DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN, LUXE AUTO-VERHUUR 51ste Jaargang Vrijdag 16 Maart 1928 No 15119 Bit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS - GARAGE „UNIQUE" - PROPAGANDA-REDE VAN DEN ZEEREERW. HEER TERWISSCHA VAN SCHEL TINGA J&ijf Ji». .jaar of vier geleden dat van iTTvorsuin uit v-oor bei. Jeerët geregeld werd uitgc-seind. Een comité kwam tot stand, de bekende H. D. O. van vroeger dagen. Er is Wel geen vak waarop met zoo groote sprongen is vooruitgegaan als in de radio Men begreep dat deradio meer en moer in de huizen ter ajuis. ment n ter leering zou doordringen, De H.D.O. heeft goed werk gedaan, doch er zat een gevaarlijke kant aan. De heeren, allen liberaal getint, zich noemend natuurlijk neutrasmeenden dat zij alleen het intellect hadden, dat zij het waren, die hier de cul- tuurbelangen hadden te verzorgen en het ook alleen konden. Minister Posthuma stichtte een commissie van tien, die -aan den Staat zou a-dviseeren hoe men den omroep zou hebben te organiseeren In die commissie zaten 8 llnksehen en 2 rechtschen, van wie de een Was pastoor van Koever-den. De beide recht schen konden met het te geven advies geen genoegen nemen en zoo viel de commissie uiteen. Dit was de eerste poging om ons buiten den omroep te houden, De Katho lieken begonnen zich echter te roeren, de christelijken eveneens. E-n minister Bon- gaerts raadde een nieuwe staatscommissie aan. Deze kwam tot stand, de commissie Ruys met 6 rechtschen en 4 linkschen, Deze kwam tot een accoord, onderteekoucl ook door de linksche leden. Toen haar advies de re geering had bereikt, kwam onder leiding van „De Telegraaf" de hetze eerst voorgoed los. Men nam ons kwalijk, dat. wij ook een Woordje wilden meespreken bij een zaak als de radio. De radio moest neufraal, liberaal blijven. „N. R. Ct." en „Handelsblad" deden aan de hetze mee en zoo kwam het dat. het rapport door den intusschen aan het bewind gekomen minister v, d. Vegto niet zoo maar werd uitgevoerd. R- K. S. V. EXCELSIOR OPENBARE VERKOOPING SCHEEPVAART BURGERLIJKE STAND UIT ROTTERDAM DE VIERDE MAN VAN „SCHUTTEVA ER" ,,BALI-FLOTI"-FILM. Het leven van een krachtig volk BURGEMEESTER KNAPPERTLAAN 1. - TELEFOON 68817. AGENDA Heden KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM Spiritus Spoelinj ENTRE NOUS—MAASSTAD DAMSCHE COUR Hnrean KOEMARKT 4. SCHIEDAM. Teleloon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: per -8 maanden ƒ3.25. per maand 1.10 oer week 25 cent. Franco oer post 1 8 75 oer kwart Afzonderlijke nummers 5 cl Poslchèque en Girodienst 814-10 üs ADVEIlTEN'l 1GN 1regels 1.65 Elke reael meer 80 cl Reclames tusschen den tekst 80 ct. per regel. Kleine advertenties: 30 woordeD 25 ct elk woord meer 6 cl tol een maximum van 50 woorden Raboutaradverl 6 reR fO 60 10 rog ƒ0.76 15 rag 1 Incassokost worden berekend Graus-Uugevallcnverzekenng ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voelen ol oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voel of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken andelelJ vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd hij de Nieuwe HAVBank. Lange Haven 103. Schiedam RADiO-PROPAGANDAMAAND VAN ST. LIDUINA De R. K. raclioveTeen.ig.ing „St. Liduina" heeft gisteravond haar radio-propaganda- maand op voortreffelijke wijze ingezet. Een flink aantal radio-amateurs waren gister avond in het gebouw van den Kath. Kring