Purol bij Ruwe en Schrale Huid. Doos 30 cent stoomen ujimrmaB verven Ui ZATERDAG 25 FEBRUARI 1928 EERSTE BLAD PAGINA 2 R.K. MIDDENSTANDSVEREENIGING Het ingrijpen van liet Hoofdbestuur EEN' VOORLOOPIG GEKOZEN COMITé T TEGENWOORDIGE ZüID-AïMKA. Lezing van prof. dr. J. W. Pont ROTTERDAMSCHE VISCHMARKT KANTONGERECHT TE R'DAM VERDERE EXPLOITATIE VAN DE WAALHAVEN EINDAFREKENING MET DER.E.T. ZONDAG-, NACHT- EN AVONDDIENST DER APOTHEKEN „KATHOLIEK LEVEN"' DE AMBACHTSSCHOOL AAN DEN LINKER MAASOEVER EEN NADER VOORSTEL VAN B. EN W. BEHOOVING Moderne slagwoorden NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN vereenigingen ROTTERDAMSCHE LIKWIDATIEfKAS "stuur zooveeï vertrouwen toont. De lieer v. Manssen vroeg of er met ver gaderingen geen rekening kan gehouden wor den, dat deze plaats hebben in zalen van ka tholieke vereenigingen, of waarvan de eige naar Katholiek is.. Hierna volgde na een woord van dank door den bondsvoorzitter voor de goede opkomst en het vlotte verloop, sluiting der vergade ring. De R.K. Middenstandsvereeniging te Rotter dam, onderafdeeling van „De Hanze" hield gis- terenavond in de bovenzaal van „Suisse" op het Beursplein onder leiding van het Bonds- bestuur een zeer goed bezochte buitengewone algemeene ledenvergadering ter oplossing van de moeilijkheden welke deze afdeeling heeft moeten ondervinden, naar aanleiding van liet collectief ontslag nemen door het bestuur. Het eenige agendapunt was: Voorstel van het bondsbestunr inzake de bestuursvoorziening van de afdeeling Rotterdam. De bondsvoorzitter, de heer C. J. G. Strny- cken opende de vergadering met den christelij- ken groet en hield vervolgens een rede, waai- in hij wees op het buitengewone nut van orga nisatie van den R.K. Middenstand. Dat Rot terdam als tweede stad slechts 360 leden teit, is niet zooals het wezen moet, betoogde spre ker. Ben plaats als Haarlem telt 550 leden, een kleine plaats als Wassenaar bijna 100. Of het geringe ledental hier in Rotterdam te wijten is aan de mentaliteit van den mid denstand of aan het bestuur, wilde spreker in het midden laten, hij wees er echter op, dat de middenstand van verschillende zijden- be laagd wordt en dat hij daartegen een krach tige actie dient te voeren. Nagaande, hoezeer de organisatie de stoffelijke belangen van hare leden behartigt, wees spreker op de inkoop- coöperaties op het fonds voor uitkeei ing bij overlijden, het Santos-instituift voor hulp aan T.B.C.-patiënten, het informatie- en incasso bureau en de brandverzekering welke laatste thans wordt georganiseerd, op de auto- en be- drijfsverzekering. Al deze buitengewone voor deden wegen dubbel en dwars op tegen het bedrag, dat voor contributie moet worden be taald. Dat de organisatie veel vermag, blijkt voorts uit een brief, waarin de toezegging wordt ge daan. dat de kloosters er rekening mee zul len houden, de inkoopen te doen bij georgani seerde R.K. Middenstanders. Een bewijs voor het succes van organisatie is voorts de Mid- denstandsraad, welke inzage krijgt van wet ten, welke ontworpen zullen worden (o.a. is hierdoor het ontwerp Weeldewet van de taan geschoven), terwijl deze raad krachtig heeft geprotesteerd tegen de wet op de Winkelslui ting, zoodat vermoedelijk de werkweek op 55 uren bepaald zal worden in plaats van op 50. Spreker wees ook nog op de Ned. Midden standstank, waarin de katholieken evenredig vertegenwoordigd zijn. Voorts haaide spreker uitspraken van vooraanstaands .mannen aan, waardoor het groote nut van middenstands organisatie is komen vast te staan. Spreker eindigde met het uitspreken van den wensch, dat men in Rotterdam