Vrijdag 23 Maart 1928 Tweede Blad f HET HEK VAN DEN DAM DE GEVOLGE^ VAN EEN FAMILIETWIST WIJZIGING KIESWET NALATENSCHAPPEN EN SCHENKINGEN AAN NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE GEMENGD HUWELIJK BEPALINGEN BETREFFENDE BELASTING WEER EEN ECHEC VOOR DEN PREMIER HET BOSSCHE CARNAVAL DE DOODSTRAF Do liberale heeren huilen tranen mot tuiten. Tientallen .iaren lang hebben zij de lïoe-gemeente kunnen wijsmaken, dat „neu traal" je ware was en „nationaal" het onaontaatbaar-heilige. Zij waren zeil- wel *oa sA«zi geweest die twee woorden te ge bruiken als vlag en wimpel voor liberale lading. Maar da tegenstanders zijn er in den icop der jarai achter gekomen en het spelletje la gMU«n- üc katholieken en protestanten, die xooïajag geworsteld hebben om op pers en ondflirwijagabled bij te komen, hebben «Jch da geweldige baieekenis van de radio niet ontveinsd en oogenbllkkelljk zicli op algen beginsel-vasten grondslag georgani seerd. De liberale hoeren hebben grooto kelen opgeset; wat die Chrtatelijken deden, waa hokjes-setter!], hekjes-zetterij, seetarisme, Segregatie, verdeeiing van do natte, enfin (lat heele woordenboek van den schoolstrijd kwam er aan te pas en de slot-conclusie Was*, al] tullen het toch niet uithouden. Maar do Chriatelljken hleldeD het wel uit; al] bleven rustig, ook zonder de radio- belasting; hun positie is zoo sterk en onaan tastbaar geworden, datde liberalen ïelf van den weeromstuit ook een radio- omroep zijn gaan oprichten onder leiding van mr. Fock, leider van de liberalen en oud-gouverneur van Indië. „Er bestaat in liberalen kring veel be langstelling voor de stichting van een omroep". Dat is wel vreemd- Het is toch iets, dat, zooals het „Handelsblad" vaststelde, „door de liberalen altijd bestrijding had gevon den". Maar wij zouden verbannen worden uit den aether en door de anderen worden ge blokkeerd, verklaarde de heer Fock aan een „Handelsblad"-man. Daarmee is de zaak voor elkaar; het heele beginsel wordt over boord gegooid zoodra 'de heeren zien, dat het. hun standje schaadt. Men ziet daaruit ofwel hoe weinig invloed 'de liberale pers heeft ófwel met welk een gemak dingen, die men „beginsel" noemde, aan liberale zijde verloochend worden. Maar het i3 goed, dat de scheiding der geesten door gaat: wij leven in een vrij land waar de gedachte vrij is. V, elnu dat de heeren die daar fier opzijn, de consekwen- tie daarvan aanvaarden en het veelsoortig en veelvormig gebruik dier vrijheid, dat wel volgen moet, in ons nationaal leven be groeten. Dat is beter dan te huilebalken over versplintering, die uit eigen grondbeginsel volgt en moediger dan de spijtige en weinig eervolle bekentenis van het „Handelsblad", 'dat de ontwikkelde liberalen door de domme aectaristen eigenlijk zijn „meegesleept". De natie zijn wij allen en do liberalen zijn onder ons een handjevol; het is heel goed, dat ons volk daar langzamerhand achterkomt. Een drama in Amsterdam STEMMEN BIJ VOLMACHT. EEN MAN VERWONDT ZIJN SCHOONZOON EN PLEEGT DAARNA ZELFMOORD In 't perceel Quehijustraat S te A'dam is een reeds lang bestaande familietwist weer tót uit barsting gekomen met het volgende dramati sche verloop. Op de eerste verdieping van dit huis woonde de 60-jarige J. H. V., een gepensionneerd be ambte van do telefoon, vien3 dochter gehuwd is met den 33-jarigen havenarbeider A. J. Gei'- rltse, dis op de derde verdieping van hetzelfde huls zijn intrek heeft. Reeds lang broeide lm lusschea de twee families, maar <len laatsten tijd trad weinig naar buiten, dat de oiide man met zijn