FEUILLETON SIRENEN WOENSDAG 22 FEBRUARI 1928 DERDE BLAD DE PAUS DER ARBEIDERS Hij den 50sten verjaardag van Leo's verkiezing tot Pans EEN HERINNERING AAN ZIJN ROEMRIJKE REGEERING. HET AFGHAANSCH KONINGSPAAR, IN duitschland PAGINA 4 'DE MIJNWERKERSSTAKING IN TSJECHO-SLOWAKIë alcoholsmokkelaars VEROORDEELD DE VERKIEZINGSCAM PA ONE IN POLEN KONING ALEXANDER VAN SERVIë ZOU ZIEK ZIJN DE OVERSTROOMINGEN IN AlA'TRALIë Bijna geheel Nieuw Zuid Wales onder water 1 Veertien mensch'en verdronken VLIEGONGEVAL. CARNAVAL IN ITALIË Het goede voorbeeld HET TELEFOONVERKEER OVER DEN OCEAAN Een verhaal uit de dagen \ran het Engelsche socialisme I t Op IS Februari 1878 kwamen de te Rome vertoevende kardinalen bijeen, om na den dood van Pius IX den nieuwen Paus te kiezen. De uitslag van dit gedenkwaardige conclaaf was, dat de aartsbisschop van Perugia, kardinaal Fecei Paus werd. Het leven en werken van Leo XIII beliooren reeds tot de kerkgeschiedenis, maar evenzeer tot de algemeeae geschiedenis der menschheid. De verheven geest van dezen Paus, welke ook altijd door alle tegenstanders van de Kerk be reidwillig is erkend, was zoo groot, zijn scherp zinnigheid, zijn groote rijkdom van gedachten en zijn moreele moed zoo geweldig, dat niemand zich aan deze geweldige moreele en psychische eigenschappen kon onttrekken. De verheven geest van Leo XIII komt vooral In zijn onsterflijke encyclieken, welke nu nog even actueel zijn als op het oogenblik, waarop zij werden uitgevaardigd, tot uitdrukking. Daar zijn b.v. de encycliek over de christelijke staats orde ..Immortals Dei'' van 1S85, die over de ,ware vrijheid „Libertas praestantissimum" van. 1SS8, die over het christelijke leven „Exeunte* jam anno van 18S9, die over de staatsburger lijke plichten „Sapieutiae christianae" van 1890, de wereldberoemde encycliek over het sociale vraagstuk „Rerum novarum" van 1891 en die over de christelijke democratie „Graves de camaimi re'' van 1901. Toen dan de Paus het 25ste jaar van zijn regeerittg inging, vaardigde Hij de encycliek „Annum ingressi stimus"' uit. de geestelijke na latenschap van een edel Vader der volken, die van Zijn hoogen uitkijkpost uit alle. gebreken van den tijd kende en uit Zijn rijk verstand en diepen godsdienstzin de ware geneesmiddelen daartegen aangaf. Evenzeer als Leo XIII zelf onvermoeid leeraarde en er naar streefde de menschheid, vooral de Katholieken op te voeden, wenschte Hij, dat alle bronnen der wetenschap ontsloten zouden worden. Hiertoe stelde dezo onversaag de Pans in 1SS1 de Vaticaansche archieven voor do gcheele wereld open, en noodigde alle ge leerden der verschillende naties uit, hier naai de onvervalsehte waarheid te zoeken. Zfch wel bewust, dat de kennis van de volle waarheid de Kerk nooit nadeel zou kunnen berokkenen, ging de Paus juist tot die handeling over -welke de tegenstanders het minst van Hem ver moed hadden. "VVat al sindsdien uit den rijkdom Tan de archieven in het Vaticaan aan weten schap en kennis werd geput, heeft niet alleen de Katholieke onderzoekingen, doch ook de .wetenschap der gcheele wereld op ongedachte .wijze verrijkt en verlevendigd. Buitengewoon groot moet Leo XIII als op losser der ingewikkeldste sociale vraagstukken worden beschouwd, Die eenerzijds wel de rech ten der arbeiders erkende en hun geestelijke en zedelijke verheffing in elk opzicht trachtte te bevorderen, doch er anderzijds ook op wees, dat de indeeling van de menschelijko gemeen schap in verschillende standen een door God gewild feit Is en dat overal het overheids- beginsel als een