DONDERDAG 22 MAART 1928 DERDE BLAD PAGINA 3 ALGEMEEN MIJNWERKERSFONDS. STIERENKEURINGEN. LUCHTVAART, NOBILE'S POOL-EXPEDITIE. SPORT EN SPEL LAWNTENNIS NIEUWE TENNISBANEN Langs den Kralingschen weg Ook aan den Schiedamsehen singel VOETBAL BELGIE—NEDERLAND. DIOCESAAN HAARLEMSCHE VOETBALBOND. WIELRENNEN. KNOEIIERIJEN BIJ DE BERLIJNSCHE ZESDAAGSCHE Tiet van Kempen en Blekcinolen gestraft HET OLYMPISCH VOETBALTOURNOOI URUGUAY OF ARGENTINIË? DE KANSEN ONZER NATIONALE PLOEG MARKTBERICHTEN. A. T. O.-DIENSTEN GIEriSENDAM PAPENDRECHT EN HARDINXVELD. Behandeling der beroepen voor den Raad van Sta! Voor den Raad van- State, afd. voor de ge schillen van bestuur, zijn gisteren onder groote belangstelling van belanghebbenden en bewo ners uit de betrokken streek, behandeld de beroepen van den Ned. Bond van Autobus- dienstondernemers, de N. V. Eerste SUedrecht- sche Autobus-Onderneming, dSu raad van Har- dinxveld, den raad van Schelluinen, N. van Holten en de Gebr. Verschoor te Hardinxveld, tegen de beslissing van Ged. Staten van Zuid- Holland, waarbij aan de A. T. O. vergunning is verleend, tot het in werking brengen van autobusdiensten, Xe. van Giessendam via Slie- drecht naar Papendrecht en 2e van Giessendam Via Hardinxveld naar Gorinchem. Rapporteur was mr. Cort van der Linden. Uit dit rapport bleek o.m. nog, dat de raad van Sliedrecht met algemeene stemmenheeft besloten, appellanten in hun beroep te steunen. De appellanten zijn van oordeel, dat door de reeds bestaande autobusdiensten voldoende in de beboette van het verkeer wordt voorzien, en dat bij het verleenen van vergunningen aan nog anderen, de vrees bestaat, dat de autobus diensten van N. van Holten en de Gcbrs. Ver schoor niet meer rendabel zullen blijken te zijn. Voorts heeft de raad van Werkendam ad- haesie betuigd met de ingestelde beroepen. Ged. Staten en de hoofdingenieur voor de spoor- en tramwegen achten de beroepen onge grond. Voor de Eerste Sliedrechtsche Autobusonder neming en voor de gebrs. Verschoor werd het beroep toegelicht door mr. H. P. Marchant. Pleiter merkte op, dat er nooit een aanvraag van de A.T.O. bij Ged. Staten is geweest, aan gezien de A.T.O. eerst is opgericht op 31 Mei 1927, terwijl Ged. Staten recht hebben gedaan op een schrijven gedateerd 8 December 1926, welk schrijven afkomstig was van eenige heeren die voornemens waren de A.T.O. op te richten. De N.V. waarvoor vergunning werd gevraagd, bestond dus niet, toen de vergunning werd ver leend. Nu hebben Ged." Staten wel opgemerkt, dat de in de beschikking genoemde datum op een vergissing berust, en dat de vergunning is verleend in de vergadering van Ged. Staten van 8 Juni 1927, maar voor pleiter staat het vast en dit blijkt uit de verschillende hande lingen van de A.T.O. dat de vergunning is verleend op 10 Mei 19.27, terzelfder tijd, toen de aanvrage van de Eerste Sliedrechtsche werd af gewezen. Afgescheiden evenwel van deze kwes tie, merkte pleiter vervolgens op, dat men geen vergunnnig kan verleenen, wanneer er geen aanvraag is geweest. Eu nu is een vergunning verleend aan de N.V. Algem. Transport-Onder neming, terwijl er van die N.V. geen aanvraag is ingekomen. Wel was een concept-statuten ter Koninklijke góedkeuring op het Departement aangeboden, maar de verleening van die goedkeuring staat lang niet altijd vast eq. daarom kan men nooit rekening houden met concept-statuten. Pleiter heeft de overtuiging, dat, wanneer een ander, bijv. de Eerste Sliedrechtsche zou komen met een aanvraag en daarbij zou mede- deelen, dat de goedkeuring op de statuten