DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 51ste Jaargang Donderdag 8 Maart 1928 No 15112 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS Bureau KOEMARKT 4. SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: per 8 maanden /3.2ö, per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 Per kwart. Afzonderlijke nummers 5 el Postchèque en Girodienst 81440. ADVERTENTIëN 1—5 regels ƒ1.55. Elke regel meer 80 c£. Reclames tusschen den tekst 00 ct, per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouteradvert. 5 reg. f 0.50. 10 reg. 0.75. 15 reg. 1. Incassokost, worden berekend I Cririe Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide banden, voeten Gf oogen; ƒ250 bij verbes van een band, één voet of één oog; 150 bij verbes van een duim; ƒ75 bij verlies var, eêrr wiisvimrer f 50 twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt, ijs g De uilkeerino.en ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam Jl! HERIJK DER MATEN EN GEWICHTEN DRANKWET DE STILLE OMGANG CURSUS R, K- VAKORGANISATIE KOPEREN PROFESSIEFEEST DE KONINKLIJKE MILITAIRE KAPEL IN DE ORPHEUSSCHULP R. K. S. V. EXCELSIOR ERNSTIGE MISHANDELIN G AANRIJDING TE WATER VERKEERSONGEVAL AANBESTEDING burgerlijke stand UIT KETHEL R. K. KIESVEREENIGING INGEZONDEN MILLIONAIR TEGEN WIL EN DANK AGENDA. Vrijdag 9 Maart BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn Spoeling UIT ROTTERDAM R. K. VEREENIGING „ST. JOZEF" ff; R. K. SPORTVEREENIGING „DE SPARTAAN" J - 1 Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur r..- - Ter algemëene kennis wordt gebracht, a. dat dit jaar voor den herijk der maten en gewichten zitting zal worden gehouden in het gymnastieklokaal van School C aan de Lange Nieuwstraat no. 123 alhier, van 19 Maart tot en met 20 April a.s. (behalve de Zaterdagen, de Zondagen en 6 en 9 April) van des vooi- middags 9 tot 12- en van des namiddags 1 tot 4 uur, en dat voor de verdeeling der werk zaamheden, tot bevordering van den geregelden gang van den herijk, aan de hulzen der ijk- plichtigen briefjes zullen bezorgd worden, hou dende opgaaf van den dag en het uur, waarop do maten en gewichten kunnen worden aange boden. terwijl zij, die zoodanig briefje niet. daarvan op de boven aangegeven tijdstippen aan het lokaal van den herijk kunnen aan melden 5. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om on derzocht te kunnen worden: ..c. dat betaald moet worden voor de werk zaamheden, verbonden aan den herijk, alsmede voor het justeeren van gewichten en wel ten hate van 's Rijks schatkist; cl. dat de maten en gewichten, die gestempeld worden met het afkeuringsmerk niet in winkels enz., teruggebracht mogen woiden, dat de maten en gewichten vóór 1 October 1928 gestempeld moeten zijn, met de letter d; f. en dat er, bij verzuim ,of verhindering om van de hierbovenbedoelde zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en ge wichten te laten herijken aan het ijkkantoor te Rotterdam, op eiken Dinsdag en Vrijdag ■(behalve op goeden Vrijdag) van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uur; (I. dat de miligramgewiehtlen niet op de herijkzitting, maar alleen aan de ijkkantoren herijkt, kunnen worden (opzending per post franco!. Schiedam, S Maart 192S. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen ts ingekomen een verzoek van Jurianus lette- laar, alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drink, anderen dan Mer ken drank, voor gebruik ter plaatse van vei- koop in do voorlocaliteit op de eerste verdie ping van het. perceel Kethelstraat 27b, en herinneren er an, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijke bezwa ren kunnen worden ingebracht, Schiedam, 8 Maart 1928. We herinneren er aan dat hedenavond en morgenavond van 7 tot 9 uur in het gebouw va nde It. K. Leeszaal, Lange Haven, door het reisbureau Lindeman zitting wordt gehouden voor de afgifte der piaatskaarlen. Ook houders van aboamemsn<.skaavten en vrijbiljetten kunnen met den extra-trein reizen. Ze dienen zich daartoe evenwel op de boven vermelde uren eveeneens tot genoemd bureau in den R. K. Leeszaal te vervoegen. We vertrouwen en als de voorteekenen niet bedriegen zal bet ook zoo zijn dat Schiedam weer een goed figuur maakt bij de stille hulde, die in den nacht van Zaterdag °P Zondag aan den Christen Eueharist.ieus wordt gebracht. Zoolang wij Christus onzen Koning niet in triomf door onze straten mo gen dragen, zullen wij in stillen eerbied van °nzo liefde getuigen, daarbij tevens respect afdwingend voor onze geloofsovertuiging bij degenen die ons nog steeds weigeren, wat zelfs aan revolutionnaire betoogers wordt toe gestaan. Morgenavond zal de heer J. Th. Nijkamp voot Z'jh jeugdig, maar belangstellend gehoor de derde van zijn cursusavonden houden over de K. K. Vakorganisatie. Besproken zullen dn deze les worden „de resultaten en instellingen van do katholieke vakbeweging." De les wordt gehouden, evenals de bedde voorgaande, in 't gebouw van den R. K. Volks bond en vangt aan om 8 uur. Na de pauze houdt kapelaan A, P. J. Goos- sens een lezing met lichtbeelden over „moder. Ben scheepsbouw," VAW DE ROTTERDAMSCRE VEEMARKT Met behulp van vele handen slaagt men er in, de varkens te vervoeren. Onze fotograaf maakte van zoon bezigheid een kiek. Heden herdacht de eerwaarde broeder A. Lansbergen Th.z., van de congregatie der missionarissen van het H. Hart, zijn koperen professiefeest. De eerwaarde broeder is thans werkzaam in de missie Presidente Alves in de landstreek Santa Paulo in Brazilië. Het volgend jaar hoopt de eerwaarde broeder na een 10-jarlg verblijf in de missie, met verlof bier te lande terug te keeren. Door de Koninklijke Militaire Kapel, dir. Iste luit. Louis Boer, zal in het a.s. seizoen een groot militair concert worden gegeven in de Orpheusschulp op het feestterrein aan de Willem de Zwijgerlaan. Het concert zal plaats hebben op Maan dag 25 Juni a.s. Het is reeds een tiental jaren geleden dat de Kon. Militaire Kapel te Schiedam is op getreden. Gisteravond vond een buitengewone alge- meene vergadering der R. K. S. V. Excel sior, afd. heeren, plaats in de R. K- Lees zaal, welke vergadering zich in een ruime belangstelling mocht verheugen. Na een kort openingswoord van den voor zitter, den heer E. A. Leemderts, werden de notulen onveranderd goedgekeurd. Enkele ingekomen stukken werden voorgelezen en voor kennisgeving aangenomen. Hierna vonden enkele verkiezingen plaats. In de bestuursvacature werd voorzien door de verkiezing van den heer H. Scholte. In de elftalcommissie (voetbal) werden gekozen de heeren P. Trouwborst en W. de Bruin, terwijl ook eein ericketcommissie werd be noemd bestaande uit de heeren: J. J. Kloos, L. v. d. Toorn Sr., L. v. d. Toorn Jr., M. Sparle en C. Wuisman. Hierna ontspon zich een uitgebreid debat over de cricketibeoefenïng. Besloten werd zich als lid van den N. C. B. aan te melden en met 2 elftallen in de competitie van dezen bond uit te komen. Besluiten werden nog ge nomen betreffende de oefeningen materieel enz., terwijl werd goedgekeurd het aangaan van een reutelooze leening tot een maximum bedrag ter bestrijding Her onkosten. Nadat degeest, adviseur kap. Beune de leden had aangespoord ook buiten aan het R. K. vei'eenigingsleven actief deel te nemen en in Excelsior zooveel mogelijk belangstel ling voor elkanders werk te toonen o.a. door wedstrijdbezoek, werd de ganimeerde vergade ring op de gebruikelijke wijze door den voorzitter gesloten. Door den heer R. T. wonende N. Maasstraat is bij de politie aangifte gedaan, da,t