j m DAGBLAD VOOR SCHIEDAM H m 1 51ste Jaargang Dinsdag 20 Maart 1928 No 15122 Ui Bit nummer bestaat uit tfrie Maden koemarkt 4 STADSNIEUWS m y WAT ANDEREN DOEN. m EVENTUEELE KLACHTEN RECHTSTREEKS Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëcle af- cn aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET KANTONGERECHT Aanrijdingen Het gebeurde i» Vlaardingen AANRIJDING KINDEREN TE WATER 1MM INGEZONDEN EEN NIEUWE INDUSTRIE? VOLKSBADHUIS RIJ WIEL VER D UISTERD BURGERLIJKE STAND SCHEEPVAART UIT ROTTERDAM ROYAL—DE MAASSTAD. AGENDA KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn Spoeling ROTTER DAMSCHE BILJARTROND CONSERVATORIUM CONCERT DAMSCHE COURAP Gureaa KOEMARKT 4. SCHIEDAM- Telefoon InfetcommnnaaJ no. 68085 ABONNEMENTEN: Der 8 maanden 3.25. per maand f 1.10 per week 25 cent. Franco oer post 9.75 per kwart Afzonderlijke nummers 6 cl Postchèque en Girodienst 81440 ADVERTENTIëN 1—6 regels 1.55. Elke reeel meer 80 <.t. Reclames tusscben den tekst 30 ct. per regel. Kleine advertenties: 80 woorden 25 ct elk woord meet 5 ct. tot een maximum /an 50 woorden Kabouteradverl 6 reg 10 50 10 r-eg 0 75. 15 rea. f 1. Incassokost worden berekend Uratis-Otteevallenverzekcring i f 500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; f 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam De R. K. Staatspartij gaat een partij bureau stichten, en daarvoor wordt ons offer verzocht. Het is begrijpelijk, wanneer men aan onze portemonnaie wil komen, dat wij eerst eens vragen, waarvoor men ons geld be steden wil. Is zoo'n partijbureafl nu wel noodig? Wat hebben we er eigenlijk aan? Met onze mentaliteit is het vaak zoo gesteld, dat wij van onze eigen voormannen een voortreffelijk plan maar heel moeilijk aanvaarden, totdat we bet bij anderen verwezenlijkt zien. Welnu, onze politieke leiders achten eenstemmig een partij bureau dringend noodig, en, als hun argu menten niet tot ons doordringen» andere partijen zijn ons met de stichting van een partijbureau al jaren voor gegaan. De S. D. A. P. telt 50.000 leden (de Katholieke Staatspartij 350.000)ze bezit een partij-bureau in het gebouwencomplex van „Het Volk" waar bet bureau zeven lokalen ter beschikking heeft, te weten een bestuurszaak een bureau voor den secretaris-penningmeester; een kantoor voor de secretaresse van den bond voor sociaal democratische vrouwenclubs met haar assistente; een administratie-af deeling, waar in zeven personen werkzaam zijneen afdeeling gemeente-advies bureau, waarin onder meer alle verordeningen van de meeste gemeenten in ons land zijn onder gebracht; een bibliotheek en een archief. Alleen aan salarissen van bestuurders, personeel en propagandisten was voor 197.7 een bedrag van 30.500 uitgetrokken. De anti-revolutionnaire partij telt circa GQjOOü georganiseerde leden. Ze heeft baar partijbureau gevestigd in het dr. Abraham Kuyper-huis te 's Gravonhage. Het bij houden van een schitterend archief is de voornaamste werkzaamheid van den ad junct-secretaris, bijgestaan door een typiste. Ia het dr. Kuyperhuis vindt men voorts een W belangrijke bibliotheek en een onge ëvenaarde kranten- en tijdschriftenverzame ling door een benijdenswaardige staf per soneel verzorgd. De Vrijzinnig-Democraten ontwikkelen on danks bun gering aantal leden (blijkens het jongste jaarverslag slechts 10.305) een voor beeldige activiteit. Zes van de zeven Kamer leden vervulden het vorig jaar gezamen lijk niet minder dan 155 spreekbeurten. De partij geeft een weekblad uit en verspreidde door haar secretariaat een aantal vlugschriften en vliegende blaadjes, Waarmee blijkens den uitslag der ver kiezingen voor gemeenteraden en provin ciale staten van vorig jaar treffend succes Werd behaald. Het Duitsche Katholieke Centrum heeft