noodzakelijkheid tegen om- rwentelingsgevaren moet erkend worden. En zoo is deze groote Paus door Zijn meesterlijk leeraren de ware ieeraar van de geheele wereld geworden. Toen Leo XIII op 20 Juli 1903, ruim 93 jaar oud, naar een beter leven overging, was een der grootste figuren van de vorige eeuw heen gegaan. In de aartsbasiliek heeft hij zijn laatste rustplaats gevonden, nadat eerst Zijn lichaam aneer dan twintig jaar in de St. Pieter rustte. Zijn grafmonument in de St. Jan van Latera- aien toont ons niet een rustenden, sluimeren den Paus, neen een rechtopstaande figuur vol leven en geest, welke nog steeds de rechter hand opheft oin de geheele wereld te zegenen. De ontvangst aan dc grens. FRANKFORT, a.M., 21 Februari. (H.N.) De koning van Afghanistan heeft vandaag eerst een bezoek aan Miihlhausen in den Elzas ge bracht, waar een familielid van hen vertoeft en keerde vervolgens naar Bazel terug, waar hij eedert Zaterdag incognito in het hotel Schweizer Hof woont. Vanavond om 7 uur namen de koning en de koningin met hun gevolg plaats in de auto's, om over het grensplaatsje Otterbach naar het grensstation Weil-Leopoldshoehe te gaan, waar de koning om 7.20 uur aankwam en door de bevolking hartelijk werd toegejuicht. Het station was met groen en vlaggen versierd. Hier was ook de Duitsche delegatie tot ont vangst van den koning aanwezig. Een lid der delegatie overhandigde de koningin een bouquet waarna de beer von Rosen, de vroegere Duit sche gezant te 's GraYenhage, den koning uit naam van den rijkspresident en van de rijks- regeering begroette. De beer von Rosen hield zijn toespraak in het Perzisch, in welke taal de koning, die in khaki uniform gekleed was en er goed uitzag, antwoordde. De koning zcide in zijn toespraak, dat Afghanistan stee tl veel sympathie voor Duitschland heeft gevoeld en dat hij zich ver heugd -over de goede betrekkingen die er tus- schen beide landen bestaan. Hij toonde zich zeer getroffen dat de heer von Rosen hem'ia het Perzisch had begroet. Kort na 8 uur stapte de koning met zijn ge volg in den gereedstaanden extratrein, die ben over Karlsruhe, Frankfort, Fnlda en Maagden burg naar Berlijn zou brengen. Rijkskanselier Marx is ziek BERLIJN, 21 Februari. O,VB.) Naar den bladen wordt meegedeeld, moet de rijkskan selier wederom het bed houden, zoodat hij ook niet bij de feestelijkheden, aan bet bezoek van het Afghaansch koningspaar verbonden, zal kunnen deelnemen. In zijn plaats zal de vice-kanselier, Hergt, de regeering vertegenwoordigen. Waarschijnlijk zal de kanselier ook op 27 Februari a.s. de regeevingsverklaring in den rijksdag niet zelf kunnen afleggen. Zoodra de ziekte geweken is,-zal de kanselier eenigen tijd rust moeten nemen en een kuur moeten doen. Naar verluidt zal den koning van Afgha nistan, bij diens bezoek aan Berlijn, het eere doctoraat der Technische Hoögescliool verleend worden. Het communistische comité van actie ontbonden. PRAAG, 20 Februari. (W.B.) Het distrlctu- beatuur van Brux heeft het door de communis ten bij het begin vaan de staking in het Noord- Westelijk Boheemsche bruinkolengebied ge vormde comité van actie ontbonden. Aanleiding daartoe waren de gebeurtenissen té Ober.Lau- terdorff, waar de mannen, die de mijnen In stand moeten houden, door een menigte vrou wen en mannen aangehouden zijn en met stee- nen gegooid en het feit, dat vandaag op de schacht Pluto een troep vrouwen opnieuw een dreigende houding aannam tegen de mannen, die de noodzakelijke werkzaamheden voor het in stand houden van de mijn verrichtten. Naar