'DAGBLAD VOOK SCHIEDAM! 51ste jaargang MS Maandag 19 Maart 1928 No 15121 lil VIER BLADEN MGR. DR. SCHAEPMAN- HERD6NKING STADSNIEUWS 1 - LEZING DR. VUYLSTEKE CONCERT „INTER NOS" STED. SCHAAKKAMPIOENSCHAP POSTDUIVEN VERDUISTERING VERKEERSONGEVALLEN BURGERLIJKE STAND GEBOREN, 16 Maart: Dirk, zoon van J. Breddels en J. Hekman, Kinderbuurt; Neeltje Maria, dochter van L. T. Slingerland en C. van Diggelen, Singel; 15 Maart: Allegonda Maria Theresia, dochter van T. J. Krebbers en A. van Waasdijk, AleidaStraat. OVERLEDEN; 16 Maart: levenl. dochter van D. J. J. Windhorst en T. J. Willemsen, Maas straat; 15 Maart:Jaeoba Mak, oud 78 j„ wed. van E. van Harmeien, Heerenstraat. HERMES-D.V S KAMPIOEN! ORPHEUS—ZWAKZINNIGENZORG SCHEEPVAART UIT ROTTERDAM RADIO IN IIET ST. FRANCISCUS-GASTHUIS AGENDA KUNST-AGENDA VOOR DE ARMEN TE ROTTERDAM Xf P Bureau KOEMARKT 4. SCHIEDAM. Telefoon Intercommanaal no. 68085 ABONNEMENTEN: oer 8 maanden (325. per maand 1.10 per week 25 cent. Franco oer post 8.75 per kwart Afzonderlijke nummers 6 ct. Poslnhèque en Girodienst 81440. Ül ADVERTENTISN 1/-5 regels 1.65. Elke regel meer 30 it Reclames tusschen den tekst 60 ct, per regel. Kleine adverleniies: 30 woorden 25 ct elk woord meei 6 ct. tol een maximum van 50 woorden Knbouferadverl 5 reg (0 50 10 reg ƒ0 75. 15 ree. 1. lncassckosl worden herekend p I hifirvallenvcrzekcrin" 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 2501 by verlies van een band, een voet of een oog; loO by verba van eenduim, Tl5 b\verliw van een Sisv nglr50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand rn dit blad worden afgedrukt- van een wysvingei, uitkeerj in,revol!ie deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Sch.cdnm De katholieken van Schiedam hebben Za terdag allen een circulaire in de bus gevon den, die, anders dan bij de meeste circulaires hot geval is, lezing ten volle waard was. Om met de achterzijde te beginnen, het dr. Schaepman-comité te dezer stede doet oen oproep aan alle katholieken om op Vrij dag a.s. de groote herdenkingsvergadering te bezoeken in de groote zaal van den R. IC- Volksbond- Een herdenkingsvergadering, gewijd aan de nagedachtenis van den grooten katholie ken Nederlander, die nu 25 jaar geleden, op 21 Januari 1903 te Rome den geest gaf, ge heel katholiek Nederland in rouw achter latend, mgr. dr. Herman Johan Aloysius Ma ria Schaepman. We hoeven dr. Schaepman niet te schet sen, den staatsman, die als een der groot- sten in Neerlands geschiedenis zal worden genoemd en bij wiens verscheiden dr. Kuv- per de veelbeteekenende woorden schreef: Quis non fleret wie zou niet weenen? den priester, die op zijn doodsprentje de enkele woorden schrijven liet „Nil est morte beatius beata" niets gelukkiger dan een zalige dood de letterkundige van wiens woord en geschrift in zijn dagen een invloed uitging als zelden voor of na hem iemand wist, te bereiken. Dien groote onder de grootsten van Ne derland gaan wij Vrijdag' herdenken. Een tweetal sprekers van uitstekenden naam, mr. J-Romans en pater B. H. Molken- boer zullen zijn figuur voor ons doen leven, zijn groote gaven, zijn rustelooze werkzaam heid, zijn hoog karakter voor ons belichten. En tegelijk zullen ze ons opwekken tot er kentelijkheid voor wat wij mgr. Schaepman hebben te danken, onze politieke eenheid, die ong in het zoogenaamd protestantsche Neder land toch een macht smeedde, waarop geen aanval vat meer heeft. Als de rots van Petrus zoo staat ook thans de katholieke kerk in Nederland, dank voor een groot deel het staat.smanswerk van Schaepman. „Saevis tranquillus in undis" rustig te midden van de branding, kalm maar vastberaden voort schrijdend op den weg tot verdieping en verbreeding van het katholiek leven in zijn rijke schakeeringen van heel ons vaderland- Ze zullen ons opwekken tot erkentelijk heid. De herdenkingsavond toch zal tevens de inzet zijn en