f FEUILLETON SIRENEN! ZATERDAG 18 FEBRUARI 1928 DERDE BLAD I I I f CALLES EN ZIJN MINISTERS LEVEN EN AFKOMST Rare bestuurders van een beschaafd volk KUNSTMATIG PLATINA VERKRIJGBAAR LOUIS DE VRIES. Een verhaal uit de dagen van het Engelsehe socialisme PAGINA 2 ECHTE APENLIEFDE OVERSTROOMING IN OOSTENRIJK Een minisfericele geïukwensch DE INBRAAK AAN DE LAAN VAN MEERDERVOORT TE '8 GRAVENHAGE GRUWELEN, OP MEXICAANSCHE KATHOLIEKEN GEPLEEGD WEERZINWEKKENDE HEILIG SCHENNISSEN, Socialisten in actie Beschieting van weerloozen GASWERELD EN CORRUPTIE Te Edain NA DEN STORM FRAUDE ONTDEKT? Bij het Genu Elec trieiteitsbedrijf SLORDIGE BOEKHOUDING Onvoldoende verantwoording vangelden R. K. P.T.T.-PERSOXEEL Zilveren jubileum Boerderijen geïsoleerd. Vele wegen overstroomd I I f f Het is helaas veel te weinig bekend, dat de „meuseheuvriend" en openlijke vijand van God, Calles bladzijden in zijn levensboek heeft ons doen verwonderen', dat zij op kon klimmen tot president van de republiek. Caües deed de volgende uitspraak: Driemaal in mijn leven heb Ik Christus ont moet en driemaal heb ik hem in zijn gezicht geslagen." Wie Calles is, c!at beschrijft ons met gruwe lijke duidelijkheid zijn landgenoot Brigido Caro in zijn boek: „De bolsjewistische dictator van Mexico". Hij doet daarbij interessante onthul lingen over het vroegere leven van Calles tot aan zijn presidentschap. Door zijn vader om zijn talrijke misdadsn onterfd, leidde hij een ellendig slecht leyen, tot het hem gelukte, ondanks zijn geringe ken nis van lager onderwijs, -doch, dank zijn gren- zenlooze brutaliteit, een betrekking als on derwijzer te bemachtigen. Met behulp van zijn sluwe geslepenheid, die hem nooit in den steek liet en met behu'-» van allerlei kunstgrepen, wist hij zich lang zamerhand op te werken, tot hij bij het uit breken der revolutie van 1910, de kans zag een invloedrijke positie in te nemen. Maar daar viel hij in de handen zijner vijanden en reeds zou hij dood geschoten wor den, toen een zijner vrienden tusschenbeiden kwam en hem op zijn voorspraak van den dood redde. Kort daarop werd hij burgemeester In de hoofdstad der provincie. Toen h3aide hij uit een nederzetting van Noord-Amerikanen daar In de buurt, zijn vroegeren vriend, die hem het leven gered had, en liet hem niet nog drie anderen aan een telegraafpaal ophangen. Uren lang stond hij zich te verlustigen in het ver. schrikkelijk schouwspel der gehangenen. Hater werd Calles gouverneur van Conora; als zoodanig stelde hij zich ten doel alle pries ters uit het gebied van Conora te verdrijven en hij bereikte dit ook. Hij ging daarbij zoo ver, zelfs zijn misdadige hand aan eenigen van hen te slaan. Zijn oude vriend Obregon riep hem bij ztch, toen hij het presidentschap n-ederlegde en droeg dit gewichtige ambt aan hem over. Door voortdurende ongeoorloofde en onwettige mid delen gelukto het hem, Obregon in zijn ambt op te volgen, doordat hij zijn eeuwige tegen. candidaat generaal Flores uit den weg liet ruimen. Cllee heeft geen recht, den post te be- kleeden, dien hij ingenomen heeft. Hij steunt alleen op brutaal geweld en de hulp van buitenlandsehe mogendheden, die hij even wel allemaal verafschuwt, zulks te meer als zij den titel van „katholieke mogendheden" voeren. Het is een smaad voor iedere natie, die aan- pvaak op beschaving maakt, met dezen mon- sterachtigen en gezworen vijand van al wat menschelijk is, hartelijke of Vriendschappe lijke betrekkingen te onderhouden. Alvorens hij den presidentszetel besteeg, be reisde hij de Ver. Staten en Europa, waar hij overal zijn partijgenooten allerhartelijkst be groette. Van hen heeft hij geleerd, naar Rus sisch voorbeeld, de maatschappij ten gronde te richten. De Mcsieaansehc ministers Wat zija medewerkers in de regeering be treft, daarover kunnen de volgende bijzonder