DAM EN OMSTREKEN. Mr ROSA "Ml 51ste Jaargang Maandag 5 Maart 1928 Mo 15109 LEEKEN-APOSTOLAAT LAATSTE ONTW IKK SLING SVV OKI) VAN DE K. S. A. KANTONGERECHT De varensgezel G, B. uit Rotterdam had J.1 verantwoorden, omdat hij op 24 Febru- 11 J']' te Schiedam zonder vergunning op raat heeft gezongen. DE WIJZIGING DER ARBEIDSWET „WONDERMENSCHEN" ITALIAANSE H E OP ER A ONBESTELBARE BRIEVEN ~EN BRIEFKAARTEN SPIEGELRUIT BESCHADIGD RIJWIELPLA AT JE ONTVREEMD DIEFSTAL SCHOORSTEENBRANDJE IN DEN ARM GEBETEN Wij koopen altijd Bloemen bij en zijn DRIEDUBBELtevreden Alléén naast het Oude Mannenhuis TELEFOON 68512 AGENDA. Dinsdag 6. .Maart Donderdag 29 Maart KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM AANRIJDINGEN BURGERLIJKE STAND ?>öft -w'.w Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten 0f oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een dnim; 75 bij verlies van een wijsvinger; 50 tweo voorste ledematen allo vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De nitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe IIAVBank, Lange Haven 103, Schiedam GODSDIENST-CON FER ENTJES 'Met goedkeuring van den pas&oor geeft onderstaande club nadere bekendheid aan een zeor belangrijke aankondiging in de Gorzen- klok van 1.1. Zaterdag. Daar wordt n.m. aangekondigd, dat van a..s. Vrijdag af in de kerk van het H. Hart in den Gorzen een vijftal conferenties zullen worden gegeven over liet algemeene onderwerp: Chris tus in de Kerk. Do speciale behandeling van dit algemeene Onderwerp zal zee-r actueel zijn en geheel aan de noodeu en eischen van dazen tijd zich aan passen De bedoeling is namelijk, aan te too- nen, dr.! de groote slagwoorden en leuzen van onzcii lijd tllcch werkelijkheid kunnen wor den ja tl.'- katholieke levensbeschouwing e,n dat de e vraagstukken van heden alleen ook v, t de' opic-sing kunnen vinden; .Vr.nd:;.-.- de onderwerpen van deze vijf con- foreniie; Broederschap der menschen, Opstan ding, ïjieide en vrede. Vrijheid én gezag, Saam. hootigheiü Wanneer wij nu er nog hij vermelden, dat der.ce::i .renties zullen worden gegeven door Pastoor Muller zélf, dan zal ieder het billijken, dal, onze club baar leden met veel aandrang aanspoort, deze conferenties te volgen. Onze cursus tér voorbereiding van het Lee- kcnnpostolaat zal gedurende deze vijf weken Worden stopgezet', wat zeer goed kan geschie den, omdat van'het program van deze cursus juist het eerste groote deel,- n.l. de Apologie desrp week zal' beëindigd worden. Maar niet alleen vragen we onze leden deze .Interessante spreekbeurten te willen volgen, hetzelfde verzoeken we ook aan allen, die door hun levensomstandigheden min of meer aposto laat kuïlnen uitoefenen te midden van slechte katholieken of dwalendeu. Zij zullen hun apos. tolaatswerk bevoordeelen! Deze conferenties zijn ook toegankelijk voor niet-katjiolieken; wie daartoe in de gelegenheid verkeert, Verzuim,e niet do aandacht van be langstellende niet-katholieken op deze confe renties te vestigen. Ten slotte zij nog vermeld, dat de toegang tot de kerk op die avonden alleen wordt ver strekt aan hen, die 16 jaar oud zijn en dan op vertoon van een entree kaart, die tegen be taling van 10 cents aan de deur der kerk ver krijgbaar zal zijn. Entreekaarten ook voor alle vijf de avonden tegelijk a 50 ct. zijn verkrijgbaar bij den heer' v. d. Kley, (len heer v. df Horden en bij den kos ter der kerk van liet H. Hart, terwijl ze ook zullen worden uitgereikt a.s. Woensdagavond op den