DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 51ste Jaargang Zaterdag 17 Maart 1928 No 15120 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS JAARVERGADERING ORANJEVEREENIGING R. K. S. V. EXCELSIOR Zondagsdienst geneeskundigen EN APOTHEKEN GIsMEENTERAAD DE NIEUWE SCHOLEN AAN DE SINGELSTRAAT UIT SCHIEDAM'S VERLEDEN AGENDA KUNST-AGENDA t UWE SCHIEDAMSCHE COURANT ®nieau KOEMARKT 4. SCHIEDAM. Teleioou Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: per 8 maanden 3.26. per maand ƒ1.10 per week 26 cent Franco oer post f 8.76 per kwart Afzonderlijke nummers 6 ct. Poslchèctue en Girodienst 81440 ür ADVERTENTlêN 1—6 regels 1.65 Elke regel meer BO it Reclames tusschen den tekst (50 ct, per regel. Kleine advertenties: 80 woorden 26 ct elk woord meer 6 ct. tot een maximum van 60 woorden Kabouteradvert 6 re 8 f 0 60 10 rea /O 76 16 raa fl Incassokost worden berekend j Gratis-Uugevalienverzekering f 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten ot oagen; f 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; f 150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uit keeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bii de Nienwe BAVBank, Lange Haven 103. Schiedam In 'gebouw „Eendracht" hield gisterenavond onze Oranje-vereeniging haar jaarvergadering. Na een welkoms try oord van den voorz.il tei den heer J. N. Post, werden de jaarverslagen uitgebracht. Aan dat van den secretaris, den heer C. van Zon, ontleenen we, dat 1927 werd ingegaan met 2040 leden en dat dit aantal op 31 December 2050 bedroeg. Herinnerd wordt aan de feestviering ter gelegenheid van den achttienden verjaardag van prinses Juliana en aan die op 31 Augustus, heide voortreffelijk geslaagd. De voorzitter bracht hierbij nog in herinne ring dat de buurtvereeniging Broersveld haar feestviering had viastgesteld in overleg met de Oranje-vereeniging', terwijl de vereeniging Rosenburgerpleiu Het Centrum de Oranje voreeniging niet heeft gekend Voor een goed verloop der feestelijkheden zou het dezerzijds op prijs worden gesteld als de buurtvereenlgingen terzake haar feestprogram ma met de Oranje-Vereeniging in overleg zou den wille ntreden. Heit jaarverslag van den penningmeester, den lieer M. J. Berek, maakt melding van een teruggang in het batig saldo met rond ƒ250, Waarin de voorzitter aanleiding' vond om be stuur en leden op te wekken propaganda te maken voor de aanwerving' van le den, terwijl hij tevens meedeelde, dat nauwlettend zal woaxleu toegezien dat de voor de feestelijkheden bestede gelden volkomen tot luin recht komen. Het verslag van den secretaris werd onder dank gearresteerd, terwijl de penningmeester, nadat een tweetal leden de besehelden gecon troleerd hadden, eveneens onder dank, gede chargeerd werd. Periodiek aftredend in het bestuur waren tie heeren J. N. Post. M. J. Berck, A. Jurgens, IV. E. Berck, L. Heukels, L Jurgens H. Karl-s, J. A. v. d. Poel en W van Zon Jr., die allen werden herkozen. In de vacatures, ontstaan door het overlijden van den heer A. M. den Draak, wlen de voorzitter een hartelijk in «temorlam wijdde, het bedanken van den heer S. Hijman en" het vertrek uit de gemeente van tien hoer S. I. van Straten, werden gekozen d<> heeren W. Broek, gemeenteraadslid, W. J. Goslinga, inspecteur van het; l.o. en L.J Stol wijk, hoofdredacteur van de'„N. Schied. Crt." In bespreking werd voorts gébracht de vie ring van den Koninginnedag en de te voeren Propaganda. Vastgesteld werd, dat de 70ste "verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder °P 2 Augustus voor de leden der Oranje-Ver eniging niet onopgemerkt zal voorbijgaan. Voor de viering van den Koninginnedag zijn de verschillende commissies reeds benoemd, zoodat met het voorbereidende werk alreeds kan worden aangevangen. De prijzen voor de volksspelen zullen, evenals het vorig jaar geschied is, wordenaangekocht z°odat de deelnemers aan die spelen er van Verzekerd kunnen zijn, dat de prijzen ook eenlge waarde vertegenwoordigen. Uitvoerig werd over de feestviering van ge dachten gewisseld ,met name over Ihiet middag- hummer. In het bestuur zullen de