feuilleton «assysr» SIRENEN DINSDAG 6 MAART 1928 DERDE BLAD PAGINA 2 MAARSCHALK DIAZ f UIT HET LEVEN VAN DEN MAARSCHALK I)e begrafenis-plechtigheden DE VEILIGHEIDSCOMMISSIE Een speciale getegenheidsvooi'stelling DE HOOFDINSPECTEUR VOOR DE SCHEEPVAART. Terug te 's Graveuliage NACHTELIJKE WORSTELING IN EEN" HAAGSCH PORTIEKPORTAAL Een verhaal uit de dagen van het Engelsche socialisme Italië treurt om den dood van den „redder des vaderlands", die na de debacle van Capo- retto bet Italiaansche leger aan de Piave wist te reorganiseeren en ter overwinning van Vit- toria Veneto te voeren. Een zeer kortstondige ziekte heeft een einde gemaakt aan het leven vol toewijding van „ezen groote, op wien in zoo bange uren de oogen van alle Italianen hoopvol gevestigd waren. Zaterdagavond nog woonde hij. met al wat groot is op allerlei gebied, de generale repetitie bij van de Opera Nerone, waarmee bet hernieuwde koninklijke Theater der Opera werd ingewijd. Zondagmorgen voelde de maarschalk, wiens gezondheid de laatste jaren reeds te wenschen overliet wijl hij lijdende was aan asthma, zich koortsachtig en ontbood zijn huisdokter. Deze meende, dat de ongesteldheid slechts licht was, dat er alleen sprake was van een gewone ver koudheid, welke, gezie^ den betrekkelijk nog jongen leeftijd van den lijder, spoedig zou wijken. v Do meening van den dokter werd niet be vestigd door het verloop der ongesteldheid, die steeds ernstiger werd en weldra "bleek te zijn een zeer ernstige longontsteking. De toestand verergerde Woensdag zoo sterk, dat de behandelende medicus consult wenschte van de professoren Ascoli, Quavta en Areangeli, die terstond bet ergste vreesden. De zieke, die zijn volkomen helderheid van geest bewaarde, regelde daarop met een ont boden notaris zijn tijdelijke zaken en liet daar na den pastoor van Santa Maria del Popoio, tot wiens parochie hij behoorde, ontbieden om zijn biecht te spreken, waarna hij vol Christelijke onderwerping de laatste Heilige Sacramenten ontving en spoedig het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. MAARSCHALK DIAZ voormalig Italiaansch opperbevelhebber te Rome overleden. Maarschalk Diaz werd in 1861 te Napels ge boren uit een militaire familie, welke, zooals do naam doet vermoeden, oorspronkelijk uit Spanje stamt. Zijn vader was kolonel van de marine-genie en langen tijd directeur der constructies in het arsenaal van Napels, Livorno en Venetië en liet bij zijn dood vier kinderen na, van wie Armando de jongste was. Napels en bracht vele intelligente mannen voort. Zijn vader was kolonel van do marine-genie en langen tijd directeur dor constructies in het arsenaal van Napels, Livorno en Venetië en liet bij zijn dood vier kinderen na, van wie Armando de jongste was. In 1,881 verliet deze als tweede luitenant de militaire academie en werd spoedig van den eenen graad tot den andere bevorderd. In 1889 werd liij kapitein en huwde donna Sarah Do Rosa MirabeUI. Uit dit huwelijk werden drie kinderen geboren, die de groote vreugde van den vader uitmaakten. Na de hoogere krijgs school doorloopen «e hebben, werd hij spoedig ingedeeld bij den generalen staf, wijl hij blijk gal' van zeer groote militaire talenten. In 1312 maakte bij als kolonel den Lybischen veldtocht mee en werd aan het hoofd van zijn regiment gewond. Bij het uitbreken van den grooten oorlog in 1914 stond hij aan het hoofd der secretarie van generaal Pollio en later van den generalis simus Cadorna. Tot generaal bevorderd stond hij eerst aan liet hoofd der brigade van öleua. maar