VRIJDAG 10 FEBRUARI 1928 DERDE BLAD PAGINA 4 VACCINATIE EN DE BEGRAFENIS VAN PROF. DR. H. A. LORENTZ DE BELASTING VAN NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE HE SPREKERS BIJ DE GROEVE R. K. VEREEN. VOOR HOOFDEN GROOTE GEZINNEN. HET DUIVENHOK-DRAMA KERK M UZIEKCONGRES TE UTRECHT. DE CONCESSIE AANVRAAG DER Z. H, A, M, De Houding van B. en W. van Delft Twee benoemingen JAN TOOROP De toestand tamelijk goed Gastvooi'stellingen in Denemarken PATER ALFREDO BORGSTEDE. f ROOMSCH-KATHOLIEK EM. DEKEN M. W. H. BAUDUIN f OUD-NOTARIS HENDRIK WERTHEIM f I« den Senant GEEN DEFINITIEVE RESULTATEN. Bij den aanvang van de vergadering heelt 4e Voorzitter den grooten Nederlander, die gisteren begraven Is, prot, dr. H, A. Lorentz lerdaeht, waarbij hij wees op zijn beteekenis foor dezen tijd en voor on3 volk. Namens de iRegeering sloot Minister Slotemaker de Bruine zich hierbij aan. Beide redevoeringen werden 3taaade aan gehoord. 4c Bij het zoogenaamde Vaccinatie-wetje, dat ten doel heelt voor den tijd van een jaar art. 17 van de wet van 1872 buiten werking te stellen, zoodat ook niet-gevaccineerde kinderen tot 1 Januari 1920 do schooi kunnen bezoeken, •heeft de Senaat, ln tegenstelling met de Tweede Kamer, zich geheel onthouden van prlnclpieele beschouwingen over de al of niet toelaatbaar heid van den Indirecten vaccinatie-dwang. Intusschen draagt de Minister, die, zooals bij heden verklaard», principieel geen tegen stander is van indirecten vaccinatiedwang groote verantwoordelijkheid. Na de gevallen van encephalitis met dooclelijken afloop na Inenting kon en mocht hij, nadat de deskundige adviseurs hem geraden hadden de wet tijdelijk bulten werking te stellen, niet anders handelen. Vaccinatie is thans gevaarlijker dan jaren ge leden toen tot indirecten dwang besloten werd. Wordt het wetje aan het eind van bet jaar •weder met een jaar verlengd, dan zal dat heel .wat strijd kosten in de Eerste Kamer; dat ls •nu reeds zeker, terwijl niet-verlenging hetzelfde ■gevolg zal hebben in de Tweede Kamer. Nadat het wetje was aangenomen, kon wor den doorgegaan met de behandeling van de ;wetsontwerpjes tot uitbreiding van het ge mengd bedrijf der Ned. Ind. Aardolie-Mij. De Minister heeft erg zijn best gedaan om 'den heer Mendels uitvoerig te antwoorden op 'zijn vragen, al was het. zooals te voren voor speld kon worden, tevergeefsch. Was het een dehat geweest in een volksvergadering, dan zou de heer Mendels als handig debater het pielt wel hebben gewonnen, want de lachers had hij op zijn hand. De minister had verklaard bij de Bataafsche Petroleum-Maatschappij als kind in iliuis te zijn. Dat kon wel waar zijn, repliceerde de heer Mendels, het ls alleen maar de vraag, als wat voor een kind. Was het als een klein kind, dan werd hij in de luren gelegd en dat wilde spreker voorkomen. Het 13 alles heel handig al werd er niets mee bewezen. Het gevolg was echter dat hij een voorstel indiende tot schorsing van de beraadslaging, zooals hij den vorigen dag had aangekondigd. Bij dergelijke niet_ dikwijls in de Eerste Kamer voorkomende voorstellen schijnt bet daar altijd te moeten haperen. Nu kreeg de minister het woord; toen er op gewezen was, dat dit niet ging, moést de minister zijn rede eindigen en werd tot stemming overgegaan. Vele leden hadden de vergadering reeds ver- ilaten, alhoewel deze stemming met zekerheid verwacht kon worden. Het