ëmii DONDERDAG 9 FEBRUARI 1928 EERSTE BLAD PAGINA 2 UIT ROTTERDAM POLITIERECHTER REISAVONTUUR LANDELIJK DRAMA VERDUISTERING VAX ROEKEN CO-OPERATIE. BR UG G V. L1)T ARIEVEN JAXXENDIEF GEPAKT ORKEST VAN HET CONCERTGEBOUW. HOTTERDAJM&CILE REiCHTBANK JUBILEA DIEFSTALLEN ilSIii rr<w~ ONGEVALLEN WEERBERICHT RADIONIEUWS- IGIÖUIÏAMMA'S VOOR VRIJDAG 1 KATHOLIEKE KRING De ojïera Lohengrin MUZIEK TE ROTTERDAM Gcmeer.-schappelijk reizen, zelfs al geschiedt dit op de harde banken van onze niet- altijd even zindelijke derde-klasse-eoupé's, stamt tot vertrouwelijkheid. Misschien is dit het gevolg van het gemeen- schappelijk gevaar waar wij ons aan bloot stollen, hetgeen, zooals alle romans dit vertel len, in staat is om de meest vijandige harten raet gloeiende banden van vriendschap en liefde samen te smeden. In ieder geval, een feit is het, en Knells van T. maakte op dezen regel geen uitzondering, toen hij op het D.P.-stataon joviaal de handen drukte van twee mannen, wier mintler gunstigs reputatie ook wel tot hou was doorgedrongen. Maar de lange reis en niet te vergeten het groote gevaar Gsdrieënlijk stapten zij in een coupé, vleiden zich zoo gemakkelijk mogelijk neer op de groe zelige latten en begonnen te vertellen. „Elk brengt wilvaardig voor den dag Wat vreemds of schoons hij zwervend zag", dichtte Staring. Kneiis had ep zijn verre tocht naar Rotter dam iets prachtigs ontdekt. Een buikig diag met snaren, dat in staat was kemelschc trll- geluiden voort te brengen „Silvestra Catania" stond er op het wonderlijke muziekinstrument en de imtziekhanöelaar had het een mandoline genoemd. De tv, co vriendelijke medereizigers waren vol bewondering voor het prachtig ding, plukten voorzichtig aan de snaren, waarop de mandoline met een benepen „ping-ping" reageerde. Kneiis glom van trots, aaide lielkoozeud het mandoline-buikje en neuriede een liedje van het land, dat hij begeleide met „ping-ping". Het T is aandoenlijk mooi. Het Instrument werd in een echt leeren om. al''el geborgen en voorzichtig in liet bagagenet jelcgd. Kuelis verwijderde zich even. Dit is van veel belang voor den verderen loop van de geschiedenis. Was Kneiis gebleven waar hij was, da i had den de twee vriendelijke, reisgenooteu zich nooit verstout met zijn „Silvestra Catania" aan den liaal te gaan. Kneiis putte uit dit voorval een wijze les en zeer waarschijnlijk zal hij zich voortaan niet meer met den eersten den besten zoo ver trouwelijk inlaten. De beide muziek-minnende dieven werden gearresteerd en door den politierechter ieder tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. Kneiis zingt een liedje van het land en heeft ontdekt dat de tweede snaar niet „plngt" maar „ixmgt". Op kleine dorpjes bloeit de liefde atil en be scheiden. Uitbarstingen van jaloezie en min- u-a-uijd komen sporadisch voor, maar ais ze (Plaats -hebben, zijn zij geweldig en grijpen ze diep in de rust van het dorpsleven. In het Goareesohe dorpje Willemstad Isef- dan twee jongemenschen. Johannes en Jo hanna minden elkaar zeer. Als Johan nes' dagtaak was aigc loepen, wreef hij zijn hoofd glimmend schoon met groene zeep, schoot li ij i-n zijn Z-oadag-scbs pkutfe en bracht hij Jo hanna in de keuken een beaoek. Johanna w-as een erkende darpasehoon-e en vele jongelingen hadden naar haar hand ge dongen. Zij waren afgewezen, maar hun liefde 'was niet gestorven. Met le-edé oogen zagen zij ïioa Johanna haar guusten schonk aan dien ecn-e, met voorbijzien van al hun welgemeende» poging-on om zich vriendelijk -en aangenaam v-oor te deen. Op een a-v-ond dat J-ohannes en Johanna, knus jes earn: u in de keuken. zaten, beraamden de nic-deminnaar-s een plan. Een laag plan, voort komend uit jalousie' en gekwetste eigenliefde. Zij trokken naar de keuken, bonsden op de deur, klommen door de ramen, vroegen schamper of Johannes misschien mee wilde gaan om oen. Spelletje kaart ta- spelen. Een verliefden jongeling beschouwt men al gemeen als een schaapachtig wezen. Bedreig zijn meisje en liij zat een beid worden. Ds medeminnaars werden driester. Een klom zelfs door bot raam naar binnen. Toen verhief Johannes zich in zijn volle lengte, greep een s-t-oe-1 en sloeg den indringer met een enkelen slag tegen den grond. De an deren vluchtten, schreeuwend „Moord!" De veldwachter, die ijlings ter hnlpe schoot, vond Johannes in een opgewonden stemming en het slachtoffer gelukkig springlevend maar in het bezit van een zeer onwelvoeglijke ver- booglng op da plaats waar de stoel was neer gedaald. Johannes moest zich voor rlen politie rechter verantwoorden wegens mishandeling. Mr. Halberfsma zag in hem meer den galan ten ridder don den hardluindigen bruut en gaf hem een milde straf: 25 gukte-n boete. Da mcdeailnnaars zulion er onbewust wel voor gezorgd hebben dat Johanna's respect veor baar sterken uitverkorene nog groot-ei' gewor den is. c«lacht van verduistering van boeken ge leend uit liet scheepvaartkundig Tnsrittliit is^de kantoorbediende C. C. aangehouden. Hij zal ter beschikking van dejustllte gesteld .worden. LUX UIT DUIZENDEN Morgen herdénkt mejuffrouw Betje van der Hart, een heel bizonder jubilé. Dan zal het vijftig jaar zijn geleden, dat zij iu dienst trad hij mevrouw de wed. Kreijnns, thans wonende Kerkziehtlaan 52b te Hiliegersberg. Vijftig jaren onafgebroken een en dezelfde familie als -trouwe dienstmaagd te dienen, daarvan al het lief en leed, dat het leven nu eenmaal biedt, te deelen, in onzen tijd van on rust en verandering, komt het hclaa; maar zelden meer voor. Zoo weinigen zijn er, die deu hoogen adel van den arbeid zoeken te ver wen-en. Hoe men in eiken stand de waardee ring van iedereen kan verdienen, hiervan heeft deze eenvoudige vrouw met hoog plichtsbesef in haar nederigen werkkring 'n verheven voorbeeld gegeven. Siegfried, Ondanks alle calamiteiten zet de G'o-Opera-tie iraar opzet door, om ons dit seizoen Wagners „Ring" te brengen en zoo kregen we na eenig gedukl-oefenen gisterenavond ook in Rotterdam nummer twee der trilogie te verwerken, wel licht het stijlvolste dei' vier „Ring"-deelen. We hebben dit manhaftig doorzetten der veel-gedupeerde onderneming vóór alles ge waardeerd, omdat we daaraan danken, dat we nog eens onzen Jacques Urlns de titelpartij konden koor-en en zien vervullen: een creatie, die ons door de jaren steeds is bijgebleven als een Wagner-waardige verpersoonlijking van •den „herrlichen Waldknaben". Het zij gaarne erkend, dat de stem van den min of meer aan de „ICnahe'-scboeaea ontwassen zanger nog bijna al haar karakteristieken glans heeft be houden van den Siegfried onzer herinneringen en zijn typeering van het ,,von aller Kon- ventjon lcwgeHisten Reinmenschliehen" weinig minder dan weleer de Illusie bleef wekken van lenige kracht en jeugdige onversaagdheid. Hoe gespierd droeg hij niet zijn Schmiede- lied voor; hoe jubelend zong hij niet zijn zalig verlangen uit aan het slot der tweede acte, ai was het laag niet de eerste maal, dat hij mevr. Poolman—Maissner onder de wapen rusting -van Bï'iinnhüde tot een