sstsr FEUILLETON SIRENEN ZATERDAG 10 MAART 1928 DERDE BLAD PAGINA 2 VERDUISTERING BIJ DE S VAR MIJNEN Een oneerlijke ambtenaar aangehouden DE DOODENDE OVERWEGEN Duitsehe anto door een trein gegrepen l WAS DE PIJP DE SCHULDIGE? ENGELAND EN EGYPTE De Egyptische regeering zou den toestand niet hegrijpen DE STUDENTENRELLETJES IN EGYPTE. Veertien, winkels geplunderd IIET KERKHOF ALS DAGELIJKSCHE RUSTPLAATS Een juffer van 75 jaar klimt over den muur DE ENGELSCHE LUCHTVAART- BEGROOTING DE ENGELSCHE MARINE- i BEGROOTING DE LONDENSCHE GRAAFSCHAPSRAAD. DE POSITIE DER AROUW IN RUSLAND De bolschewiki schrikken voor hun eigen leer terug DE VRUCHTEN VAN DE BOLSCHEi WTSTISCHE JEUGDOPVOEDING Het .,Culiganisme" Jhen verhaal uit de dagen van het Engelsch° socialisme mi a i -= Naar uit Saarbrücken wordt gemeld, is de Fransehe mijndirectie te Saarbrücken groote -verduisteringen op het spoor gekomen. De Fransehe bediende, die de boekhouding hield, heeft groote bedragen, die op rekening Van da mijnen geplaatst moesten worden, voor zichzelf gebruikt. De rente werd echter regel matig door hem betaald. Men weet niet zeketr, hoeveel er verduisterd is; doch naar verluidt beloopt het bedrag ongeveer 320.000 francs. Men heeft reeds met zekerheid vastgesteld, dat een bedrag van 90.000 francs niet verantwoord is. Do schuldige moet reeds Maandag gevangen Benomen zijn. Naar uit Saarbrücken wordt gemeld, is thans vastgesteld, dat hij de administratie van de hoofdkas deT Fransehe mijndireetie in totaal 330.000 francs verduisterd is. De ontrou we ambtenaar, is de vroegere Fransehe kapi tein Riff. Bij een overweg vam den lokaal-spoorweg NoerdXiingenWernding is een auto van de Nordlinger bierbrouwerij, die nog net wilde ©versteken toen een trein aankwam, door de locomotief gegrepen ea totaal vernield. De chauffeur werd op slag gedood, zijn begeleider stierf enkele uren later. Ontploffing met doodelijk gevolg ■Wolff eeint ons uit Berlijn: Bij de menging van een uit zwavelkoolstof bestaande vloeistof tot het bestrijden van scha delijke insecten, door een wijnbouwer mat zijn vrouw te Ne net ad t aan de Haardt verricht, ontbrandden er waarschijnlijk door het rooken van den man gassen, die een reservoir deden ontploffen. De vrouw Hep zoo zware verwondingen op, dat ze weldra stiert'. De Britsche minister van binnerdaudsche zaken beeft in een rede te Uford verklaard, dat door het voorgestelde verdrag te verwerpen de regeering van Egypte blijk van een onge looflijke dwaasheid beeft gegeven en heeft ge toond, absoluut niet bij machte te zijn den wer- kelijken toestand te beseffen. De Egyptische regeering kan niet verwach ten, aldus de minister, dat deze of een latere Britsche regeering ooit Iets zal aanbieden, dat verder gaat dan de inbond van het thans ver worpen verdrag. Ben onrustige stemming I.ONDEN, 9 Maart. (H.N.) Uit Cairo wordt ftan tie „Daily- Mail" gemeld, dat de toestand, vooral in do provincies van Egypte, gevaarlijk schijnt te zijn. De voornaamste onlusten kwamen voor te Tanta, waar de woedende menigte drie trans- portanto'3 van de politie vernielde. De politie fcclxoat in do lucht, om de menigte schrik aan te jagen. Naar het blad verneemt, bestaat de moge- lijklieid, dat een kabinet onder leiding van Tewfik Nesstal Pacha zal worden gevormd. CAIRO, 9 Maart. (R.O.) Vanochtend was de toestand volkomen rustig in Tantah. Bij de relletjes gisteren zijn veertien win kels, waarvan er acht aan Engelschen toebe- hooreu, geplunderd. Het volk deed een aanval op een politie post en bevrijdde de gearresteerde studenten. VROUWENKIESRECHT IN ENGELAND Op oen vrouwenvergadering te Londen zeide de Britsche premier Baldwin o.m., dat de nieu we kieswet welke aan vrouwen stemrecht geeft op dezelfde wijze als aan mannen, Maan dag a.s. bij hst lagerhuis zal worden