schoon zoon ln gewapenden vrede leefde. Zij ontweken elkaar zooveel mogelijk en spraken niet tot elkander, waardoor zij botsingen voorkwamen. Gisteren echter schijnt do oude veste weer losgebarsten bij een ontmoeting, die do twee mannen al of niet toevallig, dat Is niet be kend hadden, nadat de oude man naar den zolder was gegaan om daar een latje vandaan te halen. Hij schijnt toen bij zijn,schoonzoon, die in de hulskamer aan tafel zat in gezelschap van een kindje van nog geen twee jaar zijn vrouw was uit te zijn binnengekomen. Blijkbaar heeft de man zncü zeer bij dit bezoek laten gelden en na een korte woordenwisseling is V. op Gerritse aangevlogen met een scherp schoen makersmes, waarmee hij zijn schoonzoon aan het hoofd, aan een der schouders en in den rug verwondde. Na dezen onverhoedsclieir aanval i3 Gerritse do kamer uitgeloopen, op den voet gevolgd door V. Er volgde een wilde jacht door verschillende vertrekken, waarbij stoelen en tafels werden omvergeworpen. Het gelukte Gerritse eindelijk de trap te bereiken en daarlangs de straat op te vluchten. Hij vervoegde zich onmiddellijk aan den poli tiepost in de Ferd. Bolstraat, waar hij zich liet verbinden om' daarna een relaas te doen van hetgeen zich in zijn woning had afgespeeld, Aanstonds spoedde zich een agent naar het aangeduide adres, waar hij de grootste wan orde aantrof, maar waar voorloopig geen spoor van V. te vinden was. Eindelijk op den zolder aangeland, zag hij daar het lichaam van den ouden man liggen in een grooten plas bloed dat uit een gapende hartwond was gevloeid. De levensgeesten bleken reeds te zijn geweken. De Commissaris van het bureau aan de Stad houderskade, de "heer H. J. de Jong, werd nu' van het gebeurde in kennis gesteld en deze toog vervolgens op nader onderzoek uit. De echtgenoote van den doodgevonden V. had van 't geheele geval niets gemerkt; op het naar hoven gaan van haar man had zij geen acht geslagen en van de achtervolging in het bovengedeelte van het huls was geen geluid tot haar doorgedrongen. Do groote' vraag was nu wie den ouden man den doodelijken steek had toegebracht. Daar de verklaringen van Gerritse op alle punten bleken te kloppen en tusschen de plaats, waar hij de trap bereikte, eh den zolder, waar de oude man gevonden was, geen bloed werd aangetroffen, werd de veronderstelling -allengs aannemelijker, dat V. zich zelf het. leven heeft benomen. Hij moet in de meening verkeerd hebben, dat de verwondingen, die hij zijn schoonzoon had toe gebracht, welke later niet ernstig gebleken zijn, doodelljk waren, en bang voor de gevolgen de ^hand aan zichzelf geslagen heeft. Later op den dag Is Gerritse dan ook op vrije voeten gesteld. Verandering data candidaatstelling voor gemeenteraad en Prov. Staten. TWEEDE KAMER Juffrouw Nancy Miller ging trouwen met een niet-alledaagsche persoonlijkheid, met den ex-Maharadja van Indore, die den voor ons niet gemakkelijken naam draagt van Tukojirao. Doch die mijnheer belijdt den Hindoeschen godsdienst- Die Hindoes schijnen niet happig te zijn op een gemengd huwelijk. Evenmin als in ons land de orthodoxe Joden. Daarom werd aan de verliefde Amerikaansche Mis3 Mil ler als eisch gesteld: Hindoe worden. Het leek voor de dame geen bezwaar. Ze liet zich in den Hindoeschen gods dienst inlijven. En draagt tlian3 ook den naam van Devi Sharmishta. De dame schijnt een beetje gewetenswroe ging te hebben over den stap, dien ze zette. „Het is niet zonder smart, dat ik den band, die mij aan de christelijke kerk bindt, doorsnijd, want er is niets in de waarach