onlangs op de Furnesswerf zijn 14-jarig zoontje door zijn makkers zoodanig is mishandeld, dat de jongen er de gevolgen nog van ondervindt en in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De politie stelt, een onderzoek in. Gistermiddag werd op deu hpek van de Hagastraat en de N. Haven de wielrijder J. V. wonende Wattsttaat, '.oor een auto aange reden. V. kwia.m met den, schrik vrij, doch het achterwiel van zijn rijwiel werd vernield. Gistermiddag te kwart over 2 uur reed een Wielrijder, vermoedelijk doordat hij zijn stuur kwijt raakte, in het water van de Nieuwe Ha ven. Door lossers van de Unie Mij. werd hem een loopplank toegestoken, waardoor hij zich op het droge kon helpen. Gistermiddag te ongeveer 1 uur kwam een 2y„ jarig kind van Mej. B. in de Mariastraat spelenderwijs onder een met paard bespannen wagen terecht, waarbij een der wielen over het vechterbeentje ging". Door den heer v. d. Touw, lid vau de E. H. B. O. werd het kind verbon den waarna het door de moeder naar het zieken huis werd gedragen, waar dr. Ris- de wonde hechtte. Het bouwen van een binnen- en buitenland- sche distilleerderij voor de firma J. v. d. Valk is gegunld aan de laagste inschrijvers, het Rotterdamsche Bouwbedrijf, dat had ingeschre ven voor 60.900 DIEFSTAL Ten nadeele van den aannemer C. P. i* Rotterdam ls van een nieuw pand aan de Da Costastraat alhier een houten bint ontvreemd SCHEEPVAART Schiedam, 8 Maart vertrokken: motorschoe ner Vertrouwen, kapt. S. Karsies, met tarwe naar Denemarken; s.s. Stiklestad, ledig naar Rotterdam. Schiedam 7 Maart vertrokken: s.s. Presi dent Francqui, nieuw, ledig naar do Noord zee om proef te stoomen; heden teruggekeerd in de Wilhelminahaven. Schiedam 8 Maart vertrokken:' Grieksch s.s. Hadja.patreas, ledig naar Cardiff; Franscli s.s. President Francqui, nieuw, ledig naar Marseille. Schiedam 7 Maart aangekomen: Grieksch s.s. Dimitrios G. Thermiotis, ledig van Rotter dam om hier te dokken in de Wilhelminaha ven; s.s. Sucdal, en s.s. Wright, beide om hier kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven. GEBOREN 6 Maart f Apölonia Cornelia Jo hanna, d. van P. A. G. van der Stap en P. A. Kalkman, Rotterdamschedijk. OVERLEDEN 7 Maart: J. c. T. Ebbeling- haus ook wel genaamd Wirxeu, oud 3 jaren Zalmstraat. D. H. W. van Oorschot -55 j. echtgenoot van J. M. Hoenderkamp, Nassau- laan. E. Bakhuis 90 j- weduwe van D. TJf- felie Edisonplein. i. Woensdagavond hield de R. Iv. ICies- vereeniging haar jaarvergadering. De bijeen komst, welke druk was bezocht, stond onder leiding van den heer J- Olsthoorn Azn. Tn zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter de aanwezigen en bracht een woord van dank aan allen die ill 't al'geloopen jaar de ver eeniging hebben gesteund, in 't bijzonder aan de leden van de R. K, propagandaclub St. Paulus. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd, alsmede het jaar verslag van den secretaris, hetwelk vooral de aandacht vestigde op den gevoeirden strijd tijdens de laatste gemeenteraadsverkiezingen. Het jaarverslag- van den penningmeester, een nadeellg saldo aangevend van 10.6154, werd eveneens goedgekeurd en door de controlecommissie in orde bevonden. De aftredende leden van het bee tuur, A. Peters en C. Olsthoorn, werden herkozen terwijl op voorstel van een der aanwezigen Mijnheer de redacteur: - Het bestuur van de Schiedamsche Tooneel- vereeniging „Utile Dulci" zal opname van bet volgende op prijs stellen: Zooeven werd onze aandacht gevestigd op het berichtje in Uw Zaterdagavondblad onder bet opschrift „Edele Concurrentie". Inderdaad is het zeer toevallig, dat de R.IC. Tooneelclub voor hare opvoeringen in April hetzelfde stuk heeft gekozen, dat bij U.D. reeds lang in studie is. Daar Uw mededeeling echter den indruk zou