door gezamen lijk, eendrachtig optreden en geestdriftig aan eensluiten een bloeiende organisatie verkrijge. (Applaus.) De Bondsadviseur, de Zeereerw. Heer J. F. A. Bots zette hierop het groote geestelijke nut van organisatie uiteen. De Berw. spreker wees er op, dat men in het algemeen 'zoo oppervlak kig is en te weinig inzicht toont in het stre ven van sociale organisaties, Dat er thans zoovele leden aanwezig waren beschouwde spreker als .een bewijs, dat men toch niet zoo onverschillig staat als wel scheen. Van hoeveel belang de organisatie uit gees telijk oogpnut is, bleek wel uit de herhaalde oproepen van onze Bisschoppen tot organisatie, onze geestelijke leiders zien wel degelijk een diepen ondergrond in het sociale leven van dezen tijd, waarin een strijd gestreden wordt tusschen absolute loochening van de waarheid en de waarheid. Wij moeten ervoor werken, dat onze zaak niet afdaalt van het Katholieke ideaal, aldus spreker. Onze arbeiders geven ons eigenlijk eeu beschamend voorbeeld. Hun organisatie is een model, met groote kracht naar binnen en naar buiten. Wij missen al te veel menschen .die inzien, waar het om gaat, zelfstandigheid is het wezen van uw stand, en deze zelfstandig heid van het Katholieke middenstands-buisge zin begint iets van haar karakter te verliezen; de invloed op het openbare leven begint te verminderen. Naarmate de middenstandsgeest loom en traag blijft, naar die mate zal hij meer en meer invloed missen, geestelijk en maat schappelijk. Wij moeten onze positie gaan her zien en trachten ons in do maatschappelijke samenwerking te handhaven. De maatschappij zal dan noodzakelijkerwijze den middenstand eischen, doch dat hangt niet alleen af van geld doch ook van innerlijke liefde. Wij zijn dit ook verplicht aan onze arbei ders; door de sociale eischen in praktijk te brengen zouden wij ertoe kunnen medewer ken, dat onze katholieke beginselen gelden voor de heele maatschappij. Spreker ging vervolgens na, welken invloed do Katholieke arbeidersorganisatie reeds ge had heeft en sprak de hoop uit, dat met fris- schen moed aan de Rotterdamsehe organisatie gewerkt zal worden, opdat de geestelijke goe deren gered worden uit den chaos van dezen tijd en een frisch katholiek volk zal worden opgeleid. (Applaus.) Het agendapunt kwam hierna aan de orde. De bondsvoorziter lichtte het bondsvoorstel toe. dat na rijpelijke overweging is genomen. Dit voorstel luidde: een voorloopig comité samen te stellen met bestuursbevoegdheden, dat de loopsnde zaken zal afhandelen en na verloop van tijd eien stel geschikte mannen voor een nieuw bestuur zal vinden. Zonder oblige bemerking hechtte de ver gadering haar goedkeuring aan dit voorstel. Het comité werd dus z. h. st. gekozen eu be staat uit de hecren: L. J. V. Doorn, voorzit ter), H. v. d. Brale, (secretaris), J. Dessing, (penningmeester)C. Perrldon en C. P. Lap (leden.) Deze heeren hadden na een korte schorsing de functies als bovenstaand verdeeld. De heer Pevridon deelde nog mede, dat hij zijn functie in dit comité slechts aanvaardde, na herhaald aandringen van het hoofdbestuur, omdat hij na het ontslag nemen door bet be stuur lieter erbuiten was gebleven, docb bet comité in de zaken, waarvan bij door zijn be stuursfunctie op de boogte is, wel wil heipen. De heer Struyeken deelde mode, dat het comité Dinsdagavond a.s. reeds een bestuurs vergadering zal bouden en Vrijdagavond een algemeene werkvergadering. Bij de rondvraag sprak de heer Lokin als Vroeger bestuurslid, de hoop uit, dat de leden in den vervolge meer zullen medewerken en even talrijk ter vergadering zullen