HEUlLLcTON SIRENEN DONDERDAG 23 FEBRUARI 1928 DERDE BLAD TIEN GOUDEN BRUILOFTEN OP N DAG j Er is een flink feest gevierd in het Fransche dorp W AT IX NEW YORK GEBEUREN KAN Een romantische inbraak DE JONGSTE AANVALLEN DER WAHABIETEN AMERIXAANSCHE LANDEN VECHTEN NIET Ken verhaal uit de dagen van het Engelsche socialisme EET RIJSTJ Rijst-propaganda in Italië NA SJCILIë KOMT SAR^INIë Vervolging v an bandieten PAGINA 2 DE JAARBEURSREVUE SdTXLSlrit8 LdraEen 1 011 1/4 pct" voorts L Lf gebl6<i van rubber veel msrk- Ken opdracht tot levering van goederenwagons 1) GELD. CRED1EÏ VEREENIGING (Wordt yervolgd.) V Te Neuvy-sur-Barangeon had j.l. Zondag een feest plaats, dat zijn weerga In de streek niet heeft gehad. Op dien dag werden In het dorp niet minder dan tien gouden bruiloften, gevierd. Van alle zijden waren kinderen kleinkinderen en vrienden gekomen om de gouden bruids paren geluk te wenschen en met hen feest te vieren. Een der gelukkige paren zag 69 kinde ren en kleinkinderen om zich bijeen. Na den maaltijd trokken tien gezelschappen op hun Paaschbest gekleed en voorafgegaan door een harmonieeorps, naar het dorpsplein, waarna zij door de autoriteiten op het raadhuis werden ontvangen. Vervolgens maakte de stoet een rondgang door het dorp. Het plaatselijk comité bood den bruiden en bruidegoms den traditioneeien ko;;k en witten landwijn aan en eet. koor voerde een apart voor deze gelegen heid gecomponeerd lied uit. De geheels bevolking vierde feest, dat tot laat in den avond voortduurde. Maandagnacht brachten twee inbrekers een bezoek aan een New-Yorksche flat en beroofden een viertal dames. Eén van haar sliep gedurende de „krijgs- vei ichtingen van het tweetal rustig door, een ander verweerde zich met het scherpste wapen, de vrouwentong, terwijl de derde deed alsof zij sliep. Doch de vierde was een kranige vrouw eu deed een poging om de inbrekers tot een beter leven op te wekken. Eén van hen waa beleefd en spraakzaam, de ander was norsch en zweeg. De eerste inbreker, een knappe jonge man met zwarte lokken zette een boom op met miss Whipple en legde haar zijn misdadigersfilosofie uit als antwoord op haar pleidooi, dat hij dit slechte leven er aan 2ou geven. „Hebt u een moeder?" vroeg de jongedame. ...een zei de inbreker, „ik ben een wees". „Waarom zoekt u arme huizen uit? "Wij zijn allemaal arm", vroeg miss Whipple weer. „Wij maken allemaal fouten", antwoordde de Inbreker wijsgeerig. ..maar we meenen het zoo kwaad niet". „Ik heb maar vijf dollar". „Als u niet meer dan vijf dollar hebt. zal ik ze n teruggeven". „Waarom kiest u geen eerlijk rak?" hield •rij vol. kent de arbeidsvoorwaarden niet", was het ernstige antwoord van den jongen mail. „zij zijn verschrikkelijk". Op dit oogenblik kwam zijn collega terug van zijn bezoek aan de volgende kamer, waar bij wat juweelen had gevonden. De vriendelijke inbreker legde toen zijn beleefdheid af en stapte het raam uit met de woorden: „Ik heb hief een prettig gesprek gehad, maar als je binnen-vijf minuten, een kik gfeeft, schiet ik je morsdood". De twee inbrekers zijn nog steeds niet gepakt. W Een slachting onder weerloozen. JERUSALEM, 22 Februari. (R.O.) Aangaan de den jongeten aanval der Wahabieten aan de Transjondaansche grens wordt officieel mede gedeeld, dat een groot aantal Wahabieten op 13 Februari den stam Beni Salc.hr aanviel. Zij verloren een honderdtal dooden, onder wie den aanvoerder. De overigen sloegen op de