DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. ijjll Ap In I -r 51ste Jaargang Woensdag 15 Februari 1928 No 15093 Dit nummer bestaat uit drie bladen DE KEERZIJ DER MEDAILLE. STADSNIEUWS eventueele klachten HINDERWET VOOR DE R. K. SCHOOLKINDEREN DE ARME MILLÏONAIR ARBEIDSCONFLICT BIJ DE DRUKKERIJ „LABOREMUS" RECOLLECTIE AANRIJDING EEN BEGEERD BAANTJE VOLKSBADHUIS DISTRICTS-ARBEIDSBEL R S OVERREDEN SCHEEPVAART UIT ROTTERDAM burgerlijke stand over Bezorging of over incas- seering van abonnements gelden gelieve U RECHTSTREEKS ie richten aan de ADMINI STRATIE van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT KOEMARKT 4 ONVERHUURDE woningen TWEE TORPEDOBOOTEN DELFTS ii alle roede rrken reiKriii R. K. MUZIEK-VEREENIGING „ST. WILLIBRORDUS". AGENDA. Vrijdag 17 Januari KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn &A 1 J H. J, JANSEN. J Spiritus Spoeling Svj NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden ƒ3.25, per maand 1.10. per week 25 cent Franco por post ƒ3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postcbèque en Girodienst 81440. ADVERTENTIëN l5 regels ƒ1.55. Elke regel meer 30 rt. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per regel. Kleine advertenties; 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 cl. tol een maximum van 50 woorden. Kabouteradvert. 5 reg. ƒ0.50. 10 reg. ƒ0.75. 15 reg. t. Incassokost, werden berekend 1 Crat's Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van eeu duim; 75 bij verlies n wijsvinder- ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt, an e j. o uitkecringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam Verbetering, vergemakkelijking van het verkeer, dus ook verlaging van de tarieven die door een of ander verkeersmiddel wor den geheven, moeten onze instemming vin den. Ze vormen een algemeen belang- Zulks neemt niet weg, dat aan dergelijke verkeersverbetering in bepaalde omstandig heden bezwaren inhaerent kunnen zijn, die ze ons zelfs minder wenschelijk kunnen doen achten. In Rotterdam is een wijziging van de tram- tarieven in voorbereiding. Veel heeft ze niet te beduiden; voor onze arbeiders die 's mor gens al vroeg' met lijn 8 naar hun werk trek ken en van het 7 'A cents-tarief gebruik kun nen maken, beteekent ze zelfs een achter uitgang. De vereeniging van huis- en grond-eige naren „Het eigendom" heeft intussehen een adres aan den Rotterdamschen Raad ge richt, waarin o.m. wordt verzocht het uit zonderingstarief voor lijn 8 op te heffen en knipkaarten in te voeren van 12 ritten voor 1.25 ritten voor 2.en <40 ritten voor 3.-. Wordt aan het in dit adres vervatte ver zoek gevolg gegeven, dan zou het tarief gesteld men neemt een 40-rittenboekje voor een rit van Schiedam naar Rotterdam dus worden gehalveerd. Voor degenen die in Rotterdam hun w ei k hebben een buitenkansje, dat wij hun van harte zouden gunnen. Maar men vergete niet, dat voor onzen winkelstand toch reeds door de nabijheid der groote stad gehandi- capt, iedere vergemakkelijking van 't ver keer naar die groote stad een nadeel moet zijn. En nu zal menigeen wellicht zeggen: wat heb ik met den Schiedamschen win kelstand te maken? Hij vergeet dan echter, dat de middenstand een zeer voornaam deel van onze stad vormt, in economisch en in cultureel opzicht. Gaat bet onzen mid denstand goed, dan brengt dat vertier in de stad; een middenstand die verdient, kan laten verdienen. Dat geeft werk, komt onze arbeiders ten goede. Rond een floreerenden middenstand moet het geheele economische en cultureele leven eener stad in bloei staan. En als men dan ziet, hoe onze middenstand met moeite het hoofd boven water houdt, juist omdat Schiedam onder den rook eener grootstad ligt, dan zal men begrijpen hoe wij min of meer huiverig zijn voor alles, wat ons tot die grootstad nader brengt en dat wij ons vragen of 'n eenigszins beteekenende verlaging van de tarieven op lijn 8 van Schie- damsch standpunt bezien, wel kan worden toegejuicht. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van liet Gemeentebestuur Ingekomen Is een verzoek van J. H. v. d. Bel te 's Gravenhage om vergunning tot op richting van een stoomwasscherij en strijkin- ricliting in het pand Warande 1, kadaster sectie M. no. 355, met een stoomketel van 13 M2 vuuroppervlakte en een stoommachine van 13 P.K., drijvende 2 centrifuges, 2 wasch-, 1 stijfsel en 1 glansmachine, 1 mangel en 1 gas- compressor. Dit verzoek is met de bijlagen op de secre tarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag den 29 Februari 1928 des voor- middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd kan op -de secrtarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor bet Gemeentebestuur of óen of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 15 Februari 1928, --Lh i„j.i ju. BIJ HET 114-JARIG BESTAAN van het 3e half-regiment huzaren defileerde dit op de Waals oppervlakte te Den Haag voor H. M. de Koningin. De troepen werden tijdens het défilé gekiekt. Onder goedkeuring van de R. K. school- autoriteiten zullen op 19 en 20 April a.s. in de groote zaal van den R. K. Volksbond spe ciaal voor de kinderen der R. K. scholen al hier door het bekende gezelschap van prof. Henri Mullens eenige middagvoorstellingen wor den georganiseerd. Zooals elders zullen de kinderen ook hier verrast worden op het marionetten theater, Chineeseh goochelkunst, „moderne wonderen", gedresseerde duifjes en kanarievogels en niet te vergeten den allei'Vermakelijksten clown „Fratellini", De heer Mullens zou den kinderen gaarne voor deze voorstellingen kosteloos toegang wil. len verschaffen en zal daarom met toestem ming van autoriteiten hij de meer gegoede R.K. ingezetenen lijsten aanbieden teneinde op deze wijze in de gelegenheid gesteld te zijn de kin deren to kunnen vergasten In het zaaltje achter het R. K. Weeshuls had gisteravond een opvoering plaats van bovengenoemd blijspel voor ouders en genoo- digden der leden van het St. Aloysiuspatro- naat. ïftoewel hun nit den aard der zaak niet alle hulpmiddelen ten dienste stonden, waar over een groote tooneelclub kan beschikken, hebben de leden van „Pius XI" heel aardig spel te zien gegeven, dat een zeer goede uit voering op a.s. "Vrijdagavond, wanneer gespeeld wordt voor ouders en genoodigden der loden van de St. Jozefgezellen, garandeert. In ons blad van Zaterdag komen wij op deze uitvoering nader terug. Bij de drukkerij „Laboremus" aan de Oude Sluis is een arbeidsconflict ontstaan, door dat de firma uit den Nederl. Bond van Boekdrukkerijen is getreden en aan haar personeel met ingang van 18 Februari ont slag heeft aangezegd. De drie Typografenorganisaties waarschu wen haar gezellen geen diensten aan de drukkerij aan te bieden. Gistermiddag had op den Maasdijk een aan rijding plaats tusschen den wielrijder J. P. wonende I-Iuysmanstraat 20a, en een auto, be stuurd door een chauffeur van Hoek's Zuurstof- fabriek aan de Haven. De wielrijder reed in de richting van de Wilhelminabrug aan de rechterzijde van den weg, toen de bestuurder van den in tegenovergestelde richting komen den luxe-auto een teeken gaf, dat hij naar links wou uitwijken. De