DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. GRATIS VERZEKERD 51ste Jaargang Maandag 13 Februari 1928 No 15091 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS BETAALT UW OP TIJD! GIJ ZIJT DAN EERST NADER CONTACT INZAKE DE SLACHT HUISPLANNEN S. D. C. I—EXCELSIOR II 1—2 GEMEENTERAAD TWEEDE LUSTRUM R- K. PROP. CLUB „ST. PAULUS" R. K. TOONEELVEREENIGING PIUS XI HOOG WATER ITALIAANSCHE OPERA Lucia di Laminennoor „ONS VERMAAK' Agenda INVOERRECHTEN NOORWEGEN Abonnementsgeld AGENDA. Donderdag 1G Febr- Intieme feestavond der R. K, S. V. „Excel sior". Gebouw Musis Sacrum". Aanvang S uur. Vrijdag 17 Januari Vrijdag 17 Februari Weldadigheidsavond, te geven door de vereeniging tot bestrijding der tuberculose, met medewerking van de tooneelvereeniging „Utile Dulci". Gebouw R. IC Volksbond. Aan vang kwart over 8 uur. KUNST-AGENDA. SCHEEPVAART Suiaan: KOEMARKT 4. SCHIEDAM. Teleioon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden ƒ3.25, per maand ƒ1.10. per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Poslchèque en Girodienst 81410. ADVERTENTIëN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per' regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tol een maximum van 50 woorden. Kabouteradvert. 5 reg. 0.50. 10 reg. 0.75. 15 reg. f 1. Incassokost, worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beidé handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam Nu in een der bladen de voorstelling woidt gegeven, dat de opmerking van wethouder do Bruin als zou het beneden de waardigheid van Schiedam's gemeentebestuur zijn op nieuw met Vlaardingfen ten aanzien van ons slachthuis contact te zoeken, onweer sproken is gebleven, willen we toch nog even nadrukkelijk vastleggen dat de gang van zaken in de raadsvergadering van Vrij dag anders is geweest. Wel werd het voorstel van rar. Kavelaars om dc geheele abattoirkwestie aan te hou den tot. overeenstemming met omliggende gemeenten zou zijn bereikt en werd het voorstel van de slachthuiscommissie onge wijzigd met groote meerderheid aangenomen. Maar, nadat wethouder van Velzcn be toogd had, een andere opvatting omtrent de waardigheid van ons gemeentebestuur te huldigen dan zijn sociaal-democratische col lega, een opvatting welke meer strookte met de financieele belangen onzer gemeente, werd door verschillende leden uitdrukkelijk de re serve gemaakt, dat zij slechts zouden voor stemmen onder voorwaarde dat opnieuw con tact met de naburige gemeenten zou wor den gezocht. Van do bestuurstafel.werd tegen die re serve geen bezwaar gemaakt; in den so- cialistischen hoek werd ze, zij het niet met evenveel woorden, dan toch met welwillend gebaar goed gevonden. Zoodat en daar komt het op aan - - B. en W. niet verantwoord zijn met een voudig het, aangenomen voorstel tot uit voering te brengen. Zij zijn wel degelijk verplicht opnieuw met de naburige gemeen ten het gaat natuurlijk vooral om Vlaar- dingen contact te zoeken. Iloe dat moet gebeuren, mag aan hun beleid worden over gelaten. liet komt ons voor, dat er meer bereikt zal worden door bijvoorbeeld ingeni eur Aikema zijn mooie plannen voor B. en W. van Vlaardingen te laten ontvouwen, dan door een officieelen brief, waarin van hot raadsbesluit van Vrijdagmiddag wordt ken nis gegeven. Met niets te doen, voldoen B. en W. niet aan een in den Raad nadrukkelijk tot uiting gekomen verlangen, van welks vervulling zij hun stem afhankelijk stelden. Excelsior trapt tegen den wind af. S.D.C. is volledig. Excelsior telt 2 invallers. Direct is Exc. sterker. De mid-voor zendt enkele vinnige schoten in. De S.D.C.-keeper is echter op zijn post. S.D.C. komt nu ook enkele malen opzetten. Vooral de linksbuiten is zeer snel. En daar de Exc. halflinie en linksback nogal wijfelend beginnen, sticht hij geregeld verwarring in de zwart-witte achtei hoede. Vooral de rechtsback is het, die goed partij geeft en het gevaar weet te bezweren. De Exc. voorhoede is doorgaans aan het woord De S.D.C.