FEUILLETON SIRENEN PAGINA 2 Een verhaal uit de dagen van het Engelsche socialisme HET DUIVENHOK-DRAMA TWEE VERDACHTEN VEROORDEELD ERNSTIGE AANRIJDING VRIJDAG 24 FEBRUARI 1928 TWEEDE BLAD DE katholieke RADIO-OMROEP. HOE DEZE IS SAMENGESTELD EN WERKT VERTEGENWOORDIGING VAN HEEL ONS KATHOLIEKE VOLK. NIEUWE SALESIANENMI8SIE 'I Een groot terrein in Siam DE MOORD OP MR. WIJSMAN. Geen verdere vervolging door MAY WYNNE. Een sombere noot kwam een fijne melodie Verontrusten. De winterdagen hadden kon grauwe kilheid op de zonneklaarte van den lentedag ge worpen. xocli had Pamela eerlijk gesproken. Leven en Liefde moesten vereenigd zijn, een absolute vereeniging, en niet twee gescheiden belangen. Als om de logica van dit argument te bewq- zen, werden er voetstappen gehoord dio nader den over het pad, dat van het bosck naar de laan voerde. In de ..angekomene han Jack mrs. Ilunt her kend, en hij boog wat vormelijker en stijver dan hij gewoon was want ofschoon zo bui tengewoon hartelijko vrienden geworden waren zei zijn instinct hem, dat hij Pamela in dié coterie maar niet miocst inleiden. klaar mrs. Hunt scheen er blijkbaar anders over te denken, want met haar beminnetijken glimlach kwam ze met uitgestoken hand op ■lack toe, terwijl ze Pamela een scherpen zijde- ling'Schen blik toewierp. Bloemen aan 't plukken? vroeg ze. Lala, wpf een aardige en onschuldige bezigheid, Wil je me eens voorstellen, Jack? Pot Jack's verwondering en nog grooter ver driet, deed Pamela een stap achteruit, maakte daarna met ijzige koelte een buiging in zijn richting, negeerde absoluut zijn gezelschap, en wandelde weg met een waardigheid die zelfs te groot was om te denken arm het heerlijk boutletje sleutelbloemen, dat ze voor Moarie Idee had willen brengen. Te veel uit bet veld geslagen om die bruuske ?.a te verantwoorden, stond Jack nog te V1™' torwijl hij zich verwonderd afvroeg wat JyJ ËCf,;an faad om met dit bewijs van minaoh- 7 'i navonkt had in do gazolleu-oogen be loond te worden. Hij had dan ook heelemaal bemerkt dat mrs. Hunt haar hand door zijn arm gestoken had, en nu naast hem stond terwijl zo samen do verdwijnende gestalte van miss Garleigh nakeken. Totdat hij weer aan de onmiddellijke nabijheid van zijn gezelschap Sierinnerd werd door een schril stijgend lachje. Lala, riep de dame, terwijl ze zijn arm nog stevige)' tegen zich aan drukte, wat is dat voor een lichtgeraakt nufje! Wat een brutaal klein katje! Die zou ik wel eens mores willen leeren. Maar Laura Vince is er de vrouw niet naar om het gedrag van zoo'n klein nest te vergeten. Lala meisje, we zullen nog wel eens zien wio het meest te vertellen lieef t. Kom, rar. Arniiston, let er maar niet op wat ik zeg' ik ben er de vrouw niet naar om de grillen van een ongemanierd meisje au sérieux te nemen. Om je de waarheid te zeggen, ben ik blij, dat ze weg is. Je zou haast gezegd hebben, dat ik <lo pokken heb, maar het is natuurlijk niets dan jaloezie. Zo knipte met haar vingers in de lucht, en lachto nog eens erg zenuwachtig. Toen ze ech ter Jack's saamgekuepen wenkbrauwen zag bemerkte hoe koel hij bleef, veranderde ze van taktiek en werd van vroolijk ernstig. Ga maar mee naar huis, Jack, zei ze, ter wijl zo vriendelijk in zijn arm kneep. Henry brandt van verlangen 0111 met je te praten, want er staat lieel wat te gebeuren, en we hebben heldere koppen en verziende blikken noodig. Ik geloof weJ, dat de dingen nu aan 't rollen zijn, en het volk dat eeuwenlang in zijn af stomping ingedut was, begint eindelijk te ont waken. Nee nee, ik neem geen bedankje aan, wamt mr. Hunt's temperament heeft den laat ste® tijd meer dan ooit vriendelijkheid noodig. Zelfs meer dan ik hem geven kan. Vooral sinds dio lage Indemnity Bill is aangenomen (wet tot schadeloosstelling) die de ministers beschermt tegen het volgen van hun schandelijk