komen als op dezen avond. Het deed sprekev veel genne pen, dat men in de leiding van het honfdbe- In de gehoorzaal van het Gemeente Zieken huis heeft prof. dr. J. W. Pont voor de leden van de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Veree- niging een voordracht gehouden over toestan den in het tegenwoordige Zuid-Afrika, Twee punten heeft spr. daarbij in het bij zonder behandeld namelijk de inrichting van de hedendaagsche Zuid-Afrikaansche staat en taalkwestie. Deze twee punten staan in nauw- verband met de geschiedenis van het land, waarvan spr, in het kort een overzicht gat. Het is merkwaardig hoe snel Zuid-Afrika, na de inlijving bij Engeland, zich tot een zelf standige staat heeft weten op te werken. Reeds in 1906 kreeg het land zelfbestuur, in 1919 werd de Unie gesticht, dan komt al gauw de nationale partij aan het bewind en tenslotte, in 1926 imperialistisch congres, wordt Zuid- Afrika een autonome gemeenschap, in rechten gelijk staande met alle andere landen, die be- hooren tot de groote Britsche gemeenschap, een land met een eigen, Afrikaansche vlag, eigen wetten, eigen gezanten en ook met een eigen taal. Spr. ging daarna de evolutie na, die de Afrikaansche taal heeft meegemaakt. De groote moeilijkheid is op het oogenhilk nog de taai grammaticaal vast te leggen. Het tot stand komen van het standaard -woorden boek. waarin men zooveel mogelijk het Neder landsch zal trachten te benaderen, zal een groote stap in de goede richting zijn. In ieder geval zal men zeer puristisch tegenover het Engelsch moeten staan. De Afrikaansche cultuur valt in hoofdzaak samen met de Hollandsclie hoewel het mis schien eenigszins eigenaardig aandoet te hooren spreken over „onze Afrikaansche dichter Joost van den Vondel". Zooals dit eenigen tijd geleden bij een voordracht gedaan weTd. De tegenwoordige Afrikaansche litera tuur wijst er op, dat deze cultuur zich steeds meer in eigen banen zal ontwikkelen. Alles hangt tenslotte af van het In stand houden van bet nationaal bewustzijn en wij, Nederlanders, eindigde spr. kunnen daarbij onze medewerking -verleenen door belang te stellen in alles wat zich bij onze stamgenooten in Zuid-Afrika afspeelt De heer W. C. Mees, dankte spr- voor zijn interessante voordracht, die -een zeer aandach tig gehoor vond, waarna de bijeenkomst geslo ten werd. I-Iet voor de uitoefening van de .kustvisseherij in de Nooidz-ee gunstiger weder is dan toch eindelijk gekomen en het resultaat aan da vischmarkf alhier was goed merkbaar. In het begin der vorige week zonden do handelaren in IJ muitten van daar reeds groote zendingen levende schol en in het midden dar week kwa men de eerste motorbotters ter markt met flinke vangsten. Hes Donderdags en des Vrij dags kwamen de groote Rotterdamsehe en Ur- lcer bpftera en wanneer deze komen dan her leeft de handel. De levende schol ging -zeer vlug van de hand maar de van TJmuiden gezonden en in ijs ver pakte kleine schelvisch, schol en wijting kwam in de verdrukking. Voor deze soorten viscb waren bijna geen koopara en geen wonder, want de kwaliteit stuk bij de springende schol t» veel af. Voor de groote yischsoorten (rondvtech) wer den vooral in het begin der week door de Noord-Brabantsche en de Zeeuwsche kooplie den, die hier hun inkoopen komen doen met het oog op de vastendagen, hooge prijzen be steed en de Rotterdamsehe betaalden nok een flinken prijs want, er was een goede "vraag. He gedieele aanvoer bestond uit de vangsten van 11 m (barbotters en van 1850 manden en kisten visch gezonden van IJmuitlen, Nienwe. diep, .Sohoveningen en Zoutkamp met een op brengst wan