heden worden meegedeeld: L. Morones, minister van de industrie, Is bolsjewist en stichter der C. R. O. M. Vroeger was hij arbeider in een spoorwegwerkplaals: hij werd daar weggejaagd wegens zijn zeds, looze handelingen en slecht gedrag. Tegen woordig is hij multi-millionair. Louis Leon, minister van landbouw en be vordering der cultuur, is een vroegere stie renvechter, die zich nu ingenieur noemt zon der de geringste opleiding in eenig yak gehad te hebben. Aron Saenz, minister van buitenlandsehe zaken, vroeger een dominéé. Adelbert Tejada, minister van binnenland- sche zaken, is een vroeger treinconducteur, nu gouverneur van Vera Cruz. Puig, minister van «eredienst, is een mensch van z-eer slecht gedrag. Men kon uit het pri vaat leven van dezen minister dingen vertel len, die ieder fatsoenlijk mensen beschaamd zouden maken. Om één van zijn duistere da den werd hij in de gevangenis gezet, wat blijkbaar geen beletsel schijnt te zijn, dat hij op het oogenbHk minister van eeredienst en openbaar onderwijs is. Generaal Amaro, minister van oorlog, heeft zich vooral doen kennen in de revolutie van Caranza, door zijn wreedheid ten opzichte van Katholieke priesters en kloosterlingen. Hij is een" rasechte Indiaan en men ziet in zijn lin keroor nog het gat, waarin eens een oorring bengelde. Dit zijn dus de mensehen, die Mexico tyran- niseerec, dat zijn de vertegenwoordigers van een beschaafde en diepgeloovige natie' Reuter seint ons uit Johannesburg: Twee mijningenieurs beweren een procédé gevonden te hebben om platina te verkrijgen. Deze vinding zou hen in staat stellen, platina te leveren tegen ongeveer 4 pond sterling per ons. door MAY WYNNE. 4.) Ik herhaal nog eens, zooals ik dat van te' voren al eens gezegd heb, schreeuwde hij, ter wijl zijn gebalde vuist zwaar op de tafel neer kwam, en zijn stem een sterkte en kleur kreeg die meer voor een verkiezingsvergadering dan voor een huiskamer-gesprek waren. Ik zeg nog eens, dat Brandreth en zijn ongelukkige kame raden vermoord werden laag vermoord. De heele samenzwering was tenslotte een konkelarij van de regeering met dien schoft van een Oliver, en zijn trawanten als agenten, om die armo stakkers, die toch geen cent zouden heb ben om zich behoorlijk te laten verdedigen, in hun van te voren reeds verloren zaak in hun netten te verstrikken. Ik moet toegeven dat ze gelukkig nog een paar vrienden hadden, die alle moeite gedaan hebben om hun rechtskundigen bijstand te ver- leenen. Al werden de gelden voor deze rechts kundige adviezen bijeengebracht door mannen en vrouwen die hun bed verkochten om hen die Zij als hun redders beminden, te helpen redden. Doch Armiston die door den bowl bijzonder sterk geïnspireerd scheen te worden tot tegen spreken, bleef hij zijn eigen gezichtspunten. Maar hebben die advocaten zelf tenslotte niet moeten bekennen dat hun cliënten schul dig w aren, antwoordde hij, en alleen als ver goelijking aangevoerd, dat zij het slachtoffer waron geworden van het opstandig geschrijf .Van Cobbett? Nu werd het gezicht van Hunt paars van woede niet tegen zijn nieuwen vriend, o neen! maar tegen diezelfde in gebreke blijvende raadsmannen. leugens, konkelarij, corruptie! schreeuwde hi] schor, terwijl hij zijn vuist balde, Thomas ross was een vlegel, die door do vrouwen van de slachtoffers eiken dag minstens tien maal naar de hel verwenscht wordt. Zeker, sir, hij heelt toegegeven dat zijn clienten schuldig waren, en na hun gerechtelijken moord, ward hij bevorderd tot do zijden toga, als ceremonie meester van het koninklijk huis! Dit deed waarlijk de deur toe. Jack Armiston Staagde het tenminste niet langer met nieuwe argumenten voor den dag te komen ten gunste van wet en land, en stond even later op om te vertrekken. Ik moet nu heusch gaan, sprak hij, terwijl hij in do richting van mrs. Hunt