f FEUILLETON OP WEG NAAR DE WERELDREVOLUTIE SIRENEN WOENSDAG 29 FEBRUARI 1928 PAGINA 4 HET BOLSCHEWISME ÏN DE MISSIELANDEN EUROPA EN HET BLANKE RAS DOOR HET OOSTEN BEDREIGD DE IMMIGRATIE IN DE VER. STATEN HET VLOOTPEOGRAM DER V. S- CANADA BOUWT VLIEGTUIGEN INVAL VAN EEN RUSSISCHE BENDE OP POOLSCH GEBIED Eeu verhaal uit de dagen van het /Engelsche socialisme Voor de „Academische Missipasverein" te Weenen heeft de bekende missiekuudige pater dr. Joh. TUsuren uit St. Gabriel bij Mödling een opzienbarende voordracht gehouden or er tiet feplschewisme in de missielanden. Do Weensehe „Reichspost" geeft van zijn ede voering een uitvoerig relaas, dat we be langrijk genoeg achten, om het hier in extenso publlceéren. Na op do mislukking van de bolschewistisehe .trevingen in do Europeesclie landen gewezen hebben, zegt pater TUauren: Daar de verlegging van het strijdgebied de .-enige redding scheen, poogde men in het crre Azië krachten te verzamelen om eerst tan deze breedere basis uit het zich in klein zielige nationale tegenstellingen verscheurende ■Jöuropa aan zich te onderwerpen. N'iemaud minder dan Lenin zelf heeft tie noodzakelijkheid van de terreinwisseling het /erst erkend; hij maakte op de bolsehewisee- 'ing van Oost-Azië opmerkzaam met de woorden: ..Wenden wij ons naar Azië en wij zullen in ©et Westen ons doel door het Oosten bereiken". Nog van meer beteekenis is de uitspraak van Sinovjeff op het congres to Bakoe in het Jaar 1920: „Rusland streeft er niet naar, zijn hand op Azië te leggen om zijn ideaal te be reiken, noch om sociale ideeën te verspreiden, maar dc 800 millioen heeft het noodig om het Europeesclie imperialisme en het kapitalisme neer te werpen". De wijze, waarop deze bolschewiseering zal geschieden, is uit dc Europeesclie strijdmiddelen slechts al te zeer bekend. Alle onheilige mid delen zijn geoorloofd, ja geboden, als zij het doel dienen,. Is de Russische redeneering. Ja, zelfs de strijd tegen den godsdienst wordt, al3 het verstandig en noodig wordt geacht, tijdelijk gestaakt. In Nederlandach-Indië poogt men den schijn te wokken, dat men aan de reinheid en ver hevenheid van het geloof waarde heclit. Het beste beeld van deze mobilisatie geven 'de verslagen van hot internationaal congres tegen de onderdrukking en het imperialisme", dat vnn 715 Februari 1927 te Brussel ge houden werd. Op dit congres werd o. a. ook een „liga tegen het imperialisme en voor de nationale onafhan kelijkheid" opgericht en daarmee een nieuwe strijdformatio van het communisme in het even geroepen, die vooral in de ver-Aziatische Missielanden opcreercn moet. De resoluties van het congres beoogen: a. Voor China: Alle partijen der linkerzijde ter ondersteuning der Russische agitatie te rerecnigen en elke actie van Europeesche sta ten to saboteeren, die op de bescherming van het leven on do belangen der vreemdelingen gericht Is. b. Voor Indië wordt een entente der bolscho- wistische cn nationaal-revolutionnaire Hindoe's, der Chineesche en Engelsche (extremistische) arbeiderspartij in den strijd tegen Engeland voorzien. c. Voor Indochina en .Indonesië wordt volle dige bevrijding van Europeesche voogdijschap verlangd. Hetzelfde geldt van Korea tegenover Japan. Soortgelijke resoluties betreffen Franscli Noord-Afrika en de negers van Noord-Amerika. Interessant is het aantal der op dit congres vertegenwoordigde organisaties: China ver scheen met 22 gedelegeerden. Indië met 11 Afrika 9, Frankrijk 25! Van Aziaten