gevolg wa3 dat er maar 24 leden meer aanwezig waren en de zitting dus moest worden .opgeheven. Een onderzoek naar de vermoedelijke resultaten. VERRASSENDE UITKOMST. Op van de zijde der Tweede Kamer gestelde vragen naar de vermoedelijke resultaten van de voorgestelde belasting van buitenslands wo nende Nederlanders, heeft de minister geant woord, dat hij geen gegevens kon verstrek ken. Het Comité van Verzet tegen het wetsont werp heeft thans, door vergelijking der belas tingwetten en -tarieven van verschillende lan den met de Nederlandsche, doen berekenen, welke bedragen de Nederlandsche fiscus van ieder inkomen en vermogen in onderstaande landen zal kunnen heffen. In België en Duitseliland zijn de rijksbelas, tingen voor alle inkomens hooger dan hier te lande. Voor Zwitserland zijn onderzocht de tarie ven van die drie kantons, waar de vestiging van vreemdelingen het sterkst ls. In do kan tons Graubünden en Tessino is het totaal van de vierjaarlijksche federale en de jaarlijksehe kantonale heffingen, tezamen tot jaarlijksehe Cijfers herleid, voor alle inkomens hooger dan de Nederlandsche belasting. In het kanton Vaud (Meer van Genève) is bet (lage) uitzonderingstarief voor vreemde lingen dusdanig, dat de kantonale belasting volgens dat tarief, tezamen met de federale heffing, voor inkomens tot frs. 100.000 hoo ger is dan de Nederlandsche belasting van gelijke inkomens. Het Fransche tarief is zeer gespecificeerd. Alleen wanneer het inkomen ten volle of bijna ten volle uit vermogen wordt genoten, is over |de geheele linie de directe belasting in Neder land hooger dan in Frankrijk. Zocdra echter bet verlaagde Nederlandsche tarief in wer king treedt, verdwijnt dit voordeelig verschil Voor alle inkomens boven 40.000, zoodat la gere inkomens wel en de hoogste niet belast dillen worden. In Engeland is de belasting voor bijkans alle 'nkomens hooger dan in Nederland, alleen ïe inkomens tus3Ch&i 5000 en 7000 zullen jets aan de Nederlandsche schatkist hebben offeren. Over de geheele linie zullen echter moeten >etalen de Nederlanders, wonende in den jtaat New-York (de overige van de Vereenigde Staten zijn niet onderzocht), waar het totaal >an federale en staatsbelastingen voor alle in- ïomens belangrijk lager is dan de Nederland- iche tarieven. Bit liet resultaat van dit onderzoek kan de Kamer zien, dat er voor de Nederlandsche K'hatk:st weinig baten zijn te verwachten. MISSIO CANONICA. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft goed gekeurd voor de Mlsalo Canonica de Eerwaarde •uister Leert tine van- de Congregatie der Eerw ►maters Franciscanessen te Roosendaal te helft en Mej. M. C. Schlioker, onderwijzeresse 18 Delft. („St. Bavo") t' Aan de groeve werd gesproken door prof. Ehrenfest. Ons hart wordt door dezen dood tot in zijn diepste'bewogen. Hét vaderland en de wereld hebben Lorentz een eervolle plaats toegewezen en schonken hem groote eerbewijzen en waar deering, begeleid door oprechte liefde. Hij schetste het werk van den grooten mees ter. Zijn scheppingen overbruggen breede klo ven in de natuurkundige theorieën der 19e eeuw, zoodat zij een klassieken afgeronden vorm krijgen. Wij verliezen ons in de beschouwing van dezen man. In iedere levensuiting openbaart hij zijn heele persoonlijkheid. In zijn werk en zijn leven vermogen wij niet meer te scheiden de liefde van de trouwe plichtsvervulling. Lorentz