feuilleton WOENSDAG 7 MAART 1928 HET R.K WERKLIEDEN VERBOND BESLUITEN EN BESPREKINGEN DER LAATSTE BESTUURSVERGADERING TWEEDE BLAD DE ACTIE VOOR KATHOLIEKE ZIEKENFONDSEN DE VAKGROEP HOOFDARBEIDERS REVOLUTIONNAIRE PROPAGANDA DE I. C. V. EEN STRIJD VOOR HET RECHT PAGINA 2 KARDINAAL LUQON EN DE SOCIALE KWESTIE DE ONTKERSTENING DER. ARBEIDER# HET PROGRAM DER KERK DE ZIEKTEWET TIJDSCHRIFT VOOR KLOOSTER ZUSTERS EN BROEDERS BURGEMEESTER VAN LEIDERDORP Benoeming van het Kamerlid Van den Heuvel DOOD DOOR SCHULD Boete of hechtenis Dt HOOGDREEFMOLEN lu de laatste bestuursvergadering van het R. K. Werkliedenverbond, werd, na aanleiding van de mededeeling der aanhouding door de Alg. vergadering van de Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst van de afhandeling der eoneept-overeenkomst-, te sluiten met het verbond, besloten den verderen loop der za ken af te wachten en intusschen waar noodig en waar mogelijk krachtig, voort to gaan met de oprichting en uitbreiding van de katholieke ziekenfondsen. Omtrent de uitvoering va:! de besluiten der laatste verhonds, en vakbondvergn.derlns wor den mededeelingen gedaan en maatregelen tot verdere afhandeling genomen. Overwogen werd, hoe de vraagstukken van rationalisatie-en eoacen tastte kot Lest kunnen worden bestudeerd. Medegedeeld werd, welke stappen liet Dag. Bestuur gedaan had tot realiseeren der wen- scheu van het Verbond met betrekking tot de Ziektewet en betreffende de Jeugdorganisatie. Het beleid van het dagelijksch bestuur word goedgekeurd. Besproken warci het resultaat der eerste sa menkomst van de arbeidersvakeentralen met een vertegenwoordiging van het Ned. Verbond van Werkgevers. Voortzetting van het Over leg werd goedgekeurd. In de commissie, welke den Hoogen Raad van Ai-beid zal prae-adviqseren omtrent de bekende vraagpunten inzake de wettelijke re geling der werkloosheidsverzekering, door den minister van Arbeid enz. aan dien Raad voor gelegd, werd aangewezen de heer J. Nijkamp. Besloten werd aceoord te gaan met een be spreking der organisatie der ziekenfondsen door den Raad van Overleg van de R. K. Sociale organisaties en in een commissie, welke om. trent dit punt den Raad zal prae-ad viseer en werden aangewezen de hoeren de Bruijn en Schutte. Aan de Centrale Commissie voor de Vrou wenorganisatie van het verhond werd mach tiging gegeven om, in overleg met de betr. Bondsbesturen, meer actief op te treden tot het bevorderen van heg organïseeren der fa brieksarbeidsters. In verband met de veelheid van nationale en internationale samenkomsten en congres sen in dit jaar. oordeelde het bestuur het wen. schelïjk de sociale week tot het volgend jaar uit te stellen. Besloten werd de herdenking van Z. H. Paus Leo XIII te verbinden aan de voor jaarvverbondsvergadering, welke werd vastge steld op 5 en G Juni a.s. in Amsterdam. Besloten werd deel te nemen, aan het con gi es, te organïseeren door de Ned. Vereeniging tot bevordering van den Arbeid voor onvol waardige arbeidskrachten. Ten behoeve van de 5e Internationale Psy chotechnische conferentie werd een erediet toe. gestaan en besloten werd aan deze conferentie deel te nemen. Aan een dertiental leden van den R. K. Volks bond op Wieringen werd één jaar uitstel ge geven inzake het naleven dor bepalingen be treffende het. wederzijds verplicht lidmaatschap Van Stands, en Vakorganisatie. Besloten werd bij te dragen voor een gé- schenk van de Int, Chr. Vakbeweging ten be hoeve van het Int. Arbeidsbureau te Genève eu accooi d te gaan met het voornemen om de fuueties van het Bestuur van het Int. Chr. Vakverbond te verdeelen als volgt-: Voorzitter, Duitsehland; Secretaris, HollandPenning meester, dito; le ondervoorzitter, Frankrijk; 2e ondervoorzitter België. De wonscheHjkheid werd uitgesproken zoo mogelijk den tegen woordige!) voorzitter in het dag