Vrijdag 24 Februari 1928 Tweede Blad Pagina t f WAAROM NIET VOORKOMEN? LESSEN VAN VERRE HET DR. SCHAËPMAN-FONDS EM. PASTOOR H. A. VAN DE LAAR f NEDERLANDSCH FABRIKAAT EEN DER PIJLERS VAN ONS BESTAAN WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS PERSONEN. DE RADIO IN DE KAMER ALGEME-BNE BESCHOUWINGEN FELLE BESTRIJDING DER MINISTERIEËLE PLANNEN Een onzer Vlaardingschc lezers zendt ons hot hier volgend'briefjé- Mijnheer de Redacteur, Als getrouw lezer van „Het Nieuwe Dag blad, en In bijzonder van de kolommen, welke in de meeste gevalcn den strijd tegen het socialisme bevatten, zou ik gaarne Uwe meening vernemen over het volgende: Hoewel ieder weldenkend tnenseh weet. Welke groole gevaren hot socialisme met zicli brengt, geloof ik niet dat er voldoende gedaan wordt om liet socialisme te bestrij den, of nog beter, te voorkomen. Voorkomen, dat is het, waaraan onze he- dendaagsche werkgevers, en in het bijzon der onze Katholieke werkgevers, nog te weinig aandacht schenken. Het gebeurt n.l. maar te dikwijls, dat zij van het to groot aantal werkkrachten proflteeren, en hun personeel zóó sociiali- ?eeréu, dat zij het voor hun geweten niet kannen verantwoorden, Wanneer Iemand ziet; dat zijn salaris •b.v.min'der is dan de helft van hetgeen hij verdient, (waarvan ik tientallen gcval- terrfcenj* dair Iran hij toch niet met de nóo- tlige opgewektheid zij.n. werkzaamjieden Verrichten, en zoo- Iemand; wordt ten slotte ontevreden. De ontevredenheid In dergelijke geval len, Is het zaad van het socialisme, gezaaid door hen, die lijnrecht tegenover het socia lisme staan.- Al laten zij hun geweten er buiten, ze moesten toch begrijpen, dat zjj het zaadje uitstrooien en voedsel geven, wat. later als het groot is, zal trachten den zaaier te ver nietigen. Het zot! mij ten zeerste verheugen, wan neer ik Uwe meening hierover mocht Uoo. ren, in den vorm van een artikeltje op de bekende plaats. Waarschijnlijk zullen niet veel mcnschen het-oneens zijn mot den inzender, die het gemakkelijker acht. het socialisme te voor kortten dan het te verdrijven, waar het eenmaal wortel geschoten heeft, liet zijn voor den inzender vooraf de werkgevers „'on in het hijzonder de Katho lieke werkgevers", die daaraan nog te w-'einig aandacht schenken. Fn hij haalt één voorbeeld aan: liet te laag sa'.arieercn van personeel. Nu zouden wij niet zoo dadelijk durven zeggen, dat de Katholieke patroons de slechtste arbcidsvoorwa arden geven; wij zouden heelemaal niet durven schrijven, dat' zij gewetenlooze of althans, tegen hun geweten ingaande, dingen doen. Ile inzender zegt het, maar kan hij hef ook bewijzen? Wie zelf een geweten heeft en er waarde aan hecht, schrijf), zulke dingen niet maar achteloos neer. Zij wegen meer dan men oppervlakkig denkt en konden wel eens niet beantwoorden aan de waarheid, evengoed als de dikwijls gehoorde bewering, dat „de" Katholieke werkgevers slechter zijn dan „de" niet- Katholieke. Slaai dat vast? Is de houding van beide groepen onderzocht op een eerlijke wijze? Zoolang dat niet hel geval is, mag men do bewering ook niet voorstellen als vast staand. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat ook wij niet gcloovcn aan Katholieke patroons, die tegenover hun personeel het Katholiek beginsel soms, vergoten en zelfs schenden? Ieder weet immers dat er zulke patroons zijn; wij hebben er pas riog een gesigna leerd, die aan zijn arbeiders liet recht ontzei om zich to vereenigen. Natuurlijk doet zoo'n patroon dwaas en hij gaat zelfs rechtdraads in tegen hel Katholiek be ginsel, dat het vereenigingsrècht als een ■natuurrecht verklaart. Zoo ook handelt een patróón verkeerd, die op andere wijze, hetzij door te lage salarieering hetzij door onrechtmatige eischcn, of door wat onrechtvaardige daad dan ook, zijn Katholiek beginsel over- freed t. IHj levert dat beginsel over aan den spot der vijanden en hij ergert geloovigen. Maar, men moet toch ook weer voor zichtig zijn en alle gevallen op zich be- oordeelen. Zoo nemen wij de vrijheid te twijfelen aan do Juistheid van de bewering, dat de inzender „tientallen gevallen" kent van mcnschen, die minder dan de helft ontvangen van hetgeen zij verdienen. In veel gevallen lijkt het ons uiterst moeilijk uit, te maken wal iemand ver- dienon kan cn wij zouden daarover toch wel eens een nadere preciseering willen hooren. Aan vage beweringen alleen heb ben wij niets. En dan nog iets: de kwestie Socialisme Christendom, is er niet een van wat meer of minder weekgeld of stoffelijke lotsverbetering. Het is wel degelijk een Kiele-kwestie ook. Wij gelooven, dat een werkelijk-goloovige arbeider, zelfs al heeft hij ellendige ar beidsvoorwaarden, toch geen socialist wordt. De dwaling heeft op hem geen vat. Omgekeerd zal een, die het klaarblijkelijk veel beter heeft, wèl socialist worden. Er "3 dus een andere factor clan de arbeids voorwaarden alleen, anders zaten er niet zooveel kapitalisten onder de socialisten. De zie] moet ook ontvankelijk zijn voor -de socialistische gedachte. Natuurlijk kftn die ontvankelijkheid ge wekt worden of verhaast door oorzaken van buiten, maar men moet die niet eenzijdig- zwaar laten wogen. Het is waar, dat het socialisme, als >Peede kiezersboweging, pp de ontevreden heid rust. liet stelsel mat zijn blijvenden aanhang echter, gaat veel dieper: het is liberalisme voor den vierden stand, anti christendom, dat er óók' zal zijn, al zouden alle maatschappelijke mistoestanden zijn weggenomen en dat, als allo dwalingen, niet voorkomen worden kan. Als katholieken, moeten wij op., onze hoede blijven, willen we bewaren, wat. we hebben. Na jaren van moeilijken strijd hebben we hiér veel" vrijheid "op stuk van' onderwijs gekregen. Deweinigemannen, die de vrij heid als ons recht erkenden, niet te na ge komen, is het veroveren van dat recht niet dan met strijd gegaan. Zooals alles wat een katholiek vraagt, veroverd moet- worden. Telkens ophieuw duiken er dan 'ook van' die venijnige berichtjes op, dat de katholie ken nergens op loeren met hun school, clan om maar geld te hale'n van den Staat en dat er zooveel heilig beginsel voor hen niet aan zit. Dié domme öf hatelijke mcnschen weten natuurlijk niets van de schatten, die de katho lieken uit eigen beweging zelf voor hun •eigen onderwijs! hebben'.'besteed. 