verschillende Voorstellen een punt van overweging uitmaken. Nadat nog de penningmeester een ernstig beroep gedaan had op de leden om hun contri butie hij eerste aanbieding te voldoen, omdat het bestuur bij dé vaststelling van de feesrt- Pfogramma's moet weten over welke gelden het de beschikking heeft, sloot de voorzitter 'Pot een opwekkend woord om ieder werkzaam blijven aan de verwezenlijking van het doel der vereeniging: de gepaste viering van de feestdagen van het Koninklijk Huis, de bijeen komst Het Se jaarfeest der- zwart-witten vindt Maats op Donderdag 12 April a.s. in den R. V- Volksbond. Het programma wordt verzorgd door de ^'Sen cabaretclub 'en strijk met medewerking au de humoristen Kees Klaare en Bram l°ra dio het vorig jaar zulk een succes oog sten. do^6 ^!en®t zal morgen' worden waargenomen °r de geneeskundigen Groeuewegeu, Lange uven 102; Hoógendijk, Tuinlaan 74 enDe e®uw, Westvest 12. Geopend zal zijn de apotheek van F. H. acker, gt. Liduinastraat" 58. tegen verva/scni y Drogisten Prijs 75,44) en Z5ct.| Reel. 1682S 13 DE AFSLUITING LANGS HET SPUI KANAAL de burgemeester, de heer A. J Voorzitter Gij sen. Afwezig wegens ongesteldheid de heer S. Hijmaii. Goedgekeurd worden de notulen van 29 en 30 November en 1 Deecember 1927. De voorzitter doet mededeeling van door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten en vervolgens van de navolgende INGEKOMEN STUKKEN. Van Burgemeester en Wethouders voorstel om aan den heer K. Rovers, overeenkomstig zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 April 1928 eervol ontslag te verieenen aan den Gemeentelijken Handelsavondcursus. Dienovereenkomstig wordt besloten. Van Burgemeester en Wethouders voorstel om den heer J. de Zeeuw, metselaar bij Gemeen tewerken, overeenkomstig zijn daartoe ge daan verzoek toe te staan ook gedurende het jaar 1928 buiten deze Gemeente te wonen. Hierop wordt gunstig beschikt. Van Regenten der Hofjes van Belois aan bieding van de rekening der inkomsten en uit gaven van de hofjes van Belois over den dienst van 1927. In handen van de Commissie voor het on derzoek der rekeningen. Van de R. IC Vereeniging tot verschaffing en bevordering van Opvoeding en onderwijs ten behoeve van den Land- en Tuinbouwenden stand in het Bisdom Haarlem te Beverwijk adres, waarin er wordt op aangedrongen te be sluiten aan de R. K. Landbouwwintersehool te Voorhout (Z.HA ter dekking van het exploi tatietekort, een gemeentelijke subsidie toe te kennen ten bedrage van 50, per leerling. Wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Van mej. A. C. E. Dijksmaus schrijven waarbij zij kennis geeft dat zij haar benoeming als lid van het College van Regenten van het St. Jacobsgasthuis aanneemt. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van den heer P. Bijloo en 56 ander- eige naars en bewoners van de Oosterstraat adres d.d. 20 Februari 1928, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen het aanleggen van een verbin dingsweg' tusschen Van Leeuwenhoeckstraat en de Kamerlingh Onneslaan en waarin wordt verzocht voor het geval, dat de voorgenomen doorbraak tot stand komt, het peil van de nieuw geprojecteerde straat te iaten zakken tot dat van de Oosterstraat. Wordt behandeld bij punt 23 van de agenda. AGENDA. 1. Aanbeveling van de commissie voor het Stedelijk Museum ter benoeming van een lid harer commissie ter voorziening in de vacatu re, ontstaan door het vertrek uit de gemeente van den heer Mr. A. Dirkzwager. Aanbevolen worden; 1. de heer A. Stahlie, architect; 2. de heer A. Fontijne, werktuigkundige. Gekozen wordt de heer Stahlie. 2. Voorstel van B. en W, tot voorziening in de lessen van den leeraar in het Fransch aan het Gymnasium, den heer J. P. M. Persijn, aan wien ziekteverlof is verleend, door tijdelij-. ke aanstelling als zoodanig van den lieer C. Pbaf te Utrecht. De heer Phaf wordt benoemd. 3. Voorstel van B. en W. tot vasts^'teg van straten van oninbare posten wegens schoolgeld over den cursus 19261927, t.w.: openbaar U.L.O. tot een bedrag van 6; bui tengewoon L. O. 27.35; Gem. Handels- irsus 13.75; Nijverheidsavondschool 24.25. Goedgekeurd. 