was aangevraagd, Ged. Staten de aanvraagster niet- ontvankelijk zouden verklaren. De heeren van Manen en Kalff hadden de ver gunning voor zich zelf moeten aanvragen, en dan hadden ze later, wanneer de N. V. tot stand zou zijn gekomen de vergunning aan die N. V. kunnen overdragen. Niet alleen echter om den genoemden formeelen regel, doch ook mate rieel is de verleening der vergunning niet te handhaven. Mr. Marchant wees er voorts op, dat de A. T. O. zegt, dat B. en W. van Sliedrecht haar voor dezen dienst steunden. Dit is echter een geheel onjuiste voorstelling van zaken, want B. en W. van Sliedrecht heb ben alle hulde, voor de wijze, waarop de Eerste Sliedrechtsche de gemeente uit haar isolement heeft verlost. Eerst toen de vergunning aan de Eerste Sliedrechtsche was geweigerd, hebben B. en W. gezegd: „Liever de A. T. O. dan niets Pleiter zeide, dat het standpunt van de Ned. Spoorwegen is, dat zij het geheele verkeersmo- nopolie moeten hebben. Een dergelijk monopo lie kan misschien wel juist zijn, maar dan zou volgens pleiter aan de bestaande ondernemin gen schadeloosstelling moeten worden verleend. Dit is niet geschied en daarom acht pleiter het onbillijk, dat aan de Eerste Sliedrechtsche waarin een groot kapitaal is gestoken, door een pennestreek van Ged. Staten, haar bestaan wordt ontnomen. Gelukkig stellen Ged. Staten, de Regeering en de Raad van State zich niet op het mono polistisch standpunt van de Spoorwegen. Pleiter hoopte tenslotte, dat alsnog de Eer ste Sliedrechtsche, wier exploitatie van alle zijden wordt gehuldigd, haar bedrijf zal mogen voortzetten. De heer Krack Steeman, optredend namens den Bond van A u t o bus d i en s t-ond er ne rners, merkte op, dat allereerst gevraagd moet wor den, of er op het onderhavige traject plaats is Voor een autobusdienst. Door de concessie ver leend aan de A. T. O. wordt deze vraag beves tigend beantwoord, maar dan wil spr. wel zeggen, dat één ondernemer die gedurende 4 Jaien den dienst op buitengewoon loffelijke wijze heeft uitgevoerd, vóór had moeten gaan. Spr. dringt er op aan, dat hier recht zal Worden gedaan. De heer K. de Boer lichtte het beroepschrift fan den raad der gemeente Hardinxveld toe. De raad van Hardinxveld is van meening, dat de bestaande autobusondernemingen vol doende in de verkeersbehoeften voorzien, en zou het in hooge mate op prijs stellen, wan- beer de bussen van het zich gestadig ontwikke lende particuliere bedrijf zouden kunnen blij- feu rijden. He burgemeester van Sliedrecht zeide dat het gemeentebestuur de aanvraag van de A. T. H. beeft ondersteund, omdat het anders be- f'eesd was, dat door de autobusdiensten de Kerueente Sliedrecht zou worden gedegradeerd tot een halteplaats van de Spoorwegen. Het gemeentebestuur wil echter geenszins de Eerste Sliedrechtsche verdrijven. Dat zou on billijk zijn. De heer Rjjsdijk merkte op, dat de A. T. 0. n strijd met de door haar bij het gemeente- estuur van Sliedrecht opgewekte veTwach- ngen, zich geheel is gaan toeleggen op het ocale verkeer, en zich niet houdt aan haar 'dofte, dat de dienst alleen zou zijn de voe- van het spoorwegverkeer. Alleen deze belofte heeft B. en W. van Slie drecht bewogen, om het verzoek van de A. T. O. te steunen, zoodat de A. T. O. een dienst zou krijgen, naast de bestaande ondernemin gen. Nu de A. T. O. zich niet aan die belofte houdt, hoopt ook spr. dat er in deze zaak recht zal geschieden. Ook in Sliedrecht heeft men alle lof voor de bestaande autobusdiensten. De heer Grouw, optredend namens de A. T. O. meTkte op, dat de