DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Hj» 51ste Jaargang m Dinsdag 21 Februari 1928 No 15098 Dit nummer bestaat uit drie bladen fi STADSNIEUWS DE „SEINE" IN DEN STORM Si DE ABATTOIRFILM OF ARGUS MET OMFLOERSTE OOGEN FAMILIE-, VOLKS- EN ARBEIDERSTUINEN AGENDA. KUNST-AGENDA. TE ROTTER DAM i.eekenapostolaat AANRIJDINGEN SCHEEPVAART COURANT Bureau KOEMARKT 4. SCHIEDAM, Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden ƒ3.25. per maand 1.10. per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchêque en Girodienst 81440. ADVERTENT1SN 15 regels ƒ1.55. Elke regel meer 30 cl. Reclames tussehen den tekst 60 ct. per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct, elk woord meer 6 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouteradvert. 5 reg. 0.50. 10 reg. 0.75. 15 rag. 1. Incassokost, worden berekend 1 Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide banden, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van ccn duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam Koe de orkaan woedde- ANGSTIGE TJREN. Men zal zich herinneren dat de sleepboot „Seine" van L. Smit en Co's Internationalen Sleepdienst op Vrijdag 10 Februari in een storm op den Atlantisohon Oceaan ernstig weid beschadigd. De boot is gisteren uit Queenstown in Maas sluis terug gekeerd. Gisterenmiddag bezichtigden wij den ont redderden 308 ton meténden zèesleepèv eri. had den een onderhoud met den gezagvoerder, kapitein T. Vet en den stuurman M. Bekker, die samen met den matroos A. Jol een etmaal ill do stuurhut hebben gestaan en de boot voor schipbreuk bewaarden. Zij hebben ons liet volgende verteld: HET VERHAAL DER ZEELIEDEN. Da „Seine" was op 31 Januari uit Maassluis vertrokken om assistentie te verleenen aan het olietankschip „Varand", dat door de „Zwarte Zee" van L. Smit en Co's Internationalen Sleep dienst werd opgesleept, nadat het in een orkaan doordat roer en schroef ernstig beschadigd waren, stuurloos was geworden. Het weer was toen reeds zoo zwaar dat de „Zwarte Zee" liet sleepwerk niet alleen af kon. Op Zaterdag 4 Februari kwam de „Seine" na een moeilijke reis in Queenstown aan, doch moest daar blijven wachten tot de sleep dich terbij zou zijn gekomen. Op S Februari kregen wij bevel uit te varen en bereikten Vrijdagmorgen 10 Februari de „Varaud" en de „Zwarte Zee", die toen op 170 mijl Zuidwest van Queenstown op oö gr. N.B. 12 W.L. waren. Er was echter geen deuken aan, dat we met het schip verbinding konden krijgen of het kon den naderen. De „Seine" bepaalde zich er toe, te trachten in de nabijheid van het schip te Wijven, doch daar zij met den kop in de golven nicest lig gen en de stuurlooze „Varand" dwars zee lag, raakte zij het schip weer kwijt eu was 's mid dags té vijf 'uur al op circa, 40 mijl ervan ver wijderd. TWEE HUIZENHOOGE GOLVEN Er woedde een orkaan, welke in het Eugelsch met den naam: „Lurricane" betiteld wordt, d, w. z. dat de windkracht nog giootei is dan bij een orkaan n.l. 10 tot 11. Te vijf uur za.gen de kapitein en de stuur man, die met den matroos in de stuurhut ston den plotseling twee huizenhooge golven aan stuurboordzijde aanrollen. Hoewel de stuurman nog trachtte dé'boot te doen draaien, Week dit spoedig een onmogelijkheid; de^ kapitein schreeuwde: „ga op je buik liggen de man nen vielen neer en weinige seconden latei don derde met liet geluid van een kanonschot een enorme watermassa op de „Seme DE KRACHT DER ELEMENTEN De kracht van het water was ongelooflijk. De verschansing