4e. Voorstel van B. en W. tot wijziging dei' gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1927. Model D f 3068.07, 650.27%, 3500, 446.05 en 243.27. Goedgekeurd. 5. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen in het 2e kwartaal van 1928 kasgeld op te nemen tot een bedrag van 850.000 en tegen geen hoogére rente dan 6 pet. 's jaars. Goedgekeui'd. Voorstel van B. en W. om den heer D. Boddeiie, (oud-wethouder dezer gemeente in het genot van pénsioen te stellen. Goedgekeurd. Voorstel van B. en W. om hun college te machtigen tot onderkandsche verhuring aan de Bataafsche Import Maatschappij te 's Gra- venhage van den grond, benoodigd voor het plaatsen van een ondergrondoche benzine installatie met bovebgrondsche aftapinvich- ting in de Nieuwe Haven, vóór het pand ge nummerd 51 togen een huurprijs van '100 per jaar. Goedgekeurd. 8. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan den heer .1. J. Melcliers, van een strook grond uitkomende aan de Anna van Burenstraat, kadastraal bekendals gemeente Schiedam sectie M. no. 3385 ter breedte van pl.m. 1.25 M. en ter lengte van plm. 33.25 M. tegen den prijs van 12. per M2, met bestemming ais achteruitgang van bet huis, plaatselijk ge merkt Nassaulaan 65. Goedgekeurd. t 8a. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan den heer A. Stahlie q.q. van een perceel bouwgrond, gelegen aan cis Bijüenlijkstraat W.z., hoek Dirk van Wimsenaarstiaat,N.z., lei lengte van pim. 57 M. en ter diepte van plm. 19 M., tegen den prijs van 15 per M2, ter bebouwing met 10 beneden- on bovenwonin gen, benevens met een winkelhuis met 2 bovenwoningen. Goedgekeurd. 8b. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan den heer A. Stahlie q.q. van een perceel bouw grond, gelegen aan de Stadhouderslaan N.z., ter breedte van plm. 18 M. en ter diepto van plm. 27 M», tegen den prijs van-14 per M2„ ter bebouwing met een dubbele villa. Goedgekeurd. 9. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstel ling' van het op de begrooting' voor de Ge meente-Reiniging voor het dienstjaar 1928 uitgetrokken bedrag van f 8460 ten behoeve van de aanschaffing van een auto-vuilniswa gen met sneeuwploeg. 10. Voorstel van B. en W.: a. ome een crediet van 10.000 te verieenen voor gedeeltelijke opruiming, van den vloer in do doorvaartopening van de oude Koemarkt- brug b. tot wijziging van de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1928 model D 10.000. Goedgekeurd. 11. Voorstel van B. en W.i a. tot het verieenen van een crediet van 6000 voor het maken van een rtoleering in de Oversckieschestraat, tusschen de Emma- straat en de Oversehiesehedwarsstraat. b. tot wijziging der gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1928. Model D 6000. Goedgekeurd. 12. Voorstel van B. en W, tot het verieenen van een crediet van 2600 teil behoeve van de vernieuwing' van de afrastering om liet z.g. feestterrein in het Volkspark. De heer KAVELAARS (R.K.) vraagt waar om dit bedrag op onvoorzien en niet op buiten gewoon is uitgetrokken. Wethouder HOUTMAN (V.B.) antwoordt dat dit feestterrein niet een vaste toestand is-; en kan in deze terreinen voortdurend verandering komen. De uitgavo moet dus ineens worden afgeschreven. De heer SCHEURKOGEL (C.H.) vraagt of ook aan huurverkooging' is gedacht. De VOORZITTER antwoordt dat deze aan gelegenheid in bespreking' is bij B. en W. De heer DINKELAAR (S.D.A.P.) zou willen vragen of deze zaak dan ook in den raad komt. Wethouder HOUTMAN (V.B.) antwoordt dat zulks van de besprekingen zal afhangen. Komt het tot loonsverhooging dan zullen desnoods degenen wien het aangaat wel zorgen dat dan in den raad besproken wordt. 