waren er niet minder dan 45 organisaties vertegen woordigd. De geweldige sommen, welke de doorvoering van dit program verslindt de jaarbegroot.ing bedraagt 200 millioen goudroebel zullen hoofdzakelijk uit Rusland gehaald worden. Voor de juiste doorvoering der plannen werd. oen uitgebreide organisatie in het leven geroe pen. Aan haar hoofd staat HET COMITé VOOR BUITENLANDSCH E AANGELEGENHEDEN met drie onderaf deelingen: 1. voor het nabije Oosten, 2. voor het midden-Oosten en 3. voor het verre Azië. De belangrijkste factor der propaganda Is „een wetenschappelijke vereeniging der sovjet unie voor de kennis van clen Orient", die een aan do Oostersche cultuur aangepaste beïnvloe ding dor vèr-Aziatische volken nastreeft; zij is ingedeeld Sn een politiek-economische en een historisch-cthnologische sectie. Van haar resultaten wordt gebruik gemaakt door de zoogenaamde V. O. K. S., een organi satie voor de cuRureele verbindingen met het buitenland, die een beïnvloeding van de intel- lectueele kringen der te onderwerpen volken nastreeft. Japan, Perztë, China, Afghanistan en Mongolië zijn daarin vertegenwoordigd. In den dienst der ethnologische aanpassings strevingen staan ook talrijke universiteiten en scholen, waaronder te Wladiwost.ock een school der proletarische cultuur ter voorbereiding der Chineesche, Japansche en Koreaansche sovjet agitatie met 7 professoren, 12 onderwijzers, 200 scholieren en een reuzenbibliotheekzij onderhoudt ook twee Chineesche bladen en een periodiek verschijnend radioblad; verder de Dr. Sun-Yat-Sen-unlversiteit te Moskou met 250 Chineesche mannelijke en 40 Chineesche vrou welijke studenten. Hoe ver reeds in het afgeloopen jaar de bolschewistisehe propaganda gevorderd is en naar de bisschoppen bevestigen den arbeid op het missieveld werkelijk belemmerd lieeft, mogen eenlge voorbeelden uit de missielanden aantoonen. In Indië, het betrekkelijk nog jonge missie land, beramen de sovjets groote acties. De pompeuze herdenking van den sterfdag van Suu-Yat-Sen in Singapore en de openlijke strijd- aankondiging der Indische communisten aan dc Britsche regeering door den afgevaardigde, Saklatvala in het parlement op 17 Juni 1926 zijn de eerste voorboden van den strijd. De geheime koestering van haat tegen Enge land en de bewerking der Hindoe-troepen is voorshands de hoofdarbeid der sovjets. Daar naast maakt beangstigend snel de organisatie der zoogenaamde „cellen" voortgang. Het centrum der propaganda is Madras. Generale staven worden In Kandahar en Bir- raanlë onderhouden. Een In massa-oplage ge drukt maandschrift „De massa's van Indië" wordt gratis onder het volk verdeeld. In Nederlandsch-Indië zijn tot nu toe alle pogingen op de waakzaamheid dei' regeering gestrand; zoo bijvoorbeeld det onlusten op Su matra en de actie in Batavia (Juli 1927)." Des ondanks wordt, er koortsachtig verder gewerkt. Eigenaardig genoeg vindt daar de nieuwe leer In de brecde volksmassa geen aanhang; liet hoofdsteunpunt der organisatie ligt in de in- tellectueele bevolking, vooral in den officieren stand. In Perzië en Afghanistan beperkt de actie zich voorloopig tot uitgebreide litteraire pro paganda. De eigenlijke basis voor devoot!' dor bolsche- wlkS voor Oost-Azië ia echter China, De vreem delingenhaat, die in de onzalige, eeuwenoude politiek der Europeesche- groote mogendheden haar aanleiding vindt, die aan het arme Chi neesche volk „in naam der Europeesche cul tuur" het cene 'stuk land na het andere