Citroenjenever B. A. HENGST FEUILLETON SIRENEN VRIJDAG 23 MAART 1928 E'ERSTE BLAD PAGINA 2 UIT ROTTERDAM R. K. MUTAALBEWERKERSBOND De algemeeae toestand in onze stad MOGELIJK CONFLICT AAN DE WERF „GUSTO" Loons verlioogiïig afgewezen FLITSEN UIT CE ZUIDERSTAD DE TWEEDE WINTEIl STOUTE FANTASIEËN DE 0LYH1TASSE WEERBERICHT RADSO-NJEUWS PROGRAMMA'S VOOR SATERDAG SPAARBANK WATERSTAND per Hter f S.gfB Op aanvraag gratis monster BOTERSTRMT 83 - TELEF. 68685 Een verhaal uit de dagen van het Engelsche socialisme (KRING ROTTERDAM-ZUID) Onder voorzitterschap van den heer H. v. Kersbergen hield de kring Rotterdam-Zuid van den R. K. Metaalbewerkershond gisterenavond een ledenvergadering in het R, K. Vereeai- gingsgebouw aan het Afrikaanderplein. De voorzitter constateerde een groote op komst en verwachtte, dat het vergaderingbe- zoek zou blijven omhoog gaan. Hierna werden op do gebruikelijke wijze door den hoofdbe stuurder den heer van Abbevé weer zeven nieuwe leden geïnstalleerd. De voorzitter memoreerde dan den "'feest avond, welke 22 April in het gebouw der St. Josephgezellcn wordt gehouden en deelde mede dat na de vorige verkiezingen de heeren Versijden, Westervoorde en Veldhuisen, resp. tot 2den voorzitter, lsten secretaris en commis saris waren aangewezen. Voorts zal de eerst volgende vergadering waarschijnlijk worden ge houden in het nieuwe gebouw van den' R. K. [Volksbond aan de Putschelaan. Daarna verkreeg de heer J. v. Abbevó het woord, om voor de zooveelste maal een be langwekkend en pittig betoog te houden over den toestand te Rotterdam ten aanzien van de industrie, de bedrijfsverhoudingen en de rechtspositie. Sprekend oyer de hedrijfsverhon- dingen wees hij er op, hoe nu eens dagen en nachten wordt gewerkt, dan weer honderden op straat staan er zijn perioden van drukte en tslapte. Op een vaste positie valt niet te reke nen. Vergelijkt men de bedrijven zelf met die van een 20 a 30 jaren geleden dan blijkt, dat zij een kolosale vlucht hebben genomen, het geen toch wel een bewijs is van bloei en voor uitgang. I3 daarnaast de positie der arbeiders ia gelijke mate verbeterd, aldus spr.? De heer van Abbevé gaf hierop een antwoord door te wijzen op de positie der verwarmingsmon teurs, met hun mooi contract en uuvloonen van Sa pet. De andere metaalbcworkersgroepen ken nen geen minimum loonen of waarborgen. Spr. releveerde daarbij de jongste regeling van den Metaalbond. Daarin wordt gesproken van de minimum gemiddelde uurinkomens waar in echter uurloon, feestdagen, tarief, overwerk en vacantiedagen zijn begrepen. Juist daar door maakt bet minimum gemiddeld inkomen van 76 ct, voor de geschoolden een verkeer, den indruk. Want het. uurloon voor de ge schoolden bedraagt gemiddeld slechts 62 ct. Men krijgt drie vacantiedagen, doch de arbei ders moeten daarvan 1 y, dag zelf betalen. Voor de losse werklieden la de „regeling" nog slechter. Uit de cijfers van den Metaalbond kan men bovendien niet controleeren welke werk gevers wel en welke niet aan de regeling vol doen. Men telt eenvoudig alle verdiensten hij- elkaar en schept dan een gemiddelde. Als een volgend punt besprak de hoofdbestuur der dtr organisatie in de metaalindustrie. Be droeg het aantal leden voor een 15 jaar wat hooger dan 2 a 300, de laatste 10 jaar is het ledencijfer met een enkele inzinking voort durend omhoog geloopcn. Momenteel zijn we met ouzo 900 „reeële" leden op een der hoog- aie niveaus. Percentsgewijs zijnde organisa ties de andere nog beter