was trouw. Hij grijpt ons in liej, ge weten, Spr. schetste dan de trouw van prof. Lorentz, Tenslotte sprak spr. woorden van troost tot de familieleden van den doode. Namens de Royal Academy en de Britsche wetenschap spreekt prof. Rutherford, die be wondering hebben voor den grooten prof. Lo rentz. Prof. Lorentz sympathiseerde met öe Britsche wetenschap. Hij .was een der grootste nationale gelearden, die een vast fundament legden voor de wetenschappelijke wereld. Wij. aldus spr., zijn ons allen bewust van de grootheid van Lorentz, groot van karakter, groot als menseh, en die zooveel bijdroeg tot da wetenschap. Het was een genot eu een eer hem te ontmoeten, dezen man met zijn warm voelend hart. Zijn persoonlijkheid heeft bijge dragen tot algemeene verbroedering. Zijn nage dachtenis zal in eere blijven bij zijn vrienden in alle landen en bij alle volken. Zijn nagedach tenis zal eeuwig blijven voortleven. Prof. Laugevin brengt aan dezen iüusteren en rechtschapen msnsali namens zijn land, Frankrijk, een laatste hukte. Frankrijk heeft groote bewondering voor hem. Bij verschillen de gelegenheden gaf hij klare uiteenzettingen van ziju fijnste gedachten. Namens de vereenigimg. voor InteHeotueole samenwerking breng ik, aldus spr., den grooten en dierbaren Lorentz dank voor alle giro ate ideeën voor zijn onvergetelijk onderricht in on ze taal die hij geheel en al meester was, waar van hij de finesses en moeilijkheden kende. Nooit hebben wij in het college een mooiere les geihad. Als vertegenwoordiger van de geleerden in do Duitsche taalgebieden eu namens de Pruisi sche Academie van Wetenschappen sprak prof. Einstein bij de groeve van den grooten en vereerden meester. Een der grootste en edelste tijdgenooten, groot door zijn werk en zijn geest, groot door zijn physische scheppingen, door zijn heerlijke, nooit verloochenende goedheid en rechtvaardigheid. Deze eigenschappen stempelen hem tot den lei der. Lorentz kon niet heerschen, alleen die nen. Geheel zijn leven is een voorbeeld voor komende generaties. Namens de familie dankte de zoon van prof. Lorentz voor de belangstelling en deelneming van het Kon. Huis en alle aanwezigen voor hun tegenwoordigheid. De aanwezigen strooiden vervolgens bloemen in het graf. Het Rijkstelegraaf bedrijf drie minuten stil gezet. Ter eeriag van de nagedachtenis van prof. Lorentz is gisteren van 12 u. tot 12,03, het uur der teraardebestelling van het stoffelijk over schot van den grooten geleerde», de Rijkstele graafdienst stil gezet. De stopzetting omvatte tevens den radiotelegraafdienst en het seheeps- radioverkeer, behoudens voor het uitluisteren en beantwoorden van noodseinen e.d. Het personeel toonde een hooge opvatting van deze stille wijding. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. Geen staking DE ARBEIDERS KRIJGEN EENIGE VERBETERINGEN. Naar van arbeiderszijde gemeld wordt, zal de door „de Eendracht" aangekondigde staking rooi een gedeelte der spinnerij-arbeiders van de fabriek Oosterveld te Enschedé niet door gaan. De directie heeft nl. eenige arbeiders op het kantoor ontboden en hun medegedeeld, dat de oude tarieven weer zullen worden betaald dn nog enkele andere verbeteringen zullen worden ingevoerd. Het verhoogde loon, bedra gende ongeveer 2 per week, is Maandagavond reeds uitbetaald. I Onderhandelingen Men schrijft uit Tilburg aan de „Volkkr.": Naar wij