliegwezen wel wat positief. Zooals te voorzien viel, heeft de mededee- ling van het Rotterdamsche standpunt geleid tot het afbreken der onderhandelingen. In den loop van 1927 heeft de Minister de onderhandelingen opnieuw opgevat. Op 10 Oct. j.l. had wederom een conferentie plaats, welke op 24 October werd gevolgd door een schrijven van Zijne Excellentie van den volgenden in houd Schrijven van den Minister- „Do bespreking, welke in enkele dagen gele den omtrent de aan den kant vermelde aan gelegenheid met vertegenwoordigers van Uw College en van het dagelijksch bestuur na Den Ilaag mocht hebben, leidt mij ev toe nog een poging te wagen om Uw beide gemeenten te bewogen in deze zaak de handen ineen tc slaan. Ik kom daar toe, wijl naar ik meen het moge lijke moet worden gedaan om te voorkomen, dat in het Westen van het land naast de bestaan- do luchtvaartterreinen nog een nieuw lucht vaartterrein zou worden aangelegd. Door de .uitbreiding van het aantal terreinen in dit ge deelte van het land zou immers niet in een behoefte worden voorzien; zooals het zich al thans voor het tegenwoordige laat aanzien, 2al aan die behoefte door twee terreinen zeer be hoorlijk kunnen worden voldaan. Wanneei* ech ter niet een oplossing wordt, gevonden, die Den Haag -bevredigen kan. moet worden rekening gehouden met de waarschijnlijkheid, dat die Gemeente een luchtvaartterrein binnen haar grenzen of anders in de onmiddellijke nabijheid daarvan zal willen aanleggen. Dit terrein zou het kan wel haast niet anders afbreuk doen aan het iotterdamsche terrein, ook al zou het, zooals zeer goed mogelijk is, minder verkeer trekken dan de Waalhaven. Misschien zou het cok aan do ontwikkeling van Schiphol nadeel toebrengen. Maar met het oog op den geringen afstand, waarop het nieuwe terrein van Rotterdam zon komen, zou Waalhaven ver moedelijk toch wel het meeste daarvan lijden. Een dergelijke toestand moet aan de algemeene luchtvaart, die Uw beide gemeenten naar ver mogen wensohen te bevorderen, schade doen, „Het is deze overweging die mij brengt tot do viaag, of Uw College bereid zou zijn een oplossing, als door Den Haag wordt voorge steld, alsnog te overwegen, en zoo ja, of het dan. den Raad gehoord, mededeoling zou wil len doen van de voorwaarden, waaronder Uwe Gemeente bereid zou zijn met Den Haag tot Cob aanleg van een gemeenschappelijk lucht vaartterrein sanien te werken. „Een eenigszins spoedig antwoord beveel ik ïn het belang van de zaak aan". Rotterdam als internationale zeehaven, moet een eigen vliegveld bezitten. Naar aanleiding van dit schrijven hebben B. en W. zich opnieuw ernstig rekenschap gege ven van het standpunt, dat Rotterdam in deze aangelegenheid behoort in te nemen. B. en W. hebben zich steeds op het stand punt gesteld, dat Rotterdam, zeehaven van grooto internationale beteekenis, ook in bet modernste verkeer zijn plaats behoort in te nemen en in de nabijheid van zijn havens een eigen vliegveld moet bezitten. Door vroeger be stuur is dit terecht ingezien en is, ten koste van grooto offers, in den tijd, toen zulks een belangrijk risico beteekende, een vliegveld in gericht, dat, wat inrichting en bodemgesteld heid aangaat, kan gerekend worden te belmo ren tot de allerbeste, die bestaan. De Kamer van Koophandel en Fabrieken, die zich her haaldelijk daarover heeft uitgesproken, deelt geheel in deze meening. Ook ten behoeve van de exploitatie