tige leeringen van den Christus, hetwelk zonder nadeel kan worden afgeschud. We behoeven "een gezegde van zoo'n ro mantische jonge dame niet lioog aan te slaan, wat levenswijsheid betreft, en ha len dit woord ook alleen aan omdat het een kijk geeft op meer dan één geweten. Die dame moet dus gemeend hebben, dat het Hindoeisme beter is dan het Christen dom. Een stap als zij zette, is immers een ver loochening van zijn innigste overtuiging voor een uiterlijk iets. Wat het geval ge mengd-huwelijk telkens weer illustreert. Moet die smart dan beteekenen, dat ze zich bewust is van die ongeoorloofde daad? En nog zei ze: „Ik hoop, dat de ware geest van het Christendom mij bij zal blijven en steeds een bron zal zijn van inspiratie in de dagen die komen". Dit teekent wel eenigs- zins de geruststelling die men in zoo'n ge val noodig heeft. Sensatie en romantiek verleiden menigeen tot dingen, die men eigenlijk zich zelf ver wijt en dan moet trachten goed te praten. De doodgewone, nuchtere waarheid- dur ven ze niet aan: dat hun godsdienst iets is, wat vleesch en been van hun bestaan uit maakt, en dat ze voor niets ter wereld dien ten offer willen brengen, niet voor gelde lijke belangen, niet voor een uiterlijk ge vierd leven, niet om scxueele motieven. En wie bekeert bij gelegenheid van een huwelijk .mag wel degelijk goed toekijken, iat men niet bekeert „óm" liet huwelijk. POLITIEAGENT-INBREKERS De derde arrestatie te Groningen. In verband met de aanhouding van twee politieagenten te Groningen wegens diefstal is thans ook nog aangehouden de 30-jarige agent P. T., eveneens zeven jaren in dienst, dia met beide anderen in den afgeloopen winter ook meermalen inbraak heeft gepleegd in café „de Passage" te Helpman. T. wordt ontslagen en ter beschikking van de justitie gesteld. TWEEJARIG KNAAPJE VERDRONKEN. Door een geit in het water gestooten. EEN WETSVOORSTEL INGEDIEND. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wets ontwerp tot wijziging van de Kieswet, de provinciale wet en de Gemeentewet. In de laatste jaren is aldus de memorie van toelichting herhaaldelijk het vraagstuk onder de oogen gezien of en in hoeverre het mogelijk zou zijn een regeling te treffen, waar door de Kieswet voor hen, die op den stem mingsdag niet in hun woonplaats aanwezig kunnen zijn, de gelegenheid zou openen, toch aan de stemming deel te nemen. Thans stellen de Ministers van Binnenland- scha Zaken en Landbouw en van Justitie een oplossing voor, welke zieh in vele opzichten aansluit aan de Engelsche regeling en welke in groote lijnen hierop neerkomt: Het ontwerp stelt de mogelijkheid om het ntemrecht bij volmacht uit te oefenen open voor den kiezer, wiens beroep of werkzaam heden meebrengen, dat hij herhaaldelijk of al thans gedurende het gedeelte van het jaar, I waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente, op welker kie zerslijst hij voorkomt, mits deze afwezigheid, in dien kb gedurende dat tijdvak een of meer malen in die gemeente terugkomt als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Voorts be paalt het ontwerp, dat de kiezerslijst aanwijst welke kiezers bevoegd zijn het stemrecht bij volmacht uit te oefenen. De kiezer moet vóór 1 Januari aan het ge meentebestuur op een daartoe bestemd formu lier verzoeken om als bevoegd bij volmacht te stemmen op de kiezerslijst te worden vermeld. Daarnevens sal de kiezer, die ziet aankomen, dat hij inderdaad op den stemmingsdag af wezig zal zijn en dus van de hem gegeven bevoegdheid gebruik zal maken, tot uiterlijk een week na de