gedrag gedurende het uitstel van de Habeas Corpus Act. (Eng. wet van 1670, volgens welke een in hechtenis genomen persoon binnen 24 uur voor 211,1 bevoegden rechter moot staan). Och Jack, soms geloof ik wel eens dat» mijn vrouwenhart zal bezwykcn door het telfens stellen van do vergeefscho vraag: zal de rechtvaardigheid ooit wortel schieten in ons land? Avmiston's gezicht werd harder, en er kwam vuur in zijn oogen zijn onaangename ge. waarwording bij de onhoffelijke verdwijning van Pamela was hij weer geheel vergeten, en hij dacht nu alleen aan de zaak, waaraan hij zijn kracht gegeven had. Dat moet en dat zal! riep hij. Toe, mrs. Hunt, u mag niet spreken over de zwakheid van het vrouwelijk geloof, als uw man u voortdu rend de lichtende ster van zijn leven noemt. Do vrouw aan zijn zijde antwoordde niet, maar Jack meende dat hij een ingehouden zucht had opgevangen, nij kon, of trachtte niet te doorgronden wat de oorzaak van deze wanhoop kon zijn. Hij was nog te veel bezig met het vraagstuk of Pamela Garleigh ooit haar voor oordeel en trots zoo ver zou kunnen opofferen, dat zé de leidende stel' yan zijn leven zou kun. j nen worden de deelgenouie in zijn idealen, en de vertrouwde in zijn droomen voor het herstel van Engeland zooals hij zich dat zag voorgespiegeld door de vloeiende speechen en de geschriften van mannen als Hunt en Cobbett. HOOFDSTUK VIL DE BRAND OP DE MANOR. Een lichtgloed tegen de donkerte van een April-nacht. Voor het venster van zijn slaapkamer had Jack hem gezien. Onmiddellijk had hij het raam opengeworpen. Nu leunde bij ver over het kozijn in de richting, van waar de snel opstijgende vlanuuen van een brandende hooimijt duidelijk konden worden waargenomen. Het was een koele avond waarin de geuren hingen van heerlijke brem en de bloemen uit den tuin baneden."V)ak bij hem zong een nachte gaal een zuivere melodie vol rijke cadensen en heerlijke, lichte diepe trillers. Maar ofschoon do geluiden en de geuren vermengd met het I koele schijnsel van een lente-avond wel tot droomen noodigden, vertelden het geschreeuw, het knappen va 11 brandend hout, en de roods vuurgloed een heel ander Verhaal van gevaren en rampen. Jack wist wel dat er den laatsten tijd, niet alleen in Sussex, waar door het heele Zuiden van Engeland dergelijke buitensporigheden worden uitgehaald door de onwetende bevol king, die lijdende onder do gevolgen van cou slappen handel, en een prijsdaling in alle grond stoffen, onmiddellijk het oor geleend hadden aan het wilde gedaas en het opstandige ge schrijf van de vele volksmenners, die redeka velden over algemeene broederschap en een ge- heele verdeeling van liet maatschappelijk bezit terwijl ze ondertusschen reeds kans zagen om zichzelf vet te mesten, dank zij de lichtgeloo- vigheid van de toehoorders. Er lieerschte in dat land een gevaarlijke geest van opstand en re volutie. Er waren weer anderen eerlijker cu eenvoudiger die wèl geloofden aan bun mooie beloften der Elyseesche velden, doch ondertusschfen voortgingen de grillen van het menselielijk karakter te bestudeeren. Onder zulke leiders konden de domme leer lingen niet veel vorderingen maken. En de praktijk en doorvoering der geleerde lessen hadden menigeen al naar de galg gebracht. Dat zoo'n leerling ook scheen te solliclteeren naar een dergelijk lot in Balbury, was Jack Arniiston al spoedig duidelijk, toen hij uit hst venster naar do vlammen keek, die met grooter hevigheid naar boven sprongen, en om zich heen grepen. Het geschreeuw vertelde hem verder, dat .er reeds alarm was gemaakt, Jack DE VROUW VRIJGESPROKEN De Haagsche rechtbank beeft gisteren uit spraak gedaan in de zaken, welke zijn voort gevloeid nit het ontdekken van het lijk van een ongeveer 20-jarig Duitsch meisje in een duivenhok, dat drijvende werd gevonden in de Waalhaven te Rotterdam. De