cursusavond van het Lcekenapstolaat. De Fraiikenlandsche Propagandaelub, S. Leonardus. A.s Woensdagavond te half negen wordt de laatste cursus-avond gegeven van 't meer speci aal apologetisch gedeelte van het program, dat onder leiding der vier parochieele propaganda- clubs ter voorbereiding van het Leekenaposto- laat wordt afgewerkt. De cursus zal dan enkele weken stil staan, Vooral om het gehoor gelegenheid te geven, de Godsdienstconi'erenties te volgen, die in de kerk van het H. Hart zullen worden gegeven, Waarover in dit blad nadere gegevens ver strekt worden We maken er onze lezers nog even attent °P, dat Donderdagavond de laatste ontwikkel Dngsavond in dit seizoen wordt gehouden van de K. S. A. Van de verschillende ontwikkelingsavonden, die we dezen winter aan de K. S. A. te danken hebben gehad, belooft deze we laten den zoo schitterend verloopen niet te overtreffen Mexico-avond buiten beschouwing wel een dor interessantste, zoo niet geheel de belang wekkendste te worden. De groote godsdienstige omwenteling van het begin der zestiende eeuw, met haar geweldige gevolgen, ook op cultu reel en maatschappelijk gebied, verdient in haar oorsprong nog altijd onze volle belang stelling. Velen onzer weten van de hoofdper sonen der hervorming weinig meer dan dat zij hun naam wel eens hebben gehoord. De lieer Kasteel zal een der voornaamste figuren, do hoofdfiguur mogen we wel zeggen, van de hervorming, zijn leven, de evolutie van zijn denkbeelden, waardoor half Europa van de Kerk werd losgescheurd, voor ons ontvouwen. We zijn er van overtuigd, dat zeer velen Vau de kostelijke gelegenheid om hun kennis te verrijken omtrent den oorsprong van de ge weldige gebeurtenis, welke de hervorming is Seweest, gebruik zullen maken. De meerdere vennis zal tevens hun hart stemmen tot dank baarheid jegens God, die ons de onschatbare voldaad schonk uit Katholieke ouders te wor- en Schoren, in de ware eKrk den rijkdom van cnaden te vinden die onze dwalende broeders moeten missen. Bekl. die geruimen tijd werkloos is, werd v ereenkomstig den eisch veroordeeld tot f 3 ?ubs 3 d. hechtenis. DE TERUGKOMST J'zl.V DEN DIRECTEUR DER K. L. M. UIT INDIë. Gisteren is de heer A. Plesman, directeur van do K.L.M., na een reis naar Indië om daar het burger luchtverkeer te organiseeren, in Nederland teruggekeerd. Hij arriveerde per vliegtuig op Waalhaven en werd daar hartelijk verwelkom d. Hierboven een foto, genomen even nadat de heer Plesman het vliegtuig had verlaten. Op onze foto komen voor van links naar rechts: WEBER, de bekende mecaniclën der K. L. M., SPIJKERS, de radiotelegrafist die geregeld met de piloten der K. L. M. tijdens de luchtreizen in verbinding staat, dan de heer VAN EYK schoonvader van den directeur, de heer HANS MARTIN, secretaris der K. L. M., en waarnemend directeur tij deus afwezigheid van den heer Plesman, vervolgens MEVR. PLESMAN met twee kin deren en de heer .4. PLESMAN, directeur der K. L. M. Tusschen beiden op den achter. giond Z.Exc. GEN. b. J. G. SNIJDERS, verder eenige journalisten. De dame, derde van rechtsch is de moeder van mevrouw Plesman. I* foto werd genomen onder den vleugel van do H.N.A.D. X., die den heer Plesman vanuit Parijs hierheen bracht Door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Benedein Maas 'is bij de Tweede Kamer een adres gericht, waaraan we het vol gende antieenen: Begrijpelijkerwijze speelt de Ar'ebidswet in een industrie-centrum als het district der Ka mer een groote rol, zoowel