m laatste berichten. MAANDAG 20 FEBRUARI 1928 ËËRSTË BLAD PAGINA 3 AUGUSTINUS JOSEPHUS GALLIER, BISSCHOP VAN HAARLEM. DE VERPLAATSING VAN DE VISCHMARKT DE NIEUWE ST. PETRUSKERK Eerste Steenlegging begrafenis t. e. c. ooms ONGEVALLEN SCHAALCOLEEGTB BRANDJES jüBILé DE INDONESISCHE STUDENTEN UIT MAASSLUIS UIT VLAARDINGEN GEMEENTERAAD. PROF. DR. C. H. H. SPRONCK. PATER HIERONYMUS O.M.CAT. 1 JAN TOOKOP WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM DOOR DE GENADE GODS EN DE GUNST VAN DEN AI'OSTOLISCHEN STOER. HUISPRELAAT VAN Z. II. DEN PAUS. 1 ASSISTENT BISSCHOP BIJ DEN PAUSELIJKEN TROON, aan de Eerwaarde Geestelijkheid en de Geloovigen van Ons Bisdom, ZALIGHEID IN DEN HEER. Nu Gods goedheid Oas in het leven heeft willen bewaren en Ons toestaat, nogrnaa!| openlijk het woord tot IT te richten mis schien wel voor de laatste maal grijpen Wij zeer gaarne deze gelegenheid aan, om U allen Onze geliefde Geestelijkheid cn Onzen dierbaren geloovigen hartelijk dank te zeggen voor de vele gebeden, voor Ons welzijn gestort cn voor alle bewijzen van kinderlijke liefde, Ons zoo duidelijk ge bleken, niet het minst voor Uwe milde gif ten voor den afbouw der Kathedraal. Aan Uw gebed vooral schrijven Wij het ook toe, dat de goede God Ons nog heeft willen sparen, ofschoon Wij bij Onzen Imo gen ouderdom en bij de zwakte van Ons lichaam Ons steeds bereid moeten houden, de stem te volgen van God, Die Ons tot een ander en naar Wij hopen tot een beter leven zal roepen. Met den meesten aandrang vragen Y\'j U: blijft Ons nu en later in Uwe II.ff. Mis sen en in Uwe gebeden gedenken! Uwe geestelijke hulp hebben Wij noodig en zul len Wij niet kunnen missen, omdat W ij zoo diep overtuigd zijn van (le groote veran„- woordelijkheid van Ons bisschoppelijk ambo, hetwelk Wij zoo lang hebben mogen beklee- den. De gedachte aan die verantwoordelijkheid, Beminde Geloovigen, moge Ons aanleiding geven, in dit Vastenmandement U met vaderlijken ernst te wijzen op het gebrek aan .verantwoordelijkheidsgevoel, wat vooral iu dezen modernen tijd zoo duidelijk zichtbaar is: op de zoogenaamde vreemde zonden, die ten gevolge daarvan gepleegd worden. .Vreemde zonden zegt de Catechismus zijn die zonden, waardoor men zich schul dig maakt aan de zanden van anderen; dus die men zelve niet rechtstreeks bedrijft, maar die ons toch worden toegerekend. Zij geschieden door gebieden, aanraden, beschermen, deelnemen, prijzen, be hagen nemen. Dit is wel zeer duidelijk. Dergelijke daden zijn zoo nauw met de zonde van anderen verbonden, dat een ieder kan begrijpen, hoe degenen, die aldus op stellige wijze medewerken mèt of zich verlustigen in het kwaad, ook de zonde schuld heloopen. Maar die vreemde zonden geschieden eveneens door: niet beletten, niet straffen niet bekend maken, als men daartoe ver plicht is. Dit zijn meer de zonden van schul dig" verzuim en Wij achten het Onzen plicht, hierop vooral Uwe aandacht te vestigen. Hoe menigmaal komt het helaas! voor bij ouders en overheden, dat men inwendig wel het kwaad, wat bedreven wordt, of waar voor het naaste gevaar dreigt, verfoeit en afkeurt, maar den moed mist, om de mid delen, die men in de hand heeft, te gebrui ken, om de zonde te voorkomen! Wat zou b.v. de verkering vóór het hu welijk meer onschuldig kunnen zijn, indien vader en moeder den verloofden minder vrij heid lieten, meer toezicht hielden op hun gedrag, krachtiger waren, om „neen" te zeggen, wanneer hun iets gevraagd werd, wat, met het oog op de menschelijke zwak heid, van de hun toevertrouwden duidelijk gevaar voor de deugd medebrengt! Hoeveel minder openbare ergernis zou er gegeven worden, indien de brave roomsehe man van zijn recht gebruik maakte, om zijne vrouw te beletten, de tegenwoordige heidensc-he mode te