rechtbank veroordeelde: J. M., koopman in Den Haag, wegens het wegvoeren van een lijk met het oogmerk om het overlijden te verhelen, overeenkomstig den eiseh, tot 3 maanden gevangenisstraf; H. J. IC, koopman in Den Haag, wonende in een hofje aan de van Limburg Stirum- straat, thans gedetineerd, wegens het opzette lijk uit winstbejag in behandeling nemen van een vrouw, te kennen gevende dat daardoor zwangerschap kon worden verstoord, en voorts wegens het wegvoeren van een lijk met het oogmerk om het overlijden te verhelen, tot 2 jaren gevangenisstraf. Het O. M. had tegen dezen veroordeelde 3 jaar gevangenisstraf ge- eischt. De rechtbank heeft vrijgesproken de vreuw M. B., eehtgeneote van den vorigen verdachte, aan wie het plegen van abortus op het Duit- sche meisje, wier lijk later in het duivenhok werd aangetroffen, ten laste was gelegd. Tegen deze verdachte had het O. M. 2 jaren gevan genisstraf gevorderd. Drie kinderen onder een postauto. EEN ERNSTIG, TWEE LICHTGEWONDEN; Gistermiddag beeft tin de vatn Baerlestraat te Amsterdam, ter hoogte van de Rijkspost spaarbank een ernstig ongeval plaats g had. Drie meisjes van 10 en 11 jaar kwamen uit de school van den heer J. Vrij, gelegen in de Jan Luykenstraat. Bij den kruidenierswinkel der Coöp. Ver. „Eigen Hulp" wilden zij de straat oversteken. Voor dezen winkel stond oen aardappelschilienkar. Zij liepen daarachter om heen doch juist op het moment, dat zij do straat wilden oversteken kwam een auto van de Posterijen voorbij. De chauffeur zag de kin deren te laat achter de kar uitkomen. Hij remde uit alle macht, zóó zelfs, dat zijn voetrem brak, doch kon niet meer voorkomen, dat de meisjes door zijn wagen werden gegrepen en tegen de straat geslingerd. In de apotheek „de Eenhoorn" aan de over zijde van de straat gelegen werden zij binnen gedragen. Bij onderzoek bleek hier, dat een der meisjes een vrij ernstige hersenschudding harl •ekomon. Na verbonden te zijn werd zij per auto van den G. G. en G. D. naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Dit meisje is een dochtertje van den heer Merkelbach. De andere twee meisjes be kwamen lichtere verwondingen aan aoif j en beenen en konden per auto van den G. G. en G. D. naar hunne woningen worden vervoerd. «'W ***>-W.* X CUUITJI Terwijl Jack stond toe te zien, met een ver deelde emotie, eensdeels vol bewondering voor het verschrikkelijk grootseh gezicht, en van den anderen kant benieuwd door wiens schand daad dezo vernieling was veroorzaakt, kwam er plotseling een man op hem toegerend, die een door den rook zwart geworden gezicht, vlak bij liet zijne bracht. Jack herkende met wat moeite den rent meester van mr. Garleigh, Johnson gelieeten, die het in alles met zijn heer eens was. De tweó waren dan ook eigenlijk meer kornuiten, dan heer en meester. Johnson wist evenwel, en soms zelfs meer van het privéleven van den squire, dan de laatste soms geschikt achtte. De kerel kende Armiston zeer goed en wist ook op welken voet liij met den squire stond. Hij trok partij van de gelegenheid, door een houding' aan te nemen tegenover den jongen man, die het tegengestelde van beleefd was. Mr. Armiston! riep hij nit, wat heeft u bier te maken, sir! Wij werken ons in het zweet om daar dien stapel weg te krijgen voordat zij vlam vat. Komt ons helpen, of voelt u er meer voor om hier dat mooie tafereeltje wat te be wonderen. Wiens werk is dat? vroeg Armiston op kaJ- men toon, terwijl hij zonder acht te slaan op Johnson's beleedigendo houding, een paar stap pen naar de half verwoeste hooimijt deed. De rentmeester liet een onderdrukten kreet vaii woede hoorsn. Ik wilde juist dezelfde vraag aan uw adres richten? antwoordde hij. De onbeschaamde aantijging die er achter dezen zin zat, viel niet té ontkennen, en Armf- gewapenct met. een vervaarlijke hooivork bussel na