vergunning moet worden gehandhaafd, om te voorkomen, dat het ver voer van de spoorwegen wordt afgetapt. Hierna volgden re -en dupliek. De Kon. beslissing volgt later. Autobusdienst Giessendam-Dordrecht. gemeentebestuur van Nieuw-Lekkerland toe. Spr. hoopt dat aan de E. S. O. alsnog de gevraagde vergunning' zal worden verleend. De heer Beelaerts van Blokland, vertegen woordiger der Ned, Spoorwegen, verdedigde de beslissing van Ged. Staten. De Kon. beslissing volgt later. Daarna waren aan de orde de beroepen van de Eerste Sliedrechtsche Autobusonderneming, het gemeentebestuur van Nieuw-Lekkerland en van inwoners van Nieuw-Lekkerland en Alblasserdam tegen het besluit van Ged. Sta ten van Zuid-Holland, waarbij aan den heer van Ravenstein vergunning is geweigerd voor een autobusdienst tusschen Giessendam en Dordrecht. Mr. Marchant trad op voor de Eerste Slie drechtsche en concludeerde tot vernietiging van het besluit van Ged. Staten. De heer Voorsluis lichtte het beroep van het Een verzoek aan den Minister Do Algemeene Neder]andsche Mijnwerkers- bond heeft zich met een request tot den Minis ter van Waterstaat gewend, waarin zijn be middeling verzocht wordt om den datum der verkiezing voor de fondscommissies, die thans op 2 Mei a.s. bepaald is, op een anderen dag te stellen. Door den Nederl. Mijnwerkersbond wordt er op gewezen, dat het houden van een verkiezing op 2 Mei het de moderne arbeiders beweging onmogelijk maakt liaar 1 Mei-feest in de mijnstreek op de gebruikelijke wijze te vieren. Verder wordt er in -het adres op gewezen, dat, ofschoon het reglement van het A. M. F., uitdrukkelijk Voorschrijft, dat voor iedere mijn waar meer dan drie honderd arbeiders werk zaam zijn een afzonderlijke afdeeling moet worden gevormd, een voorstel van den Nederl. Mijnwerkersbond om voor de O. N. IV een afdeeling van het A. M. F. te vormen, werd afgewezen. NED. VESTINGWERKEN. In een Donderdagavond gehouden bijeenkomst van die afdeelingen 's-Gravenhage van de Ver- eeniging van Officieren der Nederlandsche landmacht, van de Algemeene R. K. Offieieren- Vereeniging, van de Algemeene Vereeniging van Verlofsofficieren der Nederlandsche Land en Zeemacht en van de Nationale Christen- Officieren-Vereeniging heeft de kapitein der genie W, H. Schukking, toegevoegd aan den Commandant der Vesting Holland, een voor dracht gehouden over: De geschiedkundige ontwikkeling der Nederlandsche vestingen. Aan de hand van een groot aantal lantaarn- plaatsjes, meerdere teekeningen en kaarten vertelde spr. verschillende bijzonderheden van het vestingwezen eerst van de oudheid en de middeleeuwen en vervolgens van het tijdperk van de Renaissance en daarna. Speciaal stond spr. stil bij de vestingwerken van onze stad houders gedurende den 80-jarigen oorlog. O.a. maakte spr. nog ankeie algemeene opmerkingen over het zoo veil mogelijk be houden van de oude militaire verdedigings werken. Alphen aan den Rijn, 28 Maart 1928: Gisteren werd te Alphen aan den Rtjn de pro vinciale stierenkeuring gehouden voor het Gro ninger veeslag. De uitslag was als volgt: Eenjarige stieren: „Jupiter" 78-8 pt., eig.-folc- ker H. H. v. d. KlootMeyburg, Alphen; „Ba ron", 77-3 pnt., eig. W. Verweij, Lange Ruige Weide; „Alexander", 76-6 pnt., eig.-fokker N. P. Kaptein, Hazerswoude; „Klaas", 76-4 pnt., eig. G. Eikelenboom, Rü nsaterwoude„Wilhelm", 75-9 pnt., eig.-fokker W. J. de Vink, Bodegra ven; „Dirk", 75-6 pnt., eig.-fokker Abr. Hoogen- doorn, Zwammerdam; „Marinus", 76-6 pnt., eig.- fokker A. Hoogstraten, Ter Aar; „Jonge Ru- dolf', 75-6 pnt., eig.