wisselkoersen te Rotterdam n IPSmm, mi <Jm tüwMm WOENSDAG 7 MAART 1928 EERSTE BLAD PAGINA 3 Uil VLAARD1NGEM UT KEÏHEL UIT MAASSLUIS urr BLEiswu** JAM TGOROFt ZÏJN UITVAART EN BEGRAFENIS EEN ETDRUKWEKKE NDE PLECHTIGHEID mm Za* wm W V ItOTTERDAMSCHE RECHTBANK. (Strafzitting van 6 Maart) Inbraak. Na de schorsing heeft terecht gestaan de 30-jarige goudsmid A. O. M. R., gedetineerd en recidivist, vvien ten laste was gelegd dat hij in den nacht van 11 op 12 December j.l. had ingebroken in den manufacturenwinkel van E. v. d. Veen aan de Getempte Staak, waar hij een bedrag van 4.50 had gestolen Verdachte btfcende. Uit armoede wa.s hij er toe overgegaan weer te gaan stelen. Na verhoor van getuige B. v. d. Veen, achtte hat O. M., waargenomen door mr. C. F. N. Gombanlt, bet ten laste gelegde bewezen. Uit bet rapport van het Nederlandsch Genootschap tot zedelijke verbetering van Gevangenen blijkt, dat verdachte steeds een leven geleld heeft dat niet in verhouding stond tot de hem ten dienste staande middelen. Ook overigens luidt het rapport niet gunstig. Het O. M. requireerüe daarom eon gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. Mr. J. H. .Westerman, verdachte'» raadsman, refereerde zich aan het oerdeel van da •rechtbank. Uitspraak 20 Maart a.s. Diefstal. Daarna moesten zich verantwoorden de 21-jarige varensgezel C. A. v. A. en de 23-jarige varensgezel J, P., beiden gedetineerd en recidi vist, terzake dat zij op 30 December een. winterja3 hadden gestolen ten nadeel© van Da, S. H. N. Gorter, uit zijn huis aan de I-Ioflaan. Verdachte v. A. was bij den domino oen kaartje gaan halen voor het Leger d.es Heils. Toen hij weg was gegaan, had lnj de deur open laten staan, zijn kameraad gewaarschuwd, dat hij moest uitkijken, waarna bij weer naar binnen was gegaan om de jas weg te balen. Zij hadden het kleedingstuk voor drie gulden aan een Noorschen zeeman verkocht. Verdachten hekenden. P. verzocht den dominé „een goed woordje" voor hem te doen, hetgeen nog al eenige hilariteit verwekte. Het O. M. wees er in zijn requisitoir op, dat het Leger des Heils meent, dat verdachten nog wel op bet rechte pad geffblpen kunnen worden. Dit in aanmerking nemende, Vequirear- de het O. M. tegen hen respectievelijk 6 en 4 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. De verdediger, mr. A. Blom, sloot zich bij het requisitoir van den officier aan. Uitspraak 20 Maart a.s. Op zijn zoon geschoten. Aan den 55-jarigen caféhouder A. J. S. was ten laste gelegd poging tot doodslag op zijn zoon. Verdachte had in den nacht, van 3 op 4 December met een revolver enkele schoten op zijn zoon gelost. Een der kogels had hem ln den nek getroffen. Hij was echter niet levensgevaarlijk gewond. Verdachte bekende. Hij vertelde dat zijn zoon, die bij hem inwoonde, lxern herhaalde malen het leven lastig maakte. Dien avond had zijn zoon hem het huis uitgejaagd. Hij was toen zoo woedend,.geworden, dat hij niet meer wist wat hij deed. Wel kon hij zich herinneren dat hij een revolver^ getrokken had en in het wilde weg had geschoten. Het was zijn be doeling geweest zijn zoon vrees aan te jagen. Spijt kan hij er niet ever gevoelen. De zoon van verdachte, als getuige .gehoord, gaf toe dat bij zijn vader de kamer had willen uitgooien. Daarop had zijn vader op hem ge schoten. Hij bad ai dikwijls pogingen gedaan bet huis te verlaten, waarin bij echter door geldgebrek niet. geslaagd was. Een dochter van- verdachte verklaarde, dat baar broer nog al eens dronken was en zich dan onhebbelijk tegenover