bussel naar den verder gelegen hoop slin gerde. Het is een heet werkje! lachte een ander, terwijl hij het zweet wischte van zijn voorhoofd, t Zal me benieuwen, jo, of de squire ons be- lioorïijk to drinken zal geven. Dat zal er van afhangen, hoeveel zijn eigon dorst hem overgelaten heeft, mompelde een derde, binnensmonds. Maar wat komt bet er op aan, drank of geen drank, het grapje is heusch de moeite wel waard geweest, ofschoon het verduiveld jammer is, dat we den schoft, die het aangestoken heeft, niet bij zijn kindden kunnen krijgen. Hawson hier, zweert erbij, dat hij een knul ginds langs den haag heeft zien kruip-en zei er een, terwijl hij wees naar een haag die'halC verborgen werd door een groot bed van prik kelende brandnetels. Maar als dat het geval ls, benijd ik hem z'n slaapje niet. Hawson heeft er altijd slag van om iets te zien wat er niet is, lachte de jonge Ramshaw. Kom mannen, de vlammen zuilen nu geen kwaad meer doen, en daar er geen wind is, behoeven we niet langer voor de gebouwen te vveezen. Wat zouden jullie er vau zeggen als we eens gingen naar De Haan met het Anker, om op onze eigen gezondheid te drinken? En op onze zelfopoffering, cm zoo'n vrek te hulp te komen. Hij sprak verder niet meer over de kwestie, omdat Johnson plotseling in de nabijheid kwam, en aan de eigen werklui van den squire wee? nieuwe orders uitdeelde, (Wordt vervolgd,) j Nu dezer dagen de wet tot voorloopige rege ling der radio in de Tweede Kamer aan de orde is gekomen, kan het z'n nut hebben, voor onze luisteraars nog eens uit te leggen, op welke wijze de K. R. O. is samengesteld en Lwerkt. De opdracht, door den Aartsbisschop van Utrecht namens do bisschoppon van Neder land aan dr. W. van Koevevden gegeven, was Van de volgende strekking; „De K. R. O. zou moeten zijn een stichting, geen vereeniging. Een stichting, om ee%£ta- j biel bestdiur te verkrijgen; geen vereeniging om dat bestuur niet afhankelijk te maken van 1 eenig wisselvallig kiesstelsel, wat een cul ture e 1 e stichting trouwens niet zijn mag". Als stichting dus, die geheel de katholieke cultuur moest uitzenden, moest het bestuur, behalve stabiliteit, noodzakelijk drie eigen, schappen hebben. lo. bet moest ons volk in zijn groote lijnen vertegenwoordigen Zo. het moest samengesteld zijn uit voor aanstaande mannen, die geschikt ge acht konden worden, de leiding te geven; So. het moest gelegenheid geven voor den luisteraar, zijn verlangens kenbaar te maken. Welnu deze drie eigenschappen wevtleu vol- "gender wijze in het bestuur aangebracht. Men ging ervan uit, dat de groote stands- organisaties met die op godsdienstig en weten schappelijk gebied, samen ons volk vertegen woordigden. Door nu aan deze organisaties het, recht te verleenen, een afgevaardigde voor het bestuur te kunnen benoemen, was men ver zekerd, daarin vooraanstaande persoonlijkheden te krijgen. En ten slotte vond iedere luisteraar van wat rang of stand ook, in die bestuurs leden een vertegenwoordiger van zijn belangen. Bovendien werd aan de radio-luisteraars nog een voorsprong gegeven doordat zij organisa torisch nog een afzonderlijke vertegenwoordiger honden benoemen. Zoo kon dus do K. R. O. in don vollen zin van het woord het orgaan genoemd worden ©p radiogebied van geheel het katholieke volk, in al zijn geledingen. Nu spreekt het vanzelf dat dit, (wij zullen het hoofdbestuur noemen), zich met den dage- Jijkechen arbeid niet kon bezig houden, en dus nit z'n midden een ander bestuur koos, dat het werk en de geheele uitvoering daarvan op zich moesten nemen. Zoo onstond het dage lijksch bestuur van den K. R.O. Uit den aard der zaak zelf is het duidelijk, dat dit dagelijksch bestuur geheel en al verantwoordelijk is aan het hoofdbestuur. Het bezit, en moet bezitten een zekere vrijheid van handelen voor den goeden loop der zaken, doch