-linkshack en keeper werken su bliem, zoodat doelpunten uitblijven. Verschil lende harde schoten van den Exc. mldvoor verwerkt hij schitterend. Als de rechtshalf zijn linksbuiten weer geheel vrij laat, krijgt deze den bal toegespeeld, rent door alles heen en doelpunt keurig. Dit prikkelt de Excelsior-mannen; zij bestormen het blauw zwarte doel; niets wil echter lukken. Spoe dig is het rusten. Na de rust was de vrij sterke wind gaan liggen. Exc. pakt direct stevig aan. De S.D.C.-verdediging werkt nu heel goed. Hun keeper kwijt zich uitstekend van zijn taak. Ettelijke schoten weet hij onschadelijk te maken. De halflinie, die nu heel goed werkt, stuwt de voorhoede steeds ten aanval, vooral de linkshalf speelt uit stekend. Bij eeii voorzet van rechts knalt de rechtsbinnen net over de lat. Dan krijgt hij den bal goed aangegeven, hij gaat snel op doel af en maakt onhoudbaar gelijk. Nog 20 minuten is er te spelen. Nu laat S.D.C. zich nog even gelden. Dc Exc. verdediging geeft geen krimp meer en wijst de ver woede aanvallen af. Zeven min. voor het einde stevent de Exc. midvoor op doei af, passeert enkele spelers, lokt den keeper hit z'n doel en scoort het winnende punt. Met Excelsior in den aanval komt het einde. Scheidsrechter D. Haverkorn leidde correct. HOEVEEL MILLIOEN DRAADJES IR EEN KLEEDDit vraagt men onwillekeurig', wan neer men bovenstaande foto ziet, welke werd genomen in een der grootste textielfabrieken van Amerika, n.l. in Lawrence. Een enorm aantal spoelen, gevuld met boomwolvezels, welke in draden worden omgezet door denman, dien men nog juist tusschen de klossen bezig ziet Gisteren heeft do R. K. Prop Club „St. Paulus" haar 10-jarig bestaan herdacht. Om half S uur werd door den geestelijken adviseur den Weleerw. beer L. J. A. Boomgaard, een H. Mis tot intentie van de leden opgedragen, waaronder alle leden tér H. Tafel naderden. 's-Avonds werd In het Verenigingsgebouw eep feestvevgadering' gehouden voor leden, donateurs en genoodigden. De zaal was tot in allo hoeken bezet_ Te ruim 7 uur opende de voorzitter, do heer N. Lansbergen, de feestelijke bijeenkomst met gebed en een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen. Spreker bracht dank aan allen, die in de afgeloopen 10 jaar hun beste krachten aan de vereniging hebben geschonken, bijzonder aan den eersten adviseur, de Zeereerw. heer B. N. Terra., thans rector vair het St. Fran- ciscus Gasthuis te Rotterdam, die bericht van verhindering had gezonden. Na het zingen van het vaandellied, dat door alle aanwezigen werd meegezongen, verkreeg kapelaan Boom gaard nog even het woord. Spr. complimen teerde de vereeniging met het tweede lustrum en bracht hulde aan reotor Terra en den heer M. J. Wever, als oprichters der jubileerende vereniging. Vergeten mag intusschen niet worden de heer Ch. C. Ruys, hoofd der R. K. school, die op zijn beurt veel tot de oprich ting heeft bijgedragen. Met een propagandis tisch woord over „St. Paulus" en een opwek king tot trouw vergadering-bezoek, sloot spr. zijn toespraak. Dan ging het gordijn omhoog en de humo risten van VelzenPaardekooper werden met applaus begroet. Op kostelijjke wijze hebben deze heeren den aanwezigen eenige aange name uren verschaft. Het hoogte punt be reikten zij zeker in bet kluchtspel „Een kod dige vergissing" waarin de domme knecht Joris den aanstaanden schoonzoon „Kruik", geen rust liet. Terecht was de voorzitter aan het einde van dezen avond de tolk van allen toen hij de humoristen dankte voor hetgeen zij hadden geboden. Rest nog te vermelden dat de heer Joh, Oorschot de verschillende nummers begeleidde en de pauze vulde met pianomuziek. Hoogst voldaan