DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 51ste Jaargang Zaterdag 18 Februari 1928 No 15096 Dit nummer bestaat nit drie bladen STADSNIEUWS - hinderwet COMMISSIE-BENOEMIN G EN E, K- TOONEELVEREENIGJNG nPiÜS XI" DE EERSTE CURSUSLES DER R. K- VAKORGANISATIE AANRIJDING OVERTREDING IJKWET UIT SCHIEDAM'S VERLEDEN VEREKNÏGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE HET PARTIJBUREAU VOOR DE R. K. STAATSPARTIJ ZONDAGSDIENST GENEESKUNDIGEN EN APOTHEKEN De weldadigheidsvoor&telling AGENDA. KUNST-AGENDA. EEN JEUGDIG MISDADIGER. BURGERLIJKE STAND Bateau t KOEMARKT 4. SCHIEDAM. Teleloon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden ƒ3.25. per maand ƒ1.10. per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwart. Atzonderlijko nummers 5 ct. Postchèque en Girodienst 81440. ADYERTENTlëN 15 regels 1.55. Elke regel meer 80 it. Reclames tusscben den tekst 60 ct, per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 6 ct. lot een maximum van 50 woorden. Kabouleradvert. 5 reg. 0.50. 10 reg. 0.75. 15 reg. 1. Incassokost, worden berekend 1- Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Vérzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uilkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere offieiëele af- en aankondigingen van het Gemeente bestuur B. en W. van Schiedam hebben bij hun besluit van den 16 Februari 19.2S het verzoek van J. van der Valk te Rotterdam om vergun ning tot oprichting van een distilleerderij aan de Hoofdstraat, hoek Lekstraat, kadaster Sec tie L, nos. 2551-53 en 245S-60, met 3 elektro motoren van elk 1 P.K., drijvende pompen en een advocaat-machine, en 1 verplaatsbaren electromotor van 1 P.K., gekoppeld aan een pomp, verdaagd, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam 18 Februari 1928. B. en W. van Schiedam brengen ter kennis Van de ingezetenen, dat door den Raad dier gemeente in zijne openbare vergadering" van den 15en Februari j.l. zijn benoemd in ver band met de benoeming tot wethouder van den heer T. Slavenburg, die in deze comniis- siën was gekozen als lid uit den gemeente raad buiten de leden van het dagelijksch bestuur. a. tot lid van de Commissie voor Onder wijszaken, de heer J. van den Tempel; b. tol lid van de Financiëele Commissie, de heer H. Wiekenkamp. En is hiervan afkondiging geschied waas- het behoort, den 18en Februari 1928. In het z&aitje achter het R. K. Weeshuis, gaf de R. K. Tooneelvereeniging „Pius XI", een onderafdeeling van de Sint Jozefgezellen- vereeniging Schiedam III (Frankelandj, gis teren een uitvoering voor ouders en genoodig- den der leden van de St. Jozefgezellenveree- niging, terwijl Dinsdagavond ouders en int.ro- ducé's van de leden van het St. Aloysiuspatro- ïiaat hij deze tooneelclub, die tevens haar eerste lustrum herdacht, te gast waren. Bij het samenstellen van het programma was de keus gevallen op een drie bedrijvig blijspel floor Mar. Jansen, getiteld: Arme Millionair. Op een leuke wijze weet dit blijspel ons de (Wederwaardigheden voor te stellen van een eenigszins excentrieken „broer uit Canada", die, nadat hij in 25 jaar niets van zich heeft laten hooren, heel onverwacht zijn broer te Wageningen komt opzoeken, bij welk bezoek liij en zijn secretaris eerst voor een paar be luchte hotelratten worden aangezien. De rollen van den rentenier Nicodemus Frank en zijn zoon Bobby werden goed ge- epeeld, resp. door de heeren G. van Beers en Tli. van Dijk, tex-wijl de heer G. Beekman zich de rol van het „lijdend voorwerp", den Cana- deeschen milliónair toebedeeld zag. Een paar gewiekste hoteldieven, die niet voor een klein geruchtje vervaard zijn, en die zich met veel geluk telkens uit politiebanden "Wisten te houden, werden voorgesteld door de heeren J. Seheffers en J. de Raai. Do heer A. Gunneweg