VRIJDAG 9 MAART 1928 TWEEDE BLAD PAGINA 4 ZORGT VOOR UW VOETEN DE FEDERATIE VAN KATHOLIEKE VEREENIGINGEN IN BELGIË DE BOSSCHE CARNAVAL. EEN ..SCHANDE" VOOR DE STAD AFSCHAFFING GEVVENSCHT; VEREDELING ONMOGEUJK AANTASTING A'AN EIGENDOMSRECHTEN DOOR DEN STAAT, Vragen A*an Kamerlid Suring DE HEMEL KOMT NAAR BENEDEN KON. MIL, ACADEMIE STAKKERD OF DEUGNIET Kinderfantasie DE ENGELSCHE OORLOGS- BEG ROOTING Meer mechanisch vervoer in het leger BR MOEST POLITIE AAN TE PAS KOMEN. SPOEDIG GEBLUSCTITE BRAND Maar toch waren tie gevolgen emslig DE INTERN. ARBEIDSWETGEVING De jaarrapporten ware vollediger AANSLAG OP EEN FRANSCHEN AMBTENAAR IN ALGIERS Let op bij het koopen van kousen en schoenen In een praatje dat, de heer G. H. de .Tong in „Onze Kleine", tijdschrift voor kinderhygiëne, houdt over de weinige zorg, welke de beschaaf de twincigste-eeuwer over het algemeen aan zfjn roeten besteedt, wijst deze meer bepaal delijk op het feit. dat schoen en kous een grooien en schadelijken invloed hebben op •den stand van de teenen. „We hebben hier het oog op' het voorkomen van den sardine-toestand waarin de teenen op lateren leeftijd zoo dikwijls veTkeeren. De teenen liggen vast tegen elkaar aangedrongen, soms zoo, dat men spreken kan van in elkaar gedrongen. De groote teen' wordt naar huiten (naar den kleinen teen toe) gedrukt, terwijl van den kleinen teen af een druk in tegen overgestelde richting wordt uitgeoefend. Die druk ontstaat door slechte spits toeloopende schoenen, maar zeker niet minder door het voorste deel van den voet van de kous. Schoenen moeten de achterste helft van den voet goed vasthouden, maar de voorste helft de noodtge ruimte laten, zoodat de tee nen hun plaats kunnen krijgen. Dergelijke schoenen behoeven volstrekt geen monsters te zijn, met vierkante voorstukken. Een doel matige leest kan een doelmatigen schoen van goeden vorm leveren. De hoofdzaak waar op men te letten heeft is de volgende: De zool mag aan den binnenkant, dus daar waar do groote teen zit, niet naar liet raidden toe afwijken, maar moet recht naar voren loopen, om dan boogvormig' om te buigen. Dus geen puntschoen, waar door de zool bijna een drie hoek gevormd wordt. Men heeft het dus in zijn macht om te zor gen, dat de teenen niet vergroeid en misvormd worden, ten minste gedeeltelijk. Er bestaan natuurlijk ook misvormingen, waar de schoen geen deel aan heeft. De kous is echter, zooals gezegd, ook een schadelijk instrument en betrekkelijk nog veel schadelijker dan de schoen. Als men wil en niet zwicht voor wijsheden van bedienden in schoenwinkels is een goede vorm te koop, eventueel kan men dien laten maken. Een goede kousvoetvorm bestaat echter niet. In iedere kous zitten de teenen als in een punt-fuik, zoo ongeveer als in den slechten puntschoen. De druk van het sterke weefsel ten opzichte van de samenper sing der teenen is buitengewoon schadelijk, daar die druk is constant, (immers zoo lang do voet in actie is) en niet te ontkomen. Hoe meer geloopen wordt, hoe meer dringen de teenen, de groote het eerste, naar voren. Het sterke kousenweefsel spant steeds meer om de teenen heen, totdat het resultaat van de spanning, in den vorm van een gat, duidelijk zichtbaar wordt. Maar het kwaad wordt na tuurlijk onderhouden door andere, dito kousen, zonder gat, en zoo ontstaan de afschuwelijke teenen, met hobbels, die in kuilen van dc-n naastliggenden dringen, met allerlei vervor mingen, eeltvorming en substantieverlies tus- schen de teenen, leelijk, pijnlijk en onsmake lijk. Aangezien men