vliucht. JERUZALEM, 22 Februari (R.O). Een nader bericht meldt: De aanval greep plaats op 250 K.M. van de grens van Transjordanië en heeft de rust In Transjordanië niet gestoord. Uitvoerige berichten uit Amman melden, dat de Wahabieten over 1000 kameelruiters en 300 gewone ruiters beschikken. Zij vielen kleine stammen aan, die een sjeik en vijftig gezinnen verloren. De aanvallers gingen tot een groote slach ting en plundering onder de weerlooze bewo ners van de tenten over, terwijl de weerbare mannen bij de kudden waren. Een Engelse-li vliegtuig neergeschoten Een Reuter-teiegram uit Basra meldt nog, dat de groep plunderaars, die het vliegtuig van Jackson met geweerschoten neerhaalden, gisteren weer twee karavanen aanvielen, alle mannen doodden en de kameelen en schapen bult maakten. Een der karavanen stond onder leiding van mannen van den Sulbi-stam, die, naar men gelooft, afstammelingen der in Klein-Azië achtergebleven kruisvaarders zijn en tot dusver altijd als gasten werden beschouwd en nimmer aangevallen zijn. De plunderaars wilden een derde karavaan aanvallen toen een Britsch vliegtuig ingreep en hen op de vlucht dreef. HET VERGAAN VAN DE „NORGE". Zooals veeds werd gemeld, is de pasoagiers- aoot „Norge", welke het verkeer lussahen Oslo en Bergen onderhoudt, op een rif geloopon en binnen enkele minuten gezonken. Aan boord bevonden zich buiten de beman ning nog 20 passagiers. Volgens de voorloopige berichten zijn 7 personen van de bemanning en i passagiers verdronken; ook de kapitein heeft den dood gevonden. Evenwel staat het aantal vermisten nog steeds niet vast. DE RAMP VAN DE s. 4. Volgens den uitslag van het onderzoek, inge steld naar de oorzaak van het ongeluk, dat de S 4 heeft getroffen, hebben zoowel de comman dant van bet oorlogsschip, dat de S 4 ramde als de om hot leven, gekomen commandant van' de S 4 schuld. Gezant Herrick over de Pan-Ameriknansche conferentie Staatssecretaris Kellogg heeft in een tele- gi am Hughes, den vertegenwoordiger der V.S. op de pan-Amerikaansebe conferentie, bedankt voor de uitstekende wijze, waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten. Herrick, de Amerikaansehe gezant te Parijs, heeft gisterenmiddag, ter gelegenheid van de herdenking van Washington's geboortedag een lunch voor liet personeel van het gezantschap gegeven, waarbij ook de diplomatieke vertegen woordigers der Latijnse li-Ameri k aan sehe staten te Parijs genoodigd waren. Li zijn toespraak bracht Herrick ook de pan- Ainertkaanscibe conferentie ter sprake, waarbij bij er zijn leedwezen over uitsprak,'dat een deel van de Europcesche pers heeft getoond, geen besef te hebben voer de gevoelens, welke er tusschen d-e verschillende Amerikaanscho republieken bestaan. llerrick maakte een vergelijking tusschen de verdeeldheid én de geschiedenis vol oorlogen van Europa en de ontwikkeling van de Ameri- kaausehe republieken tijdens de laatste eeuw. Onze staatslieden, aldus zeide de gezant zijn er steeds op bedacht geweest, om binnen de grenzen van het eigen land te werken, in plaats van hun blikken steeds naar buiten te richten De binuenlandsehe ontwikkeling nam hun gebeele aandacht in beslag, Wel zijn er kleine twisten en gevallen van ijverzucht geweest, doch de strijd, dien wij gevoerd hebben, is al tijd binnen de grenzen van het eigen land ge bleven. Aanvallen Vhn buitenaf zijn zoo zeld zaam geweest, dat men wel kan zeggen, dat een eeuw lang op het Amerikaaneche