FEUILLETON SIRENEN 1 MAANDAG 20 FEBRUARI UIT ROTTERDAM. CUI BONO? 1928 EEN WERK VAN NAASTENLIEFDE DERDE BLAD GEM. DRINKWATERLEIDING PAGINA 4 Een verhaal uit tie dagen van het Engelsche socialisme Met dea» en dergelijke opschriften bedoel ik Wet te openen, wat men vroeger een verkapten cursus in potjes-latijn, thans ongetwijfeld een yolks-faculleit in de oude letteren zou noemen. Mijn doel ligt elders; het is drieledig. Ten eerste wil ik gebruik maken van de aantrekkingskracht, die schuilt in uitdruk kingen, waarvan men geen steek begrijpt. Op de tweede plaats wil ik uit dankbaarheid jegens mijne leeraren hun de voldoening- niet onthouden, dat ik de -vruchten van mijn gym nasiale studiën, beslaande in een latijnech woordenboek plus dito spraakkunst, waaruit ik dergelijke opschriften na ampele studio opvïsch, nog steeds heb bewaard. Dit in tegenstelling tot onzen gröoten Doc tor Schaepman, waarvan de zetter beweerde, dat hij de voordeelen zijner wetenschap ge makkelijk verwierp. Ik schreef natuurlijk „vooroordeelen" en begin steeds minder te be grijpen, waarom reclasseermgsvereenigingen uitsluitend, voor misdadigers en niet ook voor letterzetters worden opgericht. En ten leste wil ik wel eens demonstreeren, lioe onmogelijk kort de oude Romeinen zich .wisten uit te drukken. Want wat beteekent ,.cui bono?" „Cni Bono?" beteekent zooveel als-; waarvoor motte ze nou toch weer een partijbureau heb- ben? Ge ziet het. de Romeinen zeggen in twee woorden precies hetzelfde als wij in tien. Het verdient daarom 'aanbeveling, dat de .Tweede Kamer zich van de Iatijnsche taal gaat bedienen. Dat moet leiden tot 'een meer econo mische consumptie van den nationalen tijd. Maar intusschen: waarvoor motte ze nou een partijbureau hebben? Het is wonderlijk, dat je zoo'n vraag voor nuchtere Nederlanders moet gaan beantwoorden. Do. katholieke Staatspartij telt niet minder dan 335.000 leden. Deze zijn georganiseerd in Rijkskieskringcrganisaties en kiesvereenigin- gen. Het is noodig, dat deze 335.000 katholieken geraken tot eene zekere politieke ontwikke ling, benevens tot het volgen en begrijpen van eene katholieke politieke gedragslijn in de moeilijke vragen van onzen- tijd. Daartoe worden nu of in de toekomst ver gaderingen gehouden, studiecommissie!! inge steld, geschriften uitgegeven, overleg gepleegd met de beide Katholieke kamerfracties der Staten-Generaal en Politieke Landdagen be legd. Bovendien ia den leden der Staatspartij veel invloed toegekend op do keuze van onze ver tegenwoordigers in de Staten-Generaal. Daar toe is een zeer uitgebreid kiesstelsel ontwor pen. Deze werkzaamheden vereischën eene goede administratie, eene administratie welke pér slot van rekening slechts door eene partij bureau met goede, gesalarieerde krachten zal kunnen worden gedreven. Mr. POTT. Voorzitter K. P. C. JUBILE. Zaterdag herdacht mejuffrouw A. van Vlij- itv-'-h, den dag, waarop 'iij vóór 12!- jaar weel 'aangesteld als onderwijzeres aan <fb St. Ber- nardus school aan de Izaak Hubertstraat. Des morgens werd in de kerk van de H. Barbara om kwart vóór acht uur een H. Mis opgedragen dat intentie van de jnbilaresse. Zeer val? leer lingen waren hierbij tegenwoordig. Dee namiddags had op school de cfficieele touidtgïag pilaa-ts. Naast zeer vele hartelijke woorden van de kinderen en collega's werd ook het woord gevoerd door den pastoor dor pa rochie, den Zeerdervv. heer E. A. M. Morsel, die jde jubilarease dank bracht voor haar toewij ding, waarmede zij al die jaren zich aan de kin deren gegeven heeft. Vele mooie cadeaux mocht do jubiiareBse in ontvangst nomen. Dok van andere zijden kwamen nog vele blijken van be- (langstelling binnen. Bij een afscheid ALS BEWIJS VAN SYMPATHIE Wij