nieuw leven zou gaan roepen. Deze. uit haar sluimer-periode van stimmlich ■onwel-zijn ontwaakt, ga-f aan de vermenselie- lijkte godin weer leven en vorm, al leek haar geluid ook nog niet geheel op vroegere kracht hersteld en kwam in het slot-duet de „Jauch- zende Jubel" wel even in het gedrang, niet het miust intuvseheu door Urlns' schuld. Van Helvoirt Pel vertegenwoordigde weder om den langademigen Wotan in de vermom ming van den Wanderer: niet altijd even toon vast, maar als de geroutineerde Wagner- zanger, gewoon op hoogs tooneelbrozen te gaan. Als Mime droeg Bernard Hackstein veel bij tot het relatief succes van den avond. Zrjn beelding van den even listigen als witzigen dwerg, prachtig van grime en „mime", en met goed-geschooldc, fijn-articuleerende spreek stem, schiep de sfeer en stemming, welke de Aiberich van Willem Herckenrath ons, trots zijn gedrochtelijk masker, maar weinig, kan 3uggereeren. Met-a van TielSclimidtke (Erda) hoorden we ditmaal althans in gelukkiger conditie dan weieer. Toch word haar zang door detonatie ontsierd; een euvel, waaraan ook fle woud- vogel van Margai-etha Adriani niet geheel ontkwam. Da londspeakerige Fafner van Johan Xseke voldeed in zijn genre heel wel. Rudolf Tissor, die zich de muzikale leiding zag toebedeeld, werd aan het slot mee-gehul- digd. Hem, als noodhulp, znllen we niet al te lastig vallen, dat het blijkbaar versterkte orkest de' partituur over het. geheel vrij grof (vooral in de blaas-instrumenten) ten gehoore bracht en veel slordigheden op zijn debet boekte. Het decor wad- als van otuls. Alleen in liet „tiefer TVald" der 2e. acte was de teoneel- sehikking wat gewijzigd, waarschijnlijk niet het oog op de ontstentenis van den lijfelijken verse ui.iulns"-vormvan Fafner; Ooit het woud- vogeltje Vertoonde, zjjn vliegkunst niet. Gverigcna waren er meer lacunes- in de mis er» «èue. Van den vlammenwal, waarmee de slapende- Briinuhilde moest omgeven zijn, kregen we niet veel meer te zien dan d'en arm van een tooneelkneckt, die enkele pogin gen deed welke beter achterwege waren ge bleven. AUes bijeen toch een voorstelling, die ge- geven de omstandigheden ondanks menige onvolkomenheid, kon geapprecieerd worden. Hetgeen het vrij talrijke publiek dan ook niet ouder zich liet. Verlaging gevraagd door de sl eepdieiw ro nder nemers De vareenlging van Sleepdiensto-ndernemers is Rotterdam, heeft een adres verzonden aan het Gemeente-bestuur, betreffende cfe bruggel den voor de „Nieuwe Leuvebrug" en de Zalm- haveabrug. Voor deze 2 bruggen geldt voor sleepbooten het volgende bmiggeldtariefl van 6 uur v.m. tot 6.30 n.m. 15 et.; van 6.30 n,m, tot 10 uur n.m. 75 ct.; van 10 uur n.m. tot 12 uur *3 nachts ƒ1.30; wan 12 uur 's nachts tot 6 uur 'i morgens ƒ2.25. Adressanten wijzen er op, dat deze kosten zeer h-oog zijn en zwaar op de te Iï'dam gevestigde sleepdienstonder- nemingen drukken. Daarom vraagt men het tarief -te wijzigen als volgt: van 5 uur v.m. tot S Uur n.m. 13 ct.; van S uur n.m. tot 12 uur 's nachts 75 ct.; van. 12 uur 's nachts tot S uur '3 morgens ƒ2.25. a. Sinds geruliuen tijd werden uit vestibules van hulzen en kantoren in de binnenstad jas sen gesloten. De Centrale Recherche Is er thans In ge slaagd. den Jassenilief aan te houden. Hij is de 41-jarige koopman A. F. C. H. R. de R., die mat. potlooden langs de huizen loopt. De man die al meermalen met de justitie in aanraking, kwam wias pas sinds kort uit de gevangenis ontsla gen; kort na zijn ontslag begonnen de dief stallen De R. bood