FEUILLETON 4. SIRENEN DINSDAG 20 MAART 1928 EERSTE BLAD ROND DE ANNEXATIEPLANNEN DE HEER A. BOS SPREEKT TE OVERSCHIE „Nog geen uiterste noodzaak aanwezig" Spï®®>©l!©S1 komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sppyfol. Bij alle Drogisten. GEARRESTEERD GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Gevraagde werkkrachten ONGEVALLEN PAGINA 2 WEERBERICHT PADIO-N3EUWS VAN DE LEESTAFEL Een verhaal uit de dagen van het Engelsche socialisme To Oversehie lieeft gisterenavond de lieer A. Bos, lid van den Rotterdamscken gemeente raad, in het Vereenigingsgebouw zijn ziens wijze betreffende het bekende annexatie-voor stel der gemeente Rotterdam uiteengezet. Spr. begon met er op te wijzen dat dit voor stel in het nauwste verband staat met het algemeen belang en dat het algemeen belang niet identiek is met Rotterdams belang. Spr. stelde o® den voorgrond dat het het doel van elk gemeensckapsbestuur moet zijn -om de rechten van elke volksgroep zooveel mogelijk te ontzien, waardoor teven3 de belangen van een zoodanige groep het best behartigd wor. den. Aks dit gebeurt, wordt tegelijkertijd het al gemeen belang gediend. De vraag is nu of het annexatie voorstel in deze richting gaat. Om tot een beantwoording van deze vraag te ko men, ging spr. aliereeret na hoe de wettelijke regeling van de verhouding tueschen de ge- meenten onderling is. Volgens de Gemeentewet van 1851 is het nog steeds versteekt dat bij een eventueele annexatie de betreffende gemeenten alle ge hoord worden. „Als eerste grond die tegen annexatie pleit, noemde spr. het feit, dat de in te lijven dorpen zeer spoedig hun eigen landelijk ca chet zullen verliezen, waardoor niet alleen de Inwoners, maar ook de stedelingen die daar des zomers hun vertier komen zoeken bena deeld zullen worden Dit is echter niet het eenige. De kwestie is voor een groot deel van zuiver principieelen aard. Slechts iii een geval van uiterste noodzaak zal men volgens spar tot annexatie mogen overgaan. Spr. meende dat deze uiterste noodzaak momenteel zeker nog niet aanwezig is. De bezwaren, die aan het annexatieplan verbonden zijn, zijn zoo groot, dat ze de daaraan verbonden voordee- len te niet doen. Ook de voorstanders van annexatie zien deze bezwaren wel in. Spr. verwees naar het rapport dat indertijd is uitgebracht over de resultaten van de in lijving van Rijswijk bij don Haag, naar de brochure van professor van Grinten uit Nij megen over dit onderwerp, en naar de mee- ming die burgemeester Wytema indertijd over annexatie naar voren beeft gebracht. Er be- Btaau toch ook wel andere mogelijkheden voor «en goede regeling van de verhouding tusechen gemeenten onderling. Spr. noemde de idee van de stadsgewesten van lr. Bakker Smit en die van de Gewestelijke Plannen en Havenschappen, waarover mrs. Liehteuauer on van Lier een brochure geschreven hebben. Dat deze ideeën wel degelijk voor verwezenlijking vatbaar zijn, blijkt wel uit het feit, dat in het buitenland dergelijke organisaties reeds lang bestaan, o.a. te Hamburg en te Londen. Men zal er hier toe moeten komen om aangaande deze kwestie een wettelijke regeling te tref fen en dat vereisoht natuurlijk allereerst een grondige beetudeering van de betreffende materie. In ieder geval meende spr. dat de I stichting van een groot machtscentrum er niet toe zal bijdragen om het algemeen belang en dat der verschillende onderdeelen van de bevolking te dienen. Spr. vatte daafna in het kort samen de be weegredenen die Rotterdam er toe geleid heb ben om het annexatieplan in het licht te doen verschijnen. Rotterdam heeft