I DAGBLAD VOOR SGH1E&AM OMSTREKEN. a GRATIS WERZlÜiffl 51ste Jaargang Woensdag 7 Maart 192B No 15111 Dit nummer bestaat uit drie bladen BETAALT UW OP TUPj Gij ZET DAN EERST STADSNIEUWS RECHTSTREEKS DE ROTTERDAMSCHE ELECT RiCITEiTS- POLiTlEK Abonne merits gel I HINDERWET SCHOUW DEKEN A. J. C. SCHRAAG DELFTS ROEM mken vcrkrijnl VOORBEREIDING DER HEK DEN KINGS VERG ADER IN G DISTRÏCTS-ARBEIDSBEURS DE SC'H1EDAMS( TIE schüolwerktuin KOEMARKT 4 SCHEEPVAART AGENDA. Spoeling NEDERL. R. K. BOND VAN HANDELS-^ KANTOOR- EN WINKELBEDIENDE^ Bureau KOEMARKT 4. SCHIECA61. Telefoon Intercommunaal no. G8985 ABONNEMENTEN: per 8 maanden ƒ3.25. Per maand ƒ1.10. por week 25 cent. Franco per post ƒ3.75 per kwart. Atzonderlijke nummers 5 ct. Poslcbéque en Girodienst 81440. m. ADVERTENTlëN 1—5 regels 1.55. Elke tegel meet 30 ct. Reclames tusscben den tekst 60 ct, per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord moei 6 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouteradvcrt. 5 reg 0 50. 10 reg. 0.75. 15 rag. l. Incassokost, worden berekend 1 Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handed, voeten 0f oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam De kwestie van den winst welke te Rot terdam wordt gemaakt op het electriciteits- bedrijf, mede ten koste van onze gemeente, heeft ook de aandacht getrokken in de ver gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas van vorige week. Besloten werd zelfs terzake zicli met een adres tot. de Kamer van Koop handel te Rotterdam te wenden. In dit verhand is wellicht niet van belang ontbloot hetgeen wethouder van Velzcn in de raadsvergadering van 25 November 1926 opmerkte over de mogelijkheid der stich ting van een eigen clectrische centrale. Allereerst dient dan onder oogen te wor den gezien, dat we nog geruimen tijd tot 1 November 1Ü38, dus nog tien jaar ge bonden zijn aan een op 1 November 1920 in werking getreden leveringscontract., dat «e niet kunnen nnnuleercn, zonder aan Rot terdam een afkoopsom te betalen. Dit heeft, intusschen geen beslissende rol te spelen, omdat eerstens die som steeds geringer wordt, ze zou op 1 November van dit jaar 300.000 en op 1 November 1935 ƒ200.000 bedragen tweedons ze in slechts geringe verhouding staat tot. het. bedrag dat met de stichting van een eigen centrale gemoeid zal zijn en derdens ci nog wei eenige jaren zullen verloopen, voor een eventueel te bouwen eigen centrale zou kunnen werken. De cijfers welke wethouder van Velzcn bad verzameld verden overigens 'net on- omstootelijk Ixvwpj dat een eigen eleciriscb bedrijf te explolteerén zou zijn. Do verkoch te hoeveelheid stroom in K.W.U. was over 192 i in Delft 12.W1.0U0, in Leiden 18.438.800; in Haarlem 14.291.700; in Enschedé 6.888.500; in Oroninren 5.949.800; in Schiedam 8.467.891 en in Tilburg 12.8Ü5.171. Al die gemeenten zijn begonnen met. een productie, waarvan het Schiedamsehe stroomverbruik van thans een veelvoud vormt- In Delft, was de hoeveelheid geleverde stroom in 1914 onge veer 1.100.000 K.W.U., of cen ochtstc van wat Schiedam in 1924 reeds verbruikte; m Leiden bedroeg de hoeveelheid verbrui rie stroom in 1014 rond 3.900.000 K.W Uv m Haarlem 4.400.000, in Knschecle 2.300.000, in Groningen 1.900.000. De afname van Schiedam in IA* kwa overeen met de volle capaciteit van de cen trale in Delft in 1919, met tweemaal die van Enschedé, tweemaal die van ^huig en 214 maal die van Groningen m laatst genoemd jaar. Met verschillende cijfers omtrent opwek- kingskosten en gemaakte winsten vulde de wethouder voor de Technische Bedoven zijn betoog nader aan, waarvan de conclu sie was, dat wanneer het niet gelukte een nieuwe gunstige regeling met Rotterdam te treffen inzake de levering van clectrische energie door het Rotterclamsche electnci- teitsbedrijf, wij een goede zaak zouden doen met een eigen - centrale te stichten, waai- door belangrijke Laten aan de gemeente ten goede zouden komen. Wat de