bestuur te behouden. Aan het dag. bestuur werd machtiging ge geven tot hot te zijner tijd bijeenroepen van de R. K. arbeiders-bestuursleden der Raden van Arbeid. Dezer dagen vergaderde de vakgroep hoofd, arbeiders uit het R. K. Werkliedenverbond en besprak op initiatief van den R. K. hond van Technici het ontwerp.Ziektewet. Hoe er gewerkt wonR met organisaties EN WAARAAN MEN „DAS* VERSCHULDIGD IS? Wij iezen in zal handhaven", bet orgaan van den Nationale» Bond tegen Revolutie, o.m. het volgende naar aanleiding van dc oprichting dezer dagen eener nieuwe communistische „a£- Wecr-orsanisatie" onder den naam „Vereeni ging voor Volkscultuur": De nieuwe vereeniging beoogt: ..in arbeiderskringen tijm, cabaret- en derge lijke voorstellingen zóó te organïseeren, dat ongevvonschte inmenging van ons niet vriend schappelijk gezinde autoriteiten tot ec-n mini mum kaa worden b--perkt". Wat practise!! dus neerkomt op de omstan digheid, dat de door de Vcrvcutgir>g georgani seerde voorstellingen in „beslèten vergadering" kunnen voorden gegeven, tot waar do arm der Overheid niet reikt,s Maar daartoe meet men loden, veel leden In de Vereeniging voor Volkscultuur brengen. Ook hier is-in vooTzien. Alle lezers van de communistischs „Tribune" zij a automatisch lid van de nieuwe V. v. V. C. ingevolge een regeling tusschen de directie van de .^Tribune" en het bestuur van laatst genoemde Vereeniging getroffen: Den Tribiine"-a'oonné's wordt verzekerd, dat uit deze regeling voor lien geen nieuwe financieel© verplichtingen stallen voortvloeien, tenzij zij zelf wol willen contvibueeven, wat dan gaarne wordt aanvaard. De Vereeniging heeft uus plotseling alle abonné's op de „Tribune" tot lid, is dus zuiver communistisch. Ge bemerkt, hoe de jurist, die hier van advies diende, door de klippen heenzeilt, terwijl ander zijds van de nieuwe leden zelfs geen bewijs van instemming, laat staan geld, wordt ge vraagd, zoo-dat da toetreding al heel eenvoudig wordt. Het is daardoor ook duidelijk, dat het hier slechts een schijn-organisatie betrr"' De vereenigingen, welke zich ten doel stellen de film als „ontwikkelingsmiddel" voor den arbeider te benutten, worden stc - onder allerlei -arm en naam. Wij weten Waarop die „ontwikkeling" neer- kor De klassenstrijd moet worden getoond; de „-bewustwording" gepropageerd, het „kapita lisme" gehaat gemaakt. En al deze vereenigingen werken volgens één recept, het recept, dat zij ontvingen van., ons hoogste rechtscollege, den Hoogen Raad der Nederlanden. Ge kent allen de feiten, alleen is U mogelijk de samenhang nog niet bekend. De vereeniging „artikel 18S der Gemeente wei." opgericht te Vlissiugen om verboden fims te vertooneu voor haar leden, wei"1 door alle rechtscolleges als een verboden vereeni ging beschouwd, behalve door den Hoogen Raad. Dat hebben de juristen in het revolutionnai- re kamp in hun ooren geknoopt en hun advie zen gingen allen in deze richting: organiseer besloten vertooningen, breng daartoe de arbei ders odder in organisaties, vereenigingen, clubs e.d. en ge o-mzeilt het eventueele verbod on gestraft. Hier ziet ge de gevolgen. Van revolutionnaire zijde is men den Hoo gen Raad zeer dankbaar. INBRAAK. Zondagnacht is ingebroken te Kerkrade in de woning van P. J. H. De dief had aan de achterzijde een ruit uitgesneden. Hij stal circa 15 gulden, een gouden kruis, een horloge, vleeschwaren, schoeisel en kleedingstukken. GODDELIJKE VAL Te Maastricht is de ruim 60-jarige m-ej. D. in den kelder van haar woning gevallen. Ern stig gewond werd zij naar het ziekenhuis ver voerd, waar zij aan de gevolgen is overleden. Bezien uit het oogpunt van de Hoofdarbeiders kon dit ontwerp geen algemeene instemming verwerven en speciaal de begrenzing tot de hoogste loonklasse van 8.per dag zou In veel gevallen de behingen der heter be taalde