volgen: een recht, hem geschonken bij het ontvangen van het II. Sacrament des Huwelijks, toen de vrouw aan den man trouw- en volgzaamheid heeft moeten heioven! Hoeveel moeders zijn door liarc ijdellieid oorzaak, dat hare dochters zondigen door slechte kleecling! Hoeveel kwaad zou kunnen voQjlcomen worden, wanneer door de oudere met meer kracht werd opgetreden tegenover zonen en dochters in den rijperen leeftijd en eenvou dig hun belet werd, tot hun eigen welzijn al zou het dan aanvankelijk gepaard gaan met morren en tegenspraak om de gevaarlijke gelegenheden van dancings, ver keerde bioscopen en theaters te bezoeken, .waar de deugd verloren wordt en de groncl- Ï'lag wordt gelegd voor een ongelukkig even hier en hiernamaals! Niet straffen! Straffen schijnt haast Siet meer van den tegenwoordigen tijd. Hoe leekdijk en ziekelijk is. niet dikwijls de op voeding van het jeugdige kind: men koes tert en verwent het: vindt alles aardig en als men de eerste uitingen ziet van den verkeerden hartstocht, dien men zelf3 som3 nog aanwakkert, door het schaamtegevoel niet te ontwikkelen, dan wil men zich dat liefst ontveinzen en laat men 11a, het kind te berispen en te straffen. En men denkt dan nog zijn kind lief te hebben en denkt niet aan het woord Gods: „die zijn kind liefheeft, kastijdt bet". Niet bekend maken, waar li e t noodig is. Hoeveel zedelijke rampen zou den kunnen worden afgeweerd, indien tijdig diegenen gewaarschuwd en ingelicht wer den, welke in staat zijn, om de maatregelen te nemen, ten einde het lcwaacl in zijn be gin te Stuiten! Hoeveel, bederf zou in win kels, ateliers, kantoren of fabrieken in zijn eerste kiem gedood kunnen worden, wan neer de goedgezinden het mensckelijk op zicht durfden overwinnen en de overheid van het verkeerde op de hoogte brachten. Een heidense!! dichter zeide het reeds: Weersta in den beginne, want te laat wordt het geneesmiddel aangewend, als de kwaal reeds diep is doorgedrongen. Bedenkt, het toch wel, beminde Geloovi gen, vreemde zonden zijn ook wel degelijk zonden: maar boe licht en gering wordt veelal dit kwaad geteld, het wordt maar al te dikwijls zonder wroeging bedreven: men denkt er niet over na: men belijdt het niet in den biechtstoel, men maakt geen voor nemen, het in het vervolg na te laten. En toch, wij weten het: God is in Zijn Recht vaardigheid verplicht, alle kwaad, wat niet is uitgeboet, in het volgend leven te straffen. Volgen wij liet voorbeeld na van onzen Goddelijken Verlosser. Die, hoe zachtmoe dig en liefdevol ook van harte, toch in heiligen toorn ontstak en met het straffend koord uit den tempel heeft gedreven dege nen, die Gods gebod in het openbaar durf den overtreden: Die, vol barmhartigheid, de zondares en dén moordenaar verga?, maar openlijk de schanddaden aan het licht bracht van de Phariseën, welke het goed- geloovige volk door hunnè huichelarij tracht ten te misleiden. Moge dan dit Ons vaderlijk woord doel treffend zijn! Mogen wij in plaats van mede te werken tot het kwaad van anderen, door goed voorbeeld anderen afhouden van de overtreding van Gods H. Wet: „Woorden wekken, voorbeelden trekken!" Zeker, het is niet' gemakkelijk altijd on bewogen zijn plicht te doen, steeds God meer te gehoorzamen dan de mensehen, maar putten Wij dan in dezen heiligen Vas tentijd uit de overweging van het bitter Lijden van onzen dierbaren Verlosser de ge nade en de kracht, opdat onze handel en wandel wel verre van de oorzaak tot kwaad steeds een lichtende fakkel zii van deugd en godsdienstigheid. Wij mogen dit Vastenmandement' niet eindigen zonder U te herinneren aan den plicht, om veel te bidden voor uwe geeste lijke cn wereldlijke overheden, die reken schap moeten afleggen van uwe zielen: voor onze geliefde Vorstin en geheel haar Konink lijk Iiuis. En zal dit Ons herderlijk schrijven op Zondag' Quinquagesima a.s. in alle tot Ons Bisdom behoorende Kerken en in de Kapel len, waarover een Rector is aangesteld, op de gebruikelijke wijze worden voorgelezen. Gegeven te Haarlem den STsten Januari 1928. t AUGUSTINUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem. Op last van Z. D. Hoogwaardigheid, J. M. v. d. Tl.'UN, Secretaris. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 18 Februari. BEVALLEN: G. A. den Haring—de Boer d. M. Graussvan der Kemp d. A. J. PoldermanRinkel z. M. H, J. Joosse van Goethem z. T. StakenburgHak z. B. J. StenderAadré d. T. J. Schmidt Soeters z. M. J. BurrijBergen z. A. J, van der Lindd"—Verspoord. P. S. Meijboom Euser d. A. van Gnrp—Beket z. J, E. Metaalden Boogert z. C. C. Haasbroek van Rooijen z. W. B. van den Wijn gaard—van Brakel d. A. C. M. van der WeesKoster z. N. S. Verhoeven—Am. backtsheer z. J. S. HoogenstrijdKurvers z. M. A. M. Kortmnldervan der Ven d. M. A. HaazenTak d. G. van der Sijde —van Dalen z. OVERLEDEN: A. J. Oldrïks jd. 24 j. C. Heijkamp jd. 20 j. M. H. Schluep ja. 1 j. H. Schaddenhorst vr. v. K. Fekkes 78 j. A. H. Vossers m. v. M. J. Verineeren 61 j. G. IV. Willem.se wed v. D. de Man 71 j. A. v. d. Lusdonk jm. 2 m. IC. Woldhuis vr. v. E. Léijdes 46 j. A. J. v. d. Berg m. y. J. A. v. d. Loo 39 j A Eijgelsheim vr. v, F. P,. Fellmau 58 j. J. Wisse m. v. M. H. v. Nieuwenhuizen 24 j, J. H. G. Meier wed. v. D. Winkelman 69 j. T. Vlaskamp m, v. F. Demand 75 j. Het bestuur van de Vereenigiug „Katen. drechts Belang" lieeft zich tot den gemeente raad gewend met een schrijven, waarin het mededeelt, dat de vereeniging een bij uitstek geschikte plaats tot vestiging van de visch- markt meent te kunnen aanwijzen, n.I. het thans geheel braak liggende terrein aan de Zuidzijde van de 2de Katendrechtscne Haven. Het terrein heeft een oppervlakte van 140 bij 50 meter en Js voorzien van een tweetal spoor, wegverbindingen,- Hedenmorgen heeft ander groote belangstel ling de eerste steenlegging plaats gehad van de nieuwe St. Petruskerk aan de Sclioonder- loostraat op Delfshaven, door den Hoogeerw heer J. W. vau Heeswijk, deken van onze stad. Vooraf werd lin het oude schipperskerkje aan de Schoonderloostraat een plechtige H. Mis opgedragen door den Hoogeerw. heer M. W. A. Wijtenbung, deken van Hoorn, met assistentie van den zeereerw. heer J. G. Kerkvliet, rector van het St, Petrus-Internaat, als diaken en den zeereerw. heen- J. Nolet, pastoor te Bergscken- hoek ais subdiaken. Door de zusters Francisca nessen werden de Gregoriaansöhe gezan gen gezongen. Onder de aanwezigen, djie bij het H. Misoffer tagenwooTdig waren, ibevonden zich verschillende geestelijken uit de stad. Tegen half elf uur had de plechtigheid van de eerste steenlegging plaats, welke werd ver richt door -den Hoogeerw. heer J. W. van Hees- wijk mot assistentie van de Zeereerw. heeren j. G. Kerkvliet en J. Nolet. Door de eerwaarde zusters werden wederom de liturgische gezan gen uitgevoerd. Op -het terrein van de nieuwe kerk hadden zich de kinderen van het St. Pe- rii3-Internaat opgesteld, om de plechtigheid bij te wonen. Onder de aanwezigen waren o.m. de bouwmeester van de nieuwe kerk de heer Pierre Cuypers uit Amsterdam, -het kerkbestuur, be staande uit de heeren O. Backx, G. J. X Was- senberg. L. Verscihure en G. J. Mötter, de aan nemers en opzichters van de Noord-Hollandsche Aanneming? Maatschappij, die met de uitvoe ring van het werk is belast. Na de plechtigheid werd de gelegenheid open gesteld om eenige steentjes te metselen. Vanochtend heeft op de R. K. Begraaf plaats te Crooswijk de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer F. E. C. Ooms, die Woensdag, 16 Februari, in den leeftijd van