3 F.nwe zijn nog maar halfweg. Feitelijk gelden onze eischon bij velen nog niet als volwaardig- Dat moet de aandacht blijven trekken. Voor enkele partijen 'was het dood gewoon een kwestie'van politiek om gedeelte lijk aan onze eischcn- toe ie geven. Hun hart gaat een heel anderen kant op; ons recht spreekt hun niet erg aan. Dat het hier inder daad gaat over dingen van grooten invloed, bewijst ons het buitenland. In Duitschland worstelt het Centrum tot nog toe tevergeefs voor de vrijheid cn ge lijkheid der katholieke school. Ook daar-wil len de anderen voor een groot deel dc op voeding in handen houden. In Engeland brengen" de katholieken held haftige offers om zich die katholieke op voeding der kinderen te verzekeren- ln Amerika gaat het al even sterk dien kant op cn geldt voor doel: ieder kind op een katholieke school. Frankrijk, dat op dit punt zoo vreeselijk geslagen werd, tracht ook weer opnieuw voor zoover het. gaat, zich zelf recht 1e ver schaffen op schoolgebied. Doch overal zien we liardn-ekkigen tegen stand. Overal het onthouden aan de katho lieken van de volle wijheid, die ze in ge weten moeten opeischen voor hun kinde ren. Fessen voor- ons. Dezelfde geest leeft .overal'. 't Werd al meer gezegd, geen enkele partij komf ons katholieken tegemoet in onze meest, ernstige cisclien. We moeten liet. zelf doen. We moeten het afdwingen met. ieder geoor loofd middel. Wc moeten zien, dat we door onze eenheid sterk houden, wat we hebben. Me» zal de actie ten einde toe voortzetten EEN7 BIJEENKOMST VAN HET COMITé VAN ACTIE MET DE SECRETARISSEN DER KRINGCOMITé'S. Hen Centraal Comité van Actie voor het dr, Soliaepman-fonds heeft in „liet Kasteel van Antwerpen" te Utrecht een bijeenkomst gehou den met de secretarissen <ler Krlingeomité'a hl het land. Do vergadering' wérd gepresideerd door Jh-r. M.r. Ruys de Beerejibrouck, voorzitter van liet Centraal Comité van Actie. 15 der 18 Kring- comité's waren vertegenwoordigd. Na 'n inleidend welkomstwoord van den Vooraitter wer-den; besprekingen gehouden over de reeds gevoerde en nog te voeren actie. De vertegenwoordigers der Kring-Coniitê's deden mededeelingen over de methode van geld-inza- melen, we'lke dn duin Kring wordt gevolgd. Deze mededeelingen zuilen er zekér niet weiniig toe bijdragen, dat in de verschillende Kieskringen de actie zoo intensief mogelijk zal worden ter hand genomen. De voorzitter van liet centraal comii-té van actie. Jtor. Mr. Rnys de Beerenhrouclt stelde zich' beschikbaar om in de verschillende Krin gen persoonlijke bezoeken af te leggen. Dit zal zooveel mog'eljjk .geschieden, vóórdat de massale aotie begint. Vast staat dat de actie niet zal worden gestaakt, voordat de 7 ton bijeen zijn. Bij de geldinzameling moet het stroven zijn, dat in eiken Kieskring a 11 e Kat h o- llekea aan huis w orde n be. zocht. Besloten werd dat de Kringcomitó's in bun Ivhingen nog eens zouden nagaan, of er nog personen zijn, die geschikt geacht worden, om spreekbeurten op Dr. Schaepman-avonden te houden. Op verzoek der Kringsecretarissen zul len deze aanstonds door het Centraal Comité van Actie worden uibgenooddgd. De verschillende Kring-vertegenwoordigers hadden slechts woorden van lof voor de mede werking, welke de Katholieke pers -bij de pro paganda voor hèt Dr. Schaepmau-fonds ver. leend had. Na een opwekkend woord van den Voorzit ter werd de bijeenkomst gesloten. In den ouderdom van 79 jaren is te Maas tricht overdeden de ZeerEerw. Heer H. A. van de Daar. emeritus-pastoor van Stevensweert. C. R. H. SPOOR f Do kunstschilder C. JFt. H. Spoor is op G0- jarigeu leeftijd te Heemstede overleden. Wij verkondigen een Avel zeer tastbare econo mische waarheid, wanneer wij de aandacht eens vestigen op onze vaderlandscbe industrie als een der voornaamste pijlers van ons volksbe staan. Toch is dit geen overbodige herinnering, immers, in belangrijke' perioden van den ont wikkelingsgang dezer lage landen bij de zee is het anders geweest en die traditie uit het verleden heeft in vele gevallen een stempel gedrukt op de publieke mentaliteit, dat van een merkwaardige duurzaamheid blijkt te zijn. Handel en .scheepvaart eeaerzijtls, de land bouw anderzijds, vormden aanvankelijk do hoofdbronnen van onze volkswelvaart. Holland .was een land van zeevaarders; kooplieden en landbouwers (zuivelproducten).