dan wij ver sterkt. Want waren van de 10.000 metaaibe. werkers bij het conflict van 1921 ongeveer 5J4 duizend arbeiders georganiseerd, momen teel ls dat percentage veel hooger. Als katho lieke bond beeft de R. K. metaalbewerkers- organisatie echter nog veel te doen. Want ten. gevolge van het aantal ongeorganiseerden en het getal katholieken in de socialistische organisatie ondergebracht, hebben we, aldus spr., nog maar nauwelijks 50 pet. van onze menischen in den katholieken hond georgani seerd. Want ik schat het cijfer der katholieke metaal bewerkers op ongeveer 2000. Er is dus nog heel wat te winnen. Er is veel gebeurd, doch een groot stuk van het arbeids veld ligt nog braak, wat bewerkt moet werden mede in het belang van de positie der arbei- ders. Vervolgens besprak de heer van- Abbevé de vakopleiding tot het scholen van de volsv;i3. senen en de jeugd. De werkgevers hadden tot voor drie jaren hieraan nul komma nul ge. daan. Thans hebben zij een soort veroenIging gesticht waarvan vooral prof. Goudriann de stuwkracht ia, om onder bepaalde voor .vaar. den jongens te gaan opleiden voor de metaal industrie. Ook de werkgevers zijn tot het in. zicht gekomen dat de toestand ernstig is, en datze ondanks de technische perfectie der ma chines nog achteraan dreigen te komen wan neer zij niet êoiitoeada geschaald perroncel bezitten. De lea, die uit de som der gegevens van hedenavond moet getrokken worden, aldus spr., is dóét we bereid en ldaar moeten zijn om onze beginselen en gedachten maatstaf te doen worden, dus dat de opbrengst der productie zoodanig moet worden verdeeld, dat naast een behoorlijke belooning aan het in het bedrijf gestoken kapitaal, ook aan den arbeid van geest en hand, aan de massa der halve, die toch in niet onbelangrijke mate liet product helpt vormen 'een minstens evenredig en rechtvaardig deel van de verdiensten wordt geschonken. Met een vurig woord om allen propagandist te zijn besloot spr. zijn rede. Na een korte rondvraag volgde sluiting der bijeenkomst. Het broeit momenteel onder bet personeel der werf „Gusto" van de firma A. F. Smul ders te Schiedam. Dit feit vindt, naar 'we vernemen, zijn oor zaak in de uitbetaling der loonen anderzijds in de houding van den werkgever. Op 13 Februari is n.l. namens de drie metaalbewerkersbonden: de katholieke, chris telijke en socialistische een schrijven aan de firma gezonden, waarin in verband met het loonstelsel een verhooging van 5 ct. per uur werd verzocht. Want terwijl vo-lgens de mede- deelingen van den Metaalbond op 1 Januari 192S liet gemiddeld uurloon voor de geschool den 62 ct. bedraagt, voor deze groep aan de werf „Gusto' geen hooger uurloon te ver dienen dau 59 ct. In antwoord op het schrijven der vakbon den heeft de firma Smulders, naar de heer Abbevé op de metaalbewerkersvergadering van gisteravond mededeelde, een kort schrijven ge zonden, waarin de gevraagde loonsverhooging wordt afgewezen eu een onderhoud van de vakorganisatiebestuurders met de firma niet wordt toegestaan. Wil de firma Smulders den schijn op zich laden, dat zij wil afwachten, hoever het verzet der arbeiders zal gaan? Gisterenavond beeft het katholiek georga- niseerde personeel der werf een vergadering gehouden, waarin het hoofdbestuur van den R. K. Metaalbewerkersbond werd gemachtigd om tot het stellen van een ultimatum over te gaan. Binnen enkele dagen zal een algemcene per soneolsvergadering worden gehouden om- over de kwestie van het ultimatum een definitieve