bedienden, technici enz, schadeD. Besloten werd, met het bestuur van het "Werkliedenverbond overleg te plegen, teneinde in deze verbetering te kunnen verkrijgen. SERRARENS V0OU DE RADIO Dezer dagen heeft de heer Serrareu», secre taris van het Internationaal Christelijk Vak verbond, voor den Katholieken Radio Omroep over de internationale christelijke vakbeweging gesproken. De internationale is nog niet heel oud; ze bestond al vóór den oorlog, maar had toen niet veel te beteekene». Tijdens den oorlog groeide de internationale is beteekenis, en na den oorlog was de weg gebaand voor de internationale regelingen ten behoeve van den arbeid (Arbeidseonferentie en Internationaal Arbeidsbureau). De wereldvrede kan alleen op den grondslag van sociale gerechtigheid bestaan. Nooit heeft een internationale liet gezocht in een politiek van den gr»>ote® bek. Een internationale is geen super-staat, zelfs geen generale staf van het leger van den ar. beid; zij is geen plant van langzamen groei. Vijftien vak-internationalen zijn opgericht die zich rustig kunnen wijden aan een vergelij kende studie van de toestanden hunner indus trie in de verschillende landen. Naarmate de werkgevers zich internationaal meer aaneen sluiten, de internationale kartels en trusts toenemen, is ook meer overleg voor de vakor ganisatie noodig. Uitvoerig schetste spreker de beteekenis van de Arhe:cl - canferentie en van 1het Internatio naal' Arbeidsbureau te Genève; het verzet der sociaMstiscbe vakbeweging tégen het represen tatief vermogen der christelijke vakbeweging. Wij verdedigen de vrijheid der vakbeweging tegen de fascistischeen de rooda terreur, al hebben wij met de socialisten in hoofdzaak dezelfde eisehen te verdedigen tegen de conser vatieve meerderheid van regeerings. eu werk gevers-vertegenwoordigers. De socialistische vakbeweging telt 14 mil- Iioen leden tegen de christelijke 2 5. 3. Van deze laatste is de sterkste afdeeling- Duitsehland met ruim een millioen leden )in Italië is de christe lijke vakbeweging met ook een millioen leden door het fascisme neergeslagen)Frankrijk telt- 100.000 leden, België 160.000, Nederland (katho liek eu christelijk) 18.000. Oostenrijk 80.000, Spanje 40.000, enz. In zijn peroratie behandelde spreker het pro gram der christelijke vakbeweging, dat de arbeiders wil vrijmaken uit de tirannie der winzucht, den arbeid liooger wil zien aange slagen dan enkel bezitten en in gebruik geven van kapitaal. De christelijke levensbeginselen van gerechtigheid en liefde moeten overheer- schan. Het is een strijd om het recht, om het Christendom te stallen In dc plaats van het mammonismc en de wereld de heerschappij te doen aanvaarden van Christus Koning. Een adres va» de Reedersverceuigiiig voor de NederlamLche Hariugvisseherij Het hoofdbestuur der Reedersvereeniging voor de Nederlandse he Haringvisseherij heeft zich in verband met de ingediende wijzigingen op de Ziektewet met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin o.m. wordt gezegd, dat het overwegend bezwaar he-eft tegen het tref. fen van sociale maatregelen, voorzoover deze ten aankien van het Noor-dzeevissche-rij bedrijf een verhooging van de exploitatiekoeten van dat bedrijf tengevolge zouden moeten hebben, omdat de algemeene economische toestand van genoemd bedrijf niet van dien aard kan wor den geacht, dat tot verhooging van lasten mag worden overgegaan. Bezwaar wordt gemaakt tegen het wegla ten uit het voor-ontwerp dor ziektewet van de bepaling, v dat de uitvoering van de verze kering kan worden opgedragen aan de uit de maatschappij voortgekomen organen, waar toe o.a. de bedrijfsvereeniginge"' op ogen blik werkgevers-risicovereëniginS611' hehooren, in plaats waarvoor nieuwe hedrïjfsveveenigin- gen zouden komen. Tenslotte wordt verzocht om te bepalen, dat de uit deze wet voortvloeiende