van liet vliegveld heeft liet Gemeentebestuur zich in den loop der tijden zeer belangrijke geldelijke uitgaven getroost; op dit oogenblik is de toe stand, gelijk hierna zal blijken, nog niet van dien aard. dat de inkomsten ter zake van het vliegveld tegen de uitgaven opwegen. Dat behoeft geen verwondering te wekken. De luchtvaart toch verkeert nog in een sta dium van ontwikkeling, het is nog niet te zeg gen, in welke richting in de naaste toekomst die ontwikkeling zal gaan. Maar wel kan men, zonder in overdreven optimisme te vervallen, de verwachting uitspreken, dat de luchtvaart in do toekomst een steeds belangrijker plaats in liet verkeer zal gaan innemen. En 'dan is het voor Rotterdam van het grootste belan- dat het de beschikking heeft over een eigen vliegveld, dat het onmiddellijk contact tusschen net zee- en het luchtverkeer verzekert. B. en W. achten het daarom, toet 1 a 1 met het oog op de onremuSt' h€t belang vaa onze haven, dat Rotterdam De bezwaren van Den Haag in den laatsten tijd grootendeels verdwenen. Dit voorop stellende, willen B en W niet mtkenueu dat aan de ligging van' het vlieg- aaa (!e Waalhaven wel een!ge bezwaren zijn verbonden, waaraan echter tegemoet kan worden gekomen, hetgeen in den laatsten tijd reeds ten deele is geschied. Tot voor eenigen tijd was „Waalhaven" vau den Haag uit niet zoo gemakkelijk te bereiken als wensche'.ijk zou zijn. In den tijd, toen de rivierovergaugen de communicatie tusschen de beide oevers belem merden, toen de weg van het Noorden naar liet Zuiden door de drukke binnenstad moest genomen worden, was met het afleggen van den afstand per automobiel van Den Haag naar „Waalhaven" een tijd gemoeid, die, vooral voor korte afstanden, Het voordeel van de snel heid van het vliegtuig voor een groot deel verloren deed gaan. Daarin is echter ia den laatsten tijd belangrijke verbetering gekomen. Sedert de instelling van het nieuwe wagenveer ParkkadeCharlois is de per as af te leggen afstand, zoowel van de Noordelijke grens van Rotterdam als van de stations D.P. cn Hof plein, aanzienlijk verkort en is het niet meer noodig door de drukke binnenstad te gaan, ter wijl de weg niet meer leidt over bruggen. Als nu in de eerstkomende jaren de nieuwe, tweede rijksweg van Den Haag naar Rotterdam tot stand ia gekomen en via 's-Gravendijkwal en land van Hoboken aansluiting kan worden verkregeu met het nieuwe wagenveer, zal de bereikbaarheid op nieuw belangrijk verbeterd zijn, Is er in deze omstandigheden aanleiding om medewerking te verleeaem aan het tot stand komen van een nieuw vliegveld en zulks met prijsgeving van het thans bestaande, voortref felijk geoutilleerde vliegveld-Waalhaven? B. en W. kunnen dat niet inzien. Opheffing van „Waalhaven'" beteekent een kapitaalverlies van één niillioen. De Directie de.r Gemeentewerken heeft in dertijd n.l. becijferd, dat van de installatie van „Waalhaven", waarvan de kosten in totaal heb ben bedragen 1.269.010.95%, ongeacht een bediag van G04.200 voor gronden, onttrokken aan het Grondbedrijf, slechts een gedeelte, ter waarde van 521.600, voor het nieuwe vlieg veld bruikbaar zou zijn. Op dit bedrag inoefen dan nog ia mindering wonden gebracht de kosten, verbonden aan de verplaatsing, geraamd op 370.100, zoodat het netto-voordeel slechts ƒ151.500 zou bedragen. Dit beteekeut, dat op heffing van „Waalhaven" ten bate van een nieuw gemeen- s c h a p p e 