gingen allen huiswaarts. Het tweede lustrum behoort 'weer tot liet verleden; het bestuur van St. Paulus kan op de viering ervan met genoegen terugzien. De R. K. Tooneelvereeniging Pius XI, onder- afdeeling St. Jozefgezellenvereeniging Schie dam III (Frankenland) zal morgen 14 Februari voor ouders en genoodigden der leden van het St. Aloysiuspatronaat en Vrijdag voor ouders en genoodigden van de leden der Sfnt Jozefgezellenvereeniging een f eestuitvoe ring geven in het gebouw achter het R. K. Weeshuis. Opgevoerd wordt „Arme Millionnair" door M. A. R. Janssen De uitvoering begint om 8 uur. Door den storm opgedreven kwam het Maas water Zaterdagavond op 't Hoofd tot aan de huizen, terwijl het gisterenmorgen de hoogte van 1.65 hoven N.A.P. bereikte. Zaterdagavond was de Waterstand 2 05 boven N.A.P. „O. B. K." Terwijl regen en hagel tegen de ruiten klet terden, hebben wij Zaterdagavond met genoe gen zitten luisteren naai' de muzikale presta ties van het harmoniegezelschap „Oefening Baart Kunst", dat ónder leiding van den heer J. C. M. Feltzer een concert gaf in den R. K. Volksbond. Aangevangen werd met een schetterenden marsch: „Met trommels en trompetten", door P. van Gent, waarna Mozart's „Titus"-Ouver- ture geruimen tijd de muzikale gemoederen van het publiek wist te boeien. In den Strauss-wals „An der schonen blauen Donau", die door het Publiek met een dave rend applaus beloond werd de menschen kunnen er zoo gezellig in meetellen scheen het verleidelijke wals-tempo in het eerste ge deelte colt eenigen der medespelenden zoodanig onder zijn suggestie gebracht te hebben, dat zij bijwijlen den maatstok van den dirigent vergaten. De „Grand air varié" van L. Langlois, werd door den bariton-solist, den heer M, v, Wal- lenees, die over een uitmuntende embouchure beschikt, goed voorgedragen. Het orkest bad in dit nummer een bescheiden partij te ver vullen, die desondanks goed is uitgevoerd. Het volgende programmanummer was: „Bénédiction des poignards", mosaique sur „les Hugenots" van Meyerbeer, terwijl beslo ten werd met: Ballet des parfums van F. Popy eu een fikschen marsch. Door het tooneelgezelschap „Onderling Be lang", werd na de pauze voor het voetlicht getreden met een tooneelstuk, getiteld „Klep tomanen", waarin door alle medespelenden. goed spel vertoond werd. Er bleek Zaterdagavond in den Rotterdam- schen Schouwburg voor Donizetti's oeuvre zeer bevredigende belangstelling' te bestaan. Vrijwel alle rangen waren goed bezet. Zoo dat „Lucia di Lammermoor" het blijkbaar nog wel op het repertoire houden kan. Of was het enkel de vertolkster van de titelrol, signorina Cassani, die de aantrekkingskracht vormde? Feit is, dat met eenige reserve voor de eerste acte, zij een pracht-uitbeelding gaf van de tragische figuur welke ze had voor te stellen en dat de schitterend gezongen waan zin-scène een frenetiek applaus aan de toe hoorders ontlokte. Het sextet uit de tweede acte moest worden gebisseerd. Aan het koor is een beteekehend deel in deze opera toegekend en de populaire melo dieën wérden met entrain gezongen. Trou wens, boe verouderd Donizetti's opera ook is, ze is geknipt voor een populaire voorstelling', waaraan met een bezetting als Zaterdagavond Biasini als lord Ashton, Parodi als lord Bucklan voelden zich zeldzaam goed in het Schotsche milieu thuis en Balzan was een waardige Bidebent groot succes zou mogen worden voorspeld. Alhier is opgericht een tooneelvereeniging, die onder den naam van „Ons Vermaak" ge zellige avonden wil organiseeren. Aanvanke lijk traden 14 leden toe. De Gemeenteraad is bijeengeroepen tegen Woensdag 15 'Februari, des avonds ten 8 ure. Na de mededéelingen en ingekomen stukken, vérmeld't de agenda: la. Benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken standin verband met de ontslagname als zoodanig'van