ingediend en dat de behandeling in tweede lezing vóór Pasoheu zal plaats hebben. Tenzij de verkiezingen reeds na enkele maan den zullen worden gehouden, zullen de nieuwe vrouwelijke kiezers bij de eerstvolgende alge- meene verkiezingen op de kiezerslijsten voor komen. Sedert een maand of achttien slaapt de 75- jarige Mary Squirrel, een bekend type in Brom ley in Kent, in het Zuider portiek van de parochiekerk aldaar. Haar beddegoed, lakens en een veeren kussen bewaart zij tegen een grafsteen aan, beschermd door een oude houten deur. Twee winters lang heeft zij eiken nacht haar bed in het portiek opgemaakt en in natte nachten was zij beschermd door een oude paraplule. Het kerkhof is altijd dag en nacht toegan kelijk geweest voor het publiek. Een voetpad loopt er door heen. Doch daar verscheidene zwervers het voorbeeld van Mary Squirrel na volgden, besloten de vicaris, de kerkvoogden en de gemeenteraad het kerkhof te- sluiten. Maandagavond te zeven uur werd het hek gesloten, voor zoover de koster zich herinne ren kon, voor den eersten keer. Maar vrotiw Squirrel droeg haar naam niet voor niets, zij nam haar boenen op en klom, ondanks haar 75 jaren, als een eekhoorn over den muur. Zij zei, dat zij er over zou blijven klimmen. Steeds meer gevechtsvliegtuigen LONDEN, 8 Maart. (R.O.) Zooaia gemeld, sluit de begrooting van luchtvaart voor het komende jaar met een bedrag van, 16.250.000 p.st., dat is 700.000 meer daia het afgeloopen begrootingsjaar. Do minister van luchtvaart verklaarde in zijn memorie van toelichting, dat er een ver mindering in de begrootiagf is van 1.050.000 pond voor de dieneten, die rechtstreeks onder zijn beheer staan. Het tegenwoordig effectief bedraagt onge veer 09 eskaders. De formatie van drie eska ders voor de verdediging van Engeland zelf, die in 1927 zijn ingesteld buiten de vijf nieuwe formaties, staan gelijk met twee en een half eskader voor de luchtvaart ter zee on één es kader voor samenwerking met het leger. In 1928 zulle® er ln totaal vier. nieuwe es kaders worden gevormd, waardoor liet effec tief op 73 wordt gebracht. Do zes. eskaders, die than3 in In-dië zijn, zullen op acht worden gebracht. De eenheden der luchtvloot zullen tot 25 worden, verhoogd. Ook zijn credleten voorzien voor twee nieuwe halve eskaders watervlieg tuigen. Het personeel bedraagt thans 32.500. Het ylootbouwprogram voor 1928, LONDEN, 9 Maart. (R.O.) De marine begroo- ting voor 1928 bedraagt in totaal 57.300.000 pond sterling, d.i. meer dan een millioen pond minder dan de begrooitlngsposten van het loopende jaar en de aanvullende cre- dieten, die thans noodig zijn. Het nieuwe program voor 1928 bevat een crediet voor het op stapel zetten van twee kruisers, voor den bouw vau een basis voor duik booten, een moederschip voor Büegtuigen, een flottielje va-n acht torpedojagers, zes duik boot-en en vijf kleine oorlogsbodems. Behalve vier kleine eenheden zijn alle vervat in het program, dat in Juli 1925 werd vastgesteld. De uitslag der verkiezingen. In den nieuwen raad zullen de conservatie ven 77, de arbeiderspartij 42 en de liberaien 5 zetels hebben. De conservatieven wonnen 3 zetels en ver loren er 10, de arbeiderspartij won 13 zetels en verloor er vijf terwijl de liberalen 3 zetels won nen en er 4 verloren. SNEEUW TE LONDEN. (risterenochtend is in alle doelen van Lon den en in do voorsteden sneeuw gevallen. TURKIJE EN DE ONTWAPENINGS COMMISSIE. Een uitr.ooiliging wordt verzonden GENèVE, 9 Maart. (Zw.T.A.) De raad be handelde heden ook een schrijven van den Poolschen minister van buitenlaudsche zaken, waarin déze, evenals eenige dagen te voren Litwinoff al had gedaan, een uitnoodigiug van Turkije tot deeueming aan de werkzaamheden der voorbereidende ontwapeningscommissie aan beval. De raad besloot aan het Pootsche