wethouder, vermoedelijk met. op zet, niet aanroerde, was de vraag of wij op een besluit tot stichting eencr eigen cen trale wel de goedkeuring van Gedeputeerde! Staten, eventueel van de Kroon zouden krijgen. Maar met de weigering van die goedkeuring zou dan toch zeker gepaard moeten gaan cen drang op. zoo niet een dwingen van Rotterdam om cen overeen komst tc aanvaarden, die ons cen billijk aandeel in de winsten welke het o.loctrici- teitsbedrijf voor Rotterdam afwerpt, verze kert. Dwingt men ons tot samenwerking, We zullen er ons hij neerleggen, maar dan mag die samenwerking dooi' den grooten buur niet, worden gesaboteerd op een wijze dat wij de contributie betalen en z.ij don pot verteren. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven cn andere officiëclo af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur Ingekomen zijn verzoeken van; le. de drukkerij Steens om vergunning tot uitbreiding vau de boek- en handels drukkerij in het pand O.verachiesehestraa-t 74, kadaster sectie I. no. 2529 (ged.), door bij plaatsing van 2 elektromotoren van resp. 3 •en 1 P.IC, drijvende een snelpers eu een snijmachine, en door verwijdering van 1 electromotor van 1 P.K., drijvende een snel pers: 2e. de Stoomwasseherij, Stoomver.verij en Chemische Wasscherij „De Pauw" om ver gunning tot uitbreiding van hare inrichting in het pand Stadhoudersla.au 1—3, kadaster sectie M. uo. 2874, met een benzinewasscherij in een gebouwtje ten Westen van genoemd pand, waarin wordt geplaatst 1 E.M. van 5 P.K., drijvende 2 benzinewaschmachines, 1 centviguge en 1 distilleertoestel of separator en 2 ondei'grondsche benzinetanks, elk van 1000 L, inhoud 3e. :1e N.Y. Alg. Goederenhandel v.h. Wed. Tliéo G. Borremans-Springael om vergun ning tot uitbreiding van de stoomwasseherij van poetsdoeken en ketelpakken in het pand Nieuwe Haven S7a. en b. kadaster sectie M. nos. 3326 en 3327, door vervanging van den bestaanden atoomketel van 12'A M2. ver warming sopper.v lak door een van 37 M2. ver warmingsoppervlak, dienende voor verwar ming en het drijven van 6 waschmachines, en door verplaatsing van 1 electromotor van 5 P.K., drijvende een centrifuge. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, dsn Sisten Maart a.s., des voor middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren teg'het toestaan van die verzoeken in te bréngen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de secretarie der gemeente,, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden ge nomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet over eenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeente bestuur of een of meer zijner elden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren monde ling toe te lichten. Schiedam, 7 Maart 192S. Ter algemeens kennis wordt gebracht, dat op Woensdag den 21sten Maart a.s. des voor- middags ten 10 ure, een schouw zal gedreven worden over de sloot, gelegen in het Oost- Frankeland en wel in het gedeelte begrensd door Bakkershaven, Groenendijk, Rotterdam- schendijk en Buitenhaven. Schiedam, 7 Maart 192S. 12X.-JARIG PASTOORS JlBILé In alle stilte heeft gisteren onze hoogeerw. heer Deken zijn 12 jA jarig pastoorsjubilé herdacht. Op 6 September 1915 werd de zeereerw. heer Schraag tot pastoor te Hi-lle- gom benoemd waar hij een nieuwe St. Jozef parochie gesticht had. Op 26 Februari 1920 volgde zijn benoeming tot pastoor van de parochie van O. L. Vrouw Visitatie te Schie dam, terwijl hij op 22 Mei 1922 den hoogeerw. heer A. Verhoeven O.P. als deken van het dekenaat Schiedam opvolgde. Op verlangen van den hoogeerw. heer Deken zelf Is aan het koperen jubileum van zijn pastoorschap geen ruchtbaarheid gegeven. Alleen eenige geestelijken van de stad en de leden van hot kerkbestuur, uit wier naam notaris H. B. E. Blaisse het woord voerde, zijn hun gelukwenschen komen aanbieden. DE ACTIE VOOR HET MGR. SCHAEPM AN FONDS Zooals men weet is door het bestuur van de