totaal 25.005. Veroordeeld werden: W. P. St., hotelhouder alhier, terzake ran overtreding der Drankwet; tot een gelbcete van 60 gulden of 16 dagen; M. K„ expediteur alhier, voor het weigeren aan een ambtenaar van den Raad van Arbeid den naam en adres op te geven van een in zijn dienst zijnd vrouwelijk persoon tot een geldboete van ƒ100 of 20 dagen hechtenis. D. J. L. opkooper alhier, voor het, zich be geven op de Niéuwe Maas onder de gemeente Pernis op een binnenkomend zeeschip tot -een geldboete van 50 of tien dagen hechtenis. H. M., kolenwerker te Rhoon, voor het zon der daartoe gerechtigd te zijn zich bevinden met zijn hond op een stuk grond gelegen in den polder „Keisheid" onder de gemeente .Per- nis en aldaar door links en recht3 zoekende en speurende door het veld te loopen, getracht •heeft wild op ie sporen, tot 'n geldboete van 25 of 5 dagen hechtenis. H. M. K„ alhier grossier in vleesch, voor het niet beveiligd hebben van zijn gehaktma- chine in zijn winkel tot een geldboete van 30 of 5 dagen. A. C. van W. danshuisexploitant te Den Haag voor liet in zijn inrichting op den Schie- damachendijk na het sluitingsuur bezoekers aanwezig hebben tot een geldboete van ƒ20 of 4 dagen hechtenis. A. J. S„ melkboer te Hlllegersberg, voor het rijden met een paard dat bij het loopen zijn linkeT voorbeen pijnlijk optrok en blijkbaar moeite had in dien toestand de voorhans te dragen tot een geldboete van ƒ25 of 5 dagen. M. L. waterstoker alhier, voor het met zijn motorrijtuig bij het passeeren op den Mathe- nesserdijk bij "het passeeren van een sleepers- wagen niet voldoende naar links te hebben uit geweken zoodat de voor dien wagen gespannen paarden werd aangereden tot een geldboete van 25 of 5 dagen hechtenis. Met intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd- van 4 maanden Verhuring terrein aan Lith en Madera's Scheepsreparatiebedrijf en Machinefabriek. GEWIJZIGDE INDEELING VAN DE HAVEN Door Lith en Madera's Scheepsreparatiebe drijf en Machinefabriek q.q. is hot verzoek gedaan om te mogen vernemen, öf en, zoo ja. onder welke voorwaarden de Gemeente bereid is voor den tijd van 50 jaren een terrein aan de Waalhaven Oz. be verhuren, zulks voor de oprichting en de exploitatie van een machine fabriek annex sleephelling voor nieuwbouw en reparatie van schepen. Naar aanleiding van deze aanvraag heeft do Directie der gemeentewerken de indeeling van de Waalhaven aan een nadere beschouwing onderworpen, ten einde aan de hand daarvan te kunnen nagaan, of het verzoek voor inwilli ging vatbaar is. Zij is daarbij tot de conclusie gekomen dat in de tos-komst rekening most worden gehouden mot den aanleg van de pieren 1 en 2, welke met de nog beschikbare terreinen langs de noordzijde waren te reserveeren voor het stuk. goed'bedriif doch dat het zich niet laat aanzien, dat in de naaste toekomst behoefte zal ontstaan aan den aanleg van pier 3, zoomin voor het stukgoed- als voor het massabadrijf. Langen, tijd, vóórdat er behoefte zou ontstaan aan kade- terreinen aan de oostzijde voor de vestiging van stukgoed- dan wel massabedrijven, zal de Waalhaven voor don overslag op stroom reeds te klein gebleken zijn Het ligt dus voor de hand om de ruimte, door de aanvankelijk ont worpen pier 3 ingenomen, voorshands te be stemmen voor overslag op stroom. Nu van het beschiktaarstellen van terrein in de Merwehaven voor industrieën weinig of niets zal komen, omdat de beschikbare ruimte geheel door hot stukgoedbedrijf zal worden ingenomen, is het wensehelijk pier 4 aan de oostzijde, zoo mede pier 7 gedeeltelijk en pier 8 geheel, beide aan de westzijde, voor