1/OOR SCHIEDAMEN OMSTREKEN Zaterdag 24 Maart 1928 m m 51ste Jaargang No 15126 Bit nummer beslaat uit drie Maden Éi Ml lü MGR. DR. SCHAEPiVSANAVOND EFN I iTbTEKEND GESLAAGDE HERDENKING S VERG ADER ING DE ZAAL TOT IN DE HOEKEN GEVULD Rede Mr. Bomans urr SCHIEDAM'S VERLEDEN I |H| AGENDA KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM ®ateaa EOSSJAPEÏ 4. SCHIEDAM. Teielaon laiercomninuasl no. 68085 AUOjNNEMKNTEti: oer 8 uiaandca 3 25. Pér maand /1.10 oer week 25 cent. Franco oer post 3.75 oor kwart Afzonderlijke nummers 5 cl Pöslchêque en Girodienst 81440. ADVERTENTI6N 1regels 1.55 Elke regel meer 30 it. Reclames tusschen den lekst 60 cl per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer B ct. tot een maximum van 50 woorden Kabouteradvert 5 rea ƒ0 50 10 res 0.75 f5 raa. 1. Incassokost worden berekend G ra tis-(Jn"cval'on verzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; f 150 hij verlies van een duim; f 75 bij verlies van ecD wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Dé nitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange FJaveD 103, Schiedam Het Dr. Schaeprnan-comité te dezer stede mag met voldoening op den herdenkingsavond I van gisteren, den openlijken inzet tevens van de actie voor de bijeenbrenging van een dr. Schaepmanfonds ten bate van een partijbu reau terugzien. Tegen acht uur stroomde het publiek in drommen de zaal binnen en toen te kwart over acht de voorzitter, de lieer Th. J. M. Mouwens de bijeenkomst met den cliristelijken groet opende, waren er maar weinig plaatsen meer onbezet. Op de voorste rijen had het eere comité voor het dr. Schaepmanfonds plaats genomen onder wie wij opmerkten: den hoog- eerw. heer deken A. J. C. Schraag, den burge meester, den heer A. J. pijsen, de zeereerw. -heeren pastoors Ligthart én Jansen, rector P. Cremer O.P., vele eerw. lieeren geestelijken der 3tad, en broeders, gemeenteraadsleden wethouder van Velzen was wegens ziekte ver hinderd enz. Opvallend alleen, en we vinden het niet on dienstig dit hier eens te zeggen, dat de zoo genaamd hoogere stand op eenige uitzonderin gen na vrijwel geheel schitterde door afwezig heid. De stand, van wien ook in het openbare leven de leiding, het voorbeeld moest uitgaan, schijnt dan toch maar weinig van de ontzag lijke beteekeuis der Sturm uud Drangperiode waarin we leven te begrijpen, als hij meent met het lidmaatschap van een of andere liefdadige instelling zijn plicht te hebben ge daan, zijn deel te hebben hijgedragen om een dam op te werpen tege® den aanwassenden stroom, die- niet alleen geloof en zeden, maar ook heel het economisch bestel en hun daar mee dreigt, weg te vagen. Ach, enkele goeden Biet te na gesproken is het niet alleen hier, maar haast overal zoo. Zullen ze niet eer tot bet besef komen van wat zij hebben verzuimd, dan als het te laat is? Nadat door de aanwezigen op geestdriftige wijze „Roomsche Blijdschapwas gezongen en p,. gezamenlijke kerkkoren op vooi treffelijke wijze onder leiding van den heer Lansbergen, den nestor van onze koor-dirigenten het Ven! Creator van Jos. Beltjens ten gehoore had ge bracht, leidde de voorzitter met een enkel woord de sprekers in. Hij begon met er op te .wijzen, dat de hulp door do plaatselijke R. K. Pers aan het Comité verleend hem ontheft van de taak het doel van dezen avond voor de aanwezigen toe te lichten. De bereidwil ligheid waarmee leiders van allerhande oiga- nisaties in het comité hebben willen zitting nemen, de bereidvaardigheid van de kerk koren om den avond op te luisteren en van de federatie van propagandaclubs om hun ac tiviteit in het werk te stellen, is wel een be wijs, hoezeer ieder voelt, dat bereikt moet woi. den wat we ons voorstellen voor de R. K. Staatspartij te bereiken. De heer Mouwens sprak vervolgens den wenseh uit, dat ieder zou medewerken, als straks de daadwerkelijke actie begint, om die vlot te doen slagen, en