Roomstli-KaUioliekc ICiesveree-niging, -made aanwas het eeve-eo-mité, gevormd voor de c:tt hier tittt stede to voeren actie voor het bijeenbrengen van een mgr. Sd'aaepmanfonds ten behoeve van een partijbureau voor de R. K. Staatspartij, aan de parochialte propagandaclubs varzocjrt de geldinzameling voor haar reke ning' te willen nemen.. Na liet toestemmend antwoord van de clubs werd gisterenavond «en gecombineerde verga dering gehouden van hot bestuur der R. K. Kiesvereeniging en de federatie van R. K. Pro pagandaclubs, waarin over de te voeren actie verier van gedacht, n werd gewisseld, zooals de verspreiding van circulaires en het werken met bonboekjea, iuteekefobiljettc-n en inteeken- lijsten. Medegedeeld werd, dat de groot® herdenkings vergadering, welke aan de geldinzameling zal voorafgaan, definitief is vastgesteld op Vrijdag 23 Maart en zal worden gehouden in de groote zaal van den R. K'. Volksbond. De toezegging van twee eminent® g^t-er-ers, pater B. II. Mol- kenboor, O. P., lector aan de R. K. Universi teit te Nijmegen cn dé heer' J. B. Bomans, lid der Tweede Kamer, Is verkregen om op dien avond de figuur van dr. Sdhiaepman te belich ten. De gezamenlijke kerkkoren der stad zullen den avond opluisteren met de uitvoering van het Veni Creator van Jos. Beltjens, het Sint LiduinaHed. van A. Veugele-rs en het Jesu tlul- cis van Kathe. Door den voorzitter, den heer Th. Mouwens werd nog aan de federatie verzocht in de pro- pagandaclub ter sprake te willen brengen de splitsing der kiiesvereeniging in parochiale af- deelingaa en hun gedachten te wi-llen laten gaan over de mogelijkheid, van de vorming van bestuiten voor die atdeeilingen. Aangeboden arbeidskrachten: aanhouders, aut. branders, aut. lasschers bankwerkers, betonwerkers, boekbinders, boekhouders, bran- dersknechts, broodbakkers, chauffeurs; ddstil- iateursknechtselectriciëns; glasblazers; grondwerkers; kistenmakers; kuipers; klin ker ikoperslagerskantoorbediendenletter zet '.ars; lood- eu zinkwerken; losse werk lieden; metselaars; metaalboorders; machi nisten; monteurs; magazijnbedienden; mole naars; mouters; opperlieden; plaatwerkers; ponsers; schilders; stukadoors; sigaren makers; scheepsfitters; scheepskolters •scheepstimmerlieden; smeden; stellers; sto kers; timmerlieden; transportarbeiders; va rensgezellen; voerlieden; vuurwerkers; win kelbedienden; zand- en leemvormer en zakken dragers. Men schrijft ons: De voorbereidende werkzamheden tot het teeltklaar maken van den grond voor den Schiedamschen schoolwerktuin, zijn In vollen gang. Zoo men weet, stond de gemeente raad aan de vereeniging voor school- en werktuinen te Schiedam een H.A. grond af, gelegen in het Sterrebosch tegenover de bosehwachterswonïng, met het doel daarop werktuintjes voor de leerlingen der hoogste twee klassen van alle scholen aan te leggen. Begin Februari werd dit terrein door des kundig® hand diep omgeploegd en eenige weken daarna voor da eerste maal geëgd. In overleg met liet bestuur van bovengenoemde vereeniging werden daarna van gemeente wege eenige arbeiders te werk gesteld om het terrein van rietwortels te zuiveren en den grond met een flinke dosis mergel ter bemesting bestrooid. Er volgt dan nog een flinke omwerking met de eg en zuivering van onkruidwortels. Het bestuur is reeds weken zeer diligent, vindt trouwens In de voorbereiding voor het welslagen van rij'1 plannen werk te over. Een enkele belangrijke gift werd reeds toegezegd voor het in orde maken van de tuinen. Voor afrastering, verkaveling, loods, tuinbouwwerktuigen zaden, enz., is ongeveer 2000 noodig. De burgerij toone nu, dat ze dit bij uitstek cultureele werk naar waarde zal weten te schatten, door lid te worden, of met een bedrag ineens steun te verleenen. De minimum contributie is één gulden; dit bedrag is met opzet zoo laag gesteld, opdat letterlijk ledereen als lid zou kunnen toe treden. '1918 E- H. B. O. - 17 April 1928 Dinsdag 17 April