DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 51ste Jaargang Donderdag 22 Maart 1928 No 15124 Bit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS DE INZET ONVOORZICHTIG verpachting van wei- en HOOILAND DE SCHIEDAMSCHE SCHOOLWERKTITN NIEUWE TRIBUNE BURENTWIST GROOTE-STADS ALLURES EERSTE SCHIEDAMSCHE SCHA AK VEREENIG ING SCHEEPVAART BURGERLIJKE STAND INGEZONDEN HET H-D.V.S.-KAMPIOENSCHAP VOLKSGEZONDHEID UiT ROTTERDAM ROTT. riIILHARMONISC'H ORKEST ..li R. K. PROPAGANDACLUB ST. FRAN CISCUS VAN ASSISIë AGENDA KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn Spoeling Noteering 2.20. MATINé-CONCERT G. A. V. E, GEMENGD KOOR WATERSTAND Bureau KOEMARKT 4. SCHIEDAM, ABONNEMENTEN: per 8 maanden f 3.25. Franco eer post 3.75 per kwart Afzonderlijke Telefoon Intercommunaal no. 6808S per maand f 1.10. per week 25 cent. nummers 6 ct. Postehèaue en Girodienst 81410. üt ADVERTENTIëN 15 regels ƒ155. Elke regel ipeei 30 it. Reclames tuss< hen den i, !;m -r per regel. Kleine advertenties: 80 woorden 25 ct elk woord meer 5 ct tol éen ofeiMnmt» 50 woorden Kabouteradvert. 5 reg. 0.50 10 reg. 0.76 16 rag f 1 lneassnko«t wordei 1 1 Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij van een wijsvinger; 50 twee voorste overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten ol oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 15 by verlO-» ledematen alle vingers vari een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt; De uilkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBaiftt, Lange Haven 103, Schiedam Do inzet van de propaganda voor liet Mgr. Sdiaepnianfonds is de groote her- denkingsvergadering, welke morgenavond in de zaal van den ït. Iv. Volksbond wordt gehouden. Die herdenkingsvergadering is weidsap opgezet. En terecht. Het betreft toch op do eerste plaats cle huldiging van een man, die voor een groot deel den grondslag heeft gelegd voor den heerlijken opbloei welken het Katholicisme in al zijn ge ledingen in ons vaderland vertoont. Onze politieke mondigheid, zijn werk, bracht een veelzijdige krachtsontplooiing, die het Hol- landia docet Nederland toont den weg doet klinken tot zelfs daar waar oogen schijn! ijk gunstiger positie voor het Katho licisme niet te bereiken wist, wat ons als rijpe vrucht in den schoot viel. Zelden Is een huldiging heter op haar plaats, dan deze, nu het den man geldt, die onze politieke eenheid en daarmee onze be- teekenis in het openbare leven smeedde. Daarom moet de huldigingsavond slagen. Onze dankbaarheid, waarvan de heide sprekers de tolk zullen zijn die dr. Schaep man voor ons gaan plaatsen in het kader van zijn, vooral moeilijken tijd, moet ook tot uiting komen in een overweldigende opkomst. Dan zal ook het nevendoel van deze hcrdenklugsvërgadering bereikt wórden: de verlevendiging van het besef, hoeveel wij aan het levenswerk van dr. Schaepman, de stichting van één groote, Kath-olieke Politieke partij, hebben te danken; het doen doordringen van de gedachte, dat het behoud, de versterking van onze R. K. Staatspartij een levenskwestie is voor het behoud en de versterking van het Katholi cisme zelf in ons vaderland. Dan zal cle vergadering van morgenavond ieder van ons propagandist, maken voor wat in deze tijden, voor onze partij onmisbaar is, een Partijbureau, dat zijn dagelijksche taak vindt in voorlichting, leiding en opstuwing van het Katholieke leven in ons land. Een Partijbureau dat. het levenswerk van Mgr. dr. Schaepman zal voortzetten; dat, door ziin geest bezield, over de middelen van don modernen tijd de beschikking krijgt, om de gevaren die uit dien modernen tijd voor onze partij ontspruiten, te keeren. Kunnen wij wel fijner gevoelde hulde brengen aan het werk van den doctor, dan door in dit jaar waarin wij zijn afsterven vóór een kwarteeuw gedenken, een fonds, een dr. Srihaepmanfonds hijeen ie