- "1 ZATERDAG 18 FEBRUARI 1928 DERDE BLADH PAGINA 3 ONDERGANG VAN DE PROTESTANT- SCHE ZENDING IN CHINA? nieuwe schrede op t gebied van IN HET PALEIS DER PROPAGANDA BROEDER AEGIDIUS VERTELT DE WERKKRACHT VAN KARDINAAL VAN ROSSUM ambtswoning minister YAN buitenl. zaken. PATER 8. H. PEETERS AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. NED? R. K. MIDDENSTANDSBOND, hoofdbestuur. JAN toorop. WEDEROM EEN GECOMBINEERDE VERGADERING UITGESCHREVEN Waarschijnlijk staking WIJZIGING HOOGERONDERWIJSWET :<;4 DE MAASBRUG-KWESTIE TE MAASTRICHT HET GEMEENTEBESTUUR GEPASSEERD. .VAN 820Ö ZENDELINGEN 570 OP HUN j POST GEBLEVEN. Do oorzaken van het echec. Aan een artikel van dr. Leopold Tibesar, hoogleeraar aan de universiteit van Tokio, is het volgende ontleend: Sedert tientallen van jaren hebben de Angli canen en de Amerikaanschö Protestanten zicïi tot levensdoel gesteld om het grootste en meest levenskrachtige volk der beidenscho weie voor het Protestantisme te «vinnen. Daarom hadden zij naar China een leger van goed ge schoolde zendelingen gezonden modern uitge rust, bovendien nog over ruime geldmiddelen kunnende beschikken. Hun aantal was twee maal zoo groot als de gezamenlijke Europee- sche Katholieke missionarissen. Over China is in het afgeloopen jaar een groote ramp gekomen, die voor de Protestant- sch© missie een catastrofe dreigt te worden. In weekbladen en tijdschriften komt een groo te klacht tot uiting over de gruwelijke ver woestingen, die door de revolutie, door hm- neulandsche onlusten, en de communistische Woelingen aan het werk der zendeiingen zijn toegebracht. Maa. do eigenlijke oorzaak, waardoor net werk zendelingen vernietigd is, wordt m deze Protestant sche missietijdschriften met besproken. In het kort samengevat komen de feiten hierop neer. Toen de geest van revolutie, die zich vooral tegen de buitenlanders keerde, over het land ging, zijn er van de 8200 Pro- testantsche zendelingen slechts 570 op hun post gebleven. De overigen hebben zich in vei ligheid gesteld: ze hebben hun staties verla ten, ook in de provincies waar het rustig, en waar geen gevaar was. Zij zijn meerende üs naar hun vaderland teruggekeerd of wachten In de havensteden op betere tijden. De meeste middelbare scholen zijn gesloten en van de 24 universiteit hebben de buiten landers zich teruggetrokken, ook vel© zieken huizen heeft men in den steek gelaten. Men schuift de schuld op de regeeringen, die hun staatsburgers den terugkeer zouden bevolen hebben. Maar, zoo vragen wij ons at, mochten missionarissen wel aan zulk een be vel gehoorzamen? De Duitschers en Zwitseis hebben zich evenals vele Engelscheu niet be kommerd om dat bevel: en van Katholieke zijde heeft men er in het algemeen geen acht pp geslagen. Met meer recht kan men hi« als reden aangeven, dait de Protestantse, zendelingen hun vrouw en kinderen niet aan zoo groote gevaren durfden blootstellen. Maar er is ook nog een andere oorzaak, taarom de Protestantsche missie in Ckma een #islukking dreigt te worden. Het via vooral de Engelsehen en de Amerikanen die ohma verlaten hebben. Wie de werkwijze dezer zendelingen gedurende jaren bestudeerd heeft en haar persoonlijk van nabij heeft leeren kennen, staat er niet over verwonderd, dat zij door den storm der revolutie weggevaagd worden. Zeker, er zij'n onder hen zeer vele ernstige mannen, die, evenals de meerderheid der Duit schers en Zwitsers, onder de inboorlingen een. zegenrijk werk verrichten en die het eeuwige geluk hunner Christenen steeds voor oogen hebben, en hun het „zuivere Evangelie" (naar hun opvatting' althans) willen brengen. Maar de meesten, of althans zeker diegenen, die het meest op den voorgrond treden, heb ben toch hun eigen opvatting omtrent