auto reed echter rechtuit. De wielrijder hierdoor in de war gebracht, reed toen tegen den auto op, waarhij zijn fiets vernield werd. Door tijdig van het rijwiel af te springen, wist hij zichzelf in veiligheid te stellen. A.s. Vrijdag kan wegens een triduum van de jongejingen-congregatie de maandelijkscke recollectie-oefening in de Frankelandsche kerk niet doorgaan. Deze wordt nu uitgesteld tot Vrijdag in de volgende week Het aantal sollicitaties, dat voor de betrek king van werkman hij den reinigingsdienst bij de Arbeidsbeurs is ingekomen, bedraagt 151. Op 10 en 11 Febr. werden genomen 552 ba den en wel in de le klasse: 33 kuipbaden; en 68 regenbaden; en in de 2e klasse: 43 kuip baden, 393 regenbaden en 15 kinderbaden. Aangeboden arbeidskrachten: aanhouders; aut.branders; aut.lasschers; betonwerkers; boekbinders; boekhouders; brandersknechts; brodbakkers; chauffeprs; distillateursknechts; electriciens; glasblazers; grondwerkers; kan toorbedienden, ketelmakers, kisitenmakers, klinkers, koperslagers, kuipers, letterzetters, lood- en zinkwerkers, losse.werklieden, man denmakers, magazijnbedienden, metaalscha vers, metaalboorders, machinisten, metselaars, monteurs, molenaars mouters opperlieden, ponsers, plaatwerkers, schilders, scheepsfitters scheepskokers, scheepstimmenlieden, sigaren makers, smeden, stellers, stokers, stukadoor, timmerlieden, transportarbeiders, varensge zellen, voerlieden, voorslaanders, vuurwerkers, winkelbedienden, ijzerwerkers en zakkendra gers. Gevraagde arbeidskrachten: te Schiedam: zand- en leemvormers; schildersleerlingen, jongste bedienden, magazijnbediende pl.m. 17 jaar, slagersjongen, fietsjongen, kuipersleer- leerlingen 1415 jaar Jongens voor fabrieksar. beid (distilleerderij en cartonnagefabriek), meisjes voor cartonnage- en banketfabriek en halfwas blikslager-soldeerder. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Broers- veld 142, ri&Lja Gisterenmiddag te 2 uur, toen zekere J. v. d. H. wonende Meidoernstraat 26 te 's Graven- hage, met een handwagen, beladen met zakken meel, op de Broersvest reel in de richting van den Singel, had zijn kelper.de 37-jarige J. G. wonende van Harenstraat 37 te Rotterdam, die naast den wagen liep, het ongeluk te vallen, waarbij hem een der wielen over zijn rechter been ging, terwijl een zak meel op hem viel. Het been, dat gebroken bleek te zijn, werd door eenige agenten van politie gespalkt. G. werd daarna op advies van den politiearts per politiebrancard overgebracht naar het gemeente ziekenhuis. Schiedam .4 Februari aangekomen: Eng. s.s. Pajala, tankboot, van Vlaardingen om hier te dokken in de Wilhelminahaven. Schiedam 14 Februari vertrokken: Eng. s.s. Jeypore, ledig naar - Rotterdam. Schiedam, 15 Februari, aangekomen: mo torschoener Njjssiena, kapt. L. Pot, ledig van Utrecht om hier flesschen te laden voor Lon den. Schiedam 15 Februari vertrokken: motor schoener Aldebaran, kapt. Jan Smit, ledig naar Gorinchom. DE WIJZIGING DER TRAMTARIEVEN. Zal niet op verlaging, doch op verhooging neerkomen. De Vereeniging van Huis- en Grondeigenaren „Het Eigendom" heeft den Gemeenteraad een adres verzonden betreffende de wijziging in de tramtarieven. Verbetering van het verkeer aldus het adres zal van zelf leiden tot een gemakkelijke op lossing van het woningvraagstuk. Bij een groot aantal menschen bestaat immers een zucht om zooveel mogelijk in het centrum der stad te wonen en een tegenzin om aan den buitenkant der stad te wonen. De verklaring van dit verschijnsel ligt natuurlijk in de moei lijkheden, welke het verkeer nog