de potlooden te koop aan en maakte van de gelegenheid, dat gevraagd werd of er iets noodig' was, gebruik, een jas van de kapstok te nemen en er vandoor te gaan. Uit kantoorpanden aan Gedempte Blaak, Sche-pmakershaven en Zuidblaak, beeft hij o.a, jassen gestoelu. Bij banken van leening zijn eenige Jassen teruggevonden. Van twee daarvan is de eige naar nog niet bekend. De eeue jas Js gedragen, van zwarte ruige stof met donkerblauw-fluweelen kraag, twee buitenzakken met klep, borstzak, twee binnen zakken, zwart gestreepte voering, zwart en wit gestreepte mouw-voering, één-rei knoopen, split aan de rugzijde. Deze jus werd- op 24 Januari beleend. De twee-dé jas is een zoo goed als nieuwe donkerblauwe -ratiné-jaa, met drie binnen, en fwee buitenzak-ken met klep, split, borstzak, zwarte- voering. Deze werd op 7 Februari be leend. De koopman, die verblijf hield In- logementen liter ter stede blijft in verzekerde bewaring. 5i •»*!-: Vierde concert. Het eerste concert in Nederland onder leiding van Doctor Willem Mengelberg Rotterdam heeft die hooge eer mogen genieten en Rotterdam heeft zich die eer volkomen waardig getoond. De leden der „Sociëteit Harmonie", voor welker vierde uitvoering het Amsterdamsche Concertgebouw-Orkest had te musloeeren, vulden nog talrijker dan gewoon lijk do groote Doelezaal en toen Mengelberg op het podium verscheen, werd hij door alle aanwezigen staande langdurig en spontaan begroet. Een krans hing aan het dlri-geer- gestoelte. Dan nam de heer A. van Stolk, voorzitter der „Sociëteit Harmonie", het woord en noemde dezen avond een historischen avond. Historisch, omdat dit de eerste avond was, dat Mengelberg als DoctoT honoris causa van de Columbia-University te New-York het Amsterdamsche Concertgebouw-Orkest diri geerde, dat prachtige instrument, door hem zelf gevormd. De heer van Stolk heette Dr, Mengelberg dan hartelijk welkom in Neder land, te Rotterdam en niet in het minst in de „Sociëteit Harmonie". Mengelberg had al onmiddellijk een noviteit medegebracht: een Concert voor quintet van blaas-instrumenten en orkest, van den amper dertigjarigen Italiaanschen componist Vittorio Rieti. Het programma-hoekje introduceerde Rieti als een componist met een min of meer remantisch aspect, als iemand, die overeen komst met 2ljn leermeester Casella vertoonde, in diens neiging tot het volgen van oudere vormen. Het boekje zeide voorts, dat dit Concert als een moderne variant kon gelden op het klassieke „Concerto grosao" en dat het zich daarom aansluit bij de luisterrijke voor beelden van Vivaldi, Bach, Handel, etc. Natuur lijk werd Rieti er ook een modern Italiaansch componist genoemd. Maar.... de praktijk en het aanhooren hebben helaas andere dingen duidelijk gemaakt. Het eenige moderne in dit driedeelige werk is absoluut niet modern, althans niet meer modern: het aanwenden van die gewone, afgezaagde effecten met ge stopte trompetten, en dergelijke. En thematisch is het oeuvre van Rieti in de beide Allegri (de beide lioekdeelen) vrijwel voortdurend een mislukking gewerden. Het eerste Allegro vloeit reeds over van ordinaire en alledaagsche motieven, bet slotdeel herbergt ze in de zooveelste macht. In het Grave (Alia Marcia funebre) opent Rieti evenmin nieuwe en voor name aspecten. Hij houdt vast aan hetzelfde doodenmarsch-rhythme, dat een Beethoven, een Chopin eens huldigden. Daarenboven be zit dit tussehendeel weinig sporen van klank, kleur, zweving en resonans. Het „klassieke Concerto grosse" zelf, dat in a-moll