gaf daarop het woord aan den heer Bomans. Spreker is verheugd. Roomsche blijdschap heeft ons in deze vergadering altijd eenige- zins gesierd. Aan het trouwe, oude Schiedam zou spreker een primeur willen geven. Spr. is niet zoo erg veel in de Kamer, maar volgend jaar is hij geen Kamerlid meer, 't Is niet alles Kamerlid te zijn. Tenzij men Roomsche blijdschap kent en tevredenheid heeft in het huisgezin, dan kan men er wel 'tegen. We leven gelukkig in den genadennjken tijd van het heden. Mannen die medegewerkt hebben met de genade hebben ons gemaakt tot een vrij Katholiek volk, dat vrij zich uitleven kan in zijn godsdienst en zijn cultuur. Zien we in het verleden, dan treffen ons beelden van Roomsche koningen en kathedralen; beelden van rijk Katholicisme, En dan komt de reformatie en ploft ons neer en drijft ons uit en we zijn er niet moei. 's Morgens in de schaduw sluipen we langs de huiden naar een soèuun'kork op zo!de:als we niet. van te voren door de knechten van den schout zijn overmeesterd. Dan komt dé Frausehe revolutie en we zijn er nog. Zoo veten dat wc er zelfs verwonderd van staan. We hebben zelfs een Katholieken burgemeester gelijk tij dig in Amsterdam en Rotterdam. Coder Willem I worden wo weer heiiteruit gezet. Eu daar komen ze aan, do mannen, een le Sago ten Brock, een Leopold van Sasso van I.Tssell, en dan worden we eer. zelfstandige Katholieke provincie, We «iju ar weer. Maar nog hadden wo niet °»3 aandeel in het openbare leven. Er moest bos komen de baanbreker, die* ons uit zou Licfen uit het diensthuis, die ons onze plaats Weer geven zou in het nationale leven des Linie. De laatste 40 jaren, aldus schreef V"'- Kolkman, hebben wij in en buiten de -•vanier geen mar, gehad van meer invloed, '-.an Schaapman. _-Ncde'rlahd hóeft de laatste, jaren zijn h-vlcrs gehad die liet noodig had. Als wij ons eerste program zien, dat van 189 6, dan is de eerste onderteekenaar dr. Schaepman, de laatste was dr. Nolens. Welk een tegenstelling die twee, elk voor hun tijd de groote man, die vereiseht werd, met de voor zijn tijd noodige eigenschappen. Schaepman was een waarachtig staatsman, mede eeti volksredenaar, een volkstribuun, hij kon het volk meeslepen, vervoeren; dat was ook zijn eenige kracht, want hij kon niet rekenen op de pers; hij was apologeet., pole-' mist, schrijver, poëet, een gezond poëet, die onderwerpen koos welke het dichten waard zijn. Deze man .met zooveel gaven moest leider worden. Eigenlijk is hij als leider van het volk eerst erkend na zijn dood. Velen hebben hem tijdens zijn leven gezien, als een man op wien af te geven een genot was. Hij was een voorwerp van verdeeldheid. Een groot deel der Roomsche pers beijver de zich om hem neer te drukken. Nu na der tig of veertig jaren, nu 25 jaar na zijn dood staat Katholiek Nederland op, en stuurt zijn sprekers uit om in naam van Schaepman, in naam van dien omstreden, verguisden vervolgden man, een millioen te offeren, om zijn werk voort te zetten. Welk een vrienden echter heeft hij ook ge had. Vrienden in Cremer, die opstond in Al melo om plaats te maken voor Schaepman. Betere tijden zijn er na zijn val in Breda aan gebroken» voor Schaepman, maar toen beging hij weer „domheden". Hij wilde ons immers losmaken van de liberalen, met wie we zoo lang en zoo knus verbonden geweest waren en hij wi.lde ons „versjacheren" aan de coali tie, de fijne lui En tacli Schaepman lud het zoo goed gezien. Hij wilde ons macht ge ven, macht overeenkomstig ons aantal. En hij reikte naai' het hoogste ineens, katholieke ministers. En het wonder is geschied, hij heeft er nog drie beleefd. Schaapman was practicus en hij wist, dat al waren alle katholieken een, en ze volgden hem, wat beuseh niet het geval was, dat hij nog niet het regeerkasteel kon bestormen. En hij zocht bondgenooten. Die bondgenooten moesten gevormd worden door de ehristelij ken, die langs denzelfden weg' als