altijd mede brengt en de groote kosten daaraan verbonden. Waar nu B, en W. komen met voorstellen om de moeilijkheden te verminderen door het aanschaffen van meerdere en grootere wagens, spreekt men daarvoor zijn groote waardeering uit Maar het voorstel het tramtarief voor de reizigers in ongunstigen zin te wijzigen, is een groote teleurstelling. Men had gehoopt en verwacht, dat het Gemeentebestuur al hot mo gelijke zou doen, niet alleen om de vervoers capaciteit te verbeteren, maar ook om het tarief zoo laag mogelijk te doen zijn. Dat het eerste gevolg van de verandering van de par ticuliere exploitatie in overheidsexploltatie zal zijn een verhooging van het tramtarief in het algemeen, valt tegen. Zou dit voorstel on gewijzigd door den Raad worden aangenomen, dan zal de verhooging van het tramtarief be langrijker zijn dan op het eerste gezicht wel lijkt. Het voorbeeld in de toelichting van een heen- en terugreis welke voortaan, bij gebruikma king van een weekkaart 5/6 minder zou kosten, is gelijk dezer dagen reeds is vermeld, niet juist. Wanneer de werkman bij de heenreis gebruik maakt van een vroegrit en bij de te rugreis van een coupon, betaalt hij thans niet 17cent maar 7 <4 cent plus 9 cent dus 16 cent en, bij aanneming van liet voorstel, voor taan 16 2/3 cent. Bovendien tegenover het voorbeeld van B. en W. is en ander voorbeeld te stellen. Een ouderwijzer of een kantoorbe diende maakt gebruik van twee lijnen en be geeft zich in het middaguur ook naar huis. Daarvoor betaalt bij thans per week 22 X 15 is 3.30 en bij aanvaarding van liet voor stel heeft hij noodig drie weekkaarten en acht gewone kaartjes zoodat hij te betalen zal heb ben: minstens 3.80 per week. Niet minder groot is het bezwaar tegen de beperking van den geldigheidsduur van de goedkoopere knipkaarten tot slechts één kalen- derweek. Dit beteakent immers ook een ver hooging van den prijs voor allen, die gebruik maakten van couponboekjes, niet alleen voor hen, die minder dan 12 ritten per week ma ken, maar ook voor ben, die meerdere ritten lier week maken. Handhaving van een 50 pet. koogeren prijs voor de lijnen 8 en 14 en de tram naar Over- schie lijkt ook bezwaarlijk, maar vooral on noo dig. Deze lijnen zijn toch niet langer dan vele andere in de stad. Adressant wenscht Invoering van: le. knip kaarten van 12 ritten voor ƒ1; 2e. knipkaar ten van 25 ritten voor 2; en 3e. knipkaarten van 40 ritten voor 3, geldig op alle dagen en zonder eenige beperking van geldigheidsduur. Door invoering van dit tarief wordt het doel van B. en W. n.l. vereenvoudiging van de werkzaamheden der conducteurs bereikt. JUBILé Vandaag herdacht de heer W. R. Wansink, den dag, waarop bij 25 jaar geleden bij de fir ma Wambersie en Zoon alhier, in dienst is getreden en waar hij nu de uitgaande lijnen naar Spanje, Portugal, Marokko en Middel- landsche Zee behandelt. GEBOREN: 13 Februari Marinus z. v. W. W. van Rij en H. C. A. van der Waal, Strijen- schestraat. 14 Febr. Johanna, d. v. Jan Ozephius en J. H. van Rosmalen, Singel. 