van Antonio Vivaldi, kwani er even tevoren in een des te glansrijker composito risch lioht door te staan. Vivaldi legt er hier zijn melodischen invloed op Back sterk aan den dag, al klinkt Bach zelf „inhaltlich" toch nog aanzienlijk dieper. Zooals te denken was, heeft het sublieme strijkorkest der Amster dammers Vivaldi's toonzetting in de hoogst- denkbare toonpracht voorgedragen, terwijl de solo-violisten Louis Zimmermann en Ferdinand Helmann en de solo-cellist Marix Loevensohn zich op de gebruikelijke wijze hijzonder heb ben ondevschelden. Oók bet Rleti-Concert heeft een treffend-schoone vertolking gevonden, ter wijl de fluitist K. Willeke, de hoboïst G. Blanehard, de clarinettist W. Brohm, de fagot- tlst P. Elders en-de hoornist R. Sell niet slechts een superieuren toon hebben geblazen, doch tevens een voorbeeldig ensemble vormden. Na de pauze: een door het orkest schitterend verzorgde executie van Tschalkowsky's Zesde, „Pathétique"-Symphonie, welke executie men altoos in hare volste schoonheid zal onder gaan, zelfs al blijft de vereenigiag met Mengel- berg's opvattingen aangaande dit werk een soms moeilijk aanvaardbare factor. LAATSTE BUSLICHTING. Laatste buslichting aan het hoofdpostkantoor alhier, voor Zuid-Anierika per s.s. „Sumatra" 16 Februari laatste aanbieding gewone stukken 13.00 uur, laatste aanbieding aangeteekende stukken 12,30 uur, postpakketten 10.00 uur. De verzending der briefpost in een brieven maal voor Kaapstad geschiedt uitsluitend op verzoek dor afzenders, blijkende uit een aanwij zing op het adres. Laatste buslichting aan het hoofdpostkantoor alhier, voor Noor-d-Anierika per s.s. „Grooten- clijk", gewone stukken ll Februari 11.45; laatste aanbieding van aangeteekende stukken 11 Fébr. 11.15; postpakketten, niet voor Canada, 10 Februari 20 uur. Vandaag herdacht de lieer M. H. Laurens den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienstbe trekking kwam bij de NA. Goederenhandel en Koffiebranderij v.b. Jac- de Haan aan bet Toe Haringvliet. De heer Laurens is fle jongste van liet personeel. De jubilaris werd hedenmorgen met zijn vrouw per auto van. huis gehaald en ontvangen op het privêkantoor. Daar werd hij allereerst toegesproken door den directeur deu heer Jac. de Haan, die den jubilaris een gouden horloge met inscripttie overhandigde. Hierna voerde hot woord de adjunct-directeur de heer IV. E. Zeeman, die namens het personeel den heer Laurens een gouden ketting aanbood. De dag werd verder iu buiseWhen kring doorgebracht. De heer D. J. van der Klein, eerste opzich ter bij de afdeeling HIc 6 herdacht vandaag zijn 25-jarig jubilé in gemeentedienst. De ju bilaris werd vanmorgen per auto vau huis ge baald en op liet versierde kantoor ontvangen door den hoofdopzichter, den heer D. Lokker- bol, die hem namens de ambtenaren geluk wenschte en hem dank bracht voor de amicale samenwerking. Spr. bood den jubilaris namens de ambtenaren een dressoir aan. De heer H. van Kesteren feliciteerde den heer van der Klein namens do werklieden on der aanbieding van een staande lamp. De ju bilaris dankte voor de hem gebrachte hulde en recipieerde daarna te zijnen huize_ Ten nadeele van den schilder H. E., wo nende in de v. d. 'Werffstraat, is op deu Forn- penburgsingel een fiets gestolen. Idem op den Haringvliet, ten nadeele van P. v. W., wonende in de Jouhertstraat. Idem ten nadeele van H. J. de M. voor zijn woning in de Mauritss-traat, V !a Strafzitting van 9 Februari. Diefstal Het O. M„ waargenomen door nar. E. D. 1L Schutter, heeft geëischt tegen den 61-jarigen A. W. B., gedetineerd wegens diefstal van een jas uit een huis aan den Diergaardelaan, ten nadeele vau den heer J. 