DAGBLAD VOOR SCHiEDAM E M)PUROL GRATIS VERZEKERD 51ste Jaargang Zaterdag 11 Februari 1928 No 15090 Dit nummer bestaat uit drie bladen BETAALT UW OP TIJ D l GIJ ZIJT DAN EERST - ...7"" ....u1 „Tm. J"1"'"' l'ij "f één o0S' 130 bi> vcl'Iies van eeD duim5 75 bi' v1erl!es GEMEENTERAAD VAN SCHIEDAM DE SLACHTHUISKWESTIE Uw Baby Abonnementsgeld Ingekomen stukken AGENDA. Heden Donderdag 1G Febr- RAADSOVERZICHT =302= COURANT Bureau KOEMARKT SCHIEDAM. - Teleloon Weroommunaal nó. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden ƒ3.25. Per maand 1.10. per week 2o cent Franco por post 3.75 per kwart Afzonderlijke nummers 5 ct. Postckèque en Girodien,t 81i40. ADVERTENTlëN 15 regels 1.55. Elke regel moer 30 ct. Reclames lusschen den tekst 60 ct. por re^el Kleine advertenties: 30 woordeD 23 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kaboutoradvert. 5 reg. ƒ0.50. 10 reg. ƒ0.75. 15 res. ƒ1. Incassokost, worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; oOO bq verliesb£ d e e]k^n am!oreil vi^er. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt, wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen herverzekerd bg de Nieuwe HA VBank, Lange Haven 103. Schiedam van een Gistermiddag vergaderde de raad der ge meente - Te kwart over twee opende de voorzitter de vergadering, welke onmiddellijk m geheime zi - ting overging. Dit comité-generaal duurde tot Start over vier, waarop de openbare vergade ring een aanvang nam. Voorzitter de burgemeester de heer A. J. Gijsen Tegenwoordig zijn 26 leden. Afwezig de heer ir. C. Houtman, wegens verblijf in het buitenland. De VOORZITTER stelt direct aan de orde rjunt 6 van de agenda: Voorstel van de commissie van Advies inzake Blachtkuisplannen om: 1. definitief te hesluiten tot de oprichtm» van een abattoir; 2. daarvoor grond in de omgeving van de Wilhelminahaven aan te wijzen en dezen be schikbaar te stellen voor den prijs van 1" per M2; 3. het mandaat der commissie met een jaai te verlengen en haar te machtigen cle plannen verder te doen uitwerken met opdracht, de definitieve plannen te zijner tijd aan den Raad voor te leggen en daarbij een definitief creü e te vragen; 4. in verband met het feit, dat het lie Commissie de heer T. Slavenburg, lid van hel dagelijksch bestuur der gemeente is geworden, in diens plaats een ander raadslid te en 311 Zie hiertoe onze nummers van vorige week Zaterdag en Maandag j.l. i De heer SWARTJES (R.K.) wil ondanks het gehoorde in comité-generaal contact zien te zoeken met andere plaat-sen om cle exploitatie kosten te drukken. Spreker is voorstander van een abattoir, maar zou om financieele redenen zich tegea dit voorstel moeten verklaren. De heer HOOGENDAM (A.R.) kan zich ver eenigen met hetgeen door den heer Swartjes is gezegd. De heer DINKELAAR (S.D.A.P.) vraagt wat nu eigenlijk de bedoeling der heeien is. De heer SWARTJES (R.K.) voelt zich niet verantwoord 438.000 ten laste van Schie dam te brengen. Hij kan niet voor dit voor stel stemmen zooals het hier ligt. Spreker wil zaken doen. De andere gemeenten moeten in deze aangelegenheid betrokken worden. De heer HOOGENDAM (A.R.) zou toch voor dit voorstel zijn, als Vlaardingen niet meedoet. Maar eerst dient nog naar deze samenwerking te worden getracht. De heer v. d. TEMPEL (C.H.) is er nog niet van overtuigd dat het abattoir op de in sub 2 aangegeven plaats moet komen. Hij is overi gens voor de stichting van een abattoir. C De heer HIJMAN (V.D.) wenseht eveneens samenwerking met andere gemeenten, om de lasten te verminderen. De heer van NOORDENNEN (G.D.) meent, dat de burgerij er recht op heeft te weten, waarom nu een abattoir van ruim 4 ton noodig is, terwijl men in 1925 zulk een uitgaaf niet verantwoord achtte. Mr. v. Velzen was er in 1925 tegen, wethouder Slavenburg is als tegenstander in de commissie gekozen Als Vlaardingen geweigerd heeft mede te werken tot het stichten van een abattoir, dan wil spreker verklaren, dat Vlaardingen s be stuur de belangen van zijn gemeente over het hoofd heeft gezien. Mr. van Velzen en de heer Ingelse