heiiben eenige jaren terug de eer gehad aangezocht te worden voor het schrijven van de geschiedenis, de heuglijke groei en bloed van ons Sint Franciscusgasthuis tc Rotterdam, dat wij hebben zien ontstaan op een paar sim pele bovenkamers van een éénvoudig pand in de Oppert en zien uitgroeien tot liet monumen -tale complex, dat thans de Scliiekade siert. "Wij zouden ér vandaag een nieuw hoofdstuk aan kunnen toevoegen, het afscheid van dok ter Spaapen bij zijn vertrek uit Rotterdam, van dokter Spaapen wiens naam als geneesheer- directeur en eersten chirurg met de historie van ons mooi Katholiek ziekenhuis is samen geweven. En nu hij daar na drie en dertig jaren arbeids, die duizenden en duizenden, pa tiënten tot welzijn zijn geweest, zijn taak neer legt, is hij Zaterdag in de Doelezaal door Rot terdam's burgerij gehuldigd geworden op een spontane wijze, die hem na veel leed en ba- proeving der laatste jaren zichtbaar op zijn beurt een aanmerkelijke „verhooging" van ver rassing en voldoening bezorgde. En al zijn in de jaren uitgeschreven racep- tenboekjes wegen zelcer in gewicht niet op te gen het lijvige boekdeel van een album, waarin al de namen zijn geschreven van de trouwe Rotterdammers, die dokter Spaapen in vriend schap cn dankbaarheid zullen gedenken. In dat. nieuwe hoofdstuk van het Sint Fran ciscusgasthuis zouden wij ook willc-n relcveeren een nieuwe actie, die zich dezer dagen heeft ingezet, on waarin opnieuw de oude genegen heid voor het gasthuis tot uiting komt. Wat toch is het geval. Sinds dezen zomer hebben de Gemeentelijke ziekenhuizen, ook op initiatief van enkele edel moedige particulieren, in hunne ziekenzalen een radio-installatie aangebracht ter ontspan ning en vertroosting der aldaar vertoevende patiënten. De heeren H. J. A, Hoogeweegen, II. F. J, Brink, Julien Pieters, Pater Hyacinth Hormans cn H. J. A, Middendorf hebben zich tot een comité samengesteld, dat voor het Sint Fran ciscusgasthuis wij bereiken, wat de Gemeente lijke ziekenzalen dezen zomer reeds zijn rijk geworden, een radio-installatie ten behoeve der op de Schie verpleegd wordende patiënten. Nu zullen dezer flagon aan de Rotterflam- sche burgerij de circulaires worden rondgezon den. waarin gevraagd wordt aller steun en medewerking te geven voor dit schoone doel. Waar de geschiedenis van ons mooie gasthuis uitwijst, dat de edelmoedigheid der Rotter- damsche ingezetenen nooit, is teruggeschrok ken om deze instelling, die onze trots is, aan alie eischon des tijds te laten voldoen, zoo ver- tróuwen wij dat ook voor dit geval niet te vergeefs een beroep zal worden gedaan op aller sympathie. Berekend wordt, dat behalve een la-tal loud speakers, een 250 afzonderlijke kopapparaten noodig zullen zijn. Wij zijn er zéker van, dat de annalen van het Sint ï?raiiciscu»gasttmls straks zullen Ijoeken, dat naast de grootsche hulde die zoo juist aan den scheidenden geneesheer-directeur is ge bracht, Rotterdam andermaal een blijk van genegenheid en sympathie heeft gebracht aan zijn populaire gasthuis, en ruim en royaal het bedrag heeft samengebracht, dat voor de radio- installatie noodig is. Men kan zijn gift overschrijven, daar de heer Julien Pieters penningmeester is, op het postgiro van dé firma Hudig en Pieters no. 3505. Wij hopen het gelukkige resultaat spoedig te kunnen mededeelen. P. HYACINTH HERMANS Uitbreiding van het filtervermogen van het waterwerk. KOSTEN RUIM 2<; MiLLIOEN. Door de Commissie voor de bedrijven wérden F,, en W, in kennis gesteld met een rapport van <len directeur der Drinkwaterleiding, waarin wordt voorgesteld over te gaan tot uitbreiding' van het filtervermogen van het waterwerk, In dit rapport is een overzicht opgenomen van do in do toekomst