iw rosa -fm ST00MEN „DE PHOENIX" W VERVEN Wij koopen altijd Bloemen bij f MAANDAG 27 FEBRUARI 1928 EERSTE BLAD VERJAARDAG-VIEREN en zijn DRIEDUBBELtevreden Alléén naast het Oude Mannenhuis TELEFOON 68512 Ecu gunstige toestand GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Gevraagde werkkrachten brand. Tijdelijke opheffing van eca school? O DE PR A AT J ES. VERSCHILLENDE STEMMINGEN1 IIct-XBseringen, als men dagje onder wordt "Wij iezen in de pers, dat dezer dagen In Rotterdam is opgericht en -net de Koninklijke goedkeuring is voorzien de Rotterdamsche Verjaanlag-Verceniging. Wat bet eekent 1 verjaardag-vieren in het menschelijk leven. Voor het kind is dat. wei de grootste feestdag van int jaar. Alles zingt dan reads te voren in zijn jonge hartje: „morgen ben ik jarig, o wat ben ik In m'n schikt" Het kind telt -de keereu, dat het nog moet slapen gaan, en de vele boterhammen, die het nog eten moet, alvorens de blijde en gewich- tige verja.riiigsmoi'gen ring-en ral Voor een volwassen mensch, vooral als hij wat ouder wordt, krijgt de telkens sneller terugkeerende verjaardag 'a bedenkelijken kant. Hij ziet zich gedwongen, weer 'n streepje aan te schrappen op den stam zijns levens, en niet zonder zorg ziet hij het aantal schrapjes groeien, ende levensjaren klimmen. De dag wordt hem geen feest meer, geelt ham alleen nog een gevoel van dankbaarheid en tevreden erkenning, dat hij er zelf nog is, waar hij reeds zoovele tijdgenooten rondom zich heen door den dood ziet weg gegrepen. Tot hij weer cm zeer hoogen leeftijd gaat bereiken, en li ij *t als -een merkwaardige sport gaat beschouwen, er telkens weer een ver jaardag bij te winnen, wellcea hij eiken keer weer rekent zeker wel de laatste te zullen zijn. -* Ik denk aan mijn eigen verjaardagen uit mijn kindsheid. O, ik heb zooveel aajdige herinneringen aan prettige, ouderwetsche v-erjaa.rdagen. Ais mijn lieve moeder jarig was, en de tafel van de huiskamer stond 's morgens vol gezet met allerlei eenvoudige, toch hartelijke .ver- mensch op henzelfden dag met mij, en wel op 12 Januari, jarig was, róssingen voer haar, een paar pantoffels, een bouquet, een taart, een moot versohe zalm, allemaal vriendelijk geaccompagneerd met versjes en heilw-easchea, door mijn vader moei zaam samengcrijmcl. En in die week, op den gewonen werkdag was daarvoor geen tijd, ging dan de meid do buurt rond bij de vrienden en kennissen met de boodschap: „Compliment vaa mevrouw, en of IJ Zondag een güattsja komt drinken, want mevroEw is dan jarig*". Zondags daarop na de Hoogmis werden dan aan hui# de drozen bezorgd met de taartjes en soezen, en wij kindereu lichtten dan om het Verlokkelijke schouwspel te zien, tersluiks de losse deksels op met een gelijke begeerigheid, nis v. aarmede de Engelsche archeologen het m> steriense graf van Toekan-Amen moeten hebben gelicht. En bij de doozen met. gebak ging de door den bankëtüalikor zelf bereide advocaat ver gezeld, welke iu zes Rijnwijn i'lesschen was af gebotteld. Moeder zelf schonk voorzichtig in kristallen karaffen de brandewijn en jene ver uit, welke voor sneeuwballetjes moest die nen voor de mannelijke gasten, en .s«akte de versclie bitterkoekjes en schuimpjes in de lak ken presenteertrommeltjes. En al mochten wij als kleine kinderen zélve niet binnen zijn bij het groote gezelschap, in de achterkamer gnuifden wij toch vroolijk om de feestelijkheid van den dag. Soms kwam moeder dan haastig binnenstui ven met de informeerende vraag: „heeft de meid