1 ij k vliegveld een k a p i t a a 1- v e r n i e t i g i n.g tot een bedrag van rond 1 millioes gulden tengevolge zou hebben. Naar de overtuiging van B. en W. ontbreken dus zoowel uit bijzonder Itott-erdamscli als uit meer algemeen oogpunt da klemmen,La .argu menten, die tot het verie-snen van de gevraagde medewerking zouden nopen en zij zouden daar om ook bij verder te houden besprekingen bij het eenmaal ingenomen standpunt willen blijven volharden. In tusschen, het schijnt hun niet juist, met een korte verwijzing naar het steeds door ten ingenomen standpunt, den Minister een af wijzend antwoord te geven. Vergoeding van al de gemaakte kosten, eerste voorwaarde voor opheffing, De door den Minister aangegeven mogelijke gevolgen van zoodanige gedragslijn van Rotter dam, zoowel voor Rotterdam ais voor de alge meene luchtvaart, welker bevordering toch ook het doel van deze Gemeente is, nopen B. en W. de mogelijkheid te openen voor nadere over weging van het denkbeeld van Den Haag. B. en W. zouden echter in dat geval v 6 6 r alles als voorwaarde willen stellen, dat Den Haag zich bereid zal toonen aan Rotterdam al de gemaakte kosten, zoowel die, welke uit den aanleg als die, welke uit de exploitatie zijn voortgevloeid, t e ver goeden. Met het vroeger door 's-Gravenhage geuite denkbeeld, dat het liquidatie-tekort als schuld iu de nieuw op te richten naamlooze vennoot schap zou worden ingebracht, zou naar hunne meening iu geen geval genoegen kunnen worden genomen. De algeheele kosten van de „Waalhaven" 1.90(1.009. Het totaalbedrag van de door Rotterdam voor zijn vliegveld gemaakte kosten wordt door B. en W. geraamd op rond 1.9O0.009, be rekend als volgt De stichtingskosteu hebben, gelijk hiervoor reeds bleek. bedragen 1.269.016.95% De netto-waarde van het bij installatie nog bruikbare ge deelte is te stellen op151,500.— Zoodat het kapitaalverlies be draagt rond 1.117.500.— De exploitatie-rekeuing over de jaren 1921 1926 vertoont de volgende cijfers jaar ontvangsten 1921 1.156.20 1922 14.970.24 1923 10.472.66 1924 34.910.64 1925 25.501.89 .1926 21.358.8S uitgaven nadeelig saldo 9.593.S8 8.437.6S 28.414.85 13.444.61 48.286.85 -37.814.19 38.935.47 4.024.S3 45.146.34% 19.644.45% 38.078.58 16.719.70 Totaal ƒ108.370.51 20S.455.97% 100.0S5.46% Rekent men voor 1927 op een tekort vaii 20.000, dan kan dus voor het tekort op de exploitatie tot eind 1927 een bedrag van rond 120.000 worden aangehouden. Daarbij is dan nog geen rekening gehouden met de rente van het in het vliegveld gestoken kapitaal, bedragende ƒ1.269.000 plus ƒ604.000 voor den grond of rond 1.875.000. Uitgaande van een gemiddelden rentevoet van 5 pet., komt men daarvoor tot 93.750 per jaar ot voor 7 jaren 656.250. Het totaal der gedane uitgaven is dus te st ROTTERDAMSC'HE RECHTBANK Strafzitting van 7 Februari Rrjwieïdief Vanochtend Iieeft terecht gestaan de 22-jarige G. G„ gedetineerd, wien ten laste was gelegd, dat hij 0p 23 December j.l. te Gouda drie rijwielen had gestolen ten na- deelc van G. v. d. Dool, J. M. Mingen en T. H. Koek, allen te Gouda, De rijwielen had hij op straat onbeheerd aangetroffen, ze weggenomen, twee daarvan te Gouda en het laatste te Bodegraven op den trein gezet naar Rotterdam. Verdachte bekende. Hij had geen middelen van bestaan en was daardoor tot misdrijf gekomen. Nadat een zestal getuigen was gehoord, achtte liet O. M., waargenomen door