Citroenjenever B. A. HESiBST FEUILLETON EERSTE BLAD PAGINA 2 DE KEURING VAN TREKHONDEN De eerste keuring in Schiedam scheepvaart R. K- RADIOVEREEMIGING „ST. LÏDUINA" R. K. S. V. EXCELSIOR UIT KETHEL KOPEREN PROFE&SIEFEEST OP HOL UST ROTTERDAM „ERUDÏTIO MUSICA" Vijfde (laatste) Concert WEERBERICHT RADIONIEUWS PROGRAMMA'S VOOR ZATERDAG PROEVEN VOOR DRAADLOOZE BEELDOVERBRENGING TUSSCHEN DUITSCHLAND EN RUSLAND NAAMLGGZE VENNOOTSCHAPPEN per lifer f 3-SO Op aanvraag gratis monster BöTEfêSïMAT 63 - TELEF, 68685 DE HOOQOREEFMOLEN -J—'&>M i Na enkele andere steden, heeft gisteren ook de eerste groep van houders van trekhonden hier ter stede aan de reeds zoo veel besproken keuring van hun viervoeters moeten deelnemen. Een vijftiental waren opgeroepen, om tusschen 46 uur zich met hun honden en door deze getrokken wagens en karren, aan het keurings lokaal in de St. Anna Zusterstraat te vervoegen. ..Zooals het zich laat begrijpen, bestond er groote belangstelling over de vraag, hoeveel honden er nu eigenlijk wel zouden worden af gekeurd; pessimisten beweerden zelfs, dat het overgroots deel der dieren aan de eischen niet zou blijken te voldoen. Nu, laten we 't direct zeggen, zoo erg is het niet geloopen, want van de eerste zeven honden, werd er slechts één ongeschikt verklaard, om onrifl- den wagen te loopen. En had de borstbreedte van dezen hond maar een hal ven centimeter meer bedragen, hij mat 13% C.M., terwijl de nieuwe bepa ling een breedte van 14 c.M. aangeeft ook hij zou het goedkenrings-bewijs hebben ver kregen. We kunnen niet zeggen, dat de keurings commissie, hoewel ze haar taak ernstig opvat, er kleingeestige begrippen op nahoudt. Ze geeft den eigenaars der honden veel kleine, beha rt ons waardige wenken mee, aangaande de verzorging der viervoeters, terwijl bij het „toe passen der wet de grootst mogelijke loyaliteit in acht wordt genomen. Elk bezwaar togen 'n iugebrachten hond, wordt wel degelijk met reden omkleed. Toen de eerste honden gekeurd werden, wa ren behalve de keurmeesters, de heeren Th. Gloude en A. G. van Keulen nog aanwezig, de commissaris van politie, de heer F. Ellen- berger; de Inspecteurs van Veen en Bloms- ma; de heer S. Nipius, chef ter gemeente-secre tarie en een paar politie-agenten,, die tot taak hadden, na de keuring, bij het uitreiken van nummerbewijzen, na te gaan, of de door den keurmeester aangegeven veranderingen aan het materiaal waren aangebracht. De eerste hond Hector heette hij ver zette zich met een nijdig gegrom, toen hij zoo aan alle kanten betast en bekeken werd; bij trachtte bovendien nog een beet te doen in de ri hting van 's keurmeesters handen. Het was ook wel wat veel belangstelling voor zoó'n doodgewonen trekhond, die gewend is, dag in dag uit. onder den wagen te loopen; zelfs een fotografische opname met blitz-licht, moest hij zich laten welgevallen. Waren de honden bijna alle van een goed gehalte, van de wagens en het tuig kon het zelfde niet gezegd worden. De muilkorven, waaraan de dieren een gloeienden hekel schij nen te hebben, moesten in heel wat gevallen vernieuwd worden, en ook enkele rieinen had den niet de voorgeschreven breedite van 4 c.M. Bij de wagens was er slechts één. de eigenaar had hem pas in orde laten maken, waarvan de commissaris kon zeggen: dat is ecu model wagen. Een paar eigen aars behoefden zelfs de moeite niet te doen, hun beesten uit te spannen, zij konden onmiddellijk vertrekken ,om over eeni- gen tijd weer eens te verschijnen, met een kar, die voor de honden wat meer ruimte over. laat- F.nkele opmerkingen van de keurders, als:* „Die liond kan zijn kop Diet behoorlijk oplichten, wanneer hij loopt". „De treklijnen moeten horizontaal liggen". En „Die hond kan niet behoorlijk zitten", illustreeren het best de gevallen, waarvoor de wagenvoerders werden teruggestuurd. Nu. aan de menschen wordt behoorlijk de tijd gelaten, om de noodige ver anderingen te laten aanbrengen. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 68 Maart 1928. GEBOREN: Martinus, zoon van J. van Stee- nis en M. M. v. d Wel Kleine Baan. ONDERTROUWD: H, J. van Tiel 25 jaar on C. Meijer 24 jaar; A. Bruggeling 3ö jaar en H. Hagesteijn 30 jaar; D. Goedhart 24 jaar en A. van Mourik 23 jaar. Te Schiedam, 8 Maart, aangekomen; g.«. Siljestad, van Aavlucus om hier te dokken in do Wilkelminahaven. Van Schiedam, 8 Maart vertrokken: s.s. C'.gdal, naar Aalborg; s.s, Wright, naar Nijkjobing Te Yarmouth, 8 Maart aangekomen: s.s. Agiiity, ledig van Schiedam. Op de groote propagandavergadering, uiige, schreven door de R. K, Radiovereeniging „St. Liduina" en welke zal worden gehouden op Donderdag 15 Maart in het gebouw van de Kath. Leeszaal aan de Lange Haven zal als sprekers optreden de weleerw. heer C. J. Ter- wisscha van Scheltinga, te 's-Hertogenboseh, geestelijk adviseur van den bond van R. K. Radiovereenigingen in Nederland. De vergadering is toegankelijk voor alle katholieken. Zaterdag wordt gespeeld: Excelsior bDuiven a 3% uur. H. H. Vugts Excelsior c—Activitas a 4% uur, C. Janse. Voot Zondag luidt het programma: Exoelsior 1Beverwijk 1 2 uur P. Paarde- kooper. Blauw Zwart 1Excelsior 2 2 uur A. Th. v. Bezu. Excelsior 4S. G. V. 1 12 uur, A. StPijger. St. Lodewijk 3Excelsior 5 12^uir H. Loyê. Het programma is thans weer wat uiige- breid/ Het le elftal ontvangt Beverwijk waarvan destijds met veel invallers na een onfortiunlij- ken wedstrijd met 50 werd verloren. Bever wijk neemt een goede plaats in en staat op het oogenbllk nummer 2 op de ranglijst zoo. dat onze stadgenooten niet gemakkelijk re vanche zullen kunnen nemen. De zwart-witteu komen er echter in de laatste wedstrijden heel wat beter in en de laatste 2 ontmoetingen leverden beide een overwinning op. We geven dan ook Excelsior een klein kansje waarvoor echter terdege aangepakt zal moeten worden. Evenals de vorige week zal er ook nu wel weer ruime belangstelling blaken te bestaan. Het 2e elftal moet naar Blauv-Zwart, waar van thuis met 21 gewonnen is. De reserves der zwart-witten beschikken weer over een uitstekende ploeg waarin verschillende jonge veelbelovende krachten schuilen en een ver bazend vlugge voorhoede. Ze krijgen echter in Wassenaar eeu zwaar karwei en met een ge lijk spel mag men reeds tevreden zijn. Het 3e elftal heeft vrijaf. Het 4e elftal ontvangt de kampioen van zijn afdeeling. Veel lfnns op succes geven we De Bruin c.s. niet al zal de nederlaag tegen de fanatiek speler.de S.G.Y.'evs wel niet zoo groot 'zijn als in het Volkspark. Het 5e elftal moet z'n kampioenskans ver. dedigen tegen Lodewijk 3 op Duivestein. Ze krijgen hier een gevaarlijke klip te omzeilen waartoe we echter de 5e elftallers wel in staat achten! Gisteren herdacht de eerwaarde broeder A. Lansbergen Th.z., var, de congregatie der missionarissen van hel H. Hart, zijn koperen professlefeest. De eerwaarde broeder is thans werkzaam in de missie Presidente Alvea in de landstreek Santa Panid 'in Brazilië, Het volgend jaar hoopt de eerwaarde broeder ca een 10-iarig verblijf in de missie, met verlof hier te lande terug te koeren. (Herplaatst wegens misstelling.) Gistermiddag te 5 uur reed zekere W. P., wonende Kethelpolder 29, met zijn wagen, be spannen met een paard, op de Broersvestr in de richting van de Lange Kerkstraat. Doordat het tuig losraakte schrok het paard en sloeg op hol. Het rijtuig kwam tegen een handwa gon terecht, terwijl het paard doorrende. Op het einde van de Broersvest, bij het laat3te plantsoen, kwam het dier te vallen tegen het voor dit plantsoen staande hek. Dit werd eeuigszius verbogen; het paard zelf liep geen letsel op en ook verder kwamen geen onge lukken voor. NEDERLANDSCHE HANDELS HOOGESCHOOL. ROTTERDAM, 8 Maart. Geslaagd voor het doctoraal- examen handelswetenschap de heer J. Groot, geslaagd voor het examen handels economie de heeren H. v. d. Meulen en G. Bes- sclaar, geslaagd voor het candidaats examen de heer H. Smit Fzn,. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK Zitting van 8 Maart Botsing tusschen tram en autobus Vanochtend heeft terecht gestaan de 40-Ja- rige chauffeur Th. V. wien ten laste was ge. legd dat hij op 10 Mei 1927 als bestuurder van een autobus, rijdende tusschen tramrails en trottoir op de westelijke oprit Kosestraat in de richting van de 2e Rosestiaat op een zeer onvoorzichtige wijze naast de tram is blijven rijden, ook toen hij in een bocht kwam waarvan hij wist dat deze te smal was om door te rijden, tengevolge waarvan de autobus in botsing kwam niet den zicli op het voorbalcon van den bijwagen bevindenden Frans van den Berg, waardoor deze zwaar lichamelijk letsel kreeg, n.l. een verbrijzeld bovenbeen dat later is geamputeerd. Verdachte gaf toe dat hij wist dat de bocht daar ter plaatse te smal is om door te rijden als tegelijkertijd de tram over de rails rijdt. Hij had echter niet bemerkt dat er een tram aankwam, omdat hij de tram gepasseerd was en deze even daarna gestopt, had. Voor hem uit reed een anderen auto die voor de tram heen was gereden. Toen hij dit wilde doen' was de tram, hem al voorbij ereden. Hii was toen juist in het smalle gedeelte van de bocht gekomen, kon niet meer remmen en was met volle vaart tegen hét voorbalcon opgebotst. Hierna werd met het getuigenverhoor be gonnen, waarbij voornamelijk de kwestie ter sprake kwam of de tram eerder dan de bus was gaan rijden. Enkele getuigen,, passagiers van de traan beweerden dat zij eerst de bus voor de tram uit hadden zien rijden. De tram was met een matig gangetje de bus voorbijgereden, maar zelfs toen de bus gelijk op reed met de tram en de chauffeur dus wel degelijk dit laatste voertuig had bemerkt, was hij doorgereden, tengevolge waarvan hij in het smalle gedeelte van de bocht tegen de tram was opgebotst. Getaiige F. S. Hess, die op het voorbalcon van den motorwagen had gestaan verklaarde pertinent, dat de autobus zich het eerst in beweging heeft gezet. De tram was de bus achterop gereden en was door gereden zelfs ondanks het feit dat getuigen nog tegen den bestuurder van de tram had geroepen: „stop". Een andere getuige, die in de bus had ge zeten was van meening, clat als een van de beide voertuigen de tram of de bus maar ge stopt h-act, het ongeluk zeker niet gebeurd zou zijn. De andere getuigen waren niet zoo pertinent in hun verklaringen. Een passagier van de autobus, mej. L. v. d. Pol wist nog te vertellen dat de motorwagen een tijdlang ge lijk op heeft gereden met de autobus. Daarna nam het O. M., waargenomen door Mr. E. D. H. Scheffer, requisitoir. Spr. vestigde or de aandacht op, dat er groot verschil van ineening bestaat over het feit of de tram dan wel de bus eerder vertrokken is. Spr. wilde dit buiten beschouwing laten. Vast is komen te staan, dat de tram een «ogenblik gelijk op met de bus heeft gereden. De bus chauffeur wist dus dat de tram hem achterop reed; hij wist ook dat de bocht een eind ver der te smal werd om door te rijden. Toch ia hij doorgereden.. Spa. meende dat men daar. om gerust kan spreken van een roekeloos en op zijn minst genomen onoplettend optreden van den chauffeur Spr. wilde niet ontkennen