13. Voorstel van B. en W.r a. tot het verieenen van een crediet van 560 voor afsluiting van het Spuikanaal door het plaatsen van een hek van latwerk aan het einde van de Goerreesche-, Hellevoetsche-, Nieuwe Maas- en Zwartedaalsekestraten en het aanbren gen van een prikkeldraadversperring tusscben het eind van de bebouwing langs de Westzijde van do Geervlietschestraat en het hek om het terrein hij de Sluiswaehterswoning; b. tot wijziging der gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1928. Model D. 500. De heer WIEKENKAMP (A.R.) is niet vol daan. Sti'atenafsluiting mét een hek is wel een radicale maatregel, maar de straten worden er niet fraaier door. Spreker zou langs het Spui kanaal een afrastering willen, die den kinderen hun speelterrein niet ontneemt. Mevr. BENTHEM DE WILDE (S.D.A.P.) kan zich bij de woorden van den vorigen spreker vrijwel aansluiten. Wat B. en W. nu doen gaat te ver. Een afrastering op eenigen afstand van het Spuikanaal moet een groot deel van het speelterrein intact laten. Do heer v. cl. KRAAN (C.H.) wil de straten niet afsluiten zooals hier wordt voorgesteld. Wethouder HOUTMAN (V.B.) betoogt, dat het nooit in de bedoeling van B: en W. heeft gelegen dat hier een speelterrein zou komen voor do. kinderen van het Gorrenkwartier. Op dat terrein zouden zich kleine industrieën moe- ten vestigen. De straten worden dan toch door dio industrieën afgesloten. Spr. vindt het een zeer gelukkige wending van den directeur van gemeentewerken, dat hier het geheele terrein wordt afgezet. Elke andere afsluiting zou met groote moeilijkheden gepaard gaan eu zeer duur uitkomen. Voor speelterreinen is dit ter rein veel te kostbaar. Blijft dit voorstel nu weer hangén, dan ziet spreker nog niet hoe op andere wijze een bevredigende afsluiting te verkrijgen. Do heer WIEKENKAMP (A.R.) kan begrij- pen dat een andere afrastering duurder zou uit komen. Maar deze oplossing vindt spr. niet ge- wenscht. Do heer v. d. KRAAN (C.H.) dient een motie in, waarin aan B. en W. wordt verzocht met een ander voorstel te komen. Do heer SCHEURKOGEL (C.H.) meent dat er toch nog een gedeelte speelterrein over blijft. Me<vr. BENTHEIM (S.D.A.P.) acht een speel terrein voor het Gorrenkwartier met zijn nau we straten hoogst belangrijk. Spreekster geloaft overigens niet dat een afrastering op eenigen afstand van het Spuikanaal zooveel duurder zal zijn dan het voorstel van B. en W. Zoo hing de terreinen niet verkocht zijn. kunnen ze toch gerust voor speelterrein gebruikt worden. De heer HOUTMAN (V.B.) repliceert. De commissia voor gemeentewerken heeft de zaak in den breede besproken. Het bedoelde terrein deugt niet voor speelterrein. Het is daarvoor te VÓÓR VIJFTIG JAAR Uit de „N. Schied. Ct." van 12 Maart 1878: Eenige Katholieken dezeT gemeente hebben zich tot een-e commissie gevormd, ten einde eene inzameling te houden, mét het doel in béide Parochiekerken een manneren gedenk steen te doen plaatsen, als hulde aan de nagedachtenis van Paus Pius IX. Uit hetzelfde nummer: Des Nederlanders voorzichtigheid in het overnemen van nieuwigheden uit den vreemde schijnt o.a. ten aanzien van het gebruik van stoomkracht voor tramways gerecht vaardigd te worden. Op geen van de in ons land bestaande tramwaylijnen werd het paard door de locomotief vervangen, niettegenstaande het buitenland daarvan de schijnbaar gun stigste voorbeelden opleverde. Thans echter zijn te Parijs de paarden weer in eere gekomen; de locomotief, die daar de tram wagens voorttrok, verrichte wel goede dien sten, maar stichtte tevens in de drukste straten zooveel onheilen door de paarden van andere rijtuigen aan het schrikken te brengen, dat de machines sedert den 'lsten dezer door paarden vervangen zijn. VÓÓR VIJFENTWINTIG JAAR Uit de „Nieuwe Schied. Ct." van 11 Maart 1903: In antwoord op een telegram van geluk- wensch aan Z. H. den Paus ontving de zang- afdeeling „St. Cecilia" van den R. K. Volks bond een telegram, waarvan do vertaling luidt: De eerbiedige huldebetuigingen der ver- eenigde Katholieke werklieden van „St. Cecilia" van den Volksbond zijn in dank aan vaard door den Heiligen Vader, die van gauscher harte den apostolischen zegen zendt. M. CARD. RAMPOLLA. Uit de „N. Schied. Ct." van 12 Maart 1903:. Eehe raadszitting zóó langdurig als die, welke onze vroede vaderen gisteren tot ruim half zes bezig hield, hebben we hier zeker zelden of nooit beleefd. Uit de „N. Schied. Ct." van 15 Maart 1903: De marktcommissie heeft besloten weder eenige prijzen uit te loven. Op den marktdag te houden Maandag 23 Maart a.s., zullen voor