industrieterrein aan te wijzen. Voor het massabadrijf zal dan nog op do pieren 6 en 7 uitbreiding over een totaio lengte van pl.m. 1900 M. mogelijk zijn, wellce kadelengte maar weinig minder is dan die, welke thans rn de Rotterdamsehe havens in totaal door het massabedrijf wordt ingenomen, zoodat dit ontwerp rekening houdt wet .een verdubbeling van het massabedrijr. Het verdient in verband met het voorgaande aanbeveling om de. ruimte tusschen de pieren 7 en 8 thans niets dadelijk op een diepte van 7 M. te brengen, zooals in de bedoeling lag, doch deze hoeveelheid baggerwerk te doen uitvoeren ter plaatse van do vervallen pier 3. Dó ruimte tusschen de pieten '2 en 4, alsmede de Vruimte ten zuiden van $ier 8, kan dan worden ingericht voor overslag op stroom. Het zuidelijk deel van de Waalhaven kan voorloopig bestemd blijven voor ligplaatsen voor Rijnscbepen. Hit nieuwe project brengt nagenoeg geen ver andering in ligplaatsenbh Hot vorige project was gerekend op 41 ligplaatsen, bij het onder havige op 39. De wijziging brengt echter tevens mede, dat, waar vroeger op een grondverzet van 3.800,000 M3. gerekend was, thans slechts een .grondverzet van 3.600:000 M3. zal noodig zijn, zoodat tegenover Sb vermindering met de twee ligplaatsen een evenredige hesparing van bagger werk is ver-kregen. Ten slotte is nog een niet onbelangrijk voor deel van de nieuwe indeeling, dat zij het moge lijk maakt aan de oostzijde tusschen de pieren 2 en 4 een openbare loskade voor bouwmateria len, enz. aan te leggen, waaraan in de toekomst groote behoefte zal bestaan. Aan de hand vali dit plan zijn met Lith en Modern'» Bcheeiwreparatiebedrijf en machine fabriek onderhandelingen gevoerd betreffende verhuring van e>en terrein op pier 4 aan de Waalhaven Oz., welke tot overeenstemming hebben geleid op den navolgenden voet. Aan adressante zal verhuurd worden voor den tijd van 50 jaren een terrein, ter grootte van pl.m. 15.500 M2„ met een daarvoor gelegen strook talud en water, ter grootte van pl.m. 9300 M2. Voor de aansluiting P®1" as ziin twee straten ontworpen, één parallel loopende met de bestra ting vaal den weg Waalhaven Oz. en één recht hoekig daarop. Het terrein zal aan de noord zijde, met uitzondering van het gedeelte, waar de sleephelling komt worden voorzien van een ateenglooiing. De huurster zal zelf de sleephelling onder het veneischte talnd moeten brengen, terwijl zij eveneens te zorgen heeft foor de noodige stei- gerwerken dukdalven, enz- De kosten van de voor rekening der Gemeente komende werken worden geraamd op 110.000, waarvoor erediet beschikbaar is. Voor het terrein zal voor de eerste 25 jaar een huurprijs worden betaald van 0.70 per M2. per jaar bij welken huurprijs blijkens hierbij overgelegde rentalnliteitsrekening de rentabili teit van het bij den aanleg betrokken kapitaal voldoende is verzekerd. "V oor de strook talud en water is aangehouden Ren huurprijs van 0.10 per M2. per jaar. Na raadpleging' der kommissiën voor de plaat selijke werken en <1® financiën hebben B, en W. zich met een en ander vereenigd. Acht inillioen voor de overname van vast en roerend goed. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. heeft de Gemeenteraad in zijn zitting van 16 Februari j.l. besloten om, in afwachting van 't door de commissie v. d. financiën uit te bren gen difinitieve advies betreffende de taxatie van de eigendommen der R. E. T. M. in liqui datie, voorshands aan deze Maatschappij ter na dere verrekening en onder voorbehoud van rechten een bedrag van 6.000.000 uit te koe ren. Blijkens het inmiddels van voornoemde com missie ontvangen sehrijven, is deze, mede op grond van het ter zake door den rechtsgeleer den raadsman uitgebrachte advies, tot de con clusie gekomen, dat (1e door de deskundigen medegedeelde grondslagen, waarop de taxatie der waarde van het vast en roerend goed der R. E. T. M. is geschied, geacht moeten worden in overeenstemming te zijn met hetgeen daar omtrent in de concessie-voorwaarden is be paald. Op grond hiervan adviseert voornoemde com missie in de definitieve uitkomst van de door de deskundigen gehouden taxatie te berusten. Voorts wijst zij er nog op, dat blijkens het overgeiegde rapport de deskundigen de ver schillende bezittingen, exclusief magazijnvoor- raden en uniformkleed ing, hebben getaxeerd op 7.976.000 8.264.000 288.000), op welk bedrag in mindering moet worden gebracht de opgenomen stelpost voor nog aan de R. E. T. M. in liquidatie in rekening te brengen werkzaamheden, ad 20.600, terwijl voorts daarbij is te voegeii de tem laste der Gemeen te kamende helft der taxatiekosten ot 12.396, in totaal alzoo uitmakende een som van 7.968,396. Waai' van dit bedrag reeds 6.000.000 aan voornoemde Maatschappij is uit gekeerd en deze som bereids op de begrooting voor het loopende jaar is geregeld, zal thans nog een regeling moeten plaats vinden van een bedrag' van 1.968.396. Onder mededeeling tenslotte, dat ten aanzien vqn de met de R. E. T. M. in liquidatie te ver rekenen waarde der magazijnvoorraden en uni- formklceding, alsmede wait betreft de aan deze Maatschappij te betalen rentevergoeding over het tijdvak van 19 October 1927 tót den dag der betaling van de koopsom, geen crediotregeling noodig is en onder overlegging van een gespe cificeerde opgave van de aan de R. E. T. M. in liquidatie verschuldigde en de alsnog door deze Maatschappij aan de Gemeente te betalen be dragen, geeft voornoemde commissie in overwe ging het verder noodige te doen verrichten. Aangezien B. en W. na kennisneming ook van de overige stukken, met bovenvermeld ad vies kunnen vereenigen, stellen zij den Raad voor om voor het beoogde doel een erediet van 1.968,396 te hunner beschikking te «tellen. Van 25 Februari tot 3 Maart zijn 's Zon dags en na 9 uur 's avonds voor spoed- recepten geopend de navolgend# apotheken: Beker en Co., Zomerhofstraat 4b; v. d. Berg en Vos, Binnenweg 115b; Bulterman en de Groot, Benthuizerstraat 13; F. J. Koek, Heemraadsplein 17 J- v- <L Laan, Goudsche- Bingel 31; firma Meerburg, Pompenburg- singel 31; A. Robertson, 's Grftvenflijkwal 93; Spruijt en Co., N. Binnenweg 115; v. d. Toorn en Beker, Kruiskade 5; J. H. M. Vos, Mathe- nesserdijk 36; B. Wijnberg, Lusthofstraat 123, In Rotterdam-Zuid; Fa. v, d. Laan, Rosestraat 4a; firma J. C. Pelle, Putsche Bocht 12; dr. van Senus Jr., Beijerlandschelaan 112. Zoowel drie- als twee-jarige cursussen. De besprekingen, welke in de Raadsvergade ring van den 17en dezer hebben ■plaats gehad omtrent den cursusduur van de aan den Lin ker Maasoever te stichten Ambachtsschool, heb ben het college aanleiding gegeven zich te dezer zake opnieuw te beraden. Dientengevolge heeft het iid van het college, dat meer in het bijzon der met de behartiging der onderwijsbelangen is belast, zich nogmaals met het dagelijksch be stuur der vereeniging ,,De Ambachtsschool in verbinding gesteld. Daarbij is gebleken, dat dit bestuur, onder voorbehoud, dat van Rijkswege daartegen geen bezwaar zal worden gemaakt, aan de in gemelde vergadering geuite bezwaren tegemoet wil komen. In verband daarmede stellen B. en W, den Raad voor het college te machtigen het bestuur der vereeniging ,,De Ambachtsschool'' uit te