brengen, waaruit cle kosten van zulk een partijbureau zullen worden voldaan? Zoo is de bedoeling van den herdenkings avond morgen in den R. K. Volksbond, tweeledig: een huldiging van dr. Schaep man, do inzet, van het werk tevens welke de kroon op die huldiging zal moeten zetten, het bijeenbrengen van het be- hóodig'de kapitaal voor het dr. Schaepman- fonds. Moge de herdenkingsavond slagen op een 'Wijze, de onschatbare verdiensten van M$r. Schaepman waardig, aldus mede een Waarborg vormend dat Katholiek Schiedam °°k zijn plicht zal begrijpen waar het de Pcactische zijde der Schaepmanhuldiging betreft: het dr. Schaepmanfonds voor ons Partijbureau. Door het gemeentebestuur werd gisteren een °®enbaro verloting gehouden van een 3 tal per ceeltjes wei. en hooiland, welke opbracht '-!0.80 tegen 302.het vorig jaar. Gisterenmorgen sprong de 15-jarige J. van r-, wonende te Rotterdam, Watergeusstraat, P den Rotterdamsche dijk nabij het „Roode 1 van een in beweging zijnden vrachtauto 'het bet gevolg dat bij kwam te vallen en lii t- ''er aebterwielen van den auto over zijn 1 'oi'arm ging, terwijl zijn linkerhand werd 1 ei'wond. •'©teel ij0ngeD> aie klaarblijkelijk geen ernstig bekomen, werd doo rDr. de Leeuw wnden, waarna hij! huiswaarts kon keeren. Heit bestuur van de Schiedamsche vereeniging voor school- en sehoolwerktuinea verzoekt ons plaatsing van het volgende: Het is den bestuursleden van de Schiedamsche vereeniging voor schooL en schoolwerktainem herhaaldelijk gebleken, dat tal van Schiedam- sche burgers nog niet, of althans niet ten volle, het doel van het instituut schoolwerktuin ken nen. We zullen daarom pogen hier verheldering in de verkeerde begrippen omtrent het ware karakter der sehoolwerktuinén aan te brengen. De door de gemeente ter beschikking do vereeniging gestelde grond, gelegen in het Sto rebosch tegenover de boschwacbterswoning wordt in een kleine 400 tuintjes verdeeld, eik van 20 M2. oppervlakte. Voor de verkrijging van zoo'n tuintje komen de kinderen der &e en Ge leerjaren van alle Schiedamsche lagere scho len in aanmerking, meisjes zoowel ais jongens. De vereeniging geeft aan, hoeveel kinderen van elke school er kunnen worden toegelaten, de school zelve wijst aan wie dat zullen zijn. Als dit geregeld is, komen de kinderen op den openingsdag waarschijnlijk half Apni naar den tuin en elk wordt een tuintje toe gewezen. Onder leiding zal ieder kind daai minstens vier uur per week tweemaal 's. weeks doorbrengen en zijn tuintje bewerken, zaaien, wieden, kortom, geheel zelf onderhonden. Dit „zelf doen" is juist de grootste attractie voor het kind en biedt, het behoeft geen betoog, de grootste paedagogische voortleelen. In dat tuintje mag. het kind moesgroente kweeken en vooral ook bloemen. Bij het te ma ken teeltplan door deskundige hand zal gestreefd worden naar uniformiteit. Het za«n verstrekt de vereeniging, evenals alle werk tui gen, als harken, schrepels, spaden, gieters, plant- scliopjes, enz. De leider geeft de noodige aan wijzingen, wijst fouten aan, controleert, bewaar t orde, kortom, hij is de onderwijzer. Maar. hei zij nogmaals met nadruk gezegd, de kinderen doen zelf het werk. Eu de geteelde gewassen zijn hei eigendom dt. Kinderen. Ze-mogen hun groenten mee naar huis nemen, zoodra cle leiding meent, dat dc tijd daarvoor gekomen is. En evenzoo met bun bloe men en eventueel te telen aardappelen. Wijl de gemeente de vereeniging nog niet subsidieert, vraagt men van de kinderen, even als dat in andere plaatsen, als Haarlem, Zut- phen e. a. gebeurt, een bijdrage van tien cent per week, zoolang de campagne duurt (ongeveer een half jaar). In steden, waar de vereenigingen gemeente lijke subsidie genieten, zijn deze bijdragen ge woonlijk veel geringer. In Den Haag met zijn zeven groote tuinen is het een tak van dienst, met eigen directeur. Het is misschien niet