continent Iedere natie zich vrij naar eigen goeddunken heeft kunnen ontwikkelen. I door MAY WYNNE. Het is typisch hoe dikwijls sommige verbalen do ooran bereiken, waarvoor ze het minst ge schikt zijn! Zoo had Pamela ook een tipje zien oplichten van den sluier, die er over bet ver trek van Bessie Bailey hing. Ofschoon ze het niet heelemaal vatten kon, had ze toch zoo'n vaag idee, dat het aandeel dat Jack hierin had genomen, waardiger was dan dat van haar vader. Arm. moederloos kindje! Haar opvoeding had haar veel te vroeg voor haar jarep tot een vrouw gemaakt, en de phalanx van trots werd zeker voor de helft gevormd door vrees voor haar vader, die als een woesteling te keer ging a s hij dronken was, en in het huishouden een kleinzielig tyran. En dan was er Morrie nog Morrie, dien ze wilde beschermen tegen een invloed, dien Pamela, hoe jong ze ook was, toch voldoende had Jeeren zien als 'n verderfelijken factor in het leven van het kleine ventje dat se verafgoodde. Begrijp je nil ook, waarom Pamela Jack als ®en vriend begroette, ofschoon baar vader, die »aar om beurten verwende en tyranniseerde, hem een onbehouwen kuiken, een veulen met nestkaren noemde, dien hij als een hond zou hebben neergeschoten, als hij niet allang ge zworen had, hem als een lafaard met de zweep af te ranselen, als hij hem nog ooit op zijn grond zou aantreffen. Maar de Balbury-bosschen waren niet van «en squire, en de gele sleutelbloemen behoorden evengoed ledereen toe als de gouden zon. v,. °en Ja.ck h,et melsJe zaS staan in haar liia Katoenen japonnetje, met haar breeden zonne- boU gezL°nahadhy m°°iSt0 Plaa«e dat BaWrwfu611 416 skut-elbloemen van de wSS V6reat °nza daling ™or Henrv Wu t levensvraagstukken waarmede Henry Hunt en zijn kameraden hem den eZ heelen winter vervolgd hadden, zoodat hun bezoeken altijd gekoppeld werden aan de don kerte en het schijnsel van mistige avonden en koude ochtenden, en hij dacht er alleen aan pat het au lente was, en dat de zon en de lieve' bloemen om hem heen de herauten waren der Liefde en van alle genoegens der jeugd. Ook Pamela, die haar trots en terughouding afgeschud had, speelde nu heerlijk onbevangen het coquette meisje, zooals een jeugdig kind dit zonder verdere bedoelingen kan doen. Er was in haar gedrag niets meer te herkennen van de listen van den rijperen leeftijd. Een aan stekelijke vroolijkkeid en een wat plaagzieke vriendelijkheid, herinnerden Jack, die een erg dichterlijk moment had, aan het geschitter van het zonlicht in een erg driftig riviertje. Heel zijn verder leven kon Jack nooit meer het. bieeke geel der sleutelbloemen zien, zonder aan de Balbury-bosschen te denken op dien lentedag, toen Pamela Garleigh hem de hoop gat', dat een kloek man haar liefde zou kunnen winnen, indien hij er iets voor voelde het voet stuk te beklimmen, waarop zij haar held ge plaatst had. Zeg me dan dat je tenminste niemand an ders liefhebt, drong hij nog eens aan, toen zii wat algemeen werd na zijn gefluisterde vragen. Zo lachte eens, en stak heel coquet het puntje van haar neus in een keurig batisten zakdoekje, terwijl ze haar hoofdje wat opzij hield, en heel lieflijk met fijne vingers de bloempjes betastte die ze heel critlscli schikte t»t een sierlijk bouquetje. Mijn vader haat je, antwoordde ze ontwij kend, en toen wierp ze hem door het gordijn van haar zwarte wimpers een echuchtcren blik toe. Pfui! liep Jack overmoedig, terwijl hij een steen in het