hier betreden we weer het terrein der circulaire die we allen ge lezen hebben van de actie voor het dr. Schaepmanfonds ten behoeve van de stich ting van een partijbureau. Wat wordt er bedoeld met een partijbu reau? De R. K. Staatspartij is verreweg de groot ste politieke partij in Nederland. Bij de jong ste kamerverkiezing, in 1925, vereenigde zij op haar lijsten rond 900.000 stemmen. In 1927 telde zij blijkens de contributie-afdracht 335.605 partijleden in 1200 afdeelingcn ge organiseerd- Deze we mogen zeggen schitterende partij organisatie fungeerde tot dusver vrijwel uit sluitend als verkiezingsapparaat en propa gandistische centrale in den verkiezingstijd. Maar de nieuwe tijd met zijn algemeen man nen- en vrouwenkiesrecht, stelt aan onze partij-organisatie nieuwe en hooger eischen; hij eischt, willen we behouden wat dr. Schaepman ons heeft nagelaten, de politieke ontwikkeling, die politieke scholing van het geheele katholieke volk. Daarvoor is noodig een intensieve, actieve bewerking van het arbeidsveld een goed-geleide en krachtig-ont- Plooide partij-werkzaamheid. Willen we niet., dat onze hechte positie op staatkundig terrein, de waarborg voor de vrije ontwikkeling en ontplooiing van gods dienstig en cultureel leven verloren gaat, dan ig op den duur, neen dan is nu een R. K. partij-bureau onmisbaar. Katholieken van Schiedam, gij zult voor de stichting van dat, partij-bureau uw offer tje, als liet- lean uw milde offer bijdragen. Re namen van degenen die de circulaire °nclerteekendeii wélk. u bereikte, en aan wier hoofd gaan dé geestelijke-en burgerlijke katholieke autoriteiten onzer stad mogen u eon getuigenis zijn, om welk een groot be lang het hier' gaat- Ze moge u een aan sporing zijn om 'eerstens Vrijdag door uw tegenwoordigheid mede te werken tot het Welslagen van den herdenkingsavond, den Rian ter eere, aan wien katholiek Nederland Zooveel te danken heeft, een aansporing te- 'vcns om naar vermogen er voor zorg te dra- Dr. Vuylsteke zal Vrijdag 30 dezer in de benedenzaal van Musis Sacrum een causerie over de spelregels houden voor de Sehiedam- sche vereenigingen. De in muziekkriugen bekende Arnhemsche familie Berghout, die op het oogenblik een kunstreis door Nederland maakt, geeft a.s. Donderdag een concert in „Musis Sacrum". Aanvang S uur. De mannenzangvereeniging „Inter Nos" be haalde Zaterdagavond op het. Nationaal Con cours, uitgeschreven door „Ons Genoegen" te Overschie met 289 punten den 2en prijs In de eere-afdeeling, terwijl de directeursprijs met algemeene stemmen werd toegekend aa,n den directeur, den heer Hendrik van Sijll. Een schitterende prestatie, vooral wanneer men bedenkt dat de heerschende griep ook de leden dezer veresniging uit spaarde, en er van de ruim 50 zangers slechts 34 op het appèl konden verschijnen. Zaterdagavond is in „Musis Sacrum" een aanvang gemaakt met de schaakwedstrijden om het kampioenschap van Schiedam, uitge schreven door de E. S. S. Voor den aanvang der wedstrijden, sprak de voorzitter van E.S.S., de heer T. J. van der Beek, enkele hartelijke woorden van welkom. Spr. bracht vervolgens dank aan de schen kers der voor deze wedstrijden beschikbaar gestelde prijzen, drie medailles voor de best geplaatsten, alsmede een prijs voor de fraaiste partij. In dit medeleven zag spr. een erken ning der cultureels waarde van het schaak spel. Nadat van enkele wedstrijdbepalingen mededeeling was gedaan, had de loting plaats, waarna de wedstrijden konden be ginnen. Het tempo waarin gespeeld wordt, is bepaald op 30 zetten in de eerste 1% uur, en vervolgens 10 zetten per half uur. Er werden op dezen avond 4 partijen gespeeld, waarvan de uitslagen zijn als volgt: J. Penning-N. v. Heiningen 10; N. H. v. SetersJ. Kering 01; A. R. Malkus— J. J. Th. Penning 10; N. Vermaat—L. Smit De partij J. P. W. MeijerH. Penne- kamp is uitgesteld. De heer A. v. Toledo lootte voor de