over bodig op te nierken, dat cle zware post op de begrooting voor de sehoolwerktuinen in den Haagschen gemeenteraad zonder bezwaar van wie ook in dat College wordt goedgekeurd. Ook begrijpelijk trouwens. Immers, aan dit mooie opvoedingswerk kunnen allen, zonder onder scheid, meedoen. De Haagseho sehoolwerktuinea hebben leer lingen van letterlijk alle lagere scholen uit die gemeente. En in de leiding spiegelt zich dit gelukkige verschijnsel af: onderwijzers/essen) van alle richtingen treft men in het groote corps leiders aan. Wat cle bezetting der leidersplaatsen betreft, volgt men in Schiedam hetzelfde beginsel en het bestuur der vereeniging is daarin tot beden het leiderscorps is nog niet volledig ge lukkig geslaagd. De Schiedamsche vereeniging voor School- en Schoolwerktuinen is zich ten volle bewust, dat ze de medewerking van hoofden van scholen en onderwijzers niet.kan ontberen. Dit het feit echter, dat zoo goed als alle leerkrachten uit. Schiedam baar ledenlijst sieren, meent ze op die medewerking te kunnen rekenen. Die ledenlijst is> echter nog lang niet vol; nog' veel ingezetenen bleven van verre staan. Het bestuur blijft echter vol goeden moed, dat velen nog zullen besluiten dit bij uhsitek cilltu- reele werk te steunen. Op het Hermes-D.V.S.-terrein is men dezer dagen gereed gekomen met den houw van een nieuwe staantribune, die zic-h bevindt aan de zijde van de Damlaan, De tribune, d.ie ongeveer in denzelfiden geest is opgebouwd, als de tribune aan den kant van de Konijnenbimrt, zal bij de komende promotie wedstrijden ongetwijfeld goede dienstén be wijzen. - De 22-jarige woonwagenbewoonster S. II. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zij gisterenmiddag te ongeveer 1 uur in het woon wagenkamp aan den Buitenbavenweg is mis handeld door de woonwagenbewoonster M. B., die liaar met een emmer op het hoofd sloeg, zoodat zij een bloedende wonde opliep. Tegen de daders is proces-verbaal opge maakt. De Schiedammers, die van ouds om hun netheid en orde bekend zijn, werden van morgen aangenaam verrast, toen zij op het trottoir voor het postkantoor een fietsenrek zagen staan, dat eigenlijk een van de attri buten is, onontbeerlijk bij een postkantoor met. groote-stads allures. Met zijn schreeuwende bard-gele kleur stond het ding daar, belicht door een enkelen Maartschen zonnestraal, en 'bewonderd door allen die over veel vrijen tijd de beschikking hebben.- - Woensdagavond speelde de E. S. S. liaar vierde competitie wedstrijd voor den Ned. Schaakbond tegen de Vlaardingschs S. V. te Vlaarclingen. Het resultaat van deze ontmoeting is als volgt: Vlaai-dingen. .Schiedam. J. DorsmanJ. F. M. Mayer 01 P. L. van Boon—J. Penning (ter arbitrage gestuurd). J van der HeulJ. Et-ring 01-. G. Burger—J. Slobbe 01. L. van den Tempel—A. R. Malkus 1—0. A. StaueB. van Balkenstein Ys A. BergwerfM. van Heiningen 10. L. RemptJ. J. Th. Penning 01. T, van den BoschA. van Toledo 01. W M. NiesitadtN. Vermast 1—0. E. S. S. won voorloopig met 3%— E. S. S, had aan de oneven borden wit. Te Schiedam, 21 Maart aangekomen: Franéch s.s. Frietidor, van Rotterdam om hier te dokken in de Wllhelminahaven; s.s. Blitar, Rott. Lloyd, van Rotterdam om hier te dokken in de Wiltonhaven. Van Schiedam, 21 Mant. vertrokken: s.s. Kinderdijk, Holl. Am. Lij», naar R'dam. Van- Schiedam, 22 Ma -4 vertrokken: s.s. Mercator, naar Newcastle-; Nooraeh s.s. Hilde- gaard, naar Vlaardingeu; s.s. Ootmarsum, naar Buenos-Ayres. Van Harburg, 22 Maart, vertrokken: s.s. Aïctiyinist, met olie naar Schiedam. Geboren: Gij&bert Marinus, zoon van G. de Jongh en G. W. Kroon, Dwarsstraat. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Mijnheer de Hoofdredacteur. Een verontwaardigd H.