nu eenmaal niet zonder kousen kan loopen en goede niet bestaan, moet men zich zien te behelpen en wel zoo, dat men nooit kousen koopt, die mooi passen, zuaar altijd die te ruim zijn. Deze raad is voor namelijk van belang ten opzichte van jonge kinderen, omdat, als men daaraan gehoor geeft en dien ook consuquent opvolgt, men het ko mende mensêh behoudt voor dageHjbsehe kwel lingen, die dan nog wel te verhelpen zijn, maar dikwijls eerst na veel moeite en tijd. At die narigheden zijn een gevolg van steeds du- renden druk van' kous en schoen, dus te voor komen. Blootsvoets loopénde inlanders kennen g-een „sardin-e-teenen", evenmin de pijnlijke likdoorns op de teenen, welke likdoorns uit sluitend ontstaan door druk en wrijving. Een likdoorn is een, door voortdurende prikkeling ontstane huidverdikking. Die huidverdikking zou op zich zelf niet zoo pijnlijk wanneer ook in de gevoelszenuweindei; in die dikke, ook in onderdeelen no<j Veranderde li lid, niet ook iets veranda Was. H&c gevoel, ook het pijngevoel, war-dt dooi de gevoelszenuwen naar de hersenen gebracht om daar te worden „gevoeld". Nu eindigen die gevoelzenuwen in de huid in de z.g. tastliohaanipjès, die eiken prikkel opvangen. Merkwaardig is nu, dat die (ast- lichaampjes in een likdoorn 1 x grooter zijn dan in normale omstandigheden. Ze kun nen dan ook eerder en meer geprikkeld wor den, zoodat de aanraking veel intenser ge voeld wordt, dus direct als pijn wordt waar genomen. Meer prikkel geeft meer groei, die weer onderhouden wordt door meer bloedstoe- voer. Deze geschiedt door een bloedvat, dat in het midden van de aangroeiing, wijder dan normaal, aanwezig is. Daarom is een pijnlijke likdoorn ook nooit radicaal door gewoon snij den te verwijderen, omdat spoedig liet te groo te bloedvaatje geraakt wordt Hen groote Selielde-meetiug in Brussel Onze Brusselsche correspondent meldt ons- De federatie van Katholieke vereenigingen van België hield Woensdag te Brussel een groote vergadering, die gewijd was aan de bui- tenlandsche politiek en aan het beginsel van den handelselgendom. De buitenlandsche politiek werd belicht dooi den nogal heetgebakerden Waalseheu advocaat Sinzot, die meer speciaal oud-minister Vander- velde afbrak, die gedurende zijn verblijf aan het foreign office in de Weistraat niets dan échecs heeft gekend, meer speciaal van de zijde van Frankrijk, Nederland en Luxem burg. In verband met. Nederland zet hij, dat op dit oogenblik Nederland niet eens meer het trac- taat van Munster eerbiedigt en dat de Belgen de Schelde zullen zien verzanden door de schuld der Hollanders, die alleen bekommerd zijn om de welvaart van Rotten am. En België heeft niet eens de noodige energie, om zich te doen eerbiedigen! Op zijn beurt wees de Antwerpsche staats minister Segers, een der vroegere onderhande ld! h? Sche!deverdrag, op het kapitaal belang van de Schelde voor België. B Mei8 -n epo,n,dlS(le een annexIonist aan, dat KatholiekenIe kru^el10^ tl meeting zal worden gehóuden, Pet als sptS de annexion 1 sten Henry Cousin en Rotsaert. Daar zal, gelukkig! de wereld nog niet ver- gaan! De heer Tliijssen, directeur van het Huis gezin. en voorzitter der U. K. Raadsfractie, te 's Bosch., schrijft in hot Huisgezin: We waren na den radio-oproep van onzen burgemeester 0111 onze schoonheden te komen zien, iu aanzien g'estegeu bij duizenden die van heinde en ver gekomen waren. De naam onzer stad liad een goeden klank gekregen in den lande eti met eere werden wij genoemd. Peer van den Muggenkenrei, die met zlin raad van elf, elk jaar drie dagen liet bewind voert in onze stad over de Otteldonkers die in een domino of boerenkiel zich eens moeten uitvieren. Peer heeft gemeend, ook de vreem delingen per radio te moeten uitnoodigen naar zijn narrenfeest. Er zijn weer velen gekomen naar Brabant's hoofdstad, maar Peer lieoft geen roem beleefd van zijn invitatie. Men kent liet resultaat. In alle t^ade-u is vol afkeuring over de Bossche carnaval ge schreven en schande is over onze stad geko men. Ik herhaal hier wat ledereen weet. 