de bladen melden, heeft de overheid be slag gelegd op de voorraden bij den groothan del om zoonoodig, in de eerste plaats de open bare instellingen te voorzien. Onrust onder de metaalbewerkers Naar een Praagsch correspondentiebureau meldt, zullen de metaalarbeiders het collectief contract opzeggen en hooger loon eischen. In totaal 750.000 mark boete BERLIJN, 21 Februari (H.N.). De rechtbank to Maagdenburg heeft uitspraak gedaan in het proces wegens liet smokkelen van alcohol. De verschillendq beklaagden werden veroor- deeld tot gevangenisstraffen van 2 weken tot 1 jaar, terwijl in totaal 750.000 Mk. boet/en wer den opgelegd. Verder werden beklaagden gedeeltelijk nog veroordeeld tot volledige restitutie van den ont doken accijns. Van do hoofdbeklaagden werd Kögler, bezit ter van een lakfabriek wegens ernstige ver- valaching van documenten, herhaaldelijk ge pleegd, tot 8 maanden gevangenisstraf en 90.000 Mark boete, benevens tot betaling van 25.000 M. ontdoken belastingen veroordeeld, de likeur fabrikant Nutbmann wegens ontduiking van belasting tot. 1 jaar gevangenisstraf en 208.000 Mark boete. Een beklaagde werd vrijgesproken. Ongeldig verklaring van kieslijsten. Bij 'het gerecht te Warschau zijn de laatste dagen meer dan 400 'klachten. Ingekomen be treffende ongeldig verb-taxing van kieslijsten. Een groot aantal dier klachten heeft betrek king -op de lijst der communisten, wier staats- lijst, gelijk Ibekend, erkend werd, doch wier districtëlijsten in het grootste deel des lands ongeldig werden verklaard. Zooals gemeld, is koning Alexander van Joego Slavië voornemens, eerlang weer een bezoek aan Parijs te brengen. Het heet, dat de vorst daarna eenige weken aan de' Riviera zal gaan doorbrengen. Volgens geruchten zou de gezondheid van koning Alexander den iaatsten tijd zeer te wenschen overlaten; de koning moet in vier maanden tijd 12 kilo zijn afgevallen. Een bericht uit Sydney meldt, dat de ern stige overstroomingen zicti over den geheelen staatt Nieuw Zuid Wales, naar liet Noorden tot Rockhampton in Queesland, uitstrekken. Ten gevolge van den een. week lang aanhoudenden regen staat zoo goed als geheel Nieuw Zuid Wales onder water. De spoordienst is door het inzakken van den spoordijk gestremd. De ver binding tusschen Melbourne én Sidney is ver broken. Camben-a is van de bnltehwereld afge sloten. De toestand wordt"'officieel ernstig ge noemd. SYDNEY. 21 Februari (R.O.). Bij de orer- stroomingen in Queensland, Nieuw Zuid Wales en Zuid-Australië zijn veertien menscheu om gekomen. BERLIJN, 21 Februari. (W.B.) Te St. Rafael (Var.) is eeu Fransch marine-vliegtuig gisteren bij een oefenvlucht omlaag gestort, waarbij de vier inzittenden zware kwetsuren opliepen. f. i (Van onzen H-correspondent.) Rome, 18 Februari 1928, Rome danst. Want het is carnaval. Donder dag, Giovedi Grasso, Vette Donderdag, zeggen ze hier, is de pret begonnen. Het eerst zijn de kinderen gaan dansen. Op grootscbe kinderbals, waar trotsclie moeders geurden met haar net als de groots menschen vprkleede spruiten. Daarna hebben de ouderen maskeradepakjes aangetrokken. Pierrot en Pierrette zonder end. Het ambtenaartje, dat altijd sidderend beve len afwacht van zijn chef, gaat als vechtgene raal, mat hooghartigen blik en trotschen stap. 