zijn vader gedroeg. De vrouw van verdachte weigerde getuigenis at te leggen. Nadat nog een tweetal getuigen waren ge hoord, dia do schietpartij hadden bijgewoond, nam liet O. M. requisitoir. Spr. noemde liet misdrijf zeer ernstig. Alles is nog betrekkelijk goed afgeloopen. Don zoon treft zeker^ oven veel schuld als den vader. De mogelijkheid van oen voorwaardelijke veroordeeling is over wogen, maar verdachte weigert zich onder toezicht van een vereeniging tc stellen. Spi'. kwam daarna tot een bespreking van do vraag of opzet aanwezig kan worden go- acht. Spr. meende dat dit zeker bet geval is, al ontkent verdachte bet. In aanmerking nemende de omstandigheden, waaronder het feit .Is geschied, requiremle spr. terzake van poging tot zware mishandeling oen gevangenisstraf van zes maanden. Verdachte gaf als-zijn meenlug te kennen, dat. hij geen straf verdiende. Uifsprmk 20 Maart. Dit L. til- Ten slot te hoeft terecht gestaan de 25-jarig-a koopman M. A. v. d. P., wien ten laste was gelegd dat hij op 20 October een kinderwagen had gestolen ten nadeele van mej. G. C. de Vaal. Subsidiair was verdachte heling ten laste gelegd. Verdachte beweerde, dat hij het wagentje op straat van ic-mand voor een kwartje gekocht •had. Hij noemde een naam, die blijkbaar ver zonnen was. Voor 0.50 had hij bet ding- weer verkocht aan J. H. Straatman. Getuige Straatman bad het wagentje op zijn beurt weer verkocht aan H. Eshnys voor 1.50. Deze laatste getuige vertelde dat hij het wagentje in zeer wrakken toestand gekregen bad. Hij had het weer in orde gemaakt. De benadeelde juffrouw vertelde, dat zij bet "wagentje voor een winkel In de Piekstraat bad êezet, toen zij een boodschap ging doen. Toen zij terugkwam was het verdwenen. Het O. M„ waargenomen door mr. J. S. Lo-ke, achtte sclntldhellng bewezen en requi- veerde te dier zake een geldboete van 20 subs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak 20 Maart a.s. Londen 12.12%; Berlijn 59.35; Parijs 9.77ji;' Helste (Belga's) 34.65; Zwitserland 47.85; Amerika 2.48 Jó; Oostenrijk 35; Denemar ken 66.59'; Zweden 66.70; Noorwegen 66.21; Spanje 11,55; Italië 13.14. DE WINKELWEEK Maandagavond is ten stadhuïze de winkel week o.Acisel door den burgemeester ge opend. De burgemeester hield een korte rede, waarin liij er zijn ingenomenheid over uit sprak, deze winkelweek te kunnen openen. Spr. acht den middenstand van groote waarde voor het maatschappelijk leven. Ten slotte uitte spr. zijn beste vrenschen voor bet welslagen en verklaarde de winkelweek voor geopend. De voorzitter ven hot uitvoerend comité, de heer N. Verboom, schetste de moeilijkheden waarmede de middenstand te kampen heeft om zich staande te houden. De middenstand heeft vaak gebrek aan kapitaal. Maar niettegenstaande dat, geeft men den strijd^niet op, maar komt juist tot grooter krachtsontwikkeling. Deze winkelweek moet daarvoorhetb ewija zijn. F>pr. eindigt met de beste wenseben in bet bijzonder voor den middenstand en voor de gemeente in het algemeen. De heer J. H. v, d. Linden, v. d. Heuvell, voorzitter van de Kamer van Koophandel, spreekt nog enkele woo den van waardeer l-.g voor het werk van dan middenstand, waarna, eenige ververscbingcn werden rondgediend. Intus'jchen had zich een or.cfalenbare menschenmassa op de Markt verzameld, de muziek en de rijtuigen arriveerden on onder gejuich van het publiek starden B'. en W.. bestuur en hst comité, in, om een rijtoer door de stad te maken. Den heelsn avond bleef er veel volk op de been en de etalage's trokken