het moet niet al leen rekening en verantwoording overleggen aan het hoofdbestuur, maar ook van dit col lege de richtingen ontvangen voor zijn daden voor het heden en de toekomst. Dit dagelijksch bestuur dan stelt, met mede hulp van verschillende commissies, de pro gramma's op der uitzendingen. Hot vertegenwoordigt den K. R. O. in en buiten Techten, onderhoudt de relaties met het zendstation, de overige omroepstations, de ïegeering enz. leidt de propaganda, is behulp zaam bij het oprichten van radiovereenigingen, organiseert spreekbeurten, voert de administra tie, correspondentie en boekhouding. Hieronder laten wij nu volgen de namen der organisaties, welke de afgevaardigden ln ©na hoofdbestuur benoemen benevens bun na pen: De Ned. Bond van Kath. Radiovereenigingen; M. J. v. d. Biggelaar tevens vice-voorzitter. De Kath. Staatspartij; Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck; De Senaat der R. K. Universiteit te Nijme gen: dr. Gerard Brom; De Alg. Kath. Werkgeversvereeniging: Mr. F. Houben; De Hanze, Bond van R. K. V. van den han- deldr. Industr. Middenstand; Mr. J. van.Helleu- berg-Hubar; Het R. -K. Werkliedenverbond: A. C. de Bruin. De R. K. Boeren- en TuindersbondRector J. P. J. Kok; De federatie van Dioc. R. K. Vrouwenbon den in Nedejrland: mevr. F. Steenbevghe- Engering; De Apolog. Vereeniging Petrus Canisins: prof. J. D. J. Aengenent; De Ned. St. Gregorius-vereeniging: J. C. W. van de Wiel, priester De Ned. Kath. Journalisten Vereeniging: W. Galesloot Czn. C. H. Twaalfhoven, thesaurier; Geest Adv. der Stichting: Pastoor dr, W. J. G. van Koeverden; Secretaris der stichting: P. A. M. Speet; Voorzitter der Stichting: L. H. Perquin O P. Uit het medegedeelde volgt, dat het z.g.n. dagelijksch bestuur bestaat uit de volgende heerai L. H. Perquin, voorzitter. M. J. v. d. Biggelaar, onder voorz. C.I-I. Twaalfhoven, penningmeester P. A. M. Speet, secretaris. Dit bestuur heeft zijn kantoor te Amsterdam, Heerengracht 46, waar ook de groote- en kleine studio van den K. R. O. gevestigd zijn. Aldaar kan men zich opgeven als lid of als donateur voor 5.- of 10.- per jaar of meer. TWEE ONDERWIJS INRICHTINGEN TE ZAANDAM Een oisoli tot vereeniging? VERKEERDE DWANG Door het Tweede Kamerlid Moller zijn aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen de volgende vragen gesteld: le. Wil de Minister mededeelen, of het be richt juist is, dat zijn departement aan de ge meente Zaandam den eisch heeft gesteld, de litcralr-economisehe H. B. S. en de hoogere handelsschool te vereenigen tót één inrichting, en wel de literair-economische H. B. S., als voorwaarde voor het behoud van subsidie? 2e. Als dit bericht juist is, acht de Minister het geoorloofd, een gemeente of een bijzonder schoolbestuur te dwingen, om uit twee erkende onderwijsinrichtingen één bepaalde te aanvaar den, met uitsluiting van het andere? 3e. Acht de Minister het niet juister, volko men vrijheid te laten, do twee onderwijsinrich tingen te vereenigen nu vereeniging nood zak 'ijk blijkt tot één inrichting naar eigen vrije keus van de lielanghebbenden? 4e. Acht de Minister een dcrgelijken dwang niet een vooruitloopeq op de regeling van dit onderwijs door de wetgevende macht? DE MARGARITA VAN CORTONA- SOTCHTïNG TE LEIDEN Officieel® opening van bet Doorgangshuis In tegenwoordigheid van zeer veie genoo- digden heeft gisteren te Leiden de plechtige inwijding en offleieele opening plaats gehad van het nieuwe gebouw der St. Margarita van Cortona stichting in perceel Haagweg 47. Nadat te 8 uur in de Hartebrugskerk een plechtige gezongen H. Mij was opgedragen, had te 10 uur de plechtige inwijding van het huis piaats door den Zeereerw. heer J. A. Helling O.F.M., pastoor der Hartebrugparo- chle. Deze wees in een korte toespraak op de be- teekenis van deze plechtigheid en nitte ver