kunnen wekken als zouden wij onze keüze op dat stuk eerst mi die van de R.K. Tooneelclub hebben laten vallen, stellen wij er prijs op U made te deelen, dat wij dit blijspel reeds in het najaar 1927 hadden willen opvoeren. Het stuk was toen ter perse en ondanks herhaalde be loften van den uitgever met wien wij daar over in Augustus 1927 correspondeerden en die ons toezending op zijn laatst tweede helft Sep tember in uitzicht stelde bleek de verschij ning dermate te vertragen, dat wij tot opvoering van het in reserve gehouden tooneelsuk „Z.'ju Revanche" moestien besluiten. Vorige week spraken wij een oudlid van de R.K. Tooneelclub, die ons bij toeval mededeelde, dat „Millionair tegen wil en dank" thans ook door de leden van die club in studie genomen zou worden. Dit was voor ons een volkomen verrassing en daar wij den indruk badd.en dat bij hen de repetities nog niet begonnen, alleen de rollen verdeeld waren, verzochten wij hem het bestuur dier vereeniging onmiddelijk te verwittigen van onze opvoeringen in April, in welke maand reeds 7 U.D.-avonden definitief waren vastgesteld. Er bestond voor ons dus geen aanleiding en het zou trouwens onmogelijk zijn geweest! ons werkprogramma achteraf nog te wijzigen en wij kunnen dus slechts be treuren, dat er nu hier ter stede beide vereeni- gingen hetzelfde stuk gespeeld zal worden. Het ware misschien wenschelijker om voor. ■taan aangaande de sttukkenkeuze wat meer overleg te plegen, waarvoor wij onzerzijds altijd te vinden zullen zijn en waarbij dan verras singen als deze vermeden kunnen worden. Wij althans beschouwen de leden der R.K. Tooneel club niet als „concurrenten", doch als collega's en hebben er meer dan eens blijk van gegeven, dat er van eenige animositeit onzerzijds geen sprake is. Met dank voor de plaatsing: Het bestuur van U.D. NASCHRIFIT VAN DE REDACTIE: Het is inderdaad jammer dat de keuze van de beide Schiedamsche Tooneelvereenigingen, de Roomsch-Katholieke en Utile Dulci, op hetzelfde stuk is gevallen. Intusschen hoeft zulks niet al te zeer te verwonderen, wan neer men weet, hoe enorm veel kaf er onder het koren schuilt, hoe moeilijk het is op een goed speelstuk beslag te leggen, hoe veel er als ondeugdelijk moet worden terzij geschoven. Evenals Utile Dulci is ook de R. K. Schiedamsche Tooneelvereeniging in dezen geheel te goeder trouw. Het was ge heel toevallig dat vorige week de beide clubs er kennis van kregen, dat ze het zelfde stuk in studie hadden. Evenmin echter als U. D. kan de R. IC. club in haar plannen wijziging" brengen. Ook zij heeft reeds af spraken gemaakt; repetities zijn reeds ge houden. De keuze van een nieuw stuk de leiders van U. D. zijn de eersten om het te erkennen gaat met groote moeilijkheden en veel tijd gepaard. We zijn er intusschen zeker van dat de goede verstandhouding, die tusschen .de beide clubs bestaat, onder het minder aan gename samentreffen niet zal lijden. Aan beider goeder trouw wordt niet getwijfeld en waar beide clubs voor een uiteenloopend publiek optreden, zullen ook de financieele gevolgen van het samentreffen wel niet al te voelbaar zijn, REDACTIE de heer J. Olsthoorn Azn. het voorzitterschap wederom aanvaardde. Daarna gaf de voorzitter het woord aan pater dr. G. Vrijmoed uit Delft, die in zijn rede wezen en doel van de Katholieke poli tiek uiteenzette. Uitgaande van de heteekenis van het woord „politiek" liet spreker het nauwe verband zien dat er bestond tusschen politiek en beginselen. De Katholieke poli tiek is, in tegenstelling met liberalsme en socialisme, opgebouwd op godsdienstige be ginselen en het tweevoudig doel van de Katholieke politiek vindt spreker uitgedrukt in de twee gebeden van het Onze Vader: „Laat toekomen Uw rijk" en „Geef ons heden ons dagelijksch brood", Na de