boog. maar in de toekomst hoop ik nog eens meer van de zeer belangwekkende nieuwe gezichtspunten van uw man to hooren. Ik moet toegeven, dat zij mij het leven van een heel ander standpunt laten zien, dan ik tot heden gewend was. De dame glimlachte, en liet een dubbele rij heel witte en wonderlijk gelijkmatige tanden zien. We zullen u steeds met genoegen ontvan gen, mv. Armiston, antwoordde zij. Staat u mij toe, dat ik u dank voor het geduld en do hoffelijkheid waarmede u hebt willen luisteren haar, wat de meesten uit uw stand, zoo gaarne quaiificeeren als het, gedaas van een maan ziek mensch, voordat zij zich nog do moeite ge troosten om enkele argumenten te hooren. Jack bloosde. Hij was nog jong genoeg om zich gevleid te voelen door den lof van een aar dige dame, die soms eerder naar het hoofd van dergelijke jongelingen stijgt, dan de sterkste bowl. Ik hoor altijd graag de zaak van twee kanten, madam, sprak hij, een beetje hoog dravend, maar toch oprecht. Een gesprek met uw man is in hooge mate belangrijk. Hunt had even te voren het vertrek verlaten, maar kwam nu met een opgevouwen krant terug. Kom, zei hij, met een hernieuwde geest drift, ik mag niet de risico loopen dat ik een vriend verlies door mijn druk 'gepraat. M'n onderwerp doet me altijd over de schreef gaan. Taja, ik ben een idealist, Armiston, al heb ik dé jeugd aJ ver achter me. En enthousiasme is een heerlijk bezit voor een mensch van middel baren leeftijd. Daarom moet je me maar verge ven als ik de bescheidenheid van dien ouwen zeur wat voorbijgeloopen ben. Doe me in ieder geval het plezier, en kijk deze kranten eens door, waarvan mijn vriend Cobbett hoofdre dacteur is. Armiston was kwistig met dankbetuigingen, en beloofde in ieder geval de krant te lezen, of schoon hij niet van plan was, zooals hij er glimlachend aan toevoegde, om al de meenin gen die daarin gepropageerd werden, zonder slag of stoot te aanvaarden. Hunt glimlachte, terwijl zijn eelitgenoote met 'n naieve beminnelijkheid antwoordde, dat „ze er zeker van was, dat mr. Armiston niets zou gelooven, indien zijn eigen gezond verstand 2ijn gevoel voor eer en rechtvaardigheid hem niet zeiden, dat het waar was." Deze opmerking stijfde aanmerkelijk Jack's oprechtheid, toen hij nog eens herhaalde, dat hij binnen enkele dagen weer gaarne een be- Ongeveer vijf weken geleden werd in den Berlijnschen Dierentuin een orang-oetan ge boren. Het dier is gestorven, omdat de moeder- het blijkbaar al te lief had en het te sterk aan haar hart drukte. Hierbij waren verschil lende ribben van het aapje gebroken. Met. in. gedrukte borstkas vond men den jongen aap gisteren dood. De Donau is in den tijd van 48 uur niet minder dan 3% meter gestegen en heeft over al in het Donaudal overstroomingen veroor zaakt. Te Koenigswiesen in Opper-Oostenrijk staat het tot 1 meter hoog in de huizen. In Stiermarken zijn bij Hieflau soldaten aan het werk gezet tot bescherming van den spoordijk. De heer Louis de Vries ontving van den Mi nister van Onderwijs, K. en W. het volgende telegram: „Wenseh U van harte geluk met Uw succes te Kopenhagen en Uw onderscheiding. get. WASZINK." Een derde arrestatie. De jrolitie is er in geslaagd nog een derde persoon aan te houden, die men verdenkt be trokken te zijn bij de inbraak, eenige weken geleden in een perceel aan de Laan van Meer- dei-voort gepleegd. Zooals men weet heeft de politie dezer dagen reeds twee personen in verhand met deze zaak aangehouden. De thans gearresteerde is de schoenmaker P. L., wonende in de Tasusstraat. Toen de regeei-ingstroepen Jalostotlitan weer Innamen, bedreven zij alle mogelijke gruwelen. Een vijand van den burgemeester profiteerde van de heersckende wanorde om deze als Katho liek aan te klagen. Hij beweerde, dat hij hem eens naar de kerk had zien gaan. Daarom liet de