't Typistje zweeft door de straten in liet costuum van de gravin en de kruidenier pro beert een koningsmantel te dragen. Zóó genieten de menschen van een ééndaag- sche vervulling van 't eeuwige „si j'étais rol" en ze zijn gelukkig met den schijn, die op dit ondermaansche voor velen een vergoeding is zelfs gedurende één avond voor de harde werkelijkheid van een jaar. En opdat het één dag koning zijn later niet een droom zal lijken, worden de hooge trappen beklommen, die lelden naar het bovenkamertje van den fotograaf. A-luids eindigt bij de meesten het feest der ijdelheid, dat onvergetelijk wordt door een foto in do krant. Hoe heerlijk is het voor een her bergier, zich te zien vereeuwigd op het moment dat. hij zich als gentleman heeft vermomd.... Al deze menschen hebben een onschuldig ge noegen. Misschien schreit een kind, wijl het doodmoede thuis komt^en weent een schoone bitterlijk om den triomf van een gehate mede dingster, maar ook, dit alles kan de onschuld ervan toch niet wegnemen. Doch het carnaval wordt gevierd door dui zenden en de massa drijft vaak naar de uiter sten. Daarom is er algemeen gewaarschuwd, in dezen tijd van verboden dansera en weinig oirbare vermaken, om vooral den gulden mid denweg te houden. Hier, op de Apennijnen, hebben Kerk en Over heid haar stem verbeven. En talrijken dorsten openlijk te zeggen, waarop het staat. In zeven, acht kerken van Rome werden in dertijd godsdienstoefeningen gehouden, voor een Carnevale, Santificato, 'n geheiligd carnaval. Maar vlakbij de bedehuizen kon met 't carna val indiavolato aanschouwen, het carnaval van den duivel. Het carnaval wordt thans in Rome niet meer op straat gevierd. Desondanks bestaat er nog steeds het gevaar van het Carnevale indiavolato. De moderne dansen zijn er naar. De bals en de dansfeesten bieden plaats voor het carnevale indiavolato. Thans doen do liefdadigheids feesten met dans opgeld, met liet carnaval. Ver leden jaar was er zoo'n festijn ten bate van minderjarige delinquenten; het zag er echter naar uit, alsof de delinquenten zich niet ih de gevangenis bevonden, doch in de balzaal Dit jaar wen-d van alle kanten aangedrongen op een waardige-viering. De fascistische vcrce- nigingen kregen opdracht, geen bals te organi- seeren in liaar gebouwen. Allerwegen is de massa tegen zich zelf beschermd. Misschien tegen hun wil publiceerden zelfs doorgaans weinig preutsche bladeii oproépen, om het car naval te vieren in passende kleedlj. Aan het hof gaf men het goede voorlieeld. Op het ter eeve van Prinses Giovanni gegeven dansfeest werden slechts de oude, waarlijk mooie en graeieuse dansen gedanst. Het begon met een ouderwetsche quadrille. En.... de dames droegen toiletten, waarop de Zwitsers aan de Bronzen Deur van het Vaticaan niets aan te merken zouden hebben gehad. Zóó had de koningin het geweiischt en aldus was door de hooge aristocratie aan dezen ko ninklijken wensch voldaan. Zelfs dit deel van de massa moet wel eens tegen zich zelf be- j schermd worden WORDT GLOZEL ERNST Nieuwe vondsten. j Onze Parijsche correspondent meldt ons t 1 Het proces door dr, Morlet en de Fradin's aangedaan aan de Matin" en aan dr. Dusseaud zal binnen eenige dagen voorkomen. Maar 't is niet dddrom, dat de Glozel-zaak plotseling weer de algemeene belangstelling heeft. De Glozelianen hebben plotseling een belang rijken voorsprong op bun tegenstanders ge kregen, doordat in de eerste plaats niet ver van Glozel af, te Maget-de-Montagne men op pannen dezelfde figuren en alpbabetiscbe in scripties heeft gevonden als op de befaamde „galets van Glozel voorkomen, maar in da voornaamste plaats, doordat prof, Dêperet van het „Institut de France" in het departement Allier in de kunstmatig aangebrachte grot van Puyrobel o.a. op een diepte van 40 centimeter in den bodem baksels gevonden heeft met iden