saamgekomen, toen de voorzitter van „St. Liduina", de heer F. J. Vlug, de bijeen komst open-de, en de aanwezigen, met name de spreker van den avond, den zeereerw. heer C. J. Terwissclia van Sche-ltinga, geest, adviseur van den bond van U. K. radio- vereenigingen, welkom heette. In zijn in leiding wees de heer Vlug' erop, dat het aantal leden in Schiedam 170, veel te gering is, daarom 's deze propagandamaand ingezet. Het belastingspook is thans vrijwel van de baan. Wanneer de fiscus had aangeklopt bij de radio-bezitters, zou zulks niet in het belang van die bezitters geweest zijn. De K.R.O. heeft bij zijn actie tegen die belasting er op vertrouwd, dat de Katholieke radio- bezitters vrijwillig hun offer zullen brengen, en lid zullen worden van Jen K.R.O. Spr. deed voorts me-dedeeling dat van den burgemeester en de Katholieke raadsleden bericht van verhindering was ingekomen, gaf vervolgens het woord aan den zeereerw. heer Terwlsséha van Scheltinga. Het aantal sprekers voor de radiobeweging is, aldus de inleider, nog betrekkelijk ge ring. De zaak is intusschen van zoo groote beteekenis, dat spr. gaarne hier wilde op treden, Waar we de menschen voorlichten, wordt weerklank genoeg gevonden in de Roomsche harten om belangstelling en steun te vinden voor dit groote werk. Onder die bedrijven door werd de zender te Hilversum verhuurd, volledig, aan den H. D. O. Katholieken en protestanten meen den toen en terecht dat waar de Nederl, Seintoesteüenfabriek zendvergunning had van de regeering, wij niet konden of mochten wor den uitgeschakeld. Een conferentie met de N. S. F. en de H. D. O. mislukte; latei- kregen wij en de Christelijken één uitzeud- avond per week. En, dit is het voot- uaamste, er werd een Katholiek en een Christelijke radio-omroep gesticht. De K.R.O. is een stichting, dat wil zeggen een instituut Waarin alle groepen van het Katholieke volk vertegenwoordigd zijn, ook de luisteraars, door hun lidmaatschap van de Katholieke radio verenigingen. Do Christelijken hebben een soortgelijke organisatie gesticht, samen hebben we van den minister toen een zendvergunning ge kregen; een zender werd dus gebouwd voor de rechtsche groepen. Thans werken dus twee zenders. Maar er was ook nog een zender te Seheveningen, de zakelijke omroep, die den zender van Hulzen wat in den weg heeft ge- zeten, doch met de korte golf van Huizen ook dat van de baan zijn. Wat betcekent die samenwerking van Ka- olieken en Christelijken? Er is een N.V. ge- ®ticht om den Huizen-zender te exploiteeren, e K.R.o. heeft per week een aantal zenduren, uuiar daarvoor moet hij betalen. De eenige S'emeeuschap met de Christelijke groepen is «at we zitten samen in den N.D.O. de Ne- i Draadl-ooze Omroep maar overigens e""en we niets met eikaar uit te staan, ■v 'ller is volkomen zelfstandig; we staan ,_omen onafhankelijk van elkaar. Men he me dus wel: niet al wat van Huizen komt ,S L O O PIR G SWERK A .1 .V DE VOORHAVEN li ij het Hoofd te Schiedam. Wat eens een trawier was. is Katholiek. Dat weet men echter wel, als men zijn gids raadpleegt. Maar in dit betrek kelijke samengaan zit toch nog wel een voor deel en dat is, dat men wat voorziger is in zijn uitdrukkingen, om andersdenkenden niet te kwetsen. Er is eenige reden om elkaar te ont zien. We weten ook heel goed, dat we Vrijdags avonds onze toestellen niet moeten instellen op Huizen, omdat de vrijzinnig-protestanten aan het woord