was een echte bediende die zich in den loop der jaren een zekere ver trouwelijkheid in den omgang met zijn patroon heeft eigen gemaakt, terwijl de heerenTh. Borsboom en C. Elswijk van een paar gelcl- eohieters, echte jiddische gijnporems maakten, dio door hun stereotiepe gezegden het'publiek aan het lachen wisten te krijgen. Als politiemannen hadden de heeren B. Gokkg en J. Aalberts 't niet gemakkelijk, doch-' zij wisten zich goed hij hun medespelers aan te Passen. De heeren P. v. Eijk en H. Buurman, als secretaris en als kruier, voldeden goed." Over het geheel genomen mogen deze uit- voeringen voor de tooneelclub dér St. Jozefge- zellcn ale een goede prestatie aangerekend Worden. De betrekkelijk jeugdige spelers wis ten zich in het stuk goed in te leven, terwijl ZÜ br fhdien pittig spel te zien gaven. Tu -hén ile bedrijven door, zorgden de hee ren V. Swartjes, piano en J. Meerder, viool, Voor muzikale afwisseling. Bij da uitvoering van gisteravondwas de gogestolijk-adviseuï, Kapelaan C. Wiemers, tegenwoordig", terwijl Din3dagavohd het com- mlssio-lid, de heer Verheul, de honneurs Waarnam. Vrijdagavond te S uur heeft de eerste cursus- les plaats gehad voor de jongens van 1418 jaar, die in een of ander vak werkzaam zijn. De opkomst der jongens was schitterend. Ruim zestig jeugdige toehoorders waren aanwezig in de zaal van den R. K. Volksbond aan den Lange Haven. Te 8. uur precies opende de eerw. voorzitter van de contactcommissie kapelaans A. F. J. Göossens met een kort woord van welkom, de bijeenkomst en wees op het belang van het hij wonen der lessen. Daarna nam de 2e voorzit ter van het R. K. Vakbureau de heer J. Th. Nijkamp, het woord en gaf een overzicht van de geschiedenis der R. K. Vakbeweging in ons land. Na een korte pauze volgde een lezing met lichtbeelden van kapelaan A. Goossens over Lourdes. Te kwart vóór 10 was de eerste les beëindigd. A.s. Vrijdag 24 Februari volgt de tweede les van den heer Nijkamp over „stands- en vakor ganisatie, terwijl dan na de pauze „Een reisje door het land der Pyreneën" op het doek volgt. Moge de deelname onzer Roomsehe jongens even goed en talrijk blijven, als dezen eersten keer. Onder degenen, die het best aan de les sen hebben deelgenomen zullen enkele prijzen worden verloot. Ook niet-georganiseerde jon gens zijn op den cursus welkom. Vanmorgen te ongeveer 10 uur liad op den hoek van Lange- en Korte Haven een aanrijding plaats tusschën een luxe Fiat auto, genummerd H 44932 en een met oud ijzer beladen sleeperswagen. Het rechterspatbord van den auto werd beschadigd. Wegens overtreding van de ijkwet, is door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen den groentenkoopman II. J. van der S., alhier. De gewichten werden in beslag genomen. VÓÓR VIJFTIG -JAAIi Uit de „Nieuwe Schièdamscbe Courant" van 16 Februari 187S: Door de firma S. j. Melchers alhier is aangekocht het Belgische-driemastschip Ie Grand Gustave, dat voortaan den naam zal dragen van Marie en Antoinette én bevaren worden door kapitein Hemmes. Uit de „N. S. Ct." van 17 Februari 1S78: Het sub-comité van het liefdewerk „Oud Papier" alhier heëft de eer Schiedams Katho lieken', mede te deelen, dat hel de Schiedam- sehe Zohavenbroéderscbap - Fidei et Virtuti heeft, aangesteld tot het ophalen van papier aan de huizen der ingezetenen. Hel bestuur van voornoemd comité, G. C. Beukers, president; Chr. J. Wouterlood, secr. Yóólt VIJF-EX-TWIXTIG JAAR Uit de „N. Sch. Ct." van 18 Febr. 1903: Voor de verkiezing van twee leden van den gemeenteraad in district II vacature Viirtheim en vacature Pinster werden heden ten raadhüize ingeleverd negen lijs ten en wel: in de vacature Viirtheim drie met den naam van den heer A. J. van de Poel (antir., Christel, bist. en Kath.), een met den naam van den heer D. Ris