tieke figuren en inscripties, als die te Glozel aangetroffen. Maar bovendien vond prof. Dêperet werktui gen, als bijlen, strijdbijlen, werpschijven, arm- banden, onz. die met dezelfde teekens bedekt zijn, als die welke de heer Dusseaud te Glozel zelf heeft opgedolven, doch die hij niet voor authentiek heeft willen houden. In de wetenschappelijke kringen is de aan- dacht dan ook zeer gescherpt en men geeft thans toe, dat het vraagstuk van het Gloze- liaanseh alphabet wetenschappelijk dient onder zocht te worden en dat het niet langer aan gaat dr. Morlet en de Fradins als misleiders te beschouwen. De pro-Glozeliana» meenen nu, dat het pleit gewonnen is voor het bewijs, dat in een zeer uitgebreide streek in het neolitisch tijdperk een bevolking heeft bestaan, die ons tot nog toe volslagen onbekend was, doch die blijkens do gevonden voorwerpen een vrij gevorderde be schaving bevat, ouder dan de oudst vermoede civilisatie van Europa. Men hoopt nu, dat de pennestrijd zal rusten en dat de geleerden in een ongestoord onder zoek in de studeerkamers bet raadsel van Glozel zullen ophelderen, althans de authenti citeit zullen kunnen vaststellen. Zweden spreekt met de Vercenigde Staten. STOCKHOLM, 21 Februari. (N. T. A. draad loos). Het telefoonverkeer tusschen Stock holm en de Vereenigde Staten van Amerika werd gisterenmiddag tè vijf uur met een ge sprek tusschen den Zweedschen kroonprins en den Amerikaansclien staatssecretaris Kcllogg en den Zweedschen gezant te Washington ge opend. Het gesprek was zoo duidelijk als een stadsgesprek te Stockholm en kon zonder stem verheffing gevoerd worden. DE INVALLEN DER WAHAMETEN IN IRAK. BASRA, 21 Februari. (h.O.) Het Engelsche vliegtuig, wciks vernietiging reeds werd ge-, meld, werd door Wahabieten neergeschoten. Twee duizend Wahabieten waren over dé grens getrokken en hadden, 80 K.M. ten Zuid- Westen van Basra, de met Irak bevriende stammen aangevallen. Bij de gevechten ,die volgden, verloren zij fiO dooden en 100 gewonden. De verliezen van de Irak-stammen waren ernstiger. De vijand nam daarenboven alle lcameelen en schapen op zijn terugtocht mee. De Engelsche vliegtuigen, die te TJr hun basis hebbon, bestookten de terugtrekkende Wahabieten en brachten hun verliezen toe, maar d«r Wahabieten zagen kans, een vliegtuig neer te schieten. Zooals gemeld, is de piloot gedood. Het heet, dat de mecanicien nog in leven is, maar door de Wahabieten gevangen genomen werd. door MAY WYNNE. Mr. Hunt had den gebruikelijken dronk op de gezondheid van den koning gevraagd, en ofschoon men niet leed aan een overmatige liefde voor dien monarch, werd er toch geen vvanklank gehoord. Totdat de beurt kwam aan een zekeren mr. Castle, die zijn glas in de lucht zwaaide, en zeer ruw een tegendronk uit bracht. Dat de laatste koning, hikte hij, terwijl hij Thistlewood toeknikte, opgehangen moge worden aan de darmen van den Iaatsten priester. Deze daad van bruutheid en ontrouw deed Armiston in een vlaag van hevige verontwaar diging opvliegen. Er zou zeker een ernstige Vechtpartij uit voortgekomen zijn, als Hunt z'n jnieuwen vriend niet met alle kracht had tegen gehouden. De kerel heeft te veel gedronken, fluister de hij, je moet niet eens op 'm ietten. Morgen zal hij evenveel spijt hebben van zijn gedrag en even verontwaardigd tegenover dergelijke ge voelens staan als jij nu. Maar ofschoon Armiston zich even liet om praten, was hij niet meer overtuigd. Nog dien- zelfden nacht besloot hij zich eens ernstig af te vragen, waarheen het pad, dat hij met zoo'n haast had