kosten, voor zoover zij de tegenwoordige bestaande ultkee- Tingen overschrijden, geheel voor rekening van den staat worden genomen. Zijn Eminentie- Kardinaal Lupon, aartsbis- schop van Reims, lieeft in zijn laats ten brief een duidelijke uiteenzetting gegeven van de sociale kwestie in verband met den katholie ken godsdienst. Kardinaal Lugon gaat uit van het feit, dat Frankrijk in zeer sterke mate geldt,, dat de arbeiders den godsdienst den rug hebben toegekeerd en socialist zijn geworden Dat feit bestaat. En de oorzaken die tot dat feit geleid hebben, moeten met alle-n ernst en met alle macht jvorden weggenomen. De Kardinaal schrijft: Tot aan de helft der vorige eeuw hing het volk aan den godsdienst, die ken de be teekenis bijbracht van het leven en van de wereld, die hem leerde- alles wat een meusch weten moet aangaande God, zieh-zelf,, zijn bestemming'; hem leerde de plichten jegens zijn Schepper, jegens zich zelf en jegens zijn gelijken. Hij hield van de christelijke feestda gen, die licht, ideaal eu geluk in zijn leven brachten. Hij hield van den priester, in wlen hij zag zijn besten vriend, zijn veiligste ver- tro u wens man, zijn meest meevoelenden troos ter, zijn beltwaaiBsten leider. In zijii geloof aan God en de hoop op de vergelding later, putte hij den moed tot alle plichten en alle deugden, pdivate, huiselijke en sociale.... Heden, we moeten het in zeer groote droefheid erkennen, verwaarloost hij den godsdienst, bezoekt de kerk niet meer, doet aan geen enkelen godsdienst, wantrouwt den priester, ja heeft soms een afkeer van Hom en trekt zich van hem terug". „Hoe kwam liij zoover?" Een der voornaamste oorzaken van die ver wijdering is, met de opvoeding in de neutrale school, en met de slechte pers, het socialisme. Menschen, die gedreven werden door een op recht gevoel van edele menschelijkheid ,of door anti-christelijke en anti-sociale hartstochten zijn op hem afgekomen en hebben zich voor. gedaan als vrienden, die zijn belangen wilden behartigen, vol medelijden met zijn ellende eu er op uit hem een beter bestaan te ver zekeren in do maatschappij. Ze beloofden hem een gouden tijd, een paradijs op aarde veel zekerder dan het paradijs dat de gods dienst belooft in 't ander leven. Een me-nsch, die lijdt, luistert graag naar dengene, die een verzachting in dat leed belooft. Het werkvolk, dat arbeidt en lijdt, laat zich in massa vangen door de moale be loften, die het warden gedaan. Eu hij heeft den godsdienst veriaten, dien. men «hem af schilderde als opium, die hem iii slaap moest sussen met zijn gelaten-dragen. En hij heeft zich verwijderd van den priester, dien men hem aanwees als de vijand, die den weg ver sperde naar de bevrijding uit die ellende, en hij heeft den weg naar de kerk verlaten, die hem op zijn plichten wees, liem troostte, voor den weg naar de plaatsen van genot, die hem bederven en naar openbare bijeenkomsten, waar men hem het hoofd op hol brengt met heftige redevoeringen. Maar de gouden tijd kwam niet, eu het ver- lomn paradijs werd niet teruggevonden. Verre van daar! Met zijn geloof aan God en de hoop op het eeuwig leven te verliezen, verloor het volk alles wat licht en kracht en geluk gaf aan 't leven; het heeft ook verloren zijn sociale en persoonlijke deugden, die een eer van zijn stand uitmaakten. En hij is bi ij. ven liggen op de wegen van het leven als de gewonde van Jericho, ten prooi aap al de el lenden van hier-beneden, maar beroofd van den troost, dien hij vroeger vond in zijn ge loof; en ontmoedigd, zonder houvast, wanho pig kan hij niets meer dan zijn bestaan ver vloeken met de maatschappij, die hem in zoo'n ellende heeft gebracht...," li at de Katholieke Kerk doet voor die men schen? „De Kerk komt eerst met haar geloofs- en zetleleer; zij alleen kan aan de wereld brengen den zuiveren zin van het leven