afnam, buiten de nieuwe agitatoren handig uit en winnen zoo in do nationale kringen, vooral onder ue studenten, voortdurend nieuwe strijd- genooten. On China concentreert zich daarom, vooral sedert het einde van het afgeloopen jaar, de heele macht van den Russischen staat, waar aan ook ten slotte de December-gevecliten in Shanghai en Canton zijn te wijten. Een geraffineerde politiek doet de tegen standers inslapen en treedt slechts van tijd tot tijd in grootere acties on meetings aan liet daglicht. Alle bewegingen worden in hef. nauwste contact met Moskou doorgevoerd. BOYCOT TEGEN MISSIONARISSEN EN CHRISTENEN. Aan dezen boycot nemen vooral de studenten levendig deel. De bevolking wordt stelselmatig door onzedelijke plakkaten enz. gedemorali seerd. De missionarissen worden in discrediet ge bracht. Religieuze instellingen en kerken wor den gesloten. Japan is eveneens den domein der sovjets; doch de draconische afwëermaatregèlen der regeering dwingen de agitatoren tot de grootste voorzichtigheid. Onder ongevaarlijke voorwendsels als „ver heffing van den arbeidersstand", „verheffing van den boerenstand" worden er bolschewis tisehe congressen en vergaderingen gehouden, Zoo kwam op 12 December 1926 het eerste congres der arbeiders en boeren bijeen. Wladi- wo3tock zendt voortdurend door middel van de draa'dlo'oze telegrafie de prediking' van het bolschewisme uit. In Zuid-Afrlka bestaan reeds vijf bolsche wistisehe. organisaties, waaronder alleen drie In Johannesburg. In Egypte vond dc beweging reeds in 1920 ingang door den Russischen Jood Rosenthal. Zoowel in Cairo als lil Alexandrie wordt een bolschewistisehe school onderhouden. In Marokko financierde do Jood Doriot den opstand van Abd el Krim, In Marokko wordt op ruims schaal met literatuur gewerkt. De meest verspreide brochures zijn: „De misdaden van hef. Kolonialisme", „Dc schending van eeu land", „De sociale strijd", enz De militaire opstandpoging op de Philippij- nen in Maart 1927 en liet optreden der regee ring van Nieuw-Ze.eland tegen den massa-invoer van bolschewistisehe geschriften, alsmede eeni- ge zwakke pogingên der sovjets in Australië toonen, dat de aanValsstoot ook dit werelddeel reeds bereikt heeft. EEN MILLIARD MENSCHEN TEGEN HET WESTEN. Deze weinige voorbeelden mogen voldoende zijn om do heéle christelijke werokl ten drin gendste op het groote gevaar van het bolsche wisme in het Oosten opmerkzaam te maken. Dit gevaar bedreigt op de eerste plaats het christendom, dat alen In zijn opofferende werk zaamheid voor de kerstening der heidenen ge voelig belemmerd ziet. Ten slotte echter is de bolschewiseering der kleurlingen-volken een aangelegenheid, die de heele mensehheid betreft. Zijn de werkelijke cultuurvolken niet ln staat, de door de bolschewisten aangewakkerde rassen-emancipatie in het Oosten te stuiten het. mandaatsysteem van den volkenbond schijnt, in dit licht een gevaarlijk wapen in de hand dezer volken en trekken de Europeesche groote mogendheden zich' uit Indië, China cn Afrika in de toekomst in dezelfde mate terug als tot nu toe, dan staan op een góéden dag bijna een milliard menschen tegen'het Westen op en veroorzaken een catastrofe, waarvan het eind niet te zien is. De toelaatbare aantallen uit de verschillende landen. WASHINGTON 2S Februari, (R.O Overeen komstig do voorstellen van president Coolidge, zullen er jaarlijks 153.685 immigranten in Ame rika worden toegelaten, te beginnen met t Juli 1928. Er zijn belangrijke