te verwachten at te leveren hoeveelheden water. Hieruit blijkt, dat het maximum-iniryevbrni.lv op den dag', waarop het meeste water wordt geleverd, uitsluitend voor Rotterdam .in 1930 op 0200 M3. en in de jaren 1940 en 1950 respectievelijk op 7900 en 9800 M3. is te schatten. Met Inbegrip der dooi de thans op het Rolterdamsche buizennet aan gesloten en in de toekomst eventueel alsnog nog aan te sluiten gemeenten af te nemén hoe veelheid water, zal in 1930 op een maximum uurverbruik van 7600 MS, en in de jaren 1910 en 1950 respectievelijk van 9600 en 12.000 M3. moeten worden gerekend. In verband met de omstandigheid, die met het bestaande filter vermogen in maximum 5300 M3. per uur kan worden afgeleverd, acht de betrokken bedrijfs directeur het tijdstip aangebroken, om de uit voering vin het door hem ingediende plan tot vergrooting van dit vermogen ter hand te nemen, ten einde in staat te zijn aan liet voor 1930 geschatte verbruik het hoofd te kunnen bieden. Blijkens meergemeld rapport verdient het aanbeveling bedoelde vergrooting tot stand te brengen door 'dea aanleg van snelfilters, aan gezien bij uitbreiding van het aantal bestaande langzaam werkende zamlt'ilters niet dat ver mogen kan worden verkregen, hetwelk op den duur noodig is. Voorts pleit voor toepassing vim het systeem van snelfilters de omstandig heid, dat de aanlegkosten daarvan belangrijk lager zijn dan die van langzaam wérkende in ters, terwijl voor de bediening van eerstge noemde filters minder personeel noodig' is. Ten aanzien van do vraag, of voor de zuive ring van het water alleen niet snelfilters kan worden volstaan, dan wel of liet door deze fil ters gereinigde water door middel van -een Snellere 1 angzaamfiltratie of door toepassing van. eenig desinfeetiemiddel nog verder moet worden behandeld, is de Directeur tot de con clusie gekomen, dat dé werking der snelfilters slechts als vóórbehandeling zal zijn aan te merken, omdat het gewenseht zal zijn het wa ter na deze voorreiniging nog een nafiltratie te doen ondergaan door middel van langzame zandfilte-rs, die met de "twee a drie-voudige snelheid van de bestaande filters zullen moeten kunnen loopen. Met betrekkingtot dé 'werkwijze, welke bij da uitbreiding van liet filtervermogen zal worden toegepast, zij opgemerkt, dat hét ih het voornemen ligt bedoelde uitbreiding in drie gedeelten te doen plaats vinden. Het eerste gedeelte zai omvatten het afdammen en v-ol- sputtéh van een gedeelte van het binn-ehbassin, ten einde op dit opgespoten terrein een gebouw te kunnen oprichten, waarin 22 snelfilters zullen worden opgesteld. welk aantal noodig is om 6 langzame zandfiiters, wannéér deze tot verhoogde snelheid zullen zijn verbouwd, van voorgereinigd water te voorzien. Na. tot standkoming van deze voorzieningen, alsmede van de hieronder omschreven bijkomstige wer ken, zal liet waterwerk een filtervermogen hebben van 7800 M3. per uur. De bijkomstige werken zullen bestaan in den Ixmw en de in richting van een pompgebouw, het aanleggen van aan. en afvoerkanalen, het vernieuwen van deii vloer van een filter en het opstellen van een ehloorinstallatie, welke installatie bij eventueelo besmetting van de rivier, zoo noo dig, in werking zal kunnen worden gesteld. Het tweede en derde gedeelte van liet plan zullen in hoofdzaak omvatten het bouwen van een aantal snelfilters en langzame filters, met éeu grootere snelheid dan de bestaande, zulks ter opvoering van liet filtervermogen respec tievelijk tot 10.000 en 12.325 M3. per uur. Wat betreft de urgentie van de uitbreiding van het filtervermogen, zij er nog op gewezen, dat reeds thans hoeveelheden water worden gevraagd, die eigenlijk boven het bestaande vermogen uitgaan, en dat aan deze