aanstaande is het 10 jaar geleden, dat hier ter stede een af dee ling van de Ned. VereeuigSng van Éérste Hulp bij Onge lukken werd opgericht. Ter herdenking van dit 10-jarig bestaan, heeft genoemde afdeeling beslaten, om op Za terdag 21 April een grooten natlonalen wed strijd in 't verleenen van E. H. B. O. te doen plaats hebben, van 's morgens 9 uur tot des middags 5 uur; waartoe uitgenoodigd zijn alle rereemigingen op het gabled van E. II. B. O. uit verschillende plaatsen in ons land. Op deze uitnood!ging is bericht 'gekomen, dat er een 26-tal groepen, bestaande uit vijf per sonen, zulten deelnemen. Iedere groep heeft een denkbeeldig ongeval te behandelen. De beoordeeling geschiedt door twee jury's, e-lk bestaande uit drie hoeren doc toren. De prijzen bestaan uit medailles en een wis sel beker, welke reeds één keer is gewonnen door de afdeeling Schiedam en een keer dooi de afdeeling Groningen. Na den wedstrijd wordt een feestavond gehou den. Wedstrijd en feestavond zullen plaats hebben in 't gebouw „Eendracht". Het doel van dezen wedstrijd is, in de eerste plaats, om de kennis ten opzichte van E.H.B.O. aanmerkelijk te vergrooten, welke vermeerder de kennis zeer zeker ten goede zal komen aan de lijdende menschheld, en ten tweede, om op dezen wedstrijd te laten zien hoe goede E. H. B. O.'ers bij werkelijk ernstige ongeval len moeten optreden. Van d® oprichting der vereeniging is dui delijk gebleken d-a.t rij niet gemist kan en mag worden, omdat het aantal aanvragen om hulp bij ongevallen steeds ©rooier wordt. I-Ioevele nienschen tevens zijn er al niet go- red geworden door leden van E. H. B. O., ge durende haar 10-jarig bestaan, drenkelingen, gas verstikkingen enz. Velen waren met in spanning van alle krachten, gedurende vele uren, door .toepassing van kunstmatige adem haling in 't leven behouden, die anders bij niet- deskundige hulp onherroepelijk verloren zou den zijn geweest. Hoevelen hebben het behoud van hun lede maten te danken aan hat direct en deskundig optreden van leden van E. H, B. O.? Hoevelen hebben hun leven te darken aan E. H. B. O., die door verschillende ongevallen werden getroffen, waarhij direct ingrijpen nood zakelijk was, zooals vergiftigingen, verbran dingen enz. Aan materiaal heeft de afdeeling uitstaan 12 groote verhand-kisten, 2 ra-clet'brancards, 2 zuur stofkoffers, eraüge verba-ndtrom-mel-s en een aantal draagbaren, welke op verschillende plaat sen in de stad voor gebruik gereed staan. Er worden per jaar pl.m. 250 ongevallen door houders van verban-dkisten behandeld. Dit is de reden waarom de afdeeling beslo ten heeft om de herdenking van het 10-jarig bestaan feestelijk te vieren. Te dezer gelegenheid roept E. H. B. O. de medewerking der Schiedammers in, om de zoo nuttig werkende vereeniging te steunen, hetzij door een bijdrage, hetzij door toe te treden als donateur met een jaariijksche minimum bij drage vau 1.50,. De voorbereidende werkzaamheden tot het trop, Oostsin-gel 82, zal zich gaarne met de in ning der geldelijke toezegging belasten. DE LAATSTE ONTWIKKELINGS AVOND VAN DE K. S. A. burgerlijke STAN1) Aangifte van 56. Maart GEBOREN: Matthia Chr. d. v. H. J. Knip- scheer en M. M. W. vta Zanten, Hoofdstr. Nicolaas, Chr„ z. van N. C. Philippa en M. F. Geerlings, Strijensehestraat Adrlana D. Th., d. van W. L. van Son en J. H. A. van Zon, Fabriplei-n Johannes M., zoon van G. P. Waaraan en M. A. A. Kuil, Hoflaanslr. Willem, zoon van A. van der Vlies en M. Meijvogel, Kinderbuurt Willem, zoon van M. Schneider en P. van Leeuwen, Singel De medewerking van Lorenzo Perozi" Zooals men weet heeft onze R. K. gemengde zangvereeniging Lorenzo Perosi haar mede werking toegezegd voor den laatst en ontwik kelingsavond, welke in dit seizoen morgen op initiatief van de K. S. A. wordt gehouden. „Loren-zo Perozi" verheugt zich, we constatee- ren he-t met bijzonder genoegen, weena bevre digenden welstand. De frische gloed, welke in de