veranderingen in de quota voor do verschillende landen vastgesteld. De vermeerdering van het quotum van Engeland en N. Ierland bedraagt 31.990, van dat van Italië 2100, van dnt van Nederland 1400, van dat van Rusland 1300. De vastgestelde verminderingen bedragen voor Duitschland 28300, ïersche vrijstaat 11100, Zweden 6100, Noorwegen 4000, Denemarken 1500. De kerken tegen vioolbouw Naar uit Washington wordt gemeld, heeft ecu eomitë van den bondsraad van kerken van Amerika bij president Coolidge aangedrongen, dat. hij zijn goedkeuring aan het bij het con gres Ingediende wetsontwerp inzake den viool bouw zal onthouden, daar dit wetsontwerp in de gehee'it' wereld wantrouwen wekt. Coolidge houdt van zuinigheid Volgens een telegram.uit Washington hoeft president Coolidge er op aangedrongen om de vroegere Dultsche schepen, die thans „Mont Vernon" en „Montecillo" zijn gedoopt, en zon- dor dienst te doen in Virginia opgelegd zijn, weer in orde te brengen, daar deze schepen nog vele jaren in do vaart kunnen zijn. De kosten van het in orde brengen der schepen wordt op 12.900.000 geraamd. De Canadeesche regeering heeft haar bestel lingen voor vliegtuigen ten behoeve van de vliegclubs in Canada verhoogd. Er zijn reeds 40 De Havllland- en Moth-yliegtuigen uit Engeland geleverd of in bestelling, terwijl thans zoowel voor particuliere ondernemingen als voor rekening van de Canadeesche regeering opnieuw 20 vliegtuigen voor nieuwe vliegclubs zijn besteld. DE TREINROOF BIJ CHICAGO. Hoe de misdadigers alles voorbereid hadden Van de zeven treinroovers, die zooale gemold, een trein bij Chicago aanhielden cn een groot bedrag aan bankpapier uit den postwagen roof den, heeft de politie er vijf gearresteerd. Twee van hen moeten bekend hebben; een van dezen en twee anderen zijn door slachtoffers van an dere roefpartijen herkend. De politie heeft medegedeeld, dat zij door tikken togen de telefoondraden van het plan van den trelnroof af wist, doch mistastte daar de plaats op het laatste oogenhlik veranderd was. Bij de repetities voor den trelnroof gebruik ten de bandieten een speelgoedtrein om eiken man te laten zien, waar hij moest staan. Een verdere voorzorgsmaatregel in geval de aan slag rnooUt falen was, dat de bandieten in een spoorwegstation bij het terrein van de misdaad een hoeveelheid dyamlet hadden verborgen. DE OVERSTROOMINGEN IN BRAZILTë Te Rio zijn 17 menschen verdronken Bij de ovevstroomingen van de laatste dagen te Rio de Janeiro zijn zeventien personen om het leven gekomen. DE ACTIE DER COMMUNISTEN j, Revolutionair complot in Afrika PARIJS, 2S Februari. (W.B.) Parijsche bla den maken melding van de ontdekking van een communistische samenzwering in Ma rokko, waarbij verscheiden vooraanstaande per soonlijkheden. inlanders en buitenlanders, be trokken zijn. Het betreft -een revolutieplan van dcnzelX- den aard als onlangs in Damascus is ontdekt. DE COMMUNISTEN ACTIE IN POLEN Een heele centrale leeggehaald WARSCHAU, 28 Februari. (W. B.), Te Lodz werd door de Poolsche politieke politie een commonistencentrale leeggehaald. Talrijke per sonen werden gearresteerd en een groote hoe veelheid propagandamateriaal werd in beslag genomen. LUCK (Wolhynië), 28 Februari. Op 25 Fe bruari overviel een bende, na de Russisch— Poolsche grens te zijn overgegaan een houtves terij op Poolsch grondgebied. De vervolging, welke terstond begonnen werd, had geen resul- taat. De bende stond onder leiding van twee bendehoofden, die reeds