Woensdag 8 Februari 1928 Tweede Blad Pagina 1 DE MENSCHELIJKE PASTOOR WIJZIGING ONGEVALLENWET EN LAND- EN TUINBOUW- ONGEVALLENWET JAN TOOROP ZWARE BRAND IN AMSTERDAM onder het VEE. OORLOGSOORZAKEN DE ECONOMISCHE FACTOREN Heel de pers haalt de waardeerende I-oorden aan, gesproken hij het. 'honderdste teontientje. In hoever dit getal uitmaakt, «f er „kunst." sit in hel stuk, en of er -*unst „gegeven" werd, laten we buiten beschouwing. Die vraag valt weg bij het zekere feit, dat honderd keer een zaal vol - menschen dat spel heeft gevolgd, daarbijheeft gedacht, zich laten gaan en indrukken ervan heeft meegenomen. Ook een invloed, die meetelt.. In dat st.uk hebben de bezoekers te zien en te hooreri gekregen een „menschelijken pastoor". De lof, dien de speler hierdoor krijgt, zal Wel voortkomen uit da „wijze,, waarop" hij speelt, dus zich inlcefi, in, en aan het volk laat zien. het karakter van een pastoor, van een Roomseh Katholiek priester. Altijd nog ecu moeilijk wezen om op. het tooneel te brengen. Want da meeste acteurs schijnen z-ich niet te1 kunnen inleven in zoo'n bestaan, zoo'iy opvftttJög. Gewoonlijk maken ze er dan Ook een belachelijke karikatuur van. We herinneren ons nog de uitzonderings positie, die Kees van Schoonhoven innam door zijn eminente weergave van den pastoor van Neuvillette. Dat geval wijst op de bijna algemeens miskenning, of zachter gezegd, onbekend heid met een Katholiek priester. Iets, wat al weer te verwonderen is. Want pastoors en priesters zijn in óns landje toch geen zeldzaamheden. Ook leven ze niet zoo opgesloten, dat ze nooit be naderd kunnen wórden. De raarste op vattingen loopcn er dan ook rond in niet-Katholieke kringen. En treft men er dan' eens toevallig een aan, gaat men met. zoo'n persoon om, en moet men zijn opvatting veranderen, noodgedwongen, dan troost rnon zich met de gedachte: dat is een uitzondering. We hoorden zoo eens van een anders denkende die, in omgang gekomen» met een priester, eerlijk bekende na een korten tijd: „U is me veel meegevallen, Eer waarde." Hij kreeg tot antwoord: „Dat is het mooie in ons leven: we vallen mee en moeten wel meevallen, want we kunnen gewoonweg niet zoo ontstellend slecht zijn, als we worden beschouwd." Een „menschëlijke" pastoor! Men zou haast zeggen: waarorn niet? Is dat zoo'n uitzondering! Dat zijn toch ook allemaal menschen...Wie in eigen kort zichtigheid van zoo'n groote groep men schen wezens heeft gemaakt, die nergens kunnen bestaan. heeft dat aan zioh zelf te wijten. Zulkcn boeken „tegenvallers"» Zeker kan men in de kringen van pries ters eigenaardigheden aantreffen: ook daar heeft ieder persoon zijn eigen karakter, gevestigde opvattingen, manier van doen. Wat de een flink noemt, heet de ander bruusk. En zoo heel de rij langs. Doch even oneerlijk als dom, is het ge schrijf van sommige Nederlandseho bladen, die een Katholiek geestelijke nooit ander3 kunnen zien, dan al3 een bullebak, iemand die het er goed van neemt en daaraan alles dienstbaar maakt, dié geen hart heeft voor een arme of een tobber, die dom i3 als het bekende lichaamsdeel van een varken, die niets beoogt, dan over alle3 en nog wat den baas te spelen, liefst met den knoet! Misschien hebben die bladen zulk een geschrijf noodig om hun lezers voor hun ideeën toegankelijk te maken en te houden! En dat