overste, Miguel Rabago Soto, bevelhebber van dat district, den burgemees ter gevangen nemen en dadelijk doodschieten. Een reiziger, die uit den staat Guerrero terugkeerde, meldde dat in Tulipan Pater Margarito Flores, kapelaan der parochie Chil- pancingo, doodgeschoten werd. Pater Flores was een jonge priester uit dat diocees. Hij was in het begin van ,L924 gewijd. Hij had zijn studiën in het seminarie van Chilapa ge maakt, waar hij zich door zijn begaafdheid en zijn zielen-ijver onderscheidde. De misdaad is door eenige leden van den „Agraïstas' socialis tische landarbeidersbond bedreven, die van de regeering het bevel gekregen zou hebben, alle priesters op te sporen en te dooden. De Mexicaansche regeering heeft het bevel uitgevaardigd, dat alle bewoners van Los Al tas (een bergstreek in den staat Jalisco) hun vader land moeten verlaten, en zich In do verschil lende plaatsen in de nabijheid van Guadalajara moeten vestigen. Men zou daar spoedig alle plaatsen onder vuur nemen. Velen hebben tengevolge van dit gruwelijk dreigement hun huis verlaten. In lange treurige karavanen trokken de vluchte lingen weg. Zij voerden hun vee, hun huisraad, en eenige levensmiddelen, die zij uit de ver woesting hadden kunnen redden, met zich mee. Toen de termijn, dien de Callesgezinde over heid voor de ontruiming van L<os Al tos gesteld had, verstreken was, begonnen de regeerings- troepen op te treden tegen de weerlooze bevol king, die uit geldgebrek of om andere reden aan het beruchte concentratie-hevel geen gevolg had gegeven. Menschen, die uit verschillende deelen van den staat Jalisco naar Guadalajara kwamen, melden, dat het bedrijven van gruwelen, zoo als dat op het oogenblik door de regeerings- troepen geschiedt, nog nooit in de geschiedenis van Mexico zijn weerga gevonden heeft. Meer dere dorpen werden door machine-geweren en licht veldgeschut onder vuur genomen. Tal rijke vreedzame huisgezinnen, waaronder vele vrouwen en kinderen, vielen ten offer ean het roekelooze bombardement. Moderne barbaren De Alcalde van Cocula (in den staat Jalisco) drong aan het hoofd eener bende „Agraristos" achtereenvolgens de zes kerken der stad bin nen en roofde daaruit alle heiligenbeelden. Deze werden met alle verplaatsbare biecht stoelen en andere voorwerpen op de Plaza de Armas bijeengebracht en in brand gestoken. Het orgel, dat een waarde heeft van 15.000 pesos, kon het gespuis er niet uithalen. Toen stak men dit in de kerk in brand, zoodat deze ook zeer beseliadigd werd door het vuur. Toen de „Agraristos" al de beelden, waar onder zich ook een prachtige schilderij van den aartsengel Michael, den patroon der parochie, bevond, aangestoken hadden, zetten zij onder leiding van den burgemeester een wild, schandelijk drinkgelag OP touw. Zij trok ken de gewijde Misgewaden aan en dansten daarmede behangen als levende duivels om het vuur. De weerlooze bevolking protesteerde hevig tegen deze handelwijze. zoek aan Middleton Cottage zou brengen. Hij voegde er nog aan toe dat hij er nu al op vlaste, nog meer van mr. Hunt's meeningen over het socialisme te hooren. Zijn vrees voor deze doctrine, die hem inge geven was dooa- zijn oom en d°or z8n opvoe ding, scheen geheel lamgeslagen, indien hij ze hoorde vertolken door dezen hartelijken en enthousiasten gastheer. En niet minder door dat die vriendelijke dame, die een arm gelegd had in die van haar man, en met haar blauwe oogen den jongen man zoo vriendelijk aankeek, telkens weer bevestigde, dat ze allang gezien had, dat mr. Armiston, die zichzelf zoo moedig en ridderlijk opgeworpen had als de wreker der onderdrukte en dwalende vrouw, geroepen was om de zegeningen van het socialisme ver der te brengen aan de menschheid. Toen Jack Armiston Middelton Cottage ver liet, zat er een roode kleur aan zijn kaken, en sloegen zijn polsen