't Is heestachtig geweest: e;r is gezopen, gevochten en velen hebben zich nog op an der gebied vergeten. Neen. niet alioen het plebs, ook die zich de weelde van champagne kunnen veroorloven, hebben zicb niet' onbe tuigd gelaten. Toch zou ik nog gezwegen hebben, omdat praten zonder doen zoo weinig effect heeft. Maar vandaag is het mij te machtig gewor den. Ze hebben me eon plaats voor de oogen gehouden, waarop ons H. Hartmouument staat afgebeeld, aan welles voet een caniavaisklaut zijn evenmenseli met een mes hëwop-kt, en aan den anderen kant een andere carnavals klant een dito vrouw-nienseh als een beest behandelt.. Bali! AVat een schande over ons hoofd en over onze Roomsche start, en dat gaat met tienduizenden over ons gelieele laud. We ziin bezoedeld, ze gooien met slijk naar ons en naar het heiligste wat wij liebbeti. Maar is 't niet verdiend? Als we straks weer in optocht trekken naar het H. Hartmonument. of langs de straten in plérchtigen Omgang, dan ziju dat .yoot een niet gering deel onze stadgenoten' die nu in den boerenkiel of domino aan het carnaval hebben meegedaan. Maar we hebben niet te veel gedronken en nog minder ander kwaad gedaan roepen zo me tegen. Ik geloof het gaarne. Maar ge hebt toch meegedaan om het Car naval te doen slagen. 1 Indien gij allen, die u goede katholieken noemt, niet drie dagen in liet jaar naast- Goü ook carnaval wildot dienen, zon de schande die ons nu treft, niet over ons gekomen zijn: zouden wénu liet mikpunt niet zijn' van duizenden in den lande, die ons huichelaars schelden en ons met verachting den rug toe- keeren, omdat we op sommige dagen iu het jaar. zooals zij zeggen, de braven uithangen, maar met carnaval ons laten zien, zooals we werkelijk zijn. Schaf dan de carnaval at! roepen vele goed. gezinden. Als we de carnaval vandaag afschaffen be gint morgen weer de actie om hem opnieuw in te voeren. Eu het plebs doet daaraan mee en gaat voorop.' En vele- brave lieden uit dan middenstand doen mee, omdat ze aan de car naval een stuk brood verdienen. En veel jonge lieden van onze bet-ere kringen en ook ouderen doen mee omdat ze wel eons van een paar dagen „lol" liouden. En zooaW het al eens gegaan is: het wordt van kwaad tot erger. Er is maar één middel: zij, die onder de goede katholieken aan carnaval meedoen moe ten eens ernstig overwegen, of zc dat verant woorden kunnen tegenover hun zwakkere me debroeders en zusters, die aan hun voorgaan zich spiegelen, l'k hoer het toch zoo dikwijls: „die en die gaan toch ook uit. Waarom wij niet?" of „we kunnen het zoo moeilijk laten, omdat die of die het niet doen". Zoo is liet. En als ze het met mij eens zijn, dat het zoo is.dan moet het vaste besluit worden ge maakt om voortaan niet meer mee te doen, niet. meer verkleed uit te gaan, geen openba re vermakelijkheden in die dagen te bezoeken en hun kinderen niet meer op te voeden in den geest van Carnaval, door ze te verkleedeu en naar kinderbals te sturen. Wij katholieken zullen daarbij den steun hebben van vele