ze optreden voor de rechten en plichten van den Katholieken godsdienst, dat ze leiding en voorlichting geven aan Katholieken, is dat wel te dulden? Maar veronderstel, dat ze 't niet deden! Dan hadden ze totaal - geen reden van beSta.ah! Dat verwacht ieder van hen. Ja, degenen, p dié érg .breeds opvattingen toejuichen'en'dat „menschelijk" noemen, hébben heel gauw genoeg van een priester ze "noemen ze allemaal pastoors die zich zoo Iaat zien! En iemand, die staat voor zijn plicht, kan men niet'anders dan gelijk geven. DE ZIEKTE-WET. Bespreking der werkgevers over liet wetsontwerp. MEN WIL OPBOUWENDE CPvITIEK. Ia een gisteren gehouden bijeenkomst van afgevaardigden van de besturen van het Ver bond van Noderlandsche Werkgevers, de Alge meens R, K. Werkgevers Vereenig ing, de Christelijke Werkgevers Vereeniging en Cen traal Overleg in Arbeidszaken voor Werk- Seversbond'en met vertegenwoordigers van door hen ultgenoodigde organisaties, wier leden als Werkgevers belang hebben bij de tbans bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal aanhangige wijziging van de Ziektewet, Is besloten tot het -houden van een vergadering. Het doel dier vergadering is, opbouwende critiek te leveren op het aanhangige wets ontwerp, door de daartegen gevoelde bezwaren helder in het licht te stellen op een zoodanig tijdstip, dat voor Regeering en Tweede Kamer voldoende gelegenheid zal bestaan, daarmeds Alsnog rekening te houden, Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer VERSCHILLENDE WIJZIGINGEN IN HET WETSONTWERP. Verschellen is de Memorie van Antwoord öp het Voorioopig Verslag der Tweede Kamer, inzake het wetsontwerp tot wijziging van do Ongevallenwet 1921 en van de Land- en Tuin- bouwongevallen.wet '1922. Ten aanzien van de wijziging der Ongevallen wet merkt de Minister bet volgende op: De overweging van de opmerkingen in hot voorloopfg verslag betreffende de voorgestelde bepaling omtrent afkoop van een rente heeft den minister aanleiding gegeven tot ingrijpen de wijziging van dat voor-stol. Vooreerst wordt thank uitdrukkelijk bepaald dat door den af koop alleen bet recht op rente vervalt, zoodat het recht op geneeskundige behandeling be houden blijft. Voorts wordt afkoop alleen mógelijk op ver zoek van den rentetrekker, terwijl afkoop niet zal zijn toegelaten, indien de betrokken rente trekker op'' bét tijdstip van,liet ongeval den leeftijd van 50 jaren had bereikt. Nu afkoop alleen op verzoek van den rentetrekker zal kun nen geschieden, bestaat er naar het den minis ter wil voorkomen, geen behoefte aan een na dere regeling van het tijdstip, waarop het be sluit tot afkoop rechtsgeldig wordt. Do minister heeft echter gemeend de grens bepaling van 15 pCt. voor den afkoop te moeten behouden. Van dc totstandkoming van de regeling waarhij bepaalde beroepsziekten met ongeval len worden gelijkgesteld, behoeft, naar het den minister wil voorkomen, in het algemeen niet te worden gevreesd voor het gevaar, dat lan den waarin aan lijjlers aan een beroepsziekte uitkeeringen worden gedaan, personen, wel licht reeds lijdende aan zoodanige beroeps ziekte, aantrekken uit landen, waarin geen recht op uitkeering deswege bestaat. De minister betreurt het niet in staat te zijn een becijfering te geven van de lasten, welke van de gelijkstelling der in het onderhavige