wild naar beneden wierp, "Wat kan ons dat schelen! We zouden lieusch niet het eerste paar zijn dat zonder toestemming van fn&tajrt*8 e" maniaatje het huwelijksbootje Trouwens, ging Pamela verder, ik mag Morrie niet alleen laten. Ze zuchtte heel diep, want ze dacht altijd met erg veel droefheid aan Morrle's toekomst. Wat zou er van dien jongen man terecht komen met een vader die hem den weg zou wijden naar dronkenschap, dobbelen en uitspattingen? Ze had er nu al moeite genoeg mee, om het kind van al die slechte Invloeden vrij te houden, en elk jaar zou het natuurlijk erger worden. Daardoor daclit ze er ook nog niet aan, om dien plicht op te geven voor een leven van lief de, ofschoon ze moest toegeven, dat ze dit nieu we tijdverdrijf van een eerste liefde zeer be koorlijk vond. Moirrio is een kind, antwoordde Jack wat stug, je zult toch niet van plan zijn om hem altijd aan je schortebandje vast te houden! Of je zou moeten besluiten om je voorgoed te klee. den in het costuum van de eeuwige maagde. lijkheid van de heilige Catharina. pit prof doel. Het denkbeeld om gestlgma- (Van onzen H-correspondent) Rome, 19 Februari 1928. - Wat eten we vandaag, opperschenker? Rijst, Majesteit. De hoofdschotel, Giovanni? Rijet, Excellentie. Gij hebt het aldus bevolen, gelijk U zich wel herinneren zult Waarmee beginnen we? Met rijst, volgens don wensch van den Duce, meneer de minister. En? Rijst, zegt vandaag het menu, sig-nor ban- chiere. Geen macaroni? Een rijstschotel vandaag, stgnor avvoeato. Wat schaft de pot vandaag, lieve vrouw? Rijst, beste man. - Wat eet jij nu? Rijst, zooals je ziet, baas. Wat eten jullie vandaag? Rijst, meester. Wat kookt jullie moeder vandaag, meisjes? Rijst, juffrouw. Wat zouden we straks te eten krijgen? Rijst, natuurlijk, zeg. Rijst, rijst, Tijst. Dat riepen in koor de typisten, de klerken, de jongste bedienden, de procuratiehouders, de krantenverkoopsters, do koetsiers, de schoenpoetsers en de carabinieri. Rijst, natuurlijk rijst. Want vandaag was het de giornata del riso, de dag van de rijst. De kranten kwamen met extra-edities uit, die gewijd waren aan de rijst. In de restaurants was het rijst vódr, rijst na. Wij Italianen e«ten te veel macaroni, heeft de Duce gezegd. Macaroni is heel goed, maar moei lijk verteerbaar. Er bestaat geen land op do wereld, waar in de kranten zooveel advertenties voor purgeermiddelen staan als in Italië. Er wordt veel rijBt op do Apijnnijnen ver bouwd, maar de Italianen honden zich conser vatief aan de macaroni. Dat moet uit zijn. En het zal uit zijn. In alle groote steden werden do kinderen vandaag op rijstgebak getracteerd. Milaan liet zestig duizend gebakjes uitdeelen aan de jeugd. De rijst is in tallóoze porties voor de armen, beschikbaar gesteld, overal in het land. Zoowel de arbeider als de middenstander en de aristocraat moeten aan de rijst. Zóó kwam bet, dat de "koning, Mussolini, do ministers, kortom alle Italianen gisteren rijst op tafel kregen. Heiaas, met het oude Italië zien we ook de macaroni verdwijnen. Macaroni gaat ten onder in de rijstebrij. Men zal in de toekomst aan een vreemdeling niet meer kunn<^ zien, hoe lang of hoe kort hij in het land is. De manier, waarop hij de lange draden van zijn spaghetti verwerkt, zal niet meer een onfeilbare maatstaf wezen. Geef mij maar rijst, is de kreet van het nieuwe Italië. Maar dan zonder kluif, want die lekkernij kennen we hier niet Do Italiaansche carabinieri