-Met dit op den voorgrond stellen van Holland bedoelen wij geenszins een kunstmatige scheiding tusschen Noord* en Zuid in het leven te roepen, die in werkelijkheid ook in het Zuiden niet gevoeld wordt i (getuige dh sympathieke woorden nog onlangs door een RegÖht gesproken) maar wel is het. een feit, dat naar mate de boteekenis van do industrie toena-m, ook het Zuiden in beteelcenis won en de preponderant^ rol van de zeevarende proyinetej; jpkromp. E11 .die Industrie, welke in de laatste helft dér ij de eeuw en in tje 20sto eeuw door het gêheeio land opgegroeid is, in harden en bitte ren strijd, vaak ten koste van vele offers, wij hebben ze noodig, letterlijk broodnoodig om de steeds groeidsnde bevolking aan werk, aan brood te helpen. De handel is nu eenmaal geen loonintensiet bedrijf en allen kunnen ook geen zeeman worden, do landbouw wordt gemecha niseerd en is, zelfs al wordt de exploitatie ge ïntensiveerd tot het uiterste in den tuinbouw, toch - beperkt door de bodemoppervlakte en werkt bovendien onder de wet der verminde rende meeropbrengst, Zoo 'rest op den duur sleehls de industrie om den bevolkingsoverschot- teil van onze groote steden en van het platte land een werkgelegenheid to verschaffen. Wij mogen het wellicht pit anderen hoofde betreu ren, dat. terwijl de boer leeft in de vrije en heerlijke natuur, waar het dikwijls zoo veel gemakkelijker valt den mensch te z.ien als deel der schepping uit de handen van Cod, er voor zijn zoon wellicht zelfs voor zijn dochter geen anderen weg openstaat dan naar „het" fabriek, om te werken temidden der dikwijls te veel verntaterialiseerende machinebouwsels, maar het is nu eenmaal een noodzakelijkheid. Onze bodem alleen kan niet voor allen een bestaan opleveren, de industrie moet ons hier helpen. Emigratie toch lijkt slechts in het uiterste, gevat op haar plaats. Of de industrie dat PP tlen *lmn' 1111 oo1c zaI kunnen? Theoretisch behoeft dit vraagpunt te zijn. Pr act i sch echter zulion zeker een aantal voorwaarden vervuld moeten worden, wil op den duur slagen gewaarborgd zijn. Geen indus trie is mogelijk zonder leiders: een punt waar omtrent echter ongerustheid overbodig blijkt, gezien de prestaties uit; bet verleden en lieden, uit Noorden- en Zuiden, Dosten en Westen. De industrie heeft voorts noodig kapitaal. De kapitaalsvorming la zeker wel niet uit. het oog te verliezen, en wint zelfs met'de jaren aan boteekenis. Toch is het niet voldoen de, dat het kapitaal gevormd wordt alleen, het moet ook ter beschikking gesteld worden van de Nederlandsehe industrie. Overdrijving is ook hiér misplaatst, maar tie onevenredige voor keur, die vroeger in mindere mate wellicht ook thans nog voor buitenlandfiche beleg gingen aan don dag werd gelegd, heeft op dit gebied wellicht meer kwaad gedaah dan men op iheit eerste gezicht zou vermoeden, Onzo industrie moet op het eigen land in de