-fokker A. Zwanenburg, Bodegraven; .Arnold XII", 75-6 pnt., eig.-fok ker H. v. d. Hulst, Alphen aan den Rijn; „Ado- ra's Frits", 75-3 pnt., eig. C. Gentenaar, Nieu- werbrug. Tweejarige stieren: „Harm", 77-9 pnt., eig. St. Veraan, Nieuwerbrug; „Nelij XI's Frts", 77-3 pnt., eig. H. v. d. Graaf, Bodegraven; „Chris- liaan", 76-5 pnt., eig. Gebr. Affourtit, Aarlan- derveen; „Heinrich", 76 pnt., eig. D. C. Ver- gunst, Alphen aan don Rijn; „Gerlaf Leenderts B I", 75-2 pnt, eig. C. v. Gaaien, Alphen aan den Rijn. Driejarige stieren: „Oscar", 82-8 pnt., eig. H. Los, Zwammerdam; „Johan", 80-3 pnt., eig. J. H. Verburg, Bodegraven; „Gerrit", 78-3 pnt., H. de Jong, Nieuwkoop, CONSULAATWEZEN De aspirant-vice-consul der Nederlanden in algemeenen dienst, de heer G. Blaauw, wordt werkzaam gesteld aan het consulaat-generaal der Nederlanden te Sydney, AUDI NTIES De gewone audiëntie van den Minister van Marine a.i. zal op Maandag 26 Maart a.s. niet plaats hebben. De „C'itfa di Milano" naar Spitsbergen vertrokken Bet expeditieschip „Citta di Milano" heeft ■onder groote puiblieke belangstelling de haven ■van Spezzia verlaten en is naar Spitsbergen vertrokken. Generaal Mobile is per spoor van Milaan naar Rome teruggekeerd, om nog eenige voorbereidende maatregelen te treffen. De Kralingsche tennissers, sinds jaren hun spel beoefenend op de oude en verouderde banen van de IJsclub, zullen binnenkort, althans dit seizoen nog, zich kunnen verheugen in een ge legenheid die aan hooger eisehen beantwoordt. Langs den Kralingschen weg, aan de voorzijde van het schietterrein, wordt n.l. een tennis park aangelegd (men is er deze week mee be gonnen), van negen banen van het nieuwste procédé: Eiler Ideal systeem, waarop ook des winters gespeeld kan worden. Zonder In details van de financiering van dit kostbare plan te treden, kan gezegd worden, dat een kleine groep van Kralingsche tennis- liefhebbers het benoodigde kapitaal bijeenge bracht heeft, toen men wist op gunstige voor waarden over een terrein te kunnen beschikken. Zoo mogelijk zal op dit nieuwe park met twee centrecourts, zeven andere banen en een mooi clubhuis, één groote club gevormd worden. Een systeem dat aanbeveling verdient! Al te veel is er in de Nederlandsche tenniswereld scheiding, splitsing en kleine formatie. Natuurlijk is het lidmaatschap niet beperkt tot Kralingsche be woners! Een ander novum op tennisbaan-gebied is de aanleg van banen in het hartje van de stad! Op een terrein- naast het Concertgebouw aan den Schiedamsehen Singel zijn twee bruinroode betonbanen aangelegd van, naar wij zelf zagen, uitnemende hoedanigheid. Deze banen zullen ook per uur verhuurd worden voorzoover er uren vrij blijven! Niet alleen voor tennis zijn deze bEtnen bruik baar. Een muurtje rondom geeft de gelegenheid water toe te laten en inderdaad is dit de be doeling: zoodi-a er kans is op eenige dagen vorst zal er voornamelijk gelegenheid gegeven wor den tot kunstrijden, enz. Op verzoek van de Kon. Ned. Automobielclub zal ter gelegenheid van den wedstrijd België Nederland op Zondag l April a.s. te Antwerpen, de dienst van het Moerdijksohe veer op Zater dag 31 Maart, Zondag l April en Maandag 2 April in de drukke uren uitgebreid worden, ter wijl op Zondag 1 April tot middernacht gelegen heid zal bestaan om van Moerdijk naar Willems dorp te worden overgezet. De officieele uitslagen van Zondag zijn: le klasse A: Zwaluwen 2-N.E.A. 41, G.V.O Z.P.C. 3—1; C: S.D.C.—S.J.C. 2—4, Excel sior 2Spartaan 04. 