DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. mm I 1 - W 51ste Jaargang Donderdag 1 Maart 1928 No 15106 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS DE STILLE OMGANG R. K. LEESZAAL „ST- LI DUIN A" BENOEMING KEURINGSRAAD A. M. DEN DRAAK 1 „IIET BENEDEN-MAAS-GEWEST" SCHEEPVAART DELFTSCHE BOTERMARKT UIT KETHEL EXPLOITATIE GEMEENTEBEDRIJVEN AGENDA. Dinsdag 13 Maart Algemeene vergadering R. K. Middenstands- vereeniging „De Hanze". Spreker mr. P. T. Rogaar, secretaris hoofddirectie N.V. Ned Mid- denstandsbank, Gebouw R. K. Leeszaal. Aan vang half negen. KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM 1 Spiritus UIT ROTTERDAM NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maandeli ƒ3.25, per maand ƒ1.10. per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwart Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchêque en Girodienst S1TIÖ. ADVERTENTIEN 1—5 regels ƒ1.55. Elke regel meer 30 tl. Reclames tusschen den tekst 60 ct, per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 cl, elk woord meer 5 ct. tot een maximum van. 50 woorden. Kabouleradvert. 5 reg. 0 50. 10 reg. 0.75. 15 reg. 1. Incassokost, worden berekend f enn i rnn vaT1 heide handen, voeten 0f ©ogen; ƒ230 bij verlies van één hand, één roet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; ƒ75 bjj verlies voir1 'een"wdjinger;'Z 50"twee voorsie ledematen alle vingers van'eL hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger- De Verzekering loopt op do vooraarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haren 103, Schiedam De secretaris vau Vriendenkring' schrijft ons: Nog enkele dagen en wij zullen ons weer aansluiten bij die duizenden en duizenden Katholieken uit alle oorden des lands, die op gaan ter Heilige Stede, om het plechtig en grootscli gebeuren van den Stillen Omgang weer te beleven. V/ij Schiedammers zullen niet achterblijven, evenmin als vorige jaren. Maar ceil kleine herinnering kan toch geen kwaad. Het. Bestuur van den Vriendenkring heeft ge rekend op mirfstens 200 deelnemers hetgeen dan weer een' kleine vooruitgang is bij vorig jctcir. Kaartjes en reisprogramma worden Donuer- dagS en Vrijdag 9 Maart uitgereikt in het gebouwvan de Katholieke Leeszaal aan de Lange Haven. De reour kaarten kosten 3.35. De leeszaal werd gedurende de maand Fe bruari bezocht, door 567 personen; er werden 2064 boeken uitgeleend. De heer H. C. J. M. Berkeljon, reserve majoor der Infanterie alhier, is herbenoemd als voorzitter van den 3lSten keuringsraad te Rotterdam. De werkzaamheden van dezen raad, voor het jaar 192S, vangen aan op 14 Maart a.s. In den ouderdom van bijna 78 jaren hij was op 26 April 1850 geboren is in zijn wo ning Brugmanstraat 5Sb plotseling overleden de heer Adrianus Matthias den Draak. Hij werd vanmorgen in zijn pension dood op zijn bed gevonden. Met Janus den Draak, zooals hij in den volksmond genoemd wordt, is een populaire in heel Schiedam bekende figuur heengegaan. In de muzikale wereld had zijn naam een goe- goeden klank. Vele jaren geleden is liij direc teur geweest van het zangkoor der parochie kerk van Sint Jan en toen nu voor een dvietal jaren de zereerw. heer pastoor J. D. Janssen voor zijn kerkkoor „In honorem Dei" een di rigent zocht, was het den Draak, hoewel reeds op hoogen leeftijd, op wien liij het oog liet vallen. En met een toewijding voor alle jongeren een voorbeeld, heeft den Draak zijn groote muzikale gaven in den laten herfst van zijn leven beschikbaar gesteld om den gods dienstplechtigheden