in een eenparig versnelde beweging. Zeker, nu voelde hij dat de tijd gekomen was om te gaan schrijven op de mooie, maar nog steeds blanco pagina van het leven die voor hem lag. HOOFDSTUK UI- JACK BEZOEKT DE MANOR. Ik denk, dat het vandaag wel een mooie dag zal worden, merkte de professor op. Deze opmerking werd in doodsche stilte ont vangen, daar zijn. betere helft, een gezetens dame van zestig zomers, geheel opging in een diepzinnige berekening betreffende parochiale aangelegenheden. Clara Armiston hield zich veel intensiever bezig met de zorgen der parochie, dau de wet telijk aangestelde herder van die woelige kud de, die blijkbaar de voorkeur gaf aan honden boven schapen, en meer gevierd werd om zijn after-dinner verhaaltjes, dan om zijn preeken. De professor keek eens over zijn bril, daar hem een antwoord uit den gewonen hoek onthou den was, en zag voor het eerst in zijn leven, dat de plaats van zijn neef aan de ontbijttafel leeg was. Nu was stiptheid aan de maaltijden een regel waaraan mrs. Armiston zeer de hand hield en de verbreking van dien regel werd meestal Ingeluid door een woordenrijke schimp- rede tegen het doodelijk gevaar om zich over te geven aan fouten, die de voorloopers van grooie zanden werden. Daarom verwonderde de professor er zich ten zeerste over, dat het breed© voorhoofd van zijn vrouw ongerimpeld bleef, ofschoon haar half gesloten oogen wel op de leege plaats ge richt waren, maar niets zagen, vanwege de diepzinnige peinzerijen. INLICHTINGEN BIJ DE JUSTITIE In de raadsvergadering werd de beweerd gascorruptle weer besproken. In behandeling kwam een voorstel van den heer Kiikke (S. D. A. P.) om den directeur van het gasbedrijf te verzoeken tegen zijn beschul diger, den heer Van der Stel een aanklacht in te dienen. Dit voorstel werd met 8 tegen 5 stemmen verworpen. Een voorstel van den heer Schagen (S. D. A. P.) om aan de justitie inlichtingen over haar onderzoek te vragen, werd met algemee- ne stemmen aangenomen. In de vergadering van den gemeenteraad van Stoppeldijk werd naar aanleiding van het rapport eener commissie uit den raad besloten, den voorzitter en secretaris van het Burg. Armbestuur op staanden voet te ontslaan en B. en W. te machtigen hij den officier van Justitie een aanklacht in te dienen wegens geconstateerde onregel matigheden bij het gemeentelijk Eleotricl- teitsbedrijf. (V.D.) DE GESTRANDE STOOMBOOT DOKKUM II. Geen gevaar voor Je bemanning De stoomboot Dokkum 2, welke eergisteren bij Gaast op een zandbank is gestrand, is dooi den vliegenden Westerstorm over de zandbank heengeslagen en lag gisteren onmiddellijk tegen de houten palen, die den dijk ter plaatse be schermen^ Door den hevigen golfslag loopt de zeewering gevaar door de. boot beschadigd te worden, zoodat men met. man en macht bezig is den dijk te versterken. De bemanning van de stoomboot bevindt zich aan boord, doch verkeert niet in gevaar. Er bestaat een ge ringe kans, dat de boot, die reeds water maakt, behouden blijft, daar deze plaats al leen hij zeer hoogen waterstand bevaarbaar' is. DE DIJK TE NEDERASSELT In de vergadering van den gemeenteraad van Wijdenes kwam in behandeling een rapport, uitgebracht door een commissie van onderzoek in verband met het feit, dat over het dienst jaar 1926 een gedeelte van de door den ge meenteveldwachter als administrateur van de algemeene begraafplaats ontvangen gelden in boeken van den toenmaligen gemeente-ontvan ger niet op voldoende wijze verantwoord zijn en bedoelde gelden niet ih de gemeentekas zijn gestort. Voor zoover uit de slordige boekhouding was na te gaan, beliep dit over 1926 ƒ177; ook over beide voorgaande jaren klopte de ver antwoording niet. Het onderzoek wees verder uit, dat de veldwachter ook bedragen voor het gebruik van de noodslachtplaats heeft geïnd, welke niet zijn verantwoord. Ook ten aanzien van de vermakelijkheidsbe lasting rees In dit opzicht ernstig vermoeden. Hoewel de veldwachter de feiten ontkende en den oud-gemeente-ontvanger als verantwoorde lijk persoon aanwees, werd met 6 tegen 1 stem besloten heim te ontheffen van zijn functie als administrateur van de begraafplaats en van hem terug te eischen 177 Mocht hij hieraan niet voldoen, dan zal de zaak In handen der justitie worden gegeven. De Ned. R. K. Bond van P. T. T.