verzoek gevolg te geven en den secretaris-generaal op te dragen, d9 noodige slappen te doen. Stresemann wees bij deze gelegenheid o-p het telegram van den plan tsvervangend-en Russ-1- schan minister van buHenlandsehe zaken, Lit winoff. Spreker verzocht voorts Litwinoff met liet tliana genomen besluit van den raad in kennis, te stellen. DE ONLUSTEN TE LEMBERG. Talrijke arrestaties. BER.LUN, 9 Maart. (H.N.) Volgens oen be richt uit Warschau hebben gistra-en te Lem- berg opnieuw opstootjes van nationalistische studenten plaats gehad, en werden opnieuw in ven-schillende Joodsche1 zaken de ruiten in gegooid. Het kwam tot een botsing tusschen de politie on een troep van ongeveer 500 studenten, waarbij talrijke ..arrestaties plaats hadden. De commandant van de politie te Lemberg beschuldigt den rector van de universiteit, dat hij de studenten heeft opgehitst, mot hen d-oor do straten is getrokken en bij de uitspattingen heeft toegezien, zonder tuaschen beiden te ko men. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL IN 8ILEZI© In de nabijheid van Breslau is de auto van een reiziger tegen een boom gereden. Hierdoor werden twee inzittenden op slag gedood; twee anderen werden licht gewond. Het eenige in Duitschland verschijnend Rus sisch orgaan „Rul", bevatte voor eenigen tijd i een interview met de dochter van een bekend Russisch leeraar, die zooeven het Roode Rijk voor goed den rug had teruggekeerd. Hare uitlatingen komen op het volgende neer; Reeds op d« schoolbanken wordt de Russische jeugd ingeprent dat liefde „idiotisme" is en dat ieder meisje weten moet, wat vrije liefde is. Me® verklaarde ons aldus de geïnterviewde dat de ontrouw van den man op een vol. strekte noodzakelijkheid berust en dat alle handelingen, die onder de heerschappij der bourgeoisie in 't geheim bedreven werden, thans tot de gelegitimeerde dingen behooren. En het „gulden" resultaat is vanzelf, dat vele meisjes, studenten een lichtzinnig leven beginnen. De jonge mannen in het hedendaagsche Rus land, zijn groobendeels frivole egoïsten, die de meisjes zoo ongeveer als een soort wild be schouwen, waarop de jacht voor iedereen vrij is. Uit de verhalen van onze ouders en ook wel uit remans wisten we, dat de mannen de jonge meisjes vroeger het hof maakten, dat zij hun bloemen en versnaperingen schonken en de liefde iets heerlijk-sekoons was. Maar thans is van de echte liefde ui eis overgebleven. Mannen en vrouwen staan op een gelijken trap van be staan. Onder de gegeven omstandigheden is 't voor een meisjes buiten gewoon moeilijk, om haar reinheid te bewaren. Men moet al heel energiek en karaktervast van aanleg zijn, om staande to blijven in de verleidingen des levens. Vroeger haddon de mannen achting voor do onschuld en de reinheid van eein meisje. Thans worden deze deugden als preutsch en klein burgerlijk beschouwd. Men spreekt en schrijft den laatsten tijd niet over huwelijksleven in Rusland. Maar in de steden willen de arbeiders en intellectuee- len niets meer van een kerkelijke echtverbin tenis weten en een sovjethuwelijk, dat wettelijk geregeld wordt, beteekent, dat de bruidegom zich verplicht voorde kindereu te zorgen, maar Ihij kan zich ieder oogenblik weer laten schei, den een simpele formaliteit op do huwelijks- registratie en* de vrouw staat weer geheel hulpeloos in 't leven. Ook na de scheiding kan het gebeuren, dat dé vrouw desondanks gedwongen is, samen met haar gescheiden man onder een dak te wonen, daar da hu ui-commissie een gedeelte van 't huis aan den man heeft toegezegd. Ook in de dorpen heerseht ontucht en im moraliteit. Alleen de dochters van rijke boeren leven eerzaam, maar liet gros der boerenmeis jes heeft alle wetten van eerbaarheid en tucht overboord geworpen. De toename van geslachtsziekten en dronken schap, de mass