al wat gehad", en keken wij kinderen belangstellend toe, wat Mina voor tractatie al zoo wat werd toegestopt. Dit zijn allemaal beelden uit het verre leren toen wij nog verjaardagenvierden,argeloos en -blij. Nu hébben we zeiven al Abraham gezien, cn vieren wij eiken verjaardag nog met een zuur zoet gevoel als weer een pasje nader tot den komenden ouderdom. Ook al is men niet zoo hypochonder ais wij len den volksschrijver Hans ja cob die meende dat hij op zijn verjaardag eerder gecondoleerd uan gefeliciteerd moest worden, om-dat hij nog altijd niet verlost was uit dit aardsche tranen dal. En nu lees ik van de nieuwe stichting van een Algemeene Rotterdamsche Verjaardag V e e e n i g i n g, w^j doen -tegenwoordig alles coöperatief en wanneer ik nu lid word van deze vereeniging, die geen ontributie vraagt, krijg ik vast, als eenzame man, op mijn verjaardag des morgens een gelukwensch thuis, plus een gesloten bus, waarin ik een financieelo bijdrage lean doen voor een chari tatief doei, speciaal voor zwakke huismoe ders, die zelve geen prettigen-verjaardag kun nen vieren. tJv^f a' mi;in verfcw*«as een attcn- fl'3 RbkersCond« met het compli ment Heil den jarige!» Nu komt ook de Rotterdamsche Verjaardagsvereenlging coöpe ratief met haar gelukwenschen. Zoodat ik verzekerd ben, dat zoolang ik nog leef, men mijn verjaardag toch niet zal vergeten P. H- H. t LIEFDADIGHELDSI'RE-DIKATIES De liefdadigheidspredikatie gisteren ge houden in de parochiekerk van het Aller heiligst Hart van Jesns aan de Van Qlden- barncvel tstraat door den zeereerw pater E- Hendrichs S.J. voor de stille armen, heeft opgebracht 1526.74. v TT Iü dc ^ulPkerk van den AUerheiligsten eriosser aan don Goudscherqwag heeft de zeereerw. heer Röbcn gisteren gepreekt voor fL'"We„Jllore3iHkel'k- Ds schaalcollecte bracht op 362 gulden. De schaalcollecte gisteren gehouden in de parochiekerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen aan do Wijnhaven, ten bate van n!.rm*!3?ie Van 0eeantia' deeft na de Hef- dacbghemspredikatie van Jen zeereerw zeer- h5?r llr* Akans 275 gulden opgebracht. van ,lü°rT 11118816 wcrö in de kerk hoor op r„-, s H,.Wesavdis gepreekt door den schaal li 1 iearis"£enoraal oater Minderop. De schaalcollecte bracht 430 gulden op UITGEGLEDEN. In de Lange Pammkoekstraat Is Zaterdag avond mejuffrouw W. v. v. wonende in de" Persoonstraat uitgegleden over een sinaas- feppel-schil. Zij brak haar linkerbeen en werd door den G.G.D. naar het ziekenhuis aan deoi Coolsmgei vervoerd, alwaar zij werd opgeno- Keel 14448 12 COMITé „ONZE KINDEREN". De invoering van het 7e leerjaar en de aansluiting van het L. O- aan het M. O. Het comité, dat te Rotterdam gevormd la uit de ouders van kinderen, die alhier voorberei- dand-hooger of middelbaar onderwijs volgen, voorzitter* vaa dit comité is prof. mr. C. W. de Vries, en secretaris ir L. Jonker Czn., heeft zich tot den Raad gewend met het volgend ver zoek: Binnen afzienbarea tijd zal de raad zeer waarschijnlijk: voor de vraag gesteld worden van de inrichting van het 7e leerjaar. Het comité „Onze Kinderen" acht dit 'n punt van bijzonder gewicht, ojndat het opkomen wil voor de belangen van die kinderen, die bestemd zijn om voorbereidend-hooger of middelbaar onderwijs te volgen. De inrichting van het 7e leerjaar brengt voor deze kinderen in zooverre geen verandering, dat voor ben, wanneer zij bet onderwijs ia die eerste zes klassen van de lagere school met goed resultaat gevolgd heb ben, de gelegenheid blijft