eerste ronde vrij. De postduivenvereeniging „De Jonge Lief hebbers" is Zondag weer voor het eerst be gonnen en wel met een voorvlucht van Rotterdam (Woudenstein) af. Even als het vorig jaar staat de vereenlglng onder leiding van den heer Krommenhoek. De prijzen werden als volgt toegekend: ls,te prijs W. Zonneveld; 2en prijs P. van der Hoeven; 3en pr. idem; 4en pr. W. Zonne veld; 5en pr. Idem; Sen p.r A. Groene- wegen; 7en pr. W. Zonneveld; 8ste pr. idem; 9e pr. E. ICrowinkei; 10e pr. A. Boes. R. K. g. V. EXCELSIOR Uitslagen Excelsior 2Spartaan 1 04; Celer 2—Ex celsior 3 18; ExcelsiorCeler 4 42; Aeolus dExcelsior b 42. Ten nadeele van de aannemers Heynsbroek en Leenderts zijn uit een in aanbouw zijnde villa aan de Willem de Zwijgerlaan een looden waterleidingbuis en twee koperen tap kranen ontvreemd. Op den hoek van de Oranjestraat en de Lange Nieuwstraat reed Zaterdag 'n mallejan, beladen met heipalen en toebehoorende aan de firma R„ tegen een aldaar staanden electrische lantaarnpaal, waardoor de glazen kap van de lantaarn kwam te breken. De schade zal worden vergoed. Toen gisteren de chauffeur N. B. op de Koemarkt met zijn auto achteruit reed, kwam hij in hotsing met mej. J. B. uit Kethel. Mej. B. kwam met den schrik vrij, doch haar rijwiel werd vernield. Door den chauffeur van den auto zal de schade worden vergoed. gen dat katholiek Schiedam in de totstand koming van ons partij-bureau zijn volle aandeel neemt. Reeds vóór een uur, schoven zwaarbeladen tramwagens gisteren de enthousiaste H.D.V.S. supporters den dijk óver, naar Spangen, waar in het Sparta-stadion de wedstrijd tegen Steeds Hooger, waarvan do uitslag de beslis sing zou zijn voor het kampioenschap In deze afdéeling, gespeeld ging worden. Weer anderen ondernamen den tocht naar de Sparta-burcht te voet; een troepje voerde zelfs de blauw-witte vlaggen met zich mee, die straks moesten ge tuigen van hun meeleven in den strijd van de Schiedammers. Voor hen, die het Sparta-stadion kennen van de groote athletiekfestijnen, die er jaarlijks worden gehouden, was de dag van gisteren een dèsiilnsie. Opkoopers van kaarten zagen in, dat z;e geen zaken konden doèn; op een auto park leek de Sparta-straat allerminst; de vele, kleurige vlaggen van allerhande nationaliteit waren binnen gehouden, en op de „overdekte" was de fine-fleur uit de Rotterdamsche dames wereld niet aanwezig. De Schiedamsclie dames, die nu in grooten getale de tribune bevolkten, waren naar Sparta gekomen uit pure clubliefde; met gezichten, rood van zenuwachtige opgewondenheid, volg den ze aandachtig den wedstrijd, waarin de nerveuse Hermes-D.V.S.-ers het op sommige momenten hard te verduren hadden, tegen de enthousiast spelende Rotterdammers. Hard hebben alle blauw-witten tot op het laatste moment moeten zwoegen, waardoor overigens het behaalde resultaat slechts ia waarde stijgt. Het versiag van den wedstrijd vindt men elders in ons blad, maar toch willen wij op deze plaats de combinatie gelukwenselien met het behaalde Kampioenschap, en ben daarbij moed inspreken voor de komende promotie wedstrijden, die kimnen leiden naar de eerste klas. Toen de wedstrijd afgeloopen was, hadden de spelers lieel Wat felicitaties van bestuurs leden, tegenpartij en vrienden in ontvangst te nemen. Het eerst volgde dan een groep supporters, waarvan de aanvoerder reeds jaren een ver woed aanhanger van Bermes-D.V.S. aan van. Es een krans «i-r-sL-r;. tlgdcy nog meer bloemstukken waarvan wij slechts noemen, die van Steeds Hooger en Sparta volgden, terwijl over en weer verscheidene speeches werden afgestoken en heel wat „cheers" werden uitge bracht. Daar ontdekte plots, een van de spelers „Han" Mulder, hij vergeve ons deze ver trouwelijke benaming &en van de meest be kende H.D.V.S. figuren, die nu op een af standje stond toe te kijken hoe zijn jongens gehuldigd werden. „Proficiat, Han!" klonk het 'van alle kanten, terwijl de heer Mulder omhan gen werd met de krans, zo juist door de spe lers ontvangen. Toen de kaïnpioenen in auto's Schiedam bin nen kwamen, stonden daar op de Koemarkt vele belangstellenden, die voor ons bureau met den stand van zaken op de hoogte gehou den waren. 