a-zelfmoordde verergerde prostitutie en de ver waar loozing van alle zeden en gebruiken hebben het bolschewisme genood zaakt apt groote strengheid op te treden. De leider van den „prolefcultus" Lunatsekaisky heeft een oekase gelanceerd, waarin ge-sproken wordt over de noodzakelijkheid van sexueelo onthouding. De -communistisch jeugd heeft dit bevel echter mot luid spotgelach in ont vangst genom-feu. DE DOODSTRAF IN RUSLAND Naar uit Moskou wordt gemold, is de moor denaar van den Italiaanscüen vice-consul Coccio Donderdag terecht gesteld. GEEN DOODSTR AF IN ZWITSÉKLAND BEUN, 9 Maart. (W. B.) De nationale raad verwierp met 144 tegen 31 stemmen het opne men van de doodstraf in het nieuwe Switser- sche wetboek van strafrecht. Onder de jeugd van Moskou treedt een mis drijf steeds sterker aan den dag, hetwelk de sovjet-straf codex met den naam „Culiganisme'' aanduidt: dit euvel bestaat uit handelingen die een volledig gemis aan respect ten opzichte van medeburgers en overheidspersonen aan den dag leggen. Het culigamsme, aldus luidt het wetbodc van strafrecht, is de gevaarlijkste uitslag aan het lichaam van den sovjet-staat. Deze misdaad bevat alle grove delicten tegen leven en bezit, vooral tegen zeden en vrouwen en word-t met den dood gestraft. Deze misdadigersbende «rootendeele uit jongensgroepen bestaande, neemt onrustbarend toe. Volgens de ,,Iswestia", telde men in October 1925, 2307 gevallen van culiganisme, in Januari 1926 3397; in Januari 1928 3985 gevallen. Dé politiechef te Moskou, Arsenjeff gaf aan een buitenlandsch correspondent te kennen, dat de politie te Moskou maandelijks 3700 personen voor sooregelijke delicten moest arresteeren. Dit misdrijf dreigt in sommige streken iederé beschaving en zelfs het economische leven on mogelijk te maken. Vijf en zeventig procent van al deze culiganen, zijn jonge arbeiders in den ouderdom van 12—15 jaar. Al deze lieden zijn afkomstig uit de communistische „Kom-Somol"- jeugdorganieaties. Wederom een duidelijk bewijs, hoe de jeugd zich ontwikkelt zonder gezonde opvoeding. KONING AMANOELLA OP DE LEIPZIGER MESSE. Een romantisch voorval. Een voorval dat aan Peter den Grooten doet denken, speelde zich dezer dagen op de Leip- ziger Mesae af. Een arm werkmeisje stond met een hopelooze uitdrukking van macliinaliteit op haar bleeke gezicht aan een breimachine. Opeens hield een aantal bezoekers voor den stand stil en zonder dat zij wist, wie die men- schen allemaal waven, waren de gretige blik ken van een naar wetenschap dorstenden ko ning Amanoella op de machine en haar wijze van bediening gevestigd. Door middel van een tolk vroeg hij om een demonstratie en handig en nauwgezet, hoewel machinaal, voldeed het meisje aan het verzoek, zonder er ook maar eenigszins aan te denken, dat dezen keer de haar zoo gewone bewegingen eenigen invloed op haar lot konden hebben. De koning stelde eenige vragen, welke zij met sleursche nauwgezetheid beantwoordde, zonder eenige moeite iets persoonlijks in de zaak te leggen. Toen hij wist, wat hij weten wilde, draaide koning Amanoella zich om en bestelde 150 breimachines, en voegde er aan toe: Maar zij moet meekomen om mijn volk te leeren, hoe zo gebruikt moeten worden." Eon van de Leipziger bladen verneemt, dat de koning na zijn bezoek aan de Messe de hoop uitsprak, het volgend jaar hier met een spe ciale tentoonstelling van Afghaausche produc ten vertegenwoordigd te zijn. Zoodoende", zei hij, „hoop ik in Duitschland een markt voor onze waren te vinden. Tot dusverre zijn de handelsbetrekkingen tusscken de twee landen gebrekkig geweest en bobben onze producten Duitschland langs een omweg bereikt, hetgeen natuurlijk hun prijs verhoogd heeft. Het schijnt mij van belang een rechtstreek- sche verbinding van producent naar consu ment te vestigen. In de toekomst zal een spe ciale Afghaansche tentoonstelling op de Leip ziger Messe de kwaliteit der producten van mijn land onder de aandacht van de breedste kringen van Duitsche zakenlieden brengen." door MAY WYNNE. 