candidaatstelling in persoon daarvan mededeeling moeten doen ter secre tarie met aanwijzing van een gemachtigde. Het verbod voor meer dan één persoon te gelijk als gemachtigde .op te treden, zal het ge vaar voor misbruiken beperken, ook wat betaft de mogelijkheid van pressie op den kiezer. De voorgestelde regeling zal uniform gelden voor de verkiezingen van de Tweede Kamer, de Provl Staten en den gemeenteraad. Door de nieuwe wijziging wordt ook de mo gelijkheid aanmerkelijk vergroot dat een kie zer, na aanvankelijk een gemachtigde te heb ben aangewezen, naderhand een verklaring aflegt, dat hij Van de regeling der wet-Albarda gebruik wenscht te maken. Verder, wordt nog voorgesteld art. 105 der Kieswet in dier voege te wijzigen, dat liet. Cen traal Stembureau bij het besluit, waarbij liet de verkieziög vaststelt, alle candidatem dei- lijst rangschikt, te beginnen met de gekozenen en te vervolgen met de niet gekozenen, terwijl het artikel mede mokt aanwijzen paar welke beginselen de gekozen Can did ate n onderling zullen worden gerangschikt Verder wordt in eeg, nieuw art. 142a be paald., flaf bij lottng.gal moeten worden beslist, la -welke vacature etrsi zal móe|en worden voorzien, wanneer tegelijkertijd twfe plaatsen open vallen op verwante lijsten. Voor den gemeenteraad bepaalt art. 7 der gemeentewet thans, dat de candidaatstelling plaats heeft op den tweeden Dinsdag van ApifUï Voorgesteld wordt, teir verlenging van de tijdsruimte tusschen de stemming voor de Provinciale Staten en die voor den Gemeente raad, in art. 7 den datum voor den candidaat stelling voor den gemeenteraad te veranderen in den tweeden Dinsdag van Mei, Is de kiezer, die een gemachtigde heeft aan gewezen, tegen verwachting toch aanwezig, dan beliondt hij de bevoegdheid zelf te gaan stemmen ook na 12 uur, zoolang de gemachtig de nog niet gestemd heeft'. Om in dit geval een mogelijken wedloop geheel onnoodig te maken, Is bepaald, dat de gemachtigde niet als zoo danig vóór 12 uur stemmen mag. Indien de kie zer dus vóór 12 uur in het stemlokaal is, heeft hij dè zekerheid, zelf zijn stem nog te kunnen uitbrengen. Nog wordt voorgesteld, den dag der candi daatstelling vóór de Provinciale Staten ver kiezingen te wijzigen van don laatsten Dinsdag in Februari in den tweedon Dinsdag ln Maart, REEDS 13 MAAL VEROORDEELD DE MOEDER GREEP NOG, MAAR HET KIND ZONK Onder de gemeente Beets (F.) is gisteren een tweejarig' knaapje op jammerlijke wijze om het leven gekomen. Het kind speelde op het erf in de nabijheid van een aldaar grazende geit, op den oever van een breede, diepe ring vaart. Plotseling gaf, volgens het „Volk" de geit het jongetje een j&tocit, waardoor deze in de ringvaart stortten/Be moeder zag het toevallig, sprong te "'water en greep het knaapje bij den'klomp, dien het aan den voet had. Zij trok den klomp echter van den voet en het jongetje verdween in de diepte. Even later werd het levenloos opgehaald. ONDER BEDREIGING GELD AFGEPERST Een Zuster door een kunstenmaker overvallen De rechtbank te Zutphen heeft de 29-jarigen kunstenmaker A. M., zwervende, doch thans g e detineerd, die in den avond van 30 Januari j.l. op den Zutpkenschen straatweg aldaar Zuster W. Roos onder bedreiging met een mes geld nisstraf, met aftrok der vóorloopige hechtenis, heeft afgeperst, veroordeeld tot 1 jaar gevange. Nu weer wegens diefstal Het O.M. bij de rechtbank te Groningen hééft 2 jaren gevangenisstraf geëisclit tegen den 49-jarigen koopman Hendrik V. aldaar, die op 13 Febr. ten huize van mej. G. Datenig. te Oosterzand 350 gulden stal, terwijl de bewoon ster even afwezig was.' V. is reeds 13 malen veróofdeeld, waarvan il keer wegens diefstal. 