beslissing te nemen. KIND UIT HET RAAM GEVALLEN. In een onbewaakt oogenblik is de 2-jarige P. v. V. gisterenavond uit het raam op de le verdieping van de ouderlijke woning in do Multatulistraat 42 gevallen. Het kindje kreeg een hersenschudding en werd in ernstigen toe stand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. De diep zwarte letters van den grooten knn- toorscheurkalender waren op 21 aangeland. Dus was de lente gearriveerd en dus trui.in.a we erop uit om gtofleu te verzamelen, (en- einde in enkele volzinnen te kunnen mcaw. reeren de open bloeiende weelde van het nieu we voorjaar, het jonge, klaterende en uitbot tende leven in stralende zonnestralen, te kun nen aankondigen de gunden belofte van een schitterenden zomer. Maar ai, daar is weinig van terecht geko men. In plaats van tot de nieuwe lente had de natuur zich opgemaakt tot een tweeden winter. In plaats van den bekenden azuren koepel met stofgoud, constateerden we een grauwe lucht met zware gevaarten, welke een dreiging van sneeuw of regen inhielden. De rivier deed woest, de grond was verhard en wasemde geen geuren van versch omgewoelde aarde, de huizen stonden dicht en gesloten stijf tegen elkander gehurkt, bij de hulpbrug ver kleumde een groepje wcrkloozen met hang snorren als een vleeschelijk panopticum, in Tuindorp geleken de naakte boomen en strui ken nog vogelverschrikkers, terwijl door de „lanen" der Zuiderstad cle felle Oostenwind woedde als een sirocco, hooge zandiawines voor zich uitdrijvend, waarvan de stofdeeltjes als peper op de oogen inbrandde. Wijl daar naast de gemcentelijka diensten zout op de stralen hadden uitgestrooid, bleek op den eer sten lieven lentedag bet gemeentelijk peper en zou.tstel danig in actie. Men moet derhalve wei over een stoute fan tasie beschikken om zonder kalender te dur ven volhouden, dat de lente is gekomen. Toch is anderzijds het bezit van een derge lijke sterke verbeelding dikwijls gewenscht in Rotterdam-Zuid- We gevoelen weinig voor de stichting van een afdeeling „fitterij" ais de gasfabriek aan den Kreckweg, doch men zal moeten erkennen, dat men een enorme fantasie moet kunnen exploiteeren, om zich in te heel. den dat over een jaar de Pre-toriaiaan eo Beijerlandsche laan in orde zijn, dat over twee jaar in alle parochies de helft der propagan disten w*kt, dat over drie jaar in het Zui den een hulpbureau voor den Burgerlijken Stand zal zijn gesticht, en de stoomtram za! zijn verlegd, dat we over vier jaar hier men. sclien kunnen begraven, dat we over vijf jaar onze zieken hier kunnen herbergen, dat we over tien jaar een tweede oeververbinding hebben en dat nog eens ooit de maclit der spoorwegen of de onmacht der gemeente zal worden gebroken, want terwijl als nieuwe waarschuwing aluminium palen voor het Beijerlandsche gat zijn aangebracht, 'liggen in de Preterialaan de verbindingsstukken der rails te verklen en. Terwijl In sommige pa rochies een groot percentage der propagan disten werkt, vervullen in andere gedeelten slechts enkelen de heerlijke taal: van het apostolaat eu de Afrikaanderpleinparoehie, ten slotte zoo ontzaglijk uitgebreid en met een ongemakkelijk -terrein,- smeekt om nieuwe troepen van goedwillende en kennl3 bezitten, de menschen. Omtrent den Burgerlijken Stand verneemt ge-niets meer, terwijl van den uiter- lijken ziekenhuisbouw voorloopig nog wel niets komt. We wezen onlangs reeds op het omspitten van den grond, ter voorbereiding van een nieuwe teelt, thans worden ook de