werd spoedig bij het opper-eommando teruggeroepen. In Juni 191G kreeg hij het com mando der 49e divisie, waarmee bij de moei lijkste posities op den Carso veroverde. In April 1917 kwam liij aan het hoofd van bet 23e legerkorps en gaf wederom op den Carso groote blijken van veldheerstalenten. Toen na Caporetto het heele leger op de Piave terugtrok, moest ook zijne divisie volgen, maar de terugtocht geschiedde in volmaakte orde, niettegenstaande enorme moeilijkheden. Toen hij zijn troepen in de posities aan de Piave gebracht had, bereikte hem onverwacht op S Noverber zijn benoeming tot opvolger van Cadorna tot opperbevelhebber ,van het geheele leger. Terstond nadat, hij de benoeming aan vaard bad, begon hij het zeer moeilijke werk der reorganisatie, hij riep de officieren, die zich het meest bekwaam getoond hadden in zijn omgeving en herstelde allereerst de moraal onder zijn troepen. In zeer korten tijd was zijn leger, na de groote debacle, weer slagvaardig, zoodat hij de aanvallen op de Piave-posities door het Oostenrijksche leger niet groote ver liezen voor den vijand kon afslaan en weldra zelf tot do aanvallen kon overgaan, die eindig den met de eind-overwinnig van Vittoria Veneto, waardoor hij voor altijd de groote dankbaarheid van zijn vaderland verwierf. Terstond nadat Benito Mussolini de regeering van Italië in handen genomen had, werd Diaz benoemd tot minister van oorlog en ontving liij den maarschalkstitel. In November 1919 had hij het oppercom mando neergelegd en werd generaal-inspecteur van het leger benoemd. In Februari 1921 werd hij onder-voorzitter van den oorlogsraad en verder vice-president van da opperste ver- dedigingscommissie. Bij den zesden verjaardag der overwinning van Vittoria Veneto gaf de koning aan Diaz de keten van da Annunziata. Diaz bleef steeds niettegenstaande alle eer bewijzen dio hem ten deel vielen zeer eenvou dig in den omgang met ieder, een stille werker, die niet graag van zieb deed spreken, Hij was de vriend van al zijn soldaten van den hoog ste tot den laagste. Vrijdag is het lijk van den maarschalk, uit de woning buiten de Porto del Popoio afge haald. De schitterende stoet hield voor de kerk van Santa Maria del Popoio stil, waar de pastoor der parochie den zegen gaf over het lijk, terwijl de soldaten militaire eer brachten. Daarna ging hij van de Piazza del Popoio door den Corso Umberto, de hoofdstijjat van Rome recht naar het monument van Victor Emmanuel op da Piazza Venezia, waarin ook het graf van den „onbekenden soldaat'' is. Hier op het „altaar des vaderlands" werd het lijk neergezet om er tot Zaterdagmorgen te rusten en dan naar do kerk van Santa Maria degli Angeli, die meer en meer de qfficie-ele hofkerk van Rome wordt, te worden overgebracht. Hier zal de maarschalk zijn prachtgraf krijgen, maar alvorens begraven te worden zal zijn lijk drie dagen in de kerk worden geplaatst om aan liet volk gelegenheid te geven zijn hulde te brengen. ïj! De overleden maarschalk Diaz, die na den oorlog den naam van „Dueo de-Ha Vittoria" kreeg, zal op specialan wensch van Mussolini in de basiliek van Santa Maria degli Angeli, in een apart ingericht graf worden bijgezet. H Wereldarbitrage en regionale veiligheid GEN VE, 5 Maart. (VAN ONZEN COR RESPONDENT.) De volkenbondscommissie voor arbitrage en veiligheid heeft vanmiddag onder voorzitterschap van Benes haar voltallige vergadering weder hervat. Dank zij den waarlijk fcowonderemswaardigeii arbeid van de redactie-commissie en vooral van de commissie van drie: sir Cecil