in 1922 dit gebied ge teisterd hadden. RUSLANIES REVOLUTIONAIRE ACTIE China moet in brand MOSKOU, 28 Februari. (W. B.j, De pers publiceert een resolutie van de thans gesloten voltallige vergadering van bet. uitvoerend, eomitë der Komintern aan de communistische partij van China, welke tot hernieuwden ge- wapenden opstand onder verwekking van den burgeroorlog aanspoort. Alle secties der Komintern moeten voor het terugtrekken der vreemde troepen uit China en voor den steun van do Chineesche arbeiders werken. ENGELAND EN DE ACHTURENDAG De régeei'ing kan de YVashingtonsehc overeenkomst niet goedkeuren Gisteren heeft Shaw, de minister van arbeid in de vorige labour-rageering, de debatten ge opend over de acht uren-conventie van Was hington. Shaw beschuldigde de huidige regee rt ng, dat zij in gebreke is gebleven, de con ventie uit te voeren. Betterton, de parlementaire .secretaris van van ministerie van arbeid, verklaarde in zijn antwoord, dat de Britsche gedelegeerden te Washington niet gevolmachtigd waren; boven dien hebben zij geen verdrag geteekend, doch een ontweTp-oonventie. Hij noemde daarop tal van ontwerp-conven- ties op, welke door verschillende landen nooit zijn geratificeerd. Alvorens Engeland kan overgaan tot rati ficatie, moet het zijn wetten in overeenstem ming brengen met de conventie. Betterton verklaarde vooTts, dat Engeland niet bereid Is, te ratificeer en, omdat op dit oogeablik overeenkomsten van kracht zijn, waardoor honderdduizenden arbeiders zijn ge bonden; deze overeenkomsten worden door de regeerlng beschouwd als middelen ter hand having van den industrleelen vrede. Bij rati ficatie zouden deze overeenkomsten gevaar loopen, en deze, risico wenscht de regeering 'niet op zich te nemen. Een daarop in stemming gebrachte motie van de arbeiderepartij tot vermindering van de be grooting van het ministerie van arbeid is met 2749S stemmen verworpen. door MAY WYNNE. 13.) Indien u die vriendschap met Hunt, den socialist, een leugenaar en eea losbandig heer schap, met die namen wilt betitelen, lean ilc u slechts gelijk geven. U kunt zooveel getuigen krijgen als u wilt, dat die twee aan elkaar verknocht zijn als een paar galeiboeven. Ik vind die vergelijking zoo slecht nog niet. Professor Armiston zonk terug-in zijn; stoel, cn bedekte zijn gezicht met zijn handen. ZekoT zou de boosheid niet wegblijven, maar voor bet oogenblik was hij uit afschuw een bezwij ming nabij. Onder die omstandigheden, voegde mrs. Armiston en weer scherp tu3schen, zou ik zeg gen dat u al die Inlichtingen beter bij mr. Hunt kunt krijgen dan bij ons. Jack zou ons toch zeker niet in vertrouwen genomen heb ben, als hij een boosdoener schuil had gehouden. Juist, madam, antwoordde sir Philip be deesd, maar als u mij toe staat, wil ik opmer ken, dat ik eigenlijk uw neef kwam opzoeken, cn niet u. Ik zou er niet aan gedacht hebben dit gesprek to beginnen, als ik er niet van overtuigd geweest was, dat u en uw man geheel up de hoogte waart met de nieuwe denkbeel den en vrienden vau.mr. John Armiston. Deze pijl trof doel. Do professor leunde voor over, en zijn purpergezieht scheen een beroerte nabij. U wilt dus zeggen meneer, schreeuwde hij, dat u geloofde dat mijn vrouw en ik af wisten van al dat duivelsch gedoe onder mijn '•'Sen dak? Ik kan u wel de verzekering geven, dat als neef Jack geen betere verklaring kan Keven dan u, hij hier voor den laatster: keer geslapen heeft. Men zal nooit kunnen zeggen, ®fn v®rrad®r, een