slootjes weer uitgediept en dat alles go- schiedt met de rust rn een zekerheid, alsof het steeuen bouwbureau aan den Vaikeneers. weg is bedoeld als een huisje voor tuingereed schappen. Ten aanzien van cle tweede oever verbinding en de macht der spoorwegen kun nen we gevoegelijk het zwijgen bewaren. Wat de stoomtram van mijnheer Kuiper betreft daaraan schijnt men aan het einde van den c,. .ucü Hilledük wat te peuteren door den bocht over den ouden dijk wat in te korten en de baan te verleggen naar den nieuwen weg, welke op den Dordtscha, Straatweg aan sluit, te verleggen. De „schrik van het Zul. den"', verdwijnt zeer zeker nog niet. Om de gelijkmoedigheid te bewaren is derhalve heel wat fantasie noodig. Eer we een jaar verder zijn biedt men een koninkrijk voor wat ver beelding. Buiten de opspuiting aan den Charloiscne Lagedijk en cle werkzaamheden aan de Put. sche laan is geen grootseh werk van meer dan gewonen omvang te- constateeren, zoodat de aandacht beperkt blijft tot arbeid van tweede eu derde grootte. En dan memoreeren we den afbouw van de kade aan de Charloische haven, waar op de plaats van de ingezakte zandheuvels met groote zorgvuldigheid nieu we keien zijn opgestapc-ld. Voorts da bestra ting van den na een langdurig proces her stelden Eijnhavenkant, den correctie-arbeid aan de Putsche laan bij cle Maashaven en dan niet te verge-ten de verkolenassching van den Breede Hilledijk tussehen Hillelaan en Parellehvc-g. Deze dijk zal binnenkort, d.w.z. zoodra het ziekenhuis gereed is, geasfalteerd worden. Op de begrooting van 1937 zullen, zeer Vaarschüniijk. daarvoor gelden worden aangevraagd Tussehen Dordtsehe laan en Dordtsche etra'atweg zijn de particuliere bouwers nu voor goed begonnen, terwijl het gebied rondom do nog onvoltooide helft der Wolphaertsbocht na Mei eveneens nog grooter actie zal te zien geven. Lager dan den eerstgenoemde driehoek schijnt althans dit jaar geen grond te worden uitgegeven, want enkele honderden meters ten Zuiden van de eerste daar gestelde hei machines, trekken dubbele spannen paarden den ploeg door het land, tussehen de voren waarvan dozijnen meeuwen voedsel pogen te vinden. Voor de rest schijnt op verschillende hoog. en laagvlakten, welke de Zuiderstad bezit en op cle „stad" voor beeft, druk ge oefend te worden voor de a.s. Olympiade. Tel-, kens weer worden nieuwe min of meer of- ficieele voetbalterreinen geformeerd, waarop uithoudingsvermogen en behendigheid om het „bruine monster" of grijs-grauwemonstertjes te bemachtigen, worden getraind. Een andere tak van sport, die zich „uitviert", ls de vlie. gersport. Veel hoogvliegers zijn er onder cle gekleurde driehoeken echter niet te ontdek ken. 't Is weer juist als we ook reeds ten aanzien van het godsdienstige, politieke, cultureele en sociale leren constateerden.. Ook daar ls het aantal hoogvliegers, grootencleels door eigen onwil -en verderfelijke lusteloosheid, veel te veel beperkt. Hetgeen we opnieuw als een te bejdunneren feit moeten aanstip pen. Deze situatie is onnoodig, want er is kracht genoeg, zij is ongewensebt, want de opkomende gevaren bezitten een steeds meer dreigend karakter, zij moest nic-t kunnen be staan, want goed beleefd katholicisme baart sterke, ijverige, plichtsgetrouwe offerende vrouwen en mannen. Behoort gij in uw katholicisme tot de hoog vliegers? Dingt gij in het openbaar leven met al uw gaven van geest ©n hart mede naar cle eeuwige prijzen der Geestelijke Olympiade? DE ZUINIGE MOEDER. „Waarom heb je maar een van de tweelingen laten fotografeeren „Och, zij lijken zoo sprekend op elkaar, dat één foto genoeg ls". r; Verwacht wordt: matige tot krachtigen 2. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen vooral in het Z.W., later wellicht opklarend, zelfde tempe-" tuur. De barometer verandert weinig. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 6.46 'tot 's morgeus 5.29. Huizen (340.9 M., na 6 uur 1950 M.j 12.30 tijcl-opgave; 12.30—1.30 K.R.O. lunch- muziek; 34 KJl.O. kinderuurtje; 5—6 diner- muziek K.R.O.6—6.30 K.R.O. literair half uurtje; 6.307 dinar muziek; 77.30 K.R.O.: cle inrichting van onzen Staat. Hoe een wet tot stand komt; 7*308 K.R.O. cursus Hol- landsch; 8.— .Prut. uitzending; 10.30 persber, Hilversum (1060 M.) 12.— politièber.; 12.30—2 lunehmuziek; 3.50 Italiaansche les; 4.30—5.15 Fransehe les; 5.15—6 Duitsche les; 6 7.15 concert; 7.157.45 verzorging van bloemen en planten in huis; 7.45 politieber.; 10.30 aansluiting Cinema Royal. Daten try (1G0O M.) 1.20—2.20 Octet; '1.15 voetbalwedstrijd Arsenal—Blacburn Ro vers; 8.05 variétéprogramma; 8.40 „Change over", drama; S.50 bariton; 9.— lezing; 9.20 nieuwsber.; 9.35 lezing; 9.50 nieuwsber.; 9.55 concert; 10.50—12.20 dansmuziek. Parijs .(Radio-Saris 1750 M.) 10.50—11 concert; 12.50—2.10' trio's; 4.05—5.05 orkest; 9.20 galaconcert. Langenberg .(469 M.) 12.25—1.50 or kest; 5.206.20 muziek uit de 18e en 19e eeuw; 8.35 vroolijke avond, daarna tot 12.20 dansmuziek. Königswusterhaésen (Zeesen 1250 M.) 11.10—7.05 lezingen en lessen; 7.50 Sehlagcrrels door Berlijn en zijn voorsteden; 9.50 dansles, daarna tot 11.50 dansmuziek. Hamburg (395 M.) 4.20 Hongaarsclie muziek; 5.20 orkestconcert; 7.20 „Der wahra Jakob", klucht, daarna tot 11.50 dansmuziek en cabaret. Brussel (509 M.) 5.206.20 dansmuziek; 8.35 orkestconcert; 9.C'5 theater-causerie; 9.15 tot 10.35 concert. De inlage bedroeg in Fcbrrmri ƒ2.137.597 (v. J. 1.993.908). Sedert 1 Januari ƒ4.116,689 3.865.256). Teurgbetaling in Februari 1.895.478 1.526.90S). Sedert 1 Januari 3.749.056 S.281.650). Saldo aan de inleggers verschul digd 33.251.483 31.995.462). Van het hoogwater wordt morgen verwacht het le getij om 5.51 v.m„ liet 2e getij om 6.31 n.m. Te Hoek v. Holland wordt verwacht het le getij ®m 3.51 v.m., hot 2e getij om 4.07 n.m. UeCi. ióiöo 2U door MAY WYNNE. S3.) Een man, wiens gekreukte ziel en bevlekte feer, over het trotache meisje, dat bij tot vrouw nam, slechts ellende en een gebroken hart zou den brengen Zeker, was dit niet de wreedste gril, dien liet Noodlot hem kon hebben bereid, om z'un hoop op het zelfde uur dat ze tot verwerkelij king zou komen, te vernietigen? Misschien, mompelde Hiden, terwijl hij 't strakke gezicht van zijn buurman zag, schiet het me later wel te binnen; als ilt als ik beter ben, zweer ik n, dat we geen steen onaan geroerd zullen laten, om den jongen te vinden. Ik zal hem vinden; ja, dat zweer ik, voordat ik met mijn Bessie trou\v, Dat wil ik voor u doen, sir. Dat zweer ik u, cn God zal me wel helpen om mijn belofte te houden. Hij zal gevonden worden, al fiioet ik er lieei Engeland voor af- loopen. Maar Jack Armiston stond vermoeid op, daar liij noch hoop, noch troost kan vinden in zoo'n snel uitgesproken belofte. 