en het doel van den mensch, van het gezag en. de vrijheid, van de menschelijke waardigheid en de broe derschap der menschen, van de zedelijke waarde van den arbeid en van het lijden. Zij beweert niet geheel alleen da sociale kwestie te kunnen oplossen; maar Is er zeker van, dat zij daartoe de kostbaarste middelen be zit: zonder haar hulp zullen alle pogingen maar halve resultaten geven, omdat zij alleen, sprekend uit naam van God, zich kan laten gelden op den wil en het geweten. Paus Leo NIH bepaalde als volgt dt rol van den staat: door een wijze verdeelïng van wetten en instellingen de algemeene weivaart te bevorderen, strikt in acht te nemen de ver- deeiende rechtvaardigheid ten opzichte van de arbeidende klassen zoowel als ten opzichte van hen, die de hoogste ambten bekleeden; de vrijheid van den arbeid beschermen en van den eigendom tegen aanslagen en opstanden; staking voorkomende moreele belangen van den werkman in veiligheid stellen, door hem de vrijheid van de Zondagsrust te verzekeren; zijn gezondheid, door een juiste begrenzing van den werktijd, zijn stoffelijke belangen, door er voor te waken dat hem een rechtvaar, dig loon wordt betaald, en door hét sparen aan te moedigen. Dat zijn de plichten en rechten van den Staat, die nochtans niet moet vergeten, dat al moet hij de algemeene belangen behartigen van de gemeenschap, hij alleen maar een recht van bescherming bezit, wat de- private aangelegenheden van zijn leden aangaat. Ten slotte beschrijft Leo XIII ook het aan deel dat de belanghebbenden zelf in de be weging moeten nemen. Ais men wil, -dat een conflict in vrede wordt opgelost, moet men daartoe van beide kanten ook bij draven. Dan moeten de werknemers laten vallen uit hun pdogramma wat met de rechtvaardigheid in strijd is; en van hun kant moeten de patroons toestaan wat redelijk en mogelijk daarin ver vat is". In den loop van dit jaar, zal, naar men ons mededeelt, een practisch-ascetisch maandblad voor zusters en broeders worden uitgegeven door de Nederl. Minderbroedersprovinc-ie. HET PHILIPSCONCERN Aïdeeling Bedrijfsorganisatie Prof. Dr. Ir. J. Goudriaan Jr. is met in gang van 1 Juni a,s. benoemd tot hoofd van de afdeeling Bederijfsorgaiii&atie van. kef Phi- lips-eoncefn. Naar het. „Vaderland" verneemt-, komt het anti revolutionaire lid der Tweede Kamer, C. van den Heuvel, ernstig in aanmerking om te worden benoemd tot burgemeester- van Lei derdorp. De rechtbank te Arnhem heeft Th. v. d. B. te Berg en Dal, 31 jaar, chauffeur, wegens het veroordeelen van dood door schuld, ver oordeeld tot 300 boete of 1 maand hechte nis. Verdachte had op 2 Januari j.l, met zijn auto hij Gvoesbeelc een vrouw, die den weg overstak, overreden. De eisch was 1 maand hechtenis. DE DRAADLOOS BESTUURDE LOCOMOTIEF BIJ DE HEEMAF. In het bericht ooider boveaistaandeb titel geplaatst in ons avondblad van Zaterdag j.j. zijn in de voorlaatste alinea eenige fouten geslopen. Bedoelde alinea moet aldus luiden: „Hierbij werden de 1000 perioden uitgezeefd en versterkt met de normale Philips 10 Watt versterkers, daarna gelijk gericht en gebruikt om een relais te bekrachtigen, waardoor de hoofdschakelaar van den rijdraad ingeschakeld kan worden." Vaar üst Franscb ve R. MANOIR Isodorus Saimon maakte zich dik wals on gerust over dezen onzekeren toestand. Reeds had bij bij verscheidene omstandigheden gel delijke steun aangeboden tan Christella, maar de jonge vrouw had dezen steeds geweigerd, omdat zij eenigszins vermoedde op welke wijze de woekeraar zijn vermogen gevovmd had. Eindelijk had Salmon gezwegen tegen over deze fijngevoeligheid van de smidsdoch ter. En thans, nu Christella, vroeger dat ede le meisje, nu die moedige, vrome vrouw, zijn goud versmaadde, begon hij een walging te krijgen voor dat geld dat hij vroeger met zoo veel hartstocht en op allerlei