vraag, op een enkele uitzondering na, alleen is kunnen worden voldaan door een toevalligen samen loop van gunstige omstandigheden. De kosten van het direct ter hand te nemen eerste gedeelte van het plan zullen op 2.G00.000 lcomen, van welk bedrag ia dit jaar een som van f l.IOö.OQO zal worden verwerkt. Zoowel d« betreffende Commission van bij stand als de Gezondheidscommissie kunnen zich vëreëhigen met de door den Directeur der Drinkwaterleiding voorgestelde wijze van uit breiding van liet filtervermogen van het water werk en B. en W., evenals deze Commission, hebben géén bezwaar tegen de voorzieningen, Wélke voor totstandkoming van het eerste ge deelte van het plan zullen moeten worden gel troffen. REGELING VAN HET TOEZICHT OP UITBESTEDE PERSONEN. Overeenkomstig' liet voorstel dal. 15 Nov. 1927 ■besloot de Raad den len December d.a.v. tot aanvulling van artikel VII van het in Gemeen teblad no. 2 van 1922 opgenomen Reglement omtrent, liet. verkenen van onderstand en het geven van consent voor kostelooze genees-, heel- en verloskundige hulp aan bshoeftigen door dén Gemeentelijken Dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon. Bedoelde aanvulling had betrekking op de regeling van het toezicht op uitbestede personen en was oen gevolg van een door tusschsnkomst van Gedeputeerde Sta ten dezer Provincie te hunner kennis 'gebracht ten wensch van den Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw. In den loop der vorige maand heeft B, en W. van Gedeputeerde Staten -een schrijven be reikt, waarbij wederom een wensch van ge noemden Minister werd kenbaar gemaakt om trent aanvulling van dit Reglement. Het komt namelijk dezen bewindsman nader geraden voor, dat het onderzoek naar den gezondheids toestand niet slechts in lichamelijk doch ook in geestelijk opzieljt worde ingesteld, terwijl dat onderzoélc tevens zal belmoren te gelden voor den bestedeling' zelf. B. en W. hebben deze stukkenjgesteld in han den van het Bestuur van den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon.'van welk .Bestuur bericht is ontvangen, dat het zich met de voorgestelde wijziging kan ver eenigen. Ook liet College heeft geen bedenkingen tegen deze aanvulling. NEI). H. K. METAALBEWERKERSBOND Ter gelegenheid van het patroonsfeest van den Neder 1 andëchen R. IC. Metaalbewerke-rs- boH'd. afdëeling Rotterdam, is in de groote zaal der St. Josephgezellenvereeniging, Zater dagavond een feestavond georganiseerd voor de leden. Nadat een. openingswoord was gesproken door don voorzitter, werd het "bondslied gezongen. De avond is varder verdienstelijk opgeluisterd door muziek en een tweetal tooneelstukjte, opgevoerd door de R. IC. Tooneelvereeniging „Joost van den Vondel" Van de geboden gelegenheid werd danig gebruik gemaakt om nog niet georganiseerde leden voor den bond té winnen, ZAKENJUBILé. 1 Maart a.s. herdenkt de heer J. B. Putters, procuratiehouder bij de N.V. Handelsvennoot schap voorheen Gloe en Co., den dag waarop hij voor 25 jaar bij deze firma in dienst is getreden, HET ELECTRÏSCHE LICHT IN DE MARKTKRAMEN. Zaterdagmiddag heeft voor 't eerst in de mar.ktteramen aan den Goudscheaingel het clec- triwshe Holit gebrand. De inschakeling had min of meer een officieel tintje. In den foyer van bet Grand Théft-tre aan den Pompenburgsingel waren dooi' den Rofcterdamscken Marktkooplde- denbond ,Door Eendracht Verbetering" meerde re -personen uitgenoo-digd om deze inschake ling bij te wonen. O.m. waren aanwezig da waarnemend-burgemeester mr. A. de Jong, meerdere gemeenteraadsleden, de directeur en. adjunct A i r-eeiew van het Gemeentelijke ÏDlec- trieiteits bedrijf, de heer-en ir. H. I-I. Ehrenburg en ir. m. J. Romer, da waarnemend directeur der markten de