eerste plaats kunnen rekenen als afzetgebied en de overheid als grootconsument en de geheele bevolking als de groote consument, moeten in hun eigen belang hiervan bewust zijn en hier naar handelen. Dc serie 1928. BEELTENISSEN VAN HISTORISCHE In December van dit jaar aal een nieuwe •serie' welda;1 iglie.l-dszegeia worden uitgegeven, welke de ibeeltenis zullen dragen van Neder landers, die door hun ontdekkingen bijzondere verdienste -voor de nienschheid hebben g-eliad. Voorts kan worden medegedeeld, dat liet in de bedoeling ligt, hiervoor te nemen de beelte nis van een of twee verdienst-elijke mannen, reap, uit de .1.7e, de 18e. en de 19e. eeuw. DR. P. A. A. BOESER. De grondlegger van de studie in de Egyptologie hier te lande. EEN HULDIGINGSCOMMISSIE GEVORMD Zooals onlang» gemeld, heeft prof. dr. H. P. Blok het initiatief genomen een commissie in het leven te roepen om dr. p, Boesei', lector in de Egyptologie aan de Leklsche Universiteit en tot voor kort adjunct directeur van het Rijks Mnseum voor Oudheden te Lei den, die de grondlegger is van de studie van de Aegyptologie hier te lande, ter gelegenheid van zijn TOsten verjaardag, Donderdag 2G Juli a.s. te huldigen en hem tevens een stoffelijk huldeblijk aan te bieden. De Commissie, welke zich thans uit de vele vrienden, leerlingen en oud-leerlingen van dr. Boeser met dit doel heeft gevormd, bestaat uit: Prof. dr. II. P. Blok, Lelden; prof. dr. F- M. Th. Böhl, Lel den; prof. dr. D. Cohen, Amsterdam; prof. dr. G. van der Leeuw, Groningen; prof. dr. G. J. Thierry, Leiden en prof. dr. J. de Zwaan. Groningen. Machinisten-examen. 's-GRAVENHAGE, 23 Februari. Geslaagd voor diploma dé heeroh H. A. van Seljieveen, D. van der Vegt, A, van ster Plas, Xil-ÏIET L-AKGZ-AAM AAV WÉEÜ-MDOl Wïïiïft WORDT, worden de bezoeken aan de Rot. terda-msehe Diergaarde ook veelvuldiger. Een kijkje bij de „lama's". GEEN NATIONALE OMROEP? Als de wet nog zou aangenomen worden-.-.. OP GEEN ENKEL PUNT BRACHT DE MINISTER KLAARHEID Do regeling van den Radio-omroep en al wat er hier te lande verband mee houdt, is voor zeker een hoogst belangrijk onderwerp. Noeli in noch buiten do Kamer wordt dit dan ook ontkend en voor degenen, die er aan mochten twijfelen, mag het voldoende zijn als zij hooren, wat een der sprekers mededeelde, n.l. dat het aantal luisteraars wekelijks alleen in ons land regelmatig nog met. een duizendtal toeneemt. De regoering wenscht bepalingen toe te voe gen aan de Telegraaf- en Telefooawet op grond van het feit, dat van 1904 tot 1919 in die wot stond: „Deze wet is eveneens van toepassing" op telegrafen en telefonen, waarbij de toestei len op de eindpunten niet onderling door draden en geleidingen zijn verbonden." In de tegenwoordige wet etaat: „zoowel in dit ais in de volgende artikelen -zijn onder telegrafen en telefonen tevens begrepen radio-telegrafen en vadkHbetefonou" Hel wetsontwerp bepaalt zich tot een louter formeele regeling van het onder werp,, en laat de "vaststelling van den inhoud der krachtens deze wet uit te vaardigen voor- schriften geheel aan de Kroon. Daartegen bestaat in de Kamer groot be zwaar en door de indiening van verschillende amendementen heeft men reeds getracht daar aan gedeeltelijk tegemoet te komen. De minister wordt volgens het ontwerp oppermachtig, immers nu zullen aJIle bepalingen vastgesteld worden bij algemeenen maatregel van bestuur en wat nog veel erger is, naast den minister ook door den directeur-generaal van ket post- en telegraafbedrijt. Reeds nu komen de meest draconische voorschriften. 