SS jaar is over leden. De heer Ooms, die de laatste jaren van zijn leven te Amersfoort heeft doorgebracht, heeft zich voor dien tijd hier ter stede op velerlei gebied zeer verdienstelijk gemaakt. Jarenlang maakte hij deel uit van het R. K. Parochiaal Armbestuur en van het bestuur van het St. Laurentiug-Jongensgesticht. In beide vereenigingen vierde de heer Ooms onder groote belangstelling zijn 25-jarig en 40-jarig jubileum. Op de begraafplaats waren vanochtend aan wezig de bestuursleden van het R. I-C. Paro chiaal Armbestuur, de heeren F. Sleurs, H. A. M. Werner, Dr. M. P. A. Bellini en het oud-lid, de heer E. Sutorius, de bestuursle den van het St. Laurentius-Jongensgesticht, de heeren A. H. M. de Groot, G. J. M. Schoe. maeckers, J. E. M. Marcelis, en het oud-lid- de heer G. v. d. Loo, benevens een deputatie van leerlingen van dit gesticht. De absoute werd verricht door de-u Zeer- eerwaarden Pater l. Th. M. Bonnike S. J.r bisschoppelijk commissaris van het St. Lau- rentiusgesticht. Daarna werd de kist bijgezet in het familie graf, waarna een gebed voor de zlelerust van den overledene werd "gestort. De 17-jarige M. D. wanende in de Maurits- straat, lid van de voetbalclub „de Pechvogels", heeft gisteren bij een match van zijn club zijn rechteronderbeen gebroken. Hij werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overge bracht. De 7-jarige C. v. d. L. wonende in de Josepkstraat is op de Kruiskade door een auto aangereden. Met een gebroken linker dijbeen werd hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. In de Rodem'üsekelaan is F. K. wonende aldaar onder een sleepepswagen geraakt. Hij bekwam een bekkenbreuk en werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. De 3-jarige J- K- Wonende in de Heer Danielstraat is in die straat door een melk wagen aangereden, bestuurd door J. G„ wonende aan den Hillevliet, Met inwendige kneuzingen is het ventje naar het ziekenhuis aan den Coolsingel jervoerd. De 13-jarige G. h. de K. uit de Schoolstraat is op het opgespoten terrein bij de Rochussenatraat van een zandheuvel gevallen. Hij brak zijn linkerbeen en werd naar het ziekenhuis aan. den Coolsingel over gebracht. Op een Iioek van den Chaadoissclie Kerlc- singel bij den Sjdmlpweg- js (je vrachtwagen van J. G. met het lemoen tegen een spiegel ruit van den winkel van J. s. gereden, zoo dat de ruit brak. De schaalcollecté gisteren gehouden in de parochiekerk van den H. Lambertus, na de liefdadigheidspredikatie van den Zeereerw. Pater Ferdinand van de Paters Passionlsten, ten behoeve van de St. Catliarina Vereeniging heeft opgebracht 644 gulden. I11 den afgeloopen ïiacfit is te ongeveer twee uur brand ontstaan (je sigarenwinkel van G. W. H. aan het Burgemeester Hofl'man- plein. De winkel is sekeel uitgebrand. Spuit 3 heeft met een slang 0p waterleiding onder leiding van spuitmeesters Kooy. Ber- nofskl en Keemaii gewerkt. Spuit 15 was mede ter plaatse. Naar clè oorzaak van den brand wordt een onderzoek ingesteld. Vanochtend te ongeveer vijf uur is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een loodsje van het schaftlokaal der S. H. V. aan de Bazaltstraat. Het personeel van de sleep boot „Erin" van de S.H.V. heeft aanvanke lijk getracht het vuur te blusschen. Ten slotte heeft spuit 41, onder leiding van spuit meesters C. Schmidt en W. a. Kreman. met twee stralen op de waterleiding den brand gebluscht. Mede waren ter plaatse aanwezig spuiten 40, 42. 