in de kerk van O. L. Vrouw van den Allerheiligsten Rozenkrans grooter luister bij te zetten. Met de grootste toewijding, want Iiij was een diep-geloovig en echt-godsdienstig man, wiens dood voor do Singelkerk een groot verlies beteekent. Hoe hoog den Draak bij zijn collega's en do zangers der kerkkoren stond aangeschreven, blijkt wel hieruit, dat hij nog gisteravond op een vergadering der zangers werd aangewe zen om als dirigent te fungeeren bij de zang uitvoering, waarmee de dr. mgr. Schaepman- herdenking, eind dezer maand op initiatief der R. K. Kiesvereeniging te houden, door de ge zamenlijke kerkkoren zal worden opgeluisterd. Zulks bleek ook uit de serenade bem ge bracht ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag waaraan door de heele Schiodam- sche muziekwereld werd deelgenomen. Ook voor de liefdadighedensuitvoering ten hate der kerk van het Allerh. Hart door de gezamenlijke kerkkoren gehouden, was het den Draak aan wien de dirigeerstok werd toevertrouwd. Vooral de arbeiders hebben van zijn muzi kale kennis en leiding, mogen profiteeren. Hij is de eerste directeur geweest van „St. Ce cilia", onderafdeeling van den R. K. Volks bond; de oprichter vian de zangvereeniging „St. Gvegorius", voor mannen en jongens, waarmee hij op concerten menig succes wist te behalen. Tot voor korten tijd was hij direc teur van de gemengde zangvereeniging „Eutherpe". In het „Orpheus"-kwartet was hij indertijd de zeer gewaardeerde bariton. Als bestuurslid trad den Draak vele jaren, iii de Oranjevereeniging op den voorgrond en ook nu nog was liij in dat bestuur een gewaar deerde kracht Ook in zijn maatschappelijke functie de heer Den Draak was fiönunissjonnair in gra nen en gedistilleerd was de overledene een geziene persoonlijkheid. De sympathieke man, aan wien Schiedam vooral op muzikaal gebied zooveel heeft- te danken, moge in vrede rusten. Een gezongen. H. Mis van Requiem zal worden gehouden op Zaterdag 3 dezer te 8 uur in de kerk van O. L. Vr. Visitatie (Frankeland), waarna om 10 uur de be grafenis vanuit het sterfhuis. Naar wij vernemen, zal op Dinsdag 6 Maart a.s. in Musis Sacrum alhier, een buiten gewone algemeene ledenvergadering van het Dept. Schiedam der Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel worden gehouden. Hierin zal als onderwerp worden behandeld „Het Beneden-Maas-Gewest", inge leid door prof. mr. C. W. de Vries van de Nederlandsche Handels Hoogesehool te R'dam, tévens voorzitter, van de door het Dept. Rotterdam ingestelde sub-comniissie ipzake het Beneden-Maas-Gewest. •Schiedam, 1 Maart. Gedurende da maand Februari -kwamen alhier binnen 55 stoom schippen en 3 zeilschepen, tegen Gt> slooni- scliépsn en 1 zeilschip in Februari .1327. Te Schiedam, 29 Februari aangekomen motórschoênér Ressum, kapt. J. R. Boeiinai met gebroken glas van Londen voor de "V-et- eenigrte Glasfabrieken aan de Buitenhaven.' Van Schiedam, 29 Februari, vertrokken: Eng, s.s. Malines, naar Harwich, BURGERLIJKE STAND Aangifte vau 2829 Februari GEBOREN: Cornelia H„ z. van J. H. Suisse en A. J. Matla, Munnikenbuurt Johanna, d. van J. Koning en E. de Regt, Abbenbroeksehestraat. OVERLEDEN: H. A. J. van Emden, 39 J r echtgen. van M. H. Fredrilts, Nassaulaaü W. A. J. Brerner, 39 j, echtgenoot van J. Dekkers, Nassaulaan. Delft, 1 Maart 1928. Boter. Aanvoer 2/16, wegende samen 4 Okilo, Prijs 2.42% of 2.45 Ter kilo GEMEENTERAAD. Onder voorzitterschap van burgemeester J- L Verveen, kwam gisteren de raad in voltal lige zitting bijeen. De notulen der