dat de trambestuurder misschien voorzichtiger had kunnen rijden, maar de hoofdschuldige is volgens spr. de chauffeur. Gezien de ernstige gevolgen requireerde spr wegens het veroor zaken van zwaar lichamelijk letsel door scbuJd een gevangenisstraf van vier maanden. De verdediger, nir. L. J. R. Kuhn begon met er op te wijzen dat volgens zijn meening het onderzoek in deze zaak vrij eenzijdig is ge schied. Immers in de bus zaten wel een twintig tal passagiers, waarvan er sléchts twee zijn gehoord. Komende tot een bespreking van de zaak reconstrueerde spr. het heele geval nog eens zooals het zich heeft atgespeeld, waarbij spr. tot de conclusie kwam, -dat den chauffeur C-en schuld treft. Spr. vroeg voor zijn cliënt vrijspraak. Uitspraak 22 Maart a-s- Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld; den 2S-jarigen handelsreiziger M. H„ gede tineerd, wegens heling Tan €en Sf olon kwi tantie ten name van de N. V. Swarttouw's Con- structlewerkplaatsen en Machinefabriek groot 599.50 tot 6 maanden gevangenisstraf. In de zaak van den 3-jarigen hofmeester A. v. d. L., gedetineerd die terecht stond we gens diefstal van een kistje met kwitanties uit het kantoor van de firma G. de Nachtegaal en Co. aan de Hoogstraat, werd een nader on derzoek gelast naar reclasseerings mogelijk heid. den 45-jarigen expeditieknecht M. IC., wegen3 poging tot doodslag op zijn vrouw verdachte had op 11 September j.L in de Diergaarde- straat met een scherp geladen revolver een drietal schoten op haar afgevuurd, die echter geen van alle doel hadden getroffen tot 8 maanden gevangenisstraf. De eisch was 5 jaar. den 34-jarigen koopman P. D. wegens op lichting verdachte had aan een Engelsclie firma minderwaardige erwten verladen, deze in de documenten als „Marrowfat pieces" om schreven en daarop bij de Amaterdamsche Bank geld geïncasseerd tot 4 maanden ge vangenisstraf. P. A. v. A. en J. W. H. wegens diefstal in 'vereeniging van een overjas, toebehoorende aan ds. S. Gorter, uit diens woning aan de Hoflaan respectievelijk tot 5 en 4 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd onder voorwaarde dat zij zich stel len onder toezicht va'n het Leger des Heils. Appèlzaak. In een zaak van den 35-jarigen koopman C. W. L., appellant van eeu vonnis van den kantonrechter te Rotterdam, waarbij hij wegens een overtreding van de Motor- en Rij wiel wet het roekeloos rijden met een motorrijtuig over den openbaren weg, waardoor hij een voorbijganger had aangereden wasveroordeeld tot 6 dagen principale hechtenis, 50.- scha devergoeding en ontzegging van het recht om een motorrijtuig te besturen voor den tijd van één jaar, heeft het O. M. waargenomen door mr. J. S. Loke bevestiging van het gewezen vonnis geëischt. Mr. F. Eikelenboom, verdachte's raadsman, pleitte vrijspraak en vroeg subsidiair de weg lating van de voorwaarde betreffende de in trekking van het rijbewijs en verandering van de principale hechtenis in een geldboete. Uitspraak 22 Maart a.s. „Solvejgs Lied" en „Letzter Friililing" bren gen het vooral het laatste in de concert zaal heel dikwijls niet veel verder dan een uitvoering voor orkest. Nu werd gisterenavond ook de tekst der beide Grieg-Iiederen gezongen door de soliste van het vijfde en laatste Erudi- tio-eoncert: mevrouw Jo van IJzerVincent. Wellicht had de taak der sopraan een nog karakteristieker indruk achtergelaten, zoo zij voor hare vertolking zich van de oorspronke lijke tekstwoorden had bediend. Het had boven dien de weemoedige romantiek der Noorscbe composities in een helderder licht geplaatst. Grieg klonk nu op Duitscben tekst en in de vertolking van Jo van IJzerVincent was er vocaal volop te genieten van de