om haar prijsbe- palend karakter als om de lasten welke het overigens op de schouders der werkgevers legt. Het zal dus geen verwondering wekken wan neer met belangstelling van de door den Minis ter voorgestelde wijzigingen is kennis genomen en evenmin zal het bevreemden wanneer deze kennismaking slechts heeft kunnen leiden tot een teleurstelling. De bedrijven toch welke gaandeweg hun vrij heid van beweging beperkt zagen door steeds toenemende sociale maatregelen welke bet zij hier ten overvloede nogmaals gezegd hun positie op de wereldmarkt aanmerkelijk ver zwakten, hadden niet zonder recht mogen ver hopen dat eerder dan een verzwaring een ver mindering van den druk dezer overheidsmaat regelen hun deel zou zijn. De. Minister schijnt er echter anders over te denken, want terwijl het arrest van den Hoo- gen Raad van 25 Januari 1926 in de z.g. petro- 1 eumkachelkwestie der firma Jamin een zucht van verlichting deed opgaan onder al wie te nralcen heeft met de Arbeidswet, wordt dit ar rest eenvoudig verwerkt in een wetsontwerp zonder dat uit dit geval eenige leering wordt getrokken. Het zal nauwelijks noodig zijn te zeggen dat ons bezwaar gaat tegen het blanco mandaat dat de Minister thans wettelijk wil zien toegekend aan de Arbeidsinspectie om zelfstandig eischen te stellen. Onze Kamer verheft hiertegen met klem hare stern 'en acht het on toelaat baai- dat in handen van een ambtenaar de bevoegd heid wordt gesteld voorzieningen to treffen, welke naar hare meening slechts bij de wet of een algemeen en maatregel van bestuur bun nen worden geregeld. De ambtenaar, de enke ling dus, verkrijgt hierdoor een macht, welke de deur opent voor willekeur en onnoodige voorschriften, waaromtrent bij voorkomen de rechter slechts karn verklaren dat een en ander geschiedt overeenkomstig de wet. Volgens de memorie van toelichting op het. ontwerp is een dergelijke uitbreiding van de bevoegdheid der inspectie onmisbaar ter voor koming van rechtsonzekerheid. Zulks moge waar zijn ten opzichte tan deInspectie, tegen over de nechtsobjecten kan het niet anders dan de rechtsonzekerheid bevorderen, daar de eene Inspectie overbodig zal vinden wat de andere hoogst noodzakelijk acht. En dergelijke ongewenschte delegatie zal het gezag der wet, hetwelk toch reeds door de veelheid der van overheidswege geregelde onderwerpen aanmer kelijk is geslonken, niet ten goede komen. Wondermenschen behouden altijd een zekere aantrekkelijkheid voor het doorsnee publiek. Al hebben de menschen in hun leven ook nog zoo veel abnormaliteiten aanschouwd, toch zullen zij de gelegenheid niet overslaan, wan neer deze zich voordoet oni weer andere on gewone exemplaren van het menschenras te bezichtigen. Onder leiding van den hier ter stede reeds bekenden professor Henning. hebben op een bovenzaal van - het café van Ham Hoogstraat. 140, eenige van die wondermenschen hun ten ten opgeslagen, die volgens aankondiging iets buitengewoons op dit gebied zijn. Daar hebben we b.v. Frèd Baldow, een „skeletmensch" die op verschillende plaatsen door het ontbreken van spieren, heslist zoo mager is als een „lat". Bovendien heeft deze man de eigenaardigheid, dat hij aan de linker zijde zes ribben heeft, terwijl hij ook het hart niet op de rechte plaats draagt. „Prinses Kolibri" is iemand, die slechts een hoogte van 95 c.M. wist te bereiken, terwijl „Melitta", afkomstig uit de Poolstreken in heel wat opzichten van ons Germaansche ras af wijkt. Melitta heeft spierwitte haren en rood