volgens den wenseh, dat God ook in de too komst Zijn overvloedige» zegen moge schen ken, opdat het huis moge beantwoorden aan het doel, waarvoor het is gesticht. Na de plechtige inwijding volgens gebruike lijk ceremonieel had de bfficieele opening plaats. De voorzitter der Margarita van Cortona Stichting, de WeJeerw. pater P. C. Frigge, O.F.M., sprak daarbij de openingsrede uit. Hiema voerde de burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhnyzeli, het woord. Vervolgens verkreeg Pater R. C. H. Bou. ters het woord. Namens de dames van het bestuur werd door mevr. Schölvinck—v. Kolfschoten den heer Mandors een aandenken In den vorm van een boekwerk aangeboden voor al hetgeen hij voor de vereeniging heeft gedaan. Hierna werd het gebouw door de aanwezi gen in oogenschouw genomen. Den paters Salesianen is een missie toe vertrouwd in het Westen en in het Zuiden van Siam. In totaal beslaat het nieuwe mis siegebied een oppervlakte van 181.000 vlerk. K.M. Er wonen ongeveer 2.000.000 inwoners, onder wie 6000 Christenen. In December zijn uit het moederhuis der Salesianen reeds een aantal missionarissen naar de nieuwe standplaats vertrokken. Tot dusverre waren de missles in Siam en het apostolisch-vicariaat van Bangkok aan de Missionarissen van Parijs toevertrouwd. Buiten deze missionarissen werken in Siam nog de Broeders van den H. Gabriël, de Zusters van den H. Paulug van Chartres, de Urselinen en de Carmelitessen. In Siam wonen met inbegrip van 2000 Europeanen ongeveer 10.000.000 mensohen, van wie er in totaal 30.000 Christenen zijn. i.OP GRONDEN AAN HET ALGEMEEN BELANG ONTLEEND" De heer J. J. L. v. Zuyl-en, tegen wien begin Maart van het vorige jaar een klacht werd Ingediend en een civiele actie werd ingesteld ter zake van een publicatie met onthullingen over den moord op mr. Wijsman, deelt mee, dat in December J.l. de Instructie tegen hem werd geopend, welke 11 Februari werd ge sloten. Thans i3 hem het besluit van den officier van justitie beteebend, dat deze hem niet verder zal vervolgen, zulks „op gronden aan bet algemeen belang ontleend". DE STRANDING VAN DE „SHONGA". Het bergen van de lading. Gisteren waren wij in de gelegenheid met één der sleepbooten vfl« den bergingsdienst, welke de lading uit het gestrande stoomschip Shonga haalt, een kijkje te gaan nemen aan boord. Men is daar met man en macht bezig de droge lading uit het voorste riifm te halen, welke overgegeven wordt aan de kleine vis- schersvaartuigen, welke als beurtschippers dienst doen en elkander aflossen om de balen op hun dek te nemen. In het tweede ruim, waaruit inmiddels reeds een hoeveelheid natte balen is geborgen, staat het water gelijk met het buitenboords-water; met den vloed stijgt het en met de eb zakt het. Daarom is alle lossingskracht geconcen treerd op het voorruim. Twee schuiten met ruim 4000 balen droge lading zijn reeds naar Amsterdam afgesleept terwijl een derde schuit in lading ligt in de Buitenhaven. De aangebrachte natte balen worden aan den wal opgestapeld om uit te druipen. Van den inventaris is ook al een groote hoeveelheid geborgen. Om een einde te maken aan ongewenscht bezoek werd door de bergers een wachtsman aan boord gesteld. DE STRANDING OP DEN HINDER. De „Fort de Troyon" vlot gesleept. Het op 16 Februari j.l. op de Hinder Ribben gestrande Fransche stoomschip „Fort de Troyon" is gisterenmiddag, nadat een gedeelte der lading was gelost, met hoog water door de sletpbooten „Indus", „Poolzee'', „Waterweg" en „Wotan" vlotgesleept en door deze sleep booten en de sleepboot „Rozenburg" naar Rot terdam opgesleept. Het schip heeft daar lig ging genomen in de IJsselliaven. GEVAARLIJK SPEL. Bij het spelen met pijl en boog werd hot 8-jarig zoontje van den heer M. C. Boom te Meppol door een makkertje zoo ongelukkig in een der oogen getroffen, dat hij dit