zijn gisteren op groote schaal begonnen met een campagne te gen de bandieten op Sardinië, op gelijke wijze ais in Sicilië tegen de maffia is opgetreden. Een der beruchtste bandieten van Sardinië Samuele Stocchino is Dinsdag neergelegd. Hij verzette zich hevig, doch werd tenslotte door de carabinieri overmeesterd. De bewoners van bet eiland vreesden hem zoodanig, dat zij zijn misdaden niet meer durfden aangeven. tiseerd te worden als ,,oude vrijster" had op de jeugdige Pamela de gewone onwelkome aR. werking. Daarom schikte ze zich naar de om standigheden. In ieder geval kan ik wachten, zei ze, ik heb nog jaren genoeg voor me, voordat het tijd wordt, dat ik me een zware kat en een spinnewiel aanschaf. En in haar door dit denkbeeld betrokken ge zicht, vlamde even de uitdaging op. Dat was meer dan Jack kon verdragen. Hij nam de uit daging aan, en kuste de harde trekken weg. Onmiddellijk was Pamela een en al waardig heid en purper-wangige verontwaardiging, waarvoor haar metgezel zeker getrild zou heb ben, indien hij in haar oogen niet een glimp lia(| opgevangen van iets dat allesbehalve angst was. Ik bemin je, fluisterde hij boetvaardig. Laat dat mijn verontschuldiging zijn. Alle vogels in het bosch schenen hun abso lutie uit te zingen, toen hij zijn schuldbekente nis gedaan had, maar Pamela bleef hem maaT erg bedrukt aanzien. Hou je van me? vroeg ze. Bemin je mij werkelijk zooals de ridders in vroeger dagen be minden, hè, en voor hun edelvrouwen stierven? Jack moest eens hartelijk iaclien. Ik wil liever voor de mijne leven, beloof de hij. Toen kwam er even een schaduw van teleur stelling over haar gezichtje, want ze was nog jong genoeg om buitengewoon plechtige ver klaringen te wenschen. Wat zou mijn vader zeggen? vroeg ze aar zelend, met iets ondeugends in haar vraag. Jack schoot even vlug op het aas aan als een forel in Mei. Ik ben even bereid om je vader de waar heid te vertellen, als dat ik den moed gehad heb om zijn wenschen te overtreden, verklaar de hij. En voor het oogenblik, lieve Pamela, denk ik aan niets, geloof ik niets, geef ik om niets. Ilc wil hier alleen maar hij je zitten, en wachten totdat jij me zult vertellen dat mijn liefde beantwoord wordt. Maar toen hij haar handje wilde nemen, trok ze dat terug, en wendde zij haar oogen af van zijn vragendeu blik. Ik zal niet zeggen dat ik je bemin, zei ze stellig. Ik kan ook niet zeggen, dat ik niet van je houd. Je moet eerst toonen dat Je het volkomen waardig bent, sir, en wachten tot ik uitjde volheid van mijn hart en mijn over tuiging mijn jawoord kan geven. Een jong meisje kan zichzelf toch maar niet onmiddellijk gewonnen géven, omdat ze het wel erg prettig vindit in het gezelschap van haar vriend te zijn op een heerlijken lentedag, als bloemen, vogels en zonneschijn hun toover van liefde over de beele wereld spreiden? (Yaa onzen verslaggever) Utrecht, 21 Februari. In de groote zaal, waar wij nog steeds bij onzen rondgang zijn gebleven, treffen we we derom een groot aantal bekende firma's aan. In de ruime monsterkamer, die als een afzon derlijk zaaltje aan de groote feesthal grenst, vinden wij het keurig koperwerk der firma' Daalderop, we zien er de verwarmings- en ver lichtingsartikelen der firma Stokvis, haarden, stofzuigers, koelmachines en wat dies meer zij met kleine producten der metaalnijverheid, houtwaren, gereedschappen huishoudelijke, onderwijs-, sport-, toeken- en industrie-arti kelen. Onze