hun missietaak en missierooplng. Zij zijn meer cultuurdragers dan evangeliepredikers. Run werken was voornamelijk van philantropiscbe en paedagogische strekking. Als hoofdzaak be. schouwden zij de veredeling van den ïnenseh naar Amerikaanoch model, de verbetering van de volksgezondheid en der zeilen, den invoer der Westersche wetenschap, het inprenten van Amerikaansche ideeën over democratie en persoonlijke vrijheid, terwijl zij erop bedacht Waren om voor hun vaderland steeds nieuwe handelsrelaties te vormen. Er waren meer professoren en artsen in de ipissie dan priesters. De oprichting van mo derne ziekenhuizen, scholen en verenigings gebouwen scheen veel gewichtiger dan het bouwen van kerken. Zeker, men huldigde ook de algemeene Chris telijke ideeën en ethische beginselen, maar 2-Jet zoozeer omdat zij Christelijk zijn, maar «indat een doorsnee-Amerikaan ze nu eenmaal toegedaan is. Als men zijn taak zoo opvat, dan is er al fec-el weinig verschil tusschen de roeping van Zendeling en een ander wereldsch beroep. Een Innig vertrouwelijke omgang met de Chineezen was van de zijde der Eugelselien cn Amerikanen, met hun gevoel van nveerderwaar. dlgheid, dit ras eigen, nauwelijks denkbaar. Wanneer wij dit alles voor oogen houden, dan zullen wij do gebeurtenissen van het laat ste jaar beter leeren begrijpen. De verbreiding der cultuur lieeft duizenden vrijheidslievende jonge mannen aangetrokken, die wel wat Christelijke beschaving maar weinig positief Christelijk geloof bezaten. Een typisch voor beeld is de revolutionnair Sun Yat Sen, die als een afgod wordt vereerd. Duizenden jonge Chineezen, die aan Ameri kaansche universiteiten cenige lessen gevolgd hebben, zijn de groote stuwkracht voor de revolutionnaire beweging. De nationale trots en de vreemdelingenhaat heeft in deze jonge mannen het gevoel van dankbaarheid jegens hun leermeesters verstikt. KANKERONDERZOEK. R o m 14 Februari, 1928. Het paleis van de Propaganda Fide aan de Piazza d' Espagna. Een blok bruingrijs naast de blijde kleuren van de bloemenkramen langs den voet van de hooge breede trap, die als een juichtoon oprijst tot in den blauwen hemel. Op een obelisk een sterren omkranst Maria beeld, dat bijna recht de deur van het paleis inkijkt en zeker door de ramen van de hoog ste verdieping zien kan. Zien naar den stoeren arbeid van den Nederlandschen Kardinaal, die hier anders al zijn krachten geeft aan één der belangrijkste instituten der Katholie ke Kerk. Maar op het oogeublik ligt kardinaal van Rossum ernstig ziek in het mooie ziekenhuis, dat onder zijn toezicht is gebouwd. In de kliniek Quisisana aan de "Via Giangiaconno Porro, in één der nieuwe buitenwijken van Rome, wordt hij thans verpleegd door de Kruiszusters, van nüer congregatie hij de protector is. In Mei 1924 wijdde hij Quisisana in en thans houden de zusters aan zijn ziek bed de wacht. Zijn getrouwen zijn in het paleis gebleven In deze dagen, waarop hun hart bezwaard is om wat mogelijk gebeuren kan tot'welke gedachten leidt de bezorgdheid niet? is hun gemoed vol en wordt het hun een vreugde, te vertellen van vroeger, te vertellen van den man, die thans heel hun denken vervult. Daarom wordt de man van de courant, van de Hollandscho courant direct ontvangen. De groote, zware deur wordt, zooals steeds, onmiddellijk geopend. De heer Geeve, huis knecht van den kardinaal, laat den bezoeker weinig tijd, om na de drie eindelooze trap pen wat uit te blazen In de statige, atfneengerijde kamers heerscht de grootste rust, ook op de uren, dat er anders een gaan en komen is van allerlei bezoekers. En stil van zorgen waart er pater Dreh- manns rond, altijd bereid om nauwkeurig te zeggen, hoe de toestand Is van den zieke. Dan dwaalt er rusteloos