prachtige, gave, reine, malsche sopraanstem, van de schoone klankvorming. Doch het hart leefde niet altoos do ontroering van het gezongen woord mede en daardoor liet de innerlijkheid der vertolking verscheidene malen onbevredigd. In nog groo- tere mate was zulks bet geval, toen Jo van IJzerVincent het „Himmlische Leben", liet 4de deel uit Mahler's „Vierde" uitvoerde. „Stimmlich" was het een praestatie van hooge orde; het klonk zuiver, duidelijk uitgesproken en technisch in elk opzicht fraai afgewerkt. Maar de aanvoeling was heel vaak bezijden de juistheid. Innerlijk bleef mevrouw van Ijzer maar al te zeer bezijden dat hinunlische Leben staan en geloofden we niet altoos alles van dat „ganz lustig", van dien dans e-n dien lach, van dien blijden roes en die ,,pret" daar boven. De sopraan is door de volle Groote Doele- zaal zeer gevierd, werd vele malen teruggeroe pen en ontving bloemen. Dr. Peter van Anrooy liet de instrumentale partij in de twee Grieg- liederen treffend schoon weergeven. Het Resi dentie-orkest leidde den mooien avond in met een blijde, lichte executie van Beethoven's Achtste Symphonie, waaruit de triomfeerende lach van den Al-Overwinnaar duidelijk waar neembaar mocht worden. En deze Vierde Sym phonie van Mahler is de beste Vierde gewor den, welke de Hagenaars ons ooit hebben ge boden. Van Anrooy's schare blijkt nu trouwens ook wel terdege in het aantrekkelijkste van Mahler's symphonische oeuvres te zijn gegroeid. Vele spontane bijvalsbetuigingen voor Van Anrooy en de zijnen na Beethoven en Mahler. I er wacht wordt: Zwakke tot matigen O* tot N. wind, afwisselende bewolking, moge. lijk nog lichte sneeuwbuitjes, zelfde tempe. ratuur. De barometer verandert op den voormiddag weinig. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds G.23 tot 's morgens 5.58. Hu i zen (340.9 M. na C uur 1950 M): 12.30 tijdsein; 12.30 1.30 K.R.O. Hmchmuziek; 3. 4.— K.R.O. kinderuurtje5.6- dinermuziek; 6.6.30 literair halfuurtje; 6.307.diner muziek; 7.7.30 cursus Hollandsch; 7.308.— K.R.O.: De inrichting van den Staat; 8.— K.R.O. Haarlem's salon-orkest en het dubbel, mannenkwartet „Voluntate" Hilversum (1060 M.) 12. politieber. 12.352. luncbmuziek3.153.45 lezing; Cen trale verwarming; 4.— Italiaansche les; 4.30— 5.15 Fransche les; 5.156.Duitsche les; 7.1-5 concert; 7.157.45 tumbouwhalfuur- tje; 7.45 politieber.; 10.3011.45 fiimmuziek, D a v e n t r y (1600 M.): 1.20—2.20 Octet; 3.50 orkest; 5.35 kinderuurtje; 6.20 balladen; 6.50 nieuwsber.; 7.10 hobo; 7.20 over het om- roepprogram; 7.35 pianoduetten; 7.45 lezing; 8.05 variété; 9.35 lezing; 9.50 nieuwsber,;; 9.55 militair orkest; 10.50—12.20 dansmuziek. P a r ij s („Radio-Paris", 1750 M.S.: 10.50— 11.— concert; 12.50—2.10 orkest; 3.50—5.03 Jazz; S.5011.20 kinderuurtje; van 9.30 af concert, Langenberg (469 M.): 12.25—1.50 orkest; 5.206.20 composities van G. Schu mann; S.20 vroolijke avond; daarna tot 12.20 dansmuziek. K ön igswusterhausen (Zeeseu, 1250 M.): 11.107.05 lezingen en lessen; 7.20 „Götz von Berlichingen", hoorspel; 9.5011.50 dansles. Hamburg (395 M.): 4.20 concert; 5.20 concert; 7.20 parodieën en travestiën; 10.50— 11.50 dansmuziek. Brussel (509 M.d: 11.20 opening Intern. Radiotent Luik; 5.206.20 dansmuziek; 8.20 10.35 concert. Eon speciale dienst Nu de overbrenging van foto's, brieven, enz. per radio tusschen Berlijn en Weenen zoo goed geslaagd is, heeft de Telefunken-maatschappij een proefdienst geopend voor draadlooze beeld- overbrenging tusschen Berlijn en Moskou. Men hoopt bij de inbedrijfstelling met een specialen kortegolf-zender een zeer groote snelheid te kunnen bereiken. Vallen de proeven gunstig uit, dan zal in Rusland tusschen de groote steden onderling