manieren had opgestapeld. Hij was verzadigd van goud en nu wilde hij het mogelijke beproeven on Christella te bewegen een gedeelte daarvan aan to nemen. Dc zomer van het jaar dat op den oorlog Volgde, was bijzonder mooi geweest ©n had Christella In staat gesteld geregeld de dorpon te bezoeken. Zij wilde zicli geen runt geven en moedig trolc zij er op uit met haar groote pak belast, als voorzag zij reeds het oogenbilk waarop het haar niet meer gegeven zou zijn, op deze wijzo haar brood te verdienen. Moeder Balot die dit oogenbiilc wellicht 'ook voorzag, deed wonderen van zuinigheid en wanneer zij alleen was nam zij soms met inni gs voldoening den zak met gouden en zilveren munten in de hand om daarvan het gewicht ta schatten. De laatste maanden was het haar zelfs gelukt daar van tijd tot tijd enkele geld stukken aan too te voegen, zooals vroeger in den tijjd van Jozef. Solferino had zijn oude „Paulien" op rantsoen gesteld, maar de pijp herinnerde zich niet in geheel haar -lange be staan zooveel karigheid van haar meester. 's avonds at men meestal droge aardappelen na de soep, en langzamerhand begon men zelfs kaas en jam, deze in Frankrijk meest gewone middelen om veel brood te eten te vergeten. De tweelingen die op zeer passende, nette wijze gekleed warengingen dapper iederen dag naar school met de zakken vol kleine verrassingen en niemand beklaagde zich. Beuken-houten klompen, die de te dure schoe nen hadden vervangen, klotsten nu vroolijk in de lage zaal der vroegere herberg, kinder- gels ch klonk daar onder de zwarte balken en er kwam iets blij's met (lat nieuwe frissehe leven onder bet bemoste dak van „St. Eloi". En t was moeder Balot alsof de hemel zicli voor haar opende toen zij zich op zekeren November morgen "boog over de oude rieten wieè, waar in al de Baiots eenmaal gelegen hadden, om met een aandoening, die zij niet onder woorden kon brengen, het kind van Jozef te beschouwen. Christella had een zoon! Een weinig bleek lachte zij met een glimlaeh waarin de herinnering van vroeger bitter heden lag en met zachte stem zei zij toen tot Solferino die bij het bed stond en als een kind weende: Hij zal JozeT lieeten, Peter Rino! De oude artillerist ging naar de wieg toe, waar de laatste spruit der familie Balot met gesloten handjes sliep, en na even gekucht te hebben, sprak hij|: Di© is zeker ook voor de artillerie, hè, maar hij zal Fransclnnan blijven, niet waar? Ja zeker, hij zal Fransclnnan zijn en blijven! riep Christella geestdriftig' uit. Daarop vertrok Rino om oP ^e': Raadhtris de geboorte van zijn petekind aan te geven. Den zelfden dag werd do kleine Jozef ge doopt. Solferino, die zijn mooie uniform aange- trokken had, alsof er geen annexatie bestond, antwoordde als een goed katholiek op al de vragen welke de oude patoor van Terlienx hem stelde, maar voor de namen bleef bij onwrik. baar, men moest aan dien van Jozef, ter gedach tenis aan deii soldaat van Napoleon „Rino" voegen. Moeder Balot kreeg van hem bij deze feesfe. lijke gelegenheid een nieuwen mantel en na eenige dagen was hij naar Beifort gegaan om list kielné kapitaaltje, dat madame Plume hem nagelaten had, op naam te laten brengen van Jozef Rino Balot, verdwenen, een van Cbrisitella Richaud. Gelukkig als een kind, stelde hij de jonge moeder het bewijis ter hand en Christella trok nu voortaan in haar hoedanigheid van voogdes de rente die eenige duizenden franks opleverde. Toen de jonge moeder, verlegen over zooveel edelmoedigheid van den armen artillerist, pro testeerde, kreeg zij ten antwoord: Om den drommel! men is niet voor niets peter en zoo moet het blijven! Maar hij had zoo luide gebromd dat dé kleine Jozef er van wakker geworden was. Als ware hij de gelukkige vader, zoo ging hij dadelijk naast de wieg zótten, en begon den kleine te wiegen, terwijl hij een oud soldatenliedje