wandeling vervolgend, gaan we nu eerst een bezoek brengen aan de groep ELECTRICITEIT. Deze groep, uitgaande van het Verbond van Electroteehnisehe Kandel en Industrie, omvat een groot aantal organisaties en firma's, die verschillende soorten van batterijen, beveili- gingsapparaten, draad en kabels, electrlsche droogtoestellen, dynamo's en motoren warm- w at erres e r v o i r skookplaten, broodroosters, strijkijzers, haardrogers en verder electro-tech- nisch materiaal in den handel brengen. Temid den van deze electrische groep bevinden zich nog eenige stands, die niet direct tot het gebied der electriciteit kunnen gerekend worden: rawlplugs voor bevestiging van schroeven en duimen, kasregisters, boekhoud- en statistiek, machines, naamplaten, gevelletters, gietwerk in brons, koperwaren lichtreclamen en ver- llelitingsornamenjten. Buiten de electroteehni sehe groep zijn op de eerste verdieping nog ondergebracht de stands der firma's, vertegen woordigende de metaalnijverheid. KOLONI N. Bij iedere jaarbeurs is deze afdeeling een bezoek overwaard, want Koloniën" weet altijd iets nieuws en iets belangrijks te brengen. Daar. bij is het ook een leerzame afdeeling. Zoo vindt men thans in het midden van de zaal op spre- fcendo wijze aangegeven, welk percentage van <e wereldproductie van een aantal producten «oor Nedvrlandsch-Indië wordt voortgebracht, ^oo neemt Nederlandseh-Indië 92 pet der kina- produotie voor zijn rekening. Verder laat deze teDel zien: 84 pet cocabla, 72 pet kapok, 71 pet Lr™ a ?Ct agave> 37 P"1 rubber, 28 pet klap. knmL n'P0t thee 10 Pct suiker, C pet holfie terwijl ,de opbrengst aan oliepalm-produc. v^rN«dS;iml1YIndt ®r Vl0<!rteg€l"s vervaardigd van Ked.-Ind. terrazzo, waarvan de gekleurde steentjes uit Javaansehe groeven afkomstig zijn! ALLAN CO. Naar wij vernemen heeft de directie der Geldersche Tramwegmantschappij de levering van 75 goederenwagens opgedragen aan de N.V. Allan Co.'s Koninklijke Ned. Fabrieken, van Meubelen eti Spoorweg materiaal. AÜTOBUSDIENS TEN Mededeelingen in don Baad van State In den Raad v. State werd o.m. meedeeling ge daan van het Kon. besluit, waarbij met ver nietiging van de beslissing van Ged. Staten alsnog aan B. de Roos te Lekkerkerk vergun ning is verleend voor een autobusdienst van Krtapen a d Ijssel (Veer) over Krimpen a. d. Lek, Lekkerkerk, Opperduit (sluis) naar Bergambacht (station). WGr<1 V6rniet'i«<1 beslissing van Ged. Staten van Zuid-Holland voorzoover daar- Kleiman te Krimpen a. d. Lek en G. Keesmaat te Kinderdijk mede vergun ning voor een autobusdienst is verleend voor het traject Opperduit (sluis)-Bergambaeht (station). GOES—WOLFAAKTSDIJKSCHE VEER Redenen tot ontevredenheid Door het Tweede Kamerlid den heer Kersten zijn aan den Minister van Waterstaat de volgen de vragen gesteld: Is Uw Excellentie bereid den rechtsgrond aan te geven voor het weigeren van vergunning tot het in werking hebben van een dageJijkschen autobusdienst van Goes naar Wolfaartsdijksehe Veer aan hen, die jarenlang tot tevredenheid van net p-uibltëk dien dienst oud erft Jéld-en Is Uw Excellentie niet van oordeel, dat ge- vreesde concurrentie voor spoor of tram geen grond biedt voor Intrekken eener vergunning Mogen van Uw Excellentie stappen worden verwacht tot wijziging van het Koninklijk bc- Ln werdT^ n<)<>dig<5 TerS"»nfng onthou- DIVIDEND VOORSTEL 5 PCT. -Naar w(j vernemen zal aan de algemeene ver gadering van aandeelhouders der