veel belangstelling. Gk ter middag verscheen er tot tweemaal toe. een vliegmachine boven de stad, die ieteren keer duizenden strooibiljetten uit wierp. A. G. VAN VLIET. Wogsas vertrek uit deze gemeente beaft bet R. IC. raadslid A. G. van Vliet bedankt als gemeenteraadslid en als lid van Kamer van Koophandel en Fabrieken voor den Be. neden-Maas Tevens heeft de heer van Vliet zijn functies als secretaris vi-4 den Kieskring Dordrecht en a,ls lid van het It. K. Parochiaal Armbestuur, van de St Viucentiusvereem- ging en van het R. K. Schoolbestuur neerge legd Katholiek Vlaardingen verliest in den hoor van Vliet een vooraanstaand perseen op poli tiek, sociaal en charitatief gebied. „KRACHT" Vrijdagavond a.s. 8 uur zal in de Beurs- zaal van het Handelsgebouw worden vertoond de nog niet voor publiek vertoonde film „Kracht", waarbij de heer Winkler een lezing- zal houden over middeldruk-motoren. Deze film gaat uit van de Kromhout motoreu- fabriek D. Goedkoop Jr. te Amsterdam. SPIJSKOKERIJ. De vorige week zijn door de Vlaardingsc.be Spijskokerij 1500 poroties warme soep aan be- hoeftigen uitgereikt. BAD EN ZWEMINRICHTING. In de gehouden algemeen© vergadering werden als bestuursleden herkozen de beer en Cb G-eelen en J. v. d. Heul. Tot voorzitter werd herkozen de heer J. II van Linden v. d. Heuvell. De exploitatierekening over 1927 werd vastgesteld. De. ontvangsten bedroegen mot inbegrip van da gemeentelijke subsidie, groot V ƒ2450, ƒ4823,02; de uitgaven ƒ4779,48, zoodat de rekening sluit met een veordeelig saldo van ƒ43.54. Hierna werd het jaarverslag uitgebracht. Uitgeloot zijn 4 aaudeelen van de obligatie, leening. Hot zijn de nrs. 2, 47, 49 en 115, zoo dat de obligatieleening nog pijn. ƒ11.000 draagt. Naar aanleiding van een verzoek van den Vlaardingscbe Zwembond en een dito van enkele dames, werd de gelegenheid voot zwem men in de morgenuren voor de dames «enigs zins uitgebreid VISSOHERIJ De te IJmuiden binnengekomen beug- schepen beao raden VL SS, C. Storm, 1507; VL 195, A. Poot. 2000VL 199 A. v. Roon 1633 VL 196,. A. Visser, 1300; VL 208, .T. Roo- denburg 1&00. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 13 Maart GEBOREN: Lena M., dochter van M. de Bruijn en W. Mos, P. K. Drossaarstra&t Willem, zoon van W. Oostveen en A. J. van Vliet, P. K. Drossaartstraat Rocus. zoon van A. Aalders en A. van Opstal Piet Heinstraat Frederika, dochter van R, J. van Leersum cn M. R. Kreber, Donnestr. OVERLEDEN: Pieter van Hoeren, S3 j„ Wed. van T. Rootlenburg, Éebobothstraat. L. T. B Zaterdagmorgen zal na de H. Mis van 8 uur een vergadering in de zaal worden ge houden van den R.K. Land- en Tuinbouwbond De vergadering is ook toegankelijk voor niet. leden. Met hot oog op de verschillende welk- contracten welke dezer dagen aan de melkvee, houders zijn toegezonden, is het bijwonen van deze hoogst belangrijke bespreking voor lede. ren melkveehouder nuttig en noodzakelijk, ZOMER AVONDCONCERTEN. Gisteravond heeft ten gemeentehnïzc een conferentie plaats gehad tusschcn den burge meester on de heeren J. Olsthoom, H. v. d. Loo en W Poot. resp. voorzitter van het R. K. Fanfarecorps „St. Radboud", bet Harmoniege- zelscbap „Kunst en Vriendschap" en de Gem. Zangvereeniging „De Lofstem". Het doel van deze conferentie was, om in samenwerking met het'gemeentebestuur, te komen tot oprich ting van een groote muziektent, welke ge plaatst zal worden op het dorpsplein en waar de teie bovengenoemde Vereeuigingen dezen zomei\gezaraenlIjk concerten zullen geven. De burgemeester