dit gedaan in het belang van liet havenbedrijf, in het belang van volkshuisvesting en volksgezondheid en om de omliggende gebieden in de hand te hebben. Achtereenvolgens besprak spr. deze beweeg reden. Als het de bedoeling is om concurren tie op het gebied van de scheepvaart onmoge lijk te maken, dan ie dit annexatieplan seker niet voldoende, omdat men dan daarin ook 3 gemeenten als Dordrecht zal moeten betrek ken. Men zou dan komen tot stichting van een monster-gemeente die onmogelijk te regeer en zou zijn. Veel doelmatiger is de stichting van een goed geordendehavenschap. Wat betreft de volkshuisvesting meende spr. dat annexatie totaal overbodig is, omdat de gemeente Rotterdam nog voldoende grond bin nen eigen grenzen heeft om voorloopig onbe vreesd te zijn voor gebrek aan terrein voor woningbouw. Het bezwaar dat de volksgezond- heid in gevaar zou worden gebracht, als Rot terdam de plaatselijke toestanden in de diverse gemeenten niet kan regelen, ie niet denkbeel dig. Maar de omliggende gemeenten zijn vol komen bereid op dit punt met Rotterdam een regeling te treffen. Daarvoor is annexatie niet noodig. De wensch om de omliggende gebieden „in de hand" te krijgen is zuiver gebaseerd op het verlangen om grondspeculaties tegen te gaan. Spr. achtte dit echter niet doelmatig en meende dat dit zal leiden tot onrechtvaar digheid. Resumeeread kwam spr. tot de conclusie dat de „uiterste noodzaak" om tot annexatie over te gaan niet aanwezig is en dat de be zwaren zoowel van moreelen als van maat- schappelijken aard, die tegen annexatie gel den de geringe voordeden daaraan verbonden verre overtreffen. Na deze inleiding bestond er gelegenheid tot het wisselen van gedachten, waarvan door de talrijke aanwezigen een druk gebruik werd gemaakt. JROTTERDAMSCHE HYPOTHEEKBANK VOOR NEDERLAND. Aan het verslag over 1927 is het volgende ontleend; 790 aanvragen om Hypothecaire leeningen, tot een gczamenUik bedrog van 25.631.700 werden bü onze Bank ingediend; 228 daarvan, tot eèn bedrag van f 12.749.800 hebben niet tot leenin gen geleid. Sedert de oprichting der Bank tot 31 Decem ber 1926 werden 15281 leeningen gesloten tot een bedrag van f 219.064.900. Hierop werd tot ultimo December 1826 afgelost 169.419.793. Zoodat het saldo der leeningen op 31 December 1926 be droeg 49.645.106. In 1927 werd ter leen ver strekt 12.881.900. Gedurende het afgeloopen jaar is afgelost f 6.160.920., zoodat het hypotheek-saldo op 31 December 1927 bedroeg f 56.366.085. Na afschrijving van een bedrag ad f 500 op de Rekentnfg Onroerende Goederen, bedraagt de netto-winst f 321.458. Na de verdeeling volgens de Statuten is eeno som van 188.052 ter uitdeeling beschikbaar, makende niet het te vorigen jare, na betaling van de dividend- en tantieme-belasting, onver deeld gebleven saldo van f 326 te zamen f 188.379] Wij stellen voor de uitdeeling' te bepalen op 3212 pet. en het saldo van 25.879 te reserveeren voor de dividend- en tantieme-belasting. De 24-jarige chauffeur J. J. van B. is ge- a resteer cl en in verzekerde bewaring gesteld verdacht van diefstal van ongeveer 30.— ten nadeele van zijn patroon, de firma Z. uit de Oranjestraat, alsmede van een fiets en een rijwielbelastingmerk. Verdachte, die bekend heeft, had voorschot ontvangen en rembourse- mentegelden achtergehouden. Hij was sinds verleden week niet teruggekomen bij zijn baas. In bewaring zijn gesteld de 27-jarige H. F. V, en de 30-jarige M. J. V. die in de Goudsche straat een portemonnaie hadden opgeraapt, welke daar door mej. G. H. v. B. was verlo ren en deu inhoud 40 gulden, ten eigen bate hadden besteed. 