heer J. C. A. Kreukniet, de chef van de kabsiai'd-eelmg' van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf, de beer A. Blanken en de •hoofdmarkt-meester de heer A. Zuid-meer. De voorzitter van den Harktkoopliedembond, de heer J. G. Stad heel to alle aanwezigen van harte welkom en bracht in herinnering hoe veel tijd het hóeft gekost tot deze resultaten te komen. Het was weukelij-k noodig, aldus spi'. dat in de mankten electrisch licht kwam. Hst groot winkelbedrijf heeft veel van de markten •overgenomen, maar toch kan men iederen Dins dag en Zaterdag zien, dat de markt ingeworteld zit in den ivil van de memschen. Vroeger moesten ivij liet doen met „snotneuzen" petroleum en „pclalaniipen, thans hebben wij een behoorlijke verlichting, die niemand schade kan doen. Hierna werd het woord gevoerd dooi' den loco-burgemeester mar. A. de Jong die hoopte, dat de marktkooplieden veel profijt mogen trekken van deze moderne verltohitings-in-stal- iatie. Mr. A. de Jong schakelde vervolgens het licht in. Tenslotte weixl nog een woord van -hulde en dartk -gesproken door den directeur van het ge meente Efecteiciteiisbedrijl', den -lieer Ir. II. H. Ehrenhure en mr. M. J. v. d. F,lier namens het installatiehurcau van der Veer, dat voor den aanleg heeft zorggedragen. Nadat de t-h-e-e was geserveerd werd door meerdere aanwezigen een rondgang' gemaakt over de markt, om de keurige moderne ver lich ting in -oogenechou-w te nemen. R. IC- SCHOOL SC'HOONDERLOOSTRAAT. Onder dagteekening van den 24en Januari j.l. li-eeft het R. IC. Kerkbestuur in de Parochie van den H. Antonins Abt te Oud-Delfshaven zich tot den Raad gewend met een verzoek krachtens artikel 72 der Lager-onderwijsw-st 1920, strekkende om de beuoodigde gelden uit de gémentekas te ontvangen voor een voorge nomen verandering van de inrichting van zijn schoolgebouw aan de Schoon-derloostraa t no. 68. De voorgenomen verandering omvat o.a. het verbroeden van de houten trap naar de verdieping, het vermeerderen van het aantal urinoirs, het aanbrengen van een privaat voor het personeel, het verplaatsen van de spreek kamer en het vergrooten van de leermiddelen- ruimte. Do Commissie voor het onderwijs en de volksontwikkeling, die ter zake heeft geadvi seerd, deelt mede, dat bij ingesteld -ondersoek ter plaatse is gebleken, dat een verbetering in den bestaanden toestand, ook met het oog op brandgevaar, noodzakelijk is én adviseert dan ook liet verzoek in te willigen. Ztcli daarbij aansluitende, stellen B. cn W. voor de geraagde medewerking tot het veran deren van de inrichting van bovenaangeduid schoolgebouw te verkenen. DOOD GEBLEVEN. Zaterdagavond is op den Scbieda-msche Dijk een Noorsche zeeman plotseling ineen gezakt en doodgebleven. Het lijk is naar Crooswijk overgebracht, WATERSTAND Van het hoogwater wordt morgen verwacht het le getij om 4.18 v.m.. het 2e getij om 4.52 n.m. Te Hoek v. Holland wordt verwacht liet Ie getij om 2,31 v.m., het 2o getij om 2,39 n.m. door MAY WYNNE. 5.) Ik heb er niets mee te maken, antwoordde bij, terwijl zijn jong gezicht iets weerbarstigs kreeg. Alleen kan ik maar al te goed raden, wie er wel wat mee te maken heeft. Ik zal hem wel eens gaan vertellen, waar het op staat, daar het blijkbaar niet verkieslijk is zijn naam te noemen. Zijn tante liet. zijn jas met rust en keerde zich met 'n verachtelijk schouderophalen van hem af. Je bent een dwaas, neef, was haar eenig antwoord, maar ze zei het met overtuiging. Heet bloed blijft echter heet bloed, zelfs als 'een oudere tracht er wat verkoelendo tochten -van wijsheid en raadgeving door te sturen. ,Tuck .verloor dan ook geen oogenhlik, en ging op weg naar de Manor. Terwijl hij zijn paard vastbond aan het kreu pelhout, wandelde