Hurst, Politis en Rollin Jaeciuemyn, zal de commissie morgen met liaar arbeid gereed kunnen zijn, Uit formeel oogpunt is het werk stellig een succes, doch helaas vermindert de beteekeni3 van liet resultaat dezer zitting, wanneer men zich de vraag naar practische resultaten stelt. Daar hebben' wij ia de eerste plaats de kwestie van de veel omschreven resolutie in zake het initiatief van den volkenbondsraad voor de bevordering van regionale veiMgheids- vcvdragen in den geest'van Locarno. Waaneer men den tekst der resolutie letter lijk voor zich zelf ziet, dan kan men toeli waarlijk zich slechts erover verwonderen, dat Paul Boncour doze Vrijdag zoo opgetogen aan de Franscbe pers liet zien. Da resolutie is een aansporing aan de volken- bondsvergadering om den raad uit te noodigen, het volgende aan alle volkenbondsstaten te doen weten „Ingeval staten de behoefte gevoelen, de alge- meene veiligheid, die het volkenbondaverdrag hun scheukt, te versterken en voor dit doel een veiligheidsverke-er te sluiten en voor geval de daarop betrekking hebbende onderhandelin gen moeilijkheden ondervinden, is de volken bondsraad bereid, indien een wensch daartoe hem wordt te kennen gegeven, om na onder zoek van den politieleen toestand en rekening houdend met het algemeen vrgdesbelang. zijn medewerking daartoe ter beschikking van de belanghebbende staten te stellen." Gelufckiger en krachtiger zijn drie andere resoluties. De resultaten omtrent de Duitsche voorstellen inzake het sluiten van eén collec tief verdrag betreffende de bevoegdbeden van den volkenbondsraad voor bet nemen van con servatoire maatregelen in crisistijd en het op leggen van een wapenstilstand, erkent do groote beteekenis en draagwijdte der Duitsche voorstellen en besluit de kwestie op de agenda der volgende zitting te plaatsen, teneinde den regeeringen gelegenheid te geven, ze rijpelijk te bestudeeren. De resolutie inzake bevordering van goede verkeersmiddelen tüsschen Genève en de vol» kenbondsstaten, stelt zich op 't standpunt van het rapport vail mr. Rutgers en wijst op het zeer groot belang', dat in het bijzonder de kwes tie van een machtig draadloos telegraafstation te Genève op den volkenbondsvergadermg vau September verwezenlijkt zal werden. Tenslotte kwam in behandeling het ontwerp- wereklverdrag voor arbitrage en verzoening, dat grootendeels op bet ontwerp der Zweedsche regeering van Januari is opgetrokken. AHe rechtsgeschillen kunnen aan het Haag- sche hof worden onderworpen, alle niet- juridische geschillen zullen moeten worden voorgelegd aan een permanente verzoenings commissie, zooals er tusscken iedere twee Staten, tot het verdrag toetredend, zullen moeten bestaan. Bij de discussie hierover kwam de aange name verrassing, dat lord Cushendun tenslotte toch blijvend heeft ingezien, dat hij Vrijdag te ver in oppositie was gegaan, toen de Britsehe delegatie verzet ertegen had aangeteekend, dat de volkcnbondsvergadering den tekst van zulk een verdrag zou bekrachtigen en het verdrag daarna voor alle staten, die zulks wenschen, ter o ader teek piling' op het volkenbondsseeretariaat zop openstellen. BARON SINHA. f CALCUTTA, 5 Maart. (R-O.) Baron Sinha, vroeger onderminister voor Indië en Indisch lid van het Engelsche rijksoorlogskahinet in 1918, is overleden. WERK VAN FELIX TIMMERMANS VERFILMD Kundig, tecluüseu en artistiek gewrocht Onlangs is reeds gemeld, dat plannen in voorbereiding- waren, om „Het kindeke Jcsns in Vlaanderen", van Felix Timmermans, te ver filmen. Thans geeft de secretaris van het