-D.V.S. supporter heeft gisterenavond een ingezonden stuk in uw blad opgenomen gezien, waarin hij protes teerde tegen de verhoogde entrée-prijzen, die zooals hij meent te weten voor den wedstrijd van a.s, Zondag geheven zullen worden. Nu vind ik de manier, waarop deze inzender van zijn afkeuring blijk geeft, om het op zijn zachtst uit te drukken, hoogst onbillijk. Vooreerst vraagt hij, of het geld uoodig is, om de kosten van den feestavond te dekken. Naar ik heel zeker meen te weten, is dat niet het geval. Maar, indien het wel waar zou zijn, gunnen de supporters hun spelers dan in het geheel niets; komen ze dan alleen maar, om 's Zondags het „genoegen' te hebben zich schor te schreeuwen'? De geachte inzender schijnt voorts niet heel goed de kwaliteiten van een normale tweede klas-vereeniging te kunnen onderscheiden van de sportieve prestaties van een elftal dat op het punt staat eerste klasser te worden. Hij schrijft: Supporters laat zien, dat gij uw geld niet voor lauw weggooit! Daarop meen ik slechts te moeten antwoor den: supporters, toont, dat jullie waardeert, de moeite die H.-D.V.S. doet, om het jullie zoo gemakkelijk mogelijk te maken; denk maar eens aan de nieuwe tribune! Tenslotte zou ik den trouwen verontwaar digden supporter eens -willen vragen of het ooit t-ot hem is doorgedrongen, dat de entrée- prijzen van H.-D.V.S. in .verhouding met die bij andere vereenigingen al heel laag zijn. Slechts een enkel staaltje: bij H.-D.V.S. was de oude entree-prijs voor de overdekte tribune 60 cent; bij Sparta daarentegen betaal je bijna driemaal zooveel! Is het spél van Sparta nu werkelijk meer waard? EEN ANDERE SUPPORTER, Naschrift der redactie. Het komt ook ons heel begrijpelijk voor dat H.-D. V. S. tot een kleine verhooging der entrée-prijzen is overgegaan, als we bijvoorbeeld zien, dat die prijzen steeds lager waren dan die van Quick (Haag), A. S. C. (Leiden), Hercules (Utrecht) om maar een paar vergelijkbare clubs te noemen. Bovendien moet in aanmerking worden ge nomen, dat H.-D. V. S. in betrekkelijk korten tijd tot den bouw van twee nieuwe staantri. bunes is overgegaan, waarmee onderscheiden- Buiten verantwoordelijkheid de redactie. Gelijk met de .ooievaars trekken ook de um- pa's noordwaarts,,,. Ze blazen krachtig, hun muziek klinkt yroolijk, zij zijn opgewekt. Het. zuidelijker oord waar zij 's winters vertoeven heeft hun goed gèdkém, Den heerlijke afwis seling in liet eentonige leven onzer werkloo- zen zijn, deze umpa's. Zn zijn hunne trouwe volgelingen. Ook moeders met kinderwagens behoóren thans tot de processie. Op de B. K. Laan (de elite laan van Schie dam) schei lorden dan op een namiddag de tonen der uinpa's door de lucht. Een geur van Flag en Pirate cigaretten hangt in de buurt. Dit is echter niets vergeleken bij de ondraag lijke stof dieer steeds op de B. K. Laan waait, 't Is éen kwaadaardig soort stof, 't overvalt je plotseling en dwarrelt van je en kels naar je oogen. Vanuit de- Aleidastraat kwam zulk een orkaan aanzetten en zocht naar prooi. De zon verduisterde bij de blazers en verraderlijk vloog de stof in trompetten en klarinetten, in oogen en longen en de muziek hield plotseling op. Zij, achter den kinderwagen zeide: „Wat een rotzooi is dat hier, dan woon ik liever in 't Broersveld, daar is 't frisscber". De gemeente wil aan B. K. Laan en Aleida straat de allures van een avenue geven. Laat men dan 'ook beginnen om tusschen de hoo rnen gras aan te leggen, waarmede dc groote stof verwekker zal verdwenen zijn. Dat vuile grint geeft maar stof. Anders bok maar naar 't Broersveld verhuizen. B. K. LAAN-BEWONER. ANDRc LOUIS ROESNACH Gisteravond, voordat met de afwerking van het hoofdprogramma een aanvang werd ge maakt, heeft de directeur van den „Pandora"- bioscoop, de heer L. Daniels, zijn zoo plotse ling overleden vriend, die in Schiedam oen nieuwe industrie wilde vestigen, met enkele gevoelvolle woorden herdacht. De teraardebestelling zal plaats hebben op de Algemeene Begraafplaats, op Zaterdag als., des namiddags te 2 uur van ile Studio „Eureka" uit. lijk 1000. en /1500,1s gemoeid geweest- Te. genover dit offer van H.