pauze sprak dr. Vrijmoed ovei het dr. Schaepmanfonds en wees er op hoe een partijbureau in verband met propaganda, ad ministratie en organisatie niet alleen nuttig, maar ook noodzakelijk was en hoe wij hierin bij andere partijen ten achter zijn. De voorzitter dankte namens de vergadering den Eerw. spreker en sloot na de gebruike lijke rondvraag waarvan door enkele aan wezigen werd gebruik gepiaakt, de bijeen komst met den christelijken groet, 'e Maandags repetitie Muziekgezelschap St> Ambrosius, 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patonaatsgebouw Langt Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. K. Gemengd* Zangvereeniging Lorenso Peroal. Gebouw R. K, Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags bestuursvergadering R. IC. Metaal, bewerkersbond „St, Eloy" .Gebouw R. K. Volks, bond. Eiken Woensdagavond R. K. Burgerjonge, llngenvereeniglng „Kath. Streven", Geboui? Kath. Kring. Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond van 7 uur tot halt 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excel, slor; Gebouw R. K. ICring. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand ver» gadering Katholiek Leven, Gebouw Katholle, ke ICring Sji uur precies. ijl! Heden 1; Laatste Ontwikkelingsavond K. S. A. Sprë* ker de beer P. Kasteel over „Luther en wij". Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Cursus R. IC. Vakorganisatie voor de R. K, Jeugd, door J. Th. Nijkamp. Gebouw R. K, Volksbond Aanvang 8 uur. Dinsdag 13 Maart Algemeene vergadering R. K. Middenstands, vereeniging „De Hanze". Spreker mr. P. J. Rogaar, secretaris hoofddirectie N.V. Ned Mid- denstandsbank, Gebouw R. K. Leeszaal. Aan. vang half negen. j Donderdag 15 Maart. Groote propagandavergadering van de R. K, Radiovereeniging „St. Liduina". j Donderdag 29 Maart Ledenvergadering R. K. Jfolksbond. Bondsj. gebouw. j SCHIEDAM, 8 Maart. Officieele note*, ring van de Commissie alt de Kamen van Koophandel. Moutwijn 46 pet. 18.per H.L. Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Spiritns SCHIEDAM 8 Maart. Men noteert voor? melasse spiritus 100 pet. 28.— per H.L. Ruwe graansplrltus 60 pet. 17.— Per H.Ii, Noteering ƒ2,20. Gedurende 1927 werden voor rekening van de R.IC. Vereeniging' tot uitzending van zwakke of tuberculeuse kinderen en jeugdige personen ,St. Jozef" verpleegd 144 tuberculose-patiënten, waarvoor bekostigd werden 16565 verpleegdagen en aan verpleeggeld werd betaald de som van 37.000. Bovendien werden uitgezonden in ge zinsverpleging 225 zwakke kindereu. Voor deze kinderen, die gedurende zes weken bij particu lieren werden gehuisvest, was benoodigd een bedrag van 7.000. Het is begrijpelijk dat deze uitgaven niet bestreden kunnen worden door de inkomende liefdadigheidsgelden. Het Rijk, de Provincie en vooral de gemeente verleenen subsidie om de verpleeggelden te voldoen. Doch het bedrag der subsidie is afhankelijk van hetgeen de vereeni. ging zelf beschikbaar heeft voor de verpleging van de arme patiënten. Om de kas van do vereeniging te stijven, wordt jaarlijks een verloting gehouden. Als hoofdprijs is dit jaar beschikbaar gesteld naar keuze van den prijswinner: een gratis prijs naar, Lom-des, Parijs, België of Londen; een huis kamer-ameublement, een heeren- of damescos- tuum, een heeren ofdamesrijwiel en voorts een groot aantal nuttige voorwerpen: In totaal 100 prijzen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. t 71 S Gisterenavond hield de R.IC. Sportvereenigin# „De Spartaan" haar eersten turnavond in het schoollokaal aan het Afrikaanderplein. Dertig leden gaven zich op. Woensdag a.8. zal er weer een turnavond worden gehouden In het zelfde lokaal. Nieuwe leden kunnen aioh daar aanmelden, .fjjJ ,7 r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1