Vlaamsche Volkstooneel in „De Standaard" hieromtrent do volgende details: Ch. de Keukeleire (de film-medewerker van „Opbouwen", die onlangs ten zeerste de aan dacht trok met zijn film „Boksmatch") aan vaardde om deze eerste Vlaamsche Volkstoo- neel-film, kinematogTatisch ineen te werken, terwijl Johan De ^Meester de algemeene regie zal waarnemen en met De Keukeleire thans reeds het scenario uitwerkt. Als filmspelera worden gebruiktal de leden van het Vlaam sche Volkstooneel en de menschen Tan Vlaan deren. Zooals het hoek van Timmermans Is: het verhaal der oneindige waarde van Jesus' geboorte gezien en beleefd in de Vlaamsche natuur en in het geheele Vlaamsche land, zal dit een film zijn waarin, midden het levende volk, bet Kindeke Jesus verschijnt, en het drama van Maria en van Jozef. Met deze film kan worden verwezenlijkt wat De Keukeleire in een soort van programma voor de ideale film in „Opbouwen" schreef, dat de film niet in het kader van het studio kan gesloten worden. Vermoedelijk zal eind April begonnen worden met de verfilming van de Boodschap van de Engel aan Maria". Het zal, in de huidige berekeningen, een film worden van een uur. Daar zal voor worden ge zorgd dat de wijdingsvolle geest en de Vlaam sche hlik zouden overgaan van het boek naar de film, maar ook is het de onwrikbare bedoe ling om geen middelmatige film te leveren, maar een kundig "technisch en artistiek kine- matografisch gewrocht dat eenige beteekenis kan verkrijgen als..Vlaamsche avant-garde- filmproductie. We voorzien dat do film tegen einde Novem ber aanstaande kan klaarkomen. DE KOOPMAN VAN VENETI In verband met het feit, dat het Zondag 11 Maart a.s. 100 jaar geleden zal zijn, dat Prof. dr. L. A. J. Burgersdijk gehoren werd, zal ter herinnering aan den grooten Neder- landschen Shaekespeare-vertaler, het Amster- damsch Tooneel (dir. Louis de Vries en W. van Korlaan Jr.) op dien dag in den Hollandsehen Schouwburg een specialë middagvoorstelling 'geven van de Koopman van Venetië. HET NEGERTOONEEL. Een tournee door Europa Naar wij vernemen is dr. de Koos, die zoo juist van zijn 2e Amerikaansche reis is terug gekeerd, er iu geslaagd, het beroemde Neger- tooneel „Povgy" voor een groote touvmée door Europa te engageeren. De tournée is bepaald tusschen Mei en September. In alle groote centra van Europa, ook in den Haag en Am sterdam, zal de troep optreden. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer Fock, is uit Helsingfors, waar hij gedu rende enkele weken in verband met bespre kingen tusschen de noordelijke landen, inzake de veiMgheidsoonventie van 1914 vertoefde, te 's-Gravenliage teruggekeerd, en heeft zijn ambtsbezigheden hervat. ■metf, «f Doodelijk gevolg EEN EISCH TOT SCHADEVERGOEDING j INGESTELD r Mr. Kosse Zegel, advocaat en procureur, op tredende namens mevrouw Casteyns, weduwe van den heer A. M. J. Smeets, wonende te s-Gravenhage, heeft een request gezonden aan <ie arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage in de zaak tusschen de gemeente 's-Gravenhage en haar overleden echtgenoot. In bedoeld request wordt uiteengezet, hoe de heer Smeets in den nacht van 5 op G April 1927 komende uit een café, 's nachts om half een zich begeven heeft in de richting van zijn woning aan de Wolmaransstraat. Het weer was fcoen zeer denker, winderig en ruw, terwijl het regende, zoodat S. zich, ge doken in zijn jaskraag en het hoofd tegen regen en wind vooroverbuigende in het donkere weer, blijkbaar in de straat beeft vergist en de aan de Wolmaransstraat evenwijdige