-D. V. S. is een te- genoffertje van het kijklustig publiek niet ongemotiveerd. Geschil bijgelegd Het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest deelt in de Autwerpsche bladen mede, dat het geschil tusschen dit orkest en den Autwerp- schen musicus K„ in volkomen gunstigen zin voor beide partijen is opgelost. Hedenavond houdt d-e Propagan-daclub der Afrikaanderplein parochie een belangrijke ver gadering, waarbij buiten een lezing door den Geestelijk Adviseur o.a. besprekingen zullen worden gevoerd over de propaganda, het Dr. Sebaepmanfonds en het jaarfeest. Een mooie ge legenheid voor hen, die met goeden wil en ken- nfs zijn toegerust, om met het zeer dringend noodige propagandawerk in aanraking te komen. - - 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, S uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R, l{. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. IC Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosi. Gebouw 11. K. Volksbond (groote zaal). Aanvang lialf negen precies. Dinsdags bestuursvergadering R. IC Metaal- bewerkersbond „St. Eloy" Gebouw It. K. Volks bond. Eiken Woensdagavond R. IC Burgerjonge- lingenvereeniging „Kath. Streven", Gebouw Kath. Kring. Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excel sior: Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdag Repetitie Ivoninkl. Man- uenzangvereeniging „Orpheus". Gebïmiv R. IC Volksbond. Aanvang balf negen. Eiken 2en en 4eu Vrijdag van de maand ver. gaderïng Katholiek Leven, Gebouw Katholie ke Kring 8uur precies. Heden Jaarvergadering R. IC Fabrieksarbeiders- bond St. Willebrordus. Jaarverslagen, be stuursverkiezing enz. Candidaten voor het bestuur worden ingewacht tot Dinsdag 20 Maart bij den heer Th. Hengst, Kinderbuurt 30. Gebouw R. IC Volksbond, Aanvang half 8. Concert, te geven door bet trio Berghout, zaal „Musis Sacrum".- Aanvang 8 uur. Vrijdag 23 Maart Mgr. Schaepmanavond. Sprekers nor. J. Bomans en pater B. H. Molkenboer O.P. Zang van de gezamenlijke kerkkoorzangers. Ge bouw R. IC Volksbond Aanvang 8 uur, Donderdag 29 Maart Ledenvergadering R. IC Volksbond. Rede, te houden door den heer F, Spits, lid van den Haagschen gemeenteraad, over „De beteekenls van de R. IC Arbeidersbeweging in onzen tijd". Gebouw R, IC Volksbond. 24 Maart: Groote Schouwburg, Pygmalion (Rott. Hofstadtooneel) 8 uur (voor volw.). Groote Doelezaal, generale repetitie Toon kunst (Matthaus—Passion) 7 uur. 25 M a a r t. Groote Schouwburg, Pygmalion (Rott. Hofstadtooneel) 2 en 8 uur (voor volw.). Groote Doelezaal, Toonkunst (Mat thausPassion) half 2 uur, 26 Maart: Tivoli-schouwburg, De Pastoor van Neuvillette (Nw. Rotterd. Tocneel) 8 uur SCHIEDAM, 22 Maart. Officieele notce- ring van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 pCt. 18.— per H.L. Namens de commissie voor de noteering, II. J. JANSEN. j Spiritus SCHIEDAM, 22 Maart. Mén note-ert voor melasse spiritus 100 pCu 28.— per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pCt. 17.— per H.L, De Harmonie A. V. E., onderafdeel'ing der St. Jos. Gez. Ver. geeft een matmê-concert op Zondag 25 Maart a.s. des middags 2% uur in de Schouwburgzaal der Ver. Stationsplein 10, waarbij als solist optreedt de heer C. v. Munster, tenor. Kaarten aan de zaal verkrijgbaar. Gemengd Koor zal het volgende seizoen bet eerste concert op 27 November wijden aan do nagedachtenis van Schubert en zijn Messe es dur uitvoeren. Op 23 April volgt op verzoek de Barbier van Bagdad van Peter Cornelius. Van het hoogwater wordt morgen verwacht het le getij om 5.11 v.m., het 2e getij om 5.49 n.m. Te Hoek v. Holland wordt verwacht het 10 getij om 3,16 v.m., het 2e getij om 3.2? n.m.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1