Geldersche Credietvereeniging voorgesteld worden om over 1927 een dividend uit te keeren van 5 pct. (v.l. pct.) v DE TREINVERBINDING BELGIë- NEDERLAND. Een late trein ingelegd. Dank zij herhaalde pogingen, aangewend door de Kamer van Koophandel en Fabrieken ie Rotterdam en de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brussel, bij de Nederlandsche en Belgische spoorwegen om te geraken tot het inleggen van een lateren trein nlt België naaT Nederland, is thans besloten, dat met Ingang van de nieuwe dienstregeling op 15 Mei een latere verbinding zal worden .ingelegd. De trein zal om 19.15 uur uit Brussel-Noord vertrekken, uit Antwerpen (Berchem) om 19 55 en te Rotterdam D.P. om 22.46 aankomen Deze trein correspondeert te Rotterdam op den electrischen trein, die om 23.2 van D.P. ver- trekt en 0.20 uur te Amsterdam C.S. arriveert. HEIXEKEN'S BIERBROUWERIJ MIJ. Dividend 20 pct. Het dividend op de aandeelen Heineken's Bier brouwerij Mij. over het boekjaar 19261927 is, naar gemeld wordt, vastgesteld op 20 pct. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In Stort. 38 wordt medegedeeld eene opgavd van het aantal aangegeven gevallen van be smettelijke ziekten (bedoeld in de wet van 4 December 1872, Staatsblad 134, zooato deze ge wijzigd is laatstelijk bij de wet van 11 Fe bruari 1928, Staatsblad 29), over d'o week van 12 tot en met 18 Februari 192S. Encephalitis na inenting. Ia de week van 12 tot en met 18 Februari 1928 zijn geen gevallen van Encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gekomen. Afgeleverd door de entstofinriohting te Am sterdam koepokstof voor 1280, te Rotterdam, voor 525, te Groningen voor 234, totaal voor 2039 personen. DELFTSCHE GROENTENVEILING. De Delftsche Groentenveiling heeft in 1927 totaal 3.395.045 omgezet tegen 2.994.492 in 1926. Dat ze gelijk had, en erg verstandig sprak voor haar jaren, troostte Jack niet. Altijd even onstuimig, wilde hij nu ook zijn antwoord heb ben, en was iedere gedachte aan uitstel hem een ergernis. Maar Pamela hield stand. Ze wist ook nauwelijks of ze werkelijk van hem hield. Ze wilde dit niet vrijgeven, voor dat ze zelf zekerheid had gekregen. Nou ja, of je het graag hebt of niet riep Jack, mijn hart is nu en voor altijd voor jou. Ze stonden aan den voet van een reusaehtigen olm, die waarschijnlijk het pleidooi van heel wat minnende paartjes reeds had afgeluisterd. Pamela keek in de vragende oogen en een heel klein rimpeltje kwam over haar gladde voorhoofd. Jouw hart? zei ze, maar hoe staat het met je leven, Jack? Of het waar is of niet, weet ik niet, maar er gaan heel wat praatjes in het dorp, dat jij voortdurend in slecht gezelschap bent. Vooral schijnt een zekere Hiden, die een speciale reden meent te hebben om mijn vader doodelijk te haten, er trotsch op te gaan dait zijn vrienden jouw vrienden zijn. En dat jullie onder elkaar van plan zijn om de wereld onder steboven te zetten of op zijn minst met En geland te beginnen. Ofschoon ik al die praatjes niet wensch te gelooven, hoor ik mijn vader toch dikwijls vertellen ^dat op 't oogenblik in Engeland kerels rondloopen die beter aan de galg konden opgehangen worden, voordat ze nog meer kwaad bedrijven en ik herinner mo wel dat hij verschillende malen jouw naam noemde in verband mot dien vreeselijken mr. Hunt, die de bevolking steeds aanspoort tot daden, die hen maar ongelukkig kunnen maken. Jack bloosde, terwijl hij er erg veel spijt van had, dat