onzer andersdenkende stadgenooten, die zich nu aan ons ergeren en aan welke we, God weet, hoe vee] ergernis geven. Dat is het middel. En als dan de -overheid streng de hand houdt aan de openbare orde én zedelijkheid en onverbiddelijk straft, die zicli daaraan vergrijpen, dan zal bet carnaval terugzinken in een sfeer van onbe duidendheid. en spoedig aan de vergetelheid zijn prijsgegeven. Maar blijft nu. bid ik n, "oris van liet lijf mèt praatjes over veredeling van liet carna val. Carnaval kan niet veredeld worden. AVie Den Bosch lief heeft, onthoude zich van elke actie in het voordeel van carnaval. WEG ATERB ET ERING IN HET LIESBOSCH. En zorg voor liet natuurschoon in Brabant Men schrijft ons o.nj„: Naar mate de steden zioh uitbreiden en zich naar alle zijden ontwikkelen, stijgt ook liet aantal dergenen,-die zich heimelijk voelen aan getrokken tot de natuur, tot de rust, welke alleen buiten op het land te vinden is. Merkwaardig is het daarom, dw bekoorlijkstplek't^ omgeving van bet prachtig Liêsboseh dat als behoorende tot de Domeinen in ongerepte schoonheid blijft voortbestaan en steeds wordt verfraaid tot nu toe haast onopgemerkt is gebleven. Dit waarlijk stuk specifiek Brabantsc.be natuur, behoeft voor geen andere streek onder te doen. Het Lieschboscli ligt daar in onberoerde pracht met zijn eenige wandelingen, met ziin hier en daar majestueuze lanen, met zijn enorme va riëteit van struik en houtgewas, bevolkt door ontelbare vogels van alle kleur en soort, tot in da puntjes onderhonden onder toezicht der groengerokte domeinopzlchtevs. Van eentonig heid geen sprake, elke weg, elk pad, elk punt van het bosch biedt een nieuwen altijd schitte renden aanblik. Een der oorzaken hiervan is, dat het Rijk nooit medewerkte om den weg Princenhagc Liesbosch behoorlijk voor wandelaars en fiet sers bruikbaar te maken. Dit euvel zal evenwel spoedig worden onder vangen. Deze weg zal eerlang worden verbreed en verbeterd. Het ligt in de bedoeling een rij wielpad van 3% M. en een verhoogd voetpad van 2% M. aan te leggen. Komt deze wegrerbetering, die reeds In een vergevorderd stadium van voorbereidnlg ver keert, tot stand, dan zal, naar liet zich Iaat aanzien, de bebouwing langs den. zoom van het Liesbo&ch en omgeving, luet kracht worden ter hand genomen. Prineenhage als verblijf plaats wordt lileTdoor nog aantrekkelijker ge maakt. Door het Tweede Kamerlid den lieer Suring zijn aan den Minister van Financiën de volgen- -de vragen gesteld: I. 13 liet juist, dat vanwege het Departe ment van Financiën, op grond van den beweer den Staatseigendom van het openbaar water het Gein, order Is gegeven aan het hypotheek- kantoor te Utrecht, om onder andere de per- ceelen Baambrugge, sectie A, no. 1430, en B, no. 714, zonder meer van den naam der eige naren af te voeren en te stellen op dien van den Staat der Nederlanden II. Zoo ja, Is dan de Minister niet van niee- ning, dat, afgescheiden van de vraag, of de eigendom van het openbaar water het Gein in derdaad aan den Staat toekomt, de poging, om op- deze wijze eigendomsrechten aan to tasten, moet worden afgekeurd, en is Zijn Excellentie bereid, last te geven, dat deze handelingen, waardoor zonder vorm van proces eigendom men op naam van den Staat der Nederlanden worden overgeschreven, ongedaan worden ge maakt ZriD-HOLLANDSCHE HYPOTHEEK BANK. Resultaten zeer bevredigend. Aan liet jaarverslag over bet afgeloopen boek jaar ontleenen wij De resultaten waren zeer bevredigend. Het bedrag dei' netto-winst laat een dividendi»itkS^_ ring van 55.