achtige oogen, die geen oogenblik in rust zijn. Bovendien kan zij in het duister veel heter zien dan hij kunst- of zonlicht-. De groote attractie van het roapje vormt echter „Marino" die met zijn voeten heel wat werk verricht-, bijna even handig als een nor maal mensch niet zijn handen. Hij schrijft, teekent landschapjes, speelt kaart en steekt met het grootste gemak een sigaar of sigaret in den mond, om die dan zelf aan te steken, zonder dat hem ook maar eenige hulp ver leend wordt. We vermoeden, dat er deze w-eek wel be langstelling voor de Awondermenschen" zal zijn. FAILLISSEMENTEN J. de Graaff, kettingsmid, Rotterclamsehe- dijk 103. Ten postkantore zijn terugontvangen in de 2e helft der maand Februari 192S: Brieven binnenland: Americain Email Foto Cy, Ovsrschie; van den Broek, Amersfoort; Be lastingkantoor Schiedam; Bureau v. d. inscbr. van motorr. Haag; Mej. M. Habermeel Zeist; Departement van Financiën Haag; Hoofd inspecteur van den Arbeid Rotterdam; 3 stuks Raad van Arbeid Rotterdam; Rade maker's Cacao en Choc. fabr. Haag; Mej. J. Reindorp, RotterdamRijksverzekerings bank Amsterdam; 10 stuks redactie Voor waarts Rotterdam; Albert Wojaczek Hoens- broek. Briefkaarten binnenland: H. De Groot Rot terdam; de Winter Deventer. Briefkaarten buitenland: T. J. Olsen Dram men. La Gioconda 't Was Zaterdag in den Grooten Schouwburg de eere.avond van den muzikalen leider der Italiaansche Opera Si-gnor Ferrari. En een eere- avond heeft deze kunstenaar, die onder de ongunstigste omstandigheden steeds nog liet Italiaansche ensemble tot een deugdelijk geheel wist te maken en vaak met zijn superieure leiding momenten schiep van diepe ontroering en hoog kunstgenot- zekerlijk wel verdiend. Hij had het heter kunnen treffen met de lang niet amettelooze uitvoering van Ponchiel- ïti's Gioconda. De muziek weet nog wel te boeden. maar wat de vertolkers ev van terecht brachten liet nog al te wenschen over. Parigi had een verkoudheid opgeloopen in d6ii trein en deed niet veel meer dan stamelen. Breviario, wiens glansrijke tenor ook nu wteer groote bekoring uitoefende, detoneerde meermalen op hinderlijke wijze. Signorina Squarzina als de oude blinde moe der was heel goed en ook de dames Cont-i en Bertola deze laatste kan liaar spel nog vervolmaken - gaven een alleszins te prij zen uitbeelding van de Gionconda en de echt- ge-noote van het hoofd der staats-inquisitie. Voor Ferrari waren een krans en geschen ken. Hedenavond Spectacle Copé tot sluiting al weer van het seizoen. Door den 8-jardgeu P. S., wonende Broersveld, is Zaterdagmiddag uit baldadigheid met een stukje staal d-e spiegelruit bekrast van de win kelierster* K in dezelfde straat. Ten nadeel® van den kistenmaker C. L., wo nende Niauwstriclit, is een rijwielplaatje ont vreemd van zijn rijwiel, dat in een loods stond van de firma B. en D. aan de Noordvest. De chauffeur J. T., wonende van Leeeuwen- hoekstraaf, heeft hij de politie aangifte gedaan van diefstal van zijn overjas, uit zijn auto, dien hij een oogenblik onbeheerd had laten staan. Zaterdagmiddag heeft ten huize van M. V. aan de Kortelaanstraat 29 een schoorsteen brand plaats gehad. Een brandweerman blusch- te den brand met een hoeveelheid zout. Geweigerd voor de port, Mej. A. F.,Roterstraat, werd Zaterdagmiddag op den Dam, door een paard gespannen voor een groentewagen in den rechterarm gebeten. Do-ordat zij zich wist los te rukken, kwam de dame met den schrik vrij, Reel I H4S 12 's Maandags repetitie Muziekgezelschap Sf. Ambrosius, 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond It. K, Damclub I. D. O., Patouaatsgebonw Lange Haven: aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. K. Gemengde Zaogvereeniglng Lorenso Perosl. Gebouw R. K. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags bestuursvergadering R. K. Mstaal- bewerkersbond „St. Eloy" .Gebouw It. K. Volks, bond. Eiken Woensdagavond R. IC Burgerjonge, lingenvereeniging „Kath. Streven". Gebouw, Kath. Kring. Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. It. S. V. Excel, sior: Gebouw R. IC Kring. lederen Woensdagavond cursus tot voorbereiding van het Leebenapostolaat. Ge bouw R. IC Volksbond. Aanvang half negen. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand ver gadering Katholiek Leven, Gebouw Katliolio- kè Kring 8 uur precies. Dinsdag 6 Maart, Buitengewone ledenvergadering departement Schiedam der Nederl. Maatschappij voor Nij verheid en Handel. Spreker prof. mr. C. W. do Vries over „het Beneden-Maas-Gewest". Ge bouw Musis Sacrum. Vergadering R. K. Bond van Handels., Kan toor- en Winkelbedienden. Lezing met licht beelden, te houden door kapelaan Jos. Bekkers, over Pompeji. Gbbotiw Katholieke Leeszaal. Aanvang half negen. Woensdag 7 Maart Buitengewone algemeene vergadering R. K. Sportvereeniging- „Excelsior". Gebouw R K. Leeszaal. Aanvang 8 uur. Donderdag 8 Maart Laatste Ontwikkelingsavond K. S. A. Spre ker de heer P. Kasteel over „Luther en wij". Gebouw R. K. Volkshond. Aanvang S uur. Dinsdag 13 Maart Algemeene vergadering R. IC Middeustands- vereeniging „De Hanze". Spreker mr. P. J. Rogaar, secretaris hoofddirectie N.V. Ned Mid- denstandsbank, Gebouw R. K. Leeszaal. Aan vang half negen. Ledenvergadering R. IC Volksbond. Bonds- gebouw, 5 Maart: Groote Schouwburg, Spectacle Coupé (Ital. Opera) 8 uur, BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 5 Maart. Officieele notee ring van de Commissie alt de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 pet. IS.— per HL. Namens de commissie voor de noteering BL J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 5 Maart. Men noteert voor melasse spiritus 100 pet. 2S.per H.L. Ruwe graansplritus 60 pet, 17.— Per H.L. Spoeling Noteering 2,20. Bij het keeren van zijn vrachtauto !s de chauffeur A. W. te Rotterdam, Zaterdag tegen het raamkozijn van een pand aan de Heeren straat, bewond door II. de J. gereden .waarhij het kozijn werd beschadigd. Gisterenavond te ongeveer elf uur ls de 22-jarige S. F., wonende Gedempte Jiotersloot 47 te \41aar,dingen, met zijn rijwiel rijdende in de richting van de Burgemeester Knappaert- laan .aangereden door den motorrijder B,, uit Vlaardingen, die in tegenovergestelde richting reed en den linkerkant van den weg hield. Bij de hotsing hrak de vork van de fiets, waar door F. een schade van ongeveer 5.— beliep. GEBOREN: 2 Maart: Petrus Hermanus, zoon van A. J. Bockkom en A, P. Bodde, Zijlstraat, Bureau KOEMARKT 4. SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: per 8 maanden ƒ3.25. per maand ƒ1.10. per week 25 cent Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en Girodienst 81440. ADVERTENTIêN 1—5 regels ƒ1.55. Elke regel meer 80 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per régel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meeT 5 ct. tol een maximum van 50 woorden, Kabouteradvert. 5 reg. ƒ0.50. 10 reg. ƒ0.75. 15 ree. 1. Incassokost, worden berekend

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1