't Zal te laat zijn, sprak hij somber, en voor zijn oogen verscheen een schilderij van Pamela Garleigh, die, leunend op den arm vail sir Phi lip Heysiake, gekroond met den bruidskrans, en getooid in het prachtigste witte costuunn langzaam de trappen van Baibury Chureil afkwam. Voor hem verloren. Ja, dat was ze inder daad, en niets kon den eenzamen man, die nu van do fijne belooning der liefde beroofd werd, troosten. Opnieuw tampte de doodsklok in zijn ooren. Te laat! HOOFDSTUK XXV. MEN IIUIKT LONT. Waai s nachts de wanhoop broeit, vraagt dikwijls in den morgen reeds do lioop weer plaats. Zoo kwam het dan oolc, dat Jack Armiston feeds den anderen dag weer terug was in Row- ned Court, en opnieuw bij Hiden's bed zat. Zou hij zijn geheugen terug gekregen hebben, die gladste bedriegster? Hiden zuchtte ontkennend, cn werd toen on rustig, terwijl hij zich allerlei andere verhalen van verschillend gehalte en karakter voor don geest haalde, daar de komst van Armiston zijn verstand werkelijk wat in de war gebracht had. Ik heb u boel wat te vertellen, fluisterde hij, terwijl hij even Armistons hand aanraakte, ofschoon het niet over den kleinen jongen gaat. Maar het is iets, dat ik u toch wel gezegd zou hebben. Vannacht dacht ik er ineens aan, en ik vroeg me af, waarom het me niet eerder te binnen 13 geschoten, 't Is toch gek dat je iets vergeet, dat voortdurend je gedachten heeft bezig gehouden, en het wordt nog gekker als je, bemerkt, hoe het er uit. begint le zien, sinds mijn ziekte, cn mijn voortdurende gesprekken met Joseph Hinsley. Armiston moest werkelijk moeite doen om met aandacht naar dit gesprek te luisteren. Hij dacht alleen maar aan Maurice Garleigh, wat er van dat arme ventje terecht gekomen, zou zijn, en ook of het hem zou gelukken, een sleutel te vinden voor het geschonden herin neringsbeeld van den zieken man. Maar Hiden ging ijverig verder. Het is een goede man, die Hinsley, zei hij. God zegene hem voor de lessen die hij mij gegeve'n heeft; en ik zal zelfs mijn ziekte zege nen, want als ik die niet gehad had, zou ik nooit mijn Bessie gevonden hebben, maar langs denzelfden weg naar de galg geloopcn zijn, dien Brunt en Thisllewood nu betreden. Deze laatste woorden troffen Jack's ooren, en maakten hem wat kregelig. Zoo, heb jij je dus toch nog met dat ge peupel opgehouden? vroeg hij. Ik denlc wel, dat je er niet veel goeds van geleerd zult heb ben. Een schurftige troop boeven. Ik vraag me telkens weer af, hoe het mogelijk was dat Hen ry Hunt zich bij hen wilde aansluiten. Boeven, dat is zeker de ware naam, ant woordde Hiden, ofschoon u nog niet heelemaal weet, hoe goed of die titels bij hen passen. Hij woelde rusteloos en heelemaal niet op zijn gemak in het bed heen en weer. Ik was van plan om alles van morgen tegen Hinsley te zeggen, zei hij, maar hij was al vroeg weg. Nu zal ik het eerst maar tegen u vertellen. Ik moet het doen. Noemt u dat vrienden.verraad? Och, ik niet, daar het slechte vrienden zijn, die een raap naar zijn verdoeme nis leiden. Dat was de weg, tyaarop die men schen me hadden gevoerd. Het zijn landverraders, voegde Armiston er aan toe, maar ik geloof dat ze zeer handig zijn met hnn tong, en alles van het kleine be zit der arbeiders weten af te troggelen. Dat is het niet alleen, antwoordde Hiden zwaar. Het is een samenzwering. Ik w rd nel ziek, voor het heelemaal in elkaar zat. Maar ik heb 'er toch een schets van Er zijn een man of tien of vijftien in betrokken. Misschien meer, maar de voornaamste zijn, THistlewood, Brunt, Davidson, de neger, Tidd en lugs, de slager. Voordat do maand uit is, zullen die een vuilen streek uithalen, daar zweer ik op! Armiston trok zijn wenkbrauwen samen. Weer een misdaad, zei hij. Dat is hun voornaamste voedsel. Maar bedoel je, dat ze weer een nieuwen schurkenstreek op touw gezet hebben? buiten hun ijl gewauwel over de rech ten der menschen, de verdorvenheid van de re geering, en de corruptie der rechtbanken? Hiden draaide zijn hoofd om, om den ander aan te zien. 