- per aandeel O" gewone aan- deeieiv en van 87 - "^wr aandeel op da oprich- ueeien toe, terwijl de gezamenlijke re- serven alsdan zullen stijgen tot f 842.042. Het winstcijfer der Interestrekening bleef weliswaar achter bü dat over 1926 een gevolg van een verdere lichte inkrimping- der winst marge tUsschen den gemiddelden rentevoet der uitstaande pandbrieven en dien der uitstaande hypothecaire leeningen. Hiertegenover staat oehter, dat het op de koersrekening pandbrie ven af te schrijven nadeelig saldo over 1927 lager was dan over het daaraan voorafgaande jaar. Het totale winstcflfer is dientengevolge c-irca f S.OOO- hooger dan dat over liet boekjaar 1926, zoodat ookhet dividend eenige verhoo ging kon ondergaan. Eveneens vertoont liet bedrag aan uitstaande pandbrieven wederom eene stijging: per saldo werd in 1927 vooi' 453.960.- meer aan pand brieven geplaatst dan uitgeloot en ingekocht. Alle leeningen loopen op gebouwd onderpand. De gemiddelde rente der hypotheken op 31 De cember 1927 bedraagt 5.43 pet. De netto winst bedraagt 362.792. Voorge steld wordt op nieuwe rekening over te bren gen een bedrag van 792.-. en het restant ad f 362.000.-, te bestemmen voor verdeeling. Voor eerst komt hiervan aan aandeelhouders 4 pet. over liét gestorte kapitaal ad .,50.000 f 10.000. Voorgesteld wordt aan aandeelhouders uit to keeren f 137.500.- zijnde 03 pet. over het ge storte -kapitaal f 55-, -Per aandeel, te reser veeren voor Dividendbelasting 12.443, en het saldo ad 1.962.50, te voegen bij hun winst-aan deel over het volgend boekjaar. Aan houders van oprichtersaandeelen zal wor den uitgekeerd f 87.- per Opi-ichteraandeel. De winst- en Verliesrekening over- 1927 staat: Debet voor: onkosten, salarissen enz. f 61.399; afschrijving koersverlies op pandbrie ven f 524; winst f 362.000; saldo winst op nieu we rekening 792. en Cr e d i t voor: saldo A. D. 861; interest 341.216; provisie en vergoeding voor-vervroeg de aflossing 82.638. In het Berlijusch planetarium valt de hemel langzaam aan van het plafond. Men heeft bij den bouw van den koepel de fout begaan eerst? het binnenste cn daarna pas het buitenste dak, dat regen en weer moet tegenhouden, klaar te maken. Daardoor kwam het, dat de eene zijde van het gewelf nat werd, vochtvlekken kreeg en dat het pleisterwerk niet meer op den wand blijft zitten. Op het oogenblik maakt de sterrenhemel een beklagenswaardigen indruk en men moet er ten spoedigste voor zorgen, dat het planetarium weer in orde gebracht wordt. De firma Zeiss, wie het natuurlijk ook veel waard is, dat het door haar gebouwde werk een presentabelen Indruk maakt, heeft de stad Ber lijn een bijdrage van 10.000 voor de verbetering van den hemel, welke rond 15.000 mark zal kosten, aangeboden. Merkwaardig genoeg heb ben de bevoegde instanties In het stadsbestuur dit geschenk afgewezen, zonder echter zelf mid delen toe te staan om het kwaad uit den weg te ruimen, 't Is te hopen, dat het verzuim spoe dig zal worden ingehaald. DE VIERING VAN HET EEUWFEEST. .Bespreking der plannen. Dij ontstentenis van tien voorzitter, den heer CU. Smits, werd dezer dagen, onder leiding van notaris A'erschraage, in „Dé Beurs", te Breda, een vergadering gehouden van het uitvoerend comité en de verschillende subcmflitê's, welke uit het Oi-an.iecörtité zijn gevormd om plannen te beramen, teneinde het eerste eeuwfeest der Kon. Militaire Academie te houden op Donderdag- IS, Vrijdag 19 en Zaterdag 20 October fi.s., met groo- ten luister te herdenken e.n te vieren. De burge