bestaan, toegelaten te worden tot een gymnasium, een lyceum of een H. B. S. De eerste en allerbelangrijkste wensch, dien ons comité onder de aandacht van den Raad wil brengen is nu deze, dat de leerstof en het onderwijs in de eerste zes klassen der lagere school niet zullen worden beïnvloed door het onderwijs; m.a.w. dat „regel" blijft, dat evenals nu de kinderen, na zes jaar lager onderwijs te hebben genoten, toegelaten worden tot het vol gen van het voorbereidend-hooger of middel baar onderwijs, en dat zij daarvoor vooral niet nog minder voorbereid zullen zijn, dan nu reeds naar de meening van veie ouders het geval is Echter zal de mogelijkheid blijven bestaan dat verschillende kinderen nog niet geschikt of te jong geacht worden om het 7e leerjaar door te brengen in een klasse, waar voorbereidend- hooger of middelbaar onderwijs wordt gegeven en dc vraag is, welk onderwijs voor deze kin deren in liet 7e leerjaar beschikbaar zal zijn? Het comité stelt zich op het standpunt, dat het meest wenschelijk ware een regeling in dien zin, dat voor deze kinderen de gelegenheid werd geopend, een „voorbereidende klasse" te volgen, administratief ingedeeld bij de school voor voorbereidend-hooger of middelbaar on derwijs. Op deze wijze toch wordt verkregen, dat de kindereu reeds zoo spoedig mogelijk wennen aan de sfeer van dit voortgezet onderwijs en dat de overgang voor hen gemakkelijker ge maakt wordt, zij het ook dat onder leiding van dea rector of directeur een stof wordt onder wezen, door krachten aan het lager onderwijs verbonden, doch met middelbare bevoegdheid, die niet dit voortgezet ouderwijs omvat, maai' slechts daartoe opleidt. Mocht tegen de verwezenlijking van dit dénk. beeld een onoverkomelijk bezwaar bestaan, dan zou het comité, in afwachting van de organi satie die liet de meest wenschelijke acht, in elk geval met aandrang willen verzoeken, de leer stof in het 7e jaar niet gelijk té maken voor alle kinderen, die de eerste zes klassen der la gere school hebben doorloopen. De leerstof in het 7e leerjaar behoort ook in dit geval naast een herhaling een „uitbreiding" van de kennis, opgedaan in de eerste zes klassen, te omvatten voor die kinderen, die voorbereidend-hooger of middelbaar onderwijs zullen volgen, doch die niet na het doorloopen der eerste zes klassen zijn overgegaan naar een Gymnasium, een Ly ceum of hoogere burgerschool. Voot hén moet ook dhn de gelegenheid worden ge opend om een zevende leerjaar te velgen met een eigen leerstof, „voorbereidende" voor dit voortgezet onderwijs, zij hot -dat -dit leerjaar nog geheel los komt te staan van hot onder wijs gegeven «au het grosder kinderen in het leerjaar, dat geen voorbereidend hooger of middelbaar ouderwijs zal ontvangen. Voor Rotterdam zou dit dus neerkomen op het openen van de gelegenheid om aan enkele over de verschillende stadswijken verdeelde scholen een 7e leerjaar te yolgen, waarbij spe ciaal met diè kinderen wordt rekening gehou den, die later alsnog het voorbereidend hooger of middelbaar onderwijs zullen gaan volgen. VEREENIGING VAN KANTOOR BEDIENDEN. In liet notarishuis aan de Geldersche Kade hoeft Zaterdagavond öe Vereeniging vaa Kan toorbedienden een algemeene ledenvergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer J. van den Berg. Do heer van deu Berg heeft bij de opening een kort woord gewijd aan de nagedachtenis van den heer J. C, van Batenburg, den oud voorzitter, van de vereeniging, waarin spr. hulde bracht aan den overledene, die