's Avonds was het natuurlijk groot feest. Tijdens het diner, in hotel „Centraal" te Rot terdam den spelers aangeboden, kwamen nog vele felicitaties binnen, o.a. van burgemeester Gijse, den N.V.B. en van den heer M. Spree Jr., die als keeper van Hercules tot de oude tegenstanders van Hernies-D.V.S. behoort. Onder leiding van den voorzitter van „Zwakzinnigenzorg", den heer W. J. Goslinga, is Zaterdagmiddag j.l. iu Musis Sacrum" een bespreking' gehouden tusschen de besturen van de Kon. zangvereen. Schiedam's Mannenkoor „Orpheus" en de vereen. „Zwakzinnigenzorg". Bekend is, dat, zal het buitengewoon onder wijs aan zijn sociale taak kunnen voldoen, voldaan moet worden aan een goed georgani seerde regeling van de nazorg. En voor dit belangrijke en omvangrijke werk der maat schappelijke opvoeding onzer zwakzinnigen is veel steun noodig, vooral financieele. Het is daarom, dat de heer Goslinga in zijn openings woord uiting gaf aan zijn groote waardeering voor het schitterende aanbod van „Orpheus", om in den voorzomer een openluchtconcert met solisten te geven ten baite der vereeuiging „Zwakzinnigenzorg". Ook stelde hij het op hoogen prijs, dat de voorzitter van „Orpheus", de heer W. H. v. d. Toorn, ofschoon nog niet geheel hersteld, de moeite heeft willen nemen naar Schiedam te komen, om aan de be spreking te kunnen deelnemen. Niet onmoge lijk is het, dat, mocht in de eerstvolgende zitting onze gemeenteraad besluiten goed gunstig te beschikken op de onlangs gedane subsidieaanvrage, het concert ongeveer zal samenvallen met de opening der werkinrich ting voor maatschappelijk ongesckikten. De heer van der Toorn dankte voor de waardeerende woorden, en zei, persoonlijk steeds veel gevoeld te hebben voor deze misdeelden. Ofschoon Orpheus gedurende vele jaren geen liefdadigheidsconcert gegeven heeft, daar hiertegen meestal bezwaren be staan, wilde men dit thans gaarne doen voor de jonge vereeniging „Zwakzinnigenzorg", welke de sympathie en medewerking geniet van alle richtingen en gezindten. Als Schie dammer is het zijn trots te kunnen zeggen dat hier veel en gaarne aan liefdadigheid wordt gedaan, en hij garandeert dan ook, bij goede voorbereiding, een groot succes. Algemeen was men van oordeel, dat de dag van bet concert, welke bepaald is op Woensdag 6 Juni, moet staan in het teelten van Zwakzinnigenzorg. Het mag en zal dan ook niet uitsluitend bij 'net concert blijven. Velen zullen, zoowel vereenigingen als per sonen, bereid gevonden worden, te helpen, dezen dag te doen slagen. In principe werd besloten, te trachten, een dames-comité te vormen voor liet uitwerken der verdere voorbereiding. Een permanent contact tusschen de beide besturen zal wor den gehouden. SCHIEDAM, 17 Maart: Aangekomen: Eng, s.s. Alchymist, kapt. C. Wlngfield, met olie van Harburg voor N. V. Schieveem aan de Wilhelminaliaven, bet vertrok heden ledig weder derwaarts; s.s. Viking', van Marseille, om hier kolen te bunkeren in de Wilhelmina liaven, liet schip vertrok naar Esbjerg; s.s. Kinderdijk? van Rotterdam om hier te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 18 Maart. Aangekomen: Deen- sche s.s. Meonia, met stukgoederen vaii Kopen hagen in do Wllhelmiiiahaven. SCHIEDAM, 17 Maart. Vertrokken: Noorsch s.s. Porsanger, ledig naar Rotterdam; Eng. s.s. Latclimere, ledig naar Cardiff. LONDEN, 17 Maart. Aangekomen: motor- sclioeuer .Nijssiema, kapt. L. Pot, met ledige flesschen van Schiedam. Nog eenige offertjes liet Rotterdamsch Comité, dat op Vasten avond een oproep deed aan de stadgeuooten om de zieken en patiënten van het St. Fran- ciscus Gasthuis