ingeslagen, hem wel zou leiden. Waarlijk, in deze stemming was Jack Armiston tot een crisis gekomen, waaraan hij zelf nooit ernstig gedacht had. Nog enkele weken geleden was hij een gezond, levenslustig en enthousiast speler in het spel ?es levens geweest. Belangstelling en daad- Werkelijk deelnemen in het boerenbedrijf biel zen ziju spieren in goede conditie en zijn gewe ien n orde. Hij had 'n behoorlijke portie werk t-met een zeer rijk toebedeelde kantlijn voor Toen was er rlotseüng door een van dié p'eemde wendingen in ons levenspad een ge- nieuw aspect voor hem opengegaan. Hu had werkelijk zulke slechte hersens het, ofschoon ze wellicht door al die jaren rust rat roestig geworden waren; en nu hij weer egonnea was té denken, scheen diezelfde be driegster overdenking van hem weg te loopen. Het alledaagsche voorval met Bessie Bailey had hem met afschuw en verontwaar diging vervuld, zoodat squire Garleigh, hem als de bedrijver van een nieuwe zonde, inplaats van de meeat alledaagsche in de wereld, was voorgekomen. En waar, had hij uitgeroepen, is Rechtvaar digheid? Henry Hunt had vlug een antwoord gereed gehad: hier! en had zijn kreet beantwoord met honderd vage drogredenen, die zijn mooie Laura onbewust bevestigd had. En nu stond hier de vroegere sportman Jack Armiston, op het punt zijn toekomst te vergooien, door sa men te rotten met een bende van de zuiverste bedriegers, die hij patriotten noemde een beetje te „bewust" wellicht, in hun bedoelin gen, maar aangespoord door een ruime en heer lijke naastenliefde voor hun makkers. Toen kwam die vreeselijke dronk van Tom Castle, en Jack had zioh huiverend afgevraagd waar de bal, die op zoo'n manier aan heit rol len gebracht was, zou stoppen. De morgen vond hem verwilderd en met moede OGgen tegeil zijn bed zitten, meer dan half besloten om den raad van vriend Marley maar op te volgen, en eens uit te zien naar een andere manier waarop bij hen wier onrecht hij zoo hevig wenschte te herstellen, kon helpen. Toen hij de stellingen van Marjey en Hunt in zijn gedachten tegen elkander uitspeelde, viel het hem niet moeilijk uit te maken, welke het dichtst bij het goddelijk ideaal stonden. Maar helaas! Deze mijmeringen waren maar gebaseerd op wat gevoel, en ondergingen sterk den invloed van een eerste teleurstelling. Zijn rusteloos zeeken naar iets aparts kreeg ten slotte weer de overhand. Hij verlangde toch meer naar den harden strijd, dan naar het saaie ki ingetje van een leven dat alleen gewijd was aan het dagelijksch helpen van de armen en behoeftigen. Jack wilde vechten, en niet dienen. Maar toch voelde hij eir niets voor óm zich te scharen onder de banier van het doodshoofd en de ge kruiste beenderen der anarchie. Hunt zou om al die zielsworstelingen ge lachen hebben, en inderdaad had hij aan het ontbijt ai gelegenheid om zijn vriend met zijn miezerige gedachten te plagen. Kijk eens, riep hij opgewekt, Watson en Thistlewood zijn eens komen vragen, hoe het met je gezondheid staat, ouwe jongen. Ik ge loof echter, dat een bezoek aan mr. Castles ka mer op 't oogenblik van meer belang is. Enkele minuten later verklaarde mr. Thistle wood, dat zij juist van bun vriend Castle kwamen, die ellendig vertegen zat met zijn gedrag van den vorigen avontd, en vertrouwde, dat zij die getuige van zijn verachtelijke praat jes geweest waren, een mensch niet zouden oordeelen naar een oogenblik van zwakheid. De uitstekende bowl was tenslotte verantwoor delijk voor dit alles, ofschoon Castle nauwe lijks kon gelooven, dat zijn eigen tong gevoelens vertolkt