vorige verga dering werden gearresteerd. De voorzitter doot mededeeling van een schrijven van het Veri ficatie.Bureau van Ned. Gemeenten, dat. (te hoeken van den gemeente-ontvanger in orde be vonden zijn en er in kas is een bedrag' van 1154.38% Aangenomen voor kennisgeving. Van Ged. Staten is terugontvangen de Ge meente Begrooting 1928, die behoudens enkele kleine wijzigingen was goedgekeurd. In behandeling komen de adressen van C. G. v. d. Drift, Jacobus Post. en W. Poot, om vrij stelling van de verplichting tot aansluiten van hun woningen aan het gemeentelijk waterlei dingnet. Door den heer J. Poot wordt gevraagd of de bezwaren tegen de waterleiding' in deal polder dezelfde zijn als in het dorp, wat door den voorzitter bevestigend wordt beantwoord. De voorzitter wijst er op, dat adressanten zich niet tot den raad, maar ingevolge art. 49 van de verordening op de Volkshuisvesting' tot B. en W. hadden moeten wenden. Bij niet-aanslui- ting zal tot strafrechtelijke vervolging wor den overgegaan. Ten aanzien van het verzoek van het R. K. Kerkbestuur en van het Bestuur der Vereeni- ging voor Chr. Volksonderwijs om een voor schot op de gemeentelijke vergoeding', inge volge art. 101 der L. O. Wet 1920 voor de bi- zondere lagere scholen over 1928 stellen B. en W. voor aan de R. K. School aan de Joppe. laan een voorschot groot ƒ994,29 en aan de Chr. School aan den Vlaardingerweg een voorschot groot /915.G9 te verleenen, zulks in twee ter mijnen ingaande 1 Juli 1928 en 1 Januari 1929. Aldus wordt besloten. Vervolgens komt in behandeling het voorstel tot denipén en rioleeren van een gedeelte sloot langs het plein bij de Ned. Herv. Kerk. Aan de bespreking wordt door alle leden deelgenomen. Weth. Bijl heeft een begrooting van het werk gemaakt volgens welke dc kosten van uitvoe ring 956,zullen bedragen. Door den burgemeester zijn met de betrok ken huisgezinnen conferenties gehouden, waar in besloten werd dat de eigenaars gezamenlijk 700.zullen bijdragen in de kosten van rio- leering. De heer Nuhaan vindt de kosten van de be trokkenen veel te hoog en Wenscht dat de ge meente minstens de helft zal bijdragen.. De heer Lansbergen vraagt of er geen be zwaren zijn voor de slachtplaats, welke hier van gebruik zal moeten maken. De heer Peters kan zich niet met Weth. Bijl vereenigen en wil inplaats van septic tanks, ge wone valputten laten maken, daar dit minstens 200.voordeeliger uitkomt. Spr, is het met den heer Nuhaan eens, dat de kosten veel te hoog zijn. De voorzitter zegt voor zulk een heelrag niet aan de uitvoering te gaan tornen en geeft be treffende de septietank de meening van prof. Kloeg voor de volksgezondheid weer. Wat de kosten voor de menseden betreft, zegt spreker, (jat het een prachtverordening is en de gemeen te hen zeer billijk behandelt. Weth. de Jong verklaart hetzelfde. Het voorstel wordt aange nomen. Vervolgens komt in behandeling het voorstel tot het benoemen van den bedrijfsleider F. v. d. Weidt In vasten dienst der gemeente tegen een salaris van 2000.per jaar plus vrije wo ning. Hierover ontspon zich een langdurige dis cussie. Do heer van den Eik vindt het salaris te hoog opgevoerd. De heer Lansbergen vraagt naar de regeling van arbeidstijd en pensioen, ■s EEN FOTO VAN HET OUTtE POSTKANTOOR OP HET BEURBEPEIN TE ROTTERDAM, (aad de" achterzijde gefotografeerd) dat thans, in verhand met de aldaar te vestigen M. T. S. weder aller belangstelling op zi<-di gevestigd heeft. De heer Peters is van meening dat v. d. Wildt niet de geschikte persoon is voor bedrijfslei der. Bij den voorzitter wekt dit verwondering, daar bedoeld persoon een proeftijd lieeft van 1 December 1921 af Spr. heeft zijn gangen na gegaan en heeft voor dezen persoon nieta dan lof. De heer v, d. Eik antwoordt spr., dat v. d. Wildt in 1921 een salaris genoot van 1000.