DAGBLAD VOOR SCHIEDAM E 51ste Jaargang VtfoenéÖag 29 Februari 1928 No 15101* Dit nuiamer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS Bnrean: KOSMARKT i. SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: per 8 maanden ƒ3.25. per maand ƒ1.10. per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèqua en Girodienst S1440. ADVERTENTI6N 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames lusschen den tekst 60 ct, per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouteradvert. 6 ree. f 0.50. 10 reg. 0.75. 15 reg. 1. Incassokost, worden berekend! f rnn i,:: overlijden door een ongeval- f500 bii verlies van beide handen, voeten ef oogen; ƒ250 bij verlies van een band, een voet of een oog; ƒ150 bij verbes van een duim, ƒ75 bij verlie van1 eenljjsvingcrer f 50 twee voorste ledematen aüe vingerspan'een band; ƒ25 bij verbes van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrn L C" Jo' De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam BESCHEIDENHEIT 1ST EINE ZIER VRIENDENKRING TER EERE VAN HET AKLERH. SACRAMENT Jaarvergadering HINDERWET DE LAATSTE ONTWIKKELING S- AVOND VAN DE K. S- A. DE GEWIJZIGDE INDEELING VAN DE WAALHAVEN ROOMIJS BIOSC OOP COM MISSIE DISTRICTSARBEIDSBEURS HANZEVER G ADERING AANBESTEDING AGENDA 'S Maandags repetitie Muziekgezelschap St Ambrosius, 8 uur, R. IC Volksbond, BEURS VAM SCHIEDAM Montwijn a J. JANSEN. Spirltns Spoeling HET SINT LI DUIN AGESTICHT BURGERLIJKE STAND INGEZONDEN LEEFTIJDSGRENS VOOR DE Ci BEWAARSCHOOL sis -TP Il'et poulaire rijmpje dat bij onze Ooster buren op de bescheidenheid opgeld doet, vindt, in zijn beteekenis ook ten onzent volop toepassing. Velen achten bescheiden heid een bijzonder roooicn trek, maar je bereikt, er niet veel mee. En aangezien men veel bereiken wil, maakt men een gerucht waarbij zelfs meer dan enkel de bescheiden heid in liet gedrang komt. Aan het bekende renmpje dachten we onwillekeurig, toen we in „Voorwaarts" het jaarverslag lazen van do sociaal democratische raadsfractie over haar werk zaamheden in het afgeloopen jaar en daar bij kregen ,>een duidelijk overzicht van wat in liet laatste jaar voor een groot deel onder den druk der sociaal-democratische raadsfractie tot sland gekomen is, met •name de nieuwe Koemarktbrug, verbetering medisch schooltoezicht, verlaging van gas en elcclrieiteit en het verstrekken van geiden aan sociaal-voelende vercenigingen, nis do verecniging ter bescherming van zuigelingen en ter bestrijding tier t.b.c. en ton slotte hot, beslag krijgen der abattoir- plannen, waarvoor p.g. v. Pelt inderdaad een woord van lof toekomt voor het werk Sloor hem in de commissie van. e.emeentc- jvverken verricht." We gunnen aan ieder de eer die hem toekomt, erkennen gaarne, dat de soiaal- flemocratische raadsfractie aan al het hier boven opgesomde een loffelijk aandeel heeft gehad. Maar ze moet zich niet belachelijk "knaken, met %an door haar uitgeoefende 'druk te gaan spreken. Do .medewerking van haar leden wordt gaarde aanvaard, hun adviezen worden op prijs geste KJ, naar hun -inzichten wordt niet belangstelling geluis- 'ierd. Maar men moot al over een heel groote dosis Verwaandheid beschikken, om t.c dur ven zeggen, dat het de druk was van de isoeiaal-democratische raadsfractie, op welks rekening de totstandkoming van welk be sluit dan ook in te stellen. Met, zulke blaas- kakerij kan de S. D. A. P. misschien meer succes hebben bij haar kiezers - menschen van wie Troelstra in 1018 zei dat men ze niet moest tellen, maar wegen iemand die zelf tot oordeelcn in staat is, denkt er bij aan de fabel van den kikvorsch, die even dik ais de vette os wou zijn. Dij ui' krachtens