meester, lm-, dr. AV'. O. A. van Sonsbeek, naiii aan do bespreking deel. Daar het do eerste maal was, dat de diverse comity's bijeenkwamen, bewogen zich de be sprokingen uiteraard slechts in de richting van overwegingen en plannen. Eerst als, na een te houden c-ollecte op een nader te bepalen tijd stip, een financieels basis zal ziin verkregen zal men aan Sef plannen vaster vormen kunnen geven en deze nader kunnen uitwerken. Hot comité voor de verlichting cn versiering heeft een globaal plan opgemaakt, strekkker.de om de voornaamste pleinen, monumenten cn bruggen der stad te verlichten en te versie- a-en. Ook voor de verlichting van den Gf Goten To ren schoen-men veel te gevoelen, al zal dan een „mulor systeem dan voor 25 jaar worden toege past. Hierbij werd gedacht aan verlichting dooi' middel van schijnwerpers of „indirect" licht. order werd besproken het geven van een groot vuurwerk, het houden van een étalage- wedstrijd, het concerteerc-n door alle Bredasche korpsen op verschillende punten der stad, het oproepen van buurtvereenigingen om het feest een zoo algemeen mogelijk cachet te verleenen, het houden eener geldinzameling voor een ge schenk door de Bredasche burgerij aan de K. M. A.. een orgelconcert, een concert voor do reünisten, eil propaganda voor de feestén door middel der radio enz. enz. R. K. BARONIESCHE TUINBOUWER. BREDA (R. B. T.) Jaarvergadering. In de groots zaal van de R. K. Land- en Tuinbouwschool te Breda hield de R. B. T. AVoensdagmiddag haar jaarvergadering. De voorzitter, -de heer P. Kuijlaars, opent met Christelijken groet en verwelkomt do talrijke aanwezigen, inzonderheid de genoem de autoriteiten. Onze groote zorg, zegt spr„ blijft de handelspolitiek. De ons omringende landen maken het ons moeilijk. Onze tuinbouw staat of valt met den export. Het gebeurde op de internationale vergadering in Januari te Elberfeld gehouden mag een lichtpunt ge noemd worden. In 1927 bestond onze vereeniging uit 28 af- deelingen, omvattende 5,435 leden; dit wijst op" een- toename van 12 pCt. Aau het jaarverslag der prodftetenveilmg van den directeur, den heer Tóngmahs, ontlee nen we: De totaal omzet was 2.681.190.19. ATan de hoofdproducten werden aangevoerd: Frambo zen 3.431.622 leg., groote aardbeien 2.000.000 kg., Bredasche aardbeien (scarlets) 187.248 kg., zwarte bessen 488.381 kg., kruisbessen 25.540 kg., Bredasche spruitjes 1.124.341 kg., krom- bek-doperwten 213.995 kg., perfectboonen 342.619 kg. De verdeeling van den omzet is: groenten 315.711.37, fruit 1^90.020.47 ii3*'779"35: 14CL-CT79. ------ yjiljirslag van den secretaris, den heer A. Bekers, memoreert in hoofdzaak de be moeiingen van bet bestuur, waar liet betreft het bevorderen van het invoeren en uitbreiden van liier betrekkelijk nieuwe culturen, zooals asperges en pruimen. Krachtig werd liet daar in terzijde gestaan door directeur en leeraren der R. K. L. en T. school. De balans per 31 December 1927 wijst o.a. een bedrag van 503.571.99, de winst- en ver liesrekening bedraagt 99.208.88. Er is een netto-winst over 1927 van 28.729.82. Het rapport van de Directie der veiling over de contröle van de boekhouding der afdeelin- gen luidt over het algemeen gunstig. De contributie blijft gehandhaafd op 50 cent per lid, vermeerderd met 10 cent per lid voor bestrijding der onkosten voor de nieuwe boek houding, De aftredende voorzitter wordt bij acclamatie als zoodanig herkozen; onder dank betuiging en na een beroep op aller medewer king, neemt bij deze benoeming aan. De veilingsprovisie