1100 mag er sedert 14 dagen door de radio niet meer gesproken worden over radio-aangelegenheden, wat niets anders zeggen wil dan dat door de radio geen propaganda (mag worden gemaakt voor de eigen omroepvereeniging. Minister Van de Vegte heeft zich van alle vraagstukken in zijn antwoord op de algemeene beschouwingen, waaraan zes sprekers deel na men, afgemaakt met eeniga algemeenheden, zonder dat ook maar op Oen punt klaarheid werd gebracht. Deze bewindsman ds een advocaat, die niet van procédé eren houdt en op alle manieren de partijen tot elkander tracht te brengen. De Minister van Waterstaat aan liet voord Do MINISTER VAN WATERSTAAT, tie heer VAN DER VEGTE, zegt, dat de regoering overtuigd is. van de noodzakelijkheid van/een wettelijke regeling, al is die ook nog zoo een voudig. Geen reden ziet spreker, om het ont werp néder te overwegen. Evenals in de Post- wet moeten ook in de Radio-wet .slechts de algemeene grondslagen geregeld worden. De heer Droogleever Fortuyn noemt spreker een naleven optimist, omdat hij gelooft aan de totstandkoming van een nationaleu radio- omroep. Laat ieder echter zeggen: „ik twijfel niet daaraan", want hoe spoediger men zal komen tot den nationalen omroep, hoe heter dit voor de radio zelf is. In dien omroep zal iedere richting tot uiting moeten kunnen komen. De omroep moet geregeld worden door de radio-wereld zelf en mag niet worden voor geschreven. Als dit ontwerp is aangenomen, ls het de bedoeling, met de radio-vereenïgingen overleg te plegen om tot den nationalen om roep te komen. De regeering is op de heffing niet gebrand, de schatkist zal er vrijwel geen baten van hebben. Op het oogenbiik is echter de toestand zoo, dat van de 10 luisteraars er 5 zijn, die absoluut niets betalen. De voorgestelde heffing is een middel om zedelijk en werkelijk op het. gemoed te werken van lederen luisteraar. Bij goede bediening van de radio moet jaarlijks ly, millioen wordon uitgegeven. Dit bedrag wordt thans niet bereikt. Wil de radio ge- perfectionueerd worden, dan kost dat ook geld. De algemeene bezwaren van de Kamer wa ren vleTVOudiig; de gekozen vorm was niet ge lukkig, men had geen vertrouwen in de toekom stige regeling van den radio-omroep hier te lande, de' heffing van een bepaald bedrag van lederen luisteraar en ten slotte het voornemen van den Minister om het Philips-concern voor drie jaren het monopolie te geven van da uitzending naar Ind'ië. De minister verklaart wel, dat een andere vorm hipt mogelijk was, maar dat kunnen we niet iuzien. Zijn opmerking dat de radio zich zoo snel ontwikkelt, dat, als liij alles in een wet wilde regelen, het ontwerp wel met 20 wijzigingen zou dienen te worden aangevuld óm bij te blijven, in den tijd die er verloopt tus schen aanneming, in de Tweede en de Eerstt» Kamer, is sterk overdreven. Een naïeve optimist werd de Minister ge noemd, door zijn geloof dat hij nog eons zal komen tot een nationalen omroep volgens zijn denkbeelden. Daar is geen sprake van, alleen reeds door het feit, dat hij beweert, dat do menschen 1111 allemaal moeten beginnen met te zeggen dat ze er niet aan twijfelen of de nationale omroep lconit er. Met dergelijke praatjes kan men luchtkasteèlen