geduren de tal van jaren met groote toewijding de belangen dier vereeniging behartigd heeft, Daarna was het woord aan den penningmees ter om de diverse verslagen voor te lezen. Geconstateerd werd een totaal ledenaantal van 916, terwijl de vereeniging '139 donateurs tolt. Uit de verschillende gegevens werd voorts geconcludeerd dat de toestand van de vereeni ging gunstig genoemd kan worden. Aan hee ren commissarissen, donuteurs en aan de com missie van toelating werd dank gebracht voor den in het afgeloopen jaar ondervonden steun. De verslagen werden onveranderd goed gekeurd. Vervolgens werd overgegaan tot verkiezing van een commissaris. De heer A, E. P. M. Drie- boek, die periodiek moest aftreden, werd met algemeene stemmen herkozen. In de plaats van den heer A. J. van Dolder, die om gezondheidsredenen zijn functie als voorzitter moest neerleggen, werd als bestuurs- lid gekozen de lieer A. P. Wervers. Dc heer van den Berg bracht namens de vergadering een woord van dank aan den at- tredenden voorzitter, voor alles wat deza iu hEt belang van de vereeniging verricht heeft. Nadat in de commissie voor toelating' nog waren gekozen de heeren C. Magito en J M. Spanjersberg, werd de vergadering on de' ge bruikelijke wijze gesloten. ,--w v, j Ar.. Af deeling voor mannen: Tel. 10403 en 10404. Illustratiedrukker bekend met twee toereupers, drogistbediende, barbiersbediende. kleermakersjongen, zakkeustopper, jongen voor het repareeren van dekkleeden, jongen voor glasslijperij, leerling drukker, halfwas leersnijder, porteinonnaiemaker, halfwas porte- monuaiemaker, halfwas kapper bekend met scheren en knippen, magazijuknecht bekend met gereedschappen enz., pakhuisknecht be kend met papierbranche, halfwas chocolade werker, halfwas broodbakker r. k„ bar biersbediende, 30 loopjongens, -4 fabrieksjon- gens, meubelmakeraieeriing, meubelstoffeer dersleerling, steenhouwersleerling, 4 halfwas meubelmakers voor massawerk, schildersleer ling, terrazzo werker-vloerlegger, leerling voor beitswerk, half was behanger-stoffeerder, half was meubelmaker voor reparatie, loodgieters- leerling, halfwas glas iu loodzetter, halfwas beitser. Colporteurs voor het aanwerven van abonné's voor dagblad, 50 jongste bedienden, reiziger voor den verkoop van tempen, leer ling winkelbediende^ voor schoenen, vertegen woordigers v. d. verkoop van gasapparaten, winkelbediende voor lakenhandel, leerling reiziger voor eierhandel, kantoorbediende voor trausportassurantiebedrijf, winkelbediende voor burgerschoeneuzaa.lt, lmiiden.biedieude; stads- reiziger v. i. verkoop van techn, apparaten, reiziger v. d. verkoop van wijnen en limo nades, geroutineerd correspondent, telefonist voor colportage per telefoon. Kassier voor restaurant, nachtportier, sommelier de vins, 3 Fransclte chefs de rang, 2 commis de rang, 1 tweede hotel-conducteur, chef de rang, zelfst. aide de cuisine, banketbakkersleer lingen, bekw. bufetbediende. Van 1 Juli tot 15 Sept. saueier-souschef, rotiseur, entre- metier, poisonniet» patissièr-glacier, tournaut, gardemanger, commis rotiseur, 2 commi3 entremetier, 2 commis garde-manger, 2 com- mis-patissier, 5 k<mkenknechts-casscroliers. Halfwas smid-bankwerker, metaaldraaier, kopergieter, halfwas modelmaker, electricien, constructiebankwerker, - halfwas constructie- bankwerkers, smidsjongen, leerling rijwiel herstellers, aardt, auto-monteur. Te A'dam: garde-manger. Te Br«fla: alde de cuisine. Te Hekelingen: halfwas schoenmaker. Te Hillegersberg: 2 halfwas kleermakers (con fectie). Te Oud-Beüerland: halfwas zadel maker bekend niet stoffeerwerk. Te IJssel- monde: hoorders, hopersiagers beleend met Pijpleidingen, ijzerwerkers tekent! met pijpen- beugelen, fitters. Afdeeling voor vrouwen: Tel. SS00 en 9389. Steno-typiste-correspondente voor moderne talen, stenotypisten voor moderne talen. 