't Is eompJeot een moord dien ze cp touw zetten en niets minder, mompelde hij. Do woorden klonken zeer dreigend. Een oogenblik vergat Jaek Armistoa, dat Maurice Garleigh ook nog bestond. Spreefe je van iets dat je weet? vroeg hij ernstig. Zooveel ik er van weet, antwoordde Hi den, staat het volgende te gebeuren. Voordat de inaaud om is, zal er een verschrikkelijk bloedbad aangericht worden onder de meu- sclien, die de hoogste plaatsen bokleeden. Zoo ais ik u zei, waren bun' plannen nog onrijp en vormeloos, in die dagen toen ik ziek werd, maar zij spraken toch als on vooral Brunt over een soort revolutie die nog erger en bloediger zou eindigen dan die andere, die dertig jaar geleden in Frankrijk plaats had Zij hadden het er pok over, om pieken, pistolen cn al dat gedoe te verzamelen, ofschoon ik niet weet, waar het vandaan moest komen. Een ding is zeker, Thistle wood en Brunt zijn verloopen kerels, die voor niets terug zulten deinzen om hun plannen ten uitvoer te .brengen. Die vervloekte boeven dachten al, (lot- ze me veilig als werk tuig konden gebruiken. Tsja, en voordat Jo seph Hinsley me vond, was dat ook zoo. En daar ze dachten, dat ik van het zelfde hout was gesneden als zij, namen zc me in vertrou wen. Als u er meer van weten wil, moet n maar eens naar White Hart gaan in Brook's Market, en vragen, of Arthur T. geen vrienden ont vangt. Dat zal de deur wel voor u openen, dat zou ze tenminste zeker cn vast voor mij. De stem van den spreker werd onzeker; de inspanning van de laatste vierentwintig uur lag nu merkbaar op zijn vermoeid gezicht te lezen. Hij begon wat onsamenhangend te mompelen, over „den poel der verwoesting", dat hij van de hel gered was; luid te schreeuwen dat Thistiewood cn de duivel hem achterna zaten om zijn ziel te rooven, terwijl hij tenslotte, door dien schrik overmand, vurig begon té bidden om hulp van den hemel. Armiston ging wat achteruit staan in <le schaduw*, waar de zieke man hem niet zien kon, terwijl hij in zijn gedachten het vreemde verhaal, dat hij' zoo juist gehoord had, nog eens overzag. Er was werkelijk stof genoeg voor een lange en ernstige meditatie, terwijl men wel een ab soluut on-geloovige moest zijn, om hier niet de sporen van de wonderlijke werking der Voor zienigheid te ontdekken, die een zondaar zocht en gevonden had, dia zoo geheel zijn eigen boos verleden had afgezworen. En wat te zeg gen van zijn eigen betrekkingen tot dezen troep roekelooze politici? De man die naast Hiden's bed stond hui verde, terwijl hij -dacht hoe.hij nauwelijks was ontsnapt aan dien draaikolk van zonde. Zelfs de holle' zinnen van een would-be humanitair socialisme, waren in het ge-loof van anarchie dezer mannen, geheel vergeten. Terwijl hij naar Hiden's koortsachtige alleen spraken zat te luisteren, begon Armiston tot de ontdekking te komen, dat er ten nieuwe taak van bem geëisfet werd. Hij hoefde er niet aan te twijfelen, dat er een samenzwering, werd gesmeed, in de ver dachte buurten van Stanhope Street en Brook's Market Zijn vroegere kennis met de gewoonten van de bande zou bem wel in staat stellen, cm die donkere bedoelingen na te gaan, beter dan welk lid der geheime politie. Zou hij er werkelijk