vernemen, zal op Donderdag 16 Fe bruari a.s. wederom een bespreking plaats vin den tussche» bet bestuur der Vereeniging van Tllbur.gsche fabrikanten van wollen stoffen en het bestuur van St. Lambertns. UIT HET KLEEDINGBEDRIJF. Het dreigend conflict. DE HOUDING VAN HET N.V.V. Het hoofdbestuur van den bond in de kiae- dinglndustrie heeft gisteren een bespreking ge had met het dagelijksoh bestuur van hot N.V.V. over de uitsluiting van de georganiseerde kleer makers, doorr do leien van idem bond van kk-or- makerspaitroons, on een dreigend conflict in hot ongros confectie bedrijf te Amsterdam. Het dagielijtech bestuur van het N.V.V, ver klaarde volkomen aocoord te gaan mat het standpunt der vakbonden in de kleeiingindus- trle om gezien de bonding der werkgevers den strijd te aanvaarden. Mocht bet mooüig zijn, zoo verkaaaixle bet diagelijksdi bestuur van. het. N.\.\. dan lean de hond in de toleed iuglndustr ie op den steun van heit N.V.V. rekenen. VAN Naar we veniomen, heeft de heer van Betten ontslag genomen als bestuurslid van de afd, den Haag van de -R. K. Vereeniging voor hoof den van groote gezinnen en als secretaris, penningmeester van „de R. K, Vacantiebezig- beid". I r«*.; •A S '■r*T Behandeling voor de rechtbank. Voor de strafkamer der Haagaobe Rechtbank zijn gisteren behandeld de zaken, welke ver band houden met het ontdekken van heit ge ruchtmakende abortus geval in een woning in een hofje aan de Van Limburg Stir maatraat. Zooals men weak is «en 20-jarige Dultsche dioMtboda bot slachtoffer van dit geval gewor den en is baar lijk later drijvende in de Waal haven to Rotterdam in een duivenhok aangetrof fen. Terecht moesten etaan de koopman H. J. K, en diens vrouw M, C., beiden gedetineerd, en voorts de koopman J. A. M., allen te 's Gra- venihage. Beide mannelijke verdae^en hadden zich te verantwoorden wegéns liet vervoeren en ver- 'bergen van een lijk on den d-ood te verhelen, terwijl aan K. voorts twee gevallen van het plegon van abortus tem laste waren gelogd. Ver dachte C. stond terecht w-egens het plegen van abortus op de Duitsche dienstbode De behandeling der zaken geschiedde met gesloten deuren. Het eerst stond terecht de koopman M., té gen wièn het O. M. drie maanden gevangenis straf eisclvte. Verdachte's raadsman, nir. Van Lidt de Jeude, pleitte voor oplegging vail een voorwaar delijke straf. Vervolgens is tegen verdachte K. drie jaren gevangenisstraf geëlscht. in deze zaak pleitte mr, J. F. B. Rutgers vrijspraak ten aanzien van de ten laste gelegde abortusgevalien, welke door den verdachte waren ontkend. Tenslotte werd de zaak tegen de vrouwelijke verdachte behandeld.' Het O. M„ waargenomen door mr. Rijkens, eisckte tenslotte 2 jaar gevangenisstraf. Pleiter vroeg vrijspraak. In de zaken tegen den koopman IC, diens vrouw C. en den koopman M, zal de rechtbank 23 (lezer vonnis wijzen. KINDERMOORD. Het lijkje in" een kast gevonden DE „MOEDER" IS GEARRESTEERD. Eenige dagen geleden beeft een familie te Hilversum in een kast op een zolder gevonden het lijkje van een pasgeboren kind. Bij onder zoek is gebleken dat een dienstbode uit Barne- veld, die bij de familie in betrekking was, doch deze in de eerste helft van Januari had ver laten, moeder was geworden en het kind daar had verstopt. Uit een door dr. Hulst uit Leiden ingesteld onderzoek is gebleken, dat het kind door ver stikking om het leven was gebracht. Dè