100 ateliermeisjes voor sorteerwerk, meisjes voor het uitknippen van kleedjes, taillenaaisters voor vcranderwerl. ,Jlamesron£ectie, bekw., uank. en leerling naaisters voor kindercon- fectic, coupeuse, bekw., aank. ea leerling japonnennaaisters, leerling petten maaksters, tamboureersters, machinestiksters, afwerlt- sters en leerlingen, voor kleermakersvak handwerksters, mahinestiksters en leerlingen, lampekapnaaisters en lèerUugeu, bekw., aank. en leerling mantelnaaisters. Meisjes wasch- inrichting, strijksters en confeetiestrjjksters, kapsters. Winkeljuffrouwen banketbakkerij, ototfeuvak, kruidenierswaren, manufacturen, huishoudelijke nrtikatep, schoenen, voor ver schillende vakken bekw. en leerling winkel juffrouwen, 5 cassières, voor levensverzeke ring agentessen, niagaüijnjuffrouw bekend met galanterieën en luxe artikelen, winkeljuffrouw intern voor banketbakkerij. Huishoudsters en hulpen in de huishouding, kinderjuffrouwen, dagmeisjes, dienstboden, 2e meisjes, werk meisjes. Fabrieksmeisjes, zakkentopsters, lom- pensorteerster#, bekw. boekbindster, loopmeis jes. Voor hotel en rest.: buffetjuffrouwen, werkmeisjes, kookste''*- Leeuwarden: kookster. Te Breda: kookster. Te Oostvoorne: kookster. Te Apeldeórn: buffetjuffrouw in tern. Te Antwerpen: dienstbode. Te Brussel:' dienstbode. VERBETERING WASCHINRICHTING IN SPANGEN. Op de vraag, gesteld in het Centraal Rapport over de begrooting 1928, of in de wascbinrioh-. ting in Spangen reeds de «oodige voorzieningen waren aangebracht, waardoor de vrouwen alet bij te hooge temperatuur haar arbeid behoefden te verrichten hebben B. en geantwoord, dat zij den directeur van den Woningdienst op. dracht hebben verstrekt deze aangelegenheid nader te bezien. Gevolg van deze opdracht is geweest het rap port van dien hoofdambtenaar, waaruit blijkt, dat z.i. een bevredigende toestand zal worden verkregen door het plaatsen van z.g.n, „coulis sen", waarbij oen korte droogtijd verkregui wordt door de warme lucht door middel van ventilatoren in beweging te hengen. In elke droogkamer zou dan een apparaat met 20 cou- lissen geplaatst moeten worden. Hoewel de drooglcamers thans resp. 30 en 24 afdeelingen bevatten, acht de directeur, met het oog op de snellere droging, vermindering tot 20 „coulissen" per kamer geen bezwaar. De kosten van een verbouwing van één der droogkamen-s worden door den directeur ge raamd op 4000, welk bedrag in 12 jaar zal moeten worden afgeschreven. Voorshands zou z.i. de proef met één dvoogkamer kunnen wor den genomen, omdat, indien de proef geheel slaagt, later altijd nog tot verbouwing' van de tweede kamer kan worden - overgegaan. De directeur meent, dat door deze voorzie ning de voornaamste grief tegen het wasch- huis zal zijn weggenomen en acht het van be lang eerst het resultaat van deze partieele ver betering af te wachten, voordat eventueel meer ingrijpende verbeteringen worden overwogen. B. en IV. hebben zich met dit deukbeeld ver- eenigd. SLAG MET EEN POOK. De 21-jarige marinier A. J. kreeg Zaterdag middag in zijn ouderlijke woning aan de Boomgaardstraat woorden met zijn ouderen broer. Deze waande een pook als het beste