1 HET BEGINSEL AANGENOMEN. DE UITVOERINGSWIJZE VERWORPEN ANDERMAAL SCHORSING GEVRAAGD De bewindsman werd tenslotte toornig Minister de Geer heeft te tweeden male een échecgeleden met zijn wetsontwerp om ook belasting te heffen van niet-blnnen het Rijk wonende Nederlanders. Tot heden zijn volgens de wet alleen de nala. tenschappen en schen kingen van degenen, die hier te lénde hun woonplaats (hebben, aan successie-, of schen kingsrecht onderwor pen. Een stelsel dat berust op de economi sche onderhoorigheid volgens het beginsel vam de territorialiteit door den minister de JHR. MR DE GEER. vorige week met zoo veel kracht verdedigd in de Eerste Iöamer. Toen heette het dat wij vooruit moesten en de lijn volgen, door Genève aangegeven. Thau3 deed hij een stap achteruit want (hier wenschte hij weer te belasten volgens het nationaliteits beginsel. Dat het gewijzigde wetsontwerp dus evenzeer berustte op een ondeugdelijken grond slag, behoeft niet nader te worden betoogd. Algemeen wais men het daar wel over eens, behalve bij de S.D.A.P. Toch had de Kamer in meerderheid er geen bezwaar tegen om met den Minister in dezen mee te gaan. We zijn niet gebonden door Genève, zooals de heer van Vuuren terecht op merkte. De vóórnaamste bedenkingen waren dan ook, dat het wetsontwerp, dat oorspronke lijk was opgezet om belasting-vlucht tegen te gaan, geheel van karakter veranderd was en chat het mi een gelegenhcidswet was. Het beginsel van de belastingheffing van de nalatenschappen en schenkingen van Neder landers, die niet zijn ingezetenen des Rijks, werd thans door. dé meerder^eM <jer Kamer aanvaard. Over de uitvoering struikelde de Minister. X Reeds bij de beschouwingen oyer artikel 1 had oud-minister Heemskerk bij' den aanval de leiding genomen, omdat- de voorzitter er geen Bezwaar tegen had, dat ook andere artikelen daarbij besproken werden. Artikel 2 bepaalt: Wij behouden Ons voor, ter uitvoering van deze wet, bij algemeenen maatregel van bestuur afwijkingen en aan vullingen vast te stellen van de, bij of. krachtens andere wetten vastgestelde voorschriften tot verzekering van de'heffing eh invordering van de in artikel 1 genoemde belastingen. Die alge- meene maatregelen van bestuur bevatten geen voorschriften, die tot gevolg zouden hebben, dat geen beroep zou openstaan op den ge wonen rechter. Hiertegen bestondbij velen overwegend be zwaar, men achtte dit zelfs in strijd met de Grondwet. Dat is een wetswijziging, zoo betoog de de heer Heemskerk, hij Algemeenen maat regel van bestuur. Het is niet juist dat de in dat artikel bedoelde afwijkingen en aanvullin gen ter vaststelling aan de Kroon worden overgelaten. Zijn die afwijkingen en aanvullin gen noodzakelijk, dan behoorén die een plaats te hebben in de wet. De uitdrukking in dit artikel omtrent de voorschriften is zoo ruim, aan een verkorting van den verjaringstermijn, aan liet construeeren van een aanmeldings plicht voor de belastingplichtigen, de verreke ning met de huitenlandsche belastingen cn tal van andere zaken. Niemand twijfelde aan de goede en eerlijko bedoelingen van dezen minister, maar de Kroon werd hier een buitengewone macht ge geven, waarvan door opvolgers van dezen be- van de regeering met dit artikel was het in da hand te hebben liet den belastingplichtigen iets windsman wel eens misbruik zou kunnen wor den gemaakt. Het was daarom dat weder bij monde van den heer van Vuuren, nadat de heer van Sasse van