51 en een reeervewagen. Het lokaal is geheel uitgebrand. Vanochtend om half 10 uur ja brand ontstaan in de benzinetank van de politie motorboot 4, liggende aan de Parkhaven. Met 4 braudblnschapparaten trachtte men het vuur te blusschen. Spuit 24 onder leiding van 1 hoofdman Mirror en spuitmeester Lindeman, heeft met een slang op de waterleiding den brand gebluscht. Mede waren ter plaatse aan wezig de spulten 23 en 26. Het vooronder is geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Donderdag 23 Februari a.s. hoopt de heer F. W. C. Zee, deu dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar in dienst kwam bij het Gemeen telijk Handelsterrein. DE DAGVAARDING. De dagvaarding van de 4 Indonesische studen ten Mohammed Hasta, Raden Mas Abdoel Madjid Djojo Adhiningrat, Mr. Raden AU Sastro Arnidjojo en Mohammed Nazir Datoelc Pomontjak, allen thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te 's-Gravenlvage, luidt als volgt Verdachten moeten op Donderdag 8 Maart voor do rechtbank terecht staan ter zake: dat zij te 's-Gravenhage, althans in Neder land, in of omstreeks de maanden Maart en April van het jaar 1927, althans in het jaar 1927 opzettelijk bij geschrifte in het openbaar tot gewelddadig voptreden tegen het Neder- landsch openbaar gezag hebben opgeruid, door als bestuursleden van de vereeniging Per- himpoenan Indonesia" (Indonesische vereeni ging) mede belast zijnde met de redactie van het door die vereeniging uitgegeven en perio diek in druk verschijnend orgaan, getiteld „Indonesia Merdeka" (Indonesië vrij), welk orgaan, naar zij wisten, mede onder het publiek verspreid werd, in de in meerdere exemplaren onder het publiek in druk verspreide afleve ring van dat orgaan van MaartApril 1927 op te nemen, althans te doen opnemen artike len, waarvan de inhoud en strekking geheel, althans gedeeltelijk van opruienden aard waren; bevattende toch vorenbedoelde aflevering van de „Indonesia Merdeka": lo. een artikel dragende het opschrift: „Het nieuwe jaar in", waarin onder meer de navol gende zinsneden voorkwamen: „Ons orgaan is niet langer enkel en alleen de stem van een kleine groep studeerende Indonesische jongelin- schap. Het is tevens geworden de vertolker van de gevoelens, die' daarginds oplaaien in de harten van een verdrukte millioenenbevolking. Ons volk moet alles verkroppen wat het op het hart heeft. De censtSur, de zoovele andere muilkorf ordonnanties en de verbodsbepalingen van het vreemde gezag beletten het om uiting te geven, aan wat er kookt in zijn gemoed. Waar het het aloud recht van massaprotest wordt ontnomen, kent ons volk slechts de ge wapende daad als aanklacht tegen den vreem den geweldenaar. Een verzetmïddel, dat nim mer uitblijft en dat van tijd tot tijd door het volk wordt gehanteerd in iedere koloniale maatschappij". 2o. een artikel, dragende het opschrift: „De Exorbitante Rechten", waarin onder meer de navolgende zinsneden voorkwamen: „Het Indo nesische volk heeft zich in waarheid ook niet te verdedigen tegenover den blanda overheer scher. Voor het Indonesische volk bestaat slechts de aanmatiging eener voorschrijvende kracht der blanda-reglementen, verordeningen en wetten; een gebondenheid daaraan te ver wachten is hersenschimmig. Het Indonesiche volk kent slechts één ware verdediging nl. zij 11 verdediging als aangerande en overweldigde natie, de verdediging der gewapende revolutie tegenover de Nederlandsclie overheersching". 9o. een artikel, d|ragende het opschrift: „Nieuw Guinea Troef!", waarin onder' meer •de navolgende zinsneden voorkwamen: „Wan neer ook vanuit Nieuw Guinea de vaan der revolutie zal wapperen, dan zullen wij als de laatste lachers bok het beste lachen. Moge de Hollandsche overheersclilng ssteeds bruter en bruter worden; de afrekening zal des te spoe diger en grondiger plaats hebben." 