mr. J. G. Holste ij n het ten laste gelegde bewezen. Spr. vestigde er de aandacht op dat ver dachte een geraffineerd rijwiekiief is, die zich aan vele diefstallen heeft schuldig ge maakt. Hij is reeds tweemaal veroordeeld, eenmaal tot een geldboete en eenmaal voor waardelijk. Spr. meende dan ook dat geen termen aanwezig zijn om verdachte nog eens voor waardelijk te veroordeelen, en requireerde een jaar gevangenisstraf. Verdachte's raadsman, mr. I. Labzowski, maakte de rechtbank er op opmerkzaam dat verdachte a.s. Donderdag te Ti-el en a.s. Dinsdag te Utrecht zal terecht moeten staan. Spr. vond de geëischte straf veel te hoog, vooral in verband met de uog door andere rechtbanken op te leggen straffen, en riep de clementie der rechtbank in. Uitspraak hedenmiddag. De 57-jarige caféhouder G. v. B. uit Hoek van Holland moest daarna terecht staan omdat hij op 4 September j.l. in zijn tent te Hoek van Holland door een mechanisch orgel had laten spelen--„Alastra" en „Ca c'eat Paris zonder dat tje auteursrechten daar voor waren betaald. Verdachte vertelde dat hij altijd gemeend had, dat bij het koopen van een boek of rol muziek de auteursrechten betaald werden tegelijk met den koopprijs. I erdachte was er op opmerkzaam gemaakt door den directeur van het bureau van auteursrechten, den teer J. G. van Tright, maar meende dat deze heer niet gerechtigd was de gelden voor de auteursrechten in ontvangst te nemen, bovendien was de rol gezegeld en op deze gronden had hij de betaling geweigerd. De heer van Tright, als getuige gehoord, begon met te verklaren dat het zegel op een boek of rol muziek slechts beteekent dat de uitgever permissie heeft gegeven de muziek mechanisch vast te leggen. Dit geeft nog geen permissie om deze stukken langs mechani- achen weg in liet openbaar ten gehoore te brengen. Getuige vertelde dat de overtre dingen van de auteurswet talloos zijn. Ge tuige had juist tegen dezen verdachte een Ulac-ht ingewUend óBv<lat as beide componisten van de muziek, Jo3é Sadilla en Vincent Scotto nog leefden en de muzieknummers eerst kort geleden waren uitgekomen Ge tuige had verdachte overigens reeds eenmaal gewaarschuwd. Getuige G. J. Bazen kan zich wel voor stellen dat verdachte niet direct was ingegaan op het verzoek van den heer van Trirtit om te betalen. Het O. M„ daarna requisitoir nemend zeide dat een vervolgins van een overtreding van de auteurswet buitengewoon moeilijk is omdat de artikelen van de wet zelf niet gemakkelijk zijn. Spr. vroeg zich af of hier van een op- zet lelijke overtreding kan gesproken worden Spr. meende dat dit wel het geval is, omdat verdachte reeds was gewaarschuwd voordat procesverbaal werd opgemaakt. Ook kan ver dachte er zich niet op beroepen dat hij dacht dat uit het zegel op de rollen bleek dat de auteursrechten betaald waren De verkoopers hebben hem duidelijk genoeg in gelicht. Spr. requireerde verdachte's veroor deeling tot 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak 21 Februari a.s. I11 een zaak van den S4-jarigen brand- stoff en handelaar W. M. te Schoonhoven, die door den kantonrechter aldaar was v'rijge sproken van -een hem ten laste gelegde over' treding van de IJkwet, had de ambtenaar van het O. M. appèl aangsteekend. In hooger beroep moest verdachte terecht staan dat hij op 5 October j.l. in zijn opslagplaats voor brandstoffen aanwezig bad gehad twee ge wichten, het eeme voorzien