verdedigingsmiddel en sloeg den marinier er mee op het hoofd. Na verbonden te zijn in het ziekenhuis aan den Coolsingel kon de zee soldaat weer naar huls gaan. Zaterdagavond tegen negen uur ig Ja ae School met den Bijbel aan de Havenstraat 202 brand ontstaan. De brand is vermoedelijk ta wijten aan een defect in den schoorsteen, waardoor eenige vogelnestjes in brand zijn geraakt, met gevolg dat ook het dak vlam vatte. Gasten van spuit 33 hebben met een slang op de waterleiding don brand gebluseht, onder leiding van brandmeester A, Hes Jr! Meda aanwezig warén de spuiten 34 en 81. GEDENKBOEK ROTTERDAM 1388-1928. Naar wij vernemen, zal ter gelegenheid vaa het 600-jarig bestaan van Rotterdam, op 25 Juli a.s., als uitgave van de firma M. Wyt en Zonen alhier een Gedenkboek verschijnen. Voor dit Gedenkboek hebben reeds hunne medewerking toegezegd de heeren mr. dr. J. Wytema, burgemeester; h. de Grooit, wethouder, Onderwijs; A. W, Heykoop, wethouder, Volks huisvesting; mr, A. de Jong, wethouder. Pu blieke Werken; F. L. D. Nirard. wethouder, Maatschappelijk Hulpbetoon; A. B. de Zeeuw, wethouder, Gemeente-Bedrijven; mr. M, Sme ding, gemeente-secretaris. Het historische gedeelte zal verzorgd worden door'dr. E. Wiersum, gemeente-archivaris. Voorts hebben zich reeds tot medewerking bereid verklaard de heeren mr. J. A. de Visser lid van den gemeenteraad; C. F. Jas commissa ris van Rotterdam te Hosk van Holland; J. O. Veder, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken; mi', dr. H. J. D. yan Lier, secre taris van de Kamer van Koophandel en Fa brieken; Ir. L. W. H. van Dijk, adj.-directeur van gemeentewerken; Ir, W. G. Witteveen, stadsarchitect; F. Verschoor vau'Nisse, haven meester; Ir. Th. Heyblom, ingenieur van den Rijkswaterstaat; ir. A. Plate, voorzitter van de Scheepvaart-vereeniging Zuid; J. Brautigam, voorzitter van den Centralen Bond van Trans portarbeiders; Th. van Slooten, directeur van Wm. H. Muller Co., zeevaart; G. van Dussel- doii-p, directeur van Smit Co.'e Internationa len Sleepdienst, sleepvaartbedrijfG. C, Nuy directeur van den Neder!. Stoomsleepdienat v/ii' P. Smit Jr., binnenvaart; J. W. Vlielander Hein directeur van de Nederl. Rijnvaartvereeniging' Rijnvaart; J. de Kanter, secretaris van den Me taal!» nel afdeeling Rotterdam, scheepsbouw; J. W. M. Hoppen, voorzitter van de P.otterdam- scho Vereeniging van Expediteurs, expeditie; mr. J. It. Goddard, directeur van de Bijbank van de Nederlandsch© Bank, baak- en crediet- wezen; H. F. de Beukelaar, directeur van Swarttouw's Stuwadoorsbedrijf, overslagbedrij ven; Jan Schilthuis, granen; mr. D. L. Uytten- boogaart, directeur van de Graanelevator Maat schappij; Siegfried de ICadt, directeur van de naaml. venn. van den Bergh's Fabrieken, mar- garinefabrieage; J. van der Hoeven G.Lzn., oliën en vetten; dr. J. R. Callenbaoli, Ned. Herv. Predikant; pater Hyacinth Hermans O.P.; dr. G. E. Hooykaas, Rem. Predikant; S. M. Slag- ten*, Joodsch godsdienstig leven; D. Hannema, directeur van museum Boymans, schilderijen; Alb. Dtten, architectuur; mevr. J. M, IJssel de Sehepper-Becker, letteren; de heeren H. W. de Ronde, redacteur van liet Rotterd. Nieuwsblad, muziek; P. Koomen, tooneel; prof. mr. F. de Vries, hoogleeraar aan de Nederl. Handels- hoogesekool; mr. W. C. Mees, Volksuniversiteit; Henry Dekking, redacteur van het Rotterd Nieuwsblad, de Pers; R. J. Koopmelners, indu- striëele en handeldrijvende middenstand; J. Oele, kolonel der Mariniers en H. A. Meerum