wetten ot verordeningen voorgeschreven en andere orfu'ieele i af- en aankondigingen van bet Gemeente bestuur ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op 'n beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 29 Februari 1928. Buvgc-tnees.cr en wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 27 Februari 192S de verzoeken van: i.o. J. Lodder Tzn. om vergunning tot op richtingvan een fabriek van chocolade, en swiltevw-erkcn (sahiiepan) in het pand Buiten haven weg 118—120, kad. sect. L. No. 2475 (geel.) met 2 elect,romotoren van resp. 4 en 1|3 P.K., drijvende een poeder- en 'n trippelmachine en met een lagedrukstoomketel voor verwar ming van 2 kookketels; 2o. de Holland Nail Works Ltd. om ver gunning tot oprichting van een spijkerfabriek in het pand Bakkerstraat 11 kad. sect. L No. 198, met. 2 elektromotoren van resp. 15 en 1 p.k. en beerbank en een ventilator verdaagd, aan gezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 29 Februari 1928. Ingekomen is een verzoek van de Stearine Kaarsenfabriek Apollo" om vergunning tot uitbreiding van de electromotor ische kracht in haar fabriek aan de Voorhavenkade, kad. sect. b. No.22S2, door bijplaatsing van 4 elec- to'omotoren van resp. 30, 5, y en y P.K., drij vende een luehtconipressor, een centrifugaal- Pomp e!l 2 ventilatoren. I>it verzoek is met de bijlagen op de Secr. der gemeente ter visie gelegd. Dp Woensdag 14 Maart 1928, des v.m. ten H uur, zal ten Raadliuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier- 'oven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake moch- STILLE OMGANG 192S. Onder leiding van den weleerw. pater M. van Campen O.P., liiefd gisteravond de Vrien denkring van het Allerheiligst Sacrament des Altaars in het gebouw van de Katholieke Lees zaal zijn jaarvergadering. Het bestuur van den Vriendenkring', gevormd met pater van Campen door de heeren J. M. van Kemenade, secretaris en J. C. v. d. Tuyri, penningmeester, werd bij acclamatie herkozen, terwijl onder applaus der aanwezigen de heer C. A. M. Jansen, die vorig jaar, en met zoo veel succes de leiding van den Stillen Omgang op zich had genomen en zich daartoe voor dit jaar wederom bereid liad verklaard, op uitnoo- diging van het bestuur daarin mede zitting nam. In een opwekkend woord herinnerde de voor zitter voorts aan het- doei van den Vrienden kring, dat volgens do statuten Is: de devotie tot het II. Sacrament, des Altaars meer en meer te bevorderen en te voorkomen dat op dagen van aanbidding het Allerheiligste zon der aanbiedders zon zijn. De eerw spr. spoorde de leden van Vriendenkring, die toch allen vu rige vereerders zijn van Jesua in Zijn H. Sa crament aan, de verplichtingen aan, hun lid maatschap verhouden, getrouw te vervullen, en mede door hun voorbeeld anderen tot groote liefde voor den Christus Eucharistieus op te wekken. Rijken zegen zal dan zekerlijk de Ko ning der Liefde over hen en bun gezinnen uit- storten. De heer Jansen deed vervolgens nog eenige medetjeelingen over den Stillen Omgang, die dit jaar gehouden wordt in den nacht van 10 op 11 Maart. De Sehiedamsche deelnemers zul len plaats nemen in den 2den trein van Rotter dam, waardoor deze zal worden aangevuld. Vorig jaar namen uit Schiedam 196 mannen aan den Stillen Omgang deel. Het spreekt van zelf dat men stellig hoopt, dat getal ook dit jaar te hereiken. Boekjes omtrent den Stil len Omgang zullen bij den verkoop der plaats- kaarten, waarvoor zooals wij reeds meldden, in het gebouw van de R. K. Leeszaal op Don derdag 8 en Vrijdag D Maart des avonds van 7 tot 9 uur zitting zal worden gehouden, be schikbaar worden gesteld. Verschillende