van het afkeu rlngsmerk, het andere zonder eenig merk van ijk of herijk. Verdachte gaf toe dat hij twee stukken ijzer die deze eigenaardigheden vertoonde in voorraad had gehad. Hij ontkende echter dat het gewichten waren. Het O. M. meende dat dit laatste verweer niet opgaat. Een arrest van den Hoogen Raad heeft kortgeleden vastgesteld dat onder gewichten moeten worden verstaan voor werpen die een vorm en gewicht hebben die ze geschikt maakt om mee te wegen. Spr. kon zich niet voorstellen dat de kanton rechter verdachte heeft vrijgesproken, temeer waar hij teruggave van de „gewichten" gelast. Spr. requireerde vernietiging van het vrij sprekend vonnis van den kantonrechter en verdachte's veroordeeling tot twee geldboeten van 3 subs. 2 dagen hechtenis. Uitspraak 21 Februari a.s. stellen op ƒ1.117.500 ƒ120.000 -f ƒ656.250 of rond ƒ1.900.000. Resumeerende, geven B. en W. mitsdien den Raad in overweging hen te machtigen aan den Minister van Waterstaat mede te deelen, dat Rotterdam in beginsel nog steeds op het stand punt staat, dat het vliegveld „Waalhaven" be hoort te worden gehandhaafd, doch dat, indien aan Rotterdam volledig zouden worden vergoed al de ten behoeve van het vliegveld gedane uit gaven, volgens een voorloopige raming tot dus verre bedragende ƒ1.900.000, het gemeentebe stuur bereid zou zijn medewerking tot de stich ting van een nieuw gemeenschappelijk vliegveld voor Rotterdam en Den Haag, op een nader door gemeenschappelijk overleg vast te stellen plaats, in overweging te nemen. Willem Pijper over Atonaliteit. Een Hollandseh spreekwoord aldus Willem Rijper in den aanvang van zijn tweede en laat ste lezing voor de afdeeling Rotterdam van het Muziek-Paedagogisch Verbond zegt: Komt lijd, komt raad! De tijd is in de afgeloopen week gekomen, maar de raad niet. Ik weet het nog steeds niet, wat atonaliteit is. Laten we evenwel trachten uit de werken van verschil lende componisten eenigermate de beteekenis van het woord te achterhalen. En beginnen wo met de vraag te stellen: Wat wilde Arnold Schönberg Atonaliteit noemen? Pijper speelde dau een paar van Scliönberg's „Kleine Kïavierstücke" op de piano vóór, daar bij de opmerking makend, dat, wanneer hij spreekt over atonaal, hij het niet heeft over de structuur, ook niet over de melodische betee kenis, maar over de harmonische waarde. Een tweede voorbeeld ontleende de spreker en do speler aan de „Impressions de Notre Dame" van Leo Ornstein, dat de Suggestie van caril lons weergeeft. Die laatste stukken van Orn stein zijn gebouwd op alle halve tonen tusschen f en c en kunnen in geen geval verklaard wor den volgens het tonale en pluritonale systeem. Het elementaire karakter der atonaliteit is alzoo niet gelegen in den samenklank, doch 111 den harmoniebouw. Nu schuilt er een gevaar in het denken over atonaliteit, n.l, dat men één element voor het belangrijkste houdt, doch dat moet niet als het essentiëele van de atonaliteit worden beschouwd. Schönberg ging van het standpunt uit, dat, zoodra hij buiten den kwintencirkel kwam, hij atonaal was. Pijper is zulks met Schönberg niet eens. Immers, een „ontmoeting" buiten den cirkel voert tot twee tonaliteiten. Atonaal zou veeleer aangeduid kunnen worden als alles, wat buiten tonaal ligt. Opnieuw ontkent Pijper tevens, dat atonaliteit de logische consequentie is der chromatiek. Chromatiek toch draagt een neiging in zich tot