blijft dit jaar gehand haafd op 3 pet. voor leden en 5 pet. voor niet- leden; medegedeeld wordt nog, dat een loods zal worden gebouwd ter berging van de aan gevoerde producten, de kosten daarvan zijn geraamd op f 11.000. Na de rondvraag wordt de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze gesloten. LONDEN, 8 Maart (H.N.) Sir Laming Worthington Evans, de minister van oorlog, heeft in het lagerhuis de begrooting voor het a.s. dienstjaar ingediend, welke met een be drag van 41.050.000 sluit tegen verleden jaar met 42.565.000. In verband met de proefnemingen, die .ver leden jaar te Tldworth zijn gedaan met de me chanisch vervoer, verklaarde hij, dat hij op grond van de opgedane ervaring thans mede- deelingen kan doen. Het eindiretsultaat zal wellicht - zijn, dat voortaan slechts zeer weinig soldaten te voet groote afstanden zullen afleggen, om op het terrein van den strijd te komen. Het kan zijn, dat de soldaten per vliegtuig of met motorische vervoermiddelen getrans porteerd zullen worden. Het kan ook zijn, dat de organisaties der devisies met de verhou dingen van cavalerie, artillerie en infanterie veranderd zullen moeten worden en dat andere en kleinere groepeeringen van manschappen met verschillende soorten van mechanische voer tuigen en tanks geformeerd moeten worden, om zoodoende de beste eenheden te verkrijgen waarop een grootere strijdmacht kan steunen. Intusschen moeten da strijdkrachten behou den blijven, waarvan men weet dat zij goede diensten bewijzen, totdat men voldoende over tuigd is, dat zij door Iets beters vervangen kunnen worden. Maandag sta-pte te Dokkum uit een van Leeuwarden gekomen autobus, een klein meis je. Haar tengere figuurtje, de ziekelijk staande oogjes, haar bleeke kleur trokken de aandacht en toen ze stond te weifelen, waarheen zo zou gaan, bemoeide zich een voorbijganger met het kind en begon een praatje. Het'schreien stond liet meisje nader dan liet lachen. Zo vertelde volgens het „N.v.h.N. met een benepen st emmc- tjo, dat ze naai uroulng-en moest, cji toen zo hooi de, dat ze iu Dokkum was, iuplaats van in Groningen, kwam aau het "jicht, dat ze iu Leeuwarden in een verkeerde bus was gestart. De voorbijganger bracht haar naar den inspec teur van politie. Daar vertelde ze, dat "zó in Groninger, woonde, in de Zon-tstraat. Ze had iu Leeuwarden bij eon oom gelogeerd en was in een verkeerde autobus gestapt. De inspecteur vroeg telefonisch verbinding met de Groning- sche politie en terwijl deze bezig was de ouders van het verdwaalde meisje op te zoeken, kwam er toevallig een Oronïngsche auto langs het Dokkumsclie politiebureau. De inzittenden waren bereid .liet kind mee te nemen naar Gro ningen. Daarmee zou de zaak opgelost zijn ge weest, als niet uit Groningen liet bericht was gekomen, dat de ouders niet te vindon waren, dat er in de Zoutstraat seen mensehen woon den van den naam, als het kind opgaf en dat ook niemand een meisje miste. Toch bleef het kind volhouden, dat ze in Groningen woonde, maar veranderde haar inlichtingen nu zoo, dat haar ouders ergens met een schip lagen. Om dat het iaat begon4 te worden en bet ziekelijk uitziende kind toch niet in Dokkum kon blij ven, werd besloten, dat de auto haar mee zou nemen en aan de Groningsche politie aügevpu. De auto was nog maar even weg, of de Dok- kumsche inspecteur vau politie werd opgebeld door een collega uit. Leeuwarden. Het bleek, dat het kind daar werd vermist. Haar heelo'ver- haaf was leugen. Haar ouders woonden in Leeuwarden en hadden veel last van dit