Ysselt het artikel fel be streden had, de regeering in overweging werd gegeveii de hier bedoelde afwijkingen en aan vullingen in de wet vast te leggen. De minister zou dat natuurlijk niet zoo maar a l'improvisto hebben kunnen doen, maar desnoods had do Kamer er dan over kunnen oordeelen hij een tweede lezing van het ontwerp. Minister De Geer wenschte dit echter niet. dat daaronder alle voorschriften der belasting wetten zouden kunnen worden begrepen, zoo- dat vrijwel van alle bepalingen dier wetten, dus ook die den belastingsplicht betreffende, bij algemeenen maatregel van bestuur zou kunnen worden afgewekén. De minister mocht dit ontkennen en betoo- gen dat hier geen sprake was van materieel belastingrecht, maar slechts van formeel belastingrecht, het baatte niet. De bedoeling van de regeering met dit artikel was, liet in de hand te hebben, het den belastingplichtigen iets makkelijker te maken dan voor hen zou zijn, indien de gewone voorschriften op hen van toepassing waren. Minister De Geer dacht Er zal met eenige afwijkingen moeten worden begonnen volgens hem, maar voor het grootste deel zal de praktijk moeten leeren, welke wijzigingen van de bestaande voorschriften noodig of gewenseht zijn. Van geen van beide leanten werd eenige toe nadering betoond. Het beginsel was aangeno men en daardoor was het onjuist van de S. D. A. P. te schreeuwen, dat het slechts een uitvlucht was, omdat men de wet niet wensch te. Voor binnen het Rijk wonende Nederlan ders zijn de waarborgen voor de heffing in de wet vastgelegd, maar voor hen, die in liet buitenland wonen, worden ze op losse schroe ven gezet. Waar de zaak 200 stond, was er geen uitkomst mogelijk eh minister De Geer kreeg voor zijn artikel alleen de stemmen van de D. A. P. en de enkele C.-H, Kamerleden die' aanwezig waren. Een ernstige nederlaag voor dezen bewinds man, die dan ook zeer hoos was. In alle vol gende artikelen wordt naar artikel 2 verwezen zoodat er geen sprake van was, dat de behan deling voortgang kon hebben. Er bleef niets anders over dan schorsing van de beraad slaging te vragen, waarmede deze belasting heffing hij afzonderlijke wet waarschijnlijk wel voor goed van de baan is. Toch is minister De Geer er de man niet naar om te berusten en het zou ons zeer verwonderen als hij, nn 't beginsel eenmaal door de Kamer is aanvaard, niet spoedig zou komen met een wijziging van de Successiewet, waarin het beginsel verwerkt is.. Jammer dat hij zijn toorn over het echec niet verbergen kon en enkelen Katholieken leden luid toeriep: .Hartelijk gelukgewenscht! Daarna was de behandeling van de motie- Joekes aan de orde, maar men was niet gereed en zoo verzochten de voorstellers bij monde van den onderteekenaar uitstel van behandeling tot morgen. Do voorzitter stemde toe, maar slechts onder voorbehoud dat hij dan de volgende week misschien een avondvergadering zou uit schrijven EEN ERGERNIS Protest-actie van jonge boeren. Naar de ,,'s-Hert, Crt." verneemt, hebben de gezamenlijke pastoors van 's-Hertogenbosch aan de Katholieke raadsfractie een brief ge zonden, waarin zij verklaren, dat de viering van Carnaval aldadr een ergernisgevend kwaad is, dat door den gemeenteraad niet mag'worden geduld. Verschillende Langstraatsche afdeelingen van den Jongen Boerenstand hébben besloten, weg te blijven van de a.s. Bossche Paasclivee- tentoonstelling, als protest tegen het Bossche carnaval, dat een bespotting yan den boeren stand wordt genoemd. Het bestuur van de Paasoh-veetentoonstel- llng te 's-Hertogenboscli verzoekt mede te deelem, dat slechts een zestal van de 150 af deelingen van den Jongen Boerenstand heeft gemeend, geen gebruik te kunnen maken van de hun toegestane reductie om de tentoon stelling te bezoeken, omdat naar hun meening tijdens liet carnaval te veel met den boer ge spot werd, terwijl daarentegen een groot aan tal afdeelingen reeds om toezending van kaar ten verzocht. De tentoonstelling gaat ia gpval door. 