vereeniging is gevaren, houdt aan, het ledental blijft groeien; de repetities worden goed bezocht. Kortom alles duidt er op, dat o-nze gemengde zangvereeni- ging een nieuwen Moei tegemoet gaat. Ze zal Donderdag ten gehoor® brengen het „Popule meus" van Palestrina en Avondlied van Fr. Abt. We vermoeden dat ook liet nieuwe optreden van Lorenz-o Perozi voor velen een aansporing zal zijn de toegang is voor alle katholieken vrij om Donderdagavond naar het gebouw van de-n R. K. Volksbond op te gaan. En het onderwerp dat de heer Kasteel zal Inleiden èn de hernieuwde kennismaking met „Lorenzo Perosi" zullen hun aantrekkings kracht uitoefenen. irt.'rmiiiiiniiliiliilili.» 1"B EVENTUEELE KLACHTEN over Bezorging of over incas- seering van abonnements gelden gelieve U te richten aan de ADMINI STRATIE van de NiEUWE SCKiEDAMSCHE COURANT Te Schiedam, 6 Maart, aangekomen: s.s. Oltowa, van Oslo om hier te dokken in de Wilhelminahaven. Van Schiedam, 6 Maart, vertrokken: s.s, Falembang, naar Bangkok. Van Schiedam 7 Maart vertrokken: Eng. s.s. City of Singapore, met stukgoederen naar Hamburg. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, S uur, R. IC. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. IC. Damclub I. D. O., Patonaatsgebouw Langs Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. IC. Gemengde Zangvereeniging Lorenso Perosi. Gebouw R. K. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags bestuursvergadering R. IC. Metaal, bewerkersbond „St. Eloy" .Gebouw R. IC. Volks bond. c Eiken Woensdagavond R. IC. Burgerjonge, lingenvereeniging „ICatli. Streven", Gebouw ICath. ICring. Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond van 7 uur tot hall 9 zitting bestuur Spaarfonds R. IC. S. V. Excel sior; Gebouw It. IC. ICring. lederen Woensdagavond cursus tot voorbereiding van hot Leekenapostolaat. Ge- bouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand ver gadering Katholiek Leven, Gebouw Katholie ke Kring S!& uur precies. Heden Buitengewone algomeene vergadering R. IC, Sportvcreeniging „Excelsior". Gebouw R IC. Leeszaal, Aanvang S uur. Doutieudag 8 Maait Laatste 'Ontwikkelingsavond IC. S. A. Spre ker de heer P. Kasteel over „Luther en wij". Gebouw R. K, Volksbond. Aanvang 8 uur. Dinsdag 18 Maart Algemeene vergadering R. IC. Middenstands» vereeniging „De Hanze". Spreker mr. P. J. Rogaar, secretaris hoofddirectie N.V. Ned Mid- denstandsbanlc, Gebouw R. IC. Leeszaal. Aan vang lialf liegen. s Donderdag 15 Maart Groote propagandavergadering van de R. IC, Radiovereeniging „St. Liduina", 3 Donderdag 29 Maart 1 Ledenvergadering R. IC. Volksbond. Bond»- gebouw. BEURS VAN SCHIEDAM Montwyn SCHIEDAM, 7 Maart. Officieele notee. ring van do Commissie uit de Kamer ras Koophandel. Moutwijn 46 pet. IS.per H.L. '-sr Namens de commissie voor de noteering EL J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 7 Maart. Men noteert VOOE melasse spiritus 100 pet. 28.per H.L. Ruwe graansplrltus 60 pet. ƒ17.Per ILL. Noteering 2,20. J Gisteravond hield de afd. Schiedam in het gebouw van de R. K. Leeszaal een vergade- ring voor laden en introducées waarin als «pre. ker optrad kapelaan A. J. M. Bekkers met ais onderwierp„Pompeji" Nadat de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze door den voorzitter was geopend gaf ka. pelaan Bekkers aan de hand van een aantal lantaarnplaatjes verschillende bijzonderheden over de nieuwe en oude stad aan de G-olf tan, Napels, daarbij vooral op de be-idensche be schouwing de aandacht vestigend. Aan het slot van zijn lezing wees hij dan ook op het gewel dige werk, dat door de Kath. Kerk is ver richt om die heidensche cultuur, waarvan wij nu na zooveel eeuwen den omvang nauwelijks meer onder ons begrip kunnen brengen, te be» strijden. De flink bezochte vergadering dankte met een hartelijk applaus kapelaan Bekkers vooC zijn interessante en leerzame uiteenzetting.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1