een partijbureau, bevattend een afdeeling voor de gewone secretariaatswerkzaam heden en de financien; een afdeeling voor de jeugdorganisatie; een archief- en piopa- ganda-afdeeling met twee academisch ge vormde leiders; een afdeeling voor de diaspora, uitgestrekte streken in Noord-, Oost- en Midden-Duitscnland, waar de Partij geen afdeelingeu bezit voor deze verspreide leden wordt een afzonderlijk maandschrift uitgegeven; een afdeeling voor Politieke scholing, door welke geregeld cursussen, meestal van een week, in tal van plaatsen worden gegeven; een bureau voor inlichtingen terzake handel en in dustrie. Dan staat nog in nauwe verbinding met deze centrale do Augustinus-verein te Cusseldorf voor de pers en het bureau Voor gemeentepolitiek te' Keulen. Aldus doen anderen, vrienden en tegen standers. Zoo wordt' door hen een partij bureau gewaardeerd. He les, die zij ons geven, moge ook be- ërepen worden door degenen onder ons in nurksche beteuterigheid zich afzijdig zouden willen houden. iii»iii-t».:<i)^|iiinBiiiiiniiii'iiiii'iii»iiiniiii!iiniiii!iiiii;iiiiB over Bezorging of over incas- seering van abonnements gelden gelieve U te richten aan de ADMINI STRATIE van de NtEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 15 Maart 192S vergunning verleend aan de Holland Nall Works Ltd. tot oprichting van een spijker- fabriek in het pand Bakkerstraat 11, kadaster Sectie L. no. 198, met 2 electromotoren van resp. 15 en 1 P.IC, drijvende spijkerpersen, een draai-, schaaf- en boorbanlc en een venti lator. Schiedam, 20 Maart 1928. Openbare zitting van Maandag 19 Maart Waara. Kantonrechter Mr. M. M. van Velzen. Overtreding Hinderwet De 25-jarige Th. N. J. fabrieksdirecteur alhier, hoorde wegens overtreding van den Hinderwet een straf van 50 boete subs. 50 d. hechtenis tegen zich eischen. Uitspraak over 8 dagen. Een onbewaakte overweg? Mej. A. T. als overwegwaebteres in dienst bij de Ned. Spoorwegen, stond terecht, omdat zij op 19 Januari j.l. de hoornen van den overweg, gelegen aan dee Maassluische Dijk te Vlaardingen niet tijdig heeft neergelaten. Tot haar verdediging voerde beklaagde aan, dat zij niet behoorlijk op tijd gewaarschuwd is. „Ik heb den trein vergeten", bekende z(J, ,is dat nu zoo onbegrijpelijk, als je 55 jaar wordt?" Als eerste getuige in deze zaak werd geboord de machinist C. D., wonende te Hoek van Hol land. Toen deze getuige den overweg naderde, be merkte bij dat deze overweg niet afgesloten was. Hoewel door het slechte weer bet uitzicht minder goed was, bemerkte get. een auto, die op den overweg toereed. Hij heeft toen den stoom afgesloten en de remmen in werking gesteld, terwijl bij ondertusschen den auto-be stuurder door voortdurend fluiten op het ge vaar attent trachtte te maken. Get. die bij het reeds opgemaakte proces verbaal persisteerde, antwoordde op een vraag van beklaagde's verdediger, mr. Charles Wit- lox uit 's Hartogienbosch, rechtskundig ad viseur van „St. Raphael", dat de wachteres eerst naar huiten kwam, toen de trein stil stond; hij had toen al fluitsignalen gegeven. De volgende getuige, de leerling-machinist A. van E. bevond zich evenals get. D. op den trein, die om 3.22 n.m. van Rotterdam D.P., naar Maassluis was vertrokken. Toen hij den machinist fluitsignalen hoorde geven, en hij hem vroeg, wat er aan de hand was, moet deze geantwoord hebben: „Verd de afsluitboomea van den over weg zijn niet gesloten!" De verdere verklaringen van dezen getuige kwamen overeen met die van den machinist De ambtenaar van het O.M. mr. Cohen Ter- vaert, achtte de overtreding bewezen en eischte een straf van 10 boete subs. 10 dagen hech- tnis. Vervolgens was het woord aan den verdedi ger van beklaagde, mr. Ch. Witlox uit 's Her togenbosch, die allereerst opmerkte, dat ach ter deze schijnbaar eenvoudige kwestie meer steekt, dan zich op het eerste gezicht laat aan zien. Spreker's cliënte, die erg zenuwachtig is, heeft als grief tegen de spoorwegen, dat deze weg door een vrouw alleen bediend moet wor den. Toen eenigen tijd terug de wachteres waarmede zij samenwerkte, haar ontslag had genomen, hebben de spoorwegen geen opvolg ster aangesteld Door middel van den bond „St. Raphael" heeft bekl toen tegen de en maat regel geprotesteerd. Bekl. heeft een diensttijd van 12 uren per dag, en ze is verplicht vooral ln het bad seizoen, haar huishouding te verwaarloozen; geen wonder dus dat ze zenuwpatiënte is. Do wachteres, die in haar 23 dienstjaren in totaal slechts 75 cent aan boete heeft betaald, krijgt voor dezo betrekking een weekloon van 11 en 12 gulden; met haar man samen heeft zij een behoorlijk inkomen. In de wet staat een bepaling, die voorschrijft, dat de overwegwaohter(es) 3 minuten voor de komst van den trein, de boomen neer moet laten, waar echter een volgende bepaling zegt, dat 3 minuten voor de komst van den trein een signaal moet gegeven worden, meent spr. dat de drie minuten dienen om het sluiten mogelijk te maken, bij het intense auto-verkeer van tegenwoordig is een wachttijd van 3 mi nuten trouwens ook veel te lang. Toen spr. onlangs te Nijmegen als verdediger optrad, bij de behandeling van een aanrijdings- lcwestie heeft hij duidelijk gedemonstreerd, dat do spoorwegen de verantwoordelijkheid op de schouders van hun ondergeschikten gooien. De eenige manier voor de overweg-wachters, die niet precies weten, wanneer er een trein komt, is, een clubfauteuil te Uoopen en met een verrekijker naar treinen rit te kijken. Voor deze bekl. zou dit trouwens nog on mogelijk zijn, want zij kan de treinen pas zien aankomen, wanneer zij het station Vlaardingen waarvan bekl. pl.m. 1300 M. af woont uit rijden. Nadat de kantonrechter opgemerkt had, dat in den bestaanden toestand verandering moet komen, werd de uitspraak aangehouden tot over 8 dagen. Het gebeurde op den twintigsten Juni van 't vorig jaar, dat de grossier in melk, D. v. d. H. wonende alhier op zijn motorrijwiel, zich trachtte te trainen in het racen. Dat was nu heel goed geweest als die mijnheer v. d. H. maar een'straat met minder druk verkeer dan den Singel met zijn vele zijstraten uitgekozen had, om zijn ongetwijfeld groote capiciteiten als motorrenner te laten bewonderen; want juist had hij zijn motor op de tweede versnel ling gezet, toen uit de Emmastraat een auto kwam rijden, die met den motor held op zoo danige wijze in botsing kwam, dat de motor een eind verder kwam te liggen, terwijl do bestuurder met een gebroken heen in het zie kenhuis moest worden opgenomen. Dat was al een grooto straf voor hem, meende, na eerst nog een getuige W. P. ge hoord te hebben, de ambtenaar en hij vroeg slechts een boete van 10 of 10 dagen hech tenis. Uitspraak over S dagen. De chauffeur C. J. W. uit Rotterdam stond terecht, omdat hij in den avond van 7 Dec. 1.1. op de Westvest, ter hoogte van dé distilleer derij van de fa. v. d. Schalk, een handwagen had aangereden. Tot zijn verdediging voerde verdachte aan, dat hij door de verblindende lichten v. d. anderen auto het wegvlak niet vol. doende kon overzien. De chauffeur van dien auto P. E. S. uit Rotterdam wist echter anders te verklaren. Bo vendien meende de ambtenaar, dat het verblin dende licht wordt opgeheven door de straat verlichting. Nadat nog twee getuigen de schilder A. C. en de aangeredene, de sehillenophaler J. V. wa ren gehoord, eischt het O.M. 15 boete subs. 25 dagen hechtenis. In Vlaardingen, ons vriendelijke buursladje, heeft op den 23sten Januari, de bakker C. v. d. B. met zijn rijwiel een voetganger aangereden. Het liep op ruzie uit en zoo kwam het, dat het laatste gedeelte van dit drama naar den kantonrechter verwezen werd. De bakker, die de aanrijding ontkende, had als getuige meegebracht mej. J. k. van Zdie den kantonrechter kwam vertellen, dat zij een fiets had hooren vallen. Toen zij ging kijken, stond een persoon tegenover bekl., die een gummistok te voorschijn haalde, en een drei gende houding aannam. Zonder echter tot daden over te gaan, wan delde de „geweldige" verder, terwijl beklaagde hem nog vroeg, even een handje te helpen, bi.l het oprapen van de overal verspreid lig gende brooden. Dat vond de kantonrechter wel wat vreemd en hij meende dan ook dat de twee hoven aan gehaalde feiten in omgekeerde volgorde zijn geschied. Ondanks de uitvoerige verklaringen van de juffrouw en don hakker, bleven nog vele duis tere punten in deze zaak, weshalve de behan deling over 8 dagen wordt voortgezet Het gebeurde weer in Vlaardingen. De wielrijder C. H. blijkbaar een opstandige, had zich bij een aldaar sporadisch voorkomende samenscholing bevonden. Politie rukte uit om de mensehen uiteen te jagen, maar H. scheen het schouwspel zoo machtig interessant te vinden, dat. hij aan het vriendelijk verzoek van den agent van po litie v. P. geen gehoor wilde geven. Dat liegt u, stoof de wielrijder op toen de politieman in dezen geest kwam getuigen. De kantonrechter, die meer vertrouwen In den politieagent stelde, dan in den fietser, ver oordeelde deze tot het betalen van 4.boete snbs. 4 dagen hechtenis. De eiscli was 3 boete subs 3 dagen hech tenis In de Overschieschestraat. hoek Broersvest werd gisteren de loopjongen L. v. K. met zijn fiets aangereden door een auto van den koopman J. B. uit Oisterwijk. Het rijwiel werd zwaar beschadigd; do berijder kwam met den schrik vrij. De koopman zegde schadevergoeding toe. Gisterenmiddag S uur vielen ongeveer 3 uur een paar kinderen in de Zijlhaven. Door fluks toegeschoten personen, werden zij spoedig zonder letsel op het droge getrok ken. DE GROOTE YOORJAARSSTAD.SCHOOR- MAAK is te Rotterdam weer begonnen. Het Vrijheidsbeeld op de Nieuwe Markt wordt on tlanden genomen. Geachte Redactie, In de bladen kwam dezer dagen een be richt voor, dat de vestiging te Nijmegen van een nieuw op te richten Kunstzijdefabriek besprak. Een daaropvolgend bericht meldde echter, dat de plaats van vestiging nog niet is vastgesteld. Dat de plaats welke zulk een fabriek binnen hare grenzen krijgt, daar geen nadeel van zal hebben, behoeft niet nader te worden toegelicht. Biedt zich hier nu geen mooie gelegenheid voor ons gemeentebestuur, om te trachten, Schiedam dat toch zoo gunstig ligt, in aan merking te doen komen, en daardoor een oude fout te herstellen. Van betrouwbare zijde toch heb ik meermalen vernomen, dat een vroegere poging om een dergelijke in dustrie hier te vestigen, cp kleinsteedsche conservatieve gronden zijn afgestuit. Dankend voor de verleende jdaatsruimte. W. B. Op 16 en 17 Febr. werden genomen 549 baden en wel in de 1ste klasse 40 kuipbaden, 68 regenbaden en 3 kinderbaden; ln de 2e klasse 41 kuipbaden, 387 regenbaden en 10 kinderbaden. Ten nadeel© van den persfotograaf A. M. aan de Hoogstraat, ls een rijwiel ontvreemd. Aangifte van 16—19 Maart 1928 GEBOREN; Johanna M., dochter van H. J. van Gerven en F. M. Harrer, Anthouie Muijsstraat Barend, zoon van B. Kers en H. Tijssen, Hoofdstraat Cornelis B., zoon van C. B. van Gerven en J. Bakker Pernisschestraat Josina M. J. Th., dochter van C. J. Foet, en P. J- H de Wolf, van Beverenstraat Theodoras zoon van J. Mackaij en W. J. G. Hazenberg, Voornsche- straat - - Catharina C„ dochter van J. Wijzenbroek en M. van Geelen, Oosterstraat Gerrit J., zoon van C. Seip en M. A. Immerzeel, Wilhelminastraat Catharina, dochter van J. Verveen en C. W. van Tricht, Doeleliofje. OVERLEDEN: J. Visser, 76 j., weduwn. van H. Rijnsdorp, Rotterd. dijk G. C. van Kersen 61 j., weduwn. van C. Kraithor, Bakkerstraat A. van Herk 6 weken, Westerhaven K. Beekman, 67 j., echt- genoote van H. J. Lensing, Broersvcld. SCHIEDAM, 19 Maart aangekomen: s.s. Tovsol van Hamburg, Gelderland III, Hopper, van Valparaiso, beide om hier te dokken in de Wiltonhaven; s.si Romulus, van Curasao; s.s. Lulèa, van Vlaardingen, heide 0111 hier te dok. ken in <le Wiltonhaven. SCHIEDAM, 19 Maart vertrokken: s.s. Tam- "bord naar Rotterdam; s.s. Meonia, met stuk goederen naar Bangkok via Antweipen. Gisterenavond is te Rotterdam gespeeld voor afd, D van de competitie van den N B. B. de wedstrijd Royaldo Maasstad. Totaal aantal punten Royal 728, De Maasstad 733. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, S uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosi. Gebouw R. K. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy" Gebouw R. K. Volks, bond. Eiken Woensdagavond R. IC. Burgerjonge- lingenvereeniging „Kath. Streven", Gebouw ICath. Kring. Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excel sior; Gebouw R. K. Kring. Eiken 2en en len Vrijdag van de maand ver. gadering Katholiek Leven, Gebouw Katholie ke Kring 834 uur precies. Donderdag 22 Maart Jaarvergadering R. K, Fabrieksarbeiders- bond St. Willebrordus. Jaarverslagen, be stuursverkiezing enz. Candidaten voor het bestuur worden ingewacht tot Dinsdag 20 Maart bij den heer Th. Ileugst, Kindorbuurt 30. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half 8. Concert, te geven door het trio Berghout, zaal „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Vrijdag 23 Maart Mgr. Schaepmanavond. Sprekers mr. J. Bomans en pater B. II. Moikenboer O.P. Zang van dé gezamenlijke kerkkoorzangers. Ge bouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Donderdag 29 Maart Ledenvergadering R. K. Volksbond. Rede, te houden door den heer F Spits, lid van den Haagsehen gemeenteraad, over „De beteekeni3 van de R. IC Arbeidersbeweging ln onzen tijd". Gebouw R. K. Volksbond 20 Maart: Zuiderkerk, Mattkaus-Passion, kwart over 7 uur, 2 1 Maart: Groote Schouwburg, Het Adelaarsjong (Ver. Tooneel) half 8 uur (voor volwassenen)Tivoli-Schouw burg, Pygma lion (The English Players) 2 uur (voor vol wassenen Groote Nutszaal, piano-avond E. Robert Schmitz, 8 uur, 24 Maart: Groote Schouwburg, Pygmalion (Rott. Hofstadtooneel) 8 uur {voor volw.) 26 Maart: Tivoli-scliouwburg, De Pastoor van Neuvillette (Nw. Rotterd. Tooneel) 8 uur SCHIEDAM, 20 Maart. Officieele notee ring van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 pCt. 18.— per II.L. Namens de commissie voor de noteering. II. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 20 Maart. Men noteert voor melasse spiritus 100 pCt. 2S.per H.L, Ruwe graanspiritus 60 pCt. 17.per H.L. Noteering 2.20. Gisterenavond zijn voor de extra klasse van den Rotterdamschen Biljartbond de volgende partijen gespeeld: 2e klasse: FeijenoovdConcordia 300191 j H. M. S—1927 277—232 j 3e klasse: ij Het Zuiden bde Amateur 300217 Patingsvr. bHet Noorden b 263—281 Amateurs—Patingsvr. c, 177—175 4e klasse. j H. M. S. b.De Amateur 300217 Patingsvr. bHet Noorden b 2632S1 j -Patingsvr. e 177—175 Amateurs- Se klasse: Patingsvr. Ce klasse: Tounüersvr. a.H. M. S. b. IC en V. aHet Noorden a De Amateurs c—IC en V. b b.—Tournicrsvr. 206227 107—120 120—112 101—102 Woensdag 21 dezer om 3 uur zal in liet Parkhotel Westersingel een openbare voor drachtsoefening gehouden worden door leer lingen uit de solo-zangklasse van den heer Gerard Zalsman. aan het Conservatorium voor Muziek. Voor belangstellenden kosteloos toegang.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1