Fisher- straat is ingeloopen, welke beide straten het zelfde huizentype vertoonen. S. is vervolgens do eerste portiektrap opge- Joopen, overeenkomstig gelegen als de trap zijner eigen woning. Terwijl bij trachtte de deur te openen, kwam er achter hem iemand de portiektrap op, die later bleek een agent van politie te zijn. Tusschen den agent en S. ontstond een korte woordenwisseling, waarna de bewoonster van het perceel den ag'ent hoorde zeggen: „dan hen je mijn arrestant", hetwelk vergezeld ging van twee harde klappen, blijkbaar met een zwaar- of gummi-voorwerp toegebracht, onmiddellijk gevolgd door een zwaren val van een lichaam, dat van het portiekportaal langs de trap op straat viel. De bewoonster van bovenbedoeld perceel opende daarop de huisdeur en zag het lichaam van S. op straat liggen en den politie-agent met een gummistok in de hand op de portiek trap staan. In het request wordt vervolgens ops^merkt, dat de dood van S. is veroorzaakt door de twee klappen met den gummistok, toegebracht dooi den politieagent en/of door den daaruit ont- stanen val van de portiektrap. Genoemde politieagent heeft erkend, dat hij verzoeksters echtgenoot 2 slagen met zijn. gummistok op het hoofd lieeft gegeven en dat daarop verzoekster's echtgenoot van de trap is gevallen. Uit het bovenstaande vloeit voort, dat de agent zonder eenige reden den dood van ver zoekster's echtgenoot heeft veroorzaakt, waar door verzoekster schade heeft geleden, lijdt en zal lijden: dat de gemeente 's-Gravenliage, in wier dienst bedoelde politieagent was, verant woordelijk is voor dozen dood; dat de gemeenteraad van 's-Gravenhage op een aan baar gericht request, waarin verzoek ster haar verzocht als schadevergoeding te be talen een som van 35 per week tijdens baar leven, subsidiair een uitkeering ineens van 45.000, afwijzend heeft beschikt; en dat de gemeenteraad elke verplichting tot gehadeveigoeding of uitkeering heeft afge wezen. De aansprakelijkheid der gemeente 's-Gra venhage vloeit voort uit het bepaalde in den derden titel van bet 3e boek B. W. en in geval van onmoedwilligen of onvoorzichtigen dood slag heeft de overblijvende echtgenoot (ver zoekster) deze vordering. Zij heeft derhalve het recht een rechts vordering tot bakomiug van schadevergoeding tegen de gemeente 's-Gravenhage in te stellen. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. De p-oiltie heeft ten huize van den arbeider H. U. te Oudepekela beslag gelegd op een com pleet distilleer toestel met een groote hoeveel heid gedistilleerd. door MAY WYNNE. 18.) Loch, naarmate de dagen vorderden, werden dezo bezoeken steeds langer. Soms werd Jack midden in den nacht wakker door voetstappen in de gang, en als hij dan uit bed sprong, volg dehij behoedzaam de lange figuur, in zijp bonte ochtendjas gehuld, tot hij onder aan de trap was gekomen, die naar het dak leidde, waar hu dan luisterde naar liet geschuifel van voe- ten die naar boven klommen. Maar toen Juni al half gepasseerd was, en de dagen nog steeds langer werden, kwam er een morgen dat Jack alleen aan de ontbiit- tafel zat. Alles zag er ais gewoon uit. van het kleinste onderdeeltje van de goed gedekte tafel tot de krant naast het bord van den professor. Alleen de meester Van het huis was afwezig. De gewoonten van een halve eeuw worden niet spoedig verbroken, en de professor was nog even slipt, als vroeger zijn vrouw ge weest was. Toen Jacit dan ook tien minuten gewacht Jiad, ging hij naar hoven. De kamer van zijn oom nas eeg, ofschoon zijn kleeren netjes over een