ontwerp genoemde bedrijfsziekten met onge vallen het gevolg zullen zijn. De minister onderschrijft de meening van sommige leden, dat een uitkeering wegens be roepsziekte alleen zal mogen plaats hebben, wanneer de ziekte is ontstaan door arbeid al3 werknemer in een verzekeringspliehtig bedrijf. De aangevoerde bedenkingen tegen het voor stel om de bevoegdheid te geven, de noodig ge achte uitbreiding der met ongevallen gelijk te stellen ziekten bijalgemeenen maatregel van bestuur te doen geschieden, hebben deu minis ter tot terugneming van dat voorstel geleid. De in het wetsontwerp voorgestelde regeling der vrijstellingen van premiebetaling op grond van gemoedsbezwaren komt geheel overeen met de regeling, vervat iu de Land- en Xuinbouw- ongevallen wet 1922. •Een voorgestelde wijziging beoogt buiten twijfel te stellen, dat ook gemeentelijke belas ting-ambtenaren kunnen worden aangewezen, om -inzage van de loonlijsten enz. te nemen. Land- en Tuinbon wonge vallen wet. Ten aanzien van de Land- en Tuinbouw- ongevallenwet 1922 zegt de Minister o.a, het volgende: De bepaling, dat pleegkinderen niet als arbeiders worden beschouwd, wordt terugge nomen. Alsnog zijn eenige wijzigingen voorgëstèld, waardoor bijv. dorpsschildeva, dorpstimiuer- 1 leden en dergelijke personen, die vaak met één of'meer arbeiders-werken, buiten het bereik van het nieuw voorgestelde artikel II vallen, terwijl mede wordt tegemoetgekomen aan het bezwaar, dat onder de bewoordingen van bet 'artikel ook intelleetueele arbeid valt. Door de voorgestelde .wijziging wórdt niet bereikt, dat arbeiders, werkzaam aan werken, die bij wijze van werkverschaffing worden uitgevoerd, onder de wet vallen. Het geven van terugwerkende kracht aan de. bepaling, dat do afkoopsom wordt gesteld, op drie maal de jaarrente in plaats van zooals ithans 900 maal de uitkeering per dag, is om practische redenen niet gewensclit. Ten aanzien van de gelijkstelling van be roepsziekten met ongevallen zijn dezelfde wijzigingen opgenomen als voor de Ongevallen wet. Uitbreiding van de lijst acht de Minister voorbands niet gewenscht. Het ligt in de bedoeling, dat, wat de te vervullen formaliteiten betreft, ziekte en ongeval zooveel mogelijk op dezelfde wijze zullen worden behandeld. Met betrekking tot de nota van wijzigingen inzake ;de .Land- en Tuiubouwongevallenwet wordt nog opgemerkt, dat de bedoeling om coöperaties, die ten doel hebben het uit sluitend of in hoofdzaak ten behoeve van dè leden aan- en verknopen van land- en tuin bouw pro du eten, houden van dekhengsten en 3tiëren, conserveeren van groenten enz. onder de werking der Land- en' Tuinbouwongevallen- wet te brengen, niet is verwezenlijkt. MADAME WED. DE BIE—VAN AALST f. Gisteren is te Zuudert overleden Madame wed. De Blevan Aalst, in den verren omtrek algemeen bekend onder deu naam van Moeder Sjo. Door ongekende energie en rusteloozen arbeid heeft zij de boomkweekerij, door haar vader begonnen, tot groote ontwikkeling en boogen bloei gebracht. Haar aandenken zal in dankbare herinne ring blijven bij allen, die deze ondernemende, voortvarende vrouw in haar veelomvattenden arbeid hebben gekend en bewonderd. J. ADAMS, f Maandag is op 33-jarigen leeftijd te Venlo overleden de heer Jacobus "Adams, ótul-lioofd der Derde openbare school. GABRIELE D'ANNÜNZIO Volgens een telegram aan de RomeinsGlia bladen i3 de gezondheidstoestand van Gabrlele d'Annunzio sedert eenige dagen precair en ia hem volkomen rust voorgeschreven. PROF- V. D. VLUGT, Langzaam achteriutgaaiMle De kunstschilder Jan Toorop is gietervoor middag naar. liet Ropde Kruis-Ziékenlniis te 's-Gravenhage overgebracht. Zijn toestand, waarin thans gangreen is ingetreden, blijft langzaam achteruitgaand*. Toorops toestand was gisterenavond iaat onveranderd. 