van de brug werd aan de voorzijde geheel afgerukt, de centimeter dikke ruiten van de stuurhut vlogen aan scaeiven, liet dikke glas van het kompas werd aan gruzelementen geslagen. Do stuurhut stond vol water, een kist met Vlaggen, die tegen den wand bevestigd was, Werd weggeslagen en spoelde even later de deur uit, om in de golven te verdwijnen, de koperen kap van het kompas werd tegen de achterzijde van <le hut geslingerd, een lampje aan den zolder werd versplinterd. Het groote kompas, dat boven op de stuur hut stond, was eveneens geheel door net water vernield; van een luchtkoker achter de ut werd de kop als het ware afgesneden, do koker zelf werd dichtgeknepen als een rietje, DE SLEEPBOOT „SEINE" van L. Smit en Co's Internationalen Sleepdienst, welke op Vrij.- dagdag 10 Februari j.l. in 'n storm op den Atlan. tischen Oceaan ernstig werd beschadigd, is gisteren benouden in de haven van Maassluis aangekomen. de reddingboot aan stuurboordzijde werd door de klampen heengedrukt, stukken hout en ijzer werden afgerukt. Van de verschansing waren de ijzeren staven verbogen, bovendien was bet water do marconi-kamer achter de stuurhut binnengedrongen en had de radio-toestellen be schadigd. De marconist zat een oogenblik tot a,an zijn niiddel in het water. Toen de mannen in do 'stuurhut weer kon den zien, bleek het, dat zij hun leven te danken hadden aan hét plotseling neerduiken. Immers zoo ontzettend was de kracht van het water geweest, dat een stuk glas van esn centimeter dikte in een balk vaa de zoldering was ge drongen en daaruit niet dan met moeite kon worden verwijderd. HET WAS- LEVENSGEVAARLIJK Zonder kompas en zonder licht, ook de elec- trische leiding werd vernield, was het levensgevaarlijk den nacht in te gaan. De elf leden van de bemanning, die in het vooronder zaten, konden niet aan dek komen, daar de deur was dichtgespijkerd, in angstige spanning moesten zij den nacht doorwaken, wetende, dat het gevaar voor schipbreuk geenszins fictief was. De kapitein gaf "bevel, het S.O.S.-seiu te geven; gelukkig was de radio hiertoe nog in staat. Er kwam antwoord van vier schepen, het Amerikaansche s.s. „Agwistone", het Duit- sche s.s. „München", de Engelsche trawler „Settsu" en de „Zwarte Zee". De laatste seinde na korten tijd, dat zij met goedvinden van den kapitein van de „Varand" dit schip zou loslaten om ter assistentie te komen. Op een reddingbootkompas, dat in do stuurhut echter niet voldoende functionneerde, werd de strijd tegen de dementen voortgezet, de storm woedde den geheelen nacht voort, doch dank zij stuurmanskunst slaagde men erin de „Seine" met den kop in de golven te houden, nadat het mechanisme van het roer, dat aanvankelijk niet werkte door de scherven en stukken hout die ertusschen geraakt waren, hersteld was. Tegen elf uur s avonds bleek dat de trawler „Settsu" uit Cardiff de „Seine" het eerst zou kunnen bereiken. Toen werd rondgeseind dat hulp van de andere schepen niet meer noodig was. De „Zwarte Zee" heeft toen de „Varand" weer opgezocht. Gisteren heeft deze sleepboot haar met behulp van de „Gele Zee" in Liver pool kunnen binnenbrengen. ^■U'IJEIN T. VET EN STUURMAN M. BEKKER EN MATROOS A. JOL, die samen een finaal In de stuurhut hebhen gestaan en de „Seine" voor schipbreuk bewaarden. ln „Voorwaarts" van Zaterdag- beklaagt .een medewerker die zich „Argus", do sclierpkijker dus, noemt, ei" zich over, dat „Synieö Betaal", „Jan F Wiek", do burgerij er niet» van to weten mocht komen, waar om de raad thans tot do