had, die hem nu met schrik en afschuw vervulden. Armiston hoorde dit alles aan, en voelde zich beschaamd over zijn harde oordeelvellingen. Hij was overtuigd dat deze pioniers voor het recht van de armen de meest ernstige en hoog staande menschen waren die hij leende. Wij vechten alleen voor de welvaart van lien, die lijden onder de tyrannie van een groep zelfzuchtige tyrannen, verzekerde mr. Thistlewood hem met tranen in de oogen; daar wij echter temidden van verwildering en het onmenschelijksto lijden wonen, mr. Armiston, moet lhat u niet verwonderen dat ons enthou siasme van tijd tot tijd ons bezadigd oordeal wel eens in den steek laat. Daarom zijn wij er ook zoo mee ingenomen, om het rustiger en meer in de toekomst ziende advies in te win nen van hoogstaande menscheu als mr. Hunt en u, om in ons schip als tegenballast te werken. Door deze bekentenis was Jack weer geheel gewonnen. Hij voelde zich verbazend gevleid dat men zijn naam in één adem noemde met mi\ Hunt. Alles wat ik voor uw zaalc kan doen, sta' melde hij, zal ik met veel liefde volbrengen, voor zoover het in mijn vermogen is. Ik kan u niet zeggen met hoeveel graagte ik steeds alle plannen tot maatschappelijken vooruit gang zal steunen. Thistlewood drukte met bijna pijnlijke kracht de uitgestoken hand. Welkom, mr. Armiston, riep hij uit, dubbel welkom; ik zal u graag in de toekomst tegen het lijf loopen, en als je soms eens bij xne langs wilt komen, op mijn kamers in Stanhope Street, Claro Marke, ja bent altijd welkom, hoor; en ik mag zeker wel zeggen dat ook mijn vriend Watson alles wat ik nu gezegd heb, zal be vestigen. Dr. Watson deed dit inderdaad op de meest ondubbelzinnige wijze en Jack vroeg zich alleen wat vaag verbaasd af, wat die dokter tegen Henry Hunt had staan praten, in ver band met John Hideu. Hij had wel kunnen zwe ren, dat hij den naam van den smid meer dan eens gehoord had, toen Thistlewood zijn alleen spraak een oogenblik had onderbroken. Zoo eindigde de eerste kennismaking van dën jongen Armiston met de leiders van een pairtij die nauwelijks een politieke partij genoemd kon worden, ofschoon zij zichzelf zonder twijfel tot die hoogte wilden opwerpen. Henry Hunt wenschte den nieuwen vriend van het socialis me van harte gluk met zij* spoedige aanvaar, ding van deze nieuwe en redding brengende leerstellingen. Jongen jongen, zuchtte hij nog eens, toen ze even later samen naar huis wandelden nadat ze de postkoets verlaten hadden, jullie hebben een prachtigen oogst 49 erven. Wij zaaien, jullie oogsten. En wat voor een oogst! Vrede, over vloed, welvaart. De rechten van den mensch voorgoed gevestigd, alle tyrannie over boord geworpen; wat een heerlijk toekomstbeeld, wat een kracht voor den strijd, om in verrukking te raken, gewoonweg! O, Armiston, ik benijd je met je positie in de toekomst, die je nog voor je hebt, en met 't heerlijke fortuin dat je zelf maar hebt te bewerken. Hij versnelde zijn pas terwijl hij sprak, want welsprekendheid stimuleert een sterken dorst, en hij wist de goede zorg die zijn teedere Laura steeds had, om van die simpele genoegens te be reiden voor een eenvoudig schepsel, waar nie mand van ons heelemaal onverschillig voor blijft. Maar Jack Armiston wandelde met langzame passen en knikkende knieën. Zijn hoofd hing op zijn borst en diepe groeven lagen in zijn voorhoofd. Zeker, het leven was druk bezig om zijn grenzen voor hem te verwijden. Hij had echter het zelfde vreemde gevoel alsof hij voortdurend op moest passen. Alsof hij op een paard zaït, dat telkens probeerde om