broeder Aegidius, de trou we dienaar van den Kardinaal. Broeder Aegidius kende Pater van Rossum al als rector van het studentaat der Redemp toristen te Wittem, meer dan dertig jaar terug. Spoedig echter ging Pater van Rossum naar Rome, in verband met de oprichting van de Schola Major der congregatie. De oprich ting van deze school, waar de academische graden aan de leden der congregatie zouden verleend worden, ging echter niet door. Te dien tijde evenwel werd voor de congregatie van het Heilig Officie een consultor gezocht. De keuze viel op Pater van Rossum. In het Collegio Sant' Alfonso, waar zich de beroemde beeltenis bevindt van Maria van altijdd ut enden bijstand, zag broeder Aegidius Pater van Rossum terug. Deze werd consultor generalis van de Redemptoristen en was als zoodanig in het Collegio werkzaam, eenvoudig, bescheiden, onopvallend. Ja, zegt Broeder Aegidius, onopvallend. Wie had toen kunnen denken, dat Pater van Ros sum Kardinaal zou worden? Pater van Rossum was op reis, bevond zich in België. Er kwam een brief van liet Vaiticaan. Paus Pius X regeerde daar in die jaren. Dé Samenhang tusschen kanker en zenuwstelsel? Ia ccn officieele mededeel ing van de patholo. «gischo afdeeling der Mc. Gill-uuiversiteit wordt gezegd, dat er een belangrijke schrede verder gedaan is op het gebied van kankeronderzoek, welke nieuwe mogelijkheden opent voor de behandeling der ziekte. Dr, Horst Oertel heeft namelijk de aanwe zigheid vastgesteld van zenuWen in mensehe- lijko kankers en andere kwaadaardige ge zwellen. Door deze ontdekking is vastgesteld, dat kanker niet e'eu onafhankelijk aangroeien van cellen is, zooals vroeger werd aangenomen, en s de weg aangewezen naar een mogelijken sa- saenbang tusschen kanker en het zenuwstelsel. Het wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Ingediend is een wetsontwerp, om het Rijks- pand Lange Voorhout no. 38 to 's-Gravenhago aan te wijzen tot ambtswoning van den minister van Buitenlandsche Zaken. De kosten van ver anderingen en inrichting, met stichting in den tuin van een garage met huisknechtwoning, zullen ten hoogste 70.000 beloopen. Het tot dusver in dat perceel gevestigde Rijks- toezicht op de spoorwegdiensten zal worden overgebracht naar het Rijkskantorencomplex aan de Koningskade. De toekomstige woning. Zooals men weet, zetelde de oud-Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. dr. van Karnebeek, in het toekomstig Paleis van H. K. H. Prinses Juliana, welke ambtswoning het particulier eigendom van H. M. de Konin gin is, en dientengevolge moest worden ont ruimd. Het oog is toen o.a. gevallen op een perceel gelegen aan het Plein 1813, waarvan echter wegens te hooge kosten werd afgezien. De toekomstige ambtswoning, „perceel Lange Voorhout 38", zal geheel naar de bescheiden wenschen van den toekomstigen bewoner wor den veranderd. Evenals al de patriciërs-woningen in dit stadsdeel in den loop der eeuwen vele malen van eigenaar verwisselden, ls zulks met dit perceel ook het geval geweest. Het perceel, groot 7 Are, 95 c.Are, werd den 30sten April 1807 ten overstaah van den notaris Lambertus Sythoff voor 25.000 over gedragen aan Robert Voute, Staatsraad en Directeur-Generaal van de Publieke Schatkist. Robert Voute verkocht het later weder aan jhr. Otto Paulus Groeninx van Zoelen van Ridderkerk. Alvorens dit perceel in handen van den heer Robert Voute is overgegaan, heeft het nog behoord aan de familie van Limburg Stirum. brief meldde, dat Pater van Rossum tot kar dinaal was benoemd. Direct ging er telegram naar België. Een lakoniek telegram. Kom spoedig hier voor een dringende aangelegenheid. Een drin gende aangelegenheid! DUt was het, maar wat voor één. Pater van Rossum, die met Pater- Scheffer