een speciale dienst op korte golf voor beèldoverbrenging worden ingesteld. Met nummer 49 van de Stcrt. werden ver zonden afdrukken van de akten betreffend® Ie Naamlooze Vennootschappen: No. 556. Electrische VYrasch- en Strijkinrick- ting „De Waterweg", te Vlaardingen. No. 634. N.V. Handelsvereeniging J. H. Ver stegen, te Rotterdam. Keci. 15 AS -M Naar net Fransen van O. MAN OIR. 58. Onder den schoorsteen stond op een komfoor zijn avondeten. Het houtskool was vergaan en bet uxaal begon reeds koud te worden. De grijsaard zette zich bij den haard neder en begon de soep uit de pan te eten. Daarna at hij een stuk droog brood dat bij met een glas wijn wegwerkte en nam toen weder y.jjn lamp op om opnieuw in de ondergrondsche steengroeven af te dalen. Verscheidene malen herhaalde hij dezer, tocht zonder zelfs zijn ondergrondsche reizen te tellen. En toon de dageraad aanbrak, be. vond de ijzeren kist zich tnssehen zijn bed en den wand, op dezelfde plaats van zeven jaar terug. Daarnaast lag Isodorus ondc-r de dekens en sliep zoo vast ris hij nog zelden geslapen bad. Weduwe Murel dia om acht uur in den mor gen de luiken kwam openen bleef verbijsterd staan op bet gezicht van de beslijkte kleede ren, welke Salmon achteloos op den parket vloer geworpen had Ongerust geworden door deze zonderlinge ontdekking naderde zij het bed De outlc woekeraar keek de vrouw wat ver- ontwaakt was!* UU Ziin dleP°n Sltt«V bnltt Uantl<>n on<a°r <3en nek en de eile- Uit en vroZ": h°°M' r*ltte Wat voor weer is het nicht KasPar? I Prachtig weer, neef. - O goedga dan naar Christella en vraag haar, in den loop van den morgen hier te komen; zeg haar dat ik haar beslist vandaag moet spreken. Moet ik heengaan vóór mijn werk te be ginnen, vroeg de vrouw. Ja, zij moest, anders eens verhinderd zijn te ltomen; breng mij mijn koffie en geef mij kleeren, die van gisteren zullen niet meer draagbaar zijn. Heer in den hemel, dat lijkt mij ook, riep de goede vrouw uit, terwijl zij de voch. tigo oude kleederen opraapte. Hoewel zij van nieuwsgierigheid brandde, toch durfde zij niets te vragen. Het heeft toch vannacht niet geregend, en al zoudt gij ook in de rivier gelegen heb ben dan nog bon uw pak zoo beslijkt niet zijn, En met de oogen op de bemorste jas en broek, wachtte zij op een nadere verklaring van Salmon. Hij had echter besloten niets te zeggen: Mijn koffie alsublieft nicht, en vooral goed warm hè, bestelde hij, onverschillig de kamer rondkijkend. Vergeet niet een flanellen hemd en een paar sokken. Weduwe Murel rolde zwijgend en ontstemd de vuile kleedingstukken op, wierp deze In een hoek der keuken en bracht een kom koffie aan Isodorus Salmon, die dezen zijn gelief den drank langzaam proevend dronk, terwijl zijn nicht de gevraagde kleedingstukken op een stoel naast het bed legde. Dus ik zal eerst maar gaan, zei ze dan haar mutsje rechtzettend. Ja heel goed, en zeg dat zij beslist moet komen, dat ik baar verwacht. v v Toon weduwe Murel de deur der vroegere herberg St. Eloi opende, zag zij Christel Ia met de armen tot aan de ellebogen in liet zeep sop, waarin zij de luiers van den kleine wasebte. JozefRino reed op de knie van Solferino en luisterde naar diens soldaten liedjes. Nestor sluimerde half wakend aan de voe ten van moeder Balot, fie de groente voor het middagmaal schoonmaakte. Er lieersckte een vredige rust in deze woning, waar de dood blijkbaar veel geluk geroofd bad, maar waar tlians opnieuw het leven zijn rechten heroverde. De huishoudster van Isodorus Salmon groet te, lachte even tegen het kind en sprak tot Christella. Juffrouw Balot, mijnheer Salmon ver wacht n vandaag; hij komt mij vanmorgen zoo vreemd voor en de kleedingstukken die hij