te verrassen niet een radio- installatie evenals de Gemeente-Ziekenhuizen bezitten, heeft vanzijn opzet wel succes be- leeEd. Er zijn tot een aanmerkelijk bedrag prachtige en verrassende giften binnengekomen. Maar zooals 't altijd gaat, velen die een cir culaire hebben ontvangen, hebben nog -geen gehoor gegeven aan den oproep, niet omdat zij niet sympathiek zouden staan tegenover dit mooie plan, maar omdat zij door de beslomme ringen van den dag geen gevolg hebben gegeven aan den spontanen drang van het oogenblik. Zij willen graag meedoen, maar hebben 't vergeten. Als deze vergeetachtigen nu weer even herin nerd worden, en hun giroboekje grijpen, dan is de installatie der radio spoedig beklonken. Meer dan de helft van bet bedrag is al binnen, maar de laatste loodjes wegen altijd het zwaarst. Naast de kosten van de installatie komen ook de kosten van het breken in het groote gebouw. Als nu dit geld nog binnen is, dan kunnen wij beginnen. Als deze week nog meiiigeen een Vasten- offertje brengt, dan hopen wij de volgende week te kunnen melden, dat het bedrag bij eikaar is. Het Gironummer is 3505 firma Hudig en PieterS. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, S uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D, O., Patronaatsgebouw Lango Haven; aanvang S uur. lederen Maandag repetitie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosi. Gebouw R. K. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy" Gebouw R. K. Volks, boud Eiken Woensdagavond R. K. Burgerjonge- lingenvereeniging „Kath. Sireven", Gebouw. Kath. Kring. Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excel, sior; Gebouw R. K. Kring. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand ver. gadering Katholiek Leven, Gebouw Katholie ke Kring SJ4 uur precies. Donderdag 22 Maart Jaarvergadering R. K, Fabrieksarbeiders- bond St. Willebrordus. Jaarverslagen, be stuursverkiezing enz. Candidaten voor het bestuur worden ingewacht tot Dinsdag 20 Maart bij den heer Th. Hengst, Kinderbuurt 30. Gebouw R. IC. Volksbond. Aanvang half 8. Concert, te geven door liet trio Berghout, zaal „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Vrijdag 23 Maart Mgr. Sehaepmanavond. Sprekers mr. J. Bomans en pater B. H. Molkenboer O.P. Zang van de gezamenlijke kerkkoorzangevs. Ge bouw R. IC. Volksbond. Aanvang 8 uur. Donderdag 2!) Maan Ledenvergadering R. IC. Volksbond. Rede, to houden door den heer F. Spits, lid van den Haagschen gemeenteraad, over „De beteekenis van de R. IC, Arbeidersbeweging in cr.zcni tijd". Gebouw It, K. Volksbond. De in de parochiekerk van den H. Willibrord aan den Beukelsdijk gehouden liefdadigheids- predikatie door den weleerw. pater W. Jonck- bloedt C.ss.K», ten bate der armen van de H. Vincentius-Vereeniglng, heeft opgebracht 1136 gulden. 18 Maart: Groote Doelezaal, Sste en laatste middag concert Residentie-orkest* half 3. 2 1 Maart; Groote Schouwburg, Het Adelaarsjong (Ver. Tooneel) half 8 uur (voor, volwassenen). Tivoli-Schouwburg, Pygma. lion (The English Players) 2 uur (voor vol wassenen. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 19 Maart. Officieele notee ring van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 pCt. 18.per H.B. Namens de commissie voor de noteering!, H. J, JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 19 Maart. Men noteert voor melasse spiritus 100 pCt. 28.per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pCt. 17.— per H.L, Spoeling Noteering 2.20. OP HET MOLENVELD TE DEE HAAG werd dezer dagen een parade gehouden ter geleg - heid der plechtige uitreiking van de militaire Willemsorde an den apitein van ie leger C. Gosencow. Verschillende buitenlandsche militaire attaché s woonden de plech heid bij. Onze foto toont het moment, waarop Generaal lnsigner (links) een houdt tot kapiten Gosencow.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1