Terwngt, sportredacteur van de Nieuwe Rot terd. Courant. Bovendien hebben mr. J. B. Kan, minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, en prof. dr. J. R, Slatemaker de Bruine, minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, eveneens hunne medewerking verleend. KATHOLIEK ONDERWIJS. B. en W. doen den Raad het voorstel tot ge leidelijke opheffing van de schooi voor g.l.o, A. No. 75 aan de Tolhuisstraat en tot beschik baarstelling van een gedeelte der vrilkomende localitelt aan de Rotterdamsche Vereeniging foor Katholiek Oaderwijs. Parijs, 20 Februari 192$. De „slanke lijn" is nog altijd favoriet en wordt door de mode maar al te zeer bevoor recht cn begunstigd. Maar zij, die zich niet over een „slanke iijn" mogen verheugen, be hoeven zich zelf niet te kwellen voor het ver- krijgan ervan. Met een beetje goede keus, met wat smaak, met eeu juist gecombineerd toilet, dat d© silhouette zooveel mogelijk ver lengt, kan men een effect bereiken, dat de moeilijke midieuze eisehen van het oogenblik vrij aardig benadert. Voor deze toiletten wor den de rokken bij voorkeur iets langer genomen en past men ook graag de gekruiste corsages toe, waardoor de buste verlangd wordt. Een bijzonder aardig toilet voor min of meer gezette dames geeft bovenstaand plaatje. Hot is getailleerd van marine-blauw crêpe-de- laine en geheel recht van model Als garueering: geïncrusteerde strooken van iets lichter blauw met kuoopem van tint op tint. Voor dit soort toiletten komen de donkerder tinten, marine-blauw, zwart of kastanje speciaal In aanmerking. Strepen moeten alleen gekozen worden als zij verticaal loopen, ge kruiste en Scbotséhe stoffen moet men abso luut vermijden. W. P, I. DE WOLF f Ia dm ouderdom van 49 jaren Is Zaterdag te 'a Gravenhage overleden de heer W. P. J, de Wolf, oud-directeur van de N,V. Gebr. Su- torlus en G'o'a, Handelmaatschappij, alhier. Da teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben Dinsdag a.s. des voormid dags te half twaalf, op de Begraafplaats Oud- Elk en Duinen, ONGEVALLEN. Zaterdagmiddag is de 3-jarige D. S., wonen de Bilderdijkstraat 75, in die straat door een spido-motor wagon tja aangereden. Met een rechter-onderbeenfractuur Is het ventje opge nomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. De 13-jarige C. J, W„ wonende late Reserve Boezemstraat 20, is Zaterdagmiddag op het Hofplein met zijn fiets tegen een auto aan gereden, De jongen kneusde zijn rib en werd In liet ziekenhuis aan den Coolsingel opge nomen, ITALIAANSCHE OPERA. Lohengrin, Wij hebben Zaterdagavond nog eens getuigen willen zijn van de ,.Lohengriu"-opvoering door de Italianen, in den Grooten Schouwburg' te Rotterdam gegeven, omdat het ditmaal de première gold voor het groote publiek. Uiter aard deden wij intussehen weinig nieuwe in drukken ep, sinds wij aan de allereerste voor stelling voor de leden van den Katholieken Kring ruimschoots aandacht schonken. Onze bevinding van de vorige week mochten njj slechts bevestigd zien bij deze reprise, al gelooven wij, flat over het geheel de oer- première het nog won. Toch was in enkele détails vooruitgang to bespeuren. Elsa (Scuderi) was rustiger en thans geheel zeker van haar partij, die ze weer heel gaaf en ontioei end vertolkte. Zij had nu ook do laatste hand gelegd aan haar toilet. Lohengrin (I alet) had zijn puntbaardje vaarwel gezegd, wat hem al aanstonds meer in stijl bracht. Ook vocaal kwam de rol iets beter tot haar recht. Koning Issetszky steunde minder op