10404. Halfwas schoenmaker, zakkeaatoppw, halfwas, halfwas kapper, barbiersjongen, le kappersbediende, halfwas vleeschhouwer, halfwas letterzetter, halfwas kleermaker, 30 loopjongens, 4 fabrieksjongens, Meubelma kersleerling, meubelstoffeerdersleerling, siteen- houwersleerling, beeldhouwersleerling, 4 half was schildersleerling', halfwas behanger-stoffeer der, halfwas meubelmaker voor reparaliewerk, loodgietersleerling, markiezenbekleeder, riet- meubelmakersleerling, halfwas glas in loodzek ter„ leerling glas in loodzetter. colporteurs voor liet aanwerven van abonné's voor dagbiad, 50 jongste bedienden, kantoorbediende voor trans- port-assurantiekantooa', telefonist voor colpor tage per telefoon, vertegenwoordiger voor den verkoop van gummieartikelen, correspondent en stenotypist voor moderne talen, aank. winkelbe diende voor schoenenvak, reiziger voor den verkoop van tafelzuren, aank. kruideniersbe diende, winkelbediende b.rn. tapijtvak, leerling winkelbediende heeren. en kinderkleeding, leer ling winkelbediende winkelzaak. Voor Zand- voort: Voor seizoen patissier, rot.iseur, entre. metier, 3 aides de cuisine, aide de cuisine, roti- seur, hotel-conducteur, piccolo voor billardzaal, chef de rang. Te Hoek van Holland; Chef-rest. kellner, piccolo voor theater, piccolo voor café- rest. aide de cuisine. Te Heerlen: 4 Hotel- café-reaU kellners, vuurwerker, plaatwerker, scherpslijper voor messen enz., metaaldraaiers, instrumentmaker voor manometers en parame ters, dectr. teckn. teekanaal', halfwas smid, wieisnmakei', rijwielhersteller, halfwas forceur, halfwas metaalslijper, halfwas bronseur, jongen voor koperslagerij, leerling mach. vormer, elec trician, rijiwielliersiteilersleerling, smidsjongen, leerling carcassemnaker. Te Schiebroek; Jongens voor kistenmakerij. Te Hillegei'sberg; 2 halfwas kleermakers 4 jongens voor het beit sen van lijsten, 2 halfwas stoffeerders. Te Oud- Beijerlaudhalfwas zadelmaker b.m. stoffeer- werk. Te Nieuw-Helvoet: 4 schilders b.m. be hangen, 2 schilders. Afdeeling voor vrouwen: Tel. 8800 en 9389. 3 stetuokypisten voor Holl, en moderne talen, a»s. boekhoudster, accuraat typiste voor ge meentedienst, 100 ateliermeisjes, voor sorteer- werk, taiUenaaistei's voor veranderwevk dames- confectie, bekw. aank. en leerling naaisters voor kinderconfectie, coupeuse, bekw. aank. en leer ling joponnaaisters, leerling pettenmaaksters, tampoureersters, machinestiksters, afwerksters en leerlingen, voor kleermakersvak handwerk- sters, machinestiksters en leerlingen, lampekap- naaisters en leerlingen, bekw. aank. en leerling mantelnaaisters, meisjes waschinrichting, strijk sters, confectiastrijksters en chem. strijksters, hoofdjutfrouw voor sorteerafdeeling, bekangers- naaisers, bekw. en aank. bontwerkatcrsleer- li n geil, lingerienaaisters, winkedjpffrotrwen banketbakerij. stoffen vak, kruidenierswaren, manufacturen, huishoudelijke artikelen, schoe nen, voor verschillende vakken bekw. en leer ling winkeljuffrouwen, voor levens verzeke ringen agent essen, magazijnjuffrouw b.m. galan. teriën eoi luxe artikelen, huishoudsters, hulpen in de huihouding, kinderjuffrouwen, dagmeisjes, dienstboden, 2e meisjes, noodhulpen, werkmeis jes, fabrieksmeisjes, zakkens-topstera, lompen- sortoersters, aank. beekMnd sters leerling carton- nagewerksfers, loopmeijes. voor christelijke inrichting juffrouw voor de keuken. Voor hotel en rest. 5 cassières, buffetjuffrouwen, werk meisjes, kooksters. Te Leeuwarden: Kooksters. Te Breda: Kookster. Te Oostvoorne: Kookster. Te Antwerpen: Dienstbode. Te