-personeel „St. Petrus" viert dit jaar het 25-jarig bestaan. Het zilveren jubilé zal op 19 Augustus a.s. te 's Hertogenbosch worden (herdacht in plech tige feestvergadering. In aansluiting daarop zal op 20 en 21 Aug. d.a.v. het gewone tweejaarlijksch con gres van den bond te Den Bosch worden ge houden. Momenteel geen direct gevaar Over een lengte van 70 meter en 'n breedte van 7 d 8 meter is te Nederasselt het nieuwe gedeelte vau den dijk weggezakt. De oude dijk is nog op zijn plaats, doch is zeer los, omdat de graszoden afgeschoten zijn voor den aanleg van het nieuwe gedeelte, dat nu verzakt is. De deskundigen beweren, dat daar ter plaatse de ziel van den dijk voor het grootste deel uit zand bestaat. Met dezen waterstand en windrichting bestaat er geen direct ge vaar. Vele landbouwers rijden met zakken zand naar de zwakke plek in den dijk. DE BÖLSBEEKDIJK DOORGEBROKEN Gisterenmorgen 'is de rech.terdijk der Bols- beek tusschen den grintweg LochemGoor en de spoorlijn ZutpheuHengelo doorgebroken met het gevolg, dat het Stokumer Broek weer een zee geleek. De doorbraak kwam zeer onverwacht, daar het water in de rivier niet bijzonder hoog stond. Het schijnt, dat het water door den Z. W.- storm zoo krachtig tegen den dijk is opgezwiept dat deze den druk niet kon weerstaan, en be sweken is. Dit 'is reeds de zesde doorbraak binnen een jaar tijde. "Volgens de laatste berichten stond gisteren- - avond reeds ongeveer 600 H.A. land onder water, terwijl het natte element zich nog voort durend naar alle zijden verder uitbreidt. Vele huizen loopen gevaar, want het einde van den vloed is nog niet te overzien. Vele wegen zijn onbegaanbaar terwijl talrijke boer derijen geïsoleerd liggen en de bewoners, voor de zoovoelste maal weer veel ongerief van het water ondervinden. Met man en macht is men dadelijk weer aan het werk getogen aldus „De Courant." AUTO TE WATER GEWAAID. Geen persoonlijke ongevallen Bij de aanlegplaats van de veerboot te Tiel is de auto van dr. Jonkers, die aam den rivier kant stond, tengevolge van den hevigen wind te water geraakt. Daar de dokter juist uitge stapt was en er zich geen andere personen in den wagen bevonden, hebben er geen persoon lijke ongevallen plaats gehad. Ik geloof, merkte hij heel voorzichtig op, dat Jack zijn tijd vergeten heeft. Mrs. Armiston ontwaakte uit haar mentale studie en fronste de wenkbrauwen. Nee nee, je hoeft die eieren niet te bedek ken, Henry, zei ze met veel klem, a's jonge menschen niet op tijd kunnen zijn moeten ze. Zij brak plotseling af, daar de deur van de kamer opengeworpen werd met meer haast dan beleefdheid, en Jack, pas van een morgen rit terug, het vertrek binnenstapte. Neef, zei zijn tante zonder zelfs adem te halen, ik hoop dat je er voortaan rekening mee zult houden dat het hier geen herberg is; daarbij heit uur. Maar de professor viel haar in de rede: En wat is er gebeurd, Jack, vroeg hij, ter wijl hij wat voorover leunde en knipoogend gluurde, daar de waardige man vergeten had, dat zijn vermiste bril op zijn voorhoofd rustte. Je ziet er zoo bleek uit, jongen, en heelemaal niet op je gemak. Niet op mijn gemak! beet Jack hitter te rug, terwijl bij hoed en rijzweep op een stoel legde en met een zwaai aan tafel viel. Toen veegde hij eersit het zweet van zijn voorhoofd, en ging verder: Dat Js een veel te zacht woord pardon