heeft hiervoor zijn volle mede. werking toegelegd, BURGERLIJKE STAND. GEBOREN 2 Maart. Maria Joaepkina, d. van J. A. v, Winden en J. M. C. van Mlt. 8 Maart Cornelia Jacob», J va» a. Hefdra en G. v. d. Helm, GEK RENTER AAD De raad dezer gemeente is tegen a.s. Vrij dagavond in openbare vergadering opgeroepen. Alsdan zal het voorstel van den heer Rossen gesteund door 10 andere raadsleden, in be handeling komen, betreffende het benoemen van een commissie van onderzoek ten aanzien van bet annexatie-vraagstuk. V. D. L. De voetbalvereeniging V. D. L. hoopt in ■Vlei, Juni enJnli nederelaagwedst: ijtkn te .-pe len in drie afdeelingen. De prijzen welke beschikbaar zijn, worden direct eigendom. Zij bestaan uit le afil. Een gouden V. D. L.-schild, 2e prijs zilveren beker; 2e afdeeling Een zilveren beker eu een zil veren lauwertak en een zilveren r:. brille 2e prijs. Ter gelegenheid van het 10-jortg bestaan worden grooVsche feesten op tor v.- -at, welker hoofdfeeetdng zal vallen op Zzd g Mei. BURCERW; CHT De burgerwacht „Elci v ijk" 'd Maandag' j.l. in do O.L.-rchool haar rL. tr'ne verga dering. Aanwezig waren 34 letten n de 125. Wegens ongea Vldhcid van hen set. stans bracht de waarnemend cecr. iaria Ce beer J. v. Moarib, bet jaarvet 'ng uit. Daarna volgde rekening' en verantwoording van den penningmeester wiens bcei-en en be scheiden door de boeren II. N. Bos en Adv. v. d. Heuvel werden nagezien en ia c Ie bevonden Vervolgens kwam aan de orde verkiezing van bestuursleden. De aftredende leden J. v. Mourik, Th. Ammerlaan en J. v. d. Linden wer den herkozen. Besloten werd den plaatselijke» wedstrijd te houden op Maandag 19 Maart a.s. In de scbie-tcommisris werden boacr-md bur gemeester J. Baan als voorzitter, en verter als leden de heeren A. Droeg T. Breugem Dan. J. Noortem. ESN BEZOEK AAN ZIJN HUIS. Maandagmiddag hebben wij 'n bezoek ge bracht aan het huls van Jan Toorop, waar thans zijn stoffelijk overschot ligt opgebaard. Terwijl mevrouw Toorop, die zich bewonde renswaardig weet te beh-eerschen bij den gvoo- Un slag die haar trof, voor de vele besprekin gen die zij voeren en regelingen die zij treffen moet, herhaaldelijk werd weggeroepen, wacht ten wij in de achterkamer van hef benedenhuts onze beurt om even bij den dooden meester te worden toegelaten. Er kwamen van tijd tot tijd bezoekers, meest familieleden van Toorop. Op tafel lagen de vele schriftelijke bewijzen van deelneming: telegrammen uit alle deeleu der wereld en pakken brieven. Ondertussclien vertelde mevrouw Toorop ons het relaas van de ziekte, die baar man ten slotte heeft weggenomen. „Een lijden van jaren", verzekerde ons mevrouw Toorop. En wij, die hem zoo dikwijls op zijn atelier bezoch ten, herinnerden ons, hoe hij onder het praten soms opeens naar zijn bean grijpen kou en zijn gelaat dan vertrokken was van pijn, wij zagen hem weer voor onzen geest op dien snikheeten zomerdag nu al weer eenige jaren geledeu, toen hij vertelde dat bij dat drukkende weer de pijnen niet te dulden waren en hij draaide en schoof ln zijn stoel, niet wetend waar hij het zoeken moest. Maar dan was hij steeds nog zoo vroolijk en opgewekt., dan kon hij nog zoo uit de hoogte spreken over die „lammelingen van beenen" en lachen en schertsen en het lot zegenen dat hem aan zijn huis en zijn werk bond, dat zijn bezoeker toch niet ten volle begreep hoe heroïsch hier gestreden werd tegen een sloopende kwaal. Het is een lijden van jaren geweest., dat steeds verergerde. Vóór de catastrophe eenige dagen voor Kerstmis, baarde