reisde, stapte in den trein. Onderweg kochten ze samen een krant. Pater Scheffer las het bericht van de benoeming. Een abuis, zegt Pater van Rossum. Van die kranten kun je nooit op aan. Ja, voegt Broeder Aegidius aan zijn verhaal toe, dat zei de kardinaal, U moet er maar niet boos om worden.... Het was natuurlijk geen abuis. In Rome bleek het ernst te zijn. Aan het station ston den de generaal der Orde, Pater Murray en rector Favre. Die boden natuurlijk hun geluk- wonsblien aan en ze voerden den nieuwen kardinaal in triomf naar huis, waar Hij ver welkomd werd door de gansche communauteit. De vreugde was algemeen en groot. In April 1912 werd een huis betrokken aan do Vla dello Statute, waar ook Pater Dreh- manns zijn intrede deed. Hier maakte Broeder Aegidius de nieuwe, eroote gebeurtenissen mede, die den kardinaal veel -eer brachten, maar ook arbeid. Groot-peni- tencieir na den dood van kardinaal Serafine Vannutelli en ten slotte prefect van de Propa ganda. Toen ging Broeder Aegidius mede naar het naleis der congregatie. En heel vaak volgde hij den kardinaal op diens groote reizen. In 1912 naar het Eucharis tisch Congres in W-eenen, in 1913 naar Neder land, een voor den kardinaal vermoeiende reis. Toen bevond men te Gefetingem 1>Ij B-onn, m het studentaat der Duitsche provincie, dat hij aan suikerziekte leed, de ziekte, welke thans zulke ernstige gevolgen dreigde te hébben. In 1923 de Noordsche reis: IJsland, Dene marken, Noorwegen, Zweden en Finland. 1924 Amsterdam. De kardinaal was onvermoeibaar, op veis, zoowel als thuis. Weet u, vraagt Boeder Aegidius, wanneer Zijne Eminentie den dag aanvangt? Om vier uur. En de kardinaal behoeft nooit gewekt te worden. Altijd op tijd present in de huiskapel, waar ik de H. Mis mag die nen. Na do H. Mis een half uur dankzegging, dan ontbijt. Werken tot één uur, 't zij thuis of in het Vaticaau. Eén uur diner. Half uur rust, werken tot half vier. Een wandeling tot vijf uur. Weer of geen weer. Al regent het nog zoo. „Zoolang als het geen keisteenen regent, kan het nog", zegt de kardinaal steeds. Met den auto gaat het dan naaT de Villa Borghese, den Pinoio of zoo, om daar een wandeling te maken. Hierna thuis ontvangen tot half acht, ver volgens souper en daarna te ruste. Hard, stug werken, dht kan de kardinaal, stil, eenvoudig. Voor mij en alle menscken in huis welwillend en zorgvol. O, iedereen, vooral natuurlijk de Hollander, die op bezoek komt, is verrukt over hem. Broeder Aegidius moet uit; hij moet naar Quisisana, - om er nieuwe, goede berichten te hoeren. Want Ztjne Eminentie wordt beter, zegt hij vol vertrouwen. Ik weet het zeker. We dalen weer de eindelooze steenen trap pen af.... In het R. IC. ziekenhuis te Haaksbergen is de heer B., die Woensdag aldaar bij een auto ongeluk ernstig werd gewond, aan de gevolgen overleden. DOOK AUTO AANGEREDEN u De 12-jarige W. IC., te Haarlem werd aldaar aangereden door een auto, bestuurd door den 32-jarigen J. v. W., op de Nieuwe Gracht. Het ventje werd ernstig verwond aan het achterhoofd en met een zware hersenschudding opgenomen in het groote gasthuis. VERGADERING VAN HET Dezer dagen vergaderde te Utrecht onder leiding van den heer C. J. g. Struyckeu, uit 's-Gravenhage, het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond. Actie cadeaustelsel. Met belangstelling werd kennis genomen van - het verslag van het comité van actie tot be strijding van den verkoop met cadeaus, als mede van het feit, dat thans van Rijkswege een commissie wordt samengesteld onder voor zitterschap van mr. A. baron v. Wijnbergen. Drankwet. Vastgesteld werd een adres aan de Tweede Kamer betreffende het ontwerp-Drankwet. In dit adres wordt adhaesie betuigd aan het adres van den