Brussel: Dienst bode. Te Voorschoten: Policieuse voor gouden kettingwerken. INBRAAK Vermoedelijk met behulp van valsche sleu tels is ingebroken in den groentenwinkel van P, de W. in de Bruijnstraat. De eiectrische lertüing van de deurbel werd doorgesneden. Een leeren tffsch met eenig geld werd ontvreemd. HINDERWET Ter visie zijn gelegd: le. het van de vereischte bijlagen voorziene verzoek van de Maatschappij voor Schoen- en Lederindustrie „Bata" om vergunning tot het plaatsen van een electromotor van 7 p.k. in het pand aan de Korte Hoogstraat no. 30; 2e alsvoren van de firma Gebr. van Doorn om ontheffing van de naleving van de ver plichting tot het maken van een 26 M. hoogen schoorsteen, haar opgelegd hij de bepaling sub Se. van de dezerzijdsche beschikking d.d. 24 Augustus 1923, V no. 230/6f, waarbij haar vergunning is verleend tot het uitbreiden van de bakkerij aan den Schulpweg no. 20; 3e. alsvoren van de heeren N. W. P. en F. C. van Gooi om vergunning tot het uitbreiden van de inrichting voor machinale houtbewer king in het pand aan de Vinkenstraat no. 5 met een electromotor van 4 p.k. DE BEROOVING IN DE SCHRIJNWERKERSSTEEG Hooge belooning uitgeloofd De Commissaris van Politie van het bureau Groote Paauwensteeg verzoekt ons mede te deelen, dat voor hem of haar die inlichtingen kan verschaffen omtrent de berooving van den kantoorbediende van v Rees Burcksen en Bos nian's Handel Mij. Zaterdagmorgen in de Schrijnwerkerssteeg gepleegd, een groote be looning beschikbaar zal zijn, indien deze in lichtingen leiden tot 't terugvinden van het geld of op andere wijze van waarde zijn. DIEFSTALLEN Door een kostganger zijn ten nadeele van A. H. wonende in de Wijnstraat een deken en een wekker gestolen; ten nadeele van de dienstbode van H. werd een bedrag van ƒ30 ontvreemd. Ten natfeele van K. V. wanende Geider- sche Kade, werd bij de Koningsbrag een trans portfiets gestolen. Op de Scheepmakershaven Is een fiets gestolen, ten nadeele van T. P. M. E. wonende Rechter Rottekade. In de Crooswijkschestraat werd een fiets gestolen, toebehoorende aan W. H. M. wonen de aan den Kleiweg onder Overschte. Uit de gang van haar woning In .de Ave nue Concordia werd van een kapstok een bontmantel gestolen ten nadeele van mevr. M. S. Vijf mud aardappelen werden ontvreemd van den wal van de Nieuwe Haven, ten na deele van den schipper W. van de motorboot „Swift". De 47-jarige W. K. Is aan boord van het in de Waalhaven liggende sleepschip „Suskow" in een ruim gevallen. Hij bekwam inwendige kneuzingen en werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. De 28-jarige matroos O. R. is aan boord van het in de Waalhaven liggende s.s. „Asgard" in een ruim gevallen. Met een gebroken linkeronderbeen en een wond aan dit been, Is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. De 58-jarige P. J. B. uit de Erasmus- straat heeft aan boord van het in de Maas haven liggende sleepschip „Mannheim" een zuurstofcylinder op zijn rechterbeen gekregen, waardoor zijn enkel brak. In het ziekenhuis aan den Coolsingel werd hij ter verpleging opgenomen. Het 3-jarige meisje J. K. is voor de ouderlijke woning in de Carnisselaan door een vrachtauto aangereden, bestuurd door B. L. wonende aan den Katendreehtsche Lage Dijk. Het kind kneusde belde beentjes en moest onder geneeskundige 'behandeling gesteld worden. Verwacht wordt: Meest krachtige, tijdel K afnemende Zuidoostelijke tot Zuidelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen in het Oosten, in het Westen meer kans op regen, zelfde temperatuur. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 6.42 tot 's morgeus 5.33. PROGRAMMA'S V'MJR WOENSDAG Huizeu (340,9 M, na 6 uur 1950 M.)l 12.301,45 NCRV. eoneert; 5.156.15 Pret. uitzending: 7.00—7.30 stenografieles; 7.30— 8.00 NCRV. causerie over pluimveeteelt; 8.00 NCRV. Concert in de Buitensociëteit te Zwolle. Hilversum (1060 M.): 12.00 politieber.; 12,302.00 lunchnmziek; 2,303.00 cursus leerbewerking5.307.15 concert; 7.157.45 gezondheidshalfuurtje; 7.45 politieber.; 8.05 concert. Da vent ry (1600 M.)11.20 gramofoo» muziek; 42.20 alt en tenbr; 12,50 dansmuziek; I.20 2,20 orkest; 2.50 lezing; 3,10 muziek'I 3.20 causerie; 3.50 muziek; 4.05 causerie; 4.20 concert; 5.35 kinderuurtje; 6.20 dansmuziek; 6.40 tuinpraatje; 6.50 nieuwsber.; 7.05 dans muziek; 7.29 lezing; 7-35 piano-nocturnes; 7.45 sportlezing; 8..05 De Wireless-Singers; S.2Ö „The Piper", opera9.20 nieuwsber.; 9.35 speech van den Prins van Wales en minister Baldwin.; 10.20 nieuwsber.; 10.25 concert,' II,2012,20 dansmuziek. Parijs („Radio-Paris" 1750 M.) 10.50— 11.00 concert. Langenberg (469 M.): 12.25—1,50 or kest; 5.206-20 gramofoonmuziek; 7.509.05 „Afrika 3", orkest en declamatie9.10 koor concert; daarna tot 11,20 dansmuziek Könlgswusterhau s e n (Zeessn, 1259 M.): 11,207.05 lezingen en lessen; 7.50 Rus sische dansen; 8.50 rede van dT. Stresemannl 9.5011.50 dansmuziek. RECEPTEN VOOR ALCOHOL VRIJE DRANKEN. Verzameld doer M. E. de Holl, Druk* kerij La verman, Drachten. Verzameld door M, E. de Holl; Drukkerij Laverman, Brachten. Op verzoek van het H. E. der Ned. Vereen- tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dran ken werd mej. M. E. de Holl, leerares aan de Utreohtsch® Industrie- en Huishoudschool, bereid gevonden, een reeeptenboakje samen te stellen voor verversehingen, welke de alco holhoudende dranken kunnen vervangen. In het boekje werd niet alleen getracht, alleen voorschriften te geven voor goedkoops dranken, doch ook voor riio, welke voor feest en ontvangdagen in aanmerking komen. Zulks o.tn. ter weerlegging van het vaak gehoorde bezwaar, dat het uitschakelen van alcohol de gastvrijheid tien deele zou doen verdwijnen. In dit boekje zijn ook nog opgenomen re cepten voor het maken van verschillend® ijssoorten, die in plaats van dranken gegeven kunnen worden en een aangename variëteit geven bij feestelijke gelegenheden of warnie zomerdagen. Het ij smaken is niet moeilijk nocli bijzon der tijdrooveud. Het boekje kost slechts 25 cent en de druk kerij haverman, te Drachten, zorgde voor eett alleszins keurige uitvoering. Voor onze huismoeders wiel aan te bevelen, vooral ia onzen tijd van ontkoudingsactie. door MAY WYNNE. 30.) Jack had geen pogingen gedaan om dit relaas, te onderbreken. Was de onderwijzer van dit lesje op dit oogenblik bij hem geweest, dan zou het er slecht met hem uitgezien hebben. Nu kon Jack slechts een beschuldiging loochenen, die hem tot uiterste woede had ga- bracht. Pamela, schreeuwde hij, je wilt toch niet gelooven, dat ik me aan dergelijke ploertig heden heb schuldig gemaakt? Je bent toch ze ker wel overtuigd dat ik met die beestachtige ontvoering niets had uit te staan? Ik zweer te bij alle hoop die ik heb om in den hemel te komen, bij de liefde die ik je toedraag, en die een van de voedingskrachten van mijn leven is dat al deze leugentaal even valsch is, als hij die ze uitgekraamd heeft. Ik smeek je, om me te vertrouwen, als je ooitals je ooit Stt, fluisterde Pamela, zoo moet je niet spreken. Ik wil niet meer naar je luisteren. Sir Philip HeysJake zwoer me, met een even groo- ten ernst, dat hij de waarheid sprak. Trouwens, je