'de Jongh, een jaar gevangenisstraf, voorwaardelijk met 8 jaar proeftijd. De verdediger, mr. J. A. van Everdingen, sloot zieh hij het requisitoir van den officier aan. Uitspraak 23 Februari a.s, Valsdiheid in geschrifte Daarna heeft terecht gestaan de 41-jarige fabrikant H. V. wien ten laste was gelegd dat hij op 4 Augustus 1926 valsclielijk heeft op gemaakt een volmacht, die zou moeten dienen als bewijs, dat de onderteekenaar vau Gelder een volmacht gaf die luidde: „Oudergeteekende verklaart hiermede;, dat hij den heer H. P. machtigt om den wissel op J. A. Klip, Kinderdijk van het werk dat ge maakt is, opgedragen door H. V. te teekenen met de firma M, van Gelder Co. en met zijn eigen handteekening en te incasseeren, daar de heer V. alle voorkomende wissels, ioo- nen, onkosten enz. betaald heeft en nog zal betalen. Het stulc was geteekend met de naamieeke- ning M. van Gelder om het als echt en onver- valscht te gebruiken, terwijl uit dat gebruik nadeel kon ontstaan. erdachte gaf toe het stuk te hebben opge maakt. \olgens hem had van Gelder hem mon deling toestemming gegeven om dit stuk te on derteekenen, Verdachte wilde een bewijsstuk hebben, dat bij gerechtigd was gelden op Klip ta innen. Het stuk was later opgemaakt, op den dag dat hij door de politie gehoord was. Getuige M. van Gelder verklaarde, dat bij de overname van liet werk verdachte hem geen voorschotten had gegeven. Naderhand kwam hij op zijn. verklaringen terug, H. had hem ma chines geleverd en voorschotten gegeven van arbeidersloone'n tot een gezamenlijk bedrag van ƒ1400. Getuige had verdachte een gedeelte terugbetaald en hen machtiging gegeven een bedrag van 55 bij Klip te innen. Getuige ont leende echter dat hij verdachte toestemming had gegeven om een stuk op te maken en te onderteekenen, dat machtiging gaf do heele schuld die Klip aan hem had te innen. Verdachte hield vol dat hij die toestemming wei had gekregen. Hij had van Van Gelder zelfs het briefpapier en de wisselformulieren gekregen. Getuige C. W. r. Gelder bevestigde in hoofd zaak de verklaringen van zijn zoon. Inspecteur J. v. Tas, had het onderzoek in deze zaak geleid. Hij had het valsclie stuk na gezien en na een microscopisch onderzoek ont dekt dat de handteekening met behulp van carbonpapier was overgetrokken. De rechtbank besloot hierna Klip nog als getuige te hoorern en stelde de verdere behande ling van de zaak uit tot 1 Maart. Dief,stal van electrische energie Daarna heeft terecht gestaan de 47-jarige caféhouder A. de V., wien ten laste was gelegd, dat hij op verschillende tijdstippen in 1927 in het pand aan den Scliiedamsche Dijk 73 heeft weggenomen hoeveelheden electrische energie, tobehoorende aan de gemeente Rot terdam, althans aan een ander dan verdachte. Verdachte vertelde dat hij door een toeval ontdekt had dat zijn licht zou branden op het schakelbord van een andere verdieping. In strijd met zijn verklaring voor den Rechter commissaris verklaarde hij echter dat hij niet wist, dat daarvoor voor do bewoonster van de tweede verdieping, mej. Tries, nadeel ont stond. Ook had hij niet zelf een verbinding tot stand gebracht. Getuige, mej. Trees, verklaarde, dat verdach te wel degelijk had geweten, dat liij voortdu rend electrische energie van haar leiding ont trok. Hij had zelf de verbinding aangelegd. De lieer W. van der