'De patiënt sliep rustig. RIJKSCOMMISSIE VAN ADVIES VOOR werkverruiming. Benoemingen Bij Kon. besluit is bepaald, dat de benoeming van de hésreii dr. L. G, JCovtenhoist, .1. Th. N ij kamp, F. van der Wall e en dr. I. H, J. Vos, hls lid van .de Rijkscommissie yan advies voor Werkverruiming wederom is verlengd tot 19 December 1928 en is tot dien zelfden datum 'benoemd tot lid van vorenge noemde commissie" <ki hoer B. F.' Krantz, voorzitter van Het Verbond tan Nedftrlfnidsclre Werkgevers, te Léïdéh? lid-werkgever van den Nederlandsohen Werkloosheidsraad, DE MAASBRUGKWESTIE TE MAASTRICHT. De Regeevingsbeslissiag blqft ail Het Tweede Kamerlid de beer II. Hermans heeft tot den Minister van Waterstaat, de volgende schriftelijke vragen gericht: Is de Minister bereid, aau de Kamer mede te deelen lo. of spoedig ec-n beslissing kan worden verwacht omtrent het behoud dei' Maasbrug te Maastricht en, zoo ja, hoe deze beslissing zal luiden en op welke' motieven zij berust? 2o. waaraan valt toe te schrijven, dat die beslissing nog niet genomen is? 3o. of liet lange uitstel geen vertraging van de met de kwestie der Maasbrug in verband staande waterstaatswerken tëM gevolge zal hebben? '- v' De toestand van prof. van dér Vlugt is aan merkelijk verbeterd. De koorts is geheel gewe ken, De algeheel© toestand is bevredigend. GERRITSEN VAN KEMPEN De zaken gingen goed TE VERWACHTEN DIVIDEND 22 PCT. Naar wij van de directie der Kon. Ned. Fabr. van Gouden, en Zilveren werken, Ger ritsen van Kempen to Zeist, vernemen, is de gang van zaken iu i92? gunstig geweest. Het bestuur is voornemens, aan de jaarlijk. sqjie algemeené vergadering van aandeelhou. tiers, die in Mei As. zal worden gehouden, voor te stellen, na zeer ruime afschrijving en reserveering, een dividend van 22 pet, uit te lceeren (v, j. 20 pet.). SIGARENMAKERS-STAKING Weer eert loongescliil Op de sigarenfabriek van de firma Van Vlij men en Co. te,Kampen is «eae staking uitge broken, welke 10 personen omvat. De oorzaak is een loongeschil- UIT DE METAALINDUSTRIE Actie te Hengelo. In een Maandagavond geijoudeu drukbe zochte vergadering van het personeel van de Machinefabriek van Gebr. Stork en Co., te Hen gelo, onder leiding van de drie samenwerkende metaalbewerkersbonden, werd besloten tot het voeren eener actie voor loonsverliooging van 15 pet. voor uurlooneu beneden 50 cent en 10 pet, voor uurloonen boven 50 cent, benevens 6 va- eautiedagen (thans 3). Voor lien, die uiet op tarief werken, wordt nog een extra-verhooging gevraagd. BESTRIJDING VAN TUBERCULOSE Het verbod van vrijen verkoop van reac tied leren De 3 centrale landbouworganisatie hebben het volgende adres gericht tot den Minister van Binnenlandscho Zaken en Landbouw: Met groote instem®! is door de centrale landbouworganisaties gezien, dat Uwe Excel lentie op de begroot iug 1928 gelden heeft uit getrokken