hij het tuinpad op met geea ander plan van aotie dan den wensch, ophelde ring te vragen, en Bessie's vroegeren en' laffen minnaar zijn misdragingen te verwijten. Op 'dien tocht ontmoette hij Pamela, die op een bank zat, terwijl haar kleine broertje aan haar yoeten speelde, en rustig luisterde naar het verhaal, dat sister Pamela hem voorlas over die moedige daden van Ian Rawsan, den smok kelaar. De bekoring van Ian was zoo verschrik kelijk, dat zelfs Pamela een zenuwachtig gil letje gaf, en het boek op. bet gras liet vallen, toen Jack Armisto-n achter haar verscheen. Morris keek ook op, en toen hij Jack in de gaten kreeg, die zijn beste makker was, sprong hij op, en begon een druk verhaal over een «wezel jacht. In den regel was Jack onmiddellijk bereid om naar dergelijke geschiedenissen te luiste ren. Hij hield van ,,Morrie" en had nog nooit zoo duidelijk als vandaag gezien hoe de jongen precies op zijn zuster geleek. Ook Pam was opgestaan, werd van rood in- tens bleek, en toen weer rood, daaT zij .Tack's luik ontmoette. Zij had zich echter onmiddel lijk weer hersteld, en terwijl zij haar hand op ïéh schouder van haar broertje legde, sprak zei Loop, Morrie, en laat je nieuwe mes eeus Jen, mr. Armistom zal je wel vertellen, wat W" aan den haak mankeert. Daar zij wist dat het mes achter d? boekon- kast gevallen was, was zij ervan overtuigd, (lat Morrie voorloopig niet terug zou komen. Toen de jongen weg was, keek zij Jack vra gend aan. Ben je gekomen om mijn vader op te zoeken? vroeg ze. Jack bloosde, hij kon aan de kleine Pamela geen antwoord geven. Voor zaken, zei hij, Pamela liet het koord, dat een fijn beschil derd taschje van mousseline droeg, door haar vingers gaan. Je bent niet gekomen zooals je beloofd hebt, ging ze verder. Mijn vader is, toen hij dien zelfden middag thuiskwam van een wan deling, vreeselijk gaan vloeken, terwijl hij er allerlei verwenschingen aan jouw adres uit gooide. Kun jo kun je de oorzaak daar van vermoeden? Helaas, dat kon hij maar al te goed, maar hij wilde het niet. Wij-e-hebben elkaar op de groote weide ontmoet, antwoordde hij. Ik vrees, dat we, toen we scheidden, minder goede vrienden waren. Het meisje was teleurgesteld. Ik weet niet welke reden daarvoor kan bestaan, zei ze, maar dat kan ik je wel verze keren, dat hij gezworen heeft dat hij niet meer toestaat, dat. je een voet over den drempel van het huis zet. Dan moet ik vandaag' zonder toestemming jullie drempel overschrijden, zei hij koeltjes, want -het zijn dringende zaken. En jij, Pamela, hoe gaat het met jou? Zij bloosde en zuchtte, zoodat hij eerst haar handen in de zijne moest nemen, voordat zij ein delijk haar oog,en opsloeg. Luister, miss Pam, zei hij zeer ernstig. Ik kan je verzekeren dat ik er geen schuld aan heb, dat je vader en ik gisteren oneeniglieid gehad hébben. Daarbij vrees ik, dat er niets meer in staat zal zijn om de kloof te overbrug gen. Als je de waarheid wist, geloof ik wel, neen, weet ik wel zeker, dat je me niet zou veroordeeleu. Maar die kun je nu eenmaal niet te weten komen. Daarom, het eenige wat ik van je vraag, is, dat je me vertrouwt, en dat je onze vriendschap, zonder me dus te veroordee- len of te verontschuldigen, zult laten zijn wat ze was? Zij keek hem nu recht in de oogen, alsof zij naar den uitleg zocht, dien hij niet wilde geven. De standvastige blik uit de grijze oogen ver telde haan', dat hij oprecht was. Jc vriendin en schuld enaresse, sprak ze met. kinderlijke waardigheid. Dat zal ik nooit vergeten, sir, ofschoon ik wenschté, dat u nooit een geschil met. mijn vader gehad bad. Ik ook, riep'Jack nu zeer eerlijk, daar onze ontmoetingen nu zeer zelden zullen zijn. 