waren in 1925 van meening dat de af stand van 6 K.M. van het abattoir van Rotter dam cle stichting van een eigen abattoir niet - wettia'Ie. Spreker is voor eefi abattoir, maar spr. zou de overtuiging willen hebben dat alles is gedaan om tot samenwerking met andero gemeenten te komen .Spr. vraagt dus hoe de vroe.ftoi'e tegenstanders thans voorstanders zijn geworden, waarom de tegenstanders zijn be keerd en of nog iets voor samenwerking kan worden gedaan. De heer v. cl. TEMPEL (C.H.) is van tegen stander voorstander geworden, omdat het par ticulier initiatief in gebreke is gebleven een gemeenschappelijk slachthuis te stichten. Wethouder VAN VELZEN (R.K.) heeft op het standpunt gestaan, dat wanneer er gelegen heid bestond door samenwerking' van de sla gers hetgeen was toegezegd de gemeente een uitgaaf van 4 ton te besparen, spreker dit zou toejuichen. Die toezegging j: niet gestand gedaan en men staat nu voor het feit, dat er een slachthuis moet komen en dan wil spreker een goed slachthuis. Maar wat. dit vo-.rslel betreft kan spreker er niet mee instemmen, dat er een slachthuis hier zou komen en straks op 3 K.M. afstand nog een ander slachthuis. Dat is geldverspilling Spreker hoopt nog altijd op het gezond ver stand van degenen die rond Schiedam wonen, en vertrouwt, dat Vlaardingen als we dit Abattoir stichten, nog tot overleg bereid zal zÜn. Spreker vertrouwt tevens, dat wij altijd bet koopmanschappelijk standpunt zullen in nemen, dat wie bij ons slachten wil, altijd hier welkom zal zijn en dat ook wij tot overleg ons steeds bereid zullen houden. Ook de heer VAN DORP (R.K.) is van tegenstander voorstander geworden. In 1925 was er een groote toevoer van hnitenlandsch bevroren vleescher waren hier haast geen slachtingen. Thans zijn de slachtingen zeker een derde hooger. Het vooruitzicht is, dat dit niet. zal verande ren en daarom kan spreker voor dit voorstel zijn. Het is jammer dat er met Vlaardingen geen overeenstemming werd bereikt, maar spr. meent, dat hierin hot laatste woord nog niet gesproken is. Wettbuder SLAVENBURG (C.H.) is niet van standpunt veranderd. Spreker vindt, de hier gegeven oplossing van het ahattoirvraag- stuk niet de gelukkigste, maar spreker heeft nooit in de commissie plaats genomen met. de gedachte om de oprichting van een abattoir te verhinderen. Voor spreker hoeft de vraag, of er een abattoir moet komen, afgedaan. Slechts blijft de vraag: Hoe moet dit abattoir zijn? Spr. kan zich niet voorstellen, dat Vlaardingen niet nog op de kwestie zou terugkomen. De heer VAN NOORDENNEN (C.D.) repli ceert. De heer van Dorp komt nu met bevro ren vleesch maar dat wil er bij spreker niet in. Spreker wil nog steeds gaarne weten, wat er toe heeft geleid dat men nu een abattoir wil stichten, terwijl men er vroeger tegen was. De heer DINKELAAR (S.D.A.P.) wil voor stellen, dat als* er weer dergelijke zaken aan de orde zijn, dan cle demonstratie door des kundigen in het openhaar te laten geschieden. Dan kan de pers aanwezig zijn en wordt ook de burgerij op cle hoogte gebracht. Wanneer cle omliggende gemeenten meewer ken zal er een grooter bedrag dan volgens de huidige raming mee gemoeid zijn." De heer KAVELAARS (R.K.) stelt voor, de zaak uit te stellen, tot nader overleg met na burige gemeenten heeft plaats geliad,. De VOORZITTER zal de idee van den heer Dinkelaar om eventueele demonstratie in het openhaar te houden overwegen. Spreker herinnert er aan, dat Vlaardingen tot een gigen abattoir besloten heeft. Spr. weet niet, hoe thans ntode(r overleg zou moeten plaats vinden. De heer STEENS (R.K.) merkt op, dat reeds in principe tot stichting van een abattoir is besloten. Vóór den bouw zullen nog' wel eenige maanden verloopen, zoodat er nog alle ge legenheid is met naburige gemeenten te over leggen. Spreker zou dus eenvoudig cle zaak vlilen laten doorgaan. Wethouder DE BRUIN (S.D.A.P.) stelt er prijs op nog eens te zeggeu, dat Schiedam tot Vlaarding-eji is gegaan, dat B. dn W. van Vlaardingen officieel hebben bericht, dat zij besloten hebben na rijp overleg