E.H.zn. (lib.) en een met den naani van den heer J. de Ligt (soc. dem.); iii de vacature Pinsterdrfe lijsten met den naam van den heer L. T. F. A. Fauze (Christ, hist., Kath. en lib.) en een met den naam van den heer D. van Dijk (soc. dem.) Uit de „N, Sch. Courant" van 17 Fehr. 1903: De weleerw. heer A. G. van den Berg, kapelaan der parochie van O. L. Vrouw Visitatie, heeft gisteren onder veelzijdige deelneming zijn koperen priesterfeest mogen vieren. DE ACTIE TE SCHIEDAM INGEZET EEN EERECOMITE GEVORMD De leiding bij het bestuur van de R. K- Kiesvereeniging Op uitnoodiging van het bestuur van de R. K. Kiesvereeniging, ten deze handelend in opdracht van zijn ledenvergadering, waren gisteravond in het gebouw van den R. K. Volksbond een 25-tal personen bijeengekomen, teneinde met het bestuur de plaatselijke actie te bespreken voor de stichting van het partijbureau voor de R. K. Staatspartij. In zijn welkomstwoord herinnerde de voor zitter, de heer Th. Mouwens, aan de be doeling der totstandkoming van het dr. Schaepmanfonds, dat niet slechts een monu ment moet zijn van hulde voor onzen grooten Mgr. Schaepman, doch de Katholieke Staats partij in staat nroet stellen het levenswerk van den emancipator van Katholiek Neder land in politiek opziolit voort te zetten. Verschillende heeren onder wie de burge meester, de zeereerw. heer pastoor Ligthart, mr. van Velzen, mr. Kavelaars, hadden be richt van verhindering gezonden, met mede- deeling dat ze bereid waren in het comité zitting to nemen. Onder de aanwezigen noe men we den hoogeerw. heer Deken Schraag, Pastoor Jansen, den heer J. A. J. Nolet, den heer J. J. S. Engering en verder vertegen woordigers van stand- en vakorganisaties, en van verschillende Katholieke vereeni- gingen als K.S.A., Katholieke Kring, Ex celsior enz. De voorzitter merkte nog op, dat doel van deze bijeenkomst is de middelen te bespreken om Schiedam's Katholieken te bewegen naar beste krachten hij te dragen voor het gvoote dóel, het bijeenbrengen namelijk van een bedrag van minstens zeven ton, waarmee het partijbureau moet worden gefinancierd.' Waar veel kleiner partijen dan dé onze zich in het bezit van een uitstekend geoutilleerd partij bureau verheugen; daar mogen wij met een lédental van 350.000, en met een stemmen- tal dat het grootste is in den lande, toch zeker niét achterblijven. De federatie ,van R. K. propagandaclubs heeft zich bereid verklaard, heit practische propagandawerk voor haar rekening te nemen; bedoeling is een of twee sprekers uit te" noodigen, om de propaganda in te leiden.. De algemeene. leiding zou, >vaar liet, bier een' daad -geldt van politieke strekking, Zoo de' aanwezigen zich daarmee aceoord konden verklaren, in handen blijven .van het' be stuur der R. K. Kiesvereeniging. De voorzitter bracht vervolgens samenstel ling en werkwijze van het comité en de leiding, der actië' in bespreking. Nadat hij nog had opgemerkt,- dat mét een comité als Iiièr doör: do aanwezigen gévorröd, prac- tisch moeilijk zou zijn te werken, en dat dit comité dan ook meer ais een eere- comitê bedoeld was, waaruit den Katholieken Schiedammers moet blijken dat de voor naamste persoonlijkheden uit allen rang en stand met het doel sympathiseeren, zocdat op een eventueel samen te stellen circulaire ieder namen zou vinden, die hem volle ver trouwen inboezemen, ontspon zich een aan gename discussie, waarin met de tot dusver door het bestuur der R. K. Kiesvereeniging ondernomen stappen en met de verder ont worpen plannen algeheels instemming werd, betuigd. Het door het bestuur gevormde comité, aan welks hoofd de voornaamste geestelijke en wereldlijke autoriteiten der ctad gaan, zal verder als eerecomité optreden. De leden ervan zullen hun naam leenen, om de propaganda te vergemakkelijken en verder