wij, den christelijke weg, opgaan naar het groote eind- doel des levens. En hij heeft bereikt, ondanks feilen tegenstand, wat hij wilde. Wij die ge. zien hebben zeven jaar' lang een Katholiek minister-president en een Katholiek voorzit ter van de Eerste en Tweede Kamer tegelijk, wij begrijpen niet welk reuzenwerk Schaep amn verricht heeft, door met Kuyper en Lobman het regeerkasteel te veroveren. Dien mail zullen wij een monument vail hulde gaan bereiden. Want zijn we hem in zijn tijd misschien niet waard geweest, thans willen we hem waardig zijn. Schaepman heeft begrepen, dat om het re geerkasteel te veroveren, de macht die de Katholieken vormen, georganiseerd moet zijn in één groote partij. De Katholieke Staatspartij is een Katholiek bezit, maar meer nog een nationaal bezit. Zonder die partij, loopend door alle rangen en standen, zouden we niet kennen die vrijheid, van onderwijs, die vrij heid van onderwijs, die ons stelt aan de spits der naties. Zonder die partij zoudeu we niet hebben die bezuiniging op legeruit. gaven, zouden we niet hebben die schitteren de sociale weigering, dl.'e wederom ons stelt aan de spits der naties. Schaepman is voor ons geweest de bevrij der, de emancipator, de baanbreker. En daarom moet er een monument van dankbaarheid voor hem oprijzen in ieder hart en moeten wij den cijns van dankbaarheid be talen door hem een monument te stichten te 's-G-ravenhage, een partijbureau. Indien gij daartoe niet mee wilt wérken, dan begrijpt gij den tijd niet waarin ge leeft; dan begrijpt go niets van den strijd dien onze vaderen hebben gestreden. E-cti strijd die ons een ge. lijkstelling op onderwijsgebied heeft gebracht., als in het Katholieke Oostenrijk met hoonge lach zon worden ontvangen, die in Frankrijk liet katholieke Frankrijk, het katholieke België met jaloersche oogen wordt aangezien. Wordt in Duitscliland eindelijk de onderwijs, kwestie opgelost, dan zal dat toch nimmer zijn in den geest dien onze onderwijswetge- viug kenmerkt. Men heott er immers niet ge leend den strijd, den tachtigjarigen geestelij ken strijd onzer vaderen, den strijd der baan brekers om Christus Koning' Zijn plaats te geven in bet s-ttatsbc-stel. Ziet naar het katho lieke Brazilië, ziet naar het katholieke Mexico, Men heeft er den strijd onzer vaderen niet gekeild. O zeker, er zijn ook daar katholieken genoeg. Duizenden martelaren zijn er al ge vallen, en duizenden staan gereed om hun leven te geven na hen. Maar waarom moeten zij hun leven geven? Omdat zij den strijd on. zev vaderen niet hébben gekend, den strijd, niet van Schaepman alleen, maar van hein vooral. -'-i- i-1 -wi- :.;i 4rr--: ïS&tEkLi.jk;ij JEL'.fcLiffiu, - VOOR VIJFTIG JAAR. Uit de „Nieuwe Sollied. Courant" van. 24 Maart 1S78. In een Romeinseiji-e eo-irespo-iidentie van het .(Journal de Bnuxelles" feaen we het vol gende: Heden (17 Maart) ontmoette ik in het meest gastvrije' klooster van Rome twee pries, tfers en een leek van Nederland. Een der priesters, de Weleerw. heer P. J. v. Leeuwen, pastoor van de H. Maria Visitatie te Schie dam, komt voor de H Congregatie der Ritus, sen de bevestiging bepleiten van de openbare vp,roering, sedert onheuglijken tijd aan de H. Liduina, die te Schiedam werd geboren, bewezen. Hij is postulator van de zaak en Z. Em. Kardinaal Pietra werd door den nieuwen prefect der Congregatie, Kardinaal Bartol'inu, tot rapporteur benoemd, VOOR YIJF-EN-TW1NTIG jaar. Uit de „Nieuwe Sehied. Courant" van 21 Maart 1903: Burgemeester' en Wethouders van Schiedam brengen ter kennis van belanghebbenden, dat. op Maandag 30 Maart a.s. een schouw zal worden gedreven over- den Noordvestsih.g'ei, Burgemeester en Wethouder van Schiedam, Versteeg; de secretaris, Wy te-ma. Uit hetzelfde nuihiuer: Door de afdeeiing Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond is een circulaire aan de branders-patroons verzonden,' waarin op grond dat in vele branderijen nog.de gewoonte be staat om te werken op cbrlisteJijlke feest dagen, zooals Tweede Paaschdag, Hemelvaarts dag enz. als waren dit gewone arbeids dagen beleefd, doch dringend verzocht wordt, indien de gewoonte van stilstaan op voornoemde dagen niet Jisstaat, zé alsnog te willen invoeren. Uit de „Nieuwe Sehied. 