't Doet ér niet toe, ik lioud je aan je belofte, je bent mijn vriendin. Weer bloosde zij, want het meisje was niet te jo-ng meer om de romantiek te beminnen, en ofschoon Jack niet bepaald knap was, bezat hij de grootere charme van een meester. Hoe jong ze ook was, toch voelde Pamela, dat ze tegenover een man stond, die sterk en eer lijk, altijd een goed vriend voor baar zou zijn, indien zij hem noodig had en wellicht in de toekomst haar beminde. Terwijl Jack dan ook de zachte handen in de zijne hield, en zeer oprecht wenschte de roze lippen te mogen kussen, ving Wi "en klank van een zucht op. Voorzag het meisje reeds wat er in de toe komst lag en las zij daarin een verhaal van een verandering in de vriendschap, en een ver broken belofte liet bleek wel zoo, daar zij zijn eigen woorden herhaalde: Ik wilde dat u nooit een geschil mét mijn vader gehad had! Jack dacht er over na wat dat korte zinnetje voor bedoeling kon hebben, terwijl hij naar de Manor wandelde. De deur van de hall stond ox>en. Hij trad zonder kloppen binnen. Hij wist maar at te goed, dat dit de eenige manier was om tot een onderhoud toegelaten te worden. Squire Garl-eigh zat in z^u studeervertrek met zijn beenen op den schoorsteenmantel, en rookte een lange pijp. Het was een echt schilderij van behaaglijk heid en rust. Jack voelde dan ook in zijn ge- daclite de scherpe tegenstelling opkomen tus- schen dit genoeglijk tafereel en den man die hij door de laan had zien rennen, geheel buiten zichzelf van woede en wanhoop. Toen hij zoo even naar de Manor was gere den, had hij liooren vertellen door een man in bet dorp, dat zé farmer Bailey in een rijtuig hadden moeten stoppen 0,1 naar het diehtst- bijgelegen gekkenhuis hadden gebracht, daar hij erg woest en onhandelbaar geworden was. En hier zat nu de man die. volgens Jack. door zijn laag gedrag de oorzaak was van de ramp over de familie Bailey In uiterste kalmte te roolten en te drinken. Maar zoodra de squire zijn gast bemerkt had, kwam er oen algeheele verandering in het tooneel. De opgelichte stoel kwam met een smak op zijn vier pooten terug, de lange pijp werd uit de spottende lippen weggetrokken, en mr. Garleigh gaf zich enkele oogenblikk-en ge heel over aan een wellustig vloeken, dat'door mrs. Armiston gequalificeerd zou zijn al» een der zondeusoorten in den poel van ellende, Hij had strikte orders gegeven tegen het toe laten van Jack Armiston. Daarom donderde liij den jongen man die absoluut bleef zwijgen, toe: AVat heb jij voor den duivel hier të ma ken? laffe spion vroeg hü, terwijl er over zijn gelaat een uitdrukking' van ingehouden woede lcwam. Kom je de aframmeling halen, die ik je beloofd heb? Jack deed een stap naar voren en bet wan hopige gezicht van Farmer Bailey bleef steeds voor zijn oogen. Bessie Bailey heeft haar huis verlaten, sprak hij woest. Er is een brief achter gebleven, die haar vader zoo getroffen heeft, dat het hem in het hoofd geslagen is. De pijl trof doel, Jaclc wist ineens alles, waarvoor hij gekomen was. Het nieuws was Inderdaad ook nieuws voor squire Garleigh, wiens gelaat, door den plot- selingen schrik getemd, zoo wit werd ais krijt. Als Bessie haar nood geklaagd had zou hij spoedig een anderen bezoeker kunnen ver wachten. Reeds vroeger had liij minder aanlok kelijke verhalen gehoord van de wraak van dol geworden minnaars. Vooral, van het slag als John Hiden. W-wat, stamelde hij, gaat mij dat aan dondersche kwajongen? Hiet eenige wat u te doen staat, zei Jack, gebruik makende van zijn voordeelige positie, is mij te vertellen waar het meisje gevonden kan worden. Garïeigh's lippen trilden; hij keek ze nuwachtig naar het open venster, en begon er toen weer lustig op los te vloeken. Jack had w-el in da gaten dat de squire ondanks zijn