2e klasse A: A.R.C.Voorwaarts 34; B: RK.A.V. 3—D.O.S.S. 2 0—1, The Unity— R.O.D.A. 35; D: Graaf Willem 3Llsse 2 11; E: Celer 2Excelsior 8 81, Spartaan 2Aeolus 22, Donk 2Duiven 2 25. 3e klasse A: D.E.M. 2—Vitesse 2 3—0, G.V.O. 2A.R.C. 2 24; B: India 2Zwaluwen 3 2—2, AmsteldijkConstantius 0—2; C: V.V.A. 2—N.V.A. 1—3, The Unity 2—Forward 2 1—5; E: S.J.C. 2—D.O.S. 2—1, Leiden 2— S.N.A. 52, Teylingen 2V.V.L. 23; G: Edoh 3L. en S. 2 23, H.V.C.Wilhelmus 2 1—2. 4e klasse B: Zwaluwen 4—S.V.F. 0—S, P.V.C.B. 2—Wilskracht 4 7—1; C: N.V A. 2—Pur- merend 2 4—3DR.K.A.V. 4—z'.P.C. 2 5—2 J: Graaf Floris 3—Geel Zwart 0—3; K: V.G.M. 2—S.G.V, 2 1—5, Excelsior 5—Celer 4 4—2. DE 6e DEN HAAG—BRUSSEL-RIT Zondag aanstaande Zondag a.s. heeft voor de 6e maal plaats de door de Residentie-Renners-Club „Sparta" in Den Haag georganiseerde Den Haag Brussel-rit, waaraan door 150 wielrenners uit geheel Nederland, uit België en uit Luxem burg zal worden deelgenomen. Onder hen bevinden zich Jos. Franssen, wegkampioen van Nederland bij de profs; Leen Buys idem bij de amateurs; J. Willems, Olympiad e-winnaar; v. d. Reyt baankampioen van Nederland bij de amateurs en Bosch van Drakestein, 17 maal achtereen kampioen van Nederland; Arthur van der Stuyft, oud wereldkampioen; Rasqui, Luxemburg, 2e in het wereldkampioenschap weg 1927. De route gaat van Den Haag over Delft, Rotterdam, Willemsdorp, Moerdijk, Breda, Princenhage, Rijshergen, Zuudert, Wernhout, Wulstwezen, Brasschaet, Merxen, Denrye, Mechelen, Ophem, Tervueren, Quatre-Bras, Avenue de Tervueren, Brussel (Cinquante- naire),- Dat er bij zcsdaagsche wlelrenwedstrijden al heel weinig sport te pas komt blijkt weer uit de knoeierijen die bij den jongsten zesdaagsche te Berlijn aan het licht zijn gekomen. Ï-Iet be stuur van den bond van Duitsohe wielrenners heeft de zaak onderzocht en de volgende straf fen opgelegd: Piet van Kempen verliest zijn licentie voor den duur van drie maanden en mag gedurende een jaar tot geen enkele Duitsclie renbaan Wor den toegelaten. Tot dezelfde straf is zijn ma nager Blekemolen veroordeeld, daar hij als be middelaar tusschen van Kempen en de overige renners is opgetreden De Zwitser Riehli verliest zijn licentie even eens voor den tijd van drie maanden; Emir en Kroschel kregen twee maanden startverbod en een. boete van 1600 mark. Tietz en Rieger zullen gedurende twee maanden aan geen wedstrijd mogen deelnemen. Emir en Kroschel verliezen hun licentie voor den tijd van twee maanden en Tietz en Rieger zullen gedurende een jaar tot geen enkele Duitsche renbaan worden toe gelaten, Voethal behoort nu eenmaal tot dile eigen aardige takken van sport, welke weinig gele genheid bieden met bijna wiskundige zekerheid te bepalen wie er winnen zal, gelijk dit bijv. bij athletiek, wielrennen en zwemmen het geval is, waar men aan de records, voor zoo ver zij van eenigszins reeenten datum zijn, een vrij goede houvast heeft. Het bruine, monster is nu eenmaal wispel turig en de geschiedenis is daar om te hewij- zeri, dat niet altijd de sterkste ploeg de over winning in de wacht sleept. Zelfs zijn er teams, die meermalen in ongeveer gelijke opstelling tegen elkaar uitkwamen en zeer varieerende uitslagen bevochten, waarbij do overwinning nu eens aan de eene, dan weer aan de andere zijde was. Niettemin zijn er wel enkele gegevens, meent een medewerker in het „Nwsbl. v.h. N.", die hier als leiddraad kunnen dienen en een alge meene voorspelling, welke ploegen het in Amsterdam het verst zullen brengen, niet al te gew&agd doet schijnen. Wij laten een gedeelte van schrijvers betoog hier volgen. Uitgaande van de