—" en toen halve dagen voor zich. zelf kon werken. Nu werkt de man volgens spr. dag en nacht. De heer Lansbergen vraagt nog of de arbeids tijd blijft zooals hij geweest is, hetgeen bevès- tigeiid wordt beantwoord. De lieeren Poot on Nuhaan spreken zich uit tegen het hooge salaris. De voorzitter geeft een overzicht van de werkzaamheden van v, <1 Wildt. De heer Poot verzet zich tegen het voorstel en is van meening dat wij op deze wijze nooit goedkooper licht of water zullen krijgen. Op verzoek van den heer Lansbergen wordt het voorstel verdaagd tot een volgende vergadering'. Door het raadslid A. Peters waren nog de volgende schriftelijke vragen tot B. en W. ge richt. 1. Is het waar dat door T. Zandbergen de losplaats aan de Joppelaan is verhoogd voor rekening van de Gemeente Ketliel en zoo ja, zijn B, en W. bereid, dergelijke werken in het vervolg door ingezeteneen van deze gemeente te doen uitvoeren, daar dezen toch op de eerste plaats voor gem. werken in aanmerking behoor en te komen? 2. Wanneer mogen de raadsleden het prae-. advies van B. en W, vernemen op het adres van het bestuur der R. K. Kiesvereeniging inzake het zich bevinden van personen in de grasher men aan den openharen weg? Op vraag 1 antwoordde de voorzitter, dat de uitvoering van dit werk niet voor rekening van de gemeente, maar voor Noord-Kethelpolder ge schiedde. Wat vraag 2 betreft zegt spr. zoo spoedig mogelijk met een aanvulling te zullen komen op de Politie-Verordening en deze in de eerstvolgende vergadering ter tafel te zul len brengen. Ingekomen was nog een schrijven van het Hoogheemraadschap van Delfland om een keer sluis te mogen maken van de Lange Brug en in de polder wetering hij de Valbrug. Hierbij zou een strookje grond en water ter grootte van 51 vierk. Meter van de gemeente betrokken zijn, welk geen waarde heeft, waarom B. en W. voorstellen dezen grond aan Delfland voor niets af te staan. Het voorstel goedgekeurd. Naar aanleiding van het in den Raad van gisteren behandelde, geven we hier weer, het schrijven door B. en W.. omtrent de exploi tatie van de gemeentebedrijven tot de raads leden gericht: De werkzaamheden verbonden aan de ex ploitatie van de gemeentelijke bedrijven vau electriciteit en water zijn allengs door ver schillende uitbreidingen van zoodanigen om vang geworden, dat de regeling van toezicht, controle, meteropneming', inning van lcwitan- tieën, monteurewerk enz. getroffen met den bedrijfsleider F. van der Wildt, in den vorm van een aannemingst-contract niet meer vol doet aan de eischen, die een goed fuctionnee- ren van de beide bedrijven noodzakelijk ma ken. Meer in het bijzonder moet de bedrijfsleider veel tijd besteden aan de inning van de kwl, tantieën voor geleverd stoomverbruik, die pe riodiek elke maand, met uitzondering van de zomermaanden, ten getale van ongeveer 300, aan zijne handen worden toevertrouwd, ter wijl voor het waterbedrijf elke drie maanden pl.m. 400 posten door hem op kwitantie wor den geiud. Afgezien van het belang, dat voor de finan- cieele administratie de inning van de verschul digde gelden op tijd en regelmatig moet plaats hebben, schijnt het B. en W. ongeweuscht, een vakkundig persoon met de invordering te blij ven