ter bestrijding vau de tuberculose onder het vee. Uit de Memorie van Antwoord waar wordt gesproken, dat de Res'oeriag zich voorstelt om de leden der organisaties, die op nader gere gelde wijze (met inbegrtp van het meiken der reactie-dieven) de tuberculose onder haar rund vee vrijwillig bestrijden, naast financieelen steun, nog op andere wijze te helpen, meenen zij evenwel te moeten opmaken, dat het de be doeling is de re&ctiedieren te merken, en daarvau eventueelen financieelen steun afhan kelijk te maken. Het komt haar voor, dat hierbij uit het oog is verloren, hetgeen in het rapport vau de Com missie tot bestrijding dei veeziekte, in het bij zonder der rundertuberculose, iu conclusie VII dienaangaande wordt opgemerkt: Hoe wenschelijk ©en verbod vau vrijen ver koop van reactio-dieren ook moge zijn, dit kan tooh niet algemeen worden aanbevolen, omdat het de deelname aan de bestrijding, vooral het tot stand brengen van massale bestrijdtogsor- ganisafcles, te zeer zal belemmeren. De scheidingslijn moet deze worden, dat alle zonder gezondheidscertificaten verhandelde dieren, als verdacht zijn te beschouwen....". Zeer aangenaam zal het der Centrale Land bouworganisaties zijn, indien zij hieromtrent nadere inlichtingen van Uwe Excellentie mo- TVVEKi RERCEELEN GEDEELTELIJK UITGEBRAND. Mooi werk van de brandweer. Amsterdam's brandweer heeft gisteren een zware taak tc vervullen gehad. Een groote brand heeft n.l. gewoed in de perceelen 101 en 103 aan de Geldersche Kade, waar ge vestigd is de fa. S. Duvéeii, iu electrische materialen. Het was tegen half zeven, toen twes knechts dezer firma thuis kwamen en brand ontdekten op de vijfde verdieping van perceel 103. waar magazijnen en opslag plaatsen zijn, Zij waarschuwden een der heeren Duveen, die kantoor houden in het daarnaast gelegen huis 110, 101. Toen deze zich haastig naar de aangewezen verdieping begaf, rinkelden reeds de ruiten en sloeg een vlam naar buiten. De brandweer was als steeds zeer vlug ter plaatse, maar van het in den aanvang -stuiten der vlammen was geen sprake. Door den feilen wind en het zeer brandbare materiaal, als kisten met stroo en andere emballage, nam bet vuur steeds gröotërën omvang aan. Weldra stonden dan ook de vijfde en zesde verdieping in brand en sloegen' de vlammen hoog het dak uit. Wat bier'zeiden gbbe'nrf, had thans plaats: de vlammen slóegen dvèr naar perceel- 101. In percèel 103 zijn gevestigd magazijn en opslag plaatsen en op de lager gelegen verdiepingen monsterkamers, in perceel 101 zijn op de bovenste verdieping de ateliers, waar larape- kappen worden vervaardigd en beneden de kantoorlokalen. Ook iu die werkplaatsen van lampekappen vond het vuur gretig voedsel en binnen het half uur stonden vier verdiepingen in vollen gloed. Intussehen werkte de brandweer hard, aller eerst om nog verdere uitbreiding te voorkomen. Slang na slang werd op de motorapuiten gekop peld. die brommend het water naar de hooge verdiepingen pompten. Langs twee mechani sche ladders werd het vuur aan de voorzijde bestreden. Van een glaspakhuis, dat gelegen is op den hoek van de Jonkerstraat, werden machtige stralen op perceel 101 gericht, dat op den anderen hoek staat. Ook van de zijde van de Reohtboomsloot werd het vuur aan getast, zoodat het weldra was omsingeld en met 13 stralen werd