verfijning. Chromatiek is een secundair muzikaal verschijnsel. De chro matiek heeft een buitengewoon muzikaal „voor wendsel." Diatoniek en chromatiek: het zijn de twee krachten, welke het West-Europeesche toon systeem beheerschen. De eerste zouden we kun nen noemen de middelpunt-zoekende, de tweede de middelpunt-vliedende kracht. Van de eerste gaf Willem Pijper een voorbeeld in de begin- maten eener Baeh-fuga, van de tweede met den aanhef van Wagner's „Tristan"-Voorspel. Na Wagner vinden we zelden meer de rein-euituur van het diatonische. Richard Strauss' „Don Quixote" en de Vierde Symphonie van Maliler zijn voorbeelden van samensmelting van mid delpunt-zoekende en middelpunt-vliedende kracht. Uit de samenwerking en „botsing" dier twee begrippen ontstaan vele onzer liedendaag- sche kunstwerken. Waarin nu is die verdienste van Schönberg getogen? Hij treeft de anwrew v-a-n Jerioho om- gerammeid. M«t het- geivioflg, «tet men tot de con clusie kwam: in hset nieu we land .is heit even goed wKmieu ats iu hiert. o-iwie. Tegenwoordig 1* het latzoo mogelijk om over de grenzen heen te zien, in oasu: om tie muziek voor ito stollen zon der -een bepaalde tonaliteit. Maar ze'f is Schön berg, «He overliep van miedsdeelings-beliioeitein en die aiiile waande heehfibe aam d-e .klankkleuren der iiistr-nmantien, toch nooit atonaal geworden, want er is altijd oog een bepaald centrum bij ■hem te vimdiem. Pijper wit zich onthouden van d.e bean-twoor- diimg der vraag: aail h'ot systeem van een Aloïs Hiaba eod-t een vruchtbaar systeem wordenWe zoiudian, z-agt Pijper, alleen kimmen. vragen: Waar is tuet einde? Hij weet het niet. Zat de toekomst behoefte hebben aan nog meer dan het kwart-tonenx-systeem van Atoïs Haba, wiens k wart-tonen-compos it les dooi' spreker bezwaar lijk kunnen wonden aanvaard wegens de onbe langrijkheid barer melodie en de mindere be langrijkheid van haar rhyttim-e. En nu het logische bestuit. Ik weet nog wel iets, zegt Pijper. Ik vraag mij af: wat wil het gehoor, het oor? Niemand kan Franok en Hoger om hunne voorstudies tot de chromatiek ver- ooTdeele-n, omdat Baoh diatonisch was. Eu nie mand mag het kwartloiften-sysbeem veroordee len, omdat Mahler en Debussy het niet benut ten. Het positieve oordeel oever atonaliteit valt dientange v-oilge nog zwaar, omdat Schönberg, wten vele Weemers het begrip atonaal hebben nagesnajterd, en die zelf in zijn muzikale con clusies ten slotte toch polytonaal bleek, zijn meenin-gen erg wikkelde in onduidelijkheden. Pijper is bovendien niet in staat, een gebrulks- a an wij zing voor de aperceptie van het kwart- tomem-systeem te geven. Laten we, aldus spre ker, liever eerst, afwachten en zien, wat voor meesterwerken er in de komende tijden zullen geschreven worden. Namens liet M-nziek-Paedagogisch Verbond, Afdeeling Rotterdam, sprak mejuffrouw Rika Dammamm een hartelijk woord van dank tot Pijper. Zij hoopte, dat hot Verbond nog zeer vele van die belang wekkende lezingen moch t lommen genieten als deze. De kleine 'bovenzaal van het Nut was gi'oo- tendeeds gevuld met- bijzonder erkentelijke be- lanigstellemdsn. Door de Bredasche Politie werd al geruimeu tijd gezocht, naar een 30-jarige vrouw, A. K. L. S. geheeten, die verdacht werd van diefstal van een fiets en de dienstbetrekking, waarin zij werkzaam was geweest, plotseling had verlaten, met achterlating van haar be zittingen. Onlangs vervoegde zich bij