vette koeien, ossen en mager vee (vare koeien) elk drie prijzen worden uit geloofd van 10, 5 en 2.50. De prijzen zullen genoten worden door de koopers der bekroonde beesten. Uit de „N. Schied. Ct." van 17 Maart 1903: De afd. Schiedam van dén Ned. R. K. Volksbond heeft gisterenavond het zilveren jubilê van den „Paus der Werklieden" op waardige wijze gevierd. De zaal der Officieren-vereeniging bood een recht feestelijken, opwefckenden aanblik. Omstreeks S uur deed het hannonie-orkest „St. Ambrosius" de eerste feesttenen kooren. Daarna opende de president der Bonds- .afdeeling, de heer T. J. H. Mouwens, (het feest. Ook „Alberdingk Thijm" had reeds in dit eerste deel van den avond een belangrijke taak te vervullen. De gevierde redenaar, de weleerw. pater gevaarlijk en te duur. In de onmiddellijke nabij heid van de Gorzen, naast het feestterrein is een uitstekende speelgelegenheid. Voorts is het Gorzenkwartier in de onmid dellijke nabijheid van het Sterreboscli. Spreker kan de motie van den heer v. d. Kraan niet aanvaarden. Louter de omrastering van het feestterrein kost al 2600. We moéten de eischen overzien; we kunnen maar niet alles doen, wat met groote 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St, Ambrosius, 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R, K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lang» Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosi. Gebouw R. K. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags bestuursvergadering R. K. Metaal* bewerkersbond „St. Eloy" Gebouw R. K. Volks bond Eiken Woensdagavond R. K. Burgerjong» lingenvereeniging „Kath. Streven", Gebouw Kath. Kring. Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excel sior; Gebouw R. K Kring. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand ver. gadering Katholiek Leven, Gebouw Katholie ke Kring 8% uur precies. Donderdag 22 Maart Jaarvergadering R. K. Fabrieksarbeiders- bond St. Wülebrordus. Jaarverslagen, be stuursverkiezing enz. Candidaten voor het bestuur worden ingewacht tot Dinsdag 20 Maart bij den heer Th. Hengst, Kinderbuurt 30. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half 8. Donderdaa: 29 Maart Ledenvergadering R. K. Volksbond. Rede, te houden door den heer F. Spits, lid van den Haagschen gemeenteraad, over „De beteekenis van de R. K. Arbeidersbeweging in onzen tijd". Gebouw R. K. Volksbond, TE ROTTERDAM 18 Maart: Groote Doelezaal, 8ste en laatst» middag concert Residentie-orkest, half 3. 21 Maart. Groote Schouwburg, Het Ad» laarsjong (Ver. Tooneel) half 8 uur (voor volwassenen). kosten gepaard gaat en wie-weet slechts hoe kort zal duren. De heer v. d. KRAAN (C.H.) handhaaft zijn motie. De VOORZITTER ontraadt de motie. Deze in stemming gebracht wordt verworpen en het voorstel van B. en W. zonder stemming aangenomen. 14. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening, regelende de bezoldiging van ambtenaren in dienst der gemeente Schiedam, Ueoogende: a. de invoering van den rang van hoofdklerk aan de Arbedisbeurs; b. het doen vervallen van rangen, die ver bonden waren op den thans niet meer bestaan- den watertoren. De heer v. WOUDENNEN (C. D.) waagt ot dit voorstel verband houdt met een vroeger gedane toezegging. Wethouder SLAVENBURG (C. H.) antwoordt dat dit een formeel voorstel is. Do formatie» bij de verschillende bedrijven worden op het oogenblik onder oogen gezien, om alle partieele wijzigingen zooveel mogelijk te voorkomen. Het voorstel wordt zonder stemming aan genomen. 15. Voorstel van B. en W. tot wijziging van liet Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur ten aanzien van de regeling van het toezicht op uitbestede personen, in dien zin, dat ook de Geestelijke toestand van de leden van het r mm l? 'm V. HET VREESELIJKE ONGELUK NABIJ LEWERDORP, dat aan den Deken van Delft, den Zeereerw. Heer Höppener en kapelaan van Diest het leven kostte. Gel&k onze foto toont, steekt er geen stukje van den auto meer hoven het water uit. Juist ia ëeze aan de kabels i van een kraan bevestigd, om te worden opgeheschen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1