12 Febr. Bastiaan. z. van L. B. Rollof en P. de Jager Hellevoetschestraat. iririBini;iiiiiiii!i^i:--i!;|'-||H'lP''i'|i'|i''i|'iii«'i|i'»i'»'H'i»ii"ii'"i'»!'" illllllllilillllllllliliillillhljillllliiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiliiiiliiililiiiiiiiiiiiil Volgens het overzicht van de Bouwpolitie en den Woningdienst bedroeg het aantal on- verhuurde met overheidssteun gebouwde wo ningen op 1 Februari in totaal 1397, waarvan 207 zijn gebouwd door de gemeente, 341 door vereenigingen en 849 door particulieren met overheidssteun. Vrijdag 24 Februari a.s. komen in onze haven de twee Holland,sche torpedobootea Z5 en Z6. Zij zullen tot en met Dinsdag 28 Fe bruari ligging nomen op de rivier aan de Boompjes. De R. K. Muziek-Vereeniging „St. Willibror- dus", onderafdeeling van den Ned. R. K. Volks hond, geeft op Zondag 19 Februari, des avonds te acht uur in bet Bondsgebouw aan de Scbie. kade een uitvoering. Medewerking zal verlee- nen de R. K. Tooneel-Vereeniging „Joost v. d. Vondel". Op dezen avond hebben vrij toegang alle leden van den R. K. Volksbond op ver toon van bun lidmaatschapskaart, 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius. 8 uilr, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. IC Damclub I. D. O., Patouaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 unr. lederen Maandag repetitie R. K. Gemengde Zaugvereeniging Lorenso Pcrosi. Gebouw R. K. Voiksboud (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags repetitie R. K. Manuenzaugvereenl- ging St. Caecilia, half 9, R. It. Volksbond:] bestuursvergadering R. K. Metaalbewerker»! bond "St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. ExceL sior; Gebouw R. IC Kring. lederen Woensdagavond kwart over acht, precies, cursus over Leekenapostolaat. Bovea, zaai R. K. Volksbond. Eiken Woensdagavond R. IC Burgerjonge. lingenvereeniging „Kath. Streven". Gebouw Katb. Kring. Aanvang half zeven. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand ver gadering Katholiek Leven, Gebouw Katholle ke Kring S'£ uur precies. j Donderdag 16 Febr Intieme feestavond der R. K. S. V. „Excel sior". Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Jaarvergadering Ned. R. IC. Volksbond. Jaar verslag, rekening 1927, vaststelling der gewij- zigde statuten. Aller opkomst dringend ge- wenscht. Gebouw Lange Haven 71. Aanvang 8 uur. R. IC. Tooneelvereeniging Pius XI, onder afdeeling Sint Jozefgezellen Schiedam III, Uitvoering voor ouders en genoodigden der leden van de St. Jozefgezellenvereenigiug. Ge bouw: achter het R. IC Weeshuis. Aanvang 8 uur. Weldadigheidsavond, te geven door d« vereeniging tot bestrijding der tuberculose, met medewerking van de tooneelvereeniging „Utile Dulci". Gebouw R. IC Volksbond. Aan vang kwart over S uur. Cursusles over de R. K. Vakbeweging voor, de jeugd door G. F. N. Nijkamp, Utrecht. Gebouw R. K. Volksbond, Aanvang 8 uur. 15 Febr. Groote Schouwburg, RIgoletto, (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen) ^Jroote Nutszaal, 57ste Oonservatoriumcon- cert, 8 uur. 16 Febr. Groote Schouwburg, Het Adelaars jong (Ver. Tooneel) half 8 uur (voor volwas senen). 18 Febr. Groote Schouwburg, Hugenoten (Itai. Opera) 8 uur (voor volwassenen), 19 Febr.: Groote Schouwburg, Leontientje (Rott. Hofstadtooneel) 2 uur De beer van goeden huize (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur, (voor volw.) 21 Febr.: Groote Schouwburg: De heer van goeden huize (Rott. Hofstadtooneel) 8.1g uur (voor volwasenen). D a g e 1 ij k s: Circus-Schouwburg. Jubileum' revue 1928 (Ter Hall-gezelschap) 8 uur. Bioscopen: Goedgekeurde program, ma's tot en met Donderdag 16 dezer in: Royal (voor volwassenen); Corso (voor volwassenen)] Ooster-theater (voor volwassenen.) SCHIEDAM, 15 Februari. Officieele noted- ring van de Commissie uit de Kamer naj Koophandel. -,.d Moutwijn 46 pCt. 17-per H.L. Namens de commissie voor. de noteertng SCHIEDAM, 15 Februari. Men noteeït voog melasse spiritus 100 pCt. 29.— per H.L. Ruwe graansplritua 60 pet. 17.— Per H.U Noteering *2,20,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1