R. IC. Bond van Vergunninghouders Brand-assurantie-contract. Aan de vergadering werd voorgelegd liet resultaat der gevoerde onderhandelingen met de firma R. Mees en Zoonen over een af te sluiten overeenkomst, op grond waarvan de leden van den Ned. R- K. Middenstandsbond zich op bijzonder gunstige voorwaarden zou den kunnen verzekeren tegen brand. Gezien do groot© voordeelen, welke langs dezen weg voor de leden bleken bereikbaar te zijn. werd besloten het contract behoudens enkele aan vullingen, te teeltenen. BESCHERMING van den INDUSTRIEELEN EIGENDOM. Vei van ging van de bestaande merkenwet door een nieuwe. MEMORIE VAN ANTWOORD OP HET V. V. der tweede kamer. Blijkens de Memorie van Antwoord op het V. V. der Tweede Kanier inzake het wetsont werp' tot goedkeuring van bet verdrag en en kele overeenkomsten tot bescherming van den industrieelen eigendom van 6 November 1925, ligt het in de bedoeling de bestaande merken wet door ten nieuwe te vervangen. Een voorstel tot invoering van besckeiming van teekeningen en m-odëllen kan te zijner :.iji! worden tegemoet gezien. DE VIERING VAN ZIJN GOUDEN JUBILé. Woensdag vierde het Missiehuis te Steta, waar de theologisch© afdeeling van hot eého- laetikaa/t der Missionarissen van het H, Hart. gevestigd is, hot gouden pnoteaslefeeat van den zeereerw. pater S. H. Reefers. AI moest doo.r de bijzondere etudiiedrukte het feest viel juist midden in de examen week de uiterlijke luister wél een weinig in het gedrang komen, toch zou dezen dag meer dan gewone plechtig heid worden bijgezet, en wegens de persoon van den jubilaris, door confraters en buiten staanders hoog vereerd, en omdat hij de eerste Nederlander in de Congregatie is, die met de goud-en lcroon werd gesierd.. Ais een treffend symbool van den veelbe wogen levensloop van den jubilaris wapperde •en klapii-ard© in den feilen wind de driekleur boven op den toren van de oude burcht/ruïne. In het klooster zélf was een passende versie ring aangebracht Op den vooravond werd de jubilaris gehuldigd door de fcloostergemeente. In een indrukwek kende feestrede bracht de zeereerw. pator Roxs, overste van het klooster vooral in her innering den langen staat van verdiensten van den jubilaris en zijn rijk gevuld loven ran af het ©ogenblik, dat hij als twaalfjarige knaap met den schapen-trein van den vader van dr. Boels naar Frankrijk toog door de me-eet ver scheidene reeks van bedieningen heen, totdat hij in het rustige Stein zijn memoires zou ko men nedersckrijven en den gr-ondslag leggen van de geschiedenis der Congregatie, die hij zelf voor het grootste gedeelte ook in actieven ziin heeft meegemaakt. Een der studenten in naam van alle medeleerlingen prees vooral Jen gemoedelij.ken omgang van den jubilaris en den goeden invloed die van hem uitgaat om in het jongere geslacht den waren broederlijken geest en de kostbare tradities van de Congregatie te d-oen voortleven. De koogeerw. pater provinciaal G. Baptist, die door zijn hooge tegenwoordigheid het feest nog grooteion luister was komen bijzetten, sloot zich in naam van de geli-eele provincie van harte aan bij de gebrachte hulde en gelukweii- echen en bracht in een diep doorvoelde rede vooral naar voren den baanbrekenden arbeid, dien de groote pator Pesters verricht heeft bij het leggen van de grondslagen van de thans zoo stevig uitgebouwde Nederlandsche Provincie. In de stemmige kapel die voor deze gelegen heid haar pracht.igsben fooi had aangetrokken, begon de jubilaris zijn feestdag met een plech tige H. Mis van dankbaarheid aan G-od op te dragen. De gewelven woerschalden niet van het kunstwerk van een of anderen ouden of mo dernen mée3ter der toonkunst, doch uitsluitend de stemmige, statige melodie van den Grego- riaansohen