1 Courant" van 24 Maart 1903: De kiezerslijst op heden dö'or Burgemeester en Wethouders iquttffeaient, bevat 2871 kie zers voor leden van de. Tweede Kamer, 2865 kiezers voor deProvinciale Staten en 2502 voor den gemeenteraad. Hier in het Protestantsche Nederland, waar geen paap den voet zou mogen zetten, zou men hef eens moeten wagen den vinger maar uit te strekken om een priester te beleedigeu, Hij zou vermorzeld worden door den kolossus van de macht der Rooinscli-Katholieke Staats: partij Die Staatspartij voor ons en onze kinderen te behouden, dat is ons werk, dat is het werk dat wij hebben te bestendigen, door het credo pugno van dr. Schaepman tot het onze te ma ken, door er voor te zorgen dat onze Katho lieke Staatspartij naast haar credo met het pugno ik strijd ons Katholieke volk tot de overwinning kunnen blijven voeren. (Daverend applaus), Na een hartelijk dankwoord van den voor zitter, waarin deze= en onder geestdriftige in stemming der- vergadering er de nadruk op legde, dat hij hoopte bit. Bomans ook a'.s politicus nog' vele jaren te zien werken in liet strijdend korps der R- K. Staatspartij, zon gen de zangers der vereenigd-e kerkkoren on der leiding vto den ftee-r H, Veuge-ievs het door dezen gecomponeerde geestdriftige SI Liduinailied en het pieuze Jesu Dmleis van B Kothe. Het woord was vervolgens aan den zeer. eerw. pater B. H. Molkeuboer O.P. Rede Pater Molkeuboer We bekooren ons, aldus spreker, wel dief* in het geheugen terug te roepen, dat dit Jaar de 25ste verjaardag van liet sterven van dl'. Schaepman wordt herdacht. Het is naar aan leiding van dit feit, dat thans een actie ls op touw gezet over geheel Katholiek Neder land. Wat momenten hebben we beleefd, 25 jaar geleden, toen de draad berichten uit Rome elkander begonnen op te volgen, die zijn wan kelen gezondheidstoestand onthulden, op hst moment toen we begonnen te beseffen hoe een gavo Gods hij voor ons war,. Het stille kleine kerkhof der Germanen waar hij rust, is voor ons een bedevaartsoord geworden, „Teutones in pace": do Germanen in vrede, zoo lezen we in dien verborgen vredigen hoek van Rome Recht voor ons rijst iiet monu ment vau 'do Sint Pieter. Hier op dit kleine «kerkhof, waar eenmaal het rtnpetk lag van keizer Nero, waar do obelisk, van den Zonne god, en de eerste martelaren blakerden aan den vuurpan,!, hier bij de Germanen ligt onze German, onze speurman, een man, een groote onder de grooten, door Duitsehers en door heel de wereld ons benijd. Hier rust hij aan den voet. van het graf van Petrus. Rechts in den muur vinden we zijn scherpe profiel, door Pier Pander gebeiteld. Hier rust hij, hier rust. de priester zonder zijn kelk, de dichter zon der zijn pen, de staatsman zonder zijn woord, de strijder zonder zijn zwaard, de monsignore zonder het paars, verdeemoedigd in het ba. bijt der Minderbroeders. Als een waardige zoon van Leo XIII der Franciscaanschaa paus, stierf hij als tertiaris, VAN BOVENSTAANDE 3]JARIGE HOND „Boulde Wall" wordt beweerd, dat hij 300 woorden, uit zijn kop kent, en er ook gebruik van maakt. Het beest, dat eigendom is van een zekéren heer Tompkins in New-York, zal door de Amerikaansciie geleerden worden onderzocht. Schaepman was onze laatste bevrijder. SchaejJhian heeft Roomsch Holland groot -ge maakt, maar Rome heeft Schaepman groot ge maakt; daar heeft hij de volle schoonheid van de Roomschheid gedronken. Als ergens de religieuze en godsdienstige heropbloei van Nederland wordt toegejuicht, dan in de stad der zeven heuvelen. Dien heropbloei hebben we, rechtvaardig heid maakt ons ten nlicht