'Geen succes voor Kleerekoper DE MOTIE WERD VERWORPEN In de Tweede Kamer is gisteren gestemd over de motle-Kleerekoper betreffende het iu overweging nemen van de afschaffing van de doodstraf in Ned.-Indië. De heer L. DE VISSER, (C.P.) verklaarde, dat hij voor de motip: zal Stemmen, hoewel hij haar veel te matig geste]® acht. De motie werd hierna VERWORPEN met 58 tegen 24 stemmen. Vóór de Soc. en Vrijz. Dem. en de heer L. de Visser (C.P.) HET FAILLISSEMENT DER VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. Onjuiste geruchten Er doen geruchten de ronde, dat nog meerde re arrestaties in verband met het faillissement der Veèudammer Hypotheekbank plaats gehad zouden hebben. Dit is echter onjuist. Wel zijn nog verschil lende personen aan een verhoor onderworpen, maar aanhoudingen hebben niet meer plaat» gehad. „WEIGERT MILITAIREN DIENST" Gevangenisstraf wegens opruiing De Haarlemsche rechtbank heeft F. O. veroordeeld tot 8 dagen hechtenis terzake van het tijdens de vertooning van de film De Groote Parade verspreiden van een circu laire, waarop een afbeelding stond .van een Verminkt hoofd, met als onderschrift „Wei gert eiken militairen dienst." Het p. M. had' 'eveneens èea - gevangenisstraf van 8 dagen gèëischt. c. A. O. NTET-GEORGANISEERDÉ TUINDERSPATROONS Bespreking in verhand met het stakingsbesluit De besturen der drie landarbcidersbonden hebben alle niet georganiseerde tuinderspatroons te Loosduinen op Woensdag 28 Maart tot een bespreking over de afsluiting eener collectieve arbeidsovereenkomst voor het tijdvak 1 Febru ari 1928 tot einde Januari 1929 uitgenoodigd. In de uitnoodigingscircnlaire wordt herinnerd aan een door de arbeiders genomen stakings besluit, met ingang van Maandag 2 April, waar de verwachting wordt uitgesproken, dat het ge. schil nog op vredelievende wijze kan worden beslecht, aldus de „Telegraaf". TEGEN VERONTREINIGING VAN SPOORWEG-COIIPé'S. Er moet streng worden opgetreden Naar aanleiding van ingekomen klachten heeft de directie der Nederlandsclie Spoor wegen, naar „St. Ohristoffel" meldt, bij dienst order aan haar personeel bekend gemaakt, dat met de grootste gestrengheid moet worden op getreden legen reizigers, die de coupé's door spugen, achterlaten van vruclvtenschilian o£ anderszins verontreinigen of bevuilen. NEDERL. ALGEMEENE VERZEKE- RINGS MIJ. EN VOORSCHOTBANK. Failliet verklaard. Door cle rechtbank te Amsterdam is gisteren morgen failliet verklaard de Nederlandsclie Al- Igemeene Verzekerings Maatsahappjj en ,Voor« I schötbank te Schlédaiii, mét benóeming van mr, dr. C. A. Vailtant tot curator. VEILIGHEIDSTOESTEL VOOR ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Geslaagde proeven Gistermorgen zijn aan de overwegen op d» lijn Nuth-Staatsmiju Emma proeven genomen met het verbeterde toestel Ringelberg-Putman Èen drietal proeven slaagde goed. Wanneer di trein nadert, begint aan den overweg een licht to branden en geeft een bel sigualeu. Na mem den minister van Waterstaat was aanwezig cD lieer Wijnmalen, namens het comité vau aotu tégen de onbewaakte overwegen de heer Oor ui' Roermond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5