liet gebit tusschen zijn tanden te krijgen, wat, indien hot hem eerder of later gelukte, een gekken ren met een noodlottig einde beteekende. Zou het tenslotte niet beter geweest zijn om zijn eenvoudige bestaan van werken en spelen voort te zetten, met bet kalm oprijzen van een droom, waarin het wat trotsche en mooie ge zichtje van Pamela Garleigh te voorschijn kwam uit een schilderij van ideale vreugde, en te vredenheid. Jack betreurde werkelijk dat liij de laatste zes weken niet ongedaan kon maken, dan zou hij wel opgepast hebben indien dit mogelijk geweest was om een ander pad in te slaan dan dat wat hem langs den particulieren grond van Balbury Manor had gevoerd, waar op een zekeren zonnigen herfstdag de mooie Bessie Bailey in haar trotsche verwachtingen tegen over een minnaar, die als spel had opgenomen wat het dwaze kind voor werkelijkheid had aangezien, op wa.t al te brute wijze ontgoocheld werd. Mot een krachtige poging trachtte dé jonge man deze vergeefsche wenschen van zich af te werpen. Was dit niet in den geest van den Farizeëa-, die, om zichzelf van ongemak en moeilijkheden te sparen den anderen kant uit liep? Toch, kon hij niet duidelijk inzien, toen hij de zaak nog eens kalm overwoog, in hoeverre hij de rol van den barmhartigen Samaritaan had gespeeld. Het kwam hem eerder voor, dat hij den indruk gemaakt had van een erg bemoei ziek toeschouwer, die een lui nest stond te ver dedigen, om den Farizeër te beschimpen, in plaats van zelf aan den kant van de leiders te gaan daan. Ba, wat was het leven toch een vervelende geschiedenis, en tenslotte moest je toch wel gek zijn om je in te laten met dingen van an dere menschen, of ze goed zijn of niet. Waar nog bij kwam, dat bij er nu voorloopig niet meer aan behoefde te denken, Pamela ooit nog te spreken te krijgen. En Pamela's gazellen-oogen hadden hem al in menigen slapeloozen nacht aangestaard, en. betooverd. Aan de kleine Phoebe Marley dacht bij hée- lemaal niet, ofschoon liet arme meisje onmoge lijke fantasieën weefde op het raam van het leven, voor de mogelijkheid dat dit wel het 'ge val zou zijn. HOOFDSTUK VI. WAARIN ER TWEE SLEUTELBLOEMEN. GAAN ZOEKEN. Pamela! Het meisje schrolc, keek om, liet een zeer blozend gezicht zien, en begon toen te lachen. De heldere, vroolijke lach van een opgewekt meisje. Hè Jack, riep ze, terwijl ze hem haar handen toestak. Als je weet dat vriendschap verboden is, groeit het verlangen om elkander terug te zien. Pamela had al die maanden moeten luisteren naar de herhaalde schimpredenen aan het adres van mr. John Armiston. Het eenige ge volg was natuurlijk geweest dat zij hem begon te beschouwen als iemand van groot gewicht. De liefde voor de onvermijdelijke romantiek die als een natuurlijke droom rond elk jong meisje hangt, begon dezen jongen man te om- kleeden met de wapenrusting van een held, en waarlijk, den held, die op de meest absolute wjjze in haar leven gekomen was, op den dag dat hij Grillige Dick in zijn dollen ren had opgevangen en haar zoo van een bijna wissen dood had gered. Nu ze al zeventien jaar was, en de meesteres in haar vaders huis, werd 't lioog tijd dat zij den minnaar ging verwachten, die zoo noodzakelijk werd op dit uitgebreide land goed. In den schemer had Ze meermalen over dit vraagstuk zitten nadenken, en het gezicht dat dan uit de schaduwen tot haax kwam, was meestal een ovaal en door de zon verbrand ge laat, met grijze oogen en een kuiltje in de kin. En haar vader haatte hem. (Wordt vervolgd), j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 12