toe besluiten om' dit op zich te nemen? Dit was de kwestie die Armiston in zichzelf overwoog, terwijl hij daar In die donkere ka mer stond, waarvan het eenvoudige cn bijna Spartaansebe meubilair, slechts verlicht werd door een paar flakkerende kaarsen. Hiden ijlde niet langer, en was in oen kal- men sluimer gevallen. Armiston leunde voorover, terwijl zijn kin in zijn handen rustte. Hij staarde naar het kaarslicht. Zeker, het leven had nu zijn waarde verloren, nu de hoop, om zich te rechtvaardigen in Pamela's oogen, door het terugbrengen van haar broer-, voorhij was. In dit nieuwe avontuur, moest een edeier doel dan dat van persoonlijk géluk hem leiden. Er was ©en misdaad op komst* Hiden's woor den hadden daar geen twijfel over gelaten. Daar Armiston de verschrikkelijke karakters kende' van de leiders, was hij er volkomen van overtuigd, dat het volbrengen van hun ver schrikkelijk plan, een volslagen ramp voor het heele laad zou worden. Toen hij het verleden van de laatste twee, drie jaar, met het heldere onderscheidingsver mogen van een toeschouwer, naging, zag hij duidelijk de ellende en het ongeluk, die de val- sche leerstellingen van Hunt, Cobbett en hun soort, over de onwetende en met armoede ge slagen bevolking hadden gebracht. Waar waren nu de zegeningen, die zouden komen na den opstand tegen hun meesters? Afgebrande hooi mijten en krakende schuren gaven een volledig en verschrikkelijk antwoord. Nu waren, als In zoovele gevallen, de volgelingen 'hun leiders over het hoofd geloopen, en geworden wat menschen als Thisllewood en Brunt nu waven. Armiston bromde, terwijl hij meer dan ooit spijt had, dat hij de aanwijzingen van die val- sehe leiders had gevolgd. Wat was nu zijn deel geworden? Het schilderij van Pamela in bruidscostmim kwam op, en verdween weer. Hij beminde haar hartstochtelijk, maar wist nu, dat hij haar onherroepelijk verloren had. O, als hij het geheim van Hiden's verwoest9 en verlamde hersenen maar terug kon vinden! Maar het had geen nut om tegen stekels te schoppen. Het Noodlot en sir Philip Heysiake waren libm te slim af geweest. Pamela zou het nooit begrijpen, nooit de zuiverheid van zijn bedoelingen weten, de op rechtheid vat een verkeerd begrepen handeling, daar elk bewijs ontbrak, en de uiterlijke om standigheden alle tegen hem waren. Zoo moest het maar blijven. Hij was nog jong, en zijn jengd stelde baar eischen zijn jeugd eu ook zijn land. Hij moest nu alle hoop opzij zetten, cn zich overtuigd gereed maken om zijn land te dienen, zonder een bi'gedachte, of bij daar voordeel uit zou trekken, of daarvoor beloond worden. Plotseling kwam Hinsley binnen. Hij keek ernstig, toen bij bet koortsachtige gelaat van zijn patient zag, en wisselde enkele vriendelijks woorden met Armiston, die, toen hij zag dat de goede man geheel op was van inspanning en vermoeidheid, hem goeden avond wenschte, en da kamer verliet. Hij ging niet regelrecht naar zijn eigen kamers, maar draaide naar Garrir.k Street af, en wandelde vlug in do richting van Brook's Market. Hij wilde wel eens hooren wat mr. Thistle- wood had te vertellen tegen zijn vrienden in White Hart, maar was wijs genoeg, om eerst een winkeltje in de buurt iu te loopen, en wat aan zijn kieeren te veranderen. Hij had het overigens niet zoo onjuiste idee, dat mr. Jack Armiston niet erg welkom zou zijn onder dien troep bentgenooten, met hun spreekwoordelijks open armen. i (Wordt vervolgd), i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2