belasten, omdat daarmede zooveel kost bare arbeidsuren worden verloren, die voor de werkzaniheden van het onderhoud van het electi'iciteitsnet en van het waterleidingnet met meer vrucht kunnen worden aangewend. De belangrijke toeneming van de verschil lende werkzaamheden heeft tot gevolg geliad, dat de contractant F. van der Wildt tot na koming van zijn verplichtingen zich in het uitoefenen van zijn onderscheidene funetie's moest doen bijstaan, welke hijstand ten laste van het bedrijf moest worden gebracht en in de rekening voornamelijk onder de kosten van onderhoud van liet, electlriciteitanet tot uit drukking is gekomen. Bovendien is de eerste opzet van de over. eenkomst met contractant vanaf 1 December 1921, den aanvang' van het elect'riciteitsbo. drijf, te loor gegaan, omdat destijds hij de vast stelling van de aan hem toe te kennen ver goeding, rekening is gehouden, dat zijn ar beidskracht voor de waarneming van de belan gen der gemeente slechts voor de helft zou noodig' zijn en hij overigens in staat zou zijn door de uitoefening van een eigen bedrijf een evengroot inkomen als bijverdienste te ver. werven. Bij voortduring is zijn beschikbare tijd vooi eigen zaken ingekrompen en tenslotte geheel ten bate van de bedrijven in beslag genomen, voornamelijk omdat naast de uitbreiding van het elektriciteitsbedrijf hem in 1924 de belan gen van het waterbedrijf geheel in handen zijn gelegd, welke belangen nog grootere afmetin gen hebben aangenomen bij den voortgezet- ten aanleg van de waterleiding in den loop van het vorige jaar. Weliswaar is zijn vergoeding tot een hooger» uitkeering' opgevoerd, doch niet in die mate, dat de vermeerderde werkzaamheden met een ongeëvenaarde verhooging zijn gepaard gegaan. Het heeft ons college dan ook niet verwon derd, dat van der Wildt tegen de overeenkomst bedenkingen is gaan opperen en zijn wensck beeft te kennen gegeven, als gemeente-ambte naar in vasten dienst te worden aangesteld. Ook wij gevoelen, dat het belang der ge meente medebrengt, met de veranderde om standigheden rekening te houden en de bestaan de regeling hoe economisch en beleidvol inder. tijd bedoeld, te doen vervallen; de verhouding van den contractant met tevens leverancier aan de gemeente, zou op den duur toch tot ongewenschte toestanden kunnen leiden. Het is 0111 bovenaangevoerd© redenen, dat wij van meening zijn, bij Uw vergadering een nieuwe regeling ten opzichte van de beharti ging van de bedrijfsbelangen te moeten voor leggen. Vooreerst geven wij u in overweging te be sluiten voor de inning dei- gelden voor ge leverden stroom en water een incasseerder op arbeidscontract aan te stellen, wiens werk met een belooning van 300 per jaar ware te vergoeden. Door den bedrijfsleider van liet innen van kwitantieën te ontlasten zal zooveel tijd voor hem beschikbaar komen voor de instandhou ding van de geleidingnetten, dat het hier- vorengenoemde bedrag op de loopende onder houdskosten gemakkelijk zal worden bespaard. Voorts stellen wij U voor ter vervanging van de vorengenoemde overeenkomst, over te gaan tot de benoeming van een bedrijfsleider voor de bedrijven op een jaarwedde van 2000 met genot van vrije woning, waarvan komt ten laste van bet electriciteitsbedrijf 1200 en de kasten van vrije woning; en 800 ten laste van het waterbedrijf. Voor elk bedrijf afzonderlijk zal desbetref fend een instructie voor den ambtenaar wor den vastgesteld, waarin met de meeste nauw keurigheid zijn verplichtingen zullen worden omschreven. Ten slotte komt