leugenaar en socialist ben Ik moJ1 vfrschatt> belang ik meester Ln- Maar LleTfv T" met den J<™gen sprc bralt wals Ui tnletlpV0!Waan> dan gaat hij ITÏu Tu 00k dttfBbvlogen zou zijn hij mijn eigen zoon geweest was, mijn eigen vleesch en bloed. J Dat is een zeer sterke houding sir aar Blr Philip toe terwijl hij heel kalm d'nVuifm Aam, Wat mijn raededeellngon betreft, als die jeugdige dwaas de waarheid vertelt, zal hij moeten bekennen, dat hij de meest getrouwe wachter voor liet altaar van Demagoog Hunt geweest is, die hem verschillende malen mee naar de stad genomen heeft, en hem ongetwij feld in kennis bracht met zijn strijdlustige 'vrienden. Ik geloof er géén woord van, snerpte mrs. Armiston, wier zenuwachtigheid reeds do grens van 'n hevigen zenuwaanval bereikt had. lij geloof er niets van, en ik zal het oolc niet ge- looven, voordat ik het van Jack's eigen lippen heb gehoord, al rneenen honderd squires on sir Philips, dat ze me moeten komen waarschu wen. Ik zou het toch zeker wel gehoord hebben, als er maar een greintje waarheid in al die kletspraatjes zat! Ben ik niet 's morgens 's middags cn 's avonds in het dorp, eigenlijk veel meer dan dominee John Hartley, ik zeg niet te veel, ais ik u vertel, dat ik me ernstig ongerust maak wat er van onze gemeente te recht, moet komen, als ik: er niet meer. ben. Er wordt geen baby geboren.'.zonder dat ik er bij ben, en telkens vijf shilling voor de moeder. Nee nee, Henry, je kunt nou wel rimpels trek ken en beginnen te blozen, en me ergeren met je profane wetenschap en al je vloeken, je kunt desnoods een vans van den schoorsteenmantel gooien och sir Philip ik schaam me voor niemand maar dat zal me allemaal toch niet kunnen overtuigen. Wacht maar tot Jack thuiskomt. Dan zullen we de waarheid wel liooren, cn vernemen, dat de arme jongen niets ergeirs gedaan heeft, dan al te gevoelig voor een gek, en al te beleefd voor een vlegel ge weest te zijn, &ir Bhilip boog, en bracht op de meest hoffe lijke manier zijn hakken bij elkaar. Wat de waarheid betreft, mompelde hij. Och, ik zeg maar met Pilatus: Wat is waarheid? Er is maar 6ón waarheid, riep mrs. Ar miston, en u behoeft heuscli niet. meer 'naar Pilatus te loopen, om zoo'n heidensche vraag te stellen. Die is allang geoordeeld. Sir Philip negeerde met zijn bekende spot lachje deze uiting' van goedgefungcerd geloof, en vervolgde: Uw neef mag u misschien naar hartelust wat voorliegen. Hij lieeft te lang schouder aan schouder naast. Hunt geloopen, om de kunst van het liegen niet volkomen meester to zij tv Maar ik waarschuw n, madam, de woorden van sir Philip Heyslake niet in twijfel te trekken; daal zou tl erg dom aan doen. Ik zal echter uw antwoord aan den squire overbrengen, en hij zal waarschijnlijk wol onmiddellijk overgaan tot het inroepen van de hulp der politie. Indien uw neef verstandig is, doet hij liet best met alles Ineens to bekennen. Hij ls betrapt, dat hij met dien schurk van eon Hiden vannacht na den brand door de laan wandelde, toen men den brandstichter reeds achterna zat. Er zl1], len eenige zeer bezwarende getuigenissen tegen hem worden ingebracht, Indien het geval voor de rechtbank komt., mr. Armiston zal al zijn lessen noodig hebben, om aan al die bewijzen van schuld te ontsnappen. Goeden dag, madam, ik wensch u goeden dag, professor; de squiré zal werkelijk teleurgesteld zijn, dat zijn goed bedoelde zending zoo'n onhartelijk onthaal ge vonden heeft. Terloops wil ik nog waarschuwen, dat