definitieve plan nen te laten ontwerpen voor een eigen slacht huis. Met zulk een antwoord heeft men reke ning te houden Eu spr. acht het heneden de waardigheid van ons gemeentebestuur, om an dermaal officieel naar Vlaardingen te gaan. Spr. acht één slachthuis voor beide plaatsen van groot belang. Maar wij kunnen niet andermaal ons tot Vlaardingen wenden. Doen we dat, dau zouden we voorwaarden kunnen krijgen, die we niet zouden kunnen accepteeren. Het woord is thans aan Vlaardingen. De heer VAN DER MOST (A.R.) is voor punt 1 van het voorstel; maar zou de aanwijzing van den grond nog even willen aanhouden. Wethouder DE BRUIN (S.D.A.P.) meent, dat de grond juist uitstekend geschikt is ook om andere gemeenten te trekken. De heer VAN DER MOST (A.R.) vindt den grond over den spoorweg als aangewezen. Ook do heer SCHEURKOGEL (C.H.) meent dat cle kwestie van de grondaanwijding moet worden uitgesteld. Het voorstel van den heer KAVELAARS (R.K.) om cle zaak uit te stellen tot de onder handelingen met naburige gemeenten hebben plaats gehad, wordt verworpen met vier st. voor. Wethouder VAN VELZEN (R.K.) wil voor het voorstel der commissie stemmen, maar wanneer door een naar ons toehalen van Vlaar dingen de uitgaven 30.000 in totaal vermeer deren en cle inkomsten 30.000 per jaar, dan strijdt het niet tegen de waardigheid van den raad, integendeel zijn we verplicht, naar Vlaar dingen te gaan voor nieuw overleg. Spreker stemt dus voor onder de reserve van nieuw overleg. Punt 1 hesluiten tot cle oprichting van een abattoir wordt zonder stemming aan genomen. slaapt weder rustig als ge de branderige, ontstoken of smettende plekken behandelt met Doos 30 en 60, tube 80 ct, Bij Apothekers en Drogisten Reel. 1345S 15 EEK KIEüWERWETSCH VERVOERMIDDEL in de straten van Berlijn. Een struisvogel, gespannen voor een wagentje, is voorzeker geen alledaagse^ gezicht. De artist, die met het dier uit rijden ging, trok hier en daar dan ook wel eenige belangstelling. Heel. 15Ï3S ifj Punt 2 aanwijzing van grond in de omgeving van de Wilhelminahaven wordt met op 2 na algemeéne stemming aangenomen. Punt 3 verlenging van het mandaat der commissie wordt zonder stemming aan vaard. Als nieuw lid der commissie wordt in de plaats van den heer Slavenburg be noemd de heer v. d. Kraan Aan cle orde worden dan gesteld de Van B. en W. voorstel tot het aanbrengen van een wijziging ir atUkel 7 van het raads besluit van 30 December, 1927 betreffende het aangaan van een rekeni-ngcourant-overeen- komst voor het jaar 1928 mét de bank voor Nederlandsche gemeenten. Goedgekeurd. Voorstel om het college te machtigen tot afbraak van het perceel van Leeuwenhoek straat 40. De machtiging wordt verleend. Van het lid van den Gemeenteraad den heer L. Petter, schrijven, waarin hij verzoekt in cle eerstvolgende vergadering van den Ge meenteraad in de gelegenheid te worden gesteld de volgende vragen tot B. en W. te mogen richten. lo. Zijn B. en W.. niet van meening, dat cle instelling van een radio-distribuitie-bedn'jf volgens plan zooals dit in andere gemeenten in het leven is geroepen recht va nbestaan heeft.' 2e. Zijn B. en W. bereid de wenschelijkheid en cle mogelijkheid van cle instelling van een radio-distribubie-bedrijf te overwegen en even tueel een desbetreffend plan aan den Raad voor te leggen? Wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Van de St. Willibrordusatichbing en de Ver. voor Geref. Schoolonderwijs verzoeken om in het genot te worden gesteld van de gemeente lijke vergoeding over bet dienstjaar 1927 be doeld in art. 100 der L.O.-wet 1920 ten behoeve van de bijzondere lagere scholen aan cle Nas. saulaan 42, Oostisingel 24 en Stadhouderslaan 30. Wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Van de bijzondere Schoolbesturen aanvragen om cle gemeentelijke vergoeding, bedoeld in art. 101 der L.O.-wet 1920 ten behoeve van de onder hun besturen staande bijzondere lagere scholen over het dienstjaar 1927. Wordt gesteld in handen van B. eu W. om advies. Van cle bijzondere schoolbesturen verzoeken om voorschot op cle gemeeentelijke vergoeding overeenkomstig art. 101 der L.O.