aangelegenheden, met. den Stillen Omgang en het doel van Vriendenkring in nauw verband staand, werden daarop nog in prettige discussie besproken. Zoo werd op voorstel van den beer Jansen besloten, dat het bestuur van den Vriendenkring als contri- bueerend lid tot het Gezelschap van den Stil len Omgang zal toetreden, om zoodoende ge makkelijker contact te verkrijgen met het-be stuur te Amsterdam. Mede werden ter sprake gebracht het mee- lóopen van de leden van den Vriendenkring in processies; het plaatsnemen der leden tij dens hun aanbiddingsuur in de kerkmeesters- banken; de uitbreiding van het bestuur der wijze dat uit elke parochie een lid van Vrien denkring er zitting in heeft; de mogelijkheid van verlagingder contributie om zoodoende meer personen tot het lidmaatschap van den Vriendenkring te bew-egen; de mogelijkheid van een H. Hartbeeld op een der kerkpleinen enz. Nadat nog pater van Campen had meege deeld, dat een geestelijke de deelnemers aan den Stillen Omgang zal vergezellen werd door hem de bijéénkomst met een opwekkend woord waarbij hij vooral de aandacht vestigde op pro paganda voor uitbreiding van het ledental, en met den Cchristelijken groet gesloten. Voor den op Donderdag 8 Maart te houden laatstcn ontwikkellngsavond van de K. S. A., waarin zooals men weet, de heer P. Kasteel zal spreken ovex1 het interessante onderwerp: „Luther en wij", heeft de R. IC, gemengde zangvereenlging Lorenzo Perosl haar mede werking toegezegd. De bijeenkomst welke wordt gehouden in het gebouw van den R. K. Volksbond en aanvangt om 8 uur, is voor alle katholieken vrij toegankelijk. Op verzoek van den burgemeester heeft de directeur van den keuringsdienst van waren zich bereid verklaard om, voordat het seizoen voor den verkoop van roomijs wederom be gint, een onderzoek in te stellen naar de inrichtingen, waarin het roomijs, dat op straat wordt verkocht, bereid wordt. In het bijzonder zal daarbij worden na gegaan of aan redelijke eischen van reinheid en zindelijkheid wordt voldaan. -< '7 A PETRO r.T.-rvn BA6GERW£RK Pt MET ZUlDtLLK DEEL DER WAALHAVEN, - VOORGESTELD BU RAPPORT M.TO DEC. 1927 TKKRtin VOOR eiHAnOCLVSr VAH MvtSlACOlO. RMOi Kt OE8AOI* MtCHIKAAAR yroKOo&D. Naar aanleiding van de aanvraag van Litli en Madera's Seheepsrepara-tiebedrijf en Ma chinefabriek voor huur van een terrein aan do Waalhaven O.Z., zulks voor de oprichting en de exploitatie van e<-n machinefabriek annex sleephelling voor nieuwbouw en reparatie van schepen, heeft de directie der Gemeentewerken do indeeling van de Waalhaven aan een nadere beschouwing onderworpen, zij is daarbij tot do conclusie ge-konten, dat in de toekomst rekening moet worden gehouden met de-h aan leg van de pieren 1 en welke met de nog beschikbare terreinen langs de Noordzijde waren te reseTveereu voor het stukgoed- 1) e d r ij f, doch dat het zich niet laat aanzien, dat in de naaste toekomst behoefte zal ont staan aan den aanleg' van pier 3, zoomin voor het stukgoed als voor het massalied rijf. Lan gen tijd, voordat er behoefte zou ontstaan aan kadeterreinen aan de Oostzijde voor de vesti ging van stukgoed- dan wel massabed r ij ven zal de Waalhaven voor den overslag op stoom reeds te klein gebleken zijn. Het ligt dus voor de hand om de ruimte, door de aanvankelijk ontworpen pier 3 ingenomen, voorshands to bestemmen voor overslag op stoom. Nu van het beschikbaar stellen van terreinen in do Merweliaven voor industrieën weinig of niets zal komen, omdat de beschikbare ruimte geheel door bet stukgoedbedrijf zal worden ingenomen, is het wenschelijk pier 4 aan de Oostzijde, zoomede pier 7 gedeeltelijk en pier 8 geheel, beide aan de Westzijde, voor