het te erkennen, aan Schaepman te denken. Niet slechts door zijn politieke werkzaamheid, maar ook door zijn pen en zijn Woord, waardoor duizenden uit de indolentie werden opgewakkerd. Wat ons in licm treft, dat is de daverende klop, het bruisclien van zijn rindcrend leven. Hij was een dynamo van leven, van nooit versa gende actie. Het leven heeft dezen meuseh nooit overrompeld. Hij lag er niet onder, hij stond er boven. Hij heeft het leven, zijn le ven beheerseht met een mannelijke forschheid, zonder bravour, zonder pose, hij de politicus .zonder politiek, eerlijk, oprecht, royaal. Als. tijdgenoot ons nabij, staat hij 11a 25 jaar toch ver genoeg van ons af, om de kleine critiek die hem omgaf van 011s af te schud de;». Hij had zijn menschelijke fouten. Maar hoe valt dat weg, bij het eene groote dat hij was onze emancipator, onze bevrijder, onze bronzen klok aan de lage landen der zee, een man die al zijn gaven vorstelijk breed voor zijn land, zijn volk, zijn vorst en Kerk ge bruikte, voor de heerlijke zaak die hij diende. Hadden wij toch het historisch besef, dat wij vastzitten aan het voorgeslacht en aan de toekomst, dat wij wat van onze vaderen hebben overgeërfd hebben om te leven in zekerheid en vastheid aan onze kinderen. Schaepman heeft moeilijkheden en tegen stand te verduren gehad, maar hij heeft begrepen dat hij met de armatura Dei, Gods wapenrusting te doen had wat hij als zijn roeping beschouwde. Zijn geestdrift, zijn Katholieke geestdrift was tegen dat alles bestand. De spontane, vurige, dreunende geestdrift van zijn verzen is voor velen een weldaad geweest. Als wij in onze jeugd Schaepman lazen, hem declameerden, dan werd ons bloed warm; wij dronken geestdrift, we zogen Roomsch bloed. Ware het beter geweest, als wij zuur waren geworden van de moderne hyper-critiek? Van Schaepman bejiben we ge noten; we leerden van liern de liefde, de sprankelende levensblijheid. Schaepman was breed van gemoed; hij wist allen tevergeven en vergetenhij was geducht als polemist, maar ook hier was hij een edelman; overal herkent men den grooten, den eerlijken, den genialeu strijder. Van de kunst eisehte hij, dat ze sociaal zou zijn. Kunst om de kunst was hem een gruwel; kunst moest zijn vool' de gemeen schap en ze moest deze opvoeren tot God. Zijn kamer te Rijsenburg was een bibliotheek en tegelijk een kunstmuseum. Vooral naar de middeleeuwsöhe kunst, de middeleeuwsche kathedraal en de gothiek ging zijn hart. De gothiek was voor hem de stijl van de Kerk, zooais het la-tij n haar taal. Van de moderniteit wilde hij Diets weten. Voelde hij dan niets voor vernieuwing? Toch wol, maar op de beweging van SO rustte de vloek van het atheïsme en daarom stond hij daar wantrouwig tegenover. Ook op kunst gebied heeft Schaepman voor de Nedcrland- sche Katholieken emancipeerend werk ver richt. Hij heeft geestdrift gewekt, hij heeft ons met zijn gedichten en redenaarsgaven ook cultureel opgevoed. Schaepman als spreker sleurde de massa met zich mee, dan was hij ouzo Bossuct. H ij was de eerste groote Nederlandse h« redenaar van die klassieke postuur. Hij heeft volle zalen geëlectriseerd en zielen hij hossen in brand geschoten. Hij beoft bewezen dat de Nedevlandsche taal de geleider is voor de verhevenste gedachten. Hij heeft de parlementaire welsprekendheid ge schapen of ten spits gedreven. Zijn parate kennis, zijn alzijdige belezenheid stelden elk onderwerp in het midden der belangstelling. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. IC. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosl. Gebouw R. K. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags bestuursvergadering R. IC. Metaal- bewerkershond „St. Eloy" Gebouw R, K. Volks- bond. Eiken Woensdagavond R. IC. Burgerjonge- lingenvereeniging „Kath. Streven", Gebouw ICath. ICring, Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond van 7 uur tot halt 9 zitting bestuur Spaarfonds R. IC. S. V Excel, sior: Gebouw R. K Kring. lederen Woensdag Repetitie IConinkl. Man- nenzangvereeniging „Orpheus". Gebouw R. IC. Volksbond. Aanvang half negen. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand ver. gadering Katholiek Leven, Gebouw Katholie ke ICring 8 <4 uur precies. 24 Maart: Groote Schouwburg, Pygmalion (Rott. Hofstadtooneel) 8 uur (voor volw.), Groote Doelezaal, generale repetitie Toon. kunst (Matthaus—Passion), 7 uur. Tivoli- Scliouwburg, Vorstenschool, (Nw. Rott. Too. neel), 8 uur, (voor volwassenen). 25 Maart. Groote Schouwburg, Pygmalion (Rott. Hofstadtooneel) 2 en 8 uur (voor, volw.). Groote Doelezaal, Toonkunst (Mat. fchiiusPassion), half 2 uur. Tivoli-Schouw. burg, Vorstenschool, (Nw. Rott. Tooneel), S uur, (voor volwassenen), 26 Maart: Tivoli-schouwburg, De Pastoor van Neuvlllette (Nw. Rotterd. Tocneel) 8 uur 27 Maart: Groote Schouwburg, Klein Eyolf, (Rott. Hofstadtooneel), 8 uur, (voor volwassenen). Hoe hebben we Schaepman vaak gemist;] het begon al na zijn dood bij de misdadige spoorwegstaking. Wat wij ook in de Kamer hebben aan vlotte degelijke, alzijdige leden, van een scherpe, breede vermorzelende eloquentie is geen sprake meer. Stelt 11 voor een Schaepman tegen van Lingbeek en Kersten, hoe zou hij ze met zijn eloquentie hebben verscheurd. In zekeren zin vormen de Chronica Sehaep- mau's cultureel testament. Z'n opvattingen over de moderne samenleving zijn voor een goed deel ook thans nog actueel. Als we de politieke verhouding van de Katholieken tot de S. D. A. P. willen kennen, de zonzijde en schaduwkanten van een eigen Universiteit, onze plichten ten opzichte van Indië, de sociale taak van de kunst enz., dan leze en lierleze men Schaepmans Chronica. Gestorven spreekt hij hier nog. Wat air. Bomans gezegd heeft over uw offervaardigheid tot stichting van een dr. Schaepmanfonds, spreker onderschrijft het gaarne. We zouden phrase-Katholieken zijn, als we niet het werk van Schaepman gingen voortzetten en zorgden dat het wordt voort, gezet tot in lengte van dagen. In dit jaar dat we den 25sten verjaardag van Schaep- 111 a lis dood herdenken, valt ook de 75sten ver jaardag van liet herstel der Kerkelijke hiërarchie. Wat hebben wa ln die 75 jaar opgebracht voor kerken, kloosters, scholen, instellingen van weldadigheid, rle pers, mis sies enz. Dat loopt in de tientallen millioenen. En zijn we er te minder om? Laten we voor onze voorouders niet onderdoen docli een monumenten aère perennius stichten voor de Roomsche toekomst. Schaepman is voor ons geworden een leuze, een banier, 0111 ons ten strijde tat roepen tegen de infernale machten die ons belagen. Met de kracht des Allerhoogsten zullen we handhaven wat li!J ons nagel-aten heeft. (Daverend applaus.) In een diepgevoeld dankwoord vertolkte de heer Mouwens de gevoelens der aanwezigen voor de schitterende rede waarop pater Mol keuboer hen had vergast. Na een korte op. wekking van den voorzitter om het resultaat van deze vergadering 0111 te zetten in een warme offervaardigheid ten behoeve van het dr. Schaepmanfonds, werd nog het „Aan U, o Koning der Eeuwen" gezongen, waarna de bijeenkomst werd gesloten. Wc willen ons overzicht van de geestdrif tig verloopen vergadering niet sluiten, zonder, ook de voorzitter had liet nie,t vergeten, een woord van hulde aan de- gezamenlijke zangers onzer terkitoven dia op zoo voortreffelijke wijze den avond hebben opgeluisterd en die ons opnieuw onder den indruk hebben ge. bracht, in welk een rijkdom aan geschoolde zangers wij ons mogen verheugen. De samen zang' dien ze ten beste gaven, was zoo heer lijk geperfectlonneerd, dat het ook voor den muzikalen fijnproever een genot was naar, heil te luisteren. Door de dames-leden van de federatie van R. K. prcpaga.nda-clulis werden in de zaal Schae-pman-medailles ten verkoop aangeboden,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1