bevestigt het door je eigen gedrag. Ontken je, dat je met Henry Hunt in Manchester ge weest bent, waar jullie getracht hebt een on wetende bevolking op te hitsen tot omverwer ping \au het gezag? Waarom zou je trouwens - indien je alleen maar naar Balbury kwam met het voornemen om mij te spreken onmiddel lijk naar die vrouw van Middleton Cottage ge gaan zijn? Dat je haar werkelijk zeer belang rijke dingen hebt meegedeeld, heb ik met eigen oogen kunnen zien; jij was net zoo goed haar r,rBd,fl8mr' Hnnt' En J®1»! Hiden. Zie je dwrJl met' dat ik zelfs tegen Wijn wil ge- trouwen» *v^L,°m a'IeS Wat zegt te waa* zwak ziln ,W .ollu'at 5® argumenten zoo nen staven. 26 waarheid niet langer kun- niiT rat,I* de, waarheid, sprak Jack wanho- Jk Hideitieteuitlh^8tS meei' te vmelJeu' A1* lllt het °°S verloren had zou 1): yaudaag Merrie naar je toe gebracht hebben. i m( tterd nu 't toonbeeld van twijfel. Haar broertje, waar ze dol op was, zou terug komen? Haar hart leed vreeselijk door de ge dachte, dat hem misschien iets kwaads was overkomen, en ze huiverde als ze slechts dacht aan de mogelijkheid, dat Morrie voortdurend lu het gezelschap van Hiden en zijn vrienden vertoefde. Maar ook sir Philip had zijn vergiftigende praatjes keurig in elkaar gezet, en door zijn onstuimigheid bereikte Jack slechts, dat nij de beschuldigingen tegen hem ingebracht, be vestigde. Toch was het hard, om den man te wantrouwen, dien ze beminde.den man, dien ze nog beminde, dat voelde ze goed. Daar.ze vreesde dit geheim los te laten, werd ze weer stroever, en bande ze alle medelijden uit haar gezicht. Breng Maurice weer naar me terug, sprak ze, als je nog één greintje eergevoel bezit. Ik ben er van overtuigd, dat jij hem elk oogen blik had kunnen brengen. Toen Jack deze woorden hoorde, kon hij niet vermoeden, dat het hart van de spreekster, deze beschuldiging zeifs door de wijze waarop ze geuit werd, loochende. -- Geloof jij dat werkelijk? vroeg hij, jij ge- looft dus dat ik een leugenaar ben, die zijn be lofte breekt, en kinderen gapt? Dat alles durf je van me te denken? Ze bogon hulpeloos te weenen. Ga weg, smeekte ze, dat kan ik allemaal niet langer uitstaan. Als je nog wat gevoel in je hart hebt bewaard, zul je me alleen laten, en Morrie zoo spoedig mogelijk bij me terug brengen. Als ik dat maar kon, knarsetandde Jack van woede en wanhoop. O, als ik maar wist waar Hiden uithangt, en van hem te weten kon komen wat er met je broertje gebeurd is. Toen draaide hij zich plotseling, met een nieu we gedachte bezield, naar het meisje, dat haar gezicht half van hem had afgewend. Zeg eens Pamela, zei hij, in hoeverre sta jij in betrekking met sir Philip, welke beloo ning zul je me geven, als Morrie terugkomt? Zij lichtte het hoofd op, en keek hem half wantrouwend aan, ofschoon er achter haar dap pere houding toch een slecht te verduren pijn verscholen lag. Ais Morrie terugkomt, zei ze, zal ik je al de smart en het lijden vergeven, die je mij hebt aangedaan. Voor het overige..., zal ik met sir Philip trouwen. Toen draaide ze zich zonder zijn antwoord af te wachten, zonder zelfs in het door al het geledene verouderd» en veranderde gezicht te durven opzien, van hem af, en liep zoo vlug ze kon naar huis. Jack zag toen tegen een akelige, donkere wereld aan een mist van tranen verborg hem het gezicht vau het blauwe rljcoetuum, dat snel in de richting van de Manor verdween, Pamela ging met sir Philip Heyslake trou wen; dat was alles wat hij op het oogenblik wist, of waar hij zich voor interesseerde. Hij vloekte niet den naam van den verrader, of zwoer