industrie terrein aan te wijzen. Voor het massabc-urijf zal dan nog op de pieren 6 en 7 uitbreiding over een totale lengte van pl.m, 1900 M. moge lijk zijn, welke kadelengte maar weinig mindei is dan die, welke thans in de Rotterdamsche havens in totaal door het massa-bedrijf ^v01<: ingenomen, zoodat dit ontwerp rekening boiult met een verdubbeling van bet massabediijl. De ruimte tusscken de pieren 2 en 4, alsmede de ruimte ten Zuiden van pier 8, kan worden ingericht voor overslag op stoom. Het Zuidelijk deel van de Waalhaven kan voorloopig bestemd blijven voor ligplaatsen van Rijnsohepen. De nieuwe indec-ling maakt bet mogelijk aan de Oostzijde tusscken de pieren 2 en 4 een openbare ioskade voor bouwmaterialen enz. aan te leggen, waaraan in de toekomst groote behoefte zal bestaan. Aan Litk en Madera's Scheepsveparatie- en Machinefabriek zal worden verhuurd een ter rein op pier 4, ter grootte van 15.500 vierk. M. In verband met de inwerkingtreding op 1 Maart van de nieuwe Bioscoopwet is de te genwoordige bioscoopcommissie onder dankbe tuiging aan de leden voor de in dezen bewe zen diensten door den burgemeester ontbon den en is mek ingang van dien datum door burgemeester en wethouders een nieuwe plaat selijke commissie van I pwsonen samengesteld met als voorzitter deu heer W. i-f. van den Toorn, leden de dames E. Bve-rs-de Haan, A. Nieswaag-de Bruin, J- M- Th. Tonsheek-van Lonkhuijzen en de heeren M, Germeraad, B. G. Hoogendam en M. Horn, Waar de keuring der films in het vevvolg is opgedragen aan de centrale commissie, zal de plaatselijke commissie zich slechts hebben te bepalen toti het uitoefenen van controle en het geve-n van adviezen. Aangeboden arbeidskrachten: aanhouders; aut. lassckers; bankwerkers; betonwerkers; boekbinders; boekhouders; brandersknechts; broodbakkers; chauffeurs distlliateurskuechts; eleetriciëns; glasblazers; grondwerkers; kan toorbedienden; kistenmakers; klinkers; koper slagers; kuipers; lood- en zinkwerker; letter zetters; losse werklieden; mandenmakers; magazijnbediendenmachinistenmetaalboor- ders; metselaars; molenaars; mouters; mon teurs; opperlieden; plaatwerkers; ponsers; scheepskokers; scheepstimmerlieden; schil ders; sigarenmakers; smeden; stellers; sto kers; stukadoors; timmerlieden; transport arbeiders; varensgezellen; voerlieden; vuur werkers; winkelbedienden; ijzerwerkers en zakkendragers. Gevraagde arbeidskrachten: te Schiedam:' timmermansjongen; kuipers, leerlingen en jongens en meisjes voor fabrieksarbeid, Op Dinsdag 13 Maart houdt de R. K. Midtlenstandsvereeniging „De Hanze een gemeene vergadering, waarop als spreker zal ontreden mv. P. 3. Rogaar, secretaris dei hoofddirectie van de N.V. Nederl. Mid-den- staudsbank. Bij de heden dooi' J. v. d. Valk en Co.'s dis tilleerderij gehouden aanbesteding van den bouw van écu binnenlandsche en buitenlaud- sche distilleerderij aan de Hoofd- en Lekstraat alhier (architect de lieer Co en Kramers Thz.) werd als volgt ingeschreven: J. en P. v d. Leer Dordrecht, 79.700; firma Mak en Zcon, Schiedam, 77.861; N. V. Rotterdamsche Aanneming Mij., 76.950; firma Kantors, Hot- tevdam, 75.S50; Gebr. G. en C. Oosliijk, Vlaardingen 75.386; A. den Ouden, Gouda, 74.400; Gebr. KwaaiUial, Rotterdam, ƒ74.300 P. Rotb Pzn., VIaardingcï.Ambacht, 72.220; Kuipers en Kloppers, Ketliei, 72.000; P. Groeneweg en P. Bart, Rotterdam, 72.000; C. J. Kuntz, Amersfoort, 71.500; Pb. Haring', Schipluiden, 71.000; N. V. Aannemersbedrijf D, Koene, Schiedam, 70.725; Gebr. Smits, Schiedam en Rotterdam, 70.575; H. Winkel man, Rotterdam, 68.805; Heyusbroek en Leenders, Schiedam, 68.000; Het Rotter dam ach Bouwbedrijf 60.900. De