dienst bode is door de politie aangehouden. HAAR KIND GEDOOD. Treurige toestanden Woensdag is door de politie te 's-Hage ge arresteerd de 29-jarige dienstbode L. B., als verdacht van doodslag op baar pasgeboren kind. Het meisje was als dagdienstbode bij .een familie te '3-Gravenhage in betrekking. In den nacht van 20 op 21 Januari is ZÜ bevallen ten huize barer ouders. Zij verborg liet kinderlijkje en ging den volgenden ochtend gewoon naar haar betrekking. Haar toestand was echter van dien aard, dat zij dienzelfden dag nog in het ziekenhuis moest worden oPSeDomen- Woensdag werd zij als hersteld ontslagen maar door de politie gearresteerd. VAL8CHHEID IN GESCHRIFTE. De man wist geen raad meer NOG MEER OP Z'h GEWETEN. Ten kantore der fabriek „Multicolor" voorh- R, Bonst en Co. te Deventer vond men een dezer dagen een aangeteekenden brief, uit het buitenland afkomstig, waariu ™eu een chèque aantrof ter waarde van Men. beklaagde zich ten postkantore over het feit, dat een aan- geteelcende brief zonder meer in de bus was gedaan, doch de post toonde aan, dat de brief reeds eerder met een geteekende kennisgeving was afgehaald. De recherche te Deventer onderzocht het geval en bevond, dat het afhalen van den brief was verricht door een onbekende. Deze werd niettemin opgespoord. Het bleek te zijn de boekbinder E„ werkzaam bij genoemde firma. Hij bekende, de kennisgeving te hebben opge nomen, die door de post onder de deux was beengeschoven. Hij had daarop met een firma- stempel de machtiging onderteekend, welke noodiig was om den brief door een ander te doen afhalen en deze machtiging geëndosseerd aan iemand met gefingeerden naam, met wel ken naam liij ook het ontvangstbewijs had onderteekend. Toen hij den brief in handen had, wist hij er geen raad meer mee, want de chèque van 1200 was op naam gesteld. E. wist niet beter te doen dan den brief bij zijn werkgever ln de bus te werpen, alsof hij door de post ware be zorgd. Hij veranderde daartoe vooraf nog den datumstempel zoo, alsof do brief eerst pas was aangekomen. Bij huiszoeking bleek, dat E. in de fabriek nog kleine diefstallen had gepleegd en vele voorwerpen, voor de firma van waarde, had ontvreemd. E. is door de politie in arrest genomen. ■i Mevrouw Justine Ward. De .groote Anterikaansche muziekpaedagöge, Mevrouw Justine Ward, directrice van het Pius X-Instltuut te New-York, zal, naar wij vernemen, in de maand Augustus a.s. naar Nederland komen, teneinde, op het kerkmuziek- congres te Utrecht over hare methode te spre ken. Tevens zal dan een zangdemonstratie gege ven Worden door de kinderen van Horn en Haelen, die onder leiding van Rector Vulllnghh en den heer Jos, Lennards in deze methode ge schoold zijii, v. In de Woensdag gehouden raadsvergadering te Delft, kreeg de heer van Dijk verlof, een vraag aan het college van B en W, te stellen inzake hun houding bij da concessie-aanvrage van de Z. H. A, M. Bij zijn vraag aangaande de Haagsche Tram- maatschappij en de Z. H. A. M., herinnerde de heer van Dijk eraan, dat in de raadsvergade. ring van 22 December 1.1. een motie is aan. genomen, waarbij is uitgesproken, dat het be. sluit van de Kroon, inzake de Z. H. A. M. in strijd was met do belangen der burgerij. Kort daarop is door de Z. H. A. M. een vernieuwde aanvrage bij Ged. Staten ingediend, dat van „St. Joris" af reizigers konden worden opge nomen. Die