stichting van een abattoir besloot, terwijl de meerderheid er tw'-ce-c li-een-half jaar geleden niets van wildé weten. "Wat ter wereld de autoriteiten er toe geleid heeft de besprekingen en toelich tingen inzake het abattoir zoo geheim zinnig achter do gesloten deuren la - houden is en blijft een raadsel, zegt de schrijver. Wat voor geheim, welke specu latie kan nu achter de voorbereiding van een slachtplaats ^zitten? De Raads leden schijnen volkomen ingelicht te zijn. Ruim 2 uur heeft men. daarvoor noodig gehad en in het openbaar werd met een vloek en* een zucht het besluit genomen. Zelfs van de schuchtere poging ter verklaring van de reuzenzwaai, dien de rechtscho groepen en de vrijzinnig demo craat maakten, is bitter weinig terecht gekomen. De motiveering van de tegen standers door dik en dun was mager tjes. Is hot wonder, dat .de niet-iugewijden zich afvragen: was er wat te verborgen? Inderdaad zijn in comité-generaal door den heer Gerlaeh," directeur, en 'ii\ Aikema, adjunct-directeur van gemeentewerken, de slachthuisplanncn voor de raadsleden toe gelicht. Dat comité-generaal was achter louter formeel. l>r is niets geheimzinnigs behandeld; alles macht zoo volkomen het daglicht zien, dat o.>-ntcr Aikema op het eerste daartoe tot. hcih gerichte verzoek onmiddellijk bereid was, voor de pers, welke daarvan niet intusschcn „Voor waarts" een dankbaar gebruik heeft gemaakt, do voor do raadsleden gegeven toelichting te herhalen. Of het juist is, dat na het comité- generaal „in een vloek en een zucht" het besluit genomen werd? Men zou bet kunnen gelooven, als men het verslag leest dat „Voorwaarts" van de raadsvergadering gaf. Feit echter is, dat nog meer dan een uur over het voorstel in het openbaar is ge delibereerd, cn dat een groot deel van de debatten juist besteed werd aan de verklaring', waarom de raadsleden die op 28 Juli 1925 tegen het voorstel van B. cn W. stemden om in principe tot de stichting van een abattoir te besluiten, ditmaal aan reeds uitgewerkte plannen van harte hun goedkeuring hechtten. We wille-n „Argus", wiens oogen blijk baar minder scherp zijn, dan z'n naam zou kunnen doen vermoeden, desgewcnscht gaar ne ons nummer van 4 Februari ter beschikking stellen, opdat hij zich voordat het officieelo verslag hem volledig duide lijk maakt, hoezeer hij heeft misgezien, ervan kunne overtuigen, dat de verklarin gen van do rechtsche raadsleden en van den heer Hijman met schuchterheid niets hadden te maken. Intusschen willen wij, wat voor „Argus" nog; in schemer gehuld Hgt, gaarne wat nader belichten. De slachthuisplannen van 1925 eischten een bedrag van 32a000. Daaronder was de grondprijs niet begrepen. Men had een stuk grond op het oog, dat volgens de verklaring van wethouder Houtman „misschien voor 5 te boek staat." Werd echter een strook grond aan de Maas aangewezen, die 12 per M2, kost, dan zou" de bouwgrond op 90.000 komen te staan. In totaal kwam neen dan dus op 415.000. Met de thans uitgewerkte plan nen het voor den grond benoodigde bedrag heeft men, naai' ir. Aikema ons meedeelde met rond 12000 kunnen ver minderen is een bedrag van rond 418.000 gemoeid. Wat dus overeenkomt met wat in 1925 werd nooclig geoordeeld. Maar de plannen van 1925 bevatten geen koelhuis, een der allereerste vereisohten do heer Hijman merkte het destijds terecht op en de voorzitter van den raad, wethouder Houtman, die het voorstel van B. cn W. met vuur verdedigde, sprak het niet tegen om cxportslachterijon, waarop zooveel hoop gebouwd