zijn. Die V(rijzirinig) P(ro-testant- sehe) R. O., is een cadeautje van den minister on wo kebfcea dat onder protest moeten aan vaarden. Alïecn al die uitzendingen van den V.P.R.U. noodzaken ons een hechte organisatie te be zitten, met leiders, die voor onze rechten kun nen en durven opkomen. Onze strijd om onze rechten te handhaven toont allerduidelijkst, dat we een stevige organisatie niet kunnen missen. Gelukkig heeft de Katholieke Kamerelnb bij de behandeling der radiowet de wijziging van de post- on telegraafwet ons niet in den steek gelaten en is zij niet succes voor onze rechten in de bres gesprongen. Gedurende de nu volgende pauze demon streerde do heer J. de Mol, van het technisch bureau De Mol-Jansen, zijn radio-tocs-tel. De eerw. heer Termisscha van Schellinga vervolgde daarop zijn rede. Uit den strijd dien we hebben te voeren, aldus de eerw. spr., om onzen eigen radio- omroep te verkrijgen, volgt wel, dat onze te genstanders heel goed begrepen hebben, welke propagandistische waarde aan de radio ver bonden is. Op het oogenblik hoort men veel spreken over radio-centralen, in een gemeente. Eén centrale ontvanger distribueert daarbij het uit gezondene over heele huizen-complexen of>zelfs over een heele gemeente. Komt men over open baar terrein, dan heeft men daarvoor conces sie noodig. Hoe staan wij, als Katholieken tegenover dergelijke centrales! Concessie wordt alleen gegeven, als alle programma's van de beido Nederlands'che zenders geheel onverkort wor den doorgegeven. Daar 'hebben wij toch wel eenig bezwaar tegen. Feit is dat op zulk een centrale, zulk een distributie is aangewezen de groote massa met de mindere beurzen. Welnu wat uit gezonden wordt is niet altijd te ver duwen, om niet te zeggen, dat het. soms meer dan schande is. Dergelijke uitzendingen is men van staatswege verplicht door te geven, al-s men concessie krijgt. Het is ongehoord. De concessies zijn ook op dien wijze gegeven, dat de a'oonné een zekere retributie moet geven voor de beide zendstations. Voorts zal met in gang van 1 Mei door het bureau voor auteurs recht een bedrag van 700 worden geheven voor ieder bij een radio-centrale aangesloten abonné. Zoodoende lijkt de toekomst van de radio-centrale, de gemeentelijke radio-distri butie niet rooskleurig. De geschiedenis wordt zoo duur, dat men beter zal trachten zelf een radio aan te schaffen. Tegenover dezer radio-centrale met conces sie staat de radio-centrale zonder concessie, die niot zoo duur is en kan ontvangen wat ze wil. Uit het voorgaande blijkt dat radio-centralen met concessie uit den booze zijn. 1-Iet is hun beslist een gewetenszaak, we zitten hier met de verantwoordelijkheden, Als Katholieken mogen we deze aangelegenheid niet goedkeu ren. Waar moet het naar toe als van overheids wege rijp en groen onze huizen wordt binnen gebracht? Met radio-centrale zonder concessie hebben we zelf de zaak in de hand. Waarom hebben wij als Katholieken den plicht der Katholieken Radio-Oomroep te steu nen. Wat worden er niet veel personen bereikt door onzen radio. Wat hebben we hier niet een machtig middel om onze ideeën te verbreiden. Een Godsgave is de radio. Laten we onzen plicht niet verzaken; we hebben hier een mid del aan Christus en Zijn leer in de wereld uit te dragen. Er is met de radio ontzaglijk veel goeds te doen, tot heil van ontelbaar velen, die we anders nooit zou-den bereiken. We zullen door de radio