ge vaarlijke avontuur met de arme Bessie, toch ih het minst niet wist waar het meisje zich ophield, ook niet verantwoordelijk was voor haar plotseling vertrek, en na lnin laatste scheiding haar niet eens meer gezien had. Van den kant van den squire scheen er dus geen pressie uitg'ectefend te zijn om het meisje uit den omtrek te verbannen. Dat was een belang rijke factor in het voordeel van de squire, constateerde Jack wat ontgoocheld, daar nu zijn rol- van edelmoedig redder al meer en meer -haar sympthlekeu kant begon te verliezen. Had hij wellicht door zijn heetgebakerd tempera ment te veel gehandeld naar een eersten in druk? Jack fronste de wenkbrauwen; liij was toch weer vreeselijk voldaan over zichzelf. Kij had uitgevonden wat hij wenschte te weten, en, dat bekende hij zichzelf, op een zeer han dige manier. De squire zou zeker nooit zooveel losgelaten hebben, als hij geweten had hoe dubbelzinnig het eenvoudige briefje van Bessie geweest was. Maar wie schuldig is, vreest altijd verraad. En dat de squire schuld had, daaraan twijfel de Jack gieën oogenblik. Die stelligheid vuurde hem weer noodeloos aan tot bittere woorden. Zooals dat Dij jonge menschen wel meer het geval is, deed zijn woede hem overslaan tot een loslippigheid die alle grenzen van faitsoen overschreed. Je zult berouw hebben van al het kwaad tegenover Bessie Bailey en haar vader, zei hij. Denk erom, mr. Garleigh, dat jij je trekken nog wel eens thuis krijgt. Hij verliet daarop onmiddellijk den squire, die ondertusschen wraak zwoer tegenover deu onbeschaamder! snoever, die het gewaagd had den leeuw in zijn hol .op te zoeken, en toeval lig als overwinnaar uit den strijd was ge komen. HOOFDSTUK IV'. EEN QUAKER-FAMILIE. Kom binnen, Jack, hè wat ben ik ver heugd u te zien, jongen. En ook Phoebe z:yl er zeker een genoegen in smaken u weer te ontmoeten. Het is lang geleden dat gij Dal- stone House bebt willen bezoeken. Jack volgde met plezier. James Marley was steeds de vriend van zijn vader geweest, cn inderdaad mocht de vriendelijke oude Quaker, wel iedereen's vriend genoemd worden, daar nog nooit iemand gehoord had dat hij Sen vijand telde. Met zfjn kleindochter Phoebe woonde hij samen in een grillig dn ouderwetsch gebouwde buitenplaats, Dalstone House genoemd. Deze woning scheen uitstekend geschikt voor dit geheel buiten de were-ld levende paar, wier vriendelijke eenvoud en liefdadigheid hen' vooral de harten van hun arme buren hadden doen winnen. Phrobe zat bij de theetafel onder een groe ten nK)erbije.nboom op 't grasveld. Een typisch persoontje in haar Quaker-costuum van duif- grijze kashmir, maar het gezichtje boven den' ruimen witten kraag was vriendelijk en lief, en reageerde voldoende op een welwillenden blik om Phoebe voor een achtenswaardig jong- me.nsch een meisje van beteekenis te maken. Ze groette Jack bedeesd en met een vluch tig glimlachje. Hij was op Dalstone altijd een welkome gast, ofschoon zelfs haar grootvader, nr&t wist, dat Phoebe 's nachts droomde van een flink en krachtig man met een vriendelijk en ernstig gezicht, met grijze oogen, die on bewust het hart van een Quaker-meisje hadden beroerd. Wat was ze anders bescheiden! terwijl zp daaT zoo bezig was om aan de wensc-hen van grootvader en gast te voldoen, te nederig zelfs om te gelooven, dat zij ook maar eeniga aandacht van den laatste verdiende. Of dat hij het mooie, even blozende gezichtje zou missen, als de eigenares even wegging, om de mannen ongestoord aan hun gesprek over te laten, ten wjji zij naar den kant van het meer liep, om te" droomien hoe heerlijk volmaakt het leven, zou zijn als Jack ATmiston hier altijd woonde (Wordt vervolgd)' 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 12