neuriede, dat hem het roemrijk verleden opnieuw deed her leven. HOOFDSTUK XXIir. De winter, die het niet al te streng met de aardbewoners gemaakt had, was voorbij. Vergeleken bij den vorigen winter was het barre seizoen tamelijk snel voorbij) gelukkig; de wind was minder lievig geweest, de sneeuw had niet zoo hoog gelegen en van tijd tot tijd had een zonnestraal gelachen door het kleine venster van de herberg St. Eloi, waar reeds een andere vreugdestraal glinsterde ia de oude wieg. Met Mei, die bijzonder schoon scheen te worden, zon het wicht zes maanden zijn. Het kind was volgens de uitdrukking van Sol der Balobs, die van vader op zoon steeds een reuzen gestalte gehad hadden. Het gezonde zware kind geleek dan ook op Jozef, zijn vader, en de oude artillerist hield daarom nog meer van zijn petekind. Hij vertelde den kleinen dreumes nu reeds voor de derde maal het glorietijdperk van het eerste keizerrijk en hij beweerde dat de kleine hem begreep, zoo sprak hij Jozef je ook reeds ernstig over het -gimeut dat hij voor zijn beschermeling zou kiezen als het oogenblik daarvoor gekomen zou zijn. De kleine keek hem met zijn groote blauwe ©ogen bewonderend aan en schaterde het uit van 't lachen als do Solferino met een luid „boem, boem!" het gebulder der kanonnen nabootste. Wat zal dat een geweldig artillerist wor den, zei de oude man, toen hij op zekeren clag een klein kanonnetje voor Jozef-Rino meege bracht had en het kind aanstonds den vuurmond tussclien z'n tandjes zette, en hij verklaarde met veel overtuiging dat zijn petekind een kanonnier zou worden zooals men er nog maar weinige gezien had. Weduwe Murel was verscheidene malen ChristeRa komen uitnoodigen van wege den ouden Salmon, maar sinds de jonge vtouw de zorgen van het moederschap had, gebeurde liet maar zelden dat zij op den Hoogdreefmolen verscheen, eo de oude woekeraar beklaagde rich veel ovgr baar lange uitblijven, zoodat hij de smidsdochter op geen enkele wijze zijn schuld van dankbaarheid kon betalen. Sinds den tragischen nacht, waarin thans Greb.den dood had gevonden in het verblijf onder de Hoogdreefmolen, was er nimmer sprake geweest tusschen Salmon en Christeila van het einde des verraders. Niet alleen had Christella haar eed gehouden door niemand iets te vertellen over bet drama in het sousiterrain, maar ook bewaarde zij een volkomen zwijgen daarover ten opzichte van Salmon. Deze werd alzoo door niets meer herinnerd aan zijn misdaad, alleen werd nu en clan zijn ziel vervuld met een vreemden schrik, vooral 's nachts, en dan hoorde hij een geheimzinnige, verwijtende stem in zich. Sinds dien ontzettenden nacht was hij nim mermeer de eikenhouten trap naar dat ouder- grondsche verblijf afgedaald, alleen reeds de gedachte aan dien verplaatsbaren wand, waar achter hij zoo lang vastgebonden gelegen had, deed hem sidderen, en toch zou het uur komen, waarop hij daar moest doordringen, tot aan de trap zelfs waar Hans Grettel onder heit rotsgesteente zijn la-atsten slaap sliep. Isodovus Salmon bedroog zich zelf niet met valsche illusies. Wel genoot hij een uitstekende gezondheid, had geregeld goeden eetlust eu was nooit ongesteld, maar hij erkende dat zijn leef tijd beclriegelijk was. Hij wist ook dat men in zijn familie zelden ja zeventig was overschreden en Mina alle familieleden waren onverwachts uit het* leven weggerukt, op een oogenblik waarop zij dat het minst verwachtten, Eu Isodorus was thans niet ver meer van dien fatalen leeftijd. Alvorens te sterven wilde hij Chistella het goud geven dat hij verborgen had, dat was bij hem een idêe fixe geworden. Zoo de waard is vertrouwt hij zijn gasten, en zoo rekende de oude geldwolf erop dat het gezicht van het goud de arme vrouw tot andere gedachten zou brengen. (Wordt vervolgd!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 6