22.. Maar riep Jack, terwijl hij aan de arme Bessie Bailey dacht, wat moeten wij dan met den rijken verdrukker doen? Wie zijt gij, haalde de Quaker vriendelijk een tekst aan. die het waagt een ander te oor- deelen? Voor zijn eigen meester staat hij, en valt. Doet wat gij wilt om de waarheid aan net licht te bréngen, Jack Armiston, onder uw mannen, maar laat het steeds zijn uit over tuiging door de Wet der Liefde, inplaats van die vervloekingen voor hem die de.plaats van een anderen en alzienden Rechter inneemt. Da -rijke zal zijn lot niet ontloopen, noeh zal do arme zijn belooning ontgaan, daar God over allen regeert maar herinner uzelf steeds «lal gij slechts een dienaar zijt, uitgezonden om zijn dagtaak te verrichten, die niet bestaat ln het prceken van een schandelijke leer van ontevredenheid, tegenover hen, wier plaatsen in de wereld door God zelf zijn aangeduid. Jack zuchtte. Goed, zei hij, alsof hij vermoeid was van een discussie die hij niet langer kon handhaven, tenslotte hebben deze dingen op het oogenblik minder met mijn tegenwoordige taak uit te staan. Ik ga naai- I,ouden, niet om samen to spannen met de mannen die u veroordeelt, maar om Maurice Garleigk te zoeken. Do Quaker keek zijn bezoeker lielangstel- lourt aan. De zoon van uw vijand? vroeg hij, daar doet gij goed aan, vriend. De jonge man bloosde verward. Minder dat, zei hij, dan de broer van de Vrouw die ik liefheb. James Marley had onbewust opgekeken doch slechts een oogenblik. Toch, terwijl' hij tran keflc' 'waren zijn goede oogen vol worden l-t*1 ll-m Plotseling duidelijk go. beTend WMafwtl <!o ^inc Phoebe I-bek en Arm» meisje, arm kind, en hij had nooit te voren vermoed, dat zij meer was.^n^bó fcaar au zoo medelijdend noemde.' eon kTnd. - r~" £oen vermoeden, vroeg hij, toen hij zijn stem weer meester was, waar de jongen zich bevinden kan? Jack schudde het hoofd. Geen enkele, gaf hij toe. Ofschoon het na tuurlijk waar is dat ik dezen Hiden in Londen ontmoet heb, en mijn hart me bewogen heeft om met hem overeen te stemmen in zijn bit tere gevoelens tegenover George Garleigh. Maar nooit heb ik vermoed dat zijn wraak een zoo slechte wending zou nemen. James Marley knikte bevestigend. lie wenseh n goede reis op uw dooltocht, vriend, sprak hij terwijl hij opstond, en een vei- ligo terugkomst met een goed volbrachte taak; Wat een verschrikkelijke gedachte, dat het hul. pelooze kind in handen is gevallen van een maiij die half krankzinnig is van smart en bitter on- recht. Vaarwel Jack, en nog eens, een goede uitslag met uw voornomen. Kom Fhoobe, wij moeten naar binnen, want de zon is ter ruste, en 't is toch erg koeltjes, ofschoon 't al Juni is! Maai- hij keek vergeefs naai' Phoobe, die niet langer achter hem tegen den boom leunde. Toch zou Jack geen afscheid van Dalstone House nemen, zonder een laatste goede reis van het meisje, dat hij als een zuster be schouwde. Phosbe wachtte bij den diepen vijver, die aan den rechterkant van het struikgewas lag, dat aan beide kanten van het rijtuigpad, stond. Hij zag haar duif-kleurige rok wapperen, ca slapte door een paar bossen laurieren naar haar toe. Zij stond op hem to wachten hopend en vreezend dat hij komen zou. Ik ga naar Londen, Phoebe, zei hij, ter wijl hij liaar zachte handen in do zijne nam, en verbaasd dat die zoo koud waren. Als ik w-eg ben, zul je wel verschrikkelijke dingen over me hooren vertellen. Er zijn or heel wat, die zeggen dat ik een vriend van Jolrn Hiden beu, on slechts naar Balbury terugkeerde om hem to helpen in zijn vreeselijk plan om Mauri ce Garleigh te ontvoeren. Dat. zul