tante na alles wat ik gehoord heb. Ik kwam daar zoo juist Farmier Bailey tegen, die als een gek over den weg liep. Arme kerel, 't was verschrikkelijk om aan te zien. Hij heeft ge woonweg alle cpntrole over zichzelf verloren, en loopt om de beurt te weenen en te vloeken, -terwijl hij overal vraagt wat er met zijn doch ter gebeurd is. Zijn dochter, riep mrs. Clara, plotseling zoo sitijf als een dominé'sche, dat is een ijdele, verwende kat, die vandaag of morgen met haar geflirt en gecoquetteer nog wel eens in onge legenheid zal komen. Jack keek zuur, daar hij niets anders dan medelijden met de arme Bessie kon hebben. Zij is al genoeg in de ongelegenheid, zei hij, ofschoon het minder haar font is dan het ongeluk, dat zij zich voor den gek heeft^ laten houden door een schoft, die op 't oogenblik niet genoemd mag worden. Enfin, de zaak is nog niet afgeloopen, want het meisje is ver trokken met alleen eetn enkel woordje aan haar lieven vader, dat hij haar nooit meer terug zal zien, en dat hij God maar moot danken, dat zij zich dit heilig heeft voorgenomen. Je schijnt van die zaak goed op de hoogte te zijn neef, merkte zijn tante streng op, en als je eens goed wilt luisteren, zou ik je raden, In 't vervolg een anderen weg te nemen, die niet langs Bailey's farm leidt. Een oogenblik stond Jack ais met stomheid geslagen maar daar hij mrs. Clara allang kende, wachtte hij zich wel om tegen te spre ken. Hij merkte alleen nog even op, dat hij cr wel erg naasit moest zijn, als Farmer Bailey niet voor 't eind van den dag in 'n gekkenhuis zou zitten. Ilc heb beloofd om hem, voor zoover het in mijn vermogen is, te helpen, zei hij, maar hij scheen er niet de minste no-titie van te heb-- ben, en bleef maar zuchten, vloeken en huilen, terwijl hij zijn geschiedenis vertelde en tot in den treure herhaalde. Weet hij waar hij gaan moet om reken schap te vragen, vroeg de professor. Voordat zijn hersens heelemaal in de war zijn, moet hij maar vlug zorgen, dat hij daar nog toe in staat is. Jack aarzelde. I-Iij kon, ondanks de netelige verdenking die hij had, geen voldoende verkla ring vinden voor een ernstige aanklacht. Trou wens, er was nog wel iemand anders dan Tom Bailey. Bessie had in haar eigen kringen een minnaar, een zekeren John Hiden, waarmee zij in de lente zou trouwen. Jack dacht er plot seling aan, dat het mogelijk was dat Hiden, de smid, zich niet zou bepalen tot maar even gek worden, als hij vernam dat zijn liefje er tus schen uit was. 11c denk, zei de professor, terwijl hij zich zelf aan een portie ham met eieren hielp, dat het vandaag een fijn weertje zal worden. Jack wist wel, dat dit zooveel beteekende als: Iaat het praatje nu maar schieten, maar zijn tante antwoordde: Och, loop! onzin, vanmorgen was de lucht zoo rood als een pioen. Een bewering die niemand tegen durfde spreken. Jack zou vandaag heusch niet behoeven te luilakken. Hij was tenslotte blij, toen het ont bijt afgeloopen was, en tante Clara er 's Heeren zegen over had afgesmeekt. Mrs. Clara greep hem bij de revers van zijn jas, toen hij de kamer wilde verlaten. Luister nou eens goed naar me, neef, zei ze, met een nadrukkelijkheid, die ze altijd ge bruikt had in vroeger dagen, toen Jack geen medicijn wou innemen. Als je nog een greintje gezond verstand in je hersens hebt, laat je dien Farmer Bailey met zijn hersenschimmen al leen, en dat meisje heelemaal aan haar lot over. Als een meisje van haar leeftijd haar huis wenscht te verlaten voor een gril, en zichzelf vrijwillig in den poel des verderfs stort, zal niemand bij machte zijn haar uit den kuil van ellende te redden, zonder zelf besmeurd te wor den als hij zelf niet in het moeras der zonden verzinkt. Laat die zaak rusten voor zoover je er zelf niets mee te maken hebt. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 10