noodigen, de verdere uitwerking van de bouw plannen ter hand te nemen en er daarbij van uit te gaan, dat de In het nieuwe gebouw te vestigen school zal hebben een driejarigen cur sus voor die vakken, ten aanzien waarvan ver wacht mag worden, dat eerst na een driejarig onderwijs bevredigende aansluiting aan het be drijfsleven lean worden verkregen, doch daar nevens proeven zullen worden genomen met ambachtaonderwijs gedurende een tweejarigen cursus. De 25-jarige schipper C. F. liggende aan de Wanlliaven heeft aangifte gedaan, dat hij ver moedelijk door twee vreemdelingen van 45 beroofd is. Gisterenavond werd hij door twee huiten. landers aangesproken die hem vertelden, dat zij hun portefeuille verloren hadden en ge. gronde redenen hadden te veronderstellen, dat deze in zijn bezit was. De. schipper lichtelijk verontwaardigd, haalde oogenblikkelijk zijn portefeuille te voorschijn, om aan te toonen dat dit niet het geval was. De beide vreemdelingen snuffelden den in houd even na en gaven dan de portefeuille onder aanbieding van veel verontschuldigingen terug. Tevreden ging de schipper door, maar ont dekte een tijdje later tot zijn grooten schrik, dat zijn bankbiljetten verdwenen waren. De politie zoekt op het oogenhlik naar twee vreemdelingen, die zelf vermoedelijk wel niet meer op zoek zijn naar hun verloren portefeuille- Voor de leden van de R. IC Vereeniging voor Jongelieden „Katholiek Leven" heeft de oud-adviseur pater van der Tempel O.P. gister avond gespróken over „moderne slagwoorden". Wij leven in een tijd, aldus spreker, van veel gevaren voor ons geloofsleven. In literatuur, tijdschriften zgn. liberale bladen, maar ook en vooral in de voortdurende conversatie met niet-katholieken. Zij opperen geen breede in gewikkelde theoriën, maar losse gezegdens, waarin soms eeu sprankje waarheid, maar meestal c-en zak vol dwaling zit. De diverse levensbeschouwingen deelde spr. in drie categoriën, met betrekking tot de zgn. slagwoorden. Men heeft die slagwoorden, waar in bedekt niet God maar de mensch als het middelpunt onzer vereering wordt gesteld. Ver volgens slagwoorden waarmede wordt beduid,* dat geen enkele godsdienst de volle waarheid geven kan. Eindelijk slagwoorden, die zeggen dat de zedelijkheid van een daad afhangt van de wisselvallige opvattingen van den mensch. Voor de hervorming had men nog respect voor God en het gezag. Toen kwam Luther, die 't gekeele gezag van de Kerk op zij zette, den menschen een Bijbel gaf, waaruit zij de waarheid naar eigen goeddunken maar moes ten putten. De mensch werd toen rationalist. Hierna kwamen de encyclopedisten vau Frank rijk, die wel een God aannamen, maar een God, Die zich met de wereld niet bemoeide. En wanneer God zich van de menschen niets aantrok, dan behoefden de menschen zich oolc riiet te bemoeien met God. De Frausche revolu tie werd nog brutaler. God werd geheel weg gecijferd en alleen do mensch moest worden gehuldigd Dat alles gaf aanleiding tot verschillende uitlatingen. „Ik neem niets aan, zegt de een. wat ik niet -begrijp". Een ander zegt: „Ik wil niet aan de leidraad van de priesters loopen". Weer 'n ander „Wees mensch" of „Leef je uit, men is maar eens jong" Met kracht van termen, weerlegde spr. stuk voor stuk al deze slagwoorden. „Ik neem niets aan wat ik niet begrijp". Spr. "zeide dat menschen, die een dergelijk slagwoord gebruiken, ook in de na tuurlijke orde dan weinig kunnen aannemen. Hoeveel is er niet in de natuurlijke ordo waar van 't wezen niet begrijpt: licht, electriciteit etc. „Wees mensch" maar dan moet men toch aldus spr., «en compleet mensch zijn. d. w. z. zoowel