concegsic-aanvragë is D Januari door Ged. Staten in het openbaar behandeld. En nu had spreker verwacht, dat B. en W. daar ook door vertegenwoordiging blijk van belangstelling hadden gegeven. Dat ze voor de motie niets zouden gevoelen, kon spreker zich indenken; doch dan hadden ze daarvan aan den raad kennis moeten geven; dan had deze op eigen initiatief iets kunnen doen. Zeer terecht kon er dan ook door Mr. de Wilde op worden gewezen, dat er blijkbaar in het gemeentebestuur van Delft geeu bezwaren tegen de H. T. M. waren. Spreker wilde gaarne de motieven van B. en W. weten; en hij vroeg inzonderheid, waaróm aan de motie van 22 December geen gevolg' is gegeven. t e De voorzitter, burg. Mr. G. van Baren, merkte allereerst op, dat de kwestie zeer zeker de belangstelling heeft van B. en W, Hij wraakte het echter, dat uit de motie de stelling wordt gedistilleerd, als zouden B. en W. zich laten vertegenwoordigen bij de openbare behandeling in de zitting van Ged. Staten. Met den heer van Dijk verschilde de voorzitter van inzicht, en hij hield nadrukkelijk vol, dat de raad gevoeld heeft, welke houding het college zou aannemen. Het college is er dankbaar voor er nu een enkel woord, van te kunnen zeggen. Men heeft beweerd, dat het zoo'n slap college zou zijn; dat zich van de Z. H. A. M. niets schijnt aan te trekken. Wij zijn echter overtuigd, dat we inzake het veTkeer tamelijk actief zijn geweest. We hebben gepoogd een beter verkeer te 'krijgen tussohen Den Haag en Delft, door verbreeding van de Phoenixstraat, een booge brug bij Reineveld en een verbreeding' van dn Haagweg. Dit resultaat is verkregen door samenwerking met het rijk, de provincie en de H. T, M., die daarvoor 300.000 heeft toegezegd. En nu acht het college 't niet oirbaar, om het geld aan te nemen en tegelijkertijd de Z. H. A. M. te steunen. We moeten de tram de volle gelegen, held geven tot ontwikkeling te komen. Pas gisteren is het contract met de H. T. M. geteekend. We krijgen een doorgetrokken lijn van den Zuidwal af met een 7 minutendienst. Het Zuidelijke en Oostelijke stadsdeel zal ook een betere aansluiting krijgen met een autobus. We zouden niet vrij uitgaan. Indien we een deel van Delft voor goed aan het debiet van de H, T, M. onttrekken. De Z. H. A. M. geeft een 40,minutendienst; bij een frequent verkeer kan de H. T. M. meer geven. De H. T. M. heeft ook den plicht, zooveel mogelijk in de behoefte van het verkeer met Delft te voorzien. Pas een paar maanden geleden heeft het college een conferentie gehad met do tram; en het beginsel van de tram was niet onsym pathiek. We hebben ook rekening te houden met nieuwe toestanden, en de tram heeft inwilliging van verschillende wenscheu toege zegd. Op het oogenblik is do tram nog ge handicapt. De bus zal om het half uur rijden van den Wlppohler naar de Haagpoort en de prijs zal 5 cent bedragen; van den Wippolder naar Den Haag 25 cent; naar het Plein 30 cent; tot de Broeksloot 20 cent. Ook is de tram bereid tot concessies in verband met aansluiting op de bussen op andere dagen dan Zaterdag en Zondag. Het blijft niet zonder invloed, dat de meer. derheid der gemeente 't niet met 't college eens is; doch er dient een offer aan het heden te worden gebracht ten bate van de toekomst, en niet omgekeerd, besloot de voorzitter. BISSCHOPPELIJK MUSEUM TE HAARLEM. Z,D.H. de Bisschop van Haarlem beeft be noemd tot voorzitter