4o. een artikel, dragende het opschrift: „Ia- derlandsehe Kroniek", waarin onder meer de navolgende zinsneden voorkwamen: „Niet langs de wegen der geleidelijkheid, nog minder door lankmoedigheid of door gebedel om gunst, wil het Indonesische volk zich ontslaau van de hem door de blanda eeuwenlang opgelegde „voog dij". Dit hebben onze leiders in den beginne niet begrepen. Ook zij hadden in de kinder wicht van ons nationaal politiek leven zich laten wiegen in de waan, als zou de blanda, zich willen terugtrekken uit het land, dat hij zleh wederrechtelijk had toege ëigend. Helaas zijn er heden nog van die verstokte dogmatische sameuwer- kings-utopiaten, die zich nog blind staven op de „goede bedoelingen" van den overheerscher, die van dienzelfden tyran nog willen bedelen voor hun eigen vrijheid, maar gelukkig is dit aantal karalcterloozen onder ons volk numeriek klein, al trachten zij mot wijdsch gebaar de wereld kond te doen, dat ook de groote massa van ons volk in hun hersenschimmige fanta sieën deelt. Neen, wij stellen er prijs op te ver klaren, dat oftk bij ons volk en zijn leiders de laatste jaren elke gedachte aan samenwerking met den overheerscher als versleten is afge dankt, en plaats heeft moeten maken voor een reëeler en vaster overtuiging'. Revolutie alleen kan den overheerschte uit komst bieden, uitkomst voor een voorspoedig en gelukkig leven na eeuwenlang zuchten in smart en lijden. Met de jaren heeft zich dus bij onze leiders de innige overtuiging post gevat, dat de koloniale maatschappij niet de minste plaats biedt voor recht en rechtvaardigheid voor den overheerschte. Revolutie werd en wordt alom het parool, het eenig lichtend punt in dit ons duister en ellendig knechtenbestaan. „Pax et Justitia" heerselien nu eenmaal niet in een met brute kracht gehandhaafde kolo niale verhouding. Het moet dus vroeg of laat bij ons wel tot een explosie komen, de recente opstanden in ons vaderland komen ons dan ook lieelemaal niet onverwacht voor. We hebben ze immers ver wacht. Steeds hebben wij in onze geschriften voorspeld, dat alle door den overheerscher genomen terroristische maatregelen niet in staat zullen blijken te zijn den natuurlijken loop der dingen te stuiten, doch hem eerder bevorderen". Bevattende dat artikel onder meer voorts nog de navolgende zinsneden: „Maar nogmaals, noch de lapmiddeltjes ,ter wegneming van grieven", on zeker niet de terrenr-maatregelen zullen blijken hare pre ventieve werking te hebben voor een toekom- stigen opstand. Ook de uiterst zware straffen waartoe de „communistische misdadigers" ver oordeeld zijn (ze varieeren tusschen 8 jaar en levenslang) en de uitgesproken doodvonnissen en tenslotte de als dreigementen klinkende woorden van een mr. Schrieke zullen niet d8 door den blanda gewenschte uitwerking heb ben, Neen, nooit zzullen al deze dingen bij maohte zijn den innerlijken drang naar vrijheid, die door gewelddadige terreurmaatregelen wel langs den weg van het geweld uiting moet .vinden, te stuiten. De opstand moge thans mislukt zijn, de overheerscher moge zich in leedvermaak verkneukelen in zijn „glansrijke overwinning door ongeoefende benden met ue meest moderne wapens neer te leggen", noch tans zijn wij met onzen landgenoot Semaoeu er heilig van overtuigd, dat deze „vooroefening", waarbij noodzakelijk eenigen zich moeten co- offeren, slechts het begin is eener reeks, die tot de eindoverwinning.op het blanke kapita lisme, imperialisme en overheersching zai roeren". Aan het slot van deze kroniek kunnen wij niet nalaten om hen allen te gedenken, die ge vallen en verslagen zijn bij hun dappere poging om het vaderland te dienen, volgens een methode, die naar hun innerlijke overtuiging de beste is". O ft ft In de zaak van de Indonesische studenten zijn vanwege den Officier van Justitie, mr. J. A. Rijkens, als getuigen gedagvaard de heereu L. Gerritsen, drukker, Han Tïauw, Kie, stu dent en dr. Tan Sin Hok, ingenieur, allen wo- inende te 's-Gravenhage, <(.i als deskundige Henri Koot, referendaris aan het Dep. van Buïtenlandsche Zaken. DOKTER THIEBOüT. Het zal wellicht velen onzer inwoners ge noegen doen, te vernemen, dat de zoo geachte doktor W. Thiebout 11a een langdurige ziekte weder hersteld is en zijn practijk weder waar. neemt. VOETBAL. Het was voor de V. D. L.