gunning heeft nog niet plaats gehad. lederen Maandagavond clubavond R. K, Damclub I. D. 0„ Patonaatsgebonw Langt Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. IC Gemengde! Zangvereenlging Lorenso Peroel. Gebouw R. HV,j Volksbond (groote zaal). Aanvang half negert precies. Dinsdags bestuursvergadering R. IC Metaal. bewerkers-bond „St, Eloy" Gebouw R. K. VolkfC hond. lederen Woensdagavond van 7 uur tot hait 9 zitting bestuur Spaarfonds R. IC S. V. Excei, sior; Gebouw R. IC Kring. Eiken Woensdagavond R. IC Burgerjonge. Iingenvereeniging „Katb. Streven", Gebouw^ ICath. ICring. Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond cursus toÉ voorbereiding van bet Leekenapostolaat. Ge bouw R. IC Volksbond. Aanvang half negen, Eikeu 2en en 4en Vrijdag van de maand ver gadering Katholiek Leven, Gebouw Katholie ke Kring &y2 uur precies. Donderdag 8 Maart 1 Laatste ontwikkelingsavond K. S. A. Spreker de heer P. Kasteel over: „Luther en wij"» Gebouw R. IC Volksbond. Aanvang 8 uur, j Dinsdag 18 Maart Algemeene vergadering R. K. Middenstands- vereeniging „De Hanze". Spreker nr. P. J) Rogaar, secretaris hoofddirectie N.V. Ned Mid- clenstanclsbank, Gebouw R. K. Leeszaal. Aan vang half negen. Donderdag 29 Maart Ledenvergadering R. IC Volksbond. Bond#- gebouw. SCHIEDAM, 29 Februari, Officieele notee ring van de Commissie alt de Kamer TU Koophandel, .-,^j Moutwijn 46 pet. 18.per ILL. 's|j( Namens da commissie voor de noteering SCHIEDAM, 29 Februari. Men noteert voor melasse spiritus 100 pCt. 29.per ILL. Ruwe graansplrltus 60 pet. 17.— Per H.U Noteering ƒ2,20. «A .Lvifisr In ons ver-slag van de jaarvergadering der, Sint Vincentius-Vereeniging laat de -.'etter, het St. Liduinagesticht 1927 ingaan met 12 verpleegden. Voor de weinigen die niet beter weten, en over het geringe getal verwonderd zouden kunnen zijn, worde hier even vermeld dat een cijfer is weggevallen, en men derhalve dient te lezen, dat heit jaar 1927 met 112 yer- pieegden ingegaan werd. GEBOREN; Jacobus, z. van J. G. Schot 'en C. G. van Scbijndel, Singel. OVERLEDEN: J. H. Kerssemeijer, 69 j., echtgen. van N. van Rossem, Maviastraat M. E. de Nijs, 1 jaar, Grofbaan. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie,)" j LI ....Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek lk U opname van ondev- s taan tl stukje over de leeftijdsgrens voor de bewaarschool, volgens welke kinderen beneden de 4 jaar geen school mogen'gaan, Ben ik goed ingelicht, dan is dit wegens be zuiniging. Mijn inzicht hierover, dat wel door vele anderen gedeeld zal worden, is dat er op de thans gebruikelijke manier weinig bezui nigd zal worden. De bewaarscholen kosten de gemeente toch al zoo veel geld, en daar er nu toch heel wat plaatsen open komen, zou ik liaast moeten zeggen, dat er van bezuiniging geen sprake is. Daarbij komt nog dat de moeders van school gaande kinderen erg door dezen maatregel ge troffen worden; vooral die twee of drie kin deren thuis hebben, waarvan zij er anders ze. lier een of twee naar een bewaarschool kon den zenden. Nu zou ik U, mijnheer de Redacteur, eens willen vragen, of U door middel van dit schrij ven de Sehiedamsche burgerij niet eens zou kunnen aansporen, om gezamenlijk tegen dezen maatregel op te komen, te meer nog, waar Rij in het onderwijzeressen-aantal weinig of geen verandering zal brengen. Want, of er nu 40 of 5 Okinderen in een klas zitten, de onder wij. zeressen moeten er toch zijn. Hopende, dat door dit schrijven verandering! In den toestand gebracht zal worden, blijf ik;, beleefd dankend voor de verleende plaats, ruimte, EEN LEZER, j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1