Feyst, electro-teehniscU ambtenaar, gaf een technische verklaring van den toestand ten huize van verdachte» Er was een verbinding tot stand gebracht van hat schakelbord der tweede verdieping naar de wo ning van verdachte. Ook de opzichter, de heer G. van de Wete ring verklaarde dit. Mej., Trees meende dat zij door de handel wijze van verdachte zeker wel 50 schade had geleden, berekend over het laatste half jaar. Verdachte vond dit bedrag veel te boog. De 14-jarige Helena Trees, dochtertje van de vorige getuige, vertelde, dat zij ook had gezien dat verdachte bezig was geweest de electrische verbinding tot stand te brengen. Het O. M. achtte het ten laste gelegde bewe zen en requireerde een geldboete van 59, subs. 25 dagen hechtenis. Verdachte's raadsman, mr. J. L. Hamming, zeide dat de zaak zeer onbelangrijk is omdat juffrouw Trees slechts voor een paar gulden schade heeft geleden. Verder meende spr. dat verdachte ook niet liet oogmerk heeft gehad van wederrechtelijke toeëigening en dat op dezen grond vrijspraak zal moeten volgen. Uitspraak 23 Februari a.3. De 45-jarige mej. M. P. wonende op den Schiedamschedijk is gisterenavond op den Goudsche Singel bij het afstappen van een trottoir komen te vallen. Zij bezeerde haar rechterbeen ernstig en werd naar het zieken huis aan den Coolsingel» overgebracht. De 25-jarige kolenwerker J. C. v. G. wonende in de Couwaelstraat is, doordat hij ean idap van een laadboom kireeg, iu het Bo-erengat gevallen .De man slaagde erin, zich zelf te redden. De schipper v .T. is gisteravo-nd bij de Glashaven van een bijwagen van lijn 2 ge vallen. Hij brak zijn rechterdijbeen en werd naar liet ziekenhuis aan den Cooisinrrri overge bracht. Vanmorgen is hij de marinierskazerne de 61-jarige J. D. uit de Oudaenstraat, die voor een handwagen liep, bekneld geraakt tusscken dezen wagen en een brandstoffenwagen, be stuurd door den 29-jarigen A. H. wonende op het van Aikemadeplein. Hij raakte bewuste loos en werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, na in de mariniers- kazerue te zijn binnengedragen. Vervocht wocdlt Matige, later wellicht weer toenemende W. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, eenige kans op regenbuien, iets kouder. De barometer stijgt vrij snel. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 5.19 tot 'a morgens 6.59, Hulzen (1840 M., na 6 uur 1950 M.j 12.30 1,39 K.R.Q. lunehmuziek; 3.09—4,09 K.R.O vrouwenuurtje; 4,005.00 gramofoonmuziek N. C.R.V.; 5.00—6.00 N.C.R.V. concert; 6.45 Prot uitzending; 7,007,25 cursus GregoriaaasriG, 735 Prot. uitzending. Scheveningen havem (1950 M.) 8.15 5.00 berichten; 12.0012,05 zuivelber.; 1,30 2,45 beur «noteer ingen; 3.35—3.50 landbouw- ber.; 3.523.57 zuivelber.; 5.30—5.35 zuivelber, 7.257,35 beursoverzicht. Hilversum (I960 M.) 12.00 politieberich ten; 12.352,00 lunehmuziek; 5.307,15 voor avondconcert; 7.157,45 landbouwhalfuurtje; 7.45 politieberichten; 8.00Schippersleg; S.30 kamermuziek; 10.00 persberichten. Da ven try (1600 M,) 11,20—12,20 piano kwartet; 12,20 sonateu; 12,50 orgelconcert; I,202,29 orkest; 3,20 historische causerie; 3.45 concert; 3.50 lesing; 4.05 muziek; 4.10 lezing; 5.05 bariton; 5.20 tuinpraatje; 5.35 kinderuurtje; 6.20 orkest; 6.50 nieuwsberich ten; 7.05 orkest; 7.20 filmpraatje; 7.35 orgel sonates; 7,45 lezing; 8.05 sopraan en alt; 8.20 Nationaal concert; 9.29 nieuwsberichten9.35 concert; 10t35 nieuwsberichten; 10.40 Vaude ville; 11,3012,20 dansmuziek. Par ij 3 (Radio-Pari3 1750' M.) 10.5011,00 concert; 