tion- jai ig meisje, dat zelfs nu en dan een fiets weg nam om een eindje te gaan rijden, een onormeu zwerflust aan den dag legde en ook nu weer in oen autobus was gaan zitten om een and-er deel van de wereld te zien. De Groningse-he politie heeft zorg gedragen, dat het kind bij baar -ouders is teruggekeerd. Gisteravond gaf de brandweer van A'dam liet alarm „groote brand" uit, nadat ge meld was dat. het huis op den hoek der Tar,aal- steeg en de Prii^s Hendrikkade door liet vuur danig werd aangetast. De brand was in een oogwenk gebluscht, zonder dat 't op slechts heel korten afstand liggende huis aan de Frins Hendrikkade, waarvoor men aanvankelijk zeer bevreesd wa3 feitelijk ai gevaar was geweest. Als een bijzonderheid kan daarbij vermeld worden, dat. de Brandweercommandant, de heer C. Gordijn, reeds ter plaatse was, voor dat de eerste wagen van de brandweer was gearriveerd. Dit is toe te schrijven aan het feit, dat de brandweercommandant, komende uit den Haag uit den trein liet begin van brand ontdekte, Met zijn auto, die voor station stond, sn^ vji fle Prjas"Hem „rxKitade e>j toon hij daar aankwam, laaiden de vlammen reeds fel uit de eerste en tweede verdieping van liet onbewoonde perceel Pa ne al steeg no. 4a. Het perpeel, waarin de brand was ontstaan, behoort toe aan den heer Joh. Koehoorn, die voornemens was binnenkort op de eerste ver dieping zijn intrek te nemen. Op do tweede verdieping was juist een nieuwe huurder; een zekere Schroder, gekomen, die er reeds zijn meubels had neergezet, die liet vuur ten prooi zijn gevallen. De man, die de volgende week zou gaan trouwen, was nog niet. voor zijn in boedel verzekerd. Gelijkstraats was vroeger een bottelarij ge vestigd, die kort geleden op last van liooger- hand is ontruimd. Het perceel no. 4 was ge heel onbewoond. Aran belde perceelen ziju alleen nog da onderstukken intact gebleven. De bovenverdie pingen zijn totaal uitgebrand. GENèVE, S Maart. {VAN ÓNZEN CORRES PONDENT.) De deskundigencommissie, die tot opdracht had, de jaarrapporten te onder zoeken, die de staten, overeenkomstig art. 40S van het verdrag van Versailles, aan de intern, arbeidsorganisatie moeten uitbrengen, over de toepassing van de door hen geratificeerde in ternationale arbaldsconvenitie, heeft vandaag haar zitting geëindigd. De commissie heeft 200 jaarverslagen onder zocht en omtrent een 20-tal eenige opmerkin gen moeten maken. De commissie lieeft vastgesteld, dat de meeste staten, die verleden jaar, aanleiding hadden gegeven tot opmerkingen van de zijde der commissie, dit jaar veel uitvoeriger inlich tingen verstrekt hebben. De rapporten waren dit jaar niet alleen tal rijker, doch ook helderder en meer volledig. De getroffene ïjjiet levensgevaarlijk gewond. Op den procureur der Fransche republiek te Algiers, Drago, is een aanslag gepleegd. Een vroeger schatkist-beambte, Mathieu Da- mianl geheeten, heeft op den heer Drago een revolverschot gelost, dat liem in den rug trof. De procureur zakte in elkaar en werd met spoed naar een kliniek vervoerd, waar hem de eerste hulp werd verleend, en waar hij geopereerd zal worden. Zijn wonden zijn niet levensgevaarlijk. De moordenaar is gearresteerd. ARBEIDERSONLUSTEN BIJ KHANDALA. Uit Khandala wordt gemeld, dat bij een ge vecht tussc-hen Ghoerkas, die werkzaam wa ren bij herstellingsarbeid aan een tunnel, en hun opzichters, vijf personen zijn gedood en veertig gewond, o.w. eenige vrouwen en kin deren. De orde la inpiddel» weer hersteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 8