jij toch niet gelooven, wel? Zij keek hem met haar eerlijke oogen aan. Dat van u gelooven, fiuisten-de zij, neen. Jack, vrees niet dat ik dat ooit zou doen. Er lag zooveel vertrouwen in haar houding, dat hij bitter glimlachte toen hij zich den twij' fel en do slechts half vrijgelaten verdenking herinnerde bij Pamela, Maar, drong liij verder aan, zij zullen met bewijzen komen, kleine vriendin, en doze be wijzen zullen gedeeltelijk niet te ontkennen zijn. Toen squire Gavlelgh's oogst stond to bran den, heli Ik (lezen zelfden Hiden werk olijk ge waarschuwd, toen hij zich ln den seheporshut verborg; en, als hij die waarschuwing niet had gehad, xou hij ze kor opgehangen zijn. Je ziet drre dat mijn beschuldigers gelijk hebben, als zij zeggen, dat Maurice Garleigh vandaag veilig thuis zou zitten, als ik er mij niet mee be moeid had. Maar Phoebe's wangen gloeiden van veront waardiging, niet tegen hem, maar tegen zijn beschuldigers. Zij wist den z el f-aan klager te verdedigen met oen ijver, die hem tegelijkertijd trof en plezier dood. Gij wistmiet wat gij deedt, riep ze, en. ik geloof dat gij goed deedt met een man te redden ,die opgehangen zou worden, alleen om dat hij oen oogst in brand stak. Wat den dief stal van dit kind betreft, och, daar zoudt gij nooit aan mee geholpen kunnen hebben. En waarom niet? vroeg hij, verbaasd over haar stelligheid. Maar ditmaal was baar antwoord, door haar sterke emotie, onzeker. Och ja, herhaalde ze, waarom niet? Och, dat weet ik niet precies; alleen weet ik, dat gij te dapper en te eerlijk zijt om een klein iriuel pijn te doen, en to veel eer hebt om te liegeu. Gij zegt: ik deed bot niet, enen dat is ge noeg. Dan weet ik dat gij l'-et niet deedt. De eenvoud vau haar vertrouwen verried het geheim van haar kracht. Maar voor Jack was het slechts de verklaring van een kind, dat eenvoudig op haar vriend vertrouwt, omdat zij zoo weinig van de ver raderlijkheid vau do Biensehon afweet. Toch troostte hem dit vertrouwen troostte het hem vooral na Pamela's bedreiging en twij fel, zocdat zijn hart in wanne, broederlijke sym pathie naar de kleine spreekster uitging. Zij was zoo klein, zoo onschuldig, zoo jeugdig in haar uiterlijk cu manieren, dat hij, als groot vader, Phoebe altijd als een kind beschouwd had. En liet was dan ook aan dit kind, dat hij zijn dankbaarheid betuigde. Kleine, zei hij, L rwijl hij haar naai' zich toe trok, en de vijver hun heelden weerspiegel de, ik vraag me al', of Je wc-et hoe die woorden me zullen, sterken en helpen in mijn taak, die. meer beteekent dan de willekeurige redding van eon kind uit de handen van zijn vijanden. Mijn eigen levensgeluk is verbonden met het lot van Maurice Garleigh- Kléin® Phoebe, en. ik geloof.ik durf te hopen, met het geluk van een die ik liefheb. Haar adem. ging saaUer, en. zij dorst niet op te zien, ofschoon hij dit natuurlijk van haal ver wacht had. Pamela Garleigh- stamelde zij. -Juist, Pamela Garleigh, antwoordde hij. Een rietvink begon een heerlijk Hod van uit hot riot aan den overkant van den vijver, en oen 11,later nntwoovdifc hem, vanuit oen sarin- gén-atrultt mot nog veel zootor melodieën. John Armiston, verloren in een droom van liefde voor zijn Panwfct, Vermoedde niet wat een hevige strijd er uitgevochten werd hoe wel ongezien in dat arme meisje dat naast hem stond, dat typische kleine persoontje in haar duif-grijze japonnetje, en witte kap. Maar de tucht van een geheel mensekeuleveu ofschoon dit nauwelijks twintig jaren telde kwam Phoebe te hulp, en haar stem wankel de niet toen zij ten antwoord gaf: Ik beu blijals het geholpen heeft, fluisterde ze, en altijd Jack, zal je.... kleine zuster Phoebe bidden voor het welslagen van je plan en voor je geluk. t Met dezen verheven afstand nam ze de lagere plaats ia, die ze reeds voor