stoel gevouwen lagen. Verrast en een beetje angstig aarzelde Jack nog, toen hij onder aan de trap stond. Hij had het nog nooit gewaagd bij zijn 0om binnen te gaan, indien deze in zijn studies of waarne mingen verdiept was. Maar do zomersehe zon neschijn stroomde door het huis - er vielen nu dus geen sterren te beloeren. val!rn?Uir!,n'71S 0UÖ° man wel il1 slaap ge- '.V. Jack herinnerde zich, hoe oom den hij telkeim°v4 ?Sy m°G seweest waa' e» hoe De professor was in slaap gevallen man ia zoo n diepen slaap, dat hij nooit meer om- waken zon tot de begrippen van onherstelbaar verlies en smart. Er lag een glimlach op zijn mooi ascetisch gelaat, dat naar het oosten ge wend was, terwijl hij tegen den rand van zijn grooten kijker leunde. Hij had waarschijnlijk naar de morgenster zitten kijken, die gesche nen bad toen Clara stierf en was toen in eens aan den andoren kant gekomen. Geen wonder, meende Jack toen hij zich bukte' om den reeds stijf geworden man recht te zet ten dat, de oude man geglimlacht heeft. HOOFDSTUK XIV. EEN TOEVALLIGE ONTMOETING. Denzelfden dag dat professor Armiston be graven werd, op het eenvoudige kerkhof van Balbury, keerde Squiro Garleigh met zijn kin deren terug naar de Manor. Susan had er zich mee belast, om den vol genden middag, toen Jack terug kwam van 'n lunch bij zijn goeden ouden Quaker vriend Marley het nieuws aan haar jongen meester over te brengen. Marley had erg veel verdriet gehad van het plotselinge vertrek vau zijn jongen vriend Jack uit Balbury. De arme Phoebe had in stilte bittere tranen geschreid, en geen kans gezien de sporen voor haar grootvader te verbergen. Ook baar vreugde bij Jack's terugkeer was even doorzichtig, en toch is het vreemd, dat noch Jamc-s Marley, noch Jack zelf, het een voudige geheim van het meisje ontdekt hadden In .liet oog van beide mannen was ze niet meer dan een kind, ondanks haar twintig zo mers, en dit was des te vreemder bij Jack, daar hij Pamela nooit als zoodanig had beschouwd. Nu kon dit zeker met recht op rekening ge bracht worden van liet groote verschil in het karakter der beide meisjes. Phoebe was lief en bescheiden, terwijl ze bijna moeite deed om baar goede eigenschappen te verbergen. Het eenvoudige Quakers-japonnetje, met de vriende lijke kap, versterkte nog de kinderlijke schoon heid vail lib ar kleine, ronde gezicht, en de groo te blauwe oogen, die zoo bedeesd in de groote wereld keken. Naast Phoebe gaf Pamela met baar trotsche, wat terughoudende natuur, meer den indruk van een bijna rijpere vrouw, ofschoon ze in derdaad twee jaar jonger was dan Phoebe. Daar kwam nog bij, dat liaar hooghartigheid, en haar absolute onafhankelijkheid haar meer stempelden tot iemand die zichzelf best zou kunnen redden, dan dat ze de hulp van een ander noodig had of zou inroepen. Maar toch had Plmebe, ondanks haar beschei denheid en lieftalligheid, reeds het vrouwen part In het lijden weten te aanvaarden, sinds zo maar al te best wist, dat Jack Armiston haar slechts als een zuster beschouwde. Toch wist ze hierin te berusten, en stelde ze zich nu tevreden, de kieiue rol die baar scheen toebedeeld, naar beat vermogen te spelen. Xe zou Jack liaar hulp en vriendschap niet ont houden, omdat hij haar nooit de verwerkelij king van een droom zou kunnen geven, waarin ze al te dwaas had toegestemd. En zeker had Jack nog nooit vermoed althans nu niet hoe Phoebe lijden moest, als hij haar in vertrouwen nam. Het nieuwtje van Susan, had onmiddellijk elke gedachte aan het kleine Quaker-meisje uit zijn hoofd gedreven .terwijl hij zichzelf kwel de met hoop en vrees, waarvan de laatste over- heerschend was. Zou Pamela van gevoelens ver anderd zijn, sinds zij elkander voor het laatst ontmoet hadden, en samen bloemetjes hadden geplukt? Zou ze nog wel eens denken, hoe ge zellig ze daar samen hadden zitten praten, on der de overhangende takken van een beuk, en allerlei lieve woordjes gefluisterd hadden, die alleen in het woordenboek van meer of minder gevorderde verliefden zijn to vinden? Zijn hart kreeg het wat kwaad, toen hij zich elk woord, elke uitdrukking, eiken vriendelij ken blik van het meisje dat bij lief bad, herin nerde, dat hij des te hartstochtelijker beminde, nu zij zoolang gescheiden waren geweest. Reeds den volgenden dag zag hij haar, terwijl hij zelf aanvankelijk onopgemerkt bleef, toen ze, in gezelschap van sir Philip Heysiake, over den duinweg reed. Zo praatten en lachten allerhartelijkst, en hadden heelemaal geen erg in het aandachtig gelaat achter een hooge struik verborgen, aan den kant van den weg. Jack zou volop gelegen heid gehad hebben om vast te stellen, dat de schoonheid van bet meisje sinds dat Jaar, nog toegenomen had, en zelfs gerijpt was tot een nog grootere lieftalligheid, indien hij niet ge-, troffen was door een onbehaaglijk gevoe! van jaloersekheid, toen hij Heyslake's openlijk be wonderende blikken ontmoette, totdat Pamela onverwachts haar rijzweep liet vallen. Ze deed een kleinen uitroep van teleurstelling, en hield den teugel in. Maar voordat sir Philip tijd had om van zijn paard te komen was Jack naar vo ren gesprongen, om de zweep op te rapen, met de slip van zijn jas af te stoffen, en aan de be zitster over te reiken. Toen hij opkeek, herkende zij hem voor het eerst, en ze sprak luid zijn naam uit. Jack! Er klonk zoowel verwondering als een harte lijk welkom in dit. eeue woord. Het meisje bloosde diep, en glimlachte. Jack's hart was even opgesprongen in een plotselinge vreugde, toen liij zijn hoed afnam. Zo had dus hun lente-dagen niet vergeten. Dat had die korte uitroep hem wel geleerd. Een beetje boos keek hij van de hartelijke oogen van het meisjo naar haar metgezel. Heysiake was erg woest, maar begroette Jack's blik met zijn sarcastisch glimlachje. Zoo, hen je weer eens terug naar Balbury gekomen, mr. Armiston? sprak hij met een duidelijke beleedigende en uitdagende, intonatie, het speet me werkelijk, dat ik je geen goeden dag meer kon zeggen, maar je had toen ook zooveel haast. Maar och, wat komt het er op aan, nou je weer terug bent? Ik hoorde juist vanmorgen, dat John Hi-den ook weer gesig naleerd is. Hij schijnt al drie dagen in het rond te zwerven. Jack's grijze oogen gloeiden. Daarvoor zult u me voldoening geven, sir Philip, sprak hij koud of ofschoon ik veront schuldiging vraag, dat ik aldus moet spreken in de tegenwoordigheid van een dame ik sla jo met mijn zweep voor die onbeschaamdheid over je gezicht. Heysiake lachte, uiterlijk erg kalm, ofschoon hij toch zeer bleek werd. Kom miss Garleigh, zei hij, terwijl hij vër- der geen acht sloeg op Jack, we moeten voort rijden. In vind het erg jammer, dat dit onaan gename voorvalletje in uw tegenwoordigheid moest plaats hebben. Het zal echter wel niet meer gebeuren, daar de wet ook nog' wat te vertellen heeft, in gevallen van bewezen mede plichtigheid aan een zeer ernstige brand stichting. Jack's woede bracht allerlei woorden naar zijn lippen, die hij daar met moeite bedwong, omda.t er op het oogenblik geen sprake was van vergelding. Maar, terwijl hij inwendig zwoer om zoo