bestreden. Langzaam' be gon de brandweer terrein te winnen en toen ten slotte nog de „Jan van der Heyden" haar nooit volprezen hulp kwam bieden en het wa terkanon in actie kwam, was da strijd be slist. Uitwendig was om half negen geen vuur meer te zien, maai' onverdroten en met on verminderde kracht werd nog doorgewerkt, want in de ongeveer twintig meter diepe per ceelen woedde bet vuur nog fel voort. Dikke rookwolken stegen op uit de drijfnatte ver diepingen en het was reed» 10 uur toen de brandweer langzamerhand baar materiaal naar huis ging zenden. - Inmiddels waren van elk der beide pér'eeé- len de twee bovenste verdiepingen en de daken geheel uitgebrand, van perceel 108 ook de vierde verdieping nog gedeeltelijk. De onder gelegen etages hadden zeer Veel Van hel water te lijden. HET NOODLOTTIGE BRANDJE TE LEIDEN gen ontvangen, y; De gewonden maken het goed De toestand van de beide kinderen van Gnl- jaard, die hü den brand te Leiden ernstige brandwonden hebben opgeloópen, is vooruit gaande. Ook de moeder maakt het redelijk. BANDJIRS IN INDIë Belangrijke materieele schade. DJOKJAKARTA, 7 Februari. (ANETA), Gis terenavond heeft een zeer zware regenval langs de hellingen van don Merapi bandjirs veroor zaakt. De hoofdweg van Djokjakarta naar Solo werd overstroomd, de ringmuur van de Ruiker- fabriek Gonclang Winangoen weggespoeld en belangrijke waterwerken in Zuld-Klaten ver nield. Railbanen werden weggespoeld. BRAND IN EEN VEESCHUUR Vijl paarden omgekomen. Te St. Anna ter Muiden, gemeente Sluis, is de veeschuur van S. de Bruijne geheel afge brand. Vijf paarden kwamen in de vlammen om. HET PROCES TEGEN BEN MOORDENAAR HICKMAN, in Amerika, die onlangs een meisje van school haalde en haar doodde, is geopend. Zijn moeder en broeder brachten hem in de gevangenis een bezoek, doch hij bleef volmaakt onverschillig voor hun belangstelling. Hier boven ziet men Hickman's moeder en broeder,- voor hun bezoek in de gevangenis. - „Nationalisme kan een van tie grootste gevaren vormen" Gisteravond heeft, op uitnpodiglng van dé Amsterdamscbe Studentenveveeniging voor sociale lezingen, en van bet comité tot onderzoek van de oor zaken van den wereld oorlog, generaal C, J. Snijders gesproken over: Oorlogsoorzaken. Als algemeen© oor zaak van den oorlog noemde-generaal Snij ders den strijd om 't bestaan der menscli- beid, waaruit de eco nomische tegenstellin gen tusschen de vol ken ontstaan. GEN. SNIJDERS Deze strijd om het bestaan is een van de' oorspronkelijke natuurinstincten; uit hij zicli bij bestaande staten, dan ontstaan tegenstel- lingen, levensvoorwaarden, die slechts ten koste-van anderen vervuld kunnen worden, die tenslotte tot oorlog leiden. Meer dan eenig ander element helieerschen de economi sche factoren de wereldpolitiek. Het koloniaal imperialisme der laatste 59 jaar, beschouwe men niet als land- ot machtshonger; bet was bet gevolg van de, uit den industrieelen toestand der 19e eeuw, geboren noodzakelijke behoefte aan grond stoffen en afzetgebied. Spr. ging hierop de voornaamste punten van de jongste koloniale geschiedenis met name van de EngelscUe en Fransche politiek na. Ook de jacht naar concessies voor den.' aanleg van verkeerswegen of de winning van grondstoffen, geeft aanleiding tot na ijver en wrijving. In liet verder verloop van zijn rede gaf spr. eén