altijd zich in haar leven zag toebedeeld. De droom dien zij op deze plaats zoo dikwijls had gekoesterd was dood. Jack vermoedde in zijn mannelijke onhandig heid -- die een essentieel onderdeel is van do manmiijko zelfzucht deze waarheid niet, anders zou hij niet nog wat toegevoegd heb ben aan een reeds bijna overstroonienden beker van bitterheid, (looi- een broederkus te druk ken op deze lippen dio beefden van geheime smart Zoo onverwachts was deze daad, dat het meisje zich bijna op <lit zeifde oogenblik van overwinning, verraadde. Een roode blos ging van kin tot brauw, on er ontsnapte een kleine kreet aan haar lippen. Jack! O, Jack! Het volgend oogenblik stond hij alleen bij den vijver, waar de rietvink zong, en de waterlelies witte bladeren sloten over gouden harten. Phoebe was weggevlucht, en Jack Armiston vroeg zich, het pad afwandelende naar de poort, verwonderd af, waarom zij zoo gebeefd had bij dien broederkus, en bijna een smartkreet had geuit. Maar nog steeds vermoedde hij do waarheid niet, dia Phosbe vreezend, dat zij zichzelf ver raden had, uitsnikte op haat- kamertje. HOOFDSTUK XVII. EEN BOF. U gaat werkelijk te ver voor mij, mr. Thistlewood o£ lant ik liever zeggen, u slaat een pad in waarop ik u niet wéiisch te volgen. Ik meende aanvankelijk, dat uw doel was, zij, die weinig of niets hebben om hun rechten in het parlement te doen gelden, te steunen. DU is echter de zuiverste verleiding, waarnaar een man van eer niet langer kan luisteren. Thistlewood begon wild te lachen, strekte zijn lange voeten, die in een paar sloffe® staken, tweed voor zich uit, en wenkte Brunt en Ed wards, die in de buurt zaten een op de tafel, de and-ar met zijn armen over den rug van zijn stoel. Aardig uitgekraamd, mr. Armiston, geeuw de hij, een verdraaid fijne speech ofschoon je daar in Stanhope Street niet mee aan moeit komen. Maar, voor de verkiezingen zul je er met je vriend mr. Hunt veel succes mee heb ben. Sommige menschen denken zeker, dat het nog maar het beste is een voet in ieder kamp te hebben. Weg met die huichelaars! bulkte Brunt, terwijl hij over de leuning van zijn stoel hing. Wij zijn hier allemaal eerlijke mannen, en we vechten voor een eerlijke zaak, waarbij we de hulp van lafhartige ovcrloopers niet noodig hebben. Armiston, (lie reeds met zijn vingers aan de deurknop stond, werd bleek, en moest zich ge weld aandoen om zijn woede te bedwingen Maar hij gaf toch geen antwoord. Wellicht kwam de onmogelijkheid van zijn plannen, om zich met deze mannen te verbinden, en ze zelfs tot zijn vrienden te maken, nu weer sterker dan ooit in hem op. Weer zag hij duidelijk, dat zij, inplaats van de pionniers en martelaren, van de groote zaak tegen de verdrukking, niets anders waren dan wat weerspannige schobbe jakken, die van nature gebeten waren op alles, wa-t met de bestaande regeeriug iets had uit te staan. Er moest iets van die walging en achter docht op zijn gelaat zichtbaar geweest zijn, want Bruut die nooit zonder een vloek zijn mond opende sprong op. - Kijk voor je met ja verdomde oogen, Ar miston, schreeuwde hij, terwijl hij dreigend op den ander toetrad, je bent een spion, een vervloekte spion. Maar je zult er niat zoo ge makkelijk afkomen! Wij hebben hier geen plaats voor gluipers, cn. Edwards, een kleine man met ioensche oogen, op wien de bijnaam „spion" heel wat toepasse lijker zou zijn geweest, lei zijn hand op Brunt's schouder. Laat liein gaan Tom, hikte hij. Laat hein gaan. Het is een groote dwaas, die nogjgeen vlieg kwaad zal doen laat die zijn éigen verdrinken in de rivier; dat is het eenige waar hij geschikt voor is. Hierop begon Brunt te vloeken cn te dreigen, maar hij hield zich toch op eerbiedigen afstand van de opgerichte figuur aau de deur. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 10