zang mocht uiting geven aïui de ge voelens van dankbaarheid, die aller harten ver vulden. Dit was de uitdrukkelijke wensch van den jubilaris zelf. Hoewel het verlangen van den jubilaris zich beperkte tot een strikt kloosterlijk feest, zou toch van -buiten de belangstelling volstrekt niet ontbreken, Integendeel. Niet alleen van de ver schillende huizen van de provincie kwamen medebroeders de gelukwens eken overbrengen, maar ook het hoofd der Duditeohe provincie wilde de gelegenheid niet l-aiteu voorbij gaan om, zooals hij in een. kernachtige rede bij den feestmaaltijd tot uiting bracht, hulde te komen brengen voor den pioniersarbeid, welken de jubilaris ook voor de oprichting en verderen -bloed van de Duitsche Provincie verricht heeft, werk overladen. Telegrammen stroomden bin nen in alle talen uit alle werelddeelcn. Het zou te lang worden alle geschenken den jubilaris aangeboden hier te vermelden. Maar zonder twijfel was hem bijzonder welkom het geschenk ran den hoogeerw. pater Provinciaal: een keurige galerij van fraai uitgevoerde por- ti-iétten van de grondleggers der Congregatie, die weer menige oude herinnering bij hem zal wakker Toepen. Alsmede een degelijke schrijf machine door de Broederschap der Oud-Studen ten geschonken voor de vastlegging van zijn rijken herinneringenschat. In intiemen kring zou de feestavond l>e»k>ten worden met de uitvoering van een heldendicht, door zijn confraters samengesteld, dat de voor naamste episoden uit het rijkgevuide leven van den jubilaris van den ©matigen en komisehen kant zou belichten. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. De pogingen tot samenwerking der werknemersorganisaties. De pogingen om tusschen de textielarbeiders- organisaties St. Lambertus, Unitas, De Een dracht en de Landelijke Federatie wederom de vroeger bestaande samenwerking te herstel len worden nog steeds voortgezet. Op I December 1927 is op een gehouden bestu ren vergadering de grondslag dezer samen werking in breede trekken besproken, terwijl nadien eik organisatie-bestuur in eigen kring de geschapen situatie onder de oogen heeft gezien. Resultaat daarvan is thans, dat gewijzigde voorstellen voor een te 'leggen basis van samen werking zijn ingekomen. Door het bestuur der Landelijke Federatie van Textielarbeiders zijn de besturen der ge noemde organisaties wederom tot een vergade ring uitgenoodigd op Donderdag 23 Februari a.s., des namiddags 2 uur in de bovenzaal van het café „De Zon" te Enschedé. Van alle besturen ts bericht ontvangen dat zij aanwezig zullen zijn. UIT DE KLEEBINGINRUSTRIE Het verleencn van vergunning voor het voort* zetten van hun onderwijs aan hoogleeraren die den 70-jarigcn leeftijd bereikt hebben. VERKRIJGING VAN EEN DIPLOMA VAN NATUURKUNDIG INGENIEUR AAN DE TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging en aanvulling der Hooger Onderwijswet. Hierin wordt o.m. voorgesteld om de bevoegd heid om aan hoogleeraren, die wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd eervol zijn ontslagen, vergunning te verleenen hun onder wijs voort te zetten, te geven aan den minister, op voorstel van curatoren. Naar 's ministers meening zal van deze be voegdheid slechts een zeer beperkt gebruik mogen worden gemaakt. Voorts wordt de mogelijkheid geopend onl aan de Technische Hoogeschool een diploma van natuurkundig ingenieur te verkrijgen. Het ligt niet in de bedoeling hiervoor een nieuwe afdeeling' aan de T. H. in te stellen. De studie zal kunnen worden ondergebracht bij de afd. Algemeene Wetenschappen, zoodat hiermede geen kosten gemoeid behoeven te zijn. Verder wordt nog voorgesteld om het verlee nen van vrijstellingen van examens aan dë Technische Hoogeschool ook mogelijk te maken voor hen, die aan een andere Ned. hoogeschool of aan een Ned.