een zoo zoete idylle verbroken werd door deze akelige opmerking. Mr. Hunt is mijn vriend, sprak hij geme lijk, en hij heeft veel vijanden; dat is altijd liet geval met menscheu die hun makkers wil len helpen, omdat er nog te veel mènschen leven, die niet willen hebben, dat oude rakkers op hun plaats gezet worden, of oude onrechten worden hersteld. Tsja, dat begrijp ik allemaal niet, ant woordde Pamela, maar daar waren laatst toch vrienden bij mijn vader, die vertelden, dat als de voormannen van het socialisme opgehangen werden, menig eerlijk maar onwetend slacht offer er zijn hals door zou redden, daar het niets ander zijn dan blinde schapen die Boms toch erg gevaarlijk kunnen zijn die reeds voldoende getoond hadden wat voor vruchten zij gedragen hadden, toen ze, op bevel van hun leiders, hooimijten in brand gestoken hadden, en machinerieën In boerderijen en fabrieken hadden verwoest. 1 Natuurlijk, dat zijn domme dingen, gaf Jack toe. Maar er gebeurt dikwijls kwaad waaruit veel goeds voortkomt. Het volk moet wel zijn stem kracht bij zetten door woord en daad, voordat het degenen bereikt, die zich op een afstand houden in hun verraderlijke ban. delspraktyken, eai onderdrukkingen. Mr. Hartley, de dominee, zegt dat je oom er zeker zeer veel spijt van zou hebben, als hij hoorde welken koers jij tegenwoordig uitstuurt, drong Pamela aan. Het komt alleen doordat hij te veel in beslag genomen wordt door zijn sterren en zijn scheikundige proeven, om nog naar dergelijke aardsche dingen te luisteren. Het is heel wat beter, ging Jack wat geërgerd verder, dat de dominee een beetje op zijn eigen zaken let. Dan zou bij vlug tot de ontdekking komen, hoe de wolven in de kudde kruipen, terwijl hij den vos achterna zit. Er was niet veel vreugde in zijn lach want tegen zijn wensch bemerkte hij hoe een' muur uit den grond oprees, tusschen hem en het meisje dat hij beminde. Het kon hem weinig schelen wat voor naam die muur kreeg. Hij wist wel dat hij opge bouwd werd door mannen als Hunt en Thistle, wood. En die kenden hun ambacht. Toch deed hij nog een lievige poging om hem omver te halen. Dat begrijp je niet, meisje, zei hij als sprak hij tegen een kind. Al die groote vraagstukken worden zoo maar niet een-twee-drie opgelost. Die moeten ernstig gewikt en gewogen worden. Die hebben veel argumentatie en uitleg noodig, en hebben eigenlijk niets met ons geluk uit te staan. Lief- de is iets aparts, en bevat al de schoonheid van het leven. Ze moet het loven zelf bevatten, antwoord de Pamela onverstoorbaar. Daar is niets wat die twee scheiden kan Leven en Liefde zij moeten in elkander treden en elkaar aanvullen en ik wil eerst weten wat er op 't oogenblik in jouw leven omgaat, voordat ik je mijn liefde geef. Evenmin als de ander, had zij in de gaten dat ze die kostbare gift reeds geschonken had. van den anderen kant voelde hij zijn hart kloppen in een donker voorgevoel, dat deze nieuwe liefde zich zou plaatsen als een stomme tegenstandster tegen al die andere belangen, die langzamerhand zijn leven beheerschten. Hoe kon hij zich bijvoorbeeld zijn Pamela' voorstellen, trotsch, maar toch bekoorlijk, wat hooghartig ondanks haar lieve vrouwelijkheid, in heit gezelschap van mannen als Thistlewood, Brand en Watson? Hij kreeg een weerzin bij de gedachte zelfs. En had hij toch deze mannen niet zijn kameraden geneemd, of zelfs zijn vrienden?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 10