persoonlijke propaganda maken in de krin gen waarin zij verkeereu. Aan het bestuur der Kiesvereeniging, waarin de vertegenwoor diger der Katholieke pers werd geassumeerd ter vergemakkelijking van het contact tus schën leiding en pers, werd de verdere leiding onder algemeen applaus opgedragen. Een tweetal sprekers, een geestelijke en een leek ter vergadering werden ver schillende namen genoemd; eenige speling is gewenscht, daar niet ieder op een be paalden dag beschikbaar ia zullen wor den uitgenoodigd om op een avond in den Vastentijd de figuur van mgr. dr. Schaepman en de bedoeling van het dr. Schaepmanfonds te komen belichten, terwijl aaa de zangkoren der parochies zal worden verzocht ter op luistering hun medewerking te willen ver- leenen. Nadat nog de voorzitter had meegedeeld, dat hét in de bedoeling ligt voornamelijk met inteeken,biljetten en hi teekenlij sten te wer ken, dat de mogelijkheid za,i worden open gesteld om verschillende malen kleinere be dragen te storten en dat op den propaganda- avónd Scliaepmaii-nicdaiiles zullen wórden- beschikbaar gesteld, werd de in de prettigste stemming' verloopen bijeenkomst niet den Christel ij ken groet gesloten. De Zondagsdienst znl morgen worden waar genomen door de geneeskundigen van den Broek, Schoolstraat 9; Elzevier Dom, Singel 70; Geerden, Veenlantstraat 2 en Koene, Bur gemeester Knappertlaan 30. Geopend zal- zijn de apotheek van den heer J. H. Evers, Lange Haven 81. De door ons dezer dagen gepubliceerde na men, van het eere-comitë, gevormd voor deze weldadigheidsvoorstelling, wettigden reeds het vermoeden, dat de „upper ten" van Schiedams uitgaand publiek er bij tegenwoordig zou zijn, een vermoeden dat gisteravond ten volle werd bewaarheid. Burgemeester A. J. Gijsen, als mede de wethouders ir. C. Houtman en P. de Bruin, waren verhinderd den avond bij te wo nen. Dr. de Bruyn sprak een kort openingswoord, waarna begonnen werd met de afwerking van het uitgebreide en bovendien afwisselende pro gram, door het uitvoeren van een dans: Uit den pruikentijd, waarmee het danspaar, dat op trad onder den uitheemschen naam Walchuchu- koff, veel eer wist te behalen, niet alleen voor zichzelf, maar ook voor mevrouw L. van Gendt, onder wier leiding de verschillende dansen wa ren ingestudeerd. Nog enkele dansen, waaron der een Poolsche en een bijzonder expressieve Oostersche volgden, terwijl ook; Het meisje danst, Balspel en Zigeunerdans veel succes mochten oogsten. Onder de vele tableaux die wij tusschën de dansen door te zien kregen, waren enkele heel aardige tafereeltjes, waarvan vooral de door de kleintjes gevormde groepen ten zeerste be wonderd werden. Hoe aardig waren b.v. niet: Onder moeder's paraplu, Drie kleine kleuters en Het mannetje in de maan. Een weinig ver fijning in denz ang, die onderwijl „achter de schermen" werd uitgevoerd, zop aan het geheel nog meer ten goede zijn gekomen. Van de andere tableaux noemen wij: ,,'t Kantkussen en Herstel", terwijl in een laatste tableau een aardig beeld van de vereeniging tot. bestrijding der t. b. c. werd gegeven. De heer P. Wefers Bettink voerde als viool- solist'eeu viertal nummers uit te weten: sere nade van F. Dodla, Meditation de Thais van Jul. Massenet, Liebeslied van F. Kreisler en Barcarolle Sus Hoffmann's Erzalilungen van J. Offenbach. Een enkele maal klonk de toon wat koud, doch over het geheel genomen kan de violist op een goeden avond terugzien. Na de pauze, gedurende welke een „Post kantoor" alsmede een Champagne-tent de stemming wisten te verhoogen en het lange wachten te bekorten, kwamen de beurt aan „de clou" van den avond, het optreden van de- Schiedamsche tooneelvereeniging „Utile Dul- ci", die een tweetal ééu-acters ten tooneele bracht: „De Bom", een ontstellend intermezzo, door J. W. Broedelet, „Baas