Vlug mogelijk een bezoek te brengen aan Heysiake Towers om den lafaard in dien hij werkelijk geen openlijk duel aandurfde af te ranselen, zooals hij gedreigd had. Daar daagde plotseling onvoorziene hulp op. U mag me zeker wel uw verontschuldiging aanbieden, sir Philip, zei Panyda koel, daar mr. Armiston mijn vriend is. Terwijl ze den verbaasden baronet rustig tijd*" liet om deze woorden naar best vermogen te verteren, boog ze zich in haar zadel voorover, terwijl ze Jack haar hand reikte. Vaarwel voor het oogenblik, ging ze ver der, met een lieven glimlach op haar gezichtje. Ik zal je gaarne weer eens ontmoeten als ik.niet paard rijd.Jack. Hij nam de kleine, geschoeide hand in de zijne. Hij beefde ran ingehouden ontroering, en door het contact der ineengestrengelde han den, kon dit Pamela niet ontgaan. Morgen? fluisterde hij. Terwijl hnn oogen elkander ontmoetten, wist elk, dat de eenige rendez vous kon zijn het Balbury bosch. Ik zal zien, antwoordde Pamela, Morgen of den dag daarna. Zo zuchtte even, nadat ze haai' hand uit den al te stevigen greep vrijgemaakt had. Na een kleine buiging klopte ze baar ongeduldige mer rie even in den nek, en zette aldus het trappe lende beest tot een lichten galop aan. Als sir Philip haar nog wilde bewonderen, zat er niets anders voor hem op, dan haar ach terna te rijden. Terwijl hij zich gereed maakte om dit te doen, keek hij nog even om, naai' waar Jack stonrl tegen een achtergrond van bloeiende gouden regen. Vervloekte knul, beet hij liem toe, dat zal ik je betaald zetten. Jack lachte overmoedig. U zult verstandiger doen, met eerst even de rekening af te wachten, voordat u bepaalt, voor wiens rekening het batig saldo komt. Hij bemerkte met zekere voldoening, dat sir Philip aanmerkeleijk verbleekte, toen hij zich in alle haast bij miss Pamela ging voegen. HOOFD STU,K XV. DE WRAAK VAN HIDEN. do sleutelbloemen waren verdwenen in de Balbury bosscben. Maar zoo erg was het niet, daar rond iederen hegbong of Imoestige boom stronk de zoetgeurende kamperfoelie zich slin gerde. Ch era] geurden rozen, van fluweel-don ker tot lichtroze en wit, met haar groote gouden stampers en barstende knoppen. Ook de vogels zongen in koor als om den wandelaar weer een welkom toe te roepen. Jack Armiston keek vol spanning in het rond. Er was nergens een teekeu te bekennan van het slanke figuurtje in het simpel katoenen japonnetje, dat daar eens gestaan had om hem zoo heerlijk te begroeten. Daardoor werden do bossehen ineens akelig ou leeg, ondanks den zang dei' vogels, de bloe men en het zonlicht. Waarom had Pamela haar belofte niet ge houden? Gisteren was bij gekomen om ver geefs te wachten en vandaag was liet weer het zelfde liedje. Zou sir Pliilip Juin plannen soms doorzien hebben en alles aan den squire hebben verteld? Driftig als verliefde luidjes altijd zijn, begon Ja«k zicli erg boos te maken. Hij schopte de doode bladeren tot hoopjes, verbrijzelde heel grimmig de dorre takjes onder zijn voet, en wist zicli tenslotte zelf tot zoo'u crisis van wan hoop op te voeren, dat hij besloot, om recht streeks naar de Manor te gaan, en te vragen of miss Pamela daar soms was. Er moest zeker iets gebeurd zijn, waardoor zij niet Hon komen, hij had werkelijk al zijn uithoudingsvermogen verbruikt, en trilde nu van spanning om de oorzaak te weten te komen. Ik bemin haar, sprak hij tot zichzelf en verleden, heden en toekomst lesten zich in de verhevenheid dier gedachte op. 'JU.,.:.. (Wordt vervolgd), j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 10