in de natuurlijke als in de bovennatuur lijke orde Wat de tweede categorie betreft, dat geen enkele godsdienst de geheelo waarheid bezit, ■zeide spr. dat zooiets leidt tot scepticisme of ■iwitfeêEaóht. Er zijn nu eenmaal zaken, die wij objectief als waar moeten aanvaarden. Spr. hiejd 'het met St. Thomas die zeide: Ik dwaal lievSr met de geheele metisckheid, dan dat ik mee ga met eon raren phllisoof. God is een goede Vader, Die ons door Ziju Zoon Jesus Christus, de openbaring heeft gegeven. In verband au met Gods goedheid moeten wij zeggen, dat er maar één waarheid is. Het is onmogelijk dat God aan den een deze waar heid aan den ander weer en andere waar- beid zou hebben gegeven. Men z&gt wel eens dat het er niet op aan komt welken godsdienst men beleibt, als men maar een goed mensch is. Dat kan niet. Wan neer God den waren godsdienst heeft gegeven, dan wil Hij, dat die geheele waarheid wordt beleden en niet een sprankje ervan. Een goed mensch zg. is mooi, maar men moet het een niet doen en het andere laten. Godsliefde en naastenliefde mosten met elkaar vereenigd zijn. En dus niet alleen philanthropic. Godsdienst aldus spr. is geen privaatzaak. die alteen in de binnenkamers moet beleden worden. Godsdienst behoort -wel degelijk thuis ook in het economische leven. Waarom bestaat er in handel en wandel heden ten dage zoo bitter weinig -moraliteit, omdat men met gods dienst niets te maken wil hebben; men is ver- laberaliseerd. Godsdienst moet er zijn ook in -hot sociale leven om de verhoudingen te. be palen tusschen werkgevers, en werknemers. P# wetten van rechtvaardigheid en liefde moetes daar we9 beerschen, anders krijgt men socialis me en klassenstrijd. Ten slotte behandelde spr. nog de derde categorie, die de vrije onafhankelijke moraal van Kant propageert. De Christelijke zeden wet, aldus spr. omval de Goddelijke of Eeuwige wet, de natuurwet en de positieve wetten. Maar zoowei de natuurwet als de positieve wet ten vinden hun oorsprong in (je Goddelijke of Eeuwige wet, Wij hebben als katholieken do afhankelijke onvrije moraal en wat God go- bonden heeft, dat zal de mensch niet schel den. Kant zegt: wat het verstand aanduidt* dat zedelijk is, moet men doen. Zeer zeker, al dus spr, maar het is bindend, omdat deze wel komt van God. Houdt men liet met Kant, da* wordt de heele -zedenwet overgeleverd aan dl wisselvalligheid van 's menschen verstand. Hierna werd de gelegenheid voor aebait open gesteld, waarvan een vruchtbaar gebruik wet4 gemaakt. Met nummer 39 van de Stcrt. werden vei*' zouden afdrukken van de akten betreffend' No. 508. N.V. Klingerit tot handel in Klik gerfabrikaten en machines. Met Stct. 40 zijn verzonden afdrukken van de statuten betreffende de volgende vereeni gingen: Rotterd. Ver. van Koffiehuis-, Restau ranthouders en Slijters, gev. te Rotterdam. (Gewijzigde statuten) ïn de S'süer gehouden gewone algemeene ver gadering van aandeelhouders in de N.V. Rotterdamsehe Lilcwidatiekas is de balans en de winst- en verliesrekening over 1927 goed gekeurd en het dividend bepaald op 7.50 per aandeel. De heeren R. Mildesrs en A. Th. Laverge werden als commissarissen herkozen. WATERSTAND Van het hoogwater wordt morgen verwacbC het le getij om 7.3S v.m., het 2e getij on S.17 n.m. Te Hbek v. Holland wordt verwacht het E getij om 5.40 v.m., het 2e gefij om 5.57 n.ni Van het hoogwater wordt Maandag verwacht het le getij om 8,19 v,m., liet 2e getij oti 9.01 nan. Te Hoek v. Holland wordt verwacht het lj getij om 6.22 v.m., het 2e getij om 6.43 n.nl Reel. 1392S 8

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2