bouwen. De Minister wil door samenwerking met de ver schillende omr0ep-organ isatieg een oplossing bevorderen, daarin bestaande, dat die orga nisaties tenslotte met eerbiediging van elkanders politieke en 'godsdienstige 'levens- beschouwing komen tot één lichaam, den nationalen omroep. Dat is dus niets andera dan wat wel wordt aangeduid met den naam van neutralen omroep, maar die onbestaan baar 13. Dat erkende zelfs een vrijzinnig-democraat als de lieer Jookes. Dat gelijk-gerechtigdheid uitdrukking zou kun nen vinden in het aantal zenduren, ontkent da' Minister. De verdeeling van de Zenduren mag volgens den Minister niet plaats hebben vol gens liet aantal, want aan den opzet om de helft der zenduren voordo Christelijke radio- vereenïgingen te reserveeren, werkt hij niet mee. Ook op het denkbeeld van den heer 'Joekes om eerst vast-te stellen een program, waar allen zich mee zouden kunnen ver eenigen op het gebied van muziek c-n zang, en de verdeeling van de dan overblijvende uren volgens pariteit, waar volgens den héér van Dijlc over te spreken viel, ging do Minister niet in. Zijn gedachten over den nationaleu omroep vonden weinig instemming, want hij onthield zich zorgvuldig van een verklaring hoe volgens hom gelijk-gerechtigdheid te ver krijgen was. Het behoeft geen betoog, dat do Minister op deze wijze nooit een nationalen omroep tot stand brengt. Zijn poging om dit nu reeds te doen voor de Uitzending naar Indië, vond in de geheele Kamer felle bestrijding. De Minister mag zeggen dat Philips 'n moreel recht heeft op het monopolie, maar de Kamer ontkent dit. Er is hier geen sprake van een recht, volgens den heer van Dijk, maar alleen valt te beantwoorden de vraag, op welke wijze de cultureele belangen het best gediend worden. Ook de opvatting van dezen bewindsman dat men hem kan vragen om ook een paar uurtjes van dezen omroep gebruik te mogen maken ls onjuist. De lieer Suring zeide het heel krachtig, dat de katholieken er voor dan ken om met de pet in de hand, als om een gunst te komen vragen; zij eisclien hun recht. Ook de heffing of retributie heeft niet veel kans van slagen, al was men het over het he. ginsel in de Staatscommisste-Ruys do Beeren- hrouck algemeen eens. Het getij daarvoor ls verloopen, er is een groote meerderheid, dia het niet meer wenscht, terwijl de S.D.A.P. in geen geval een hoogere retributie wil dan f 5 per jaar, terwijl de Minister zich 10 ge- dacht had. Men kan het 1»treuren dat er zoo- veel klapluisteraars zijn, om dit nieuwe woord, dat in de plaats i3 gesteld van klaploopers, ook eens te gebruiken voor lien die luisteren en niets afdragen aan de \01eeniglng, die voor de uitzending zorgt, maar wij vreezen dat men deze met retributie ook niet krijgt. Nu de techniek zoo ver is, dat buiten geen antenne meer noodig is en met een klein toe stel volstaan kan worden, is controle op wie wel en wie geen toestel hebben, heel moeilijk» zoo niet ondoenlijk. Met zekerheid kan nu reeds gezegd worden^ dat als de Minister deze wet aangenomen krijgt, zij er heel anders uit zal zien, dan hij zich die gedacht heeft. LOUIS DE VRIES NAAR PARIJS. Naar wij vernemen zal de heer Louis d« Vries met zijn gezelschap op verlangen van Germain Gemier einde Mei of begin Juni té Parijs optreden gedurende het „FeaUz.nl Théttral Internationale". .«j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5