den heer D. Boddeus. lb. Benoeming van een gedelegeerd lid bij de VeEecniging „Schiedamsch Volksbadlniis", in verband met de ontslagname van den heer D. Bóddeus als. raadslid en wethouder, lc. Benoeming van een lid van de na te noemen Commissiën in verband met de be noeming .tot wethouder van den heer T. .Slaven burg, die in deze commissiën was gekozen als lid uit de gemeenteraad buiten de leden van het dagelijlkseh 'bestuur; de Commissie voor Onderwijszaken; de Financieele Com missie'eii de Commissie voor bet Gemeente ziekenhuis. ld. Aanbeveling van het college van regen ten van heit St. Jacobs-Gasthuis ter benoeming van een regent eü een regentes van genoemde instelling, ter vervulling der vacature, ont staan door de periodieke aftreding als zoo danig' van den heer A. J. Gijsen en mej. A. C. E. Dijkmans. Aanbevolen worden: (vacature A. J. Gijsen)1. de heer A. J. Gijsen, 2. de heer W. A. Beukers A.Jzn., (vacature mej. A. C. E. Dijkmans): 1. mej. A. C. E. Dijkmans, 2. mevr. A. P. Ris-Rijnbende. 2 Voorstel van B, en W. tot onderhand- scliê verhuring' aan: X. S. Bruggeling of anderen van een perceel tuingrond, ter grootte van plm. 3200 M2., ge legen aan de Stadhquderslaan, tegen een huurprijs van 64.per jaar; II. mevr. E. M. den Boer—Bijl of anderen van een perceel tuingrond, ter grootte van plm. 400 M2., gelegen aan de Stadhouderslaan tegen een huurprijs van 12,— per jaar; en III. M. van Schie of anderen van een per ceel tuingrond, ter grootte van plm. 3000 M2., gelegen tusschen de bebouwing langs de Nas- saulaan, de Willem de Zwijgerlaan, de Anna van Burenstraat en de Charlotte de Bourbon, straat, tegen een huurprijs vn 35.per jaar. 3. Voorstel van B. en W. om aan de Ver eeniging' voor Gereformeerd Schoolonderwijs voor de inrichting van lokalen der lagere school aan de Tuinlaan tot bewaarschool een voorschot to verleenen van 1773, en wel op den voet van de bepalingen der regelen voor het verleenen van gelclelijken steun ter be vordering van den bouw en verbouw van be waarscholen (Gemeenteblad no. 9 van 1918), voorzoover deze van toepassing kunnen zijn. 4. Advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van de Vereeniging tot Bevordering van Christelijk Onderwijs, waarin zij ver zoekt tot do te stichten school met 6 lokalen voor gewoon lager onderwijs aan de W. Fran- kelandschestraat uit te breiden met een lokaal voor lichamelijke oefening, benevens een lokaal voor liet zevende leerjaar, en waarin wordt verzocht, overeenkomstig artikel 72 der Lager Onderwijswet hieroe medewerking te verleenen. Voorstel van B. en W, om de woning, plaat selijk gemerkt Lange Kerkstraat 34, eigendom van G. Krabbendam te Zwijndreclit, onbe woonbaar te verklaren. 6. Voorstel van B. en W,: a. tot het ver leenen van een crediet van 2400.ten be hoeve van den bouw van een urinoir achter het nieuwe politieposthuis aan de Broersvest, ter vervanging van het bestaande urinoir aan den Buitenhavenweg'; b. tot wijziging der ge meente-begrooting, dienst 1928. Model D. 24.00.—. 7. Voorstel van B. en W. om den rente voet van de aan de firma A. W. Blokland Zoon verleende premiebouw-hypotheek op 52 arbeiderswoningen aan de Zwaartewaalsche- en Geervlietschestraat, per saldo 162.647.14, bedragende, tot wederopzegging te verlagen van 6 tot 5 Pet., gerekend te zijtn ingegaan 1 Februari 1928. 8. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van ee nVerordening houdende verbod tot aanbouw en tot herbouw van gebouwen op grond, gelegen aan de Nieuwe Haven. 9. Voorstel van B. eu W. om de benoodigde gelden toe te staan voor de uitbreiding van het politiepersoneel met 2 agenten, in ver band met de invoering van een betere Zon dagsdienstregeling. 