de toestand reeds ernstige zorgen. Toen heeft Toorop reeds eenige malen duizelingen gehad, die noodlottig haddon kun nen afloopcn. Eenmaal, toen Josephine, de meid, hem in zijn wagentje hielp, is hij zelfs op straat gevallen en moesten een paar juist passeerende politie-agenten hem ophelpen. Aldus was lang te voren al te vermoeden, dat het einde naderde. Met Nieuwjaar ongeveer lekte het uit, dat de toestand zeer slecht geworden was. En sindsdien hebben de vele berichten onze. Iezer3 op de hoogte gehouden van het verloop der ziekte, welke met een op-en-neorgaaml afnemen deT krachten gepaard ging. Tot den laatsten tijd toe is Toorop heidei van geest gebleven. Toen hij reeds in het zie kenhuis was opgenomen, heeft hij nog ver scheidene malen de II. Communie kunnen ont vangen, alleen de laatste dagen niet meer, wijt hij niet meer slikken kon. Toen wij de voorkamer betraden, waar het stoffelijk overschot is opgebaard en wij Toorop daar zagen liggen ln het kaarslicht, schrokken wij van zijn geheel vermagerd uiterlijk. Wel vreeselijk moet hij geleden hebben, dat deze breede, sterke man zoo kon afvallen. Alles is smal aan hom geworden, zoo heeft de ziekte gewoed. Maar het edele gelaat, met de witte lokken en den fijnen baard, ia nauwelijks van kleur veranderd en beeft een zeer rustige eu vredige uitdrukking. In de kamer, waar rondom de wanden vol hangen met zijn werk, «merendeels uit zijn jonge jaren, heeft men de bloemen gezet die men hem schonk. Op een kussen liggen de rid derkruisen en medaljes, die hem werden vereerd. We bezochten ook nog even het atelier, een holle en kille ruimte nu de meester er niet meer is. Deelneming van het Koninklijk Huis en de Regeering H. M. de Koningin heeft in een schrijven aan mevr. Toorop Haar bijzonder leedwezen doen betuigen bij het overlijden van den beer Toorop, „ln wtien bet vaderland een groot kunstenaar verliest." De minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, mr. Waszink, schreef o.m. bet vol gends in zijn tot de weduwe gericht-en brief van deelneming: „....iemand (is) van ons heengegaan, wiens plaats door geen ander is te vervullen. Volk «s Regeering van Nederland vereenigea zich la droefheid over bet verliet van een ter meest-uitnemend# onzer kunste- naars."' it aj'if- -~m1" rl' -ftsöjüfJ —aai caja-ota-.- Na bet heldere oh zonnige weer van de- laatste dagen, hing vanmorgen een lood grijze hemel boven den Haag. Reeds vroeg was bet druk en bedrijvig in de Elandstraat voor de kerk van 'Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen, de parochiekerk van Toorop in zijn laatsten levenstijd, waar nu de plechtige uitvaart dieast en voor hem zijn gehouden Toen wij om vóór half tien de groote, ruime kerk van de Paters Jezuïeten ia raden, was het er al zeer vol met belangstellenden, die het reusachtige schip en de zijbanken vulden. Voort durend kwamen officii ele persoonlijkheden en beleende figurc-n uit de katholieke .weid en de knnstkrii ?n rich bij (i. aanwezigen voegen. Achter in de kerk varen de kransen en bloemstukken m-rralegd, die men in deze dagen jJen overleden meester heeft vereerd. Het waren er zooveel, dat een heel perk van bloemen on-fstaan wc.s, dat geurde als een len'- 'ufn. We vonden kraa c-n mstukken van het Gemeentebestuur van 's-Grav. nhege, waaraan een lint bevestigd was in de stedelijke kleuren, van den Haar relt au Kunstkring waarvan 7 oor op mede-oprichter was, van Fan- art .Uinn, dat hem onder rijn core leden had opt'enemm, van het Concert a-ebonw ia An? rdntn, van de