overzicht van de geschil- en strijd punten die kunnen ontstaan uit den drang tot gröoter politieke macht of veiligheid. Het feit dat de begrippen: staat en volk', zich al te vaak niet dekken, is mede een van de oorzaken van geschilpunten en van oor log, en bet hiermee samenhangend natio nalisme kan in vele omstandigheden een van de grootste gevaren voor den wereldvrede vormen. STORING OP DE ELECTRISCHE DEN HAAG—(PIJNACKERROTTERDAM. Tekort aau materiaal Door hot breken van een voedingadraad op de lijn der Z. H. E. S. M. tusschen Veenweg en Pijn acker is de trein die "om 1C.53 uit Den Haag was vertrokken, stil blijven staan en pas om 18.13 uur in Rotterdam (Hofplein) ge arriveerd. Hierdoor ontstond een tekort aan materiaal voor de treinen welke van het Hofplein moes ten vertrekken. Om 17.25 was een trein op gewone wijze van Rotterdam vertrokken, doch pas óm 18.15 vertrok de volgende. De draad werd echter spoedig hersteld door een montagewagen, uit Leidschendam, zoodat voor het verkeer uit Den Haag slechts een trein behoefde uit te vallen. Na 18.13 kwamen de treinen weer op gewo nen tijd In Rotterdam binnen. Na 1S.45 kwamen ook de treinen In Den Haag weer volgens de dienstregeling binnen. GEEN CAVALERIE TE ZUTPHEN. EEN GEHEIMZINNIGE ZAAK. Naar wij vernemen zal er van een vestiging van cavalerie te Zulpben voorloopig geen sprake kunnen zijn; omdat het gemeentebestuur van Zutphen in overleg is getreden met het Rijk ovei; het afbreken yan de stallen achter ••••I de y - Moord of mystificatie Volgens thans te Echt en Koningsbosoh' loopende geruchten zou eenigen tijd geleden, een op krukken loopende zwerver, met name Janssen, door smokkelaars vermoord en diens Jij'lc in het Ecbterbosch in dén grond gestopt zijn. Deze geruchten vinden hun oorsprong fa het feit, dat zekere arbeider I. uit "VVaubaeb, die voorheen te Konfngshosch woonde, in ©en herberg te .Maeseyctk een vijftal smokkelaars of gewezen dito's ontmoette, die bij het opdis- «elien van hun vroeger beleefde avonturen' deden uitkomen, daarbij ook een persoon on schadelijk te hebben gemaakt door hem om het leven te brengen en zijn lijk in de buurt van Koningsbosch te begraven. Doordat I. van een on ander, ir. zijn omgeving teruggekeerd, mede- deeling dééd, kwam dit ook de gemeentepolitie van Echt ter ooa-e en deze stelde toen. een onder zoek in. Aangezien ide zwerver Janssen, dié ivróegsr ook in Echt en omgeving bedelend, rondtrok, daar den laatsten tijd niet meer werd gezien, heeft men genoemde feiten hiermee iu verband gebracht. "Wijl nu echter de gemeente- secretarie van Schinnen Maandag aan de mare chaussee te Echt de mededeeling deed, dat thans aldaar, een persoon verblijft, die Janssen.' heet en op krukken loopt, zullen eenige in woners van Echt, die bedoelden Janssen ge kend hebben, zich naar Schinnen begeven, om met den daar gesignaleerden persoon te wor- den geconfronteerd. Behalve I., zijn nog eenigê andere personen in déze zaak géhoord. De po- Hitte staat hier voor een eigenaardig geval, waarbij vooral twee vragen op den voorgrond komen, n.l. of de mededeeltng van I, op waar heid berust en er duis Inderdaad een dergelijk© moord gepleegd is en ten tweede of de zwerver Janssen of oei; aoder het «laobtef-fer Sé. v ->,< t *'>-v 'fl i c. A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5