-wet 1920 ten behoeve van onder hun besturen staande bij zondere lagere scholen voor het dienstjaar 192S. Wordt gesteld in handen van B. en W, om advies. Van de commissie to-t wering van schoolver zuim aanbieding van het verslag harer com missie over het jaar 1927. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van den heer A. Hoogendijk schrijven waarin hij meedeelt, dat hij zijn herbenoeming tot iid der commissie van toezicht op het lager onderwijs aanvaardt. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van den secretaris der Sehiedamsclie Ver. tot bestrijding der tuberculose, sclTrijvea, waar in hij namens cle vereeniging hartelijk dank zegt voor de haar toegekende subsidie. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van het bestuur der vereeniging voor schooi en wei'lctuinen schrijven, waarin het den bij- zonderen dank van cle Vereeniging overbrengt voor de haar verleende steun. Worclt voor kennisgeving aangenomen. Van de St. Willibrordusstichting en de ver. tot bevordering van christelijk onderwijs ver zoeken om ook voor het jaar 1928 een subsidie te willen verleenen in de jaarwedden van :1e onderwijzeressen die boven het verplichte aantal aan haar bewaarscholen zijn verbonden. Wordt gesteld in handen van B. en W. cm advies. Van de besturen der bijzondere bewaarscho len verzoeken om een extra-subsidie voor liet jaar 1928, teneinde ook in 192S de salarissen van het personeel aan haar bewaarscholen ver bonden, gelijk te kunnen stellen met het sala ris van het personeel der gemeentelijke bewaar scholen. Wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Van cle R. K. Openbare Leeszaal en Biblio theek bSt. Liduina" adres, waarin wordt ver. zocht haar vanaf 1927 de door het Rijk als voorwaarde gestelde subsidie ad 3836 te wil len verleenen. Wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Van den heer K. Rovers schrijven, houdende verzoek hem met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag te verleenen als leeraar aan den Ge meentelijken Handelshoogeschool. Wordt gesteld in handen van B. eu W. om advies. Aan de orde komt dan punt: Squat er Voorstel van de commissie voor de strafverordeningen, tot wijziging van de bouw verordening. De heer DINKELAAR (S.D.A.P.) vraagt ten aanzien van sommige artikelen, waarom zij zijn vastgesteld, als B, en W. cle bevoegdheid hebben er ontheffing van te verleenen. Zulks geldt met name te aanzien van art. 28. Van de daarin gemaakte bepalingen zou spreker geen afwijking willen toestaan. Wethouder VAN VELZEN (R.K.) merkt op, dat er zeer ingewikkelde onderhandelingen aan cle totstandkoming van deze verordening zijn voorafgegaan. Wanneer er geheel dwingende bepalingen bestaan, is de gemeente direct on derhevig aa nde critiek van het rijksbouw- en woningtoezicht. Is er een dispensatie-mogelijk heid door B. en W. aanwezig', dan zijn we steeds gedekt. B, en W. blijven echter onder con trole niet slechts van Ged. Staten maar ook onaer die van den gemeenteraad. De bevoegd heid van B. en W. om afwijking toe te staan is enkel en alleen een voorzorg, om in bijzon dere of wisselende omstandigheden door de verordening niet te zeer te worden belemmerd. De heer DINKELAAR (S.D.A.P.) repliceert Het gaat hij hem enkel om cle bevoègdheid aan B. en W. verleend In verband met artikel 28. De heer VAN DER TEMPEL (C.H.) meent dat vooral ten aanzien van hoekcomplexen aan Si. en W. een soepele hand moet worden ge geven. De verordening wordt zonder stemming goed gekeurd. 3. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan den heer A. Stahlie q.q. van een perceel bouwgrond gelegen aan cle Westfrankelandschestraat Z.Z. hoek Vondellaan O.Z. ter breedte van pl.m. 20 M. en ter diepte van pl.m. 21 M. tegen den prijs van 16 per M2,te r bebouwing met 3 boven en beneden middenstands woningen be nevens met een hoek winkelhuis met magazijn en wnoing en 2 bovenwoningen. Goedgekeurd. 