werd, tot zich te trekken. In het voorstel van thans is wel een koelhuis, voor groote uitbreiding vatbaar, begrepenI lik ln de tarieven voov slacht- en keurloon vindt men eveneens bij een vergelijking tus sehen de' plannen van 1925 en van thans een aanmerkelijk verschil. In 1925 had men de slacht- en keurloonen voor een rund gesteld op 10, thans zullen ze 7.50 bedragen, voor een paard is de verhouding 10 cn 9; voor een varken 5-50 en 4.50. Dit beteekent dat op de basis van de totale in het vorig jaar in Schiedam verrichte slachtingen de slagers aan.slacht- en keurloonen meer dan 10.000 jaarlijks minder, zullen hebben te betalen dan volgens het door de S. D. A. P. zoo warm voorgestane plan 1925. Waarhij nog komt, dat wanneer Vlaardingcn meedoet, waarop alle kans nog niet verkeken is, ten waarvoor in 1925 nog geen 'moeite voor was gedaan, de eploitattie zoöveel goodkooper wordt, dat die slachlloonen, we spreken ir. Aikema na -E wellicht'nog aanmerkelijk zouden kunnen wo'rclcn verlaagd. Overigens is ecu vermindering van lasten van meer dan' 10.000 jaarlijks toch werkelijk wel reeds een voldoende motief, om de zaak uit ccnigszins anders oogpunt te bezien, dim men het in 1925 deed. Daar komt evenwel, Argus had het voor hij met in de lucht hangende beweringen voor den dag kwam moeten bekijken nog een heel belangrijke factor bij. ln 1925 leefden we in een periode, dat buitengewoon veel buitenlandsc.h vleesch werd gebruikt en clat verbruik liep steeds op. Niets deed vermoeden, dat daarin en zoo spoedig een kentering zou komen. Toch is dat het geval geweest- Thans wordt in de stad geen buiten land sch bevroren vleesch meer gebruikt. Het gevolg is geweest, dat hoewel de bevolking eer af dan toenam n'en déplaise wethou der Houtman, die in de raadsvergadering van 24 Juli 1925 als argument voor de plan nen-van B. en W, betoogde, dat de bevolking wol spoedig' 50 a 69.000 zielen z.ou bedragen het aantal slachtingen zeer aanmerkelijk is toegenomen. Laten we, „Argus" ter wille, eenige cijfers van de laatste drie jaren naast elkander plaatsen; Aantal slachtingen: 1925 1926 1927 Runderen 14(54 1601 1936 Varkens 4691 4664 5492 Vette of graskalvereu 263 338 397 Nuchtere kalveren 244 479 510 In 1925 bestond er voor uitbreiding van het. aantal slachtingen, zooals wc reeds zei den, volstrekt geen perspectief. Is het. won der dat men toen in aanmerking genomen ook de précaire gemeentcfinancicn welke zelfs wethouder ITOutman het voorstel deden indienen, een commissie ad hoe te benoemen 0111 de zaak nog eens te bestudeeren, huiverig was een plan te aanvaarden, dat de gemeente op groote kosten kwam te staan, een bedrag te votceren van 325.000, feitelijk 415.000, terwijl men niet dc overtuiging had, dat het rendeeren zou? (Slot volgt). Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven cn andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is in gekomen een verzoek van P. C. Roskam, al- hiel', om verlof voor den verkoop van alcohol- houdenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de bemeden-localiteiit van 't perceel Stadihouders- laan 26; en Herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het ver lof hij hun College schriftelijk bezwaren kun nen ■Worden ingebracht. Schiedam, 21 Februari 1928. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat aan lien, die de huur van hun Familie-, Volks of Arbeiderstuinen nog niet hebben voldaan, alsnog' gelegenheid wordt gegeven de betaling te doen geschieden ten kantoren van den Ge meente-Ontvanger (Nieuwstraat 26) vóér Don derdag 1 Maart a s. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius. S uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. Patonaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. E. Gemengds Zaogvereeniging Lorenso Perosl. Gebouw R. K, Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags repetitie R. K. Mannenzangvereent- ging St. Caecilia, half 9, R. K. Volksbond;] bestuursvergadering R. 'K. Metaalbewerker», bond "St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur tot baJt 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excel, sior; Gebouw R. K. Kring. Elkén Woensdagavond R. K. Burgerjonge, lingenvereeniging „Kath. Streven", Gebouw Kath. Kring. Aanvang half zeven. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand ver- gadering Katholiek Loven, Gebouw Katholie ke Kring S'/2 uur precies. Vrijdag 24 Februari Ledenvergadering „Eerbied in Gods Huis", Gebouw R. K. Volksbond. Tweede les v. d. beer J. Th. Nijkamp. Jeugd- cursus R. K. Vakbeweging. Gebouw R. K. Volks hond, Lange Haven. Aanvang 8 uur. 21 Feb r.: Groote Schouwburg: Heer van goeden huize (Rolt. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor volwassenen) 22 Febr. Groote Schouwburg, Götlordam. merung (Co-Opera-tie) 7.15 uur. Grocto Doe. iezaai, 2e abonn. Mengelbergconcert, kwart over S uur. Groote Nutszaal, viool-avond Bella Hopman, 8 uur. 23 Febr.: Groote Schouwburg, Het Ade laarsjong (Ver. Tooneel) Ualf 8 (voor volw.) 25 Febr.: Groote Schouwburg, La Gioconda, (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen), D a g e 1 ij k s: Circus-Schouwburg, Jubileum revue 1928 (Ter Hall.gczclschap) 8 uur. Bioscopen: goedgekeurde programma** tot en met Dinsdag 21 dezer in: Corso (voor vohv.); W. B.-tbeater (voor volwassenen); BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 21 Februari. Officieele Notce- rlng van de Commissie alt de Kamer vaq Koophandel. j Moutwijn 46 pet, IS.per H.L. Namens de commissie voor de noteerlng O. J. JANSEN. Spiritn9 SCHIEDAM, 21 Februari. Men noteert voor melasse spiritus 100 pCt. 29.per H.L. Ruwe graansplritus 60 pet. ƒ17.— Per H.U Spoeling Noteering 2,20. Morgen moet de les van den cursus tot voorbereiding van het Leekenapostolaat ver vallen. Volgende week Woensdag wordt de cursus weer voortgezet en beginnen de lessen weer in het gebouw van den R. K. Volksbond precies te half negen. Gistermiddag is de 9-jarig© Johanna vaS Dam, verblijf houdend aan boord van het zeil schip „Arnoldus", liggende in do Voorhaven, op de Hoofdbrug aangereden door een auto- bestelwagen van de firma Groenendaal, be stuurd door den 23-jarigen W. v. N. Het meisje stak plotseling de brug over eu kwam met een der spatborden in aanraking waardoor het viel. Het rechterwiel ging daarbij het kind over den rug. Dl'. Elzevier Dom verleende hulp, waarna bet meisje, dat over inwendige pijnen klaagde, per auto naar bet schip werd ovérge- bracht. Gisteravond te omstreeks half zeven heeft' op den Rotterdamschen dijk een aanrijding plaats gehad tussehen een autobus van de fir ma van Leeuwen, bestuurd door T. v. d. H. en een autobus van de gebr. Korpel, bestuurd door J. den B. Beide bussen liepen schade op aan spatbord en lantaarn. Amsterdam 20 Februari aangekomen s.s. Agi lity, tankboot, ledig van Schiedam. Schiedam 21 Februari aangekomen SpaanscK s.s. Delvia, van Bilbao om hier kolen te bun keren in de Wilhelminahaven. .„Li - ü»kn .A,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1