der commissie voor hot RtesOhoppielijlk Museum te Haarlem en. tot con servator van hot Museum, den WeJeerw. Heer Pastoor L. J. Booigmans. Voorts fingievolge toet overlijden van den Z.E. Heer idr. H. Van Aarsien tot lid der commissie den W.E. Z.G. Hoor J. J. Honnieman, Leeraar 'aan het Seminarie „Hagéveld" te Heemstede. („St. Bavo") De toestand van den heer Toorop was gis teren tamelijk goed, Gisterenavond .sliep de patiënt rustig. LOUIS DE VRIES GEDECOREERD. Den Nederlandschen acteur Louis de Vries, die thans gaat voorstellingen In Denemarken geeft, werd giBterenoohtend In het koninklijk Paleis door Kroonprins Frederik het ridder kruis der Danebrogorde verleend. Bij de familie te 's Gravenhage is bericht ontvangen vaii 't overlijden van 'n kortstondige ziekte van Pater Alfredo Borgstede, van de Or de der H.H. Harten (Picpus), Missionaris in B'razilië, provincie Minas Geraës. De overledene was bijna 30 jaar oud en gedurende 1V2 jaar in die missie werkzaam. P. WIJN t Te Haarlem .is op 63-jar.igeu leeftijd ovex- ledeu de toeeir P. Wijn, oud-geneesheer-direoteur van het Koningin Wiltoaltnlma oagTilderagaet- hu'is te Bandoeng, y J DE KWESTIE NIET ZOO HEEL EENVOUDIG. In de „S t u d 1 n" van Februari schrijft Seb. Tromp onder den titel: „Nog eens: Roomsch Katholiek" het volgende: „Nog voor ik zelf een afdruk van mijn arti kel „Rooinsch Katholiek" ontving, was het reeds overgenomen in verschillende couran ten. Intusschen, de distinctie, die catholicus maakt: „Katholiek of Roomsch-Katholiek" bevalt nie niet. Mijn artikel beoogde ook een derde, dat door Katholiek allerminst wordt uitgesloten. Dat de subtiele distinctie: Roomsch-Katho- lieke Kerk en Roomsch e Katholieke Kerk de massa ontgaat, is ook mijn meening: ik ben dan ook niet van plan mij een Roomsch e Katho liek of een R. K. met een komma te noemen. De moeilijkheid van catholicus, dat Roomscii niet te vinden is in de symbola, werd zooals ik aantoonde cok op het Vaticanum gemaakt en was geen reden het ..Roomsch" te schrap pen. Catholicus beroept zich op zijn catechismus. Maar er bestaat zelfs een „Roomsche catechis mus cn in dien van Pius X staat de vraag:. „Waarom heet de kerk ook Rooinsch?" Als mijn geachte opponens vindt dat het praedicaat, Roemscli aan de Kerk slechts acci denteel toekomt, had het hem des te meer moeten treffen, dat het Vaticanum in den éérsten regel van het éérste hoofdstuk van de éérste constitutie de Kerk „Roomsch" heeft willen noemen; en waarlijk dit is niet per aeeidens gebeurd. Want datgene dat door Roomsch wordt uitgedrukt; onze band met den Paus en daardoor: onze zichtbare eenheid, liet l'ormeel element onzer algemeenheid en de garantie onzer apostolische afkomst, is inder daad zeer wezenlijk. Catholicus zegt, dat het alleen gaat over een opportuniteitskwesitie. Zeer zeker, en daar om bestond ook mijn studie uit twee doelen:; een theoretisch en een practisch. Maar ik be schouwde bij de practische vraag vóór en te gen, en eindigde, schoon zeer geporteerd in een bepaalde richting, met een vrasgteeken; catho licus ziet slechts één kant en eindigt aan stonds met een punt. Als echter catholicus de opportuniteit zoekt Sn het bestrijden der Kuyperiaansclie plurifor miteit der waarheid, dan doet hij beter zicli ook niet „Katholiek" t.e noemen, maar „Chris ten tout court. Want alleen zij zijn Christen, die Christus' lieele leer aanvaarden. Dat