den souf fleur, die zich overigens niet steeds voldoende op den „achtergrond" hield. Telrannmd (I arigi) en Ortrud (Bertola) deden in I nog te veel of ze er niet bij hoorden; doch namen in II schitterend revanche, zij het af en toe wat erg Italiaansch. De heraut van Piccioll ver mocht meer te imponeeren. Voor de koren niet zoo veel lof als vorige week. Ook nu weer wisten ze het zich bij hun moeilijke taak soms wat te gemakkelijk te maken, ten koste van het tooneelbeeld. Het dubbelmannenkoor in II was wat ruw, vooral bij de tenoren. Afgezien yan de essentieele bezwaren, die de hanteering van Wagner door dit gezelschap aankleven eu waarop wij bereids voldoende hebben gewezen, mag dan ook gezegd worden, dat deze verklanking van de „Lohengrin" weder op zeer voornaam peil stond en stellig wat de orkest-partij betreft nagenoeg model was. (Het koper fa ud eer de nogal eens dit maal). De schouwburg was weer zoo goed als ge heel gevuld. Veel hinderlijke laatkomers. Aan applaus liet het dankbare publiek het niet ■ontbreken. ROTTERDAMSCH PHILHARMONISCH ORKEST. 6de Populair Zaterdagmiddagconcert. Eea Beethoven-matinee van het Rotter- damsch Philharmonisch Orkest en een piano- soliste in de persoon van de Schiedamscha musicienne Coba Rijneke, die dezNfde taak van den plotseling ziek geworden Marius Iverrn, bijn Is komen overnemen. Dezelfde taak Want TCbijU,1Z011 het vijfcle klavierconcert hebben gespeeld. Alleen zou liij zich wellicht meer voorbereid en meer op zijn gemak voor die taak hebben gevoeld, dan nu met zijn rem- Planante het geval scheen. Reeds meermalen hoorden we Coba Rijneke Beethoven's „Con cert der Concerten" vertolken, doch nu scheen wat al to plotseling en te vreemd tegenover die vertolking te zijn gesteld en to staan. Vandaar vermoedelijk die soms ongemotiveer de gejaagdheden in het passagewerk, de octa ven en de trillers. Bovendien heeft uit Coba Rijneke'# voordracht niet die dichterlijkheid gesproken, welke voornamelijk pas de laatste jaren hare praestalies ais uitmuntend cn be- Iftug wekkend kenmerkten. Nochtans, in vele oogenblikken heeft het spel der pianiste ook veel bekoorlijkheden ge. schonken, inzonderheid dadr, waar de klank zich ta breede golvingen rustig kon uitzingen, .laar juist daar was liet zeer goed te bespeu ren, dat het solo-klavierspel eu het orkest- accompagnement twee heterogene elementen vormden. Een ieder luisterde naar eigene in- gevingen en directeur Willem Feltzer vermocht maar zeer sporadisch een gelijkheid van uiting verwezenlijkt te krijgen. Begeleiden kan onze Pkilhaimonie nog maar steeds niet. Het was onzeker, ongelijk, onrein bij de bouten blazers eu onpoëtisch van aanvoeling. Zeer goed daar- Tr, f" slaagde de 3de Leonore-Ouverture. Uit de opvatting van den leider sprak leven en bezieling en het orkest reageerde daarop uitnemend, afgezien van een paar gemanië reerdheden in de expressiviteit en een enkel stijf en .vierkant" oogenblik. Een weliswaar niet geheel geyulde Groote J°e!™ *'.eel biJ'vai voor dirigent en soliste, na «3« Tn eg- De Symphonie concert S bt'slu5t van het Beethoven- MUZIEK TE ROTTERDAM. Op liet tweede abonnementsconcert der N.V, lal. Ooncertdir, Krauss, op Dinsdag 28 Februari in de Groote Nutszaat, zullen Berthe Sereen en Phons Dusek een liederen- en piano-avond geven. Het programma bevat o.a. liederen van Milhaud, Poulenc, Vermeulen, etc. en pia.11»- werken van Debussy, Moussorgsky e.a. Reel. 14458 8

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2