uw neef er nog wel meer van zal hooren. Na een zeer krachtige poging gelukte het den professor op te staan. Ja, gaf hij toe, met een buiging naai- zijn gast, dat is in leder geval zeker, Jack zal er nog wel meer van hoorenen tot zijn eigon nadeel. Als het tenminste allemaal waar is? voeg de mrs. Armiston er aan toe. Wat tot gevolg had, flat sir Philip eerst woest keek, en toen spottend glimlachte. Dat zult u zelf uit moéten vinden, madam, zei hij. De waardige matrone werd nog wel een week achtervolgd door de herinnering aan een sareastischen glimlach, die even geflikkerd had vanuit een paar donkere, spottende oogen. HOOFDSTUK X. DRIFT-GESLAGEN. Hougerig als de spreekwoordelijke jager kwam Jack Armiston van zijn ochtendwerk op de boerderij naar huis. Het avontuur van den vorigen nacht had zijn indruk achtergelaten in de zware oogleden, cn de bleeice wangen. De wanhoopssbemming die hij tegen den morgen gekregen had, was echter geheel geweken. Hij had 'si duivelsehen honger, die nog toegenomen was door zijn ongewoon gemis van het ontbijt. Hij had zijn belofte tegenóver John Hidcn volbracht, en de warme opwelling van plezier toen hij luisterde naar de dankbetuigingen van den armen kerel, werd wel wat verkild, toen deze dankbaarheid geVolgd werd door een af grijselijke serie verwenschingen aan het adres van squire Garlelgh en zijn gezin. Hij had zich zelfs verplicht gezien daar zijn afkeuring over uit te spreken. Verwensch, als je daar dan toch zin in hebt, voor mijn part den man die jou onrecht heeft aangedaan, nif^r laat zijn kinderen, die onschuldig zijn, mot rust. Hiden grinnikte eens bij die terechtwijzing. Een adder kan alleen maar broedsel van haar eigen soort voortbrengen, spotte hij terug en ging door met zijn verwenschingen. Jack was cr tenslotte heelemaal niet rouwig om, dat hij van dien onbeschaamden wraakzoe- ker verlost was. Toen hij naar huls wandelde, vond hij er nog maar een verdeeld genoegen in, dat hij zich tussehen zoo iemand en de wet geplaatst had, Zou het mogelijk zijn, dat die man in de toekomst Pamela kwaad wilde doen? Onbewust was deze gedachte aan Pamela op gekomen. Hij besloot 's middags naar Middle- ton Cottage te wandelen, en ti'ad het huis binnen. Op den drempel van de woonkamer liep hij zijn tanto tegen het lijf. Zoodra hij den band van rood flanel ontdekt had, waarin ze haar hoofd gewikkeld had, vermoedde hij dat er kwaad werd gebrouwen. In zijn jeugd was tante Clara al gewoon geweest, datzelfde vlam mende teeken van strijd en onraad rond haar gezicht te wikkelen, als (le kleine Jack een pak slaag verdiend had. Kom binnen neef, zei ze streng. De jonge man zou niet. vermoed hebben, dat zij hem een uurtje geleden nog zoo heftig verdedigd had. Nu las hij een groot verwijt ln haar oogen, zonder dat hij zich bewust was, hoe het hart van de arme ziel ineenkromp bij de gedachte, dat hij schuld kon hebben. De professor zat in zijn rijk-besmeden stoel, maar zijn potlood bemoeide zich niet nieer met hemellichamen. Zijn hoofd was nog geheel in de war door al de narigheid, die liij door die overstelpende mededeel ingen had te ver werken. Dit kinderlooze echtpaar, had al zijn wen- schen uitgezonderd hun persoonlijk onschul dige ambities geconcentreerd op den jongen man, wiens lenige gestalte een leven-brengende verfrissching van zonnige jeugd gebracht had in een wat bedompte en zware atmosfeer. Neef John, schreeuwde zijn oom, toen hij den aarzelenden schuldige zag