3his. Voorstel van B. en W. om met mevr. wed. S. Boele een overeenkomst van grond- vulling aan te gaan. Het bètréft hier een strookje grond aan het voormalige Brandpaci: met deze ruiling wordt voor beide partijen aldaar een beteie toestand verkregen. Goedgekeurd. De overige voorstellen van de agenda worden aangehouden tot de volgende vergadering, welke zal gehouden worden Woensdagavond 15 Febr. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. AmbrosiuSj 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patonaatsgebouw Lange Haven; aanvang S- uur. lederen Maandag repetitie R. K. Gemengde Zapgvereeniging Lorenso Perosi. Gebouw R. K. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags repetitie R. K. Mannenzangvereenl- ging St. Caecilia, half 9, R. K. Volksbond;] bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkers- bond "St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur tot halt 9 zitting bestuur Spaarfonds R. IC. S. V. Excel sior; Gebouw R. IC Kring. lederen Woensdagavond kwart over acht, precies, cursus over Leekenapostolaat. Boven, zaal R. IC. Volksbond. Eiken Woensdagavond R. IC. Burgerjonge- lingenvereeniging „ICalh. Streven", Gebouw Kath. Kring. Aanvang half zeven. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand ver- gadering Katholiek Leven, Gebouw Katholie ke Kring S!,& uur precies. Concert, te geven door „O. B. IC,", Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur Zaterdag 11 en Zondag 12 Felbr- Zaterdag van 7—9 en Zondag van l01/25 uur, tweedaagselie cursus van liet R. IC. Werk liedenverbond, te Rotterdam, Bondsgebouw, Schiekade 19. Dinsdag 14 Februari Voordracht over het verlangen der men- schelijke ziel naar God, door de Zusters Meertens en Veldhuis van het Gezelschap van de Vrouwen van Nazareth. Parochiehuis Gorzen. Aanvang 8 Uur. Intieme feestavond der R. K. S. V. „Excel sior". Gebouw .Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Vrijdag 17 Februari Weldadigheidsavond, te geven door de vereeniging tot bestrijding der tuberculose, met medewerking van de tooneelvereeniging „Utile Dulci". Gebouw R. IC. Volksbond. Aan vang kwart over 8 uur. Jaarvergadering Ned. R. K, Volksbond. Jaar verslag, rekening 1927, vaststelling der gewij zigde statuten. Aller opkomst dringend ge- wenscht. Gebouw Lange Haven 71. Aanvang 8 uur Comité-generaal. De abattoir plannen aanvaard. Harde woor den aan het adres van Vlaardingen, De raadsvergadering begon gisteren met een comité-generaal, dat twee uren lang duurde, 't Was een publiek geheim waarover het ging. De technici zouden den raadsleden inlichtingen verschaffen omtrent de plannen voor een slachthuis. Waarom die inlichtingen in besloten vergadering gegeven moesten wor den, is ons niet duidelijk, 't Blijkt altijd zoo geweest te zijn; als de een of ander werd uit- genoodigd om onzen vroedeu vaderen met zijn wijsheid te komen voorlichten, dau werd de pers naar huis gestuurd. Uit de raadszaal zelve gingen stemmen op, dat daar nu maai eens een eind aan moest komen. Aangelegen heden als deze, waar niets is te verheimelijken, waarvoor de heele burgerij belangstelling koestert, en ten aanzien waarvan zij tevens terecht kan verlangen op de hoogte te worden gehouden, dienen in het openhaar te worden behandeld. De burgemeester zou de zaak eens onder oogen zien, We meenen zulks als oen halve toezegging te mogen opvatten, en zullen er dus thans niet' meer woorden aan verspillen. Een deur die al half openstaat probeert men niet in te trappen. Er zullen In den raad nog wel eens comité's-generaal moeten worden ge houden, maar besloten bijleenkomsten waar niet anders dan inlichtingen worden gegeven, die de heele burgerij gerust mag weten, zijn uit den tijd. Toen de openbare zitting geopend werd, stelde de voorzitter onmiddellijk de slachthuis kwestie aan de orde. Er bleek vrijwel een stemmigheid te bestaan ten aanzien van de vraag of er nu in onze gemeente een abattoir moet komen. Trouwens, de heer Steens her- i inner do er aan, pvlnd»ieel was de Waag reeds in bevestigen*»* zi» teantwoord. Over het J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1