hov.en baas" van A. Defressie. Vooral in dit laatste stukje hebben de aan wezigen zich kostelijk geamuseerd mot het spel van den „bezoeker", die zich later als de fectieve ontpopte. Ook de andere „Utile Dulci" leden hielden den goeden naam van hun ver eeniging hoog. De avond werd opgeluisterd door de muzi kale medewerking' van „The jolly fellows band" en een kwartet, bestaande uit de heeren v. Bergen Walraven, Hovingh, Krediet en Ver maas. Voor de medewerkende dames waren er bloe men. Vermelden wij tenslotte, dat de zaalversie ring en de bloemen resp. geleverd waren dooi den heer Verwayen en het magazijn „Rosa", terwijl de heer Boesnach, directeur van het filmstudio „Eureka" liet décor beschikbaar stelde. Na afloop vereenigden zich nog velen in „Mu sis Sacrum" voor een gezellig samenzijn. rrrtd 'teltnverVaTschiny^ |Bij Apoth. en Drogisten J^rijs 75,AO en 2,5ct.I JtecI, I38WS 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patonaatsgebouw Lange Haven: aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. K. Gemengde Zaugvereeniging Lorenso Perosl. Gebouw R. K. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags repetitie R. K. Mannenzangvereenl- ging St. Caecilia, half 9, R. K. Volksbond:] bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkers- bond "St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur tot halt 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excel, sior; Gebouw R. K. Kring. Eiken Woensdagavond R. K. Burgerjonge, lingenvereeniging „Kath. Streven", Gebouw Katb. Kring. Aanvang half zeven. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand ver gadering Katholiek Leven, Gebouw Katholle* ko Kring S Jfc uur precies. Vrijdag 24 Februari Ledenvergadering „Eerbied in Gods Huis", Gebouw R. K. Volksbond. TEROTTERDAM 18 F e b r, Groote Schouwburg, Hugenoten (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen). 19 Febr.: Groote Schouwburg, Leontientje (Rott. Hofstadtooneel) 2 uur Heer van goeden huize (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voorvolw.). Groote Nutszaal, liederen- matinée Vera Janacopulos, half 3 Groote Doelezaal, Ce middagconcert Residontieorkest, half 3. 2' Fehr.: Groote Schouwburg: Heer van goeden huize (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor volwassenen) 22 Febr. Groote Schouwburg, Götterdam. merung (Co.Opsra-tie) 7.15 uur. Groote Doe. lezaal, 2e abonn. Mengelbergconcert, kwart over 8 uur. Groote Nutszaal, viool-avond Bella Hopman, 8 uur. 23 Febr.: Groote Schouwburg, Het Ade laarsjong (Ver. Tooneel) half 8 (voor volw.); D a g e 1 Ij k s: Circus-Schouwburg, Jubileum revue 1928 (Ter Hall-gezelschap) 8 uur. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Dinsdag 21 dezer in: Corso (voor volw.)W. B.-theater (voor volwassenen) Door de politie is aangehouden de 12-jarige A. van E„ wonende aan den Buitenhaven weg, die zich toegang had verschaft tot een leegstaand lieerénhuis aan de Tuinlaan en aldaar uit de gang een zevental blauwe tegels uit den muur had weggenomen. GEBOREN: 17 Februari: Daniel Louis, zoon van J. van der Hul en S. W. Putters, Steenstraat; Jacobus Franciscus' Antonius, zoon van J. A. C. Reusman en G. van Diest, Breedstraat; 16 Februari: Gerrit, zoon van J. do Jong' en C. H. Breure, Brugmanstraat; 17 Februari: Wilhelmus Franciscus, zoon van M. M. J. Kuipers en H. B, M. Kuil, Middel, harnisstraat. OVERLEDEN: 17 Februari: P. Sprong, 1 j., Rotterdamschedijk. EEN SIAMEESCHE TWEELING-AUTO. Een New.Yorksche garagehouder vindt het voor den tegenwoordige» tijd een groot gemak, om een EEN PORTRET VAN WILLEM MENGELEN- te drauien en daarom heeft hij aan zijn eigen kar twee „voorkanten" gemaakt. Hij kan nu „vooruit" en „vooruit" rijden zonder te keeren. ff

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1