binnenkomen. Vanmorgen hebben we tijdens een bezoek van sir Philip Heyslake zooveel verschrikkelijke dingen van jou gehooïd, dat we ze niet kunnen gelooven. Neen, ze tarten werkelijk alle ver denking. Jij een socialist, een radicaal, een leugenachtige eu stelende huichelaar? Ik zou nog eerder gelooven dat ik het zelf was! Kom Jack, je spot met ons. Aan een dwazö opwelling gehoor geven, dat kun je, maar nooit aan een ernstige overtre ding en misleiding, als deze. En we zullen heuscli niet vergeten, schreeuwde zijn tante, bijna bulten adem, dat er kranten ln je kamer gevonden zijn. En wat ik je bidden mag neef, wees toch een beetje voorzichtig met die lectuur, want ik ril nog bij de gedachte, dat jonge meisjes als Esther May (lie dwaze papegaaientaai zouden lezen, en door de leugens van dergelijke slechte menschen, zooals Cobbett er een moet zijn, op een dwaal spoor worden gebracht. Leugens, leugens, schreeuwde dë profes sor, terwijl hij geen acht sloeg op de interrup tie van zijn vrouw. We moeten zien te weten te komen waar ze vandaan komen, Jack, en de deugnieten aan (le politie overleveren. Wat een idee alleen maar, om te denken dat jij een enkel vriendelijk woord zou spreken tegen een. man als Henry Hunt! En weer geheol gerustgesteld, door deze bluf ferige zinnen, waarmede hij zijn bange voor gevoelens meende in slaap gesust to hebben, klopte de professor zijn neef zeer amicaal op den schouder. Gedurende dit onrustig en uilgestooten ge sprek, onderging' Jack gemengde gevoelens van schaamte, verontwaardiging en twijfel. Nu echter voelde hij, dat hij niet aarzelen mocht om een standpunt in te nemen een besluit dat in zou houden een bekentenis van wat hij hier nooit genoemd had. Ofschoon het nooit bepaald zijn bedoeling geweest was d-e menschen om den tuin te leiden, 't Kwam meer doordat de naam van zijn vriend Hunt hier nooit ge- noemd werd. Maar nu was dit zwijgen onmogelijk gewor den, ofschoon het heel wat van zjjn krachten, vergde, want liij hield werkelijk heel veel van zijn goeden oom en tante. Pardon meneer, sprak hij kort, maar Henry Hunt is mijn vriend. Ik zou werkelijk zijn vertrouwen beschamen, indien ik dat niet bevestigde. Ilc verzoek u beleefd daaraan te denken, indien u zijn naam nog eens in uw ge sprek denkt te gebruiken. De professor was verslagen, en was de eerste oogenblikken niet in staat om eenig antwoord nlt te brengen. Deze bekentenis was zoo boud, zoo onbetwist. Nu zag de arme man reeds de lieele waarheid van sir Philips beschuldiging, en als versteend, stond hij voor dit geestesschilderij. Zijn vrouw echter zag de zaak vanuit een vrouwelijk standpunt, en bracht haar stukken met een doodelijk effect in het veld. Henry Hunt, jouw vriend neef? smaalde ze. En dat kom je ons zoo maar kalm vertellen, dat jij een vriend bent van een losbandig mensch, jij, die opgevoed bent ln het nauwe eii 1 steile pad, dat den weg wijst naar een god- vreezenden en eerzamen levenswandel? Do vriend van iemand die door zijn medemenschen gevreesd wordt als een verachtelijke deugniet en aan een lager wal geraakt wrak? Jack's gezicht werd hard en streng, Tante Clara, zei hij, u hebt het recht niet om een man te besmeuren, wiens eenlge fout is, dat hij met u verschilt in politieke inzichten. Doch tante spreidde haar armen uitdagend in de ludht, terwijl ze een hatelijk, gillend lach je liet hooren. l-ü' (Wordt vervolgd). A ".'ta&aÉL ."."fevTT '-vf&gs'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 12