10. Schrijven van B. en W„ houdende mede- deelingen naar aanleiding van het onderzoek, dat heeft plaats gehad naar de mogelijkheid en wenschelijkheid van een omzetting van het Gymnasium in een Lyceum en in verhand hiermede voorstel om in den bestaanden toe stand geen verandering te brengen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas verzoekt ons mede te deelen, dat volgens ontvangen berichten de goudtoeslag op de invoerrechten in Noor wegen met ingang van 6 Februari j.l. geheel is opgeheven. Reel. 1345S 15 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St> Ambrosius, 8 uur, R. IC Volksbond. red eren Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patonaatsgebouw Lange Haven; aanvang S uur. lederen Maandag repetitie R. K. Gemengde Zangvereniging Lorenso Perosi. Gebouw R. K. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags repetitie R. IC Mannenzangvereeni ging St. Caecilia, half 9. R. IC Volksbond;! bestuursvergadering R. IC Metaalbewerker» bond "St. Eloy", Gebouw 11. IC Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur tot halt 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excel, sior; Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdagavond kwart over acht, precies, cursus over Leeke n ap os tol aat. Boven zaal R. IC Volksbond. Eiken Woensdagavond R. IC Burgerjonge- lingenvereeniging „Kath. Streven". Gebouw; Kath. Kring. Aanvang half zeven. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand ver gadering Katholiek Leven, Gebouw Katholie ke Kring 8'/2 uur precies. ,j Dinsdag 14 Februari Voordracht over het verlangen der men- scheiijke ziel naar God, door de Zusters Meertens en Veldhuis van het Gezelschap van de Vrouwen van Nazareth. Parochiehuis Gorzen. Aanvsng 8 uur. R. K. Tooneelvereeniging' Pius XI ondcrafd. Sint Jozefgezellen Schiedam III. Uitvoering voor ouders en genoodigden der leden van het St. Aloysiuspatronaat. Gebouw: achter het R, K. Weeshuis. Aanvang 8 uur. R. K. Tooneelvereeniging Pius XI, onder- afdeeling Sint Jozefgezellen Schiedam III. Uitvoering voor ouders eu genoodigden der leden van de St. Jozefgezellenvereeniging. Ge bouw: achter het R. K. Weeshuis. Aanvang S uur. Jaarvergadering Ned. R. K. Volksbond. Jaar verslag, rekening 1927, vaststelling der gewij zigde statuten. Aller opkomst dringend ge- wenscht. Gebouw Lange Haven 71. Aanvang 8 uur TE ROTTERDAM 13 Febr. Groote Schouwburg, Het Kraaien nest (Rott. Hofst.tooneel) 8.15 uur (voor vol wassenen). 14 Febr.; Groote Schouwburg, De Konink lijke Weg (Rott. Hofst.tooneel) 8.15 uur (voor volwassenen) 15 Feb r. Groote Schouwburg, Rigoletto, (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen.) 16 Febr. Groote Schouwburg, Het Adelaars jong (Ver. Tooneel) half 8 uur (voor volwas senen). D a g e 1 ij k s: Circus-Schouwburg, Jubileum revue 1928 (Ter Hall.gezelschap) 8 uur, Bioscopen: Goedgekeurde program, ma's tot en met Donderdag 16 dezer in: Royal (voor volwassenen); Corso (voor volwassenen) Ooster-theater (voor volwassenen.) Schiedam, 11 Februari 192S. Aangekomen: Zweedscli s.s. Wanja) van New York om hier kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven, het vertrok naar Stockholm; Fra,n,sch s.s. Jex- powie, van Antwerpen; Italiaansch s.s. Giorgio, van Rotterdam beide om bier te dokken in de Wilhelminahaven. Schiedam, 12 Februari 1928 Vertrokken; Duitsch s.s. Usedom, ledig naar Hamburg; s.s. Vredenburg, ledig naar Narvik. Schiedam 13 Februari 1928 Vertrokken: Italiaansch s.s. Toscolo, ledig naar Rotter dam. BEURS VAN SCHIEDAM Mon twijn SCHIEDAM, 13 Februari. Officieele notee. ring van de Commissie oit de Kamer van Koophandel, Moutwijn 46 pCt. 17.per H.L. Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 13 Februari. Meuuoteert voor melasse spiritus 100 pCt. 29.per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet. f 17.— Pér H.JU Spoeling Noteering ƒ2,20.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1