gisteravond uitgetrokken, heeft, vond ik van. morgen vol slijk op den vloer van zijn kamer; wat dat alles moet beteekenen. Enfin hij zegt dat hij u verwacht. Terstond? vroeg Christella, de handen nog in het water. Liefst wel, want hij wilde niet eens dat ik het eten op 't vuur zette. Hij is toch niet ziek? Dat niet, maar toch kan ik niet zeggen dat hij zich erg op zijn gemak voelt; en dan die kleederen. Komt ge niet even binnen? vroeg juf frouw Balot. O neen, ik heb geen tijd. En na een „dag samen" dat ze van 't mid. den van den weg riep, verdween zij. Een weinig ongerust, droogde Christella liaar handen af, maakte zicli klaar om uit te gaan en vroeg: Als Ik Jozef eens meenam grootmoe? Het is mooi weer en dat zal den armen Iso dorus wel plezier doen t— Zooals je wilt m'n kind, de buitenlucht zal hem goed doen, maar kom niet te laat terug; als je maar thuis bent wanneer de kinderen uit school komen, want je weet wel dat ik er geen huis mee kan houden. Solferino streek zenuwachtig aan zijn snor; hij hield niet van Salmon, doch daar vroeg men hem niet naar, en hij moest zijn kleinen Jozef-Rino wel afstaan. Nadat Christel la vertrokken was, stopte hij zijn pijp en ging van verveling een wandeling' maken, terwijl hij een wijsje neuriede dat hem vijftig jaren in zijn leven terugzette, i,i Nooit bad Isodorus Salmon Christella met zooveel ongeduld verwacht als dien morgen. Zoodra hij haar door liet venster van zijn kamer, dat uitzicht gaf op een gedeelte van het dal, den weg naar den Hoogdreefmolen zag bestijgen, met haar kind op de arm, slaakte hij een zuclit van verlichting. Tlians zou liij een uiterste, beslissende po ging wagen. Indien deze mislukte zou hij niet weten wat hij met al zijn geld moest doen en had dit evengoed verborgen kunnen blijven in den kuil van het sousterrain. Eindelijk kwam Christella op den molen aan. Zij vond den ouden woekeraar niet in de keuken, en dat verwonderde haar. In het midden van het vertrek bleef zij ontvoerd staan bij de herinnering aan den doodstrijd dien zij eens op die zelfde plaats had door staan. Nimmer ging zij den Hoogdreefmolen binnen zonder aan dien vreeselijken nacht te denken, maar thans was het liaar of alle voorwerpen om haar heen een stem hadden om haar liet ontzettend drama in het geheu gen terug te roepen en zelfs de vlammen die het roet in den schoorsteen lekten, hadden voor haar een sinistere beteekenis Vanuit Salmons kamer werd de Jonge vrouw geroepen/u. Die stem klonk baar onaangenaam in de ooren, waarom dat wist zij zelf niet; het scheen dat een vreemde ontroering dat geroep deed trillen. Christella begon Salmon te wantrouwen en de gedachte kwam bij haar op, terstond te vluchten als duchtte zij een gevaar. Maar Isodorus liad haar met aandrang la ten roepen en misschien wilde lilj door liaar verpleegd worden, immers weduwe Murel had gezegd dat hij zoo vreemd deed. Nogmaals riep de grijsaard Met haar kind in de amen ging zij met wild kloppend hart de kamer binnen, waar de deur op een kier stond. Doch bij den ingang bleef zij verbaasd staan. Dicht bij het bed lag Isodorus neergeknield voor een open ijzeren kist, waarin de zonne stralen een helderen zachten glans deden ont springen. De grijsaard was als van gedaante veranderd en zijn oogen schenen te lichten, een trok van zonderlinge verrukking lag over zijn gelaat en zijn uitgezette neusgaten sche- nen een zoete geur in te ademen. Zich naar Christella keerend, gaf hij haar een teeken naderbij te komen. Langzaam deed de jonge vrouw eenige pas sen in de richting van Salmon en nu zag zij het goud, waarin de oude man met wilden wellust zijn beide handen stak. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2