het ons gewenseht voor, den nieuwen toestand in Werking te doen treden met ingang van 1 April a.s» 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, S uur, R. IC Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. Si Damclub I. D. O., Patonaatsgebouw Langt Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. K. Gemengd# Zaosvereeniging Lorenso Perosi. Gebouw R. S Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags bestuursvergadering U. IC Metaal, bewerkersbond „St. Eloy" .Gebouw R. K. Volks. bond. lederen Woensdagavond van 7 uur tot halt 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K, S. V. Excel, sior; Gebouw R. K. Kring, Eiken Woensdagavond R. IC Burgerjonge, lingonvereeniging „Kath. Streven", Gebouw; Katb. ICrlng. Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond cursus tot voorbereiding van het Leekenapostolaat. Ge bouw R. IC Volksbond. Aanvang IiaJf negen. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand ven- gaderiag Katholiek Leven, Gebouw Katholie ke Kring S% uur precies. Hedtni Laatste ontwikkelingsavond K. S. A. Spreke? de. beer P. Kasteel over: „Luther en wij", Gebouw R. IC Volksbond. Aanvang 8 uur. Vrijdag 2 Maart Vergadering van de besturen der 4 propa- gandaclubs. Gebouw R. K. Volksbond. Aan vang 8 uur. Dinsdag G Maart Buitengewoue ledenvergadering departement Schiedam der Nederl. Maatschappij voor Nij verheid en Handel. Spreker prof. mr. C. W. de Vries over „het Beneden-Maas-Gewest". Ge bouw Musis Sacrum. Donderdag 29 Maart Ledenvergadering R. IC Volksbond. Bond#- gebouw. 1 Maart: Groote Doelezaal, generale repe titie R. O. Z., half 8. 2 Maart: Groote Doelezaal, uitvoering R. O. Z, 8 uur. 3 Maart: Groote Schouwburg, La Gio. conda (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen). Groote Doelezaal, Vlaamsch Opera-concert S uur. G'roote Nufiszaal, piano-avond Paul Schramm, 8 uur. 4 M a a r tGroote Doelezaal, 7e middagcon. eert Residentie-Orkest, half 3. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 1 Maart. Officieel© notee ring van de CommisBle nlt de Kamer vag Koophandel. Moutwijn 46 pet. IS.per H.L. t| Namens de commissie voor de noteerlng a J. JANSEN. '.'Si - SCHIEDAM, 1 Maart. Men noteert voor melasse spiritus 100 pCt 29.— per H.L. Ruwe graansplrltus 60 pet. 17.— Per H.U Spoeling i !~l 'OZ'ZJ SuiJasjoM R. K- MIDDENSTANDSVEREENIGING; Het werkprogram van het bcstuurscomitéi Morgen, Vrijdagavond, zal in de bovenzaal van Suisse, eene ledenvergadering worden ge houden van de R. IC Middenstandsvereeniging. Op de agenda komen o.m. de volgende agen dapunten voor: een verklaring van bet be- stuurscomité, en bespreking van het werk plan. Het Bestuurscomité stelt o.a. voov: a. naar nauwe samenwerking te streven met de vakorganisaties; b. te pogen nieuwe op te rich ten, c. de bestaande commissies, zooals bijv. voor sociale aangelegenbeden, liaar arbeid op nieuw te laten aanvangen. Zoo noodig nieuwe commissies op te richten; d. bevorderen van een actie tot verlaging van het tarief voor electriciteit; e. samenwerking te zoeken met de besturen der andere standsorganisaties; f bevorderen ieder© goede actie tot vereen voudiging van het incasseeien van klein© vorderingen. Verder staat 'op de agenda bespreking van voorstellen tot het bevorderen van het vreem delingenverkeer gedurende de komende Olym piade en de „Nenyto" en ten slotte bespre king van de uitgave van het ledenboek dooi) den Utrechtschen en Haarlemschen Hanze- v-■ 'J -■

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1