-club Zondag niet zoo fortuinlijk als het tot nu toe geweest is, daar zij van hun bezoekers uit Naaldwijk ver. loren hebben met 31. DE MIDDENSTAND. Vrijdagavond hield de „Onderlinge Glasver zekering" vau Hanze en samenwerking, de beide middenstandsvereenigingen onder voor zitterschap van den heer G. S. Muth, haar jaarvergadering in het gebouw „Sursum Corda". Uit de bescheiden bleek, dat de vereeniging. met een klein aantal deelnemers begonnen, zich in de negen jaar van haar bestaan een reserve had gevormd van ƒ4.000, zoodat den deelnemers van het 1ste boekjaar 2 maal 2a pet. van dien van het 2e boekjaar 1 maal 25 pet. reductie op hun contributie kon worden verleend. De heer W. v, d. Lee bracht dank voor zijn degelijk beheer. De raad is bijeengeroepen tegen Woensdag 22 Februari 1928, 's avonds half S uur. De agenda omvat o.m.: Benoeming vau een lid der commissie van •toezicht op de scholen van Middelb. onderwijf?. Voorstel van B. en W. tot het doen vervallen van het evfpachtsveclit van het perceel sectie B. ito. 6605 aan de 2e v. h. Caelstraat. Voorstel tot het toestaan van een crediet voor he{ verrichten van herstellingen aan do ambaehtswoning van den burgemeester. Voorstel tot liet in gebruik afstaan aan de Vereenigiug „Zorg voor liet Achterlijke Kind", alhier, van de bovenlocaiiteit van liet perceel Bovendager no. 3. Voorstel tot wijziging van het reglement op het Burg. Armbestuur, Voorstel tot het vaststellen voor het jaar 1927 van de vergoedingen, ingevolge de L. O.. wet, aan de besturen der bijzondere scholen. Voorstel tot uitbreiding van het buizennet der waterleiding in de gemeente Vlaardinger- Ambacht. UITBREIDING „MATEX". Ter gemeente-secretarie zijn ter visie gelegd de verzoeken van de Mij. tot Exploitatie van Handelsterreinen Vlaardingen, om vergun, nlng tot uitbreiding der inrichting tot opslag en verwerking van vloeistoffen, gevestigd op het perceel Parallelweg 15, door bijplaatsing van een tank genummerd 69; tot oprtóhting van een inrichting tot opslag en verwerking van niet licht ontvlambare vloeistoffen op do perceelen van de R. W. haven Z.O. met ge bruikmaking van een stoomketel met een ver. warmings-oppervlakte van 120 M2„ 2 electro- motoreu, resp. van 10 en P-K. eu twee vloeistofpompen elk met een electromotor van 20 PJC Zeventig jaar. Zaterdag is prof. dr. C. H H. Sawr*ik oud- lvoogleeraar der Rijksuniversiteit te tJtrecht ia de algemeene en <de pathologische anatomie en in de serologic, zeventig jaar oud geworden. Spronck heeft zich o.m. verdienstelijk ge. mkalct bij de bestrijding- van de cholera te Rot terdam (1893). In 1898 werd hij lid van den Geneeskundigen Raad van Gelde'rlahd en Utrecht eu lid van de Gezoudslieidscotnnus3io te Utrecht (139S), in 1903 lid van de Akademle van Wetenschappen. Hij is correspondeerend lid van de Wiener Gesellschaft fflr Mikrobiolo- gie De regeering erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot ridder in de oude yan den Nederlaudschen Leeuw. In het Katholieke Ziekenhuis te Umuiden is Zondagmorgen overleden de Zeereerw. Pater Hterönymus O, M, Cap. In den zorgelijken toestand van 9%l Toorop is, naar men ons mededeelt, sedert Zaterdag weinig verandering gekomen. Louden 12.12; Berlijn 59.33tj; Parijs 9.77; België (Belga's) 34.59 lAZwitserland 47.811 Amerika 2.49 9/16; Oostenrijk 35.02 K! Dene marken G6.58J4; Zweden 66.71; Neer wegen 66.15; Spanje 42.12; Italië 13.16

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 3