12.502,10 orkest 4.005.00 matinee; S.50—11,20 concert. Langenberg (469 M.) 12.251,50 orkest; 5.206.20 orkest; 7.30 symphonie-coucerb daarna tot 11,20 dansmuziek, Kni g s wu st erk au s e n Zessen 1250 M.) 1.50—7.05 lezingen en lessen; 7.20 „Ezio" opera. Daarna tot 11.50 A. Guttmanris Synv phoniker. Hamburg (395 M.) 3.35 orkest; 5.20 con cert; 6.20 orkest; 7.20 feestcohcértj 19.50—* II.50 dansmuziek. Brussel (509 M.) 5.20—6,20 trio-concert;] S.3510:35 „Herodiade", opera. ZILVEREN JUBILEUM NED, KAMER VAN KOOPHANDEL TE PARIJS. Ter gelegenheid vau het 25-jarig bestaan va/n de Ned: K. v. K. te Parijs zal hedenavond aldaar een feestmaaltijd plaats vinden, waar aan tal ran bekende persoonlijkheden deel nemen. De toeapraken van minister Bokanowiski» van Hr. Ma. gezant JhT. Loudon, van de® heer de Vlagt, 'burgemeester van Amsterdam, van den heer J. Asseher, voorzitter der Parij- scho Kamer en van den heer E. Heldring, voor zitter van K, v. K. te Amsterdam zullen om streeks 10 uur Greenwicli-tijii, radio-telefo nisch worden uitgezonden door P. T. T. Parijs e® door den Eiffeltoren. De uitzending van den Eiffeltere-n wordt van 22.25 uur tot 22.45 uur voor de bekendmaking van de officieel® berichten onderbroken. De volgende week krijgen de leden vau clett Katholieken Kring de groote en langverwacht® attractie van dit seizoen, de première vau „Lohengrin" van Richard 'Wa.gner, uitgevoerd door de ïtaliaansehe Opera. Was verledeu jaar de opvoering van „Aida" een s-voot succes, de „Loliengrin", waaraan 't gezelschap vau mevr. Car. d'Hondt «J lijn zorgen geeft, zal het zeker uiet minder wor den. En dezen keer krijgen de leden deu Kring iu den Grooten Schouwburg #6 pre mière. De eerste en meest geroemde krach ten van de ïtaliaansehe Opera treden in deze „Lohengrin" op. Wij noemen slechts Sigra Se-uderi, Bertola en de sigri Belluri Farigi, Issetzky. Bovendien staat dezen keer de Opera onder leiding van den gevierd-en dirigent Maestro Cav. Angel Ferrari, die verleden jaar bij de Aida-uitvoering verhinderd was. Allemaal reden om to veronderstellen, dat het dezen keer storm zal loopen .Het zou dan ook overbodig zijn om hier nog een extra op wekking te gaan schrijven om deze pracht- voorstelling te gaan bijwonen. Wij maker, de leden van den Katholieken Kring er alleen maar op at-tent, om te voor komen dat zij straks misschien door nalatig heid geen plaats meer zullen kunnen bekomen, gezien de groote belangstelling allerwege, di® voor deze voorstelling bestaat. Plaats-bespreken begint reeds Dinsdag, 14 Februari, des avonds. De Opera-uitvoering zelf is op Vrijdag 17 Februari, des avonds om liaif 8. uur in dea Grooten Schouwburg. De jaarlijksche uitvoeringen van kunst- en eiisemblékiassen der Toonkunst muziekscholen i zullen ditmaal plaats vinden op Donderdag en Vrijdag 23 en 24 Februari a.s., 's avonds hall 8 iu de Groote Doelezaal. Het programma be vat solovoordrachten voot viool, piano, violon cel, ziang en orgel met en zonder orkestbege leiding, alsook werken voor kamermuziek," koof strijk- en symphonie-orkest. Bij de uitvoering van „das Paradies und dl® Peri" van Robert 3chumann door de Curlstd* lijk» Oratorium Vereenigiag „Excelsior", direc teur professor Stronck, op 28 Februari a.s zullen als solisten o.a. medewerken mejuf frouw A. Lucas (alt) en de heer D. van Ame- rongen (bas), belden leerlingen der z*?rt9irtas3® van mevr. A. Stronck-Kappel aan de TooQ* kmwt-Mnzietecuolen te Rotterdam. ,«J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2