het. begrip „Katholiek" reeds „Roomsch" Matholiek' omvat, is zeer waar; maar hetzelf de geldt, en nog meer, voor „Roomsch". Men ziet, voor de oplossing der moeilijkhedef van catholicus kan ik voov het meerendeel naar mijn eerste artikel verwijzen. Intussclier dank ik hem zeer, dat hij mij de gelegenheic gaf eenige punten te releveeren". Naschrift der Redactie: Wij wil len te dezer plaatse in dit vraagstuk geen partij kiezen. Overigens meenen wij, dat de kwestie, waar het hier om gaat, niet op de allereerste plaats een theologische, maar een historische en een van spraakgebruik is, zooals uit 't heele verloop der gedaehtenwisseling over dit vraagstuk, dat. vooral door mgr. Hopmans' artikelen in „Sanota Maria" (toch ook geen theologisch vak blad), weer actueel geworden ls, afdoende blijkt. Gisterenmiddag is te Venlo in den ouderdom van 73 jaar, zacht en kalm overleden de Hoog- eerw. Heer M. W. H. Bauduin, oud-Deken van Venlo en Kanunnik van het Kathedraal Kapit tel van Roermond. Op 21 April 1921 werd hij benoemd tot Ka nunnik van het Kathedraal Kapittel te Ro»r- rnond. Op zijn verzoek werd hem deer Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen met ingang van 1 October van het vorig jaar eervol ontslag verleend als Pastoor-Deken. Deken Bauduin is o.rn, voorzitter geweest van de Vereeniging tot samenstelling van Nederlandsche bedevaarten. I-lij was Officier in de orde van Oranje Nassau, drager van het Berekruis Pro Ecclesia et Pontifico en egiftigd met het Kruis 2e on 3e klasse van toet Duitsche Roode Kruis. In den ouderdom van 59 jaren is te 's-Gra- venhage onverwacht overleden de oud-notaris Hendrik Wertheim. Hij was lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland in welk cellege hij de Vrijzin- nig-Dem'ocratische richting vertegenwoordigde, en werd ook tot lid van den Amsterdamschen gemeenteraad gekozen, voer welke functie hij echter bedankte. Van de Broederschap van Notarissen was hij .laren lang secretaris en menige wetenschappe lijke voordracht heeft hij voor die vereeniging ê'ehoucleaj. I>e Regeering erkende zijne verdiensten door hem te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau en tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. WILLEM VAN KONIJNENBURG 60 JAAR Huldiging in den Haagscheu Kunstkring. Gisterenavond had er in den Haagschën Kunstkring een huldiging plaats ter gelegen heid van den a.s. 60en geboortedag van den kunstschilder Willem van Konijnenburg. In een der zalen van dien Kring had zich tegen negen uur een groot aantal leden en vrienden, waar onder vele bekende kunstenaars, verzameld om aan deze huldiging deel te nemen. Toen de heer en mevr. van Konijnenburg, aan' den ingang ontvangen door het bestuur, de zaal betraden, weerklonk een hartelijk en langdurig applaus. Nadat allen plaats hadden genomen, nam de heer Willem Cossaer, voorzitter van de eerste afdeeling van den Kunstkring, het woord om den jarigen en zijn echtgenoote een welkom toe te roepen. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het voor dezen avond samen gestelde programma, waaraan vele leden van den Kring medewerkten. De heer Albert Vogel hield o.a. een red» waarin hij den schilder dankte voor hetgeen deee in een lange reeks van jaren voor den Kring had gedaan, en hem het eereiuimaat- schap van den Kring anlhood, y

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 12