met onze eigen oude leer, onze eigen oude cultuur, onze eigen oude bescha ving midden in de wereld gaan staan. God heeft ons dit middel ggggven, en we waren dom en plichtsverzakers, als we het. niet aan grepen. Ook van uit de lucht moet de stem van Gods eere doordringen bij de menschlieid. We hebben onze conferenties voor niet-Katho- liekeu. Maar als daar 408 njéaschen zoo'n con ferentie. bij wonen, .ju .ev, misschien 1000 die ze niet durven bijwonen in een Katholieke kerk. Duizenden luisteren naar onzen K.R.O. Oneindig veel voaroordeeleii cn wanbegrippen worden bij andersdenkenden door onzen K.R.O. uit den weg geruimd. Wij mosten de moderne wereld tegemoet tre-den op 'n modern, wijze En daarom moet onze radio zoo goed mogelijk zijn. Ook wij hebben mee te werken aan het „Laat toekomen uw rijk". Zeker er ontbreekt nog wel wat aan den K.R.O., maar er ontbreekt ook nog wel wat aan de medewerking' van uns Katholieken. Laten we begrijpen dat we als Katholieken pas kunnen critiseeren, als we zelf onzen plicht, hebben gedaan. We hooren als Katholiek bij Huizen en daar hooren we ons aan te sluiten. Spreker hoopt, dat de actie van het voort varend bestuur tot aanwerving van nieuwe leden succes moge hebben. Het gaat hier om een goede, en groote zaak. Geen enkele Ka tholieke toe-stelhouder mag buiten den K.R.O. blijven staau. Aan de pi'ogagandamaand met den wedstrijd komt een einde, maar aan de actie mag nooit een einde komen. Voor de R.R.O. werkend doen we een dankbaar, een goed, een verheven werk. (applaus. In een hartelijk dankwoord aan den spreker drukte de voorzitter den wensch uit, dat alle leden van „Sint Liduina aan de propaganda maand haar krachten zouden geven. Hij deelde daarbij nog mede, dat het bestuur besloten J had bij den eersten prijs van den nieuwsten Philip's loudspeaker een tweede te voegen van den nieuwsten gelijkricbten voor degenen, die do meeste leden van de vereeniging in deze maand aanwerven. De propagandamaand zal met een vergade ring worden besloten. Voor deze week luidt het programma: Excelsior 2—Spartaau 1, 2 uur. J. Jansen Cel-er 2Excelsior 3, 2 uur j Goudriaan Excelsior 5—Celer 4, 12 uur, p. v. Beers Zaterdagmiddag' wordt nog- gespeeld: Aeoius dExcelsior b, half 4. j, Lucas Het programma is weer niet te groot, doch vermeldt wel een paar belangrijke 'wed strijden. De reserves dor zwart-witten ontvangen Spartaan, waartegen dit seizoen nog niet ge speeld werd. Hoewel de Spartanen over een goede ploeg beschikken, achten we Excel sior 2 wel in staat de puntjes in Schiedam te houden. Het 3e elftal gaat naar Duivestein om Celer 3 te bekampen. Met een gelijk spel mogen de Schiedammers reeds tevreden zijn. Excelsior 5 ontvangt z*n concurrent om den kampioenstitel en zal daarom zijn beste beentje voorzetten. Do 5e elftallers beschik ken over een uitstekende yloeg die wel zege vierend uit den strijd zal komen zoodat de begeerde titl vrijwel hehaaid is. De Excelsior-benjamins moeten naar de R'damsche H.B.S.'ers en zullen wel met beide puntjes terugkeeren. KWAKZALVERIJ. Door me-j. J. v. d. B., wonende Zwartewaal- seliestraat alliier, is bij de politie aangifte ge daan dat zij een viertal weken geleden van een zich noemenden de Haas, die beweerde in Leiden te wonen, drie pakjes zoogenaamde ge neeskrachtige kruiden heeft gekocht, welke na gebruik ondeugdelijk bleken te zijn. DEKEN A. J. C. SCHRAAG. Tot waarnemend deken van Delft is