deze politie een juffrouw, die zeide een zuster te zijn van juf frouw S. en een brief toonde, welken zij van haar broer ontvangen had. In dien brief stond, dat hun bei-der zuster was overleden. Nu wilde de familie zoo graag het goed hebben, dat de .gestorvene bij haar vertrek had achtergelaten, doch de menscbeu bij wie het lag, wilden het niet afgeven, of de sterke arm niet een handje kon helpen. Daar het sterfgeval volgens den brief in Rot terdam had plaats gevonden, waarschuwde men de centrale Recherche, die op onderzoek uit ging. Het bleek, dat de overledene, zij het ou der een valscben naam, blijmoedig het beroep van buffetjuffrouw op den Schiedamsche Dijk uitoefende e# kamers bewoonde in de van Bra- kelstraat. Zij had de moeite genomen schrif telijk te sterven om haar boeltje uit Breda te kunnen terug krijgen. Het slot was een tegenvaller. De buffetjuf frouw, een-maal levend bevonden, werd gear resteerd en naar Breda overgebracht. V er wacht wordt: Matige tot kracht igen, tij delijk afnemende W. tot Z..W, wind, betrok ken of zwaar bewolkt, niet tijdelijke opklarin gen, aanvankelijk weinig of geen regen. Iet zachter. De barometer verandert weinig. Fietsers en motorrijders lichten op va# 's avonds 5.17 tot 's morgens 7.02. Huizen (1840 M., na 6 uur 1950 M.) 12.39 —1.45 N.C.R.V. Concert; 5.156.15 Prot, Uit zending Sc heven ingen bave.n (1950 M.); 8.15 5.0O berichten; 12.0012.05 zuivelber 1.39 2,45 beursnoteeringen; 3.353.50 landbouw- ber.; 3.523.57 zuivelber.; 5.305.35 zuivel- berichten. Hilversum (1060 M.) 12.00 Politieker.; 12.352.00 Lunchmuziek; 3.004.00 Maak het z'elf-rubrïek6.00 Diiiermuziek; 7.157.45 Ge- zondlieidshalfuurtje; 7.45 Politieber,; S.OO— 8-30 Jules Verne's lOOen geboorte-dag; 8.39 Pianoconcert; 9.00—9.59 Lezing; 9.50 NieuWB- ber.; 10.00 Populair programma. Da ven try (1600 M.) 11,20—12,20 Piano concert; 12.20 Dansmuziek; 12.00—2,20 Orkest 2.50 Lezing; 3.10 Concert; 3,20 Voorlezing; 3.50 Concert; 4.05 Causerie; 4.20 Licht klas siek concert; 5.35 Kinderuurtje; 6.20 Dansmu ziek; 6.40 Tuinb. praatje; 6.50 Nieuwsber. 7.05 Dansmuziek; 7.20 Causerie; 7.35 Orgel sonate; 8.05 zang; 8.20 zang en piano; 9.20 Nieuwsber.; 9.35 Lezing; 9.50 Nieuwsber.; 9-55 11.20 Variété; 11,2012,20 Dansmuziek, P a r ij s („Radio-Paris" 1750 M.) 10.50— 11.00 Concert 12,502,10 Klassieke kwartetten; 4,05 -5.05 concert; 8.5011,20 Solisten-concert. Langen berg (469 M.) 12,25—1,50 Orkest. 5.20—6.20 Orke3t; 7.20—7.45 Dansles; 7.50 Afrika; Daarna tot 11,20 Dansmuziek. Königswusterhau s e n (Zeesen, 12.50 M.) 11.207.05 Lezingen en lessen, 7.30 „Das Milliardensouper", operette. Daarna dansmu ziek. Hamburg (395 M.) 3.35 concert; 4.20 ZanS met obligaat-viool. 5.20 Orkest; 6.45 „"Der Bii- renkauter tooneelspel; 10.50 Dansmuziek. Brussel (509 M.) 5.20—6.20 Orkest; 8.35 Gramofoon, 8.50—10.35 Orkest. De Ned. R. K. Volksbond, afdeeling Rotter dam, verzoekt ons mede te deelen, dat van "Woensdag a.s. af en elke week d.a.-v. te 8 uur 's avonds zitting zal worden gehouden door den ambtenaar van het adviesbureau. Alle leden, ook van de afdeeling Rotterdam' Zuid hebben recht hier gratis advies in ta winnen voor diverse zaken. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan de verschillende potlitiebureaux alhier zijn in de week van 27 Januari tot en met 2 Februari 1928 de volgende gevonden voorwerpen gedeponeerd omtrent welke inlichtingen 3(111 te bekomen aan het hoofdbureau van politite, Haagsche Veer alhier op Dinsdag on "Woensdag van des middags 12 tot 3 uur. Aan het hoofdbureau van politie: eenige slett- tels; ringen met sleutels; portemonnaie's;' tasehjes; paraplui's; rpwielbeiastingmerktn; autobandafnemer; broodzak en kruikje; alpaca beursje iuh. geldstuk; fietslantaarn; gelddragers- tasch; kindermuts; kinderschoentje; bruin kin derbroekje; reflector van auto; fabriekspenning; colbertjas inh. papieren; actetasch; winterjas en sleutels; dopsleutel; bril in étui; zilv. dames- armb. horloge; stalen meetband; reflector; hon denhalsband; im. paarlen ketting; fabriekspen ning; witte trui; kraansleutel; blousespeld; kleerklopper; overjas inh. paspoort t/n. Hens; eenige Witte Stadloten; nikk. armbandhorloge; kruisbeeldje; tafelmes, pence nez; zilv. geld stuk; eenige gilettemesjes; glacé handschoen; rozenkrans in étui; scheermes; ijzeren gewich ten; portefeuille inh. papieren t/n. Jageman. Aan een der bureaux: hondentuig, pol. bur. Haagschveer (afd. Voerwezen)hd&renrijwiel, pol.bur. Voorstraat; vat spek pol. bur. Kruis plein; gonjékleed, pol. bur. Hoflaan; 2 gonje- zakken. pol. bur. Wiekstraat. Bij vinders: nikk. horloge, J. v. Es, p/a. Zijl stra, Oranjestraat 4; blauwe jas en broek, J. Morsink, Wiekstraat 19; damesring met steen, Homs, 2e Lombardstraat 59; doublé damesaim. horloge. Cl Tourner, Simonsstraat 43b; zilv. armb horloge, mej. van Holst, Piet Heiinsplcin 17c; hondenhalsband met penning, C. Vergooi, Twee- boschstraat 14; damesbont, M. van de Klei), Zwaanshals 383; vonkcontroleur, J. Balk, Ag- niesestraat 123a; wit kindermutsje, J. Homme- rrng. Gashouderstraat 3; stempel t/n. Bera, Tli. Zuilekom, Warnloeziersstraat 96/4; rijwielbelas- tingmerk, H. Bijl, Schaardiik 224; vulpotlood, W. Erwlch, Lusthofstraat 129a; actetasch, P. Hamertman, Polanenstraat 2; vulpotlood, L. de Meij, Boschland 11a; kinderportem. inh. geld, M. Gillet, Taborstraat 16; gouden gemerkte zegelring, J. Mook, -Tiengeburen 18; br. dames- portem. inh. geld, C. Verschoor, Katendr. Lage- dijk 320b; ring met 4 sleutels, mej. Romeijn, Paarlstraat 3; zwarte dEiniesbont, A. de Bruin, Katedr. Lagedtik 322/12; horloge in étui, II. Kok, Resedastraat 26b; gouden ring, J. Ver meulen, Vosmaerstraat 23; ledige damesportem,. H. v. Lekk in Donk, Josephstraat GSb; lederen dames tasclije, A. Phaff, Joost v. Geelstraat 2; dames por tem. inh. geld en postzegels,. A. Haak Voorschoterlaan 7portem. inh. geld, N. Puljak, Da Costastraat 5b; alpaca beursje, A. Mink, Passerelstraat 24b; herdershond, E. Meijer, Bre- derodestraat 28; rijwielbelast in gmerk, J. v.' Dijk, Aelbrechtskolk 11; portem. inh. geld, mej. den Uijl, Taandersstraat 101; 2 bankbiljetten, mevr. Jacquet, C'roosw.kade 6a; 6 sleuteltjes aan touwtje, M. van 't Hoofd, Schiedamschedijk 273/2; gouden armbandhorloge, mevr. van Etten Rod'enrijschestraat 81; dames, portem. inh. geld, mej. Krapels, "West Zeedijk 110; wit jasje en schortje, H. Habé, Weimans weg 107; gemerkt stuk rubber, H. van Lochem, Nieuwe Rubens- straat 24a; rozenkrans in étui, J. van Strien; Beüerlandsclielaan 23a; zilv. geldstuk, A. Lems, Peiienoordkad-e 9; bankbiljet, mej. Peters, Mei- land 66, Zondag 25 Maart a.s, zal de RotterdaTnscha Zwemclub ©en internationale wedstrijd houden in de overdekte zweminrichting te Rotter dam. - -----

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2