Koninklijke Kunstzaal Kleykamp in dm Haag, van het Genootschap Archftec'ura at Atuicitïae in Amsterdam, van uen Band van Noderlaud- eche Architecten, van den Holinndsehen Kun stenaarskring, van Art! et Amiciiiae tc Anxter- dam. van de Ver eniging tot Bevordering der j Graphteche Kunst, van da Vereen iging voor Amhacüts- en Nijverheid-kunst, van het Genoot schap van R. K. Kunstenaar.; ia den Haag, van den Neder;aadst'hen Kring vat) Beeldhouwers, van het schildergenoo sehnp „De Gnafhartkelij- ken", van het Genootschap Pi ara in Dordrecht, van de directie der voormalige kunstzaal „De Birkel" in den Haag. Nog voortdurend werden er kransen en bouquetton aangedragen. En tusschen al die dikwijls pompeuse bloem stukken van groote pracht en kostbaarheid lag een fijne ruikar witte bloemen met bruine beukeblaren. Het was een afscheidsgroet van de kleinkinderen en hun moeder. In de kerk maakten do heeren Willy Sluiter on Nolet zich verdienstelijk als commissarissen van orde. Voorin was de lijkkist opgesteld, met aan bet vo&temetlnde een teuesen, waarop de ridder kruisen en mcdaljea lagen, die Toorop als onderscheidingen ontvangen heeft; het com mandeurskruis van de Orde van Oranje Nassau, bet ridderkruis van den Nedcrlandschcn Leeuw, de orde van St. Silvester en van St. Michael van Beieren en de gouden esre-medal.ie voor Kunst en Wetenschap verbonden aam d-e Huis orde van Oranje. Het altaar droeg de gebruikelijke vouw-ver- siering en straalde in het licht van ontelbare kaarsen. f Om kwart voor tien begonnen de klokken te luiden. Toen was het voorste gedeelte van het schip, da.t voor de familie, de vrienden en de officie-ele persoonlijkheden was gereserveerd, reeds voor een goed deel gevuld. In de voorste banken hadden de familie-leden plaats genomen. Daar merkten wij voorts op tea heer P. Visser, referendaris van het departement van Onderwijs, hoofd der afdeeling Kunsten en Wetenschappen Albert Vogel, voorzitter van den Haagschen Kunstkring, den burgemeester van Domburg, waar Toorop jarenlang de zomer maanden placht door te brengen, Prof. H. J. Wolter van de Rijksacademie van Beeklende Kunsten in Amsterdam, J enk vrouwe Mathilda van Leunep en mej. Van Moorsel uit Rotterdam namens de Reïnilda-Stichtir.g, de hoeren F. van der' Togt en Vital Haesaert, vertegenwoordigers van het Genootschap van R. 17. Kunstenaars in den Haag, Willy Sluiter namens Pulchri Studio. Verder waren aanwezig de architecten dr. H. P. Berlage, ir. Jos. Cuypers, A. J. Kropholler, ir. H. Thtmnissen, de schilders W. A. van Konij nenburg, Joan Collette, Ant. Molkenboer, J. Cossaar, Adr. v. d. Plas, voorts prof. dr. Gerard Brom, hoogleeraar aan de Universiteit te Nij m-egen, prof. -dr. Albert Versrey, hoogleeraar aan de Universiteit te Leiden, de dichter dr. P. C. Boutens, de heer IV. Dreesmnnn, ir. L. J. M. Feheir, de componist J. P. J. Wierts, Albert Plassckaert, Jan Feith, dr. Jos. Vamlervelden en vele anderen. Voor den aanvang' van den dienst hadden !n het priesterkoor plaats genomen de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. W. A. M. Waszink, de daken van 's-Graren trage, de Hoogeerw. heer H. A. Th. van Dam, de voor zitter van de Tweede Kamer der Staten Gene raal jhr. m-r. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, pater Borromasus de Gr,eve O.F.M., pastoor Th. Kwakman en nog eenige eerw. heeren gees telijken. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door pater J. Jorna S.J., pastoor der parochie, daarbij geassisteerd door pater Wils als d'aken en pater J. >Tijs rds subdiaken. Het zangkoor voerde de Rrqotem-mls van Perosl uit. Terwijl aan liet. hoofdaltaar de liturgische plechtigheid zich voltrok, werden aan de zij altaren stille H.H. Missen voor de zielerust van Jan Toorop gelezen door prof. mr. dr. Ch. Raay: ai rs en prof. dr. Jac. van Ginneken, batden hoogleeraren van de Ketzer Karcl- Unfversfteit te Nijmegen, d-oor den Zeeresrw. heer Wouter Luttele en pater G. Swagemakers S.J. nit Utrecht. DE BEGRAFENIS- Buiten op straat had zich inmiddels een groot© menigte verzameld om van het vertrek van den be vafenlsstoet getuige te zijn. Politie te .paard en te voet handhaafde de orde. Om kwart voor elf was de H. Mis geëindigd en werd de kist met het stoffelijk overschot naar de rouwkoets gedragen, waarvan de lan taarns met paars waren omfioersd. Aan de koets werden de kransen gehangen van het Haagsche gemeentebestuur, van Pulchri. den Kunstkring. Arti en het Concertgebouw. Meer dan dertig kransen en bloemstukken volgden op een afzonderlijken wagen. Er waren zeven volgrijtnigen, waarin achter eenvolgens plaats namen mevr. de wed. A. J, TooropHall, mevr. de wed. BeetsToorop, mevr. Charley Too-rop en haar kinderen, de heeren Brans, C. Toorop, C. Beets en Joan Collette, de heer en mevrouw Deurvorst, de heeren A. Nolet en E. Lutkte, dr. Leuring, A. J. Kropholler, prof. mr. dr. Ch. Raaymakers, prof. dr. Jaic. van Ginneken, Willy Sluiter, W. A. van Konijnenburg, Ed. Karsen, de heeren Lourij&en, Textor, W. Dreesmann, dr. Boutens, prof. Verwey, ir. van. der Togt en Vital ITnesaert. Een viertal kunstschilders fungeerde als slippen-dragers. Ook langs den weg naar het kerkhof was de belangstelling zeer groot. Reeds getuimen tijd van tevoren had de politie onder leiding van hoofdinspecteur Fundter de Beauchêne uitgebreide maatregelen genomen voor de afzetting van het plein vóór de begraafplaats en van den weg, welke de stoet naar de kapel cn naar het graf zou volgen. Op de begraafplaats was wederom zeer groots belangstelling uit allerlei kringen. Onder de aanwezigen bevonden zich de kamer heer en intendant van het Koninklijk Paleis, J. W. J. baron Taets van Amerongen, als ver tegenwoordiger van H. M. de Koningin, minis ter Waszink, namens do regeering, mr. Patijn, burgemeester van Den Haag en de chef van diens kabinet mr. Rijken. Voorts prof. Wolter, namens do Rijksacademie, het bestuur van den. Haagschen Kunstkring met tal van leden, mej, J. Zwartendijk namens den Rotfcerdamschen Kunstkring, de schilder Leen Verhoeven na mens Pictura uit Dordrecht, jhr. E. A. C. Six, directeur van het Dordreehtsch Museum, J. H. Godschalk namens ,,de Onafhankelijken", de hoeren IC E. Oudendijk en J. P. J. Wierts namens de afdeeling Den Haag van het Alge meen Ned. Verbond, ir. H. Thunnissen, namens het St. Bernnlphusgilde, de heer Baard, direc teur van liet Stedelijk Museum te Amsterdam namens de gemeente Amsterdam, Jan Sluyters namens den Hollandse-hen Kunstenaarskring, Joan Collette namens de Alg. R.K Kunstenaars- vereen iging, Ed. Verkade, jhr. H. Loudon, pas toor J. B. W. M. Möller uit Schiedam, pastoor Hubers O.P. uit Rotterdam, pater J. v. d. Tem pel O.P. en tal van kunstschilders, kunsthande laars, literatoren, etc. etc. Bij de kapel en later bij het graf hadden zich kinderen van het Reinildahuis opgesteld, welke een omfloerste vlag bij zich droegen. ..AL..'-. 'h DE LEDIGE STOEL. SF HM i>U vM«l Mendt hoekje van Toorop's atelier, goteeteend door Ate. van der Plas

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 3