door Z.D.H.' den bisschop van Haarlem benoemd de hoogeerw. heer A. J. C. Schraag, deken en pas toor alhier, die zooals men zich herinnert, ook na het overlijden van den hoogeerw. heer deken J. J. dè Graaf als zoodanig fungeerde. Bij de heden in het gebouw van den R. K. Volksbond ten overstaan van notaris H. M. Markusse, gehouden openbare verkooping wer. den de percèelen als volgt ingezet: perceel I een heerenhuis met erf, tuin en loods aan de Warande 97 op ƒ8900; perceel II, een winkel en woonhuis mét afzondelijke bovenwoning, open grond en erf, aan de Fabristraat 57a-b op ƒ7800. Schiedam 16 Maart, vertrokken: motor schoener Nijijiena, kapt. L. Pot, met ledige flesschen naar Londen; s.s. Edam, Holl. Am. Lijn, naar Rotterdam; s.s. Yildum, naar Golf- port; Fransch s.s. Merope, naar Marseille. Schiedam 16 Maart aangekomen: Eng. s.s. Zent, van Rotterdam om hier te dokken in de Wilhelminahaven. Aangiften van 14 en 15 Maart 192S: GEBOREN: Jan. zoon van G. Noordwijk en K. Schilperoord, Singel; Edward, zoon van E. Swiderak en M. de Lange L. Singelstraat; Jan zoon van A. van Giesen en M. van Min nen Stationstr.Maria, dochter van L. Lips en B. Koudijs Oostsingel. OVERLEDEN: M. Gottink 6 dagen L. de Coloignystraat; T. Joppe 75 jaar wed. van F. Buschman Warande; J. Hoogland 84 jaar wed. van M Reese Rott.dijlt. ONDERTROUWD: J. Verweij 28 jaar en A. J. Bron 24 jaar; A. van Tilborg 26 jaar en P. Schuitman 24 jaar. GEHUWD; C. v. d. Tempel 25 j. en D. van Vliet 23 jaar; J. Koppejau 24 jaar en J. van Eijk 23 jaar; P. den Hartigh 39 jaar en N. Mak 3S jaar. De heer Egbert Kruithof, die gelijk men weet, nu als vierde man van de „Schuttevaer" den tocht over den Oceaan zal meemaken, zal hedenavond om 7 uur met de Batavierlijn ver trekken In het Luxor-theater aan de Kruiskade heeft gisterenmiddag voor de leden van de vereeni ging „Oost en West" en voor die van het Aard rijkskundig Genootschap, de „Bali-Floti"-film gedraaid. Dit nieuwe film-product, dat ons een greep geeft uit het bedrijvige leven van een krachtig volk, is samengesteld door de paters S. V. D. van Uden-Steil en wel uit het meest karakteriseerende van de Flores-film en de film „Heidensch Leven". De „Bali-Floti"-film is een cultureei-ethno- logische film over de kleine Soenda-eilanden in N. O. I. die ons een mooi stuk van ons schoone Insulinde laat zien. De naam „Bali- Floti" is gesneden uit de namen van de over het algemeen weinig gekende eilanden achter Java. Heerlijke natuurtafereelcn, machtige watervallen toont ons deze film uit het tropi sche Eden. In den geest gaan wij mee door die grootsche wouden, trekken we over hooge ber gen, rijden over romantische bruggen, zetten dan onzsn tocht voort door schuimende rivie ren. In juist getroffen opnamen, trekt de die renwereld van dit land aan ons oog voorbij. Ook het karakteristieke van dat volk is niet vergeten. Ras-typen zijn zij met merkwaardige dikwijls knappe koppen. Wij deelen in hun ge wone zorgen over kleeding en voedsel, zien de zorg voor hun onderhoud en maken huu feesten mee met huu zwierige danseu. die dikwijls heel wat beschaafder zijn en meer rhythme vertoonen, dan vele van onze hedendaagsche „spartelingen", ofschoon dat volk op heel wat lager peil van beschaving staat. Ten slotte geeft dit filmwerk, dat berekend is voor een neutraal auditorium, een kijkje op het werk van den regeeringsaniUtenaar en missionaris (Zendeling) die temidden van deze menschen, hun sociale werk met kracht weten door te zetten. Daargelaten dat de film op den duur wat ver moeiend was, door de dikwijls al te groote bedrijvigheid, is de vertooning gisterenmiddag met een dankbaar applaus ontvangen. VER. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Wegens de groote belangstelling voor de ver tooning van de door de technische filmafdeeling van de Vereeuiging Nederlandsch Fabrikaat vervaardigde film van het ondergrondsch en bovengrondscli bedrijf van de Staats Steenko lenmijnen iu Limburg, zal deze voorstelling niet, in de zaal van het Nut worden gehouden, doch in de Groote Doelezaal op 20 Maart 's avonds 8 uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosi. Gebouw R. K. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags bestuursvergadering R. K. Metaal» bewerkersbond „St. Eloy" Gebouw R. K. Volks, bond Eiken Woensdagavond R. K. Burgerjonge- lingenvereeniging „Kath. Streven", Gebouw Kath. Kring, Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excel sior; Gebouw R. K Kring. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand ver. gadering Katholiek Leven, Gebouw Katholie ke Kring uur precies. Ledenvergadering „Eerbied in Gods Huis". Gebouw R. IC. Volksbond. Aanvang kwart over acht. Algenieene ledenvergadering Oranjevereni ging. Jaarverslagen secretaris en penning meester; verkiezing bestuursleden. Gebouw „Eendracht", plein Esndragt. Aanvang kwart over acht. Laatste cursusles over de R. K. vakbeweging door den heer J, Th. Nijkamp. Ge-bouw R. IC Volksbond. Aanvang 8 uur. Donderdag 22 Maart Jaarvergadering R. IC, Fabrieksarbeiders- bond St. Willebroi'dus. Jaarverslagen, be stuursverkiezing enz. Candida! rn voor het bestuur worden ingewacht tot Dinsdag 20 Maart bij den heer Th. Hengst Kinderbuurt 30. Gebouw R. IC. Volksbond. Aanvang half 8. Donderdag 29 Maart Ledenvergadering R. K. Volksbond. Redp, t® houden door den heer F. Spits, lid van den Haagsehen gemeenteraad, over „De beteekenis van de R. K. Arbeidersbeweging in onzen tijd". Gebouw R. K. Volksbond. 16 Maart: Groote Schouwburg, Boefje, (Rott. Hofst.tooneel) 8 uur. 18 Maart: Groote Doelezaal, 8ste en laatst® middag concert Residentie-orkest, half 3. 21 Maart. Groote Schouwburg, Het Ade laarsjong (Ver. Tooneel) half 8 uur (voor volwassenen). BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 16 Maart. Offic-ieele notee ring van de Commissie uit do Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 pCt. 18.per H.L. Namens de commissie voor de noteering, H. J, JANSEN SCHIEDAM, 16 Maart. Men noteert voor melasse spiritus 100 pCt. 28.— per ILL. Ruwe graauspiritus 60 pCt. 17.per H.L, Noteering 2 20 COSP. IJSFABRIEK ROTTERDAM. Uitgifte van aandeelen cn obligaties. De Coöperatieve Ijsfabriek „Rotterdam". G. A., gevestigd te Rotterdam, gaat over tot uitgifte van een bedrag van 275.000 tegen 100 pet. van een G pet. obligatieleening, groot 500.000, goed- gekeurd bü besluit van de ledenvergadering van 5 Haart 1928. Blijkens de prospectus betref fende deze uitgifte kan het bestuur een bedrag van hoogstens 275.000 6 pet. obligatiën ter in ruiling beschikbaar stellen cn voor inkoop van 8 pet. obligation een bedrag van omstreeks 60.000. Voor de afdeeling C. der competitie van den N. B. B. speelde Entre Nous tegen de Maas stad. De uitslag luidt: Entre Nous 895, D$ Maasstad 1113 punten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1