-Indische hoogeschool met goed gevolg examen hebben afgelegd. Ook wordt voorgesteld, om d© toelating van personen tot universitaire studiën, die den 30-jarigen leeftijd hebben bereikt, op grond dat zij voldoende algemeene ontwikkeling en ge schiktheid bezitten voor de studie van het door hen gekozen vak, uit te breiden tot de 'Technische Hoogeschool. Een andera wijziging beoogt de mogelijkheid te openen om hem, die aan een Nederlandsehe hoogeschool een examen heeft afgelegd, bij overgang naar een universiteit hier te lande geheel of gedeeltelijk vrijstelling te verleenen van universitaire examens. UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM. Een leerstoel in de ph;siologische chemie. Curatoren der Universiteit van Amsterdam hebben bij B. en W. een voordracht ingediend ter benoeming van een gewoon hoogleeraar in de physiologische chemie. DE HOOFDEN WEER IN DEN NED. f ONDERWIJZERSBOND. jj De uitslag van het referendum. „Het Volk" verneemt, dat het referendum over de eongresbesluiten van den Bond van Nederlandsehe Onderwijzers met een meerder heid van 131 stemmen besloot de hoofden weer in den bond toe te laten. HOLLANDERS IN DEN VREEMDE. 1 He» Hollandsch strijkkwartet naar Kopenhagen Het Hollandscho Strijkkwartet bestaande uit de heeren Herman Leydensdorff, Julius Rönt gen Jr., Bram Mendes en Thomas Canivez, is nitgenoodigd om naar Denemarken te komen concerteeren. In Kopenhagen zullen zij voor do Kamer- muziekvereeniging eenige concerten geven, ter wijl den 24sten Februari voor de Radio te Kopenhagen zal gespeeld worden. Het gemeentebestuur van Maastricht heeft gisterenmorgen het volgende telegram verzon den: Voorzitter Ministerraad 's-Gravenhage. Uit de couranten vernamen wij beslissing over Maasbrug. Tot onze verbazing is gemeente Maastricht, eigenaresse der brug, In deze ge heel onkundig gebleven. Zullen gaarne verne men, of bovenstaande berichten juist zijn, en waarom gemeente in dezen niet is gekend. Gemeentebestuur van Maastricht, (w.g.) VAN OPPEN, burgemeester. HET JULIANA-KANAAL Het tweede gedeelte wordt aanbesteed. Gelijk bekend, werd het vorig jaar aanbe steed het graven van het eerste gedeelte van 't Julianakanaal van de grens Borghaven (gem. Maastricht tot in de gemeente Bunde). Thans zal, naar het „L. D." meldt, op 7 Maart het daaraan aansluitend gedeelte onder Dunde en Guelle van K.M.-paal 27.250 tot K.M.- paal 30.360 worden aanbesteed. Het aan te be steden traject is dus 3.100 K.M. De raming is f 990.000. HET FAMILIEDRAMA TE BLEIJERHEIDE. MAANDAG A.S. EEN BESPREKING Betreffende de uitsluiling in de kleeding- industrie - (maatbedrijf) valt, wat Haarlem betreft, mede te deelen, dat door de organi satie der werknemers aldaar, waarschijnlijk een staking geproclameerd zal worden. Ter bespreking hiervan zullen de uitge stotenen Maandag een vergadering honden. Men meldt ons uit Den Haag: De toestand van Jan Toorop is thans zeer ernstig. DE ZAAK DER INDONESISCHE STUDENTEN. Thans is als dag van behandeling van de zaak tegen de Indonesische studenten bepaald Donderdag 8 Maart a.s. De vrouw ontkent zichzelf en de kinderen vergiftigd te hebben. Vrouw Fl. die met de drie kinderen in het St. Elisabetk-hospitaal te Aaken wordt ver pleegd, is ©enigszins aan de beterhand. Zij be weert ongesteld te zijn geworden na het ge bruik van leverpastei en ontkent zich en do kinderen vergif te hebben toegediend W. J. LUGARD. tn den ouderdom van ruim 6C jaar is gis terenavond te 's-Gravenhage overleden de heer W. J. Lugard, oud-lid van het dagelijksch be stuur van den A N. W. B. en oud-hoofdredac teur van het weekblad „De Kampioen-j<ï!b

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 11