geen wraak tegen den man, die de liefde van zijn beminde bad gestolen. En hoe weinig dacht hij nu, aan hef tooneel- tje in een kamer in het oude Manor House, waar eeu meisje in de vensterbank lag te kreu nen, haar hoofd in haar armeu verborgen, ter wijl ze telkens snikte: O Jack, Jack, waarom bemin ik je nog? Juist.nu ik je zoo moet baten? HOOFDSTUK XXII. EEN SCHITTERENDE TERUGKOMST. Van de Angel Inn, tegenover de City Road, tot aan Highate HUL stond er een dicht opeen gepakte menigte. De toeschouwers, die zich daar met duizenden hadden verzameld, stonden er werkelijk zoo lijf ®aa 'ÜL dat het onmoge lijk was, om zelfs in het midden van den weg, zich eeu doortocht te banen. Men zou gedacht hebben, dat er een of andere nationale optocht op komst was, of, dat op zijn minst een groote held werd verwacht. Elke hoed was bedekt met laurieren, en Lud- gate Hill, Fleet Street en het Strand, tot aan de Crown and Ancre, kenden geen enkelen steen, die onbedekt was. De vrienden en partijgangers van Henry Hunt hadden zich niet gespaard om een zoo groot mogelijke beweging op touw te zetten, ter eere van hun leidei, die vandaag met allen' praal zijn intocht in Londen zou doen, voordat hij voor de rechtbank zou verschijnen wegens hoogverraad. Indien je den menschen iets bijzonders be looft, kun je er altijd zeker van zijn, dat zich een groote menigte zal verzamelen, en het zou vandaag vast en zeker een scène worden, dat had ér. "Watson tenminste gezegd, die alle moei te had gedaan, om Humt terug te winnen voor de zaak die Thistlewood nu diende, en diie Hunt tot dan toe steeds uit den weg was gegaan, omdat hij ze schuwde. Jack Armlston, niet minder nieuwsgierig dan de rest, had zich onder het volk begeven, en stond *daar nu de aankomst van Hunt af te wachten, die met zijn vriend Morehouse zoo juist in een rijtuig met twee paarden kwam aan gereden, en nu onder daverende toejuichingen geleid werd naar de landauer, die op hem stond te wachten. De Soptember-zon viel heet naar beneden de onwelriekende geur van de dichte menigte werd ondraaglijk. Toch was het onmogelijk geworden om je te bewegen, of zelfs e?n door tocht te wringen naar een of andere zijstraat. Jack kon alleen maar stilstaan, en de groote druppels zweet van zijn voorhoofd voelen tik ken, terwijl hij zich ondertusschen veilig en wel op zijn kamers wenschbe. Sinds de bittere scheiding met Pamela, was hij naar Londen terug gekomen, Tusteloos, on voldaan, in zijn wanhoop telkens gedreven om de rijen weer op te zoeken van die samenzweer ders als Thistlewood en Co. Andere keeren ech ter werd hij weer bezield met den wensch, om Hiden op te sporen, hem alles te vertellen van Bessie's terugvinding, en hem de teruggave van Maurice Garleigh af te smeeken. Al was Pamela's liefde nu voorgoed verlorc-n, hij zou toch een bewijs van dankbaarheid kunnen verkrijgen, en het geloof in zijn eerlijkheid en goede be doelingen zien hersteld. Hij durfde niet aan sir Philip te denken. Nu stond hij hier, terwijl hij tegeu zijn wil bijna de triomfantelijke ontvangst gade sloeg van den man, die eens zijn vriend was geweest, maar die hij nu had leeren zien als een zelfzuchtig en schijnheilig demagoog, be reid om de welvaart van het land en zijn mak kers op te offeren, om aan zijn onverzadigbare ijdelheid en heersclizucht te voldoen. De optocht, die vooral ten doel had de menig te te bezielen, met valsehe gevoelens ten op zichte van den martelaar rooi' ,,De Zaak", mr. Henry Hunt, werd inmiddels gevormd, en Jack zag nu toch zijn belangstelling om niet te spreken van zijn vreugde gaande gemaakt, door de leuke parade. Eerst kwam er een klein troepje mannen te paard, dan een groep mannen te voet, die bundels stokken droegen het symbool der eenheid. Zes Iersche mannen kwamen daar achteraan, ieder met een groene vlag, waarop te lezen stond: „Aigemeene, burgerlijke, en godsdienst vrijheid" dan volgden er nog drie mannen met een rouwvlag, met het opschrift: ,,Aan de onsterflijke herinnering van de vermoorde her vormers te Manchester." Daarna kwamen er weer mannen te paard, toen weer mannen met groote vlaggen, met het opschrift: „Het paladium der Vrijheid Vrij heid van drukpers." Dezen wenden gevolgd dooi' een rijtuig met pers-vertegenwoordigers. Mannen te voet, die een roode vlag droegen, met het opschrift: „Algemeen kiesrecht" gingen den landauer vooraf, waarin mr. Hunt in hoogstelgen per soon had plaatsgenomenaan de koppen der paarden liep telkens een man, met een vlag daarop geschreven stond„Ilunt, de heldhaftige strijder voor de vrijheid." Hunt straalde van genoegen, boog en glim lachte tegen de schreeuwende en juichend» menigte. Viriel'*/ en op dit oogenblik -werd hij uitermate door haar bédeeld. Hij was nu werkelijk de afgod der inenigt®, en geen Robespierre op het toppunt van zijn roem, zou meer gezwollen kunnen zijn van ij de ion trots, dan Hunt, de demagoog, die zich zelf de held en het aantrekkingspunt van alle1" oogen vond. Op het oogenblik was zijn lafhartige vlucht naar de naastbijgelegen schuilplaats, op dien rampzaligen lGden Augustus vergeten. De men schen herinnerden zich alleen, dat hij de toorts geweest was, die een vlam tot gloed liad doch uitslaan, teen dolle dwazen verkeerd ge noemd martelaren voor de zaak der vrijheid- hun levens weggeworpen hadden, op het verzoek van een man, die slechts leege woor den had, om hun leege magen en ellendigett levenshonger te stillen. Achter Hunt, die door een troep lijfwachten y> ei d geëscorteerd, kwam een landauer, en Jack keek onbewust verrast op, toen bij zag. flat ze niemand minder bevatte dan de lieert1 Watson, Thistlewood, Preston en Brunt. Thistlewood feunde heerlijk vadsig achter over, en keek met een cynisch genoegen ovei' de menigte, maar toen zijn oog dat van Jack ontmoette, veranderde zijn stemming, en rolden er wat vloeken uit zijn mond, Het volgend oogenblik was het rijtuig alweer voorbij, en Jack's aandacht werd weer opnieuw' gevraagd, voer het, gezicht van Davidson, den zwarten nieuweling van Tliistlewood's bende, die een zwarte vlag droeg, met het dreigend® opschrift: „Vrijheid of Dood." De optocht eindigde met rijtuigen, paarden en voetgangers, terwijl de groote menigte C zich bij aansloot, achter die vreemde cavalcade aansjokkend, en dikke wolken stof de kelen verstikten. Terwijl Armiston zijn best deed, om aan dien aangolvenden vloed van menschelijk vleescli. die hem opgenomen en meegesleurd had, te ont komen, zag hij, of meende hij niet ver van hexn vandaan, het gezicht van een man te zien. Zijn hart sprong door een plotselinge vreug de op. Die man was niemand anders geweest dan John Hiden. Overal om liem heen schreeuwde en botste de hossende menigte; hat was een absolute onmogelijkheid om je te draaien, of zelfs maai', in welke richting ook, vooruit te komen. Of schoon liet om gek te worden was, was Jack toch wel zoo verstandig, om geen daad te on dernemen, die door haar hachelijke kansen- moest eindigen in een onder den voet geloope'1 worden. Hunt's uiteindelijke doel was de Crown and Ancre, waar hij door een groot comité Va" vrienden zou werden gevierd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2