lichaams deel moet missen. VERBETERING VAN DEN DINKEL De Pruisische regeeving trekt terug Door het Tweede Kamerlid de heer Weit- kamp is aan den minister van waterstaat ge vraagd: Is het den Minister bekend, dat de Pruisische regeering de posten, op baar begrooting uit getrokken voor de verbetering van het Duit- sehe gedeelte van den Diukel, heneden het Ne- derlandsehe dorp Denekamp, heeft teruggeno men, zoodat de onhoudbare toestand zal voort duren? BRAND IN EEN A SF ALT FA BRIEK. Een oude man van schrik doodgebleven. Gistermorgen te omstreeks negen uur werd brand ontdekt in de fabriek van de Neuehatel Asphalt Company aan de Nova Zemblastraat. te Amsterdam. De brandweer werd gealarmeerd en rukte met groot materiaal uit en was zeer spoedig ter plaatse. Bij haar aankomst echter bleek, dat de in de fabriek aanwezige sproeiinrichting, die terstond in werking was gesteld, het voornaamste blus- schingswerk reeds had verricht en het vuur krachtig had aangetast. Er ontwikkelde zich veel rook, maai' het ergste brandgevaar was geweken, zoodat de brandweer er zich toe bepalen kon, voor de finale uitdooving te zorgen en het smeulende houtwerk weg te hakken. De ruim 60-jarige boodschaplooper P. Riencn, wonende in de van Neckstraat, was bij het waarnemen van den brand naar den directeur gesneld onder den 'uitroep: „Brand, brand!" Plotseling zakte hij ineen en bleef op de plaats dood liggen. De schrik had hem zoodanig aangegrepen, dat hij een hartverlamming had gekregen. Do brand is ontstaan, doordat zich bij het koken van teer gassen ontwikkelden, die de brei-massa deden overloopen en de teer met het vuur in contact brachten. verliet de kamer, rende de trap af, en vloog naar buiion. Het vooruitzicht van een opschud dend tooneeltje, met een minder enthousiasten wensch om zijn hulp aan te bieden, deed hem met katoen pas in de richting van de Manor inslaan. Hij vermoedde dat de brand uitgebro ken was An de boerderij van squire Garleigh was dit het geval geweest met een anderen eigenaar, dan zon hij zeker sneller geloopeu hebben om hulp to bieden. Nu drong hem zijn koele nieuwsgierigheid. Trouwens, afgezien van alles, is een brand altijd een mooi gezicht. Toen Jack de plaats bereikte, stonden er drie groote stapels koren heerlijk vuur to spuwen. Rossige tongen scho. ten venijnig uit den vuurklomp, of lekten langs een paal. Terwijl overal het doffe rumoer en het onophoudelijk gekraak de stemmen der mannen, die naar elkander schreeuwden om den volgenden stapel koren weg te sïeepeu, bijna overstemden. Immers, indien cr maar één vonk overspatte, zou ook deze massa brandstof aan den vuurdood prijs gegeven zijn, en dan zou de houten boerderij met al de gehouwen en c+allnn moor wvïv» ston, mot de stellige bedoeling om den man te laten voelen tegen' wien hij het had, ging naar de arbeiders toe, waaronder hij verschillende vroegere vrienden herkende, uit de dagen toe-n sport en genoegen zijn leven uitsluitend vulden. Toen deze in de gaten kregen wie hun nieuwe makker was, begroetten zij hem met gejuich. Jack was altijd zeer favoriet geweest onder hen allen. Zijn steeds hechtere vriendschap met Henry Hunt hadden ze met een sterke en dik wijls zeer duidelijk uitgesproken afkeuring, laten merken. Dat hij van avond hier was, deed hun zeer goed. Vooral daar men steeds meer begon to fluisteren, dat deze herhaaldelijke brandstich tingen en vernielingen rechtstreeks voortkwa men uit de vergaderingen, waar de socialisti sche volksmenners liuu opruiende toespraken hielden, of het gevolg waren van do geschriften dezer gewetenlooze menschen, die zichzelf pro clameerden tot nationale hervormers. Bravo Jack! Dat is nog eens best, kerel! Daar doe je goed aan! klonken hem van alle kanten opwekkende kreten tegemoet toen hij,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 6