prestaties op het laatste Olympische tournooi, n.l. dat van Parijs, vin den wij als eerste vier landen aangegeven: 1. Uruguay, 2. Zwitserland, 3. Zweden, 4. Neder land, waarbij echter direct dient te worden aangeteekend, dat Nederland tegen de wereld kampioenen de beste verrichting' liet zien door slechts met 21 te verliezen, en eerst de vierde plaats innam, na een tweeden, heslissenden wedstrijd tegen de Zweden te hebben verloren. Voor de Amsterdamsclie meeting kan inmid dels Zweden direct worden uitgeschakeld, aan gezien de anders zoo reislustige Zweden on langs hebben te kennen gegeven, niet aan de Olympische Spelen-192S te zullen deelnemen. Tot voor kórt was het evenmin zeker, dat de Zwitsers naar hier zouden komen, maar op het oogenblik bestaat er toch goede hoop, dat onze traditioneele tegenstanders uit het kleine her gen-land. waaraan het Oranjeteam begin Mei nog een bezoek gaat brengen, ons enkele weken later in Amsterdam revanche zullen bieden. En dan: Uruguay! 1-Iet is bijkans weer vier jaar geleden, dat de daarvóór absoluut onbe kende Ztiid-Amerikaanscke voetballers zich in Parijs als het ware vanaf hun eerste optreden als winnaars ontpopten, door een spel te toonen, als men zich slechts uit den besten tijd van de Engelsche professionals herinnerde. Dra waren Andrade, Scarone, Petrone Europeesche beroemdheden, en wij zeggen niet te veel wan neer wij beweren, dat Uruguay de „Schlager" was van het Parijsche voetbaltournooi. Eu de temperamentvolle, snelle en meester lijke spelers daar uit het hartje van Zuid- Aimerika hebben school gemaakt! In ieder geval is bet nu reeds zeker, dat de Argentijnen voor Amsterdam het voorbeeld van de buren zullen volgen, en zich eveneens met de Europeesche tegenstanders znllep komen meten, terwijl het niet is uitgesloten, dat meer staten beneden het Panamia-kanaal tevens een ploeg over de groote vijver zullen zenden om de Oude Wereld op het voetbalveld te overbluffen. Inderdaad, het ziet er voor de Europeanen niet te best uit, wat het voetbaltournooi be treft. Een Argentijnsch sportblad, hetwelk en niet geheel ten onrechte beweert, dat het Zuid-Amerikaansche voetbal, met name dat van Uruguay en Argentinië, momen teel op een eenzame hoogte staat, voorspelt, dat deze belde landen straks in Amsterdam In de finale zullen komen. Men schrijft het schitte rende spel, door deze rijken vertoond, toe aan de vermenging van het Romaansche en het Germaansche ras, waardoor men als het ware de geestdrift van de Italianen en Span jaarden paart aan het weloverlegde van de Duitschers. Merkwaardig is zeker de uiting van onzen evengenoemden confrater als hij zegt, dat Ne derland en Zwitserland de ergste rivalen van de Zuid-Amerikanen zijn (getuige den wed strijd NederlandUruguay) wegens het snelle vleugelspel met de verrassende solo-rennen, m.a.w. de immer wisselende kern van het „Hollandsche!' spel-type, dat door zijn verras sende wendingen en toepassingen reeds zoo vaak een overwinning voor Oranje heeft op geleverd, en in Parijs dan ook tot het beste resultaat tegen de virtuosen leidde. Zullen deze overzeesche gasten inderdaad weer de voorname rol spelen van 1924, de rol, die zij zich, blijkens het vorenstaande, zelf reeds weer hebben toegedacht? De voortee kenen wijzen er in ieder geval wel op. Im mers, niet alleen komt de kampioen van Parijs terug, en wel vrijwel met dezelfde beproefde krachten (men kan zich voorstellen, dat dit team zoo .langzamerhand schitterend „inge speeld" is!), maar, als gezegd, ook Argentinië en waarschijnlijk Ghili en Brazilië steken den Oceaan over om na een behoorlijken tijd aan acclimatiseeren te hebben besteed den strijd tegen de Europeesche rijken aan te binden. En het heeft er allen schijn van, dat van deze geduchte ploegen nog niet -eens Uruguay, doch Argentinië het sterkst zal blijken. Im mers, van de vier wedstrijden, die het laatste land tegen Andrade c.s. in 192J speelde, werd drie maal gewonnen, en wel twee keer op Uruguayschen grond, en eens op neutraal ter rein. Nia wat Uruguay in Parijs' heeft te zien gegeven, kan men zich in Amsterdam nu dus allereerst spitsen op een Argentijnsche „exhi bition" en ervaren, dat er van dit land niet alleen bevroren vleesoh, doch ook flinke voet ballers komen! En thans wat heeft Europa hier tegen over te plaatsen? Zooals reeds gezegd, zal Zweden het Oude Land niet steunen, verder zal ook het Engel sche amateurisme hoewel wij daarop- ook niet te veel zouden vertrouwen thuis blij. ven, en moet men op België, dat in 1920 aan de Schelde won, bij den teruggang van het representatieve voetbal onzer Zuiderburen, niet te veel hopen. Het ziet er naar uit, dat de Zuid-Amerikanen hun beste tegenstanders zullen moeten zoeken onder de Zuid-Euro- peesche sitaten, met name bij de Italianen en .de Spanjaarden, En dan in de eerste plaats onder .de maimen van Mussolini's rijk. De Italianen toch wonnen het vorige jaar niet alleen van Zamorra c.s„ maar speelden bijv. in Praag tegen de sterke Tsjechische profs gelijk; alleen tegen Oostenrijk werd verloron. Het zal echter nog de vraag zijn, of zij in Amsterdam zullen deelnemen. Het is een be kend feit, dat men het in Italië met de ama teursbepalingen niet te nauw neemt; vrijwel alle uitblinkende spelers zijn door contracten aan hun vreenigingen gebonden, en het zou voor de Italiaansche officials dan ook uiterst moeilijk zijn, betreffende hun vertegenwoor digers de gewenschte eed omtrent zuiver amateurisme af te leggen. Het betreft hier werkelijk een moeilijke kwestie, waarin echter verschillende andere nationaliteiten het voorbeeld geven. Zou er wel iemand zijn, die gelooft aan het zuivere amateurisme van Zuid-Amerikanen als de Uruguayers, die reeds tijden te voren in Ne derland zullen aankomen, alleen om aan ons klimaat te wennen, en bijv. na Pavijs-1924 een maandenlange tour ondernamen, voor naar hun juichende landslieden terug te kee- ren? Me,n rekent er dan ook op, dat de scru- puleuse Italianen hun gewetensbezwaren zul. len weten te overwinnen, en voldoende „prac- tlsch" inzicht zullen toonen om een formali teit te vervullen, die voor hen niet moeilijker zou zijn dan voor de helft der deelnemende landen. Wij voor ons zouden eenigszins hui. verig zijn, dit laatste standpunt, vanuit Am sterdam gealnceerd, zonder meer te onder schrijven; in ieder geval blijkt er weer ten duidelijkste uit, dat de oorspronkelijke Olym pische amateuristische formule van Athene voor een groot deel nog maar in schijn be staat. In ieder geval is het voor Europa te hopen, dat de Italianen aan de start zullen verschijnen, en ook de vrees, van de Zuid. Amerikanen tóch te zullen verliezen, tenslotte geen invloed zal hebben op het besluit tot deelname. En dan, hetgeen wij voor het laatst hebben bewaard: hoe zullen onze eigen representan ten zich, op eigen grond, houden tegen de taüooze buitemlandsche concurrenten? Het Ned. elftal heeft Zondag 11 dezer zeer zeker niet onverdienstelijk gespeeld,, maar toch heeft ook deze wedstrijd weer aangetoond, dat de tijden van uitblinkende aanvalsspelers voorbij zijn, en dat men wel een aantal behoorlijke, d.w.z. niet-meer-dan-middelmatige, maar geen „hervorragende" buitens en schutters meer tot zijn beschikking heeft, om met onze voortref, felijke achterhoede en beste middenlinie een buitengewoon geheel te maken. Gelukkig reeteeren ons nog een paar maan. den, met enkele beste oefenwedstrijden tegen de Belgen, de Zwitsers, en mogelijk eenige Engelsche beroeps-elftallen, om uit te vinden, welk vijftal nu definitief bij de Olympische Spelen de voorhoede zal formeeren.; liever dan echter nog verder te experimenteeren, zal men o.i. goed doen, zoodra mogelijk tot een defi nitieve en daarna gezamenlijk te trainen sa. menstelling te geraken. Een hoopvol feit is, voor voetbal-Nederland, in ieder geval, dat ons team sinds Maart 1927 nog niet weer heeft verloren, en al is men momenteel dan ook nog niet heelemaal gereed, toch duidt dit resultaat er wel op, dat wij het tegen de ons onmid. dellijk omringende rijken met vertrouwen kunnen opnemen. Voor het welslagen van liet Amsterdamscïi tournooi zal het ook van liet grootste belang zijn, dat onze representanten zich zoo lang mogelijk in de officieele wedstrijden bandha ven; zou Nederland onverhoopt spoedig' naai* het troosttournooi buiten de hoofdstad wor den geëlimineerd, dan zouden de hoofd-in- komsten van de Amsterdamsclie Spelen ze ker een gevoelige deuk krijgen! Wij vertrou wen echter, dat de traditie, dat de onzen he.t minstens tot de demi-finale brengen, ook nu zal worden gehandhaafd, en kunnen daar aan nog slechts de wensch toevoegen, dat het juist de Nederlandsche ploeg zal zijn, die het overigens niet geheel ongemotiveerd! Zuid-Amerikaansche chauvinisme een knauw zal geven en erin slagen, de driekleur aan de hoogste mast van ons eigen Olympische Sta dion te laten wapperen! Tot zoover de schrijver. Wat zijn wensch betreft, uitgedrukt in de slottirade, deze zal o.i. wel niet meer dan een wensch blijven. Wie de fameuze kerels uit Uruguay heeft zien spelen en daarbij ei-voer, hoe van een destijds niet te onderschatten team als het Rotterdamsche elftal bijna niemand een voet aan den bal kon krijgen om het zoo maar eens uit te drukken die zal in een kans voor onze nationale ploeg zeker niet bijster gelooven, vooral nu Argentinië, dat nóg sterker wezen moet, ook zijn kunsten eens komt vertoonen. Enfin, afwachten blijft de boodschap. In ieder geval hebben de Oranjehemden een groote m o r e e 1 e voorsprong op de bezoekers, n.l. dat zij in eigen omgeving spelen en zullen worden aangevuurd uit tienduizenden Hollandsche kelen. Dat kan een geloei worden! ROTTERDAM, 21 Maart. (Veilingsvereeniging „Vrije Aardbeienveiling Charlois"). Spruiten le soort 5256, 2e soort 4851, 3e soort 29 30, witlof le soort 24—27, 2e soort ƒ15, uien: 22, bellefleurs le soort 18, 2e soort 1112, kleiperen le soort 21, 2e soort 12, 3e soort ƒ7, alles per 100 kg., eendeneieren ƒ0.10, kippen eieren 5.60—6.20 per 100 stuks, veldsla 78 Ct. per kist. ZWIJNDREQHT, 21 Maart. (Groenten- en Fruitveiling Zwijndrecht en Omstreken). Andij vie 5965 ct. per kg., appelen le soort 1520, 2e soort 11—14, boerenkool ƒ16.30, stoofperen, le soort 1323, spinazie (blad) 28—32, id. (knop